PDA

Pogledaj Punu Verziju : Šta je to ateizam?



Пркос
10-03-2010, 13:45
Pitanje: Šta je to ateizam?

Odgovor: Ateizam je pogled na svet koji kaže da Bog ne postoji. Ateizam nije neki novi izum. Psalam 14:1, koji je napisao David oko 1000 godina pre Hrista, pominje ateizam – “Reče bezumnik u srcu svom: ̀nema Boga.’” Skorije statistike pokazuju da se povećava broj ljudi koji postaju ateisti, čak do 10% ljudi širom sveta se deklarišu kao pristalice ateizma. Zašto ima sve više i više ljudi koji postaju ateisti? Da li je ateizam zaista logična pozicija onako kako to ateisti tvrde?

Zašto ateizam uopšte postoji? Zašto se Bog jednostavno ne otkrije ljudima i ne dokaže im da zaista postoji? Zaista, ako bi se Bog samo pojaio, svi bi poverovali u Njega! Problem je u tome da Bog ne želi jedino da ubedi ljude u svoje postojanje. Božija želja za ljude je da oni poveruju u Njega po veri (Druga Petrova 3:9) i da prihvate Njegov dar spasenja (Jovan 3:16). Da, Bog može da se pokaže i da demonstrira jednom zauvek da postoji. Problem je u tome da je Bog jasno demonstrirao svoje postojanje mnogo puta u Starom zavetu (Prva Mojsijeva poglavlja 6-9; Druga Mojsijeva 14:21-22; Prva Carevima 18:19-31). Da li su ljudi poverovali u Božije postojanje? Da! Da li su se okrenuli od svojih zlih puteva i da li su poslušali Boga? Ne! Ako osoba nije voljna da prihvati Božije postojanje po veri, onda oni nisu definitivno spremni da private Isusa Hrista kao svog Spasitelja po veri (Efescima 2:8-9). To je Božija želja – da ljudi postanu hrišćani, a ne samo teisti (oni koji veruju da Bog postoji).

Biblija nam kaže da se Božije postojanje mora prihvatiti po veri. Jevrejima 11:6 objavljuju: “A bez vere ne može mu se ugoditi; jer ko prilazi Bogu mora verovati da ima Boga i da On uzvraća nagradom onima koji ga traže.” Biblija nas podseća da smo blagosloveni kada se pouzdajemo u Boga po veri: “A reče mu Isus: ‘poverovao si zato što si me video. Blaženi su koji ne videše– a poverovaše.’” (Jovan 20:29).

Činjenica da se Božije postojanje mora prihvatiti verom ne znači da je vera u Boga nelogična. Postoji mnogo dobrih argumenata za Božije postojanje. Molimo vas posetite našu veb stranicu: “Da li Bog postoji?” Bibja nas uči da se Božije postojanje može jasno sagledati u univerzumu (Psalam 19:1-4), u prirodi (Rimljanima 1:18-22), i u našim srcima (Knjiga Propovednika 3:11). Ali sa svim ovim koje je do sada rečeno, ponavljamo, postojanje Božije se ne može dokazati, mora se prihvatiti verom.

U isto vreme, potrebno je isto toliko vere da se veruje u ateizam. Da tvrdimo da je izjava “Bog ne postoji!” apsolutno tačna označava da tvrdimo da imamo apsolutno znanje o svemo što postoji – i da smo bili svugde u svemiru gde se može biti – i da smo bili svedoci svega što se može videti. Naravno, ni jedan ateista neće trvditi ovako nešto. Međutim to je u osnovi ono što oni tvrde kada kažu da Bog ne postoji. Ateisti ne mogu da dokažu da Bog ne može, na primer, da živi u centru sunca, ili ispod oblaka na Jupiteru, ili negde u nekom dalekom Mlečnom putu. Ovo se ne može dokazati, tako da se ne može dokazati da Bog ne postoji. Potrebno je isto toliko vere da se bude ateista koliko i da se bude teista.

Tako da se vraćamo na početak. Ateizam se ne može dokazati i Božije postojanje se mora prihvatiti po veri. Ja duboko verujem da Bog postoji. Ja spremno priznajem da se moja vera u Božije postojanje zasnovana na veri. U isto vreme, strogo se protivim ideji da je vera u Boga nelogična. Ja verujem da se Božije postojanje može jasno sagledati, iskreno osetiti i filozofski i naučno dokazati ako je neophodno. Ponavljam, za više informacija posetite našu veb stranu “Da li Bog postoji”. “Nebesa kazuju slavu Božiju i dela ruku Njegovih glasi svod nebeski. Dan danu dokazuje i noć noći javlja. Nema jezika niti ima govora gde se ne bi čuo glas njihov. Po svoj zemlji ide kazivanje njihovo, i reči njihove do kraja vasione” (Psalam 19:1-4).

Vragolanka
10-03-2010, 15:42
Jel može malo manje copy-paste postova, a malo više sopstvenog mišljenja?
Bar kada se radi o uvodnom postu teme.

Postavlja se pitanje šta je ateizam i automatski "dokazuje" kako je vera u boga jedino ispravno i logično???

zLozi
10-03-2010, 22:32
Ateizam je na neki nacin posledica teizma i njegovog pritiska.
Razlozi sve veceg broja ateist u svetu su mnogobrojni i najverovatnije su posledica razmisljanja i postojanja nelogicnosti u celoj prici vezanoj za Boga. Drugo ljudi polaze od sebe, gde je Bog kada im treba pomoc, zasto se svi ne radjaju na istim startnim pozicijama itd. Crkva, bilo koja, je korporacija, a ne mesto gde se moze naci duhovno utociste. Crkve su to oduvek i bile, ali je tek mozda zadnjih stotinak godina dozvoljeno o tome javno govoriti, a negde ni sada.
Svakome ko procita barem deo SZ, bice jasno da je Bog SZ sve samo ne Bog ljubavi.
Ateisti ne veruju u to da Bog ne postoji, nema direktnih dokaza, ali nekima su dovoljni i indirektni dokazi i oslanjanje na logiku.

Šakal
11-03-2010, 18:50
Hm, ateizam!? Pa to je neshto lepo i ne mazhe se na leba...

kojica
11-03-2010, 19:02
“Reče bezumnik u srcu svom: ̀nema Boga.’”

Ma jok bre.. to je bezumnost.. :raz_097:

Vragolanka
11-03-2010, 22:32
Znate šta mi nije jasno u celoj priči o veri i neveri... logika i dokazi... ni sa jedne ni sa druge strane ova dva nisu pokretači... Biblija je nešto drugo... onaj ko je "razume" kao "ljubav i istinu" se oprostio od razuma... ali to je već druga priča.

причалица
17-03-2010, 16:12
meni ne treba dokaz da verujem....a ateistima, valjda, taman sad Gospod da se prikaže oni bi - :raz_114:

kojica
17-03-2010, 16:53
meni ne treba dokaz da verujem....a ateistima, valjda, taman sad Gospod da se prikaže oni bi - :raz_114:

onda ne bi mogli da veruju i da hoće.. samo bi znali da postoji...:smiley:

Vragolanka
18-03-2010, 12:35
meni ne treba dokaz da verujem....a ateistima, valjda, taman sad Gospod da se prikaže oni bi - :raz_114:

Pa o tome i pričam... za veru nije ni potreban dokaz. Za neveru još manje.
To je valjda neka unutrašnja potreba... ja bih to nazvala i slabost, kako hoćete... da verujem u nešto što nisam videla, niti osetila... da se nadam nagradi i kazni od istog... ne mogu, jednostavno mislim da svako odgovara za svoje postupke, snosi odgovornost i biva nagrađen... po zasluzi. Uzročno posledična veza, ne kosmička pravda.

причалица
19-03-2010, 20:31
si ti čitala ''ljudi laži'' od skota peka? ako nisi, preporučujem...jer tu baš lepo piše o ljudima koji neće da budu slabi i neće, ako su slabi, da se ta slabost vidi...i koji imaju neku svoju pravdu za koju misle da je primenljiva na sve ostale ljude.

Vragolanka
19-03-2010, 22:01
si ti čitala ''ljudi laži'' od skota peka? ako nisi, preporučujem...jer tu baš lepo piše o ljudima koji neće da budu slabi i neće, ako su slabi, da se ta slabost vidi...i koji imaju neku svoju pravdu za koju misle da je primenljiva na sve ostale ljude.

Nisam... ali izgleda da ću morati... jer ne kontam šta hoćeš da kažeš. :lol:

причалица
20-03-2010, 09:09
pa to...da ljudi kriju svoje slabosti i da neće da ih budu svesni i toliko se utripuju da su jaki da na kraju dođu do toga da misle da je njihova odluka jedina ispravna, bez obzira na posledice...takvi ljudi čak mogu da misle da su verujući...ali, eto ipak, nisu...jer su samovljni do te mere da ugrožavaju druge.
dakle, ateizam sam po sebi ne znači ništa, kao ni vera, nego - kakvi su ljudi koji ih praktikuju.

Vragolanka
20-03-2010, 12:56
pa to...da ljudi kriju svoje slabosti i da neće da ih budu svesni i toliko se utripuju da su jaki da na kraju dođu do toga da misle da je njihova odluka jedina ispravna, bez obzira na posledice...takvi ljudi čak mogu da misle da su verujući...ali, eto ipak, nisu...jer su samovljni do te mere da ugrožavaju druge.
dakle, ateizam sam po sebi ne znači ništa, kao ni vera, nego - kakvi su ljudi koji ih praktikuju.

Kontam, pričaš o egu... o ljudima koji sami sebe smatraju bogovima.

причалица
20-03-2010, 15:04
ne, daleko od toga da oni sebe smatraju bogovima...nego smatraju da su totalno ispravni i, ponekad, kao traže neki savet kad imaju problem, ali ga ne poslušaju...jer bi to bio dokaz da jesu pogrešili.
ali, mislim da ovo nema veze sa temom.

enivej, ateizam je bezbožništvo. možda to nekome zvuči grubo, ali je to tako....šta da radim. imam kolegu koji kaže da je ateista...i ja mu verujem da jeste...čovek se toliko muči u životu, jer ne vidi nikada smisao svoje muke (osim kada je zarada u pitanju), da mi je teško to ponekad da gledam. kada pokušam da ga utešim, on se brecne na mene ''ma, mani me tvojih crkvenih fazona''...a uopšte nisu crkveni (mislim institucionalno), nego su ljudski..bar se nadam da jesu.

Caliburn
19-05-2010, 10:23
ateizam je bezbožništvo. možda to nekome zvuči grubo, ali je to tako....šta da radim.

Znaš, bezbožništvo je bukvalan prevod na srpski izraza ateizam (od grčkog ἀθεός. tj. ἀ- (a-), “nije’”) + θεός (theos), “‘bog’”), tj. bez bogova). To što pripadnici avramskih religija taj izraz doživljavaju pežorativno je više njihov sopstveni problem.

Zazijavalo
08-07-2010, 16:02
Ateizam je pokret koji je nastao na osnovu Andersenove bajke "Carevo novo odelo", a ateist je lik koji kaže "car je go". :mrgreen:

причалица
09-07-2010, 05:17
Znaš, bezbožništvo je bukvalan prevod na srpski izraza ateizam (od grčkog ἀθεός. tj. ἀ- (a-), “nije’”) + θεός (theos), “‘bog’”), tj. bez bogova). To što pripadnici avramskih religija taj izraz doživljavaju pežorativno je više njihov sopstveni problem.

pa to ti i kažem....za mene nije pežorativno, nego je bukvalno.


Ateizam je pokret koji je nastao na osnovu Andersenove bajke "Carevo novo odelo", a ateist je lik koji kaže "car je go". :mrgreen:

dakle, atesitu su ljudi iz bajke ili sam opet bukvalna?

Zazijavalo
09-07-2010, 06:51
Bog je lik iz bajke. :)
A ko je atesitu? :huh:

причалица
09-07-2010, 17:41
Bog je lik iz bajke. :)
A ko je atesitu? :huh:

zazi, nemoj da me opet zezaš....jesi li video koliko je sati bilo kad sam kucala? i to bez kafe.

marlon
21-07-2010, 08:49
Bog je lik iz bajke. :)
A ko je atesitu? :huh:

zazi pa zar zivot nije bajka?
bajka sa lepim ili ruznim detaljima
bajka sa zlim ili dobrim likovima
bajka sa tragicnim ili komicnim zapletom
znaci bas kao u bajci i u zivotu je sve moguce
pa i bog
stvar je samo kako je citamo
bajku, odnosno zivot

Zazijavalo
21-07-2010, 18:43
Možda ti živiš neki drugačiji život. Moj život liči kao da ga je pisao Gogolj. :lol:

marlon
21-07-2010, 21:04
zavisi iz kog ugla ga posmatras i zavisi koji deo zivota

Zazijavalo
21-07-2010, 21:06
Pa jes... U jednom trenutku sam pomislio da sam kao u bajci našo svoju princezu, al je na kraju ispao čisti SF. Sas vanzemaljci. :lol:

marlon
21-07-2010, 21:14
ybg
sta da ti kazem a da ne ispadnem glup
da cutim bolje

Tibi
21-07-2010, 22:40
A ja mislio da se ateistom postaje kad` se covek pozabavi tom problematikom, mislim, u sta ti veruju koji veruju i tako...to. Mnogo sam se zabunio, valjda se to drugacije...postaje :sad:

Vragolanka
21-07-2010, 23:09
A ja mislio da se ateistom postaje kad` se covek pozabavi tom problematikom, mislim, u sta ti veruju koji veruju i tako...to. Mnogo sam se zabunio, valjda se to drugacije...postaje :sad:

Tako je u mom slučaju.
Ne postoji šablon... samo podloga u glavi, i klik.

Zazijavalo
22-07-2010, 05:11
Vernici su žrtve silovanja razuma. Na neki način (a taj način je prinuda i pretnja) ubede ih da je sasvim normalno da čovek čije srce više ne funkcioniše prestaje da živi, a istovremeno nastavlja da živi kada mu srce pojedu crvi. :pusi:
I zato, kao sve žrtve silovanja, trebalo bi da imaju pravo na psihološko savetovanje o trošku države, a silovatelji treba da budu privedeni pred lice pravde gde će im se odrediti zatvorska kazna u obilatom trajanju.

причалица
22-07-2010, 06:50
Možda ti živiš neki drugačiji život. Moj život liči kao da ga je pisao Gogolj. :lol:

mrtve duše, a? eeeeeee...nije takav, garant.

Zazijavalo
22-07-2010, 14:16
Pisao Gogolj i "Revizora". :mrgreen:

Caliburn
24-07-2010, 08:37
Vernici su žrtve silovanja razuma.
:huh:
I šta sada treba da se odgovori na ovaj komentar?
Da vernici za razliku od ateista makar imaju razum?
Da su i ateisti vernici, samo sa jednim ili više bogova manje, pa isto važi i za njih?
Čemu ovakva generalizacija, pa još uvredljiva?


