PDA

Pogledaj Punu Verziju : СРБИЈА ЈЕ УМОРНА ОД ИСПРАЗНОСТИ СВОЈИХ РЕФОРМАТОРА



Man
06-03-2010, 11:21
Декан Правног факултета Универзитета у Београду проф. др Мирко Васиљевић одржао је 27. јануара, на Светог Саву, беседу дипломцима тог факултета, чији смисао је далеко надвисио пригоду отворивши нека од најболнијих питања данашње Србије
Поштоване колегинице и колеге,
Драги пријатељи,
Драги гости,
Поштовани дипломци,
Дан Светог Саве је најсветији дан у историји и државности Србије. Симболика доделе диплома нашим студентима управо овог дана трајно је тиме неизбрисива. Дипломирали сте, уважени дипломци, на Факултету који баштини традицију од 202 године, с ослонцем на правни студиј Доситејеве Велике школе (1808), Факултету који је темељ српске правне културе, темељ и вековни носилац слободарства, храм правне науке, храм права и вечни симбол трагач правде као столетне врлине. Дипломирали сте у помало исрпљеној и уморној Србији, која од вас очекује да је изведете из стања дуготрајне летаргије и вечних размеђа.
Србија је уморна од дуготрајног предизборног стања које судећи по феномену обећања траје од увођења вишестраначја!
Србија је уморна од проповедања сиромаштва као модела-узора, посебно “сиромаштва” српских “ролекс” министара и политичких функционера!
Србија је уморна од излизаности и испразности реформи и реформатора!
Србија је уморна од видљивих манифестација претварања високопланетарне идеје слободе у њену карикатуру!
Србија је уморна од заштите погрешних “вредности”, попут синдикалног и страначког чланства и незаштите правих вредности, попут својине и приватности!
Србија је уморна од дуготрајног тражења одговора на питање куда иде, зашто иде и како иде - наслућујем испашће у стилу оног афоризма “лудо смо се тамо провели - нити знамо где смо били, нити шта смо тамо радили”!
Србија је уморна од једностраности свог јеловника: доручак - политика, ручак - политика, вечера - политика, спавање - политика, устајање - политика!
Србија је уморна од времена непромишљених приватизација које унесрећује људе, а државу, привреду и право чини приватним поседима!
Србија је уморна од универзитета и факултета који фабрикују преконоћне докторате полуписмених доктора наука који треба да уче струци од њих далеко паметније студенте!
Србија је уморна од дуготрајног ишчекивања до дође време у коме право неће бити невреме!
Србија је уморна…
Ви, уважени дипломци, данас нудите Србији, тако уморној, своје највеће вредности: младост и знање стечено на Универзитету и Факултету који своју утемељеност броје истим бројем векова као што нови универзитети и факултети, настали на таласу несрећног доба промоције форме без садржаја, промоције некултуре знања и агресије филозофије образовања као бизниса, броје дана. Србији остаје да то само препозна и зарад своје будућности правој, а не лажној вредности да шансу! Честитам и срећно!


Проф. др Мирко Васиљевић

milan11
06-03-2010, 14:26
zivela Srbija kao ustavna monarhija, ja licno u ovome vidim spas, dok u kuci nema gazde svako vodi svoje kolo i eto dokle nas je doteralo, stigao sam juce iz domovine i bio sam iznenadjen cenama osnovnih namernica i mogu sa sigurnoscu da tvrdim da je francuska mnogo jeftinija sto se bazne alimentacije tice sa tim da je ovde prosecna plata jedno 5x vise od plate u srbiji

ono sto srpski narod prezivljava danas kad bi doslo takvo stanje u evropu pocrkalo bi 70% stanovnistva jer ne bi moglo da se snadje, neka nam je sam bog u pomoci!

причалица
14-03-2010, 16:55
danas sam slušala emisiju (namerno neću da kažem koju) o godišnjici smrti dr. Đinđića....kad god ga slušam, posle svih ovih godina i svega što smo preživeli, mislim kako je on zaista bio poseban, vizionar sa veoma izraženom dozom ljudskosti. nije da veličam nekog čoveka tek tako, ali mislim da bi srbija bila u još gorem stanju da nismo barem malo slušali zorana.