PDA

Pogledaj Punu Verziju : Uskršnji zeka



PRCKO
06-04-2010, 23:36
Uskrsnji zeka je stvorenje koje donosi Uskrsnja jaja.Prema legendi,zeka nosi punu korpicu sarenih jaja,slatkisa I ponekada igracaka I posecuje decu u noci uoci Uskrsa.Uskrsnji zeka ce ostaviti korpicu na oznaceno mesto ili jednostavno sakriti negde u kuci,da bi ih deca pronasla kada se probude.
Da li Vi verujete u Uskrsnjeg zeku?

PRCKO
07-04-2010, 20:41
http://razbibriga.net/imported/2010/04/easterbunny-1.jpg

Sibi
07-04-2010, 20:50
Kako kad, zavisi od raspoloženja. Neki put verujem u sve, a neki put ni u šta. Kao dete nisam imala pojma šta je i ko je Uskršnji zeka. Moja baka je krišom farbala jaja da ne vide tata i deda pošto su bili vojna lica, a oni "nisu" videli iako su ih jeli sve u šesnaest... a odrasla sam na Novom Beogradu gde se nije verovalo ni u šta sem u kućni red. :smiley:

Zazijavalo
21-06-2010, 20:45
Nizvodno, kaže vlaška legenda, živi blaženi narod. Vrlo su pobožni, ali neuki (što redovno ide zajedno, čak i u legendama :mrgreen:) tako da se ne razumeju u kalendar. Zato ljuske uskršnjh jaja treba baciti vodu. Blaženi narod će tako saznati da je vreme Uskrsa, pa će pevati, igrati, veseliti se i organizovati okrugle stolove i panel diskusije. :)

причалица
22-06-2010, 22:22
Uskrsnji zeka je stvorenje koje donosi Uskrsnja jaja.Prema legendi,zeka nosi punu korpicu sarenih jaja,slatkisa I ponekada igracaka I posecuje decu u noci uoci Uskrsa.Uskrsnji zeka ce ostaviti korpicu na oznaceno mesto ili jednostavno sakriti negde u kuci,da bi ih deca pronasla kada se probude.
Da li Vi verujete u Uskrsnjeg zeku?

jok. znam da ih farbam i šlus.

Tomica
22-06-2010, 22:24
ja sam ga vido rodjenim ocima

причалица
22-06-2010, 22:32
ja sam ga vido rodjenim ocima

posle čega?

andromeda
29-07-2010, 10:18
uskrsnjeg zeku nikada nisam videla kao mala , on uvek dodje dok ja spavam ostavi poklon i ode
sad mi nedostaju pokloni :) a mm nije cuo za zeku :)

PRCKO
21-04-2011, 18:43
kad li dolazi?
da mu postavim zamku

NN lice
21-04-2011, 18:47
Vi kako zelita, ali ja maznuh zeku... ne odoleh, predivan je ;)

PRCKO
21-04-2011, 18:52
nista ja tebe ne razumem
uvatila si ga?
ja ga cekam godinama :neutral:

NN lice
21-04-2011, 19:02
Jock, breeee, maznula sam tvoju slicicu :)

mare
21-04-2011, 19:04
A zašto baš zeka? Što nije Uskršnji medved, ili nosorog?

NN lice
21-04-2011, 19:05
I ja sam se cesto isto pitala, zasto je zeka tu glavni, kad kokoske nose jaja... ev. neki muskarci....

kojica
21-04-2011, 19:08
Iz koje priče je taj zeka izašao? Sa Biblijom definitivno nema nikakve veze. :hm:

mare
21-04-2011, 19:09
Evo, Uskršnji zeka za Man-a :)

http://razbibriga.net/clear.gif

PRCKO
21-04-2011, 19:38
Iz koje priče je taj zeka izašao? Sa Biblijom definitivno nema nikakve veze. :hm:

Baš kao što Božić Bata simbolizuje Božić, tako nas i Uskršnji Zeka, s korpicom punom raznobojnih jaja, podseća na Uskrs.