Na neki način (a taj način je prinuda i pretnja) ubede ih da je sasvim normalno da čovek čije srce više ne funkcioniše prestaje da živi, a istovremeno nastavlja da živi kada mu srce pojedu crvi. :pusi:
O kome i čemu ti pišeš?



I zato, kao sve žrtve silovanja, trebalo bi da imaju pravo na psihološko savetovanje o trošku države, a silovatelji treba da budu privedeni pred lice pravde gde će im se odrediti zatvorska kazna u obilatom trajanju.
:huh:

Vragolanka
24-07-2010, 09:23
O kome i čemu ti pišeš? :huh:

O vernicima avramskih religija. :trepp:

Zazijavalo
24-07-2010, 17:56
Upravo tako! Pričam o vernicima avramskih religija. :)

Đe si, Caliburne? :lol:

marlon
25-07-2010, 01:36
Vernici su žrtve silovanja razuma. Na neki način (a taj način je prinuda i pretnja) ubede ih da je sasvim normalno da čovek čije srce više ne funkcioniše prestaje da živi, a istovremeno nastavlja da živi kada mu srce pojedu crvi. :pusi:
I zato, kao sve žrtve silovanja, trebalo bi da imaju pravo na psihološko savetovanje o trošku države, a silovatelji treba da budu privedeni pred lice pravde gde će im se odrediti zatvorska kazna u obilatom trajanju.

ako ces iskreno zazi najveci silovatelji sopstvenog mozga nisu oni koji ne znaju mnogo vec oni koji misle da su ufatili boga za mooda sa znanjem a takvih je najvise u domenu nauke, znaci prevashodno ateisticke duse

malom coveku koji zivi od jutra do mraka samo da bi jeo jebo srao spavao i radio ne treba mnogo velika filozofija. stavis mu kompleno apstraktnu stvar koju ne mogu ni mudri da skontaju sta znaci i on jednostavno nadje smisao samog sebe u tome. i to nije strasno i treba postovati volju takve osobe... ali....

...ali kad takav um pocne da na toj osnovi gradi svoje argumentovane price o ideji koju zastupa i popularise skromno medju rodbinom i prijateljima apstrakciju svojim ovo zemaljskim nacinom razmisljanja onda haoticni virus da kazem te poneki put ljudske gluposti pocne da se siri na okolinu sto ovi neverni jedva docekaju da pocnu svoju onaniju jer njihove im naravno nikad nije dosta. i onda imas kurslus na obe strane i ne mozes doci ni do spoznaje gde je najblizi wc a a kamoli de je veliki tvorac...

mozda deluje sve ovo malo malo banalno jer mi rekose da banalno pisem, al' moram da bi se razumela sustina....

причалица
25-07-2010, 08:49
jes', marlon, naučnici zaista misle da su ufatili boga za bradu....onog u kojeg ne veruju.

Zazijavalo
25-07-2010, 09:44
Nije problem kada sitna dušica krene da populariše svoje sitno verovanje međ rodbinom i prijateljima. Nije problem ni kad ista sitna dušica najuri dete od kuće jer mu se ne uklapa u standarde vere.
Problem je što ta sitna verovanja nameću silom ili prevarom oni veliki da bi lakše ostvarili svoje bezobzirne ciljeve.

Što se tiče nauke, lepota je u tome da kockice moraju da se slože. Svrha nauke je da obezbedi preživljavanje stanovnicima Zemlje, a ne rvanje sa bogom grčko-rimskim stilom (di se vataju za brade i grizu za mooda). :)

причалица
25-07-2010, 09:47
naše starije dete ne ide na veronauku, nego na građansko ''vaspitanje'', kako to zovu. dakle, kod ok ljudi (ateista ili teista) nema prisile.
hoću da kažem da mi našu decu ne primoravamo ni na šta u tom smislu i da ne treba praviti uopštavanje.
svako je slobodan da izabere šta će da misli svojom glavom.

Zazijavalo
25-07-2010, 09:53
Bezvezni predmet zvani "građansko vaspitanje" nametnut je kada je nametnuta veronauka, da bi se smirile strasti i uspostavila neka lažna ravnoteža. Prisile daklem ima i to iz verničkog tabora. :huh:

Vernik (avramske religije :mrgreen:) inače ne može da misli svojom glavom. :mrgreen:

Tibi
25-07-2010, 09:54
Tih pet posto intelektualaca, teista ili drugih, nikada nije bila drugacija osim...tolerantna, problem lezi u onom jednom, koji daje pravac a devedes i cetiri ga...poslusno sledi :sad:

Lilu
25-07-2010, 10:03
Bezvezni predmet zvani "građansko vaspitanje" nametnut je kada je nametnuta veronauka, da bi se smirile strasti i uspostavila neka lažna ravnoteža. Prisile daklem ima i to iz verničkog tabora. :huh:

Vernik (avramske religije :mrgreen:) inače ne može da misli svojom glavom. :mrgreen:

isuse... kak je pametan! :eek:

Zazijavalo
25-07-2010, 10:05
Pravo zboriš. :)
1:4:95 je zapravo opšte pravilo raspodele ljudi po bilo kojem kriterijumu.
Recimo, u većini zemalja jedan posto penzionera uživa u životu, četer posto može komotno da preživi, a ostalih 95 posto sirotuje ili radi pod stare dane. Važi i za Ameriku.
Jedan posto ljudi obogati se na berzi, 4 posto uspeva da ne izgubi imovinu, a 95 posto su gubitnici.
Ima toga još.

I sad... mislim se... šta povezuje sve to. I jedino mi raspodela inteligencije pada na pamet. :eek:

marlon
25-07-2010, 11:08
Nije problem kada sitna dušica krene da populariše svoje sitno verovanje međ rodbinom i prijateljima. Nije problem ni kad ista sitna dušica najuri dete od kuće jer mu se ne uklapa u standarde vere.
Problem je što ta sitna verovanja nameću silom ili prevarom oni veliki da bi lakše ostvarili svoje bezobzirne ciljeve.

Što se tiče nauke, lepota je u tome da kockice moraju da se slože. Svrha nauke je da obezbedi preživljavanje stanovnicima Zemlje, a ne rvanje sa bogom grčko-rimskim stilom (di se vataju za brade i grizu za mooda). :)

ko ti u srbiji silom namece veronauku, teozofiju, ama bilo sta vezano za veru u banalnom ili filozofskom smislu?

nauka ima svoju lepotu.. osetilo covecanstvo tu lepotu u XX veku... osetice i u ovom...nauka je nesobodnija od vere jer je uvek pod patronatom gorih od tih sa bradama.

marlon
25-07-2010, 11:10
Bezvezni predmet zvani "građansko vaspitanje" nametnut je kada je nametnuta veronauka, da bi se smirile strasti i uspostavila neka lažna ravnoteža. Prisile daklem ima i to iz verničkog tabora. :huh:

Vernik (avramske religije :mrgreen:) inače ne može da misli svojom glavom. :mrgreen:

a nametnuli ih zuti nevernici na celu sa pokojnim vizionarom koji nije imao viziju ni dal' kad pisa treba da digne dasku na wc solji ili ne... ona kasta nevernih koji ne veruju ni u sta osim novca i moci. zato je sve danas ovako

marlon
25-07-2010, 11:12
Pravo zboriš. :)
1:4:95 je zapravo opšte pravilo raspodele ljudi po bilo kojem kriterijumu.
Recimo, u većini zemalja jedan posto penzionera uživa u životu, četer posto može komotno da preživi, a ostalih 95 posto sirotuje ili radi pod stare dane. Važi i za Ameriku.
Jedan posto ljudi obogati se na berzi, 4 posto uspeva da ne izgubi imovinu, a 95 posto su gubitnici.
Ima toga još.

I sad... mislim se... šta povezuje sve to. I jedino mi raspodela inteligencije pada na pamet. :eek:

posto u svetu ima vise vernika nego nevernih procentualno znaci ima znaci vise inteligentnih

slozeno naucnim kockicama mreznog planera stanovnistva i njihovih iq-a

kojica
25-07-2010, 11:12
Ateista je čovek bez duše, koji je redovno kriv za sva zla ovoga sveta.
Kriv je što je dete preležalo sve dečije bolesti.
Kriv je obavezno kad dete polomi ruku, upetlja se u loše društvo
ili ima slabe ocene u školi.

Nisam čula da je ateista ušao u kuću verniku za vreme nekog praznika
i grdio ga što ne radi ništa toga dana.
Ali će zato vernik sa punim pravom da se zgranjava, krsti i čudi ateisti
što radi na crveno slovo. Da bi ga ubedio koliko je to loše, obavezno će
pomenuti decu.
''Ma ako ti ne veruješ nije strašno, ali misli na decu. Navućićeš neko zlo.
Znaš da se sve to na decu vraća.''

Žena vernik nikada nije kriva što se dete povredilo na praznik.
Kriv je otac ateista koji je baš toga dana popravljao sa kumom auto.
Ona i kuma su za to vreme ispijale kaficu i ogovarale Maru koja nikada
ne ide u crkvu i oblači se previše slobodno.
Ali ne.. to što one nisu pazile decu, nema veze.. bog bi ih čuvao..
nije ih čuvao jer je bio ljut na tate koji popravljaju auto...:raz_012:

i da, znam da će biti onih koji će reći ''ja sam vernik, ali nisam takav''
pa dobro.. to što vi niste takvi, ne znači da takvih nema...

причалица
25-07-2010, 11:14
Bezvezni predmet zvani "građansko vaspitanje" nametnut je kada je nametnuta veronauka, da bi se smirile strasti i uspostavila neka lažna ravnoteža. Prisile daklem ima i to iz verničkog tabora. :huh:

Vernik (avramske religije :mrgreen:) inače ne može da misli svojom glavom. :mrgreen:

zazi, čitala ja kao nešto šopenhauera....koji je to dešparantan čovek. ateista.
ček da nađem neki njegov citat....kaže:
''samo muški intelekt zamućen seksualnim impulsom može taj pol malog rasta, uskih ramena, širokih kukova i kratkih nogu zvati lepšim polom''
aaaaaaaa.....koji mučenik.

marlon
25-07-2010, 11:16
vera se nosi u sebi
vera nije lacost krokodil na t-shirtu
nevera je samo opozicija veri
jer vernik ide ulicom i sam je sa sobom i svojim bogom
nevernik takodje ide istom ulicom i isto je sam al' samo sa sobom

marlon
25-07-2010, 11:18
''samo muški intelekt zamućen seksualnim impulsom može taj pol malog rasta, uskih ramena, širokih kukova i kratkih nogu zvati lepšim polom''


:misticlady:

mora da je naleteo na neku grkinju kojoj se doope vuce po zemlji :raz_128:

причалица
25-07-2010, 11:18
e, baš to kaže ovaj mučenik šopenhauer....samo sa sobom i dvonošcima oko sebe.
a gde je tu ljubav?

marlon
25-07-2010, 11:19
e, baš to kaže ovaj mučenik šopenhauer....samo sa sobom i dvonošcima oko sebe.
a gde je tu ljubav?

bog nije ljubav
tus si se opasno zahebala :)
a zato sho ljubav ne postoji :raz_068:

причалица
25-07-2010, 11:20
bog nije ljubav
tus si se opasno zahebala :)

možda si se ti zaebo.

kojica
25-07-2010, 11:20
taj nije bio samo ateista već i gej...:raz_012:

marlon
25-07-2010, 11:21
možda si se ti zaebo.

ja sam nezaebljiv

причалица
25-07-2010, 11:22
taj nije bio samo ateista već i gej...:raz_012:

ma, 'teo da se ženi sa 43 nekom sedamnaestogodišnjakinjom (kao i njegov ćale hajnrih, uostalom, koji je imao 38 kad se oženio johanom koja je imala 17)....i imao je opasan konflikt sa kewom.
a ta klinka ga otkačila, 'ladno :)

kojica
25-07-2010, 11:23
e da.. zaboravih...

ateista je kriv i što nam država propada..:raz_012:

Pogrešna politika nikako nije kriva. Uostalom, državu čuva
i održava Bog a na politika.
A Bog je ljut na ateiste i više neće da nas čuva.

marlon
25-07-2010, 11:24
ma, 'teo da se ženi sa 43 nekom sedamnaestogodišnjakinjom (kao i njegov ćale hajnrih, uostalom, koji je imao 38 kad se oženio johanom koja je imala 17)....i imao je opasan konflikt sa kewom.
a ta klinka ga otkačila, 'ladno :)

znaci odbrambeni mehanizam
tako inace muski i postaju gejevi
il zene nadrq vestice
:raz_076:

причалица
25-07-2010, 11:24
meni je vera i država totalno ...nema veze jedno sa drugim.
vera je lična stvar, a država...ebi ga, sticaj okolnosti.

marlon
25-07-2010, 11:25
e da.. zaboravih...

ateista je kriv i što nam država propada..:raz_012:



nemoj vredjas iskrene ateiste sa ovim olosom sto ne veruje ni u sta

kojica
25-07-2010, 11:25
meni je vera i država totalno ...nema veze jedno sa drugim.
vera je lična stvar, a država...ebi ga, sticaj okolnosti.

ni meni šopenhauer i njegovi ljubavni jadi, veze nemaju sa ateizmom
ali eto...:)

iznosim primere koje sam čula u busu, na poslu, kod prijatelja.. i tako...

marlon
25-07-2010, 11:26
meni je vera i država totalno ...nema veze jedno sa drugim.
vera je lična stvar, a država...ebi ga, sticaj okolnosti.

ima veze jer su religija drzava i vojska tri osnovna stuba koja drze svaku drzavu
vojsku su shebali rekli da nam ne treba
infiltrirali su se u spc i rovare iznutra da bi je izbusili ko ementaler
drzavu vec davno nemamo
izvuci konsekvence ko smo i gde smo

Tibi
25-07-2010, 11:26
Aj` i ja da kazem kako vidim ateizam. To je ono kada homo sapiens danasnjice uzme i kaze: sad` cu da uzmem gumicu i...brisem sto su moja baba i deda culi od njihovih baba i deda, a ovi od njihovih, i tako u nedogled, dodjem u doba kada su poceli da...misle, ondaK pozovem oVe sto ih zovu naucnici, pa onda...iz pocetka. i sad`...tome neko da ime: ateizam. Lako ali treba puno da se...brise :sad:

причалица
25-07-2010, 11:27
znaci odbrambeni mehanizam
tako inace muski i postaju gejevi
il zene nadrq vestice
:raz_076:
pa kewa se mlada udala za anksioznog trgovca, koji je imao ambiciju da njegov sin jedinac bude trgovac...a sin ga zaeb'o, postao filosof, pa se hajnrih obesio.
e, onda je kewa johana uzela ''stvar u svoje ruke'' preselila se u vajmar, sina ostavila, uz dozvolu da je posećuje jednom nedeljno, jer je bio ''izuzetno neprijatan''. nije hteo čak ni sa geteom da priča....koji tip.
ček da nađem još neki citat....

