PDA

Pogledaj Punu Verziju : Bez komentara



kojica
27-06-2010, 16:38
Na kapiji manastira:
http://img571.imageshack.us/img571/113/pirot10253.th.jpg (http://img571.imageshack.us/i/pirot10253.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

Reče Mojsije u haljini.

Man
27-06-2010, 16:41
Vaspitanje se nosi iz kuće, ali je činjenica da neke treba podsetiti na osnovne norme ponašanja...
Slično upustvo stoji na svim državnim institucijama, i tu nije ništa čudno.

kojica
27-06-2010, 16:42
Na vratima prelepog manastira:
http://img692.imageshack.us/img692/7498/dsci0488.th.jpg (http://img692.imageshack.us/i/dsci0488.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

:huh:

G
27-06-2010, 16:42
Da u pravu si.

kojica
27-06-2010, 16:45
Vaspitanje se nosi iz kuće, ali je činjenica da neke treba podsetiti na osnovne norme ponašanja...
Slično upustvo stoji na svim državnim institucijama, i tu nije ništa čudno.

Slažem se. Samo se ne slažem da je za žene pristojna odeća samo i jedino
suknja ili haljina do poda.
Neće meni Mojsije koji je u haljini šetao i koji za gatje nije znao da kaže šta
je pristojna odeća. Koji je ovo vek?

Man
27-06-2010, 16:50
Zašto bi minić i majica iznad pupka bile zabranjene u vladinim ustanovama a dozvoljene u Božjim hramovima?
Niko ti ne spori pantalone, suknju, dužinu do kolena niko ne smatra nepristojnom ...
uostalom i Mojsijeva haljina je bila do zemlje...

to obično roditelji treba da objasne šta je pristojno a šta ne... ima dosta njih koji su to preskočili... zato mora i da se napiše...

G
27-06-2010, 16:54
Kojo mislim da je Man u pravu. Ne moraš ulaziti ako ne želiš da ispoštuješ norme. Imaš restorane napolju u koje ne možeš ući bez Sakoa i kravate(mašne). A nema veze sa ustanovom religijskog ili državnog tipa. "Dress Code" postoji svugde...

kojica
27-06-2010, 16:57
Zašto bi minić i majica iznad pupka bile zabranjene u vladinim ustanovama a dozvoljene u Božjim hramovima?
Niko ti ne spori pantalone, suknju, dužinu do kolena niko ne smatra nepristojnom ...
uostalom i Mojsijeva haljina je bila do zemlje...

to obično roditelji treba da objasne šta je pristojno a šta ne... ima dosta njih koji su to preskočili... zato mora i da se napiše...

Ma ti Kumu nisi pročitao šta piše. :lol:

QueenOfClubs
27-06-2010, 17:07
Једном се десило да смо возећи се Тасосом наишли на манастир.
И ту, у Грчкој је постојала иста напомена на капији манастира.
Није ми пало на памет да уђем јер сам била у шортсу, али сам видела дкако жене навлаче неке сукње.
Завирих мало боље и видех са леве стране штанд са сукњама на ластиш.
И наравно да сам ушла и навукла сукњу. Добро, Тасос је и једно велико летовалиште, па је сасвим логично да ће ретко ко ту наићи пристојно обучен.
Иначе, никад нисам наишла на проблем да уђем у манастир у панталонама. Не бермудама или шортсу, то нисам ни покушавала.
Времена се јесу променила и они у манастиру то одлично знају, него све мислим да су нашли такву слику па окачили, и да ниједној жени не би било забрањено да уђе у панталонама.

Man
27-06-2010, 17:08
Nije stvar šta piše, mogu svašta da napišu...i na tarabi piše ***** pa je niko ne zaskače :pusi:
Ja pričao o opštim normama ponašanja, nezavisno gde...
Mnogi brane i pušenje, i što je teško to ispoštovati, i mi u svojoj kući imamo neke norme svojstvene samo nama...

