PDA

Pogledaj Punu Verziju : Razlika izmedju rodnog kraja i drzave u kojoj zivite ?



Пркос
09-02-2010, 09:18
ma li je i koja je???

milan11
28-02-2010, 10:17
zivim u istoj drzavi u kojoj sam se i rodio tako da nema nikakve rezlike

Tibi
25-07-2010, 15:04
Razlika je velika. Ziveti u zemlji "mislioca i pisaca" kako oni skromno kazu o sebi je...interesantno, posebno kada se tu dugo zivi. Upoznati duh i kulturu nekog naroda nije lak poduhvat, najcesce i zavrsi samo na...pokusaju. Doci i ukrasti pozitivu od nekoga je jedino sto se...isplati, inace, ljudi su samo ljudi, svuda, u svakoj rasi ili naciji, nijense se primecuju kada se...zainteresovano pogleda.

nevidljiv
18-01-2011, 10:51
Sto rece Tiberius,razlika je velika!Novi ljudi,nova sredina,novi obicaji,drugacija kultura,bilje,cvece,voce...ma skoro sve!Sada posle toliko godina,malo sam se privikao..ali ih opet ne razumem,ano sto je nama normalno-njima je ne normalno i obrnuto!!Dosta njih su sa veoma niskim stupnjem obrazovanja,pa je lako sa njima da se manipulise!!Meni je ne shvatljivo da mene zena ovde pita gde se nalazi taj i taj grad( a ona je rodjena ovde i isla u skolu,doduse neznam koliko),ali zato ce vam reci koje pivo ili vino ili vec neznam ni ja,je bolje,kakva je reakcija od toga i sta sve ne!
Sve to vidim i necu da dozvolim mojoj deci da slede takav zivot,vec da s skoluju...da se zaposle..da postanu ljudi-u pravom smislu reci!Pricam im mnogo o Srbiji(imam uveden i RTS,tako da mi i to pomaze)O kulturi,ljudima,obicajima,skolovanju,...a nadam se da cu ovo leto i da ih dovedem u Srbiju da to sto sam im pricao i vide!!Kakva reakcija ce da bude-videt cemo!!siguran sam da se nece razocarati!!

Klu
18-01-2011, 10:57
razlika...?
...pre svega meni najbitnija stvar...mentalni sklop...razmišljanje...

...pa materijalni status...živim u kraju koji je ekonomski najbedniji...

...a država...državu gledam kao - Beograd i ostalo...cela država je Beogradizovana, sve pare idu u Beograd...misim...skroz centralizovani...ko Rusija...
...znaš...kad odeš u Bege ili Moskvu...svecki grad...automobili piče, gužve, prodavnice snabdevene...ne razlikuje se od Njujorka il štatiznam...Londona...svega ima...ma milina jedna...
...ali...kad odeš 5 km van grada, kao da si se vratio jedno 200 godina unazad u vremenu...

...isto je i sa Srbijom...i sa Bosnom...

...misim...da nisam u pravu zar bi Mlađan Dinkić igrao na kartu decentralizacije...?

Klu
18-01-2011, 10:59
koja je...prvo higijena...
...drugo novac za održavanje infrastrukture...

...ma ne znam...kad god krenem da razmišljam o tome, iznerviram se...

...ćao...

Пркос
18-01-2011, 17:33
Namera moja,kao postavljaca teme je iskreno bila,da nekakve razlike i li pak slicnosti podeleti sa nama.Niko to nemoze ,bolje od vas, Dragi nasi prijatelji koji zivite u dijaspori, da uoci-te nam i verno prezentuje...Kao turista ,kada odem napolje-vidim prezentativne stvari-i naravno lepe su ali sve je to onaj slag, koji je na povrsini...

Lujka
16-06-2011, 18:56
Naravno da je ima. Slicnost je u tome sto se radi od jutra do sutra al’ ovde dobijes pare i onda ih trosis na sve i svasta. Potrosacko drustvo. :)

Konkretko, kako nas narod ovde zivi.. njih 99%?
Osnovni cilj im je da nadju kakav-takav posao i da se sto pre uvale u razne kredite (kuca, kola...) Sve ih to naravno vremenom lisava nekih drugih zadovoljstava (cesce druzenja sa “prijateljima”, putovanja i obilazenje nekih interesantnih mesta...). Ok, svi smo mi razliciti, sa razlicitim ciljem i zeljom smo dosli ovde ali ono osnovno sto se gubi dolaskom na zapad je dusa.
Razlika je i u skolstvu i to ogromna. Deca su ovde na neki nacin prepustena sama sebi. Ne zbog toga sto roditelji (mozda) ne znaju jezik pa ne mogu da pomognu detetu oko gradiva, vec ti kao roditelj imas los uvid u to sta oni rade, uce... Nema knjiga i sveski koje se donose kuci. Knjige ostaju u skoli, piskaraju lekcije na papiricima....Skolstvo je tako “napravljeno” da “proizvede” sto vise sljakera a ne intelektualaca. Deca koja idu linijom manjeg otpora ce to i postati a oni malo vredniji, pametniji ce biti (mozda) jednog dana neko i nesto. Medjutim i ti sljakeri ce moci pristojno da zive od neke svoje buduce zarade.
Ljudi su vestacki ljubazni (mislim na domoroce ali ne na Indijance :lol: ). Nisu druzeljubivi sto znaci da ako si na poslu sa njima ok je ali van posla nema druzenja, nema sklapanja prijateljstva. Ovo se naravno odnosi na nas koji smo u kasnijim godinama dosli ovde dok je kod dece druga prica. Naravno, mi i jesmo dosli da bi smo detetu omogucili neki bolji zivot od onog koji je imao ili bi imao u Srbiji.
Sve u svemu, zapad ti pruza pregrst mogucnosti da od svog zivota nesto ucinis i da zivis onako kako zelis. Ko god se odluci da krene u svet treba u startu da zna sta zeli i sta mu je vazno – “pun frizider ili punu dusu” jer oboje ovde tesko mozes imati.

Ima jos razlike al' me mrzi da piskaram sada :lol:

QueenOfClubs
16-06-2011, 19:01
Колико видим, разлика је све мања, осим што се овде мало теже уваљујеш у кредит јер си обично уваљен до гуше.

Sandokan
16-06-2011, 19:10
Rodjen sam u jednoj, živeo u drugoj, sad sam u trećoj državi .... nekada je to sve bila jedna država, al eto živeh u tri sr.anja (ili se kaže stanja) ......... ušuškanost me na mesto Vankuvera i Melburna poslala u zagrljaj miloševićevoj preorijanskoj gardi, sa sve dimnim efektima i suzavcem ...... a mogo sam lepo ko čoek da iz neke zabiti plačem za rodnim krajem i budem debeli i glupi amerikanac :aha:

Fića
10-12-2012, 20:58
ima li je i koja je???


Ne peva ista pesma u kafani tuđine, i pesma među isflekanim stoljnjacima birtije u svom kraju.

Ta pesma u dijaspori je samo podsetnik na ono šta smo dobili i šta smo još više izgubili.

waterpolista
10-12-2012, 21:04
Ја сам са Цетиња разлика између ЦГ и Србије је само ријечник и ништа више