причалица
25-07-2010, 11:30
kaže:
''svaki naš udah odbija smrt koja stalno preti....na kraju, smrt mora da trijumfuje jer već pri rođenju postaje naša sudbina koja se nakratko poigra sa plenom pre nego što ga proguta. pa ipak, veoma zainteresovano i revnosno živimo svoje živote što duže možemo, baš kao što se trudimo da napravimo što veći i trajniji mehur od sapunice iako smo potpuno sigurni da će pući.''

ovo je nešto za tebe, zazi.

kojica
25-07-2010, 11:40
nemoj vredjas iskrene ateiste sa ovim olosom sto ne veruje ni u sta

niko se nije rodio kao ološ.. te ja zato redovno tražim uzrok nekom lošem ponašanju..

Mislim da bi ovi primeri koje sam navela mogli jednim delom da budu uzrok tome
što se neko ponaša kao ološ.
Koliko god da ne verujem, lovim sebe da se silno preispitujem i jako loše osećam
nakon takvih optužbi.
Neki rovac kopa li kopa po savesti..

Prvi odbrambeni mehanizam je agresija. Potreba da tom verniku koji pokušava da
mi nametne osećaj krivice, kažem sve i svašta uvredljivo.
I dešava mi se da to i uradim, pa se posle naravno osećam kao kompletni ološ.
Jer onaj rovac i dalje kopa, a sad imam još jednog rovca koji kopa zato što sam
izvređala čoveka.
Drugi odbrambeni mehanizam je saosećanje za vernika, koji nije imao lošu nameru.
On stvarno u to veruje i to mi govori zato što se brine za mene.. nema pojma kako
ću se ja posle tih reči osećati i slično...
Ali koliko mi imamo vremena da se posvetimo sebi i svojim rovcima?
Mlogo je jednostavnije biti ološ, zauzeti gard i ne dozvoliti takvima da ti se približe.

Kovač
25-07-2010, 11:42
Na kakve li si ti vernike nailazila...

причалица
25-07-2010, 11:42
jednostavnije jeste na prvu loptu, tj. kratke staze...ali, nije na duže staze.

Bisernica
25-07-2010, 11:43
Zar i ateisti nisu svojevrsni vernici ?!
Verovati da Bog ne postoji je ipak verovanje.

marlon
25-07-2010, 11:49
niko se nije rodio kao ološ.. te ja zato redovno tražim uzrok nekom lošem ponašanju..

Mislim da bi ovi primeri koje sam navela mogli jednim delom da budu uzrok tome
što se neko ponaša kao ološ.
Koliko god da ne verujem, lovim sebe da se silno preispitujem i jako loše osećam
nakon takvih optužbi.
Neki rovac kopa li kopa po savesti..

Prvi odbrambeni mehanizam je agresija. Potreba da tom verniku koji pokušava da
mi nametne osećaj krivice, kažem sve i svašta uvredljivo.
I dešava mi se da to i uradim, pa se posle naravno osećam kao kompletni ološ.
Jer onaj rovac i dalje kopa, a sad imam još jednog rovca koji kopa zato što sam
izvređala čoveka.
Drugi odbrambeni mehanizam je saosećanje za vernika, koji nije imao lošu nameru.
On stvarno u to veruje i to mi govori zato što se brine za mene.. nema pojma kako
ću se ja posle tih reči osećati i slično...
Ali koliko mi imamo vremena da se posvetimo sebi i svojim rovcima?
Mlogo je jednostavnije biti ološ, zauzeti gard i ne dozvoliti takvima da ti se približe.

ima istine u ovome al sad mesas doktrinu sa psihoanalizom
nismo mi akteri filma keri il poslednjeg iskusenja...

za zrele ljude koji koriste religiozno ili ono suprotno njemu da bi postigli cilj suprotan humanistickom konceptu kazem da su olos a otezavajuca okolnost je da imaju vlast i mogucnost manipulacije njom. takvima nista nije sveto. nijedan zivot nije vredan, nijedna kap tudje krvi nije strana.

svako preispituje sebe ceo zivot bio on vernik ili ateista. magljenje gde se kroz preispitivanje ne dodje do sebe vec se ode u projekcije ili potiskivanja ili pak u ekstremno kao napad na integritet drugoga su ono sto ako se ne presece na vreme dovodi do krajnosti nasih karaktera.

pravog vernika mnogi nikad nisu upoznali, vernika sa harizmom, vernika koji zraci, vernika koji nikad ne podize glas, vernika koji sa osmehom odgovara na svaku opasku sumnje koje gajimo u pogledu tvorca, vernika koji nije iskvaren, vernika operisanog od materijalnog... dovoljno jedan takav da postoji a postoji i to ne ne samo jedan onda sam koncept pljuvanja po veri ide na dusu pljuvaca. ja tako posmatram.

причалица
25-07-2010, 11:51
ih, pa ne ma takvih vernika, marlon...zato ovi drugi i pljuckaju.

Bisernica
25-07-2010, 11:55
ima pričo i takvih vernika,ali onih koji samo verbalno veruju,je više...nažalost.

kojica
25-07-2010, 11:58
Aj` i ja da kazem kako vidim ateizam. To je ono kada homo sapiens danasnjice uzme i kaze: sad` cu da uzmem gumicu i...brisem sto su moja baba i deda culi od njihovih baba i deda, a ovi od njihovih, i tako u nedogled, dodjem u doba kada su poceli da...misle, ondaK pozovem oVe sto ih zovu naucnici, pa onda...iz pocetka. i sad`...tome neko da ime: ateizam. Lako ali treba puno da se...brise :sad:

Ne, nije to ateizam, mada nažalost ima takvih primera.
Bristi sve što su babe i dede čule, bez da se preispita ima
li to neke veze sa životom, je pogrešno.
To je kao kada bacimo kilogram žita zbog šake kukolja.

Kovač
25-07-2010, 11:59
Ne, nije to ateizam, mada nažalost ima takvih primera.
Bristi sve što su babe i dede čule, bez da se preispita ima
li to neke veze sa životom, je pogrešno.
To je kao kada bacimo kilogram žita zbog šake kukolja.

Ateista koji koristi teističke fraze :)

Lilu
25-07-2010, 12:03
Ne, nije to ateizam, mada nažalost ima takvih primera.
Bristi sve što su babe i dede čule, bez da se preispita ima
li to neke veze sa životom, je pogrešno.
To je kao kada bacimo kilogram žita zbog šake kukolja.

ja ne brisem nista, cak i slavim slavu i bozic i Uskrs, sto znaci da postujem. Postujem i vernike, ali verujem u sebe, verujem da za sve sto mi se desava sam odgovorna ja i samo ja... i da samo sama sebi mogu pomoci. To je valjda ateizam?

kojica
25-07-2010, 12:04
Zar i ateisti nisu svojevrsni vernici ?!
Verovati da Bog ne postoji je ipak verovanje.

Evo meni Bise...:)

Pa nije li verovanje da samo ''tvoj'' bog postoji, a ostali ne,
neka vrsta neverovanja?
Ateista se od vernika razlikuje samo po tome što ne veruje
u jednog boga više. :) :lol:

Bisernica
25-07-2010, 12:08
Evo meni Bise...:)

Pa nije li verovanje da samo ''tvoj'' bog postoji, a ostali ne,
neka vrsta neverovanja?
Ateista se od vernika razlikuje samo po tome što ne veruje
u jednog boga više. :) :lol:

Vernik,ako je onaj pravi,nema ulogu i zadatak da ubedjuje ljude koji ne veruju
da njegov Bog postoji,jer bi to bilo izražavanje sumnje u promisao Svevišnjeg,
koji je iz nekog ,njemu znanog razloga,stvorio i one koji ne veruju u njegovo postojanje.
Dakle,veruj i dozvoli i drugima da veruju da tvoje verovanje nema osnova :).

причалица
25-07-2010, 12:10
takoreći ''peace brothers and sisters'' :)

Tibi
25-07-2010, 12:13
Vernik,ako je onaj pravi,nema ulogu i zadatak da ubedjuje ljude koji ne veruju
da njegov Bog postoji,jer bi to bilo izražavanje sumnje u promisao Svevišnjeg,
koji je iz nekog ,njemu znanog razloga,stvorio i one koji ne veruju u njegovo postojanje.
Dakle,veruj i dozvoli i drugima da veruju da tvoje verovanje nema osnova :).
Lepo zvuci, bas tolerantno, samo nekako u praksi to dobije ton pa...zvoni drugacije.

Bisernica
25-07-2010, 12:13
Pa tako nekako,ili ja tako vidim.
Mir i ljubav medju ljudima je osnov onog u šta verujem .
U početku beše reč,i reč beše u Boga,i Bog beše reč !
Zar nije reč - ljubav ?!

причалица
25-07-2010, 12:14
Lepo zvuci, bas tolerantno, samo nekako u praksi to dobije ton pa...zvoni drugacije.

pa zvoni....što da ne zvoni....ljudi su naopačke, uglavnom, postavljeni.

Tibi
25-07-2010, 12:15
Izlizala se ta rec ljubav, covek joj nasao svuda...primenu.

Bisernica
25-07-2010, 12:16
Lepo zvuci, bas tolerantno, samo nekako u praksi to dobije ton pa...zvoni drugacije.

Ako samo lepo zvuči,a u praksi dobija ton koji drugačije zvoni,onda ja to nazivam - licemerjem !
U koji moj i u šta se veruje ,ako se to ne primenjuje u sopstvenom ponašanju?

причалица
25-07-2010, 12:17
Izlizala se ta rec ljubav, covek joj nasao svuda...primenu.

nekome se izlizala, nekome nije.
znaš, kaže se da je fraza ''zdravlje je najvažnije'' izlizana....ali, zar nije istinita?
istina ne može da bude ''izlizana'' (tek sad vidim smešnu stranu ove reči :raz_114:)

Tibi
25-07-2010, 12:18
Ako samo lepo zvuči,a u praksi dobija ton koji drugačije zvoni,onda ja to nazivam - licemerjem !
U koji moj i u šta se veruje ,ako se to ne primenjuje u sopstvenom ponašanju?
Vis` da vera ne utice na stav i pogled, ponasamo se slicno a mislimo...drugacije.

Bisernica
25-07-2010, 12:28
Vis` da vera ne utice na stav i pogled, ponasamo se slicno a mislimo...drugacije.

Ja i ne tvrdim da vera utiče na stav i na pogled :)
Nikad nisam pitala čoveka da li je ili nije i u kojeg Boga veruje.
Moje verovanje mi kaže da ljude delim na dobre i loše ...a ja jesam vernik !

Tibi
25-07-2010, 12:30
Meni su samo oni revnosni donosioci...dobrog osmeha, ove druge...postujem.

причалица
25-07-2010, 12:31
Ja i ne tvrdim da vera utiče na stav i na pogled :)
Nikad nisam pitala čoveka da li je ili nije i u kojeg Boga veruje.
Moje verovanje mi kaže da ljude delim na dobre i loše ...a ja jesam vernik !

eto, još jedne oveštale rečenice (koju i sama ponavljam)...a potpuno je tačna. postoje dobri i loši.
hiljadu puta sam rekla da ima vernika, koji ti čine nešto loše s osmehom na licu, i da ima deklarisanih ateista, koji bi to dali oko.
dakle - dobro i zlo...to je to.
p.s. sad bi mi kojica, da je ''krsti'' rekla - a da ti ovo prebaciš na pdf 'filosofija'?

Bisernica
25-07-2010, 12:50
eto, još jedne oveštale rečenice (koju i sama ponavljam)...a potpuno je tačna. postoje dobri i loši.
hiljadu puta sam rekla da ima vernika, koji ti čine nešto loše s osmehom na licu, i da ima deklarisanih ateista, koji bi to dali oko.
dakle - dobro i zlo...to je to.
p.s. sad bi mi kojica, da je ''krsti'' rekla - a da ti ovo prebaciš na pdf 'filosofija'?

Upravo tako !
To je potvrda onome što rekoh da je licemerje,tvrditi da veruješ u Boga,ma kako ga
zvao i da istovremeno sa osmehom na licu činiš zlo !To je strašni sud na zemlji .
Ali,moje verovanje se i manifestuje upravo u shvatanju da je Gospod tvorac svega
u nama i oko nas,i da je sve stvoreno sa nekim razlogom,ima neku svoju ulogu.
Jedina podela koju mogu da primenim,kad su ljudi u pitanju je podela na dobre i loše ,
svaka druga ,za mene nije relevantna i ne doživljavam je kao da postoji.Ni jedna druga karakteristika
me ne zanima.Koliko je to otrcana fraza,izveščala ili izlizana rečenica,ne znam,ali znam da je duboko istinita.
Ni jedna druga karakteristika ili identitet ne mogu,ili zanemarljivo retko mogu preovladati dobro ili zlo u čoveku.

причалица
25-07-2010, 12:54
i ja se družim da ljudima koji mi čine dobro, u smislu da se pored njih osećam dobro, da se učim uz njih...na primer, kojica je odličan primer. od nje se može dosta naučiti, mislim da je duboko u dobrom definisana osoba....a takve volim, kao i ti, biso. temeljita si do neverovanja.
tako je i u rl, trudim se da budem sa takvim ljudima, koji u meni izazivaju dobro...oni koji izazivaju zlo, loše....pokušavam da ih smirim, utešim, koliko god mogu. nekada to traje dugo, ali - upali, ako su pravi prijatelji u pitanju.
svako ima svoju mračnu i svetlu stranu.
treba svetlu što duže držati ''na površini''.

kojica
25-07-2010, 13:34
ima istine u ovome al sad mesas doktrinu sa psihoanalizom
nismo mi akteri filma keri il poslednjeg iskusenja...

za zrele ljude koji koriste religiozno ili ono suprotno njemu da bi postigli cilj suprotan humanistickom konceptu kazem da su olos a otezavajuca okolnost je da imaju vlast i mogucnost manipulacije njom. takvima nista nije sveto. nijedan zivot nije vredan, nijedna kap tudje krvi nije strana.

svako preispituje sebe ceo zivot bio on vernik ili ateista. magljenje gde se kroz preispitivanje ne dodje do sebe vec se ode u projekcije ili potiskivanja ili pak u ekstremno kao napad na integritet drugoga su ono sto ako se ne presece na vreme dovodi do krajnosti nasih karaktera.

pravog vernika mnogi nikad nisu upoznali, vernika sa harizmom, vernika koji zraci, vernika koji nikad ne podize glas, vernika koji sa osmehom odgovara na svaku opasku sumnje koje gajimo u pogledu tvorca, vernika koji nije iskvaren, vernika operisanog od materijalnog... dovoljno jedan takav da postoji a postoji i to ne ne samo jedan onda sam koncept pljuvanja po veri ide na dusu pljuvaca. ja tako posmatram.