G
07-09-2010, 20:02
Evangelistička crkva planira da spali Kuran na godišnjicu napada 9/11

Baptisitčka crkva iz američke države Floride planira da na devetu godišnjicu terorističkog napada u Njujorku, koji se odigrao 11. septembra 2001. godine, javno spali jedan primerak Kurana.

http://razbibriga.net/imported/2010/09/53569_davidpatraeus01afpelsa_f-1.jpg?ver=1283845882
Dejvid Petreus: Spaljivanje Kurana ugroziće bezbednost snaga u Avganistanu

Komandant međunarodnih snaga u Avganistanu, general Dejvid Petreus, ocenio je danas da bi to moglo da ugrozi američke vojnike u toj zemlji.
Petreus smatra da bi takav čin doprineo propagandi talibana u Avganistanu i da bi osnažio amtiameričko raspoloženje u muslimanskom svetu.

"To bi moglo da ugrozi vojnike.Upravo takve postupke talibani koriste i to bi moglo da stvori ozbiljne probleme. Ne samo ovde u Avganistanu, već svuda u svetu gde smo prisutni uz muslimanske zajednice", rekao je Petreus za "Volstrit žurnal".

Sveštenik crkve koja je najavila spaljivanje Kurana, Teri Džejms, izjavio je, međutim, da treba "poslati jasnu poruku radikalnim muslimanima".

"Više nećemo biti vođeni strahom i pretnjama", poručio je Džejms.

Sledbenici Evangelističke crkve na Floridi, međutim, odbacili su danas upozorenja komandanta trupa SAD u Avganistanu, da će to ugroziti živote američkih vojnika.

Kako su preneli američki mediji, pastor crkve u Gejzvilu, na Floridi, Teri Džons izjavio je da je svestan da će spaljivanje islamske svete knjige izazvati žestoko protivljenje.

* Evangelistička crkva u Gejnzvilu proglasila je 11. septembar "međunarodnim danom spaljivanja Kurana".

On je dodao da smatra da Amerika ne treba nikome da se izvinjava zbog svojih dela, niti da se "povija pred moćnicima".

Džons je rekao da je njegova namera da se pošalje "upozorenje radikalnim elementima u islamu".

"Ponekad, to piše i u Bibliji, ima trenutaka kada morate da ustanete i kažete: bilo je dosta", rekao je pastor.
U Gejnzvilu je ovih dana pojačano prisustvo policije, pošto je Džons primio više od 11.000 pretnji smrću. U nekim islamskim zemljama, pre svega u Avganistanu i Indoneziji, već su organizovani protesti zbog planova Džonsove crkve.

Izvor :Blic http://www.blic.rs/Vesti/Svet/206096/Evangelisticka-crkva-planira-da-spali-Kuran-na-godisnjicu-napada-911


Moj komkentar : Jel se to meni čini ili je na pomolu novi "KRSTAŠKI RAT" ?

http://ahyco.ffri.hr/seminari2005/vitezovi/vitezovi/artwork/templar_battle.jpg

misticlady
07-09-2010, 20:13
postoji razlika u normama oblacenja prilikom ulaska u crkve i manastire.u crkve zene mogu uci u pantalonama i golih ramena bez marame na glavi...jer u crkvama su svestena lica koja su zasnovala brak i porodicu i njima zena kao zena nije strana...vidjaju je svakodnevno, zive sa njom...e vec u manastirima je druga prica...tamo su monasi koji su svoj zivot posvetili Bogu i odrekli su se ovozemaljskog uzivanja...nema smisla takvim ljudima uci u manastir obnazen i izazvati mozda gresne misli kod njih...to su neka pravila za koja znam jos od moje bake.Desi mi se ponekad,ali samo onda kad neplanski odem u crkvu,da udjem u pantalonama...trudim se da postujem svoju veru i svoje duhovnike...

