PDA

Pogledaj Punu Verziju : Бајке



QueenOfClubs
15-03-2010, 17:49
Оне које могу добити статус класичне.
Оне које су нама читали, па смо их ми читали нашој деци...
"Црвенкапа", "Ивица и Марица", "Снежана и седам патуљака", "Пепељуга", "Лепотица и звер", "Краљ жаба".
Ових неколико памтим добро. И добро се сећам да су ми биле чудне...
Можда не кад сам имала 2-3 године, мада, ко ће знати, али кад сам имала 5-6 јесу.
Да ли сте се некад запитали какву поруку крије нека бајка у себи или сте их читали деци "по инерцији"...
Читали су вама, па шта вам фали.
Признајем да ове бајке нисам читала сину.
Како да му читам Црвекапу кад је мајка шаље саму у шуму где има зли вук? :huh:
Како да му објасним да је Пепељугин тата био стално заузет па није видео како му малтретирају ћерку. Или да му кажем да је толико био заљубљен у друггу жену па је све то допустио.
Како да изговорим да једна мајка наговара оца да децу оставе у шуми јер ОНИ немају шта да једу.
И тако... Примера има доста.
И шта мислите, зашто су у приличном броју Гримових бајки жене приказане као зле а мушкарци као слабићи?

причалица
15-03-2010, 17:55
nisam im pričala bajke...učila sam ih da pevaju ruske pesme...''podmoskovske večeri'' i tako to....moja mama im je stalno puštala bajke na videu...ali, mislim da su jedino zapamtile to da su princeze uvek u roze boji.
i, čitala sam im naše narodne priče....

Sibi
15-03-2010, 18:08
Ja sam se davila kao dete u Ruskim bajkama. Deci sam izmišljala priče, nisam im čitala bajke. Pričala sam im o maloj Maji i njenim dogodovštinama a to su uglavnom bili njihovi dnevni doživljaji (upakovani u priču), kako ih je mala Maja doživljavala i rešavala probleme. Snežanu, Pepeljugu, Tri praseta su gledali na tv-u ili na videu, nisam im ih čitala, čitale su kasnije same.

причалица
15-03-2010, 18:37
više sam volela da slušam mog tatu kako je deci izmišljao priče....i nikad im nije pričao istu priču, svaki put je nešto menjao, pa su ga deca ispravljala...i tako, bili su mnogo slatki.
moje lično mišljenje o bajkama je da su zaista njesra, teška laž....
kao i basne...na primer onaj ezop - o cvrčku i mravu....kako me je zayb'o...ja mislila da ako budem vredna kao mrav, neću imati poriblema, a cvrčak hoće...kad ono - međutim....cvrčak se uvek nekako prilepi uz mrava i fura svoje, a mravić radi li radi....