Poštujem takvog vernika, bilo koje vere da je.
I verujem da ima mnogo ljudi koji takve nisu imali prilike da sretu.
Pa sve i da su ih sreli, nisu uspeli da shvate koga su sreli.

To su izuzetnji ljudi, kojih je bilo u svim periodima i svim društvima,
i biće ih i u buduće.
Imaju veliku potrebu da se duhovno razviju i činjenica da ih ima u svim
grupama, pa i među ateistima, govori u prilog tome da nisu bitne okolnosti.
Oni će iz svega oko sebe upiti ono najbolje.

Kada kritikuješ bilo koju ideologiju ili sledbenike iste, te svetle ljude to ne dotiče,
jer ti kritikuješ nešto što se izrodi i iz najbolje ideje i krene naopako.
A onih koji iskvare i zloupotrebe i nešto najčistije je uvek bilo više i uvek su bili
glasniji.

E sad... logičan zaključak je da takve ne vredi ni kritikovati..:lol:
Čemu, kada će te samo oni ''svetli'' podržati ili razumeti, a neznalice
ćeš samo razljutiti i postaće glasniji.

auu.. al mi fale reči...:lol:

kojica
25-07-2010, 13:35
i ja se družim da ljudima koji mi čine dobro, u smislu da se pored njih osećam dobro, da se učim uz njih...na primer, kojica je odličan primer. od nje se može dosta naučiti, mislim da je duboko u dobrom definisana osoba....a takve volim, kao i ti, biso. temeljita si do neverovanja.
tako je i u rl, trudim se da budem sa takvim ljudima, koji u meni izazivaju dobro...oni koji izazivaju zlo, loše....pokušavam da ih smirim, utešim, koliko god mogu. nekada to traje dugo, ali - upali, ako su pravi prijatelji u pitanju.
svako ima svoju mračnu i svetlu stranu.
treba svetlu što duže držati ''na površini''.

:stidljiva:

e sad ću malo da ostanem bez teksta...

hvala ti...:)

marlon
25-07-2010, 13:38
svako ima svoju mračnu i svetlu stranu.


ja sam stalno mracan :sojka:

marlon
25-07-2010, 13:40
Poštujem takvog vernika, bilo koje vere da je.
I verujem da ima mnogo ljudi koji takve nisu imali prilike da sretu.
Pa sve i da su ih sreli, nisu uspeli da shvate koga su sreli.

To su izuzetnji ljudi, kojih je bilo u svim periodima i svim društvima,
i biće ih i u buduće.
Imaju veliku potrebu da se duhovno razviju i činjenica da ih ima u svim
grupama, pa i među ateistima, govori u prilog tome da nisu bitne okolnosti.
Oni će iz svega oko sebe upiti ono najbolje.


sad ti je valjda jasno zasto kazem da sam vernik a neki put i nisam
stepenice za to nebo treba savladati a ne folirati se da si se vec popeo

причалица
25-07-2010, 13:44
ja sam stalno mracan :sojka:

naći će se neko da te osvetli :)

marlon
25-07-2010, 13:48
naći će se neko da te osvetli :)

taj/ta se nije rodio/la

Tibi
25-07-2010, 13:51
Imao sam priliku da upoznam takvu osobu, imamo iste poglede u skoro svemu, proveo sam mnogo dana i mnogo puta sa istom, najjaci utisak mog zivota...samo smo neslozni u jednom. Cesto mislim na te razgovore i srecan sam da sam doziveo pravu prosvecenu osobu. Divim se takvim osobama i pomalo zavidim :rumenko:, steta sto tako daleko zivi, rado bih delio razmisljanja :sad:

причалица
25-07-2010, 13:53
taj/ta se nije rodio/la

ma nemoj. nema za rajka kapa :lol:

marlon
25-07-2010, 13:55
Imao sam priliku da upoznam takvu osobu, imamo iste poglede u skoro svemu, proveo sam mnogo dana i mnogo puta sa istom, najjaci utisak mog zivota...samo smo neslozni u jednom. Cesto mislim na te razgovore i srecan sam da sam doziveo pravu prosvecenu osobu. Divim se takvim osobama i pomalo zavidim :rumenko:, steta sto tako daleko zivi, rado bih delio razmisljanja :sad:

jedan mali bas sa foruma 20 god imao tad, otkrio istu takvu osobu.. gde on pomisli ona je vec tu on stavi cd u plejer a njen je vec unutra isti, on voli kovrcavu kosu, a njena vijori i bili zajedno i puklo sve posle kratkog vremena jer ona volela nesto drugo :)
oboje bili slatki ko lutke i ja ih bas spojio jer sam bio zaista ubedjen da su jedno za drugo, al' ko sto u zivotu biva zena je varljiva stvar, pogotovo tako mlada a on to neiskusan nije znao :sojka:

Bisernica
25-07-2010, 13:57
jadan on neiskusan :lol:
kako li je tako nevin naleteo ;)

marlon
25-07-2010, 14:01
jadan on neiskusan :lol:
kako li je tako nevin naleteo ;)

zahebo se pa mi reko da mu se svidja :raz_076:
a ja ko svaki humanista sve dao od sebe da mu pomognem :raz_076:
a sva dobra dela znas kako se zavrsavaju i ko je najgrbaviji posle... znas pretpostavljam.

kojica
25-07-2010, 14:01
sad ti je valjda jasno zasto kazem da sam vernik a neki put i nisam
stepenice za to nebo treba savladati a ne folirati se da si se vec popeo

Razumem. :)

Samo ne smatram da bi neko trebao da bude pok. Patrijarh Pavle da bi rekao
da je pravoslavac.
Kao što ja ne moram da budem Buda da bih rekla da sam budista.

Dovoljno je da imaš ideal i da se najiskrenije i najupornije trudiš da ga dostigneš.
Pa sad..
U početku smo skloni foliranju, kao što smo se kao deca folirali da smo odrasli.
Devojčice bi sa najozbiljnijim izrazom lica grdile svoje lutke, a dečaci bi rastavljali
i sastavljali automobile kao pravi majstori.
To je prolazna faza. Kada postanemo svesni da smo se folirali, ne bi trebali da odustanemo,
več da pređemo na viši stepenik.

a da.. tema je ateizam..
e pa ima i u ateizmu faza.. objasnićem ih kasnije..

причалица
25-07-2010, 14:01
jadan on neiskusan :lol:
kako li je tako nevin naleteo ;)

:raz_114: žene su glavni uzrok ekstrema...ili postaneš monah ili ateista.

Bisernica
25-07-2010, 14:01
i ja se družim da ljudima koji mi čine dobro, u smislu da se pored njih osećam dobro, da se učim uz njih...na primer, kojica je odličan primer. od nje se može dosta naučiti, mislim da je duboko u dobrom definisana osoba....a takve volim, kao i ti, biso. temeljita si do neverovanja.
tako je i u rl, trudim se da budem sa takvim ljudima, koji u meni izazivaju dobro...oni koji izazivaju zlo, loše....pokušavam da ih smirim, utešim, koliko god mogu. nekada to traje dugo, ali - upali, ako su pravi prijatelji u pitanju.
svako ima svoju mračnu i svetlu stranu.
treba svetlu što duže držati ''na površini''.

sad i ja malo da se :stidljiva: :lol:
hvala ti priči
mislim da je doslednost jedna od karakteristika koja se s godinama
razvija u kvalitativnom smislu.Verujem da je čovek sposoban sve da uradi,
i dobro i loše,naravno,ali da je snaga jednog čoveka upravo u izboru puta kojim se teže ide.
Kontrolisati samog sebe je ono što je najteže,ali uspeti u tome znači izgraditi čvrstu volju.
Kad iamš čvrstu volju,i ako je ona usmerena u pravcu dobra,onda ništa niej ni teško ni nemoguće.
Mislim da je i to jedan od segmenata primene verovanja u praksi,jer verovati za mene je raditi na sebi neprekidno.

причалица
25-07-2010, 14:03
Razumem. :)a da.. tema je ateizam..
e pa ima i u ateizmu faza.. objasnićem ih kasnije..

je l'? nisam imala pojma.

Tibi
25-07-2010, 14:04
jedan mali bas sa foruma 20 god imao tad, otkrio istu takvu osobu.. gde on pomisli ona je vec tu on stavi cd u plejer a njen je vec unutra isti, on voli kovrcavu kosu, a njena vijori i bili zajedno i puklo sve posle kratkog vremena jer ona volela nesto drugo :)
oboje bili slatki ko lutke i ja ih bas spojio jer sam bio zaista ubedjen da su jedno za drugo, al' ko sto u zivotu biva zena je varljiva stvar, pogotovo tako mlada a on to neiskusan nije znao :sojka:
Vidim ja da tebi taj musko-zenski odnos svuda...prisutan :mrgreen:, ja pricam o prosvecenoj, duhovno i intelektualno muskoj osobi (prosto da covek ne poveruje, ima i...takvih), posto sam mladost proveo dosta uzbudljivo a hobi mi je bio (pauza izmedju uzbudjenja) trazenje neke "istine". Danas sam svestan koliko je taj susret, ti dijalozi, nesvesno (ili mozda svesno) imali uticaja na moj zivot, i nije mi...zao. Neke stvari su teske za razumeti a i ne moraju se...razumeti.

причалица
25-07-2010, 14:04
sad i ja malo da se :stidljiva: :lol:
hvala ti priči
mislim da je doslednost jedna od karakteristika koja se s godinama
razvija u kvalitativnom smislu.Verujem da je čovek sposoban sve da uradi,
i dobro i loše,naravno,ali da je snaga jednog čoveka upravo u izboru puta kojim se teže ide.
Kontrolisati samog sebe je ono što je najteže,ali uspeti u tome znači izgraditi čvrstu volju.
Kad iamš čvrstu volju,i ako je ona usmerena u pravcu dobra,onda ništa niej ni teško ni nemoguće.
Mislim da je i to jedan od segmenata primene verovanja u praksi,jer verovati za mene je raditi na sebi neprekidno.

ne mogu da radim na sebi neprekidno....padam...pa se dižem...i tako....nije neprekidno podizanje.

marlon
25-07-2010, 14:06
Razumem. :)

Samo ne smatram da bi neko trebao da bude pok. Patrijarh Pavle da bi rekao
da je pravoslavac.
Kao što ja ne moram da budem Buda da bih rekla da sam budista.

Dovoljno je da imaš ideal i da se najiskrenije i najupornije trudiš da ga dostigneš.
Pa sad..
U početku smo skloni foliranju, kao što smo se kao deca folirali da smo odrasli.
Devojčice bi sa najozbiljnijim izrazom lica grdile svoje lutke, a dečaci bi rastavljali
i sastavljali automobile kao pravi majstori.
To je prolazna faza. Kada postanemo svesni da smo se folirali, ne bi trebali da odustanemo,
več da pređemo na viši stepenik.

a da.. tema je ateizam..
e pa ima i u ateizmu faza.. objasnićem ih kasnije..

zato sam najvise i naklonjen budizmu jer mislim da je to nekako najcistija forma. i ko je video katmandu reci postaju, pa pre bi reko da ostanes nem.
a pok. Patrijarh je bio Svetac. u najcistijem smislu te reci. ko ga je ikad video uzivo zna o cemu govorim.

da bi razumeli filozofsku sustinu ateizma treba citati misel onfrea

Bisernica
25-07-2010, 14:06
zahebo se pa mi reko da mu se svidja :raz_076:
a ja ko svaki humanista sve dao od sebe da mu pomognem :raz_076:
a sva dobra dela znas kako se zavrsavaju i ko je najgrbaviji posle... znas pretpostavljam.

Svako dobro delo uglavnom završi tako,ali to nije razlog da se dobra dela ne čine.
Medjutim,u konkretnom slučaju se ne bi moglo reći da je u pitanju pametno delo,jer
u slučaju omaške,uvek sudija bude kriv,jer je u prirodi čovekovoj da krivca uvek traži van sebe.
Zato je dobro što nisi uvek bio raspoložen za činjenje takvih dobrih dela ....,a razumeš ti to ;)

marlon
25-07-2010, 14:08
Vidim ja da tebi taj musko-zenski odnos svuda...prisutan :mrgreen:, ja pricam o prosvecenoj, duhovno i intelektualno muskoj osobi (prosto da covek ne poveruje, ima i...takvih), posto sam mladost proveo dosta uzbudljivo a hobi mi je bio (pauza izmedju uzbudjenja) trazenje neke "istine". Danas sam svestan koliko je taj susret, ti dijalozi, nesvesno (ili mozda svesno) imali uticaja na moj zivot, i nije mi...zao. Neke stvari su teske za razumeti a i ne moraju se...razumeti.

a no sto cu.. necu valjda blenut u muske guzce?

da te marlon nauci, prava intelektualna duhovna muska osoba moze biti samo ona koja je seksualno zadovoljna i ispunjena
sve ostalo je mrsomudjenje
kod zena to nema veze

marlon
25-07-2010, 14:09
Zato je dobro što nisi uvek bio raspoložen za činjenje takvih dobrih dela ....,a razumeš ti to ;)

tacno
zato sad samo 'ebem
sto u mozak a sto u.... :jede:

причалица
25-07-2010, 14:10
a no sto cu.. necu valjda blenut u muske guzce?

da te marlon nauci, prava intelektualna duhovna muska osoba moze biti samo ona koja je seksualno zadovoljna i ispunjena
sve ostalo je mrsomudjenje
kod zena to nema veze

znam jednog :lol:

Bisernica
25-07-2010, 14:11
ne mogu da radim na sebi neprekidno....padam...pa se dižem...i tako....nije neprekidno podizanje.

Padati i uzdizati se,to je upravo potvrdjivanje vere,jer pad jeste iskušenje,ali iskušenjima se ne treba predati.
I uzdizanje nakon pada jeste rad na sebi,jer se nakon pada čovek podiže jači i čvršći,sa jednim teškim,
ali korisnim iskustvom više....naravno,ako mu je um dovoljno otvoren da je spreman na učenje,sagledavanje samog
sebe iskreno i u dobrom i u lošem i izvlačenje pouke,koja će mu olakšati i pomoći da mu sledeći pad ne bude iz istog ili
sličnog razloga.Verovati u sebe ,za mene je istovetno verovanju u Boga,jer ....zar nismo mi njegova slika i prilika ?!

Zazijavalo
25-07-2010, 19:13
zazi, čitala ja kao nešto šopenhauera....koji je to dešparantan čovek. ateista.
ček da nađem neki njegov citat....kaže:
''samo muški intelekt zamućen seksualnim impulsom može taj pol malog rasta, uskih ramena, širokih kukova i kratkih nogu zvati lepšim polom''
aaaaaaaa.....koji mučenik.

Ko zna šta bi o lepšem polu progovorio Pahomije, da ga pitaju. :mrgreen:

Zazijavalo
25-07-2010, 19:19
Zar i ateisti nisu svojevrsni vernici ?!
Verovati da Bog ne postoji je ipak verovanje.

