PDA

Pogledaj Punu Verziju : Ulje lanenih sjemenki snizava krvni pritisak



Пркос
15-06-2010, 20:19
http://www.narodnilijek.com/storage/lanenoseme.gif
60 pacijenata s displipidemijom su tokom 3 meseca dobijali dodatke ishrani s biljnim uljima. Ulje semenki lana bogato je omega-3-masnim kiselinama Jedni su dobijali ulje semenki lana, koje je bogato omega-3 masnom kiselinom (a-linolenska), dok je druga grupa dobijala ulje šafranike kao izvor omega-6 masnih kiselina (linolna). Arterijski krvni pritisak je meren pre i nakon intervencije i vrednosti su po završetku studije bile znatno niže u grupi koja je kao dodatak ishrani dobijala ulje semenki lana. Opažen hipotenzivni ucinak a-linolenske kiseline je još jedan mehanizam koji objašnjava poznato kardioprotektivno delovanje omega-3 masnih kiselina.


Narodni lijek

DaDole
14-10-2011, 08:34
sjemenke lana su izuzetno dobre za oblaganje želučani stijenki posebno kod pušača..
Natopiti uveče tri kašike sjemenki u čaši jogurta i pojesti ujutro natašte.Pomaže i za varanje,a dobro je za one koji ne mogu ujutro da doručkuju prije kafe i cigare.

Nežnicah
14-10-2011, 17:15
Negde sam citala da lanene semenke nemaju nikakav efekat ukoliko su cele, nego ih treba samleti. Ja ih ubacim u secka, ali slabo ih usitni. Najbolji bi bio onaj majusni elektricni mlin za kafu.

DaDole
14-10-2011, 18:12
ja ih ne meljem jer sam baš to pitala jednog nutricionistu..kaže da nema razlike i koristim ih redovno ..pa znaš kad se konzumiraju u miksu nekih žitarica da se prepoznaju kao cijele:)

Nežnicah
14-10-2011, 18:52
znam, i u hlebu su isto cele, i ja sam ih godinama konzumirala kao cele, ali eto, cula sam da ih organizam izbaci prakticno nesvarene, neiskoriscene...

DaDole
10-11-2011, 19:22
Sjemenke lana smanjuju rizik od raka dojke!!
Otprilike za 40 %,rezultat je trogodišnjeg istraživanja centra za rak Heidelberg provedenog na 1000 žena.
Naime,sjemenke pšenice i lana sadrže spojeve fitoestrogene koji djeluju poput ženskog hormona estrogena,od kojih su najvažniji lignani.Nakon što ti spojevi uđu u crijeva pretvaraju se u enterolaktone i ubijaju ćelije raka,te sprečavaju rast sekundarnih tumora zaustavljanjem rasta novih krvnih sudova.
Što je nivo lignana niži,to je rizik od razvoja raka dojke u postmenopauzi veći.To objašnjava i zašto Azijatkinje rijetko obolijevaju od raka dojke.

Cruz
02-01-2012, 10:43
sjemenke lana su izuzetno dobre za oblaganje želučani stijenki posebno kod pušača..
Natopiti uveče tri kašike sjemenki u čaši jogurta i pojesti ujutro natašte.Pomaže i za varanje,a dobro je za one koji ne mogu ujutro da doručkuju prije kafe i cigare.

ovo sam probala, ali u kombinaciji sa mekinjama: 1 kasika mekinja i 2 kafene kasicice lanenog semena potopiti u 2dcl jogurta, ostaviti da mekinje omeksaju 15-ak minuta i pojesti, stvarno daje dobre rezultate kad je varenje u pitanju

DaDole
26-10-2012, 08:25
http://odzdoa.files.wordpress.com/2012/09/lan.jpg?w=300&h=200Lan sadrži tvari koje nazivamo fitoestrogeni. Ova skupina biljnih estrogena se u crijevima pod utjecajem bakterijske flore pretvaraju u hormone koji imaju jako i dokazano antikancerogeno djelovanje. Upotreba ovih spojeva pozitivno djeluje na smanjenje rizika od nastanka raka jajnika, dojke, maternice, prostate i debelog crijeva, te smanjuje simptome PMS-a i simptome koji prate menopauzu.Osim lignina, lanene sjemenke sadrže i omega-3 masne kiseline. Omega 3 masne kiseline utječu na puno funkcija u našem organizmu. Štite naš organizam od srčanog i moždanog udara, smanjuju sklonost prema infekcijama, smanjuju nastajanje autoimunih bolesti i jačaju imunitet. Nedostatak tih kiselina uzrokuje nastanak umora, bolove u zglobovima, depresiju, artritis, hormonsku neravnotežu, tanku i ispucalu kosu, suhu kožu i raspucale nokte..
Preporučuje se uzimanje lana s vitaminom E i karotenom jer tada lan postiže svoje najbolje i najdjelotvornije osobine.
Lan u prehraniLan se u prehrani koristi u obliku cijelih i mljevenih sjemenki i ulja.Cijele sjemenke potrebno je prije upotrebe samljeti i koristit jednu do dvije jušne žlice dnevno posute po jelima koje inače jedete, jogurtu i siru. Važno je da se koriste svježe samljevene, jer se tada najbolje iskoristi njena kvaliteta i vrijednost.
Lanene sjemenke sadrže sluz koja povoljno utječe na probavu. Sluz se iz lana izlučuje namakanjem cijelih ili mljevenih sjemenki u mlakoj vodi. Sluz lana djeluje laksativno i regulira probavu, a uzimanje lana posebno je korisno jer ne izaziva naviku niti oštećenje crijeva.

DaDole
26-10-2012, 08:25
Upotreba sjemenki lana za poboljšanje probave
Od 2 do 3 jušne žlice cijelih ili mljevenih sjemenki smeđeg lana namočiti u od 5 do 7 dl mlake vode i ostaviti sat vremena da puste sluz. Raspodijeliti u manje doze i piti tijekom dana zajedno s razmočenim sjemenkama lana. Piti četiri tjedna, a za četverotjednu kuru potrebno je oko 1 kg sjemenki smeđeg lana.
Ulje lana je također jako zdravo. Preporuča ga se koristiti jednu do dvije jušne žlice dnevno pomiješane s jogurtom, a možete ga stavljati u salate, umake, čajeve, juhe i sokove.
Laneno ulje nije dobro za kuhanje jer se kuhanjem zdrave masnoće iz ulja pretvaraju u štetne, nego se koristi samo nakon kuhanja i kao samostalan dodatak prehrani.
Lan je po svim svojstvima i karakteristikama zdrava i ljekovita namirnica, koja bi trebala zauzimati važno mjesto u svakodnevnoj prehrani. Uz vrlo malo novaca, redovitom primjenom možete popraviti svoje zdravlje, očuvati ga i ojačati organizam.
Energetska vrijednost
100g sjemenki lana sadrži 42% masti, 29% ugljikohidrata, 18,2% proteina, 27 g dijetalnih vlakna i 28,7 g nezasićenih masnih kiselina. Odličan je izvor vitamina tiamina , riboflavina, folne kiseline i pantotenske kiseline, te minerala bakra, magnezija, mangana, fosfora, selena, željeza, kalcija i cinka.