PDA

Pogledaj Punu Verziju : Ускрс



kojica
02-04-2010, 09:33
Свима који славе, нек је са срећом предстојећи празник.

Можда би могли мало да опишете како славите.
Код кога одлазите у госте, ко вам долази?
Шта сте од обичаја преузели од родитеља, а шта избацили?

:raz_018:

причалица
02-04-2010, 10:50
pa, ovako...od roditelja nisam preuzela nikakve običaje, jer nisu ni postojala...kapirala sam da se negde s proleća farbaju jaja ( i to 2 puta, jer je mama krštena u katoličkoj, a ćale u pravoslavnoj veri)....a što se to radi, nisam imala pojma. znam samo da me je tata odlično naučio kako da izaberem najtvrđe jaje, i da sva druga jaja polupam, eto.
onda, tamo negde sredinom 90ih , kad smo se svi krstili (mm, ja, deca) počela sam polako da shvatam šta je šta i zašto i tako...
mnogo volim sve ove praznike, nekako dobijem napad energije i spremim lepe ručkove, kolače, picnem kuću...na ručak, na žalost dolazi samo mama poslednjih nekoliko godina (jer je tata pok.), a ostalih dana se družimo sa rođacima (moj brat, zaova trt mrt).
uvek idem(o) na liturgiju, odnesem jaja u crkvu, pa i dobijem nekao lepa ofarbana....i tako, svi smo nešto radosni.

Bisernica
02-04-2010, 11:36
Hvala na čestitkama :srce:
Evo Kojice da se i ja upišem na tvoju temu :smiley:
Imala sam sreću da sam sve lepe praznike slavila dva puta,i po katoličkim i po pravoslavnom obredu i kalendaru.
Od svih sam se uvek najviše radovala Božiću i Vaskrsu.Moja majka je pravila divne *pisanice* - voskom je *pisala*
jaja i nakon toga smo ih farbali varzilom,a jaja su dobijala pravu boju krvi i onako sitnim vezom ispisana bila su
prava mala remek dela.Tu tehniku mi je ostavila u nasledje,a ja mojoj ćerki :).
Sada je dete u Bg,a ja više ne pravim od tog praznika tako veliku svečanost kao nekad,uglavnom pripremam jaja
za one kojima dom nije toliko topao kao većini nas,praznik provedem u šetnji,čitanju,obilasku dragih ljudi i to je to.

Kovač
02-04-2010, 11:43
To je praznik plodnosti...
Učestvujem kao zeka.:raz_076:

причалица
02-04-2010, 12:19
zaboravila sam da se zahvalim, kojice!:srce:

причалица
02-04-2010, 16:12
e, da! kod nas (u porodici mojih roditelja) su se svi praznici - komunistički, uglavnom, ali i tradicionalni, slavili uz veliku količinu hrane, pića i gostiju...tu naviku sam promenila, u smislu da ne slavimo više 1. majeve i tako to, ali je ostala navika da spremam dosta hrane (protiv čeka je mm izričito, ali - jedi i to ohoho!).
lično, volim da kuvam (što se da primetiti po kilaži), ali volim i da jedem, brate...i kakav je to praznik ako nema svega na stolu? tužan.
a Vaskrs nije tužan, nego je najradosniji....i mnogo sam srećna što se konačno približio.

kojica
03-04-2010, 18:57
Nema na čemu...:smiley:

Moji roditelji nisu sa sobom doneli običaje, niti sam ikada za uskrs bila u selu.
Tada nije bilo raspusta kao sada. Baš šteta.

U selima je daleko interesantnije. Ovde se praznik svodi na farbanje jaja i malo
kvalitetniji ručak.
Tamo je običaj da se jedan dan ide kod kumova. Ranije se nosio kolač(pogača) i uskršnja jaja,
a sada se već nose i torte.
Ne znam koji dan se odlazi kod kumova, ali za prvi dan uskrsa se ide u goste kod ženinih roditelja.
Nikada se nije postio ceo post, već se postilo samo na veliki petak.
Bilo je ranije i nekog sakrivanja peraški(tako se tamo zovu uskršnja jaja) po dvorištima, pa su ih deca tražila.
Onda su se organizovala takmičenja, gde pobednik zadržava razbijeno jaje za sebe..
i tako.. sad se pola od toga pogubilo i tamo, a ne ovde u gradu...