Ateisti znaju da avramski bog (na primer) ne postoji.
Tako da razlika ispada prilična. :)

причалица
25-07-2010, 19:52
Ateisti znaju da avramski bog (na primer) ne postoji.
Tako da razlika ispada prilična. :)

umom su dosegnuli, misliš...to je znanje...a grdan li je naš um, zazi....grdan.

Zazijavalo
25-07-2010, 19:58
Kakav naš um bio da bio, znatno prevazilazi sposobnosti nomadskih pastira iz bronzanog doba koji su izmislili bibliju. :huh:

Bisernica
25-07-2010, 20:00
Ateisti znaju da avramski bog (na primer) ne postoji.
Tako da razlika ispada prilična. :)

Nešto znati podrazumeva imati argument ili istinu koja se zasniva na neoborivom dokazu .
Možda oni misle da znaju - to je već formulacija koja bi se mogla prihvatiti.Znati je konačno,
a mislim da se ovde to ne bi moglo tvrditi jer jednostavno ,nema dokaza contra.

причалица
25-07-2010, 20:06
Kakav naš um bio da bio, znatno prevazilazi sposobnosti nomadskih pastira iz bronzanog doba koji su izmislili bibliju. :huh:

je l? a po čemu misliš? što imamo toplu vodu i internet? mislim da smo podjednako pametni kao i oni. oni su bar znali da opstanu u pustinji, što mi ne bismo bili u stanju.

Zazijavalo
25-07-2010, 20:19
Nešto znati podrazumeva imati argument ili istinu koja se zasniva na neoborivom dokazu .
Možda oni misle da znaju - to je već formulacija koja bi se mogla prihvatiti.Znati je konačno,
a mislim da se ovde to ne bi moglo tvrditi jer jednostavno ,nema dokaza contra.

Ne treba nam "dokaz contra". Jer "dokazi pro" koji nam se nude su dokazano i konačno netačni.

Treba primetiti da nisam rekao da znamo da nikakav bog ne postoji. Možda postoji. Ne znamo mnogo stvari, a pogotovo ne znamo šta je bilo pre velikog praska.

No, sigurno znamo da svet nije nastao pre šest iljada godina, par iljada godna gore- dole. Oktud znamo? Pa, recimo trenutno nam stižu slike stvaranja novih od pre trinaest milijardi godina.

Takođe znamo da nije bilo opšteg potopa. Otkud znamo? Za razliku od žitelja bronzanog doba, znamo pouzdano da voda u gravitacionom polju curi nadole. Ko ne veruje, nek obrne čašu punu vode. :mrgreen:

Znamo da od opeke ne možemo podizati veoma visoke zgrade. Otkud znamo? Probali smo. :mrgreen:

Takođe, znamo da se neće rađati šarene ovce samo zato što smo u pojilo potapali snopove grana.

Bisernica
25-07-2010, 20:22
Ne treba nam "dokaz contra". Jer "dokazi pro" koji nam se nude su dokazano i konačno netačni.

Treba primetiti da nisam rekao da znamo da nikakav bog ne postoji. Možda postoji. Ne znamo mnogo stvari, a pogotovo ne znamo šta je bilo pre velikog praska.



Nemamo ni mi vernici dokaz "pro" koji je opipljiv i može se smatrati argumentom,ali zato verujemo.
Zbog toga smatram da su i ateisti svojevrsni vernici jer veruju (a ne znaju) da Bog ne postoji.

Zazijavalo
25-07-2010, 20:24
je l? a po čemu misliš? što imamo toplu vodu i internet? mislim da smo podjednako pametni kao i oni. oni su bar znali da opstanu u pustinji, što mi ne bismo bili u stanju.

Njihov problem nije bio što nisu imali toplu, nego hladnu vodu. :mrgreen:

Nije problem opstajanje u pustinji. Problem je da su tifus lečili moitvama umesto hloramfenikolom. :eek:

Zazijavalo
25-07-2010, 20:29
Nemamo ni mi vernici dokaz "pro" koji je opipljiv i može se smatrati argumentom,ali zato verujemo.
Zbog toga smatram da su i ateisti svojevrsni vernici jer veruju (a ne znaju) da Bog ne postoji.

Problem je da verujete u nešto što je dokazano i konačno netačno.

Da zanemarimo činjenicu da se ateisti obično nazivaju nevernicima, a ne vernicima ( :mrgreen: ), rekao bih da ti je argument sličan argumentu da je žuto zapravo ljubičasto jer se žuto i ljubičasto ne razlikuju kad ugasiš svetlo. :)

Bisernica
25-07-2010, 20:33
Problem je da verujete u nešto što je dokazano i konačno netačno.

Da zanemarimo činjenicu da se ateisti obično nazivaju nevernicima, a ne vernicima ( :mrgreen: ), rekao bih da ti je argument sličan argumentu da je žuto zapravo ljubičasto jer se žuto i ljubičasto ne razlikuju kad ugasiš svetlo. :)

Ako mi kažeš na koji nači je dokazano i netačno možda poverujem i ja da ne postoji. :)
Ja ne mislim da su ateisti nevernici ,jer svaka tvrdnja zahteva uverenost,odnosno verovanje
da je tačna.
Što se tiče žutog i ljubičćastog,stvarno volim tu kombinaciju,mada može da se doda i teget,
od nje i žute ,lako napravim ljubičastu :).

Zazijavalo
25-07-2010, 20:38
Ne čitaš postove duže od dva reda? :huh:

Kao što rekoh, znamo da je svemir star bar nekih trinaest milijardi godina. Ispada da taj avramski bog nema ništa sa nastankom svemira, zemlje ili ljudi.

Uzgred, ljubičasta nastaje mešanjem plave i crvene. :mrgreen:
No, to bi bilo preterano očekivati da znaš. Ti veruješ da je svetlo postalo polihromatsko nakon velikog potopa koji se nije ni desio. :mrgreen:

Bisernica
25-07-2010, 20:40
Ne čitaš postove duže od dva reda? :huh:

Kao što rekoh, znamo da je svemir star bar nekih trinaest milijardi godina. Ispada da taj avramski bog nema ništa sa nastankom svemira, zemlje ili ljudi.

čitam postove od početka zazi
znamo da je svemir star trinaest milijardi ,ali kako znamo da on sa tim nije imao ništa
zato što nam nije rekao ?!

Zazijavalo
25-07-2010, 20:43
Naprotiv, rekao je u svojeručno ispisanoj bibliji. :mrgreen:

Bisernica
25-07-2010, 20:46
Naprotiv, rekao je u svojeručno ispisanoj bibliji. :mrgreen:

svojeručno ?!:misticlady:

Zazijavalo
25-07-2010, 20:51
Ne behu li ti što su pisali samo nekakva oruđa u šapama svetog duha? :lol:

Bisernica
25-07-2010, 20:56
Opet smo na početku :lol:
Pro et contra ,i jedno i drugo na klimavim nogama u smislu poimanja,
odnosno percepcije onako kako je mi poznajemo.
Sve što ne vidim,ne znači da ne postoji.

Caliburn
25-07-2010, 21:01
O vernicima avramskih religija. :trepp:
Aha, OK onda...


Upravo tako! Pričam o vernicima avramskih religija. :)

Đe si, Caliburne? :lol:
Eh, bre... da li je zaista bilo toliko teško to i napisati? :lol:
Eto me... radi se... zapravo baš se puno radi... :(



Bezvezni predmet zvani "građansko vaspitanje" nametnut je kada je nametnuta veronauka, da bi se smirile strasti i uspostavila neka lažna ravnoteža. Prisile daklem ima i to iz verničkog tabora. :huh:

Vernik (avramske religije :mrgreen:) inače ne može da misli svojom glavom. :mrgreen:

Upravo tako. :lol:

Zazijavalo
25-07-2010, 21:07
Činjenica da nešto ne vidiš ne znači da to i postoji. :eek:
A kada detaljno opisuješ nešto što ne postoji, daješ mu atribute i opisuješ namere to mu onda dođe? Vera, valjda. :mrgreen:

Zazijavalo
25-07-2010, 21:08
Aha! Caliburn uživo. :mrgreen:

Caliburn
25-07-2010, 21:10
Aj` i ja da kazem kako vidim ateizam. To je ono kada homo sapiens danasnjice uzme i kaze: sad` cu da uzmem gumicu i...brisem sto su moja baba i deda culi od njihovih baba i deda, a ovi od njihovih, i tako u nedogled, dodjem u doba kada su poceli da...misle, ondaK pozovem oVe sto ih zovu naucnici, pa onda...iz pocetka. i sad`...tome neko da ime: ateizam. Lako ali treba puno da se...brise :sad:
Teško da se to odnosi na sve ateiste, ali ima dosta "slučajeva" koje si lepo opisao.




Ateista se od vernika razlikuje samo po tome što ne veruje
u jednog boga više. :) :lol:
'ajde to objasni većini ateista... i pri samom pokušaju se nećeš lepo provesti. :lol:

Caliburn
25-07-2010, 21:12
Zar i ateisti nisu svojevrsni vernici ?!
Verovati da Bog ne postoji je ipak verovanje.
Ne, ateisti ne veruju da božanstva postoje, a to je ipak različito od verovanja da božanstva ne postoje.




Ateisti znaju da avramski bog (na primer) ne postoji.
Tako da razlika ispada prilična. :)
Ovaj... ateisti, u opštem slučaju, ne veruju da avramski bog ne postoji. Neki ateisti mogu da tvrde da znaju, ali obično im nedostaje dokaza.

Bisernica
25-07-2010, 21:15
Ne, ateisti ne veruju da božanstva postoje, a to je ipak različito od verovanja da božanstva ne postoje.




Ovaj... ateisti, u opštem slučaju, ne veruju da avramski bog ne postoji. Neki ateisti mogu da tvrde da znaju, ali obično im nedostaje dokaza.

Da li veruju da božanstva ne postoje ili ne veruju da postoje,svakako se vrti oko verovanja.
Zato i kažem da su i ateisti svojevrsni vernici,makar i u negaciji postojanja ili verovanja.

Zazijavalo
26-07-2010, 04:40
Čak i kada bi bilo tako, ostaje činjenica da vernici veruju uprkos znanju, iskustvu i zdravom razumu. :)

причалица
26-07-2010, 13:22
Čak i kada bi bilo tako, ostaje činjenica da vernici veruju uprkos znanju, iskustvu i zdravom razumu. :)

misliš, uprkos očiglednom?
pa, onda, kako možeš da kažeš da nekog voliš, na primer? ljubav se ne vidi...osećanja se ne vide, ali ipak postoje. nekada čak teško možeš i da dokažeš postojanje istih...a, eto, tu su.

kojica
26-07-2010, 13:23
pa jest.. tu su misli i osećanja i ondak verniku ne možeš da dokažeš da je to bog...:pusi:

причалица
26-07-2010, 13:27
pa ne možeš da dokažeš ni da jeste ni da nije.

kojica
26-07-2010, 13:29
ama mlogo je jednostavno..

ako ja kažem da je moj komšija video sinoć ružičastog slona
i ako krenem da te ubeđujem da on postoji..

Mogu li te ubediti tako što ću reći ''e dokaži ti da moj komšija
nije video ružičastog slona''???

Naopako bre...:lol:

G
26-07-2010, 13:30
ama mlogo je jednostavno..

ako ja kažem da je moj komšija video sinoć ružičastog slona
i ako krenem da te ubeđujem da on postoji..

Mogu li te ubediti tako što ću reći ''e dokaži ti da moj komšija
nije video ružičastog slona''???

Naopako bre...:lol:

Šta nije video bre? Ja ga jahao sinoć sa sve flajkom ... haha

причалица
26-07-2010, 13:31
ama mlogo je jednostavno..

ako ja kažem da je moj komšija video sinoć ružičastog slona
i ako krenem da te ubeđujem da on postoji..

Mogu li te ubediti tako što ću reći ''e dokaži ti da moj komšija
nije video ružičastog slona''???

Naopako bre...:lol:
a ja ću da kažem da ružičasti slon ne postoji, osim ako komšija nije nešo uzeo od droze.

kojica
26-07-2010, 13:39
a ja ću da kažem da ružičasti slon ne postoji, osim ako komšija nije nešo uzeo od droze.

:raz_067::raz_067::raz_067:

причалица
26-07-2010, 13:40
pa se našo u sajkodeliji...:lol:

G
26-07-2010, 13:43
:raz_067::raz_067::raz_067:


pa se našo u sajkodeliji...:lol:

Vi vernice svesno vršite opstrukciju teme o ateizmu poistovećivanjem nas ateista sa raznim ...mhm:sladoled:

kojica
26-07-2010, 13:45
Ti si mene nazvao vernicom? :raz_067:

Dobro bre g.. nemoj da si neozbiljan...:lol:

причалица
26-07-2010, 13:45
Vi vernice svesno vršite opstrukciju teme o ateizmu poistovećivanjem nas ateista sa raznim ...mhm:sladoled:

šta je, bwe? pa vi nevernici posežete za drozama i ostalim pomagalima, jer ne možete nigde da nađete utehu....nego u plavušama i ružičastim slonovima...:)

G
26-07-2010, 13:46
Ti si mene nazvao vernicom? :raz_067:

Dobro bre g.. nemoj da si neozbiljan...:lol:

A kako da te nazovem? Jel telefonom? :raz_067:

kojica
26-07-2010, 13:47
šta je, bwe? pa vi nevernici posežete za drozama i ostalim pomagalima, jer ne možete nigde da nađete utehu....nego u plavušama i ružičastim slonovima...:)

mene me sad kopka to što moju priču o ružičastom slonu nisi razumela kako treba..
pa ne znam dal dalje da objašnjavam ili da odustanem...:lol:

kada bi postojala sveta knjiga o ružičastom slonu, ono što si ti rekla
bilo bi svetogrđe.. aha...:raz_067:


A kako da te nazovem? Jel telefonom? :raz_067:
nema potrebe.. možeš i ovde da mi kažeš u šta ja to verujem...

G
26-07-2010, 13:48
šta je, bwe? pa vi nevernici posežete za drozama i ostalim pomagalima, jer ne možete nigde da nađete utehu....nego u plavušama i ružičastim slonovima...:)

plavušeeeeeee...mmmmm:bisa:

причалица
26-07-2010, 13:48
da, ali ne postoji sveta knjiga o ružičastom slonu.
inače, umem ja da svetogrdim ...užas, kakva sam.

причалица
26-07-2010, 13:50
plavušeeeeeee...mmmmm:bisa:

tačno sam znala.

kojica
26-07-2010, 13:50
eto.. trebala sam da ćutim...:lol:

G
26-07-2010, 13:51
tačno sam znala.


eto.. trebala sam da ćutim...:lol:

Pa kad sam predvidljiv...:lol:

причалица
26-07-2010, 13:52
nemoj da ćutiš, kojice, nemoj....ja sam kriva jer neke rečenice shvatam doslovno.