G
07-09-2010, 20:19
postoji razlika u normama oblacenja prilikom ulaska u crkve i manastire.u crkve zene mogu uci u pantalonama i golih ramena bez marame na glavi...jer u crkvama su svestena lica koja su zasnovala brak i porodicu i njima zena kao zena nije strana...vidjaju je svakodnevno, zive sa njom...e vec u manastirima je druga prica...tamo su monasi koji su svoj zivot posvetili Bogu i odrekli su se ovozemaljskog uzivanja...nema smisla takvim ljudima uci u manastir obnazen i izazvati mozda gresne misli kod njih...to su neka pravila za koja znam jos od moje bake.Desi mi se ponekad,ali samo onda kad neplanski odem u crkvu,da udjem u pantalonama...trudim se da postujem svoju veru i svoje duhovnike...

Mislim da nisi u pravu u vezi oblačenja i ulaska u crkvu ... Bar po tumačenju sveštenika iz Eparhije sremske...:)

Bisernica
07-09-2010, 20:25
Ako se pred Boga staje uspravno,ali ponizno onda je to stvar koja se
ili uvažava ili ne uvažava,u zavisnosti od toga kako se doživljava vera.
Mislim da je za vernika svakog bez obzira na pol,poštovanje neke norme
u stvari iskazivanje poštovanja prema mestu na kojem se nalazi i prema
sopstvenim uverenjima,dakle,prema sebi .

Što se tiče namera iskazanih u uvodnom postu,mislim da su sumanute.
To bi isto bilo kako kada bi spaljivali Bibliju svaki put kada neko prekrši
jednu od deset zapovesti božijih.

G
07-09-2010, 20:27
Hram

http://www.spcportal.org/images/upload/Image/Slave/ispovest.jpg http://www.spcportal.org/images/upload/Image/Slave/pricesce.jpg http://www.spcportal.org/images/upload/Image/Slave/bogosluzenje.jpg

Ponašanje u hramu

Odsustvo veronauke u našim školama, i višegodišnja nasilna ateizacija i borba protiv crkve i vere, doprineli su da je naš narod prilično postao necrkven i verski neprosvećen. Danas, kada se polako vraća svojoj crkvi, primećeno je da ne zna kako se treba u pojedinim situacijama, na verskim obredima i bogosluženjima ponašati. Evo nekoliko uputstava o ponašanju u hramu. Pre svega, hram je sveto mesto, i kada čovek ulazi u njega mora ulaziti tiho, lagano i sa dubokim strahopoštovanjem. Kada se dođe na crkvena vrata, malo se zastane, prekrsti se i lagano pokloni prema hramu. Negde je običaj da se celivaju crkvena vrata. Pošto se u većini slučajeva sveće prodaju u crkvi, stane se u red, i strpljivo čeka, ako je gužva, da se kupi sveća. Kada se kupi sveća, odlazi se mestu gde se pale sveće. Sveća se celiva i nameni se zašto se pali. Sveće za zdravlje pale se u gornjem delu svećnjaka ili palionice, a za pokoj duša u donjem delu. Kada se sveće zapale, onda tiho, kao senka, a pogotovu ako je bogosluženje u toku, odlazi se i celiva ikona koja je u centralnom delu hrama Zato je najbolje doći na službu pre početka bogosluženja, jer se kasnije hodanjem kroz hram ometa sveto bogosluženje.






Kako se celiva ikona?

Stane se pred ikonu, dva puta se prekrsti, pokloni, zatim celiva ikona i još jednom se prekrsti i pokloni. Zatim se odlazi na neko slobodno mesto u hramu.