причалица
04-04-2010, 09:46
znam da se u kraju odakle je moj otac (toplica) takođe ne posti ceo post, osim velikog petka...ali, oni ljudi tamo su toliko siromašni da nije ni čudo što jedu meso kad imaju, jer je to retko...sad je, naravno, drugačije, ali su se običaji zadržali....jaja se isključivo farbaju u lukovini i dan vaskrsa obavezno se provodi sa svojim najbližima, pa čak i komšijama sa kojima su u odličnim odnosima.
sada ...na primer, majka samo dolazi na ručak (bez ikakvog, naravno, osećaja praznika, što je šteta), a brat je sa porodicom otišao u aranđelovac na izlet. eto.

Sibi
04-04-2010, 09:48
Христос Воскресе!

http://razbibriga.net/imported/2010/04/ROCIconRisenChrist-1.jpg

Bisernica
04-04-2010, 10:37
Христос Воскресе!

http://razbibriga.net/imported/2010/04/ROCIconRisenChrist-1.jpg

VAISTINU HRISTOS VOSKRESE !!

http://razbibriga.net/imported/2010/04/407pxHristos_Voskrese2C_Russian_Empire_P-1.jpg

причалица
04-04-2010, 10:53
e, da...vaskrs meni nije vaskrs ako ne odem na liturgiju...i volim da odem baš na onu u ponoć ili u 6h, mnogo se lepo osećam posle toga, zaista praznično. obično dem s mužem, a deca idu na onu liturgiju u 9h i bune se što je ogromna gužva....:lol:

Bisernica
04-04-2010, 11:35
Da liturgija Vaskršnja ne zove samo vernike,
pokazuje i ova fotografija iz pravoslavne crkve u Dubrovniku.
Na Vaskrs 2008.god u crkvu je uletela bela golubica,za vreme
služenja liturgije.

http://razbibriga.net/imported/2010/04/golubica_uskrs270408_0-1.jpg

baba Tijana
04-04-2010, 12:15
To nije golubica nego golub

Zazijavalo
04-04-2010, 12:19
Свима који славе, нек је са срећом предстојећи празник.

Можда би могли мало да опишете како славите.
Код кога одлазите у госте, ко вам долази?
Шта сте од обичаја преузели од родитеља, а шта избацили?

:raz_018:

Od običaja sam preuzeo jagnje, a izbacio sam taštu. :pusi:

Bisernica
04-04-2010, 12:50
To nije golubica nego golub

Jes vala,ko i ti što si baba :raz_068:

Zazijavalo
04-04-2010, 13:03
Tako je. Reci joj, babi s jajima. :raz_097:

Vragolanka
04-04-2010, 16:30
Свима који славе, нек је са срећом предстојећи празник.

Можда би могли мало да опишете како славите.
Код кога одлазите у госте, ко вам долази?
Шта сте од обичаја преузели од родитеља, а шта избацили?

:raz_018:

Izbacila sve što je vezano za crkvene običaje... znači, samo tradicija... ič crkva, ič liturgija... :mrgreen:
Ne mogu da opišem kako slavim... upadam u minus fazu kada su ovakvi praznici u pitanju...

kojica
04-04-2010, 16:52
Od običaja sam preuzeo jagnje, a izbacio sam taštu. :pusi:

:raz_114: jadna tašta... mazno si joj i ćerku i običaje..

kojica
04-04-2010, 16:55
Izbacila sve što je vezano za crkvene običaje... znači, samo tradicija... ič crkva, ič liturgija... :mrgreen:
Ne mogu da opišem kako slavim... upadam u minus fazu kada su ovakvi praznici u pitanju...

ni mene nešto ne hvataju praznične euforije.. imuna sam...:lol:
nešto se kao trudim zbog dece, al njima je sve jedno svaki dan praznik...

baba Tijana
04-04-2010, 18:27
Štagar ga je brezbožnika! :raz_019:
Pa nema ti ništa lepše od liturgije za uskrs. poneseš šaku kukuruza pa kad niki ne gleda, gađaš popa u kandilo. :pusi:

baba Tijana
04-04-2010, 18:28
:raz_114: jadna tašta... mazno si joj i ćerku i običaje..
Kolko ja znam baksuzovu taštu, ta slavi Haloven. :mrgreen:

kojica
04-04-2010, 19:01
Štagar ga je brezbožnika! :raz_019:
Pa nema ti ništa lepše od liturgije za uskrs. poneseš šaku kukuruza pa kad niki ne gleda, gađaš popa u kandilo. :pusi:
:raz_114:

Jel onaj sitni, za kokoce? :lol:

причалица
05-04-2010, 08:53
qq...pored samog Vaskrsa, mnogo volim i ovaj ponedeljak posle njega, Vaskrsnji ponedeljak...trebalo bi da odem i sad na liturgiju, ali ne mogu...spava mi se i hoću da lenčarim...