G
26-07-2010, 13:54
nemoj da ćutiš, kojice, nemoj....ja sam kriva jer neke rečenice shvatam doslovno.

To se zove naučni pristup.:azn:

kojica
26-07-2010, 13:55
G hoću li dobiti odgovor?

Znam ja Pričo da ne želiš da shvatiš šta pričam. :lol:
Zato ću i da ćutim.

G
26-07-2010, 13:57
G hoću li dobiti odgovor?



Pusti me kojice...Meni kad pomene neko plavuše ja se sav pogubim...:rumenko:

причалица
26-07-2010, 13:58
G hoću li dobiti odgovor?

Znam ja Pričo da ne želiš da shvatiš šta pričam. :lol:
Zato ću i da ćutim.
kako ne želim? :huh:

Zazijavalo
26-07-2010, 14:12
misliš, uprkos očiglednom?
pa, onda, kako možeš da kažeš da nekog voliš, na primer? ljubav se ne vidi...osećanja se ne vide, ali ipak postoje. nekada čak teško možeš i da dokažeš postojanje istih...a, eto, tu su.

"Očigledno" nije samo ono što se vidi. :eek:

Uzgred, moraš da budeš izuzetno emotivno tup pa da ne vidiš osećanja.

A ondak, nije problem sa stvarima koje postoje. Vernicima se čini da osećaju stvari koje ne postoje. :)

причалица
26-07-2010, 14:13
"Očigledno" nije samo ono što se vidi. :eek:

Uzgred, moraš da budeš izuzetno emotivno tup pa da ne vidiš osećanja.

A ondak, nije problem sa stvarima koje postoje. Vernicima se čini da osećaju stvari koje ne postoje. :)
dakle, vernici su psihijatrijski slučajevi?

p.s. za mene je OČIgledno, ono što se vidi očima.

Zazijavalo
26-07-2010, 14:28
Ququu, kadru univerzitetski! :mrgreen:


Postoji određena kategorija vernika koji baš jesu psihijatrijski slučajevi. Uglavnom imaju šizofrene ispade.
No, većina je jednostavno neobrazovana. Na njih sila dokaza ne deluje jer ih jednostavno ne poznaju, a veoma često ne bi mogli da ih shvate čak i kada bi im bili predočeni.

Naravno, ima i ... gušterskih vernika. Onaj drevni, "gušterski" deo mozga kod njih preuzima vlast nad neokorteksom i ondak umesto racionalnog razmišljanja neguju oblike nesvesnog odlučivanja zasnovanog na impulsima "glad" "napadni" "beži" "zaskoči". :mrgreen:

причалица
26-07-2010, 14:32
Ququu, kadru univerzitetski! :mrgreen:

šta kuku...postoje druge reči za ono što se dokazuje. kao što znaš, bavim se egzaktnom naukom, pa sam malo deformisana što se rečnika tiče.
ne mogu da kažem da elektroni, bozoni, talasi, fononi....i ostali zaebanti od subsveta očigledno postoje...nego da postoje.
p.s. i uvek me ismevaš....

Zazijavalo
26-07-2010, 14:50
Kad vidiš otklon na ampermetru, onda je očigledno da postoji struja u kolu. A ne vidiš struju, već otklon kazaljke. :)

I... jok te ismevam. :eek:
Druga je stvar što ti pomognem da se vidiš, pa ti dođe ovaj neudobno. :lol:

Bisernica
26-07-2010, 14:51
Kako god ga zvali i na koji god način predstavljali,ne postoji ljudska civilizacija od nastanka pa ovamo ,
koja nije verovala u božanstva,više njih ili jedno vrhovno,ili monoteisti kakvi smo danas.
Neka vrhovna energija koja reguliše kretanja svake energije koja je u nama izražena kao duh,u svakom
slučaju postoji,jer da nije tako,ne bismo saznanje o životu duše i nakon smrti tela nosili u kolektivnom
pamćenju vrste.Dakle,zovite to kako god hoćete,ne mortate mu uopšte dati ime,ali ja verujem da postoji.
U kojoj formi i kom obliku,ne znam,ali ta forma i taj oblik *odlučuje*o energiji duha,koja ima negde svoj izvor i nekud se vraća.

Bisernica
26-07-2010, 14:52
Kad vidiš otklon na ampermetru, onda je očigledno da postoji struja u kolu. A ne vidiš struju, već otklon kazaljke. :)

Kad pročitaš Bibliju,ti ne vidiš Boga,ali je očigledno da je postojao razlog zašto je nastala.:)

Zazijavalo
26-07-2010, 15:01
Kako god ga zvali i na koji god način predstavljali,ne postoji ljudska civilizacija od nastanka pa ovamo ,
koja nije verovala u božanstva,više njih ili jedno vrhovno,ili monoteisti kakvi smo danas.
Neka vrhovna energija koja reguliše kretanja svake energije koja je u nama izražena kao duh,u svakom
slučaju postoji,jer da nije tako,ne bismo saznanje o životu duše i nakon smrti tela nosili u kolektivnom
pamćenju vrste.Dakle,zovite to kako god hoćete,ne mortate mu uopšte dati ime,ali ja verujem da postoji.
U kojoj formi i kom obliku,ne znam,ali ta forma i taj oblik *odlučuje*o energiji duha,koja ima negde svoj izvor i nekud se vraća.

Zapravo postoji. Jedno američko pleme nema nikakvo ubeđenje u zagrobni život. Rođeni ateisti, tako reći. :)

E sad, činjenica da postoji tako mnogo fundamentalno različitih verovanja upravo je dokaz da ljudi stvaraju boga, a ne bog ljude. :eek:

Što se tiče kruženja energije, energija ima tu osobinu da teži da se raspe, a ne da se u obliku nekakvog obrasca vraće na mesto gde je postala.

Zazijavalo
26-07-2010, 15:03
Kad pročitaš Bibliju,ti ne vidiš Boga,ali je očigledno da je postojao razlog zašto je nastala.:)

Svakako. A taj razlog je da se omladina ubedi da prestane sa lapotom prestarelih članova plemena. :)

Lilu
26-07-2010, 15:13
Drugo ima ze Boga je uteha.

Caliburn
27-07-2010, 09:56
Zapravo postoji. Jedno američko pleme nema nikakvo ubeđenje u zagrobni život. Rođeni ateisti, tako reći. :)
I budisti su ateisti. No, to pleme veruje u dobre i zle duhove. ;)


E sad, činjenica da postoji tako mnogo fundamentalno različitih verovanja upravo je dokaz da ljudi stvaraju boga, a ne bog ljude. :eek:
... ili da ima mnogo bogova, a da "svako svoga konja hvali". :lol:

misticlady
27-07-2010, 10:01
... ili da ima mnogo bogova, a da "svako svoga konja hvali". http://razbibriga.images/smilies/lol.gif

onda su bogovi romskog porekla...jer" svaki cigo svoga konja hvali":igrac:

причалица
27-07-2010, 10:05
Kad vidiš otklon na ampermetru, onda je očigledno da postoji struja u kolu. A ne vidiš struju, već otklon kazaljke. :)

I... jok te ismevam. :eek:
Druga je stvar što ti pomognem da se vidiš, pa ti dođe ovaj neudobno. :lol:

znam zazi...ali ne možeš struju (da li je ima ili nema u kolu) da porediš sa postojanjem ili nepostojanjem Boga. nije isto uopšte.

Tibi
27-07-2010, 22:30
Jeste tako, struju ne vidis a ubija (ako je dovoljno...napona) i to stvarski, moz` i pepeo postanes. A Bog ubija u glavi, i jes da dugo cekas, al` svakog...stigne.

Caliburn
27-07-2010, 23:05
onda su bogovi romskog porekla...jer" svaki cigo svoga konja hvali":igrac:
Baš vala... iz Indije su. :lol:

Nego, da li je ovo dovoljno očigledno?
http://images.paraorkut.com/img/wallpapers/1024x768/l/lightning_sunset-2523.jpg

dr.Kadžija
01-08-2010, 02:46
Pitanje: Šta je to ateizam?

Odgovor: Ateizam je pogled na svet koji kaže da Bog ne postoji.

Ateizam je oblik verovanja - verovanje da Bog ne postoji :lol: ...ateisti ne mogu da znaju da Bog ne postoji, mogu samo da veruju u tu misao, isto tako i vernici, ne mogu da znaju da Bog postoji, mogu samo da veruju u tu misao :lol:

mona
01-08-2010, 02:48
Ateizam je oblik verovanja - verovanje da Bog ne postoji :lol: ...ateisti ne mogu da znaju da Bog ne postoji, mogu samo da veruju u tu misao, isto tako i vernici, ne mogu da znaju da Bog postoji, mogu samo da veruju u tu misao :lol:

Vernici imaju dokaze da Bog postoji. :raz_012:

dr.Kadžija
01-08-2010, 02:58
:lol:...vernici imaju samo verovanje bazirano na popovskim interpretacijama jedne knjige koju su sastavili i napisali ljudi, ništa više od toga....sve ostalo što postoji u verniku od ''dokaza'' postojanja, je nastalo na toj prvobitnoj bazi, na shvatanju pojma Bog koje je preuzeto u detinjstvu od roditelja ili okoline, tj na decu se prenose roditeljske interpretacije doživljaja Boga...
ali ovo nisu priče za 4 ujutru :lol:

mona
01-08-2010, 02:58
:lol:...vernici imaju samo verovanje bazirano na popovskim interpretacijama jedne knjige koju su sastavili i napisali ljudi, ništa više od toga....sve ostalo što postoji u verniku od ''dokaza'' postojanja, je nastalo na toj prvobitnoj bazi, na shvatanju pojma Bog koje je preuzeto u detinjstvu od roditelja ili okoline, tj na decu se prenose roditeljske interpretacije doživljaja Boga...
ali ovo nisu priče za 4 ujutru :lol:
e nije tako... :lol:

Vera se bazira na Bozjoj reci Bibliji :) :cao:

marlon
01-08-2010, 09:43
e nije tako... :lol:

Vera se bazira na Bozjoj reci Bibliji :) :cao:

aha
a sex na kama sutri

Zazijavalo
01-08-2010, 10:04
Ateizam je oblik verovanja - verovanje da Bog ne postoji :lol: ...ateisti ne mogu da znaju da Bog ne postoji, mogu samo da veruju u tu misao, isto tako i vernici, ne mogu da znaju da Bog postoji, mogu samo da veruju u tu misao :lol:

Ateizam nije verovanje da bog ne postoji, već znanje da ne postoji ništa što bi se moglo dovesti u vezu sa božjim delovanjem.
Ozbiljni ateisti ne tvrde da bog ne postoji, već da trenutno, ako postoji, nije u radnom stanju. :pusi:

S druge strane, ateisti takođe znaju da sitno-sujetni i zavidljivi bradonja žedan vlasti, krvi i obožavanja koji je opisan u Bibliji nije bog koji je stvorio svet jer je raspolagao suviše primitivnom tehnologijom koja nije prelazila tehnološka znanja njegovih primitivnih obožavalaca iz bronzanog doba.
Kamene ploče sa zakonima. Moš misliti! :lol:

dr.Kadžija
01-08-2010, 10:48
Ateizam nije verovanje da bog ne postoji, već znanje da ne postoji ništa što bi se moglo dovesti u vezu sa božjim delovanjem.
Ozbiljni ateisti ne tvrde da bog ne postoji, već da trenutno, ako postoji, nije u radnom stanju. :pusi:

S druge strane, ateisti takođe znaju da sitno-sujetni i zavidljivi bradonja žedan vlasti, krvi i obožavanja koji je opisan u Bibliji nije bog koji je stvorio svet jer je raspolagao suviše primitivnom tehnologijom koja nije prelazila tehnološka znanja njegovih primitivnih obožavalaca iz bronzanog doba.
Kamene ploče sa zakonima. Moš misliti! :lol:

Sa treće strane, ateisti ne znaju i ne razumeju da njihov doživljaj i shvatanje Boga, ili božijeg delovanja, nisu ispravni upravo zato što doživljaj boga baziraju na boldovanom opisu. Znači, nisu odmakli od one slike boga kojeg kritikuju koja im je servirana od malih nogu. Zato je ateizam verovanje. Ne možeš da tvrdiš da je ateizam znanje, ako Boga procesiraš kroz boldovanu sliku.
Verovanje i neverovanje su suštinski iste radnje samo sa različitim predznakom :). Ateisti ne mogu da poseduju znanje da ne postoji ništa što bi moglo da se dovede u vezu sa božjim delovanjem, mogu samo da veruju u to.

dr.Kadžija
01-08-2010, 10:49
e nije tako... :lol:

Vera se bazira na Bozjoj reci Bibliji :) :cao:

Vera se bazira na popovskim interpretacijama Biblije :lol:

mona
01-08-2010, 12:59
Vera se bazira na popovskim interpretacijama Biblije :lol:

izvini ko jos veruje popovima :lol:

Zazijavalo
01-08-2010, 19:04
Sa treće strane, ateisti ne znaju i ne razumeju da njihov doživljaj i shvatanje Boga, ili božijeg delovanja, nisu ispravni upravo zato što doživljaj boga baziraju na boldovanom opisu. Znači, nisu odmakli od one slike boga kojeg kritikuju koja im je servirana od malih nogu. Zato je ateizam verovanje. Ne možeš da tvrdiš da je ateizam znanje, ako Boga procesiraš kroz boldovanu sliku.
Verovanje i neverovanje su suštinski iste radnje samo sa različitim predznakom :). Ateisti ne mogu da poseduju znanje da ne postoji ništa što bi moglo da se dovede u vezu sa božjim delovanjem, mogu samo da veruju u to.

Ako je slika boldovanog boga servirana od malih nogu, onda je to zahvaljujući bibliji. Nisu ateisti ni izmislili ni podmetnuli sliku boga. Takvog kakav je smislili su ga njegovi tvorci uveče, dokoni pored stada. :mrgreen:

Što se tiče božjeg delovanja, zagledaj malo iza boldovanog. Primitivni bog primitivnih ljudi uplašio se da će ljudi da izgrade kulu od ćerpiča ulepljenog bitumenom do nebesa. U moje vreme bi za to dobio kečigu ko vrata u svakoj srednjoj građevinskoj školi. :lol:

:zazi:

Zazijavalo
01-08-2010, 19:05
izvini ko jos veruje popovima :lol:

Vala, danas se ni svedocima ne veruje bez detektora laži. :pusi:
Došla pretposlednja vremena. :zazi:

Tibi
01-08-2010, 19:08
Jok, doslo vreme video i GMS-a, ovi sadasnji Bogovi bas mLogo...vide, sto vode korak sa...naukom a nazivaju...drugacije.

Zazijavalo
01-08-2010, 19:10
Pa to...
Nešto se mislim... Mogao je da turi deset zapovesti po nebesima sa neonom. Al ondak Tesla još nije bio izmišljen. :mrgreen:

Vragolanka
01-08-2010, 19:13
Verovanje i neverovanje su suštinski iste radnje samo sa različitim predznakom :). Ateisti ne mogu da poseduju znanje da ne postoji ništa što bi moglo da se dovede u vezu sa božjim delovanjem, mogu samo da veruju u to.