Ponašanje na bogosluženju

Muškarci obično stoje na desnoj, a žene na levoj strani lađe hrama. Na tom mestu se stoji mirno, bez okretanja, šetanja ili razgovora sa nekim ko stoji u blizini. Na taj način se ometa bogosluženje, a i drugi koji su prisutni u hramu. Bolje je izaći iz hrama, ako se oseti umor i oslabi volja, nego ometati druge. Najbolje je kada se oseti umor, pojačati molitvu i napregnuti volju da se zamor savlada, jer sve to stvara đavo, da bi čoveka sprečio u molitvi. Ruke za vreme molitve stoje prekrštene na grudima ili spuštene niz telo. Molitve se izgovaraju u sebi (tzv, umne molitve). Diskretno se pazi na sveštenikove radnje, i kada se on prekrsti, i kada se u molitvi i pesmi pominju imena Oca i Sina i Svetoga Duha svi se u crkvi krste, a kada sveštenik kadi blago se klanjaju. Za vreme čitanja Jevanđelja, Vhoda i propovedi, gde se ko zatekao tu stoji dok se ta radnja ne završi. Ukoliko neko zna da peva, on peva tiho i polako, da ne ometa hor ili pojce koji pevaju za pevnicom. Sve u svemu, svojim ponašanjem treba nastojati da se u hramu bude kao nevidljiva senka, a nikako nastojati da budeš primećen i zapažen. Nadmeno ponašanje fariseja u hramu, Hristos je osudio, a pohvalio je skromno držanje i skrušenu molitvu carinika. U danima pričešća, ili kada se deli nafora postala je praksa da se narod gura ko će pre da dođe na red. Veliki je greh stvarati gužvu i nered u hramu. Bolje je sačekati nekoliko minuta, i time pokazati svoju svest, strpljenje i skromnost, i time zaslužiti nagradu pred Bogom. Prilikom izlaska iz hrama, opet se celiva ikona, izađe se na vrata hrama, tiho i nečujno, ponovo se okrene prema unutrašnjosti hrama i smerno se prekrsti i pokloni.

Odevanje

Potrebno je ovde reći da i odevanje mora biti pristojno kada se ide u crkvu. Muškarci u hram ulaze gologlavi, a žene pokrnvene glave, dakle, sa maramom. Odelo mora biti svečano i ozbiljno. Neprikladno je u hram dolaziti u farmerkama, papučama, majicama, bermudama, kratkim suknjama, golih ruku i slično. Takođe, žene treba da izbegavaju šminku, ruž na usnama, naročito kada hoće da se pričeste.

Ispovest

Sveta tajna pokajanja i ispovesti je jedna od najvažnijih, blagodatnih sredstava u životu jednog hrišćanina. U svakodnevnom životu čovek čini sitnije ili krupnije grehe. Oni su kao blato koje kalja dušu čovekovu i njegov moralni lik. Zato je Crkva odredila sredstvo kojim se to blato i prljavština greha spira sa čoveka to je Sveta tajna pokajanja ili ispovesti. Ispovest je potrebna što češće, a obavezno uoči svakog pričešća. Nažalost, ova sveta tajna nije dovoljno zastupljena u našem narodu, a možda je odsustvo pokajne discipline jedan od bitnijih uzroka našeg moralnog i duhovnog posrnuća. Vernik ispoveda sve ono što ga muči u duši, i što mu opterećuje savest, sve grehe, čak i one koji su počinjeni u mislima ili željama. Koliko je važna ispovest znaju oni koji se ispovedaju, jer oni posle ispovesti osete veliko olakšanje , kao da im je neki veliki teret pao sa duše i srca, a celo njihovo biće prožima neizrecivo blaženstvo. Ne treba se plašiti ispovesti, jer sveštenik, po svojoj zakletvi ne sme da otkrije ni jedan greh koji mu je ispoveđen, po cenu života

Pričešće

Najuzvišenija i najsvetija sveta tajna, jeste Sveta tajna pričešća ili evharistija. U njoj se čovek potpuno, fizički i duhovno sjedinjuje sa Hristom. Vino i hleb, u pričešću su istinsko telo i krv Hristova. Zato se za primanje svetog pričešća, hrišćanin mora pripremiti na najdostojniji način. Sedam dana se posti strogi post, bez ulja, dakle, na vodi. Deca i bolesnici mogu i manje, sa odobrenjem i blagoslovom nadležnog sveštenika. Ujutro pre pričešća, ne uzima se ništa od jela, niti se puši, sve dok se ne pričesti, i ne uzme nafora.
Pored posta, pripremanje za pričešće podrazumeva i uzdržavanje od rđavih i zlih dela, izmirenje sa svima sa kojima je neko u zavadi, činjenje dobrih dela i davanja milostinje, jednom reči istrajavanje u svakoj vrlini, a uzdražavanje od greha.