Izvorni Uskršnji Zeka verovatno je povezan s paganskim festivalom ekvinocija, koji je nekada prethodio Uskrsu. Saksonci su posvetili mesec april slavljenju svoje boginje proleća i plodnosti, koja se, ne slučajno, zove Eastre. Eastrina sveta životinja je zec, budući da je ova životinja jedan od najčešćih simbola plodnosti i ponovnog rađanja.
Obojena jaja, koja nosi današnji Uskršnji Zeka, imaju još drevnije poreklo. Jaja su dugo bila povezivana s plodnošću i proletnim festivalima – tako dugo, u stvari, da se precizno ne mogu odrediti koreni ovih običaja. Drevni Grci i Rimljani koristili su jaja u festivalima slavljenja svojih vaskrslih bogova. Jaje je takođe istaknuto i u ritualima jevrejske Paše, te u ovom narodu pržena jaja i danas imaju svoje mesto na prazničnoj trpezi, kao važan simbol proleća i ponovnog rađanja.
Naučnici veruju da spajanje zeca i jaja za uskršnje praznike može imati paganske korene s početka nove ere. Tokom proleća, kada su dani i noći jednake dužine, zec je bio poistovećen s boginjom Meseca, a jaje s bogom Sunca. Spajanjem ta dva simbola, dobilo se nešto poput jin i janga. Naredni istorijski zapis o zecu i jajima pojavljuje se s početka XVI veka u Nemačkoj. Tamo su deca željno iščekivala dolazak „Oschter Haws-a“, zeca koji na uskršnje jutro polaže obojena jaja u gnezda. Ovaj nemački običaj prenesen je u Ameriku s početka XIX veka, verovatno prateći nemačke doseljenike, od kojih su se mnogi nastanili u Pensilvaniji. U svetu, tokom proteklih 200 godina, „Oschter Haws“, „Easter Bunny“, ili kod nas Uskršnji Zeka, postao je tako najvećim komercijalnim simbolom Uskrsa.
http://www.mojabeba.rs/zdravlje/kako-je-nastao-uskrsnji-zeka/
:mrgreen:

PRCKO
21-04-2011, 19:43
http://razbibriga.net/imported/2011/04/easterbunny-1.jpg

Uskrsnji zeka je tragicno nastradao u nesreci koja se dogodila veceras oko 19:30 casova na novosadskom autoputu.

rip zeko

NN lice
21-04-2011, 20:42
Bljaaaak...

QueenOfClubs
21-04-2011, 22:25
Baš kao što Božić Bata simbolizuje Božić, tako nas i Uskršnji Zeka, s korpicom punom raznobojnih jaja, podseća na Uskrs.

Izvorni Uskršnji Zeka verovatno je povezan s paganskim festivalom ekvinocija, koji je nekada prethodio Uskrsu. Saksonci su posvetili mesec april slavljenju svoje boginje proleća i plodnosti, koja se, ne slučajno, zove Eastre. Eastrina sveta životinja je zec, budući da je ova životinja jedan od najčešćih simbola plodnosti i ponovnog rađanja.
Obojena jaja, koja nosi današnji Uskršnji Zeka, imaju još drevnije poreklo. Jaja su dugo bila povezivana s plodnošću i proletnim festivalima – tako dugo, u stvari, da se precizno ne mogu odrediti koreni ovih običaja. Drevni Grci i Rimljani koristili su jaja u festivalima slavljenja svojih vaskrslih bogova. Jaje je takođe istaknuto i u ritualima jevrejske Paše, te u ovom narodu pržena jaja i danas imaju svoje mesto na prazničnoj trpezi, kao važan simbol proleća i ponovnog rađanja.
Naučnici veruju da spajanje zeca i jaja za uskršnje praznike može imati paganske korene s početka nove ere. Tokom proleća, kada su dani i noći jednake dužine, zec je bio poistovećen s boginjom Meseca, a jaje s bogom Sunca. Spajanjem ta dva simbola, dobilo se nešto poput jin i janga. Naredni istorijski zapis o zecu i jajima pojavljuje se s početka XVI veka u Nemačkoj. Tamo su deca željno iščekivala dolazak „Oschter Haws-a“, zeca koji na uskršnje jutro polaže obojena jaja u gnezda. Ovaj nemački običaj prenesen je u Ameriku s početka XIX veka, verovatno prateći nemačke doseljenike, od kojih su se mnogi nastanili u Pensilvaniji. U svetu, tokom proteklih 200 godina, „Oschter Haws“, „Easter Bunny“, ili kod nas Uskršnji Zeka, postao je tako najvećim komercijalnim simbolom Uskrsa.
http://www.mojabeba.rs/zdravlje/kako-je-nastao-uskrsnji-zeka/
:mrgreen:
:facepalm:
Јој, чега се неће досетити.
А ја се стално питала за који клинац служе они чоколадни зечеви, уз то и неукусни.