Ok, sa prvom rečenicom se slažem... Ako ne postoje određeni dokazi, može se reći da "znaš" da nešto ne postoji, nikada 100%, ali i preko 50 je malo više od pukog verovanja.
U ovom kontextu... reci ti meni da li postoji Deda Mraz, Babaroga, vilenjaci, trolovi, jednorozi??? Nije stvar znanja, ili neznanja, već realnosti... i koliko ti se u mozgu primaju ideje koje nemaju veze sa stvarnošću.

Zazijavalo
01-08-2010, 21:52
Znamo da nije bilo generalnog potopa.
Znamo da Zemlja nije bila okružena vodurinom u stratosferi.
Znamo da se duga nije prvi put pojavila pre nekolko iljada godina.
I što je najvažnije znamo zašto bi neko hteo da ovo ne znamo. :pusi:

Tibi
01-08-2010, 21:57
masta nekad bila jednostavna ali slikovita, danas nema puno cobana ali su na dobroj ceni...cobanske price. Oni koji se ne pale na te price se smatraju umisljenim, valjda je vreme saznanja na putu neznanja.

dr.Kadžija
02-08-2010, 00:09
Ok, sa prvom rečenicom se slažem... Ako ne postoje određeni dokazi, može se reći da "znaš" da nešto ne postoji, nikada 100%, ali i preko 50 je malo više od pukog verovanja.
U ovom kontextu... reci ti meni da li postoji Deda Mraz, Babaroga, vilenjaci, trolovi, jednorozi??? Nije stvar znanja, ili neznanja, već realnosti... i koliko ti se u mozgu primaju ideje koje nemaju veze sa stvarnošću.

stvar je u ličnom doživljaju i shvatanju pojma Bog. pre svake diskusije gde se pominje pojam Bog, važno je za učesnike diskusije da razjasne šta za koga predstavlja taj pojam, kako bi diskusija iole imala nekog smisla.
Ako ti formiraš svoju priču na osnovu svog ličnog shvatanja tog pojma i procesiraš primljene informacije na osnovu svog ličnog shvatanja tog pojma, koja je onda šansa da pravilno razumeš tuđe reči na datu temu, ukoliko su te reči pisane na osnovu drugačijeg shvatanja u odnosu na tvoje shvatanje tog pojma.
Čuda se ne dešavaju u suprotnosti sa Prirodom, već u suprotnosti sa onime što nam je predstavljeno kao Priroda. :)
Ako neko prihvati kao stvarnost ono što iskušava i oseća tokom svog budnog stanja u fizičko-materijalnoj realnosti (zajedno sa svime što mu je preko škole, filmova i reklama servirano kao stvarnost), to ne znači da je ta stvarnost baš takva, jedna jedina i da nikakva drugačija ne može biti ili postojati. Ne treba zaboraviti ni činjenicu da je čoveku vidljivo 10% realnosti...tačno onoliko koliko um preko mozga dopušta...Pošto sve što postoji u univerzumu vibrira na određenoj frekvenci, mi samo vidimo ono gde su vibracije grube, jako spore a gustina vibracija izuzetno velika...ostalo ne vidimo...fine i brze vibracije i izuzeno mala gustina vibrcija...taj nevidljivi svet atoma i molekula :)
Drugim rečima, dugo ćemo još bespredmetno i besciljno diskutovati ukoliko se opšteprihvaćena slika realnosti posmatra, shvata i prihvata kao jedna jedina bogomdana istina :lol:

mona
02-08-2010, 00:10
Tebe gresnice inspirisu na pisanje jel? :raz_012:

dr.Kadžija
02-08-2010, 00:25
izvini ko jos veruje popovima :lol:

:lol:...izvini, popovi su vekovima drilovali tebi slične...može se reći da si ti proizvod viševekovnog popovskog drila :lol:, od kojeg je u kolektivni um dela čovečanstva utkana bajka... utkana u običaje, tradiciju, u samodefiniciju...ljudi se rađaju unutar te bajke i generacije nastavljaju da veruju u nju...to se dešava već 17 vekova...
kad se hrišćanstvo uvodilo mačem i ognjem u krvi do kolena, tada se nisu koristile mantre poput bog je ljubav i sl...i nisu bile dozvoljene lične interpretacije i doživljaj svega toga, već je metodično i sistematski putem straha, najjačeg oružja za masovnu kontrolu ljudi, uterivana priča koju su prenosili popovi...
od hrišćanstva, najveće sekte na planeti, zbog neslaganja sa određenim ili svim delovima onoga što propoveda, nastale su sve ostale sekte, koje imaju svoju ideju, svog vođu ili ideologiju oko koje se okupljaju...znači, toliko je duboko utkana hrišćanska bajka da su čak i oni, koji su osetili da ne štima sve kako treba, uspeli samo da naprave neku podvarijantu glavne bajke, izmenili su delove bajke onako kako njima odgovara i nastavili da veruju tj da spavaju :lol:
o utkanosti hrišćanstva takođe govori i postojanje izvesnog broja ''teoretičara zavere'', koji dođu na dobar trag, ali onda na kraju sve to dožive i shvate kao da je zavera uperena protiv hrišćanstva :lol:

mona
02-08-2010, 00:26
auuuuuuu sta ti napisa :lol:

kakve veze ima tradicija sa hriscanstvom :lol:

dr.Kadžija
02-08-2010, 00:26
Tebe gresnice inspirisu na pisanje jel? :raz_012:

da :lol: ...pogotovo kad greše :lol:

dr.Kadžija
02-08-2010, 00:27
auuuuuuu sta ti napisa :lol:

kakve veze ima tradicija sa hriscanstvom :lol:

masa raznoraznih tradicija je nastala po uspostavljanju hrišćanstva, te ih to čini neraskidivo povezanim :)

mona
02-08-2010, 00:29
masa raznoraznih tradicija je nastala po uspostavljanju hrišćanstva, te ih to čini neraskidivo povezanim :)

Netacno, hriscanstvo je ucenje i nema veze sa tradicijom, tradicija je paganskog porekla...

hriscanstvo ne propisuje obicaje nikakve...

dr.Kadžija
02-08-2010, 00:30
netacno, hriscanstvo je ucenje i nema veze sa tradicijom, tradicija je paganskog porekla..

:lol: pa ne postoji jedna tradicija :lol:

mona
02-08-2010, 00:33
:lol: pa ne postoji jedna tradicija :lol:

tako se kaze :lol:

Vragolanka
02-08-2010, 00:42
stvar je u ličnom doživljaju i shvatanju pojma Bog. pre svake diskusije gde se pominje pojam Bog, važno je za učesnike diskusije da razjasne šta za koga predstavlja taj pojam, kako bi diskusija iole imala nekog smisla.

Je li? Čemu onda služi religija, tačnije, šta propagira, organizovano, ili individualno verovanje?
Jer ja pričam o biblijskom bogu.
Tek diskusija na osnovu ličnog doživljaja bi se pretvorila u krvoproliće. :lol:



Ako ti formiraš svoju priču na osnovu svog ličnog shvatanja tog pojma i procesiraš primljene informacije na osnovu svog ličnog shvatanja tog pojma, koja je onda šansa da pravilno razumeš tuđe reči na datu temu, ukoliko su te reči pisane na osnovu drugačijeg shvatanja u odnosu na tvoje shvatanje tog pojma. Šanse su nikave... Vera, ako pričamo o veri je subjektivan osećaj.
Ja imam veru, ali u boga ne verujem... jel malo jasnije? Znači, taj pojam za mene ne postoji, pod tim imenom, ne... naročito ne definisan na način na koji je prikazan u bibliji.


Čuda se ne dešavaju u suprotnosti sa Prirodom, već u suprotnosti sa onime što nam je predstavljeno kao Priroda. :)Šta su uopšte čuda?
Igraš se sa rečima... šta je ustvari priroda, a šta je ono što je pogrešno protumačeno kao priroda?



Ako neko prihvati kao stvarnost ono što iskušava i oseća tokom svog budnog stanja u fizičko-materijalnoj realnosti (zajedno sa svime što mu je preko škole, filmova i reklama servirano kao stvarnost), to ne znači da je ta stvarnost baš takva, jedna jedina i da nikakva drugačija ne može biti ili postojati. Ali to opet ne znači ni da je drugačija. Ili živimo u više dimenzija istovremeno?


Ne treba zaboraviti ni činjenicu da je čoveku vidljivo 10% realnosti...tačno onoliko koliko um preko mozga dopušta...Pošto sve što postoji u univerzumu vibrira na određenoj frekvenci, mi samo vidimo ono gde su vibracije grube, jako spore a gustina vibracija izuzetno velika...ostalo ne vidimo...fine i brze vibracije i izuzeno mala gustina vibrcija...taj nevidljivi svet atoma i molekula :)Ako koristi samo 10% mozga, to ne mora da znači da se i tih 10 bavi realnošću... osim toga, neki koriste daleko manje. :lol:


Drugim rečima, dugo ćemo još bespredmetno i besciljno diskutovati ukoliko se opšteprihvaćena slika realnosti posmatra, shvata i prihvata kao jedna jedina bogomdana istina :lol:Ako ćemo opšteprihvaćeno, svi bi trebali da verujemo u boga.
Po tebi... svi su u zabludi i vernici i ateisti... postoji i ono što nam promiče... i ono što nam kapaciteti ne dozvoljavaju da vidimo... ok.


Kada bi te slušala malo duže, mislim da ne bi znala ni ko sam, ni šta sam, ni šta hoću, ni šta mogu... a ja znam da istina nije samo jedna. Na kraju krajeva, ne smetaju mi tuđa uverenja, sve dok ne postanu ubeđenja.
Suviše si apstraktan za moj pojam.

dr.Kadžija
02-08-2010, 01:05
Je li? Čemu onda služi religija, tačnije, šta propagira, organizovano, ili individualno verovanje?
Jer ja pričam o biblijskom bogu.
Tek diskusija na osnovu ličnog doživljaja bi se pretvorila u krvoproliće. :lol:

Šanse su nikave... Vera, ako pričamo o veri je subjektivan osećaj.
Ja imam veru, ali u boga ne verujem... jel malo jasnije? Znači, taj pojam za mene ne postoji, pod tim imenom, ne... naročito ne definisan na način na koji je prikazan u bibliji.

Šta su uopšte čuda?
Igraš se sa rečima... šta je ustvari priroda, a šta je ono što je pogrešno protumačeno kao priroda?

Ali to opet ne znači ni da je drugačija. Ili živimo u više dimenzija istovremeno?

Ako koristi samo 10% mozga, to ne mora da znači da se i tih 10 bavi realnošću... osim toga, neki koriste daleko manje. :lol:

Ako ćemo opšteprihvaćeno, svi bi trebali da verujemo u boga.

Po tebi... svi su u zabludi i vernici i ateisti... postoji i ono što nam promiče... i ono što nam kapaciteti ne dozvoljavaju da vidimo... ok.
Kada bi te slušala malo duže, mislim da ne bi znala ni ko sam, ni šta sam, ni šta hoću, ni šta mogu... a ja znam da istina nije samo jedna. Na kraju krajeva, ne smetaju mi tuđa uverenja, sve dok ne postanu ubeđenja.
Suviše si apstraktan za moj pojam.

naravno da su u zabludi :lol: ...jedni provode tj gube vreme i energiju verujući u bajku, drugi traće vreme ne verujući u tu bajku, već u jednu drugu, ističući to na svakom koraku...:lol:
apstraktno ti delujem jer ne gajim crno belu viziju sveta :) ...dobro/ loše, crno/belo, poz/neg, partizan/zvezda, evolucionisti/kreacionisti, lopovi/policajci...to je sve proizvod nametnutog i isforsiranog dualističkog pogleda na svet...što se ove teme tiče...kad si mali, spoznaš svet u relaciji da postoje oni koji veruju u boga i oni koji ne veruju...treća opcija nije predstavljena, i nastavljaš da rasteš sa tim saznanjem, a deca kao deca, često su nepripremljena dovoljno za određene vrste informacija, te ih samo preuzmu, prekopiraju i ne razmatraju ih, uzimaju ih zdravo za gotovo...to vremenom postane duboko utisnuto da se kasnije javljaju problemi oko procesiranja informacija koje dolaze iz sveta gde vladaju trijalektički zakoni :lol: (znam...volim da njamke :lol: )

'Čuda' zameni sa 'natprirodno'....tu valjda neće biti nerzumevanja :)...sama reč kaže...
što se Prirode tiče - (znači, Prirode, ne flore i faune :lol: ) ona ima svoj objektivan izgled, sastav i manifestaciju. Šta ti je garant da je ''Priroda'', koja je čoveku putem školskog programa predstavljena kao jedina Priroda, zaista Priroda?
I onda su ''Prirodu'' iz školskog programa predstavili i postavili kao jednu jedinu, i na osnovu nje se sve meri i određuje, te je samim tim nastao pojam natprirodnog...da se pod taj pojam ubace sve pojave i događaji koji su u suprotnosti sa verzijom Prirode iz školskog programa.

mona
02-08-2010, 01:14
Ateisti provode tj gube vreme ne verujuci u Boga koji postoji, i tako unistavaju sopstvenu nadu u vecni zivot...

a i unistavaju svoj zivot ziveci bez prave svrhe ... :raz_012:

Zazijavalo
02-08-2010, 06:21
Reći da ateisti provode vreme ne verujući u boga je isto kao reći da poljoprivrednici provode vreme ne putujući na Mesec. :lol:

Vragolanka
02-08-2010, 12:13
naravno da su u zabludi :lol: ...jedni provode tj gube vreme i energiju verujući u bajku, drugi traće vreme ne verujući u tu bajku, već u jednu drugu, ističući to na svakom koraku...:lol:
apstraktno ti delujem jer ne gajim crno belu viziju sveta :) ...dobro/ loše, crno/belo, poz/neg, partizan/zvezda, evolucionisti/kreacionisti, lopovi/policajci...to je sve proizvod nametnutog i isforsiranog dualističkog pogleda na svet...što se ove teme tiče...kad si mali, spoznaš svet u relaciji da postoje oni koji veruju u boga i oni koji ne veruju...treća opcija nije predstavljena, i nastavljaš da rasteš sa tim saznanjem, a deca kao deca, često su nepripremljena dovoljno za određene vrste informacija, te ih samo preuzmu, prekopiraju i ne razmatraju ih, uzimaju ih zdravo za gotovo...to vremenom postane duboko utisnuto da se kasnije javljaju problemi oko procesiranja informacija koje dolaze iz sveta gde vladaju trijalektički zakoni :lol: (znam...volim da njamke :lol: )

'Čuda' zameni sa 'natprirodno'....tu valjda neće biti nerzumevanja :)...sama reč kaže...
što se Prirode tiče - (znači, Prirode, ne flore i faune :lol: ) ona ima svoj objektivan izgled, sastav i manifestaciju. Šta ti je garant da je ''Priroda'', koja je čoveku putem školskog programa predstavljena kao jedina Priroda, zaista Priroda?
I onda su ''Prirodu'' iz školskog programa predstavili i postavili kao jednu jedinu, i na osnovu nje se sve meri i određuje, te je samim tim nastao pojam natprirodnog...da se pod taj pojam ubace sve pojave i događaji koji su u suprotnosti sa verzijom Prirode iz školskog programa.

Svako sa iole mozga u glavi zna da onome koji je sklon da veruje bajke ne treba argumentovati zašto je to loše, jer ne može da shvati. Slično deci, treba imati srca, pa im reći da Deda Mraz ne postoji. S tim što dođe vreme kada se bajke prerastu... neki ostanu infantilni za ceo život.
I da razgraničimo, pričam ne o duboko religioznim ljudima, već o onima koji kalkulišu verom.

Ne gajim ni ja crno belu verziju, ali ti i na najbanalnij stvari gledaš dublje... što i nije tako loše, ali mislim da je teže. I ti ideš u krajnost sredine... neki moj utisak, što ne znači da ne grešim.
Suština je u jednostavnim stvarima, a neke od njih ne traže definiciju. Ako su kao deca nepripremljeni, to kasnije ne može da bude izgovor za odlazak u krajnosti. A mnogi to rade i kao odrasli ljudi. Sve u skladu sa mentalnim mogućnostima, ne mogu da krivim takve ljude, samo zato što su im kapaciteti slabi.
Ako hoćeš da im ukažeš gde greše, odeš u drugu krajnost... mada, uglavnom ni u tom slučaju ne vide, već se zauzme još jači odbrambeni stav. Znači, ako je neko infantilan, odustaneš od ubeđivanja, ali može da posluži za razbijanje monotonije tokom diskusije. :lol:

Sama reč ne znači ništa. Sam kažeš da gledamo šire od školskih primera, zaključak koji sledi je da natprirodno ne postoji... samo neznanje, ili nepoznavanje materije, kako god hoćeš. Voliš da se uhvatiš za pogrešnu reč, moram da vodim računa... :lol:
Školski program je prilagođen određenom uzrastu... a to što neko smatra da je škola dovoljna za shvatanje ili prihvatanje nekih stvari nije moj problem. Obrazovan, ili ne, čovek koji ne koristi maximum svojih kapaciteta vremenom atrofira.

Ometač
14-08-2010, 08:18
Reći da ateisti provode vreme ne verujući u boga je isto kao reći da poljoprivrednici provode vreme ne putujući na Mesec. :lol:

Ima logike.
Osim ako ateisti intenzivno ne veruju u Boga. :mrgreen:

Zazijavalo
16-08-2010, 19:05
Jes. Ondak su isti ko poljoprivrednici koji intenzivno ne putuju na Mesec. :mrgreen:

ЖениМиСе
18-08-2010, 14:45
Ateista sam iz prostog razloga što ne verujem da neki izmišljeni bog treba da određuje kako da živim i razmišljam i zato ateizam smatram slobodnom voljom svake osobe da sama donosi odluke kako želi da živi i u šta želi da veruje.

kojica
18-08-2010, 15:16
pa dobro ako si ateista.. al moraš li da budeš baš uvek toliko ljut na boga..

mislim.. ok je da se ponekad naljutiš.. al ti pretera...:lol:

kojica
17-10-2012, 07:48
Evo ovih ljutih koji intenzivno ne veruju u boga.. :lol:

Podižu tužbu protiv Nikolića: :kapa:




Srbija - republika ili teokratija? Tužba protiv Nikolića

Predsednik Republike Srbije, Tomislav Nikolić, u UN: "Republika Srbija je zemlja verujućih ljudi koji boga traže u hrišćanskim crkvama i katedralama, džamijama, sinagogama. [...] Neodgovorni pojedinci izvrgavaju ruglu svetinje u koje ljudi veruju."

Sramotno je da predsednik Republike Srbije, čovek koji je zakonski predstavnik svih građana ove zemlje, na ovako brutalan način diskriminiše sve one koji ne pripadaju nijednoj verskoj zajednici.

Uvereni smo da se, tokom studija na Pravnom fakultetu, gospodin Nikolić susreo, već na prvoj godini, sa predmetom Ustavno pravo, te je imao sjajnu priliku da na detaljan način prouči Ustav, kao najviši pravni akt ove države. Čak i da se tada time nije bavio, čak i da kao predsednik države nije najbolje upućen u Ustav, sigurni smo da ga je neki od brojnih savetnika, odgovarajuće stručne spreme i znanja, mogao uputiti u članove Ustava koji se bave definisanjem državljana Republike Srbije i razdvajanjem crkve i države.

Ipak, ukoliko to nije bio slučaj, a u želji da osoba koja treba narednih godina da predstavlja sve nas bude što bolje upućena u svoje obaveze, citiraćemo gospodinu Nikoliću Ustavne odredbe koje je direktno pogazio govorom u UN.

Preambula: Polazeći od državne tradicije srpskog naroda i ravnopravnosti svih građana i etničkih zajednica u Srbiji...

Član 1: Republika Srbija je država srpskog naroda i svih građana koji u njoj žive, zasnovana na vladavini prava i socijalnoj pravdi, načelima građanske demokratije, ljudskim i manjinskim pravima i slobodama i pripadnosti evropskim principima i vrednostima.

Član 11: Republika Srbija je svetovna država.
Crkve i verske zajednice su odvojene od države.
Nijedna religija ne može se uspostaviti kao državna ili obavezna.

Ako predsednik države na ovako flagrantan način diskriminiše sopstvene građane, kakvoj se pravdi možemo nadati od drugih državnih institucija, pojedinaca ili sudskih instanci?

Ako predsednik države još u izbornoj kampanji izvrši diskriminaciju izjavom da su svi vernici dobri ljudi i ako nakon izbora prekrši Ustav posetivši čelnika Srpske pravoslavne crkve, Miroslava Gavrilovića, da se sa njim posavetuje i od njega dobije blagoslov, ko će onda braniti i poštovati Ustav?

Mi činimo ono što je naša moralna obaveza i jedina građanska mogućnost. Uputili smo Ustavnom sudu tužbe protiv gospodina Nikolića, kako za izjave iz izbornog procesa, tako i za savetovanje i traženje blagoslova neposredno nakon proglašenja za predsednika države. Uputićemo tužbu i sada, nakon što je, svojim govorom, iz spiska državljana Republike Srbije obrisao sve nas koji ne idemo u crkve, katedrale, sinagoge i džamije. Dići ćemo glas, iako nas predsednik države ne priznaje kao građane ove države i ne ubraja u dobre ljude.

Protestujemo zarad pravde, zarad istine i zarad prava na život u savremenoj, a ne klerikalnoj državi. Protestujemo i zarad predsednika države, da jednog dana, kada više ne bude u prilici da se odriče svojih građana za govornicom UN, neko ne odluči da i on ne postoji.

Pravda ista za sve, ravnopravnost svih, istina bez zadrške. Republika Srbija kao zemlja svih svojih građana, ravnopravno, a ne kao šovinistička srednjovekovna despotija.

ATEISTI SRBIJE

sudjenik
19-10-2012, 14:16
samo im odes na sajt i vidis da sve pise na engleskom i jasno ti je koja je to bulumenta zabludelih.... ostaci zute ideologije.

Sagacity
23-10-2012, 21:35
Šta je ateizam?
Paaaaaa :hm:, ateizam je verovanje da Bog ne postoji...T.j., ateisti veruju da Bog ne postoji....:lol: :lol:

kojica
24-10-2012, 06:47
Onda je svaki ateista veći vernik od tebe. Ateista veruje da ne postoje svi mogući bogovi,
a ti veruješ da ne postoje svi mogući bogovi osim jednog, za koga ne veruješ da ne postoji.

Logika.. :kapa:

Sagacity
24-10-2012, 07:57
Vera kao pojam ima isti smisao, pa bilo to religija ili ne. Verovati u nešto...je verovanje...pa da li je u pitanju Bog, Deda Mraz itd.
Svi smo mi vernici, samo se razlikujemo u šta verujemo...
Vera u Boga gubi smisao sa rečenicom...''Znam da Bog ne postoji''. Mada ćeš retko kada od ateiste čuti takvu misao. Malo igra reči....:lol:

Man
24-10-2012, 08:03
ateisti su mnogo veći vernici od nas :( i mnogo zagriženiji i agresivniji :huh:
pravi međedi :dada:

kojica
24-10-2012, 08:18
e mora on da se umeša.. :namcor: pusti da pričam malo sa Sagom.. :rile:

A odakle ta potreba da se kaže da smo svi vernici? Što moraju svi da budu vernici?
Jesmo li više u pravu ako nas je više? Tražimo potvrdu od drugih? U čem je vic? :kapa:

Sagacity
24-10-2012, 08:25
Vera i nada su dva pojma svojsvena čoveku. Svi verujemo i svi se nadamo...samo je razlika u tome, čemu se nadamo i u šta verujemo...:kapa:

kojica
24-10-2012, 08:29
Pa nije svaka vera, vera u Boga. Teizam se odnosi na verovanje u Boga ili božanstava,
a ateizam mu je opozit.

Sagacity
24-10-2012, 08:31
Kakav je to opozit, ako im rečenica počinje sa...''Ja ne verujem da Bog posotji''...:lol:
Ili znaš ili ne znaš...

kojica
24-10-2012, 08:35
Kakvo je to znanje, ako ti rečenica počinje sa ''Ja verujem...''
Ako pak znaš da Bog postoji, onda nisi vernik.

To je opozit pojmu ''teizam''. :dada:

Sagacity
24-10-2012, 08:40
Znanje se zasniva na naučnim dokazima.
''Ne verujem''...je pre neko mišljenje ili ubeđenje...
Verujem....Može biti.... da ne znam da Bog postoji, ali ipak volim da verujem da on tamo negde ipak postoji...
Ateista.....''Verujem da Bog ne postoji''...:lol:

kojica
24-10-2012, 08:46
:lolan:
A što si ti sad tu znanje uplela?

Suprotno verovanju nije znanje, a nije ni verovanje, jer onda ne bi bilo suprotno.
Suprotno je ne verovanje.

Teizam - mišljenje ili ubeđenje ili vera da Bog postoji.
Ateizam - mišljenje ili ubeđenje ili ne verovanje da Bog postoji.

Sagacity
24-10-2012, 08:48
:nene: Ateisti VERUJU da Bog ne postoji...
Neverovanje, ima koren u reči vera.

kojica
24-10-2012, 08:57
dobro.. :dada:

Man
24-10-2012, 09:06
Zaboravili ste da "Ja verujem" ustvari ima značenje "ja znam i potvrđujem" :aha:

kojica
24-10-2012, 09:14
Kako? :hm:

Man
24-10-2012, 09:21
Delimično je i do prevoda a delom i to lošeg odzvuka u "ja znam" lepše zvuči "ja verujem", s tim što je to nekad imalo mnogo dublji značaj... danas je sve nekako obezvređeno... i dosta reči nema više težinu, i svoje značenje kao nekad...

kojica
24-10-2012, 09:40
Možda to proizilazi iz verovanja da je Bog stvorio čoveka. U tom slučaju
mogu da kažem da znam da on postoji, jer znam da ja postojim i da samo
moje postojanje potvrđuje i njegovo postojanje.

Man
24-10-2012, 09:52
СИМВОЛ ВЕРЕ



Верујем у једнога Бога Оца, Сведржитеља. Творца неба и земље и свега видљивог
и невидљивог.

И у једнога Господа Исуса Христа, Сина Божјег, Јединородног, рођеног од Оца
пре свих векова, Светлост од Светлости, Бога истинитог од Бога истинитог,
рођеног не створеног, једносуштног Оцу, кроз Кога је све постало;

Који је ради нас људи и ради нашег спасења сишао с небеса и оваплотио се од
Духа Светога и Марије Дјеве и постао човек;

И Који је распет за нас у време Понтија Пилата, и страдао и погребен;

И Који је васкрсао у трећи дан као што је писано;

И Који се узнео на небеса и седи с десне стране Оца;

И Који ће опет доћи са славом да суди живима и мртвима, и Његовом Царству
неће бити краја.

И у Духа Светога, Господа, Животворнога, Који од Оца исходи, Који се заједно
са Оцем и Сином обожава и слави, Који је говорио кроз пророке.

У једну, свету, саборну и апостолску Цркву.

Исповедам једно крштење за отпуштење грехова.

Чекам васкрсење мртвих.
И живот будућега века. Амин.

Asterix
24-10-2012, 09:56
moram i ja da kazem nesto na ovu temu, ne volim da pricam o religiji

ateista niti veruje niti ne veruje u boga, njega to ne interesuje, niti ga opterecuje i to je jedino tacno. tema "bog" za ateistu ne postoji

ja nisam ateista, ali nisam ni teista. trazeci nesto odgovarajuce mojem shvatanju, pronasao sam davno jednu rec" agnostik"

e.. to sam ja.. kao i vecina nas.. kada kazem da sam agnostik, ljudi kazu " kakva ti je to sekta?" ja moram da objasnim...

ne mesam se u verovanja drugih, svako ima pravo da veruje u sta hoce i ja to postovati.

ja ne zivim u crkvenoj drzavi da bih bio nemiinovno vernik, smatram da je religija jedno neminovno zlo iz koje su potekle neverovatne strahote, ubijanja mucenja, rusenja.. zarad cega?
ne verujem u popove, svestenike, jer , ne moze svestenik da mi prica neke bajke a da sam bude narkoman, peder, da vozi besnog mercedesa i da drzi diskoteku..

postujem crkvu, ali ljudi su je iskvarili..

a opet, verujem u nesto, a to mnogi nazivaju "bog", idem u crkvu, i molim se svome "bogu' , iskreno bez zadrske, zapalim svecu i zivima i mrtvima, ostavim neku kintu..slavim slavu... ali...

zivim u drzavi gde se racunaju drustvene norme, a ne crkvene.... ako se ponasam po tim drustvenim normama( ne kradem , ne ubijam, ne pravim drugima probleme...), ispada da sam manje bitan od onih koji su vernici jer ne verujem u boga, i da eventualno, posle smrti necu ici u raj?

izvinjavam se ako sam nekog uvredio, ali samo sam rekao mije misljenje, postujem tudja , pa nek se postuje i moje.

Sagacity
24-10-2012, 10:07
Lep post Aster :) Dao si mi ideju da otvorim jednu temu, ali na Filozofiji...
Samo što sada ne mogu....moram da radim..:(

Fića
02-12-2012, 12:59
Ateizam je negiranje božanskog i potraga za 'istinom' u sklopu nauke.
Mada se religija u poslednje vreme jako trudi da boga dokaže i naučno :)