Kako se pričešćuje?

Kada se priđe svešteniku koji pričešćuje, izgovara se ime, da sveštenik čuje, i tada se ne krsti, jer postoji opasnost da se zakači čaša (putir) iz koga se pričešćuje, i da se tako prospe pričešće, što je veliki greh. Treba se prekrstiti ranije, i kada se odmakne od čaše, svešteniku se tada ne ljubi ruka, ni putir, nego se polako prilazi onome ko deli naforu. Pričešće se uzima kao hrana. Kada sveštenik, onome koji se pričešćuje, kašičicu sa pričešćem stavi u usta, usne se sklope kao kada se uzima hrana iz kašičice. Ako se neko pričesti na Božić, Vaskrs, ili koji drugi mrsni dan, toga dana se ne posti. Posti se samo onda, kada se pričešćuje na posnom danu.
Nafora je hleb koje se vernicima deli na kraju svete liturgije. To je podsećanje na prve hrišćanske večere ljubavi, agape, gde se zajedno večeralo, pevale se crkvene pesme i delila milostinja Nafora se uzima na sledeći način: Polako u redu, prilazi se svešteniku koji deli naforu. Kada se dođe na red, prvo se prekrsti, a zatim na dlan leve ruke prekrsti se desni dlan i priđe se svešteniku, koji na ispruženi dlan stavlja kockicu nafore. Onda se svešteniku celiva ruka, nafora se uzima u usta i pojede, i polako se izlazi iz crkve.

Sveštena lica

Sveštena lica su od Boga izabrana lica, i na poseban način posvećena da vrše sveta bogosluženja, svete tajne i obrede. U najčešćem kontaktu sa narodom su parohijski sveštenici, koji služe pri crkvama i obavljaju potrebne verske obrede svojim vernicima. Takav sveštenik je paroh, a narod su njegovi parohijani. Jer određeno crkveno područje, koje opslužuje sveštenik, zove se parohija. Sveštenik se pozdravlja pri susretu: "Pomozi Bog oče,blagoslovite!" Svešteniku se celiva ruka bez obzira na godine sveštenika i onoga koji celiva. Sveštenik se u razgovoru oslovljava sa "oče", recimo "oče Marko", ili ako je prota, može "oče proto". Vladika se oslovljava rečima: "Vaše Preosveštenstvo", ili "Preosvećeni Vladiko", ili ako je neformalni razgovor samo "Preosvećeni". Patrijarh se oslovljava sa: "Vaša Svetosti", ili "Svjatjejši Vladiko" ili samo: "Svjatjejši". Monahinje se oslovljavaju sa "sestro", a igumanija sa "mati". Od ženskog monaštva se ne traži blagoslov i ne ljubi se ruka. Monaška lica se takođe oslovljavaju sa "oče". Mlađima se kaže "oče" i njegovo ime, a starešini manastira se može reći "oče igumane" ili "oče arhimandrite". Iskušenici se oslovljavaju sa "brate".

misticlady
07-09-2010, 20:28
G ne zelim da komentarisem...imam svog paroha i duhovnika i ponasam se po normama koje sam od njih cula a ponesto naucila i od svojih predaka.To mi je sasvim dovoljno...

G
07-09-2010, 20:41
G ne zelim da komentarisem...imam svog paroha i duhovnika i ponasam se po normama koje sam od njih cula a ponesto naucila i od svojih predaka.To mi je sasvim dovoljno...

Aha...Dobro, nego ja hteo da kažem kako je propisano u SPC. Eno i piše gore. :)

misticlady
07-09-2010, 21:00
ovo sto si postovao je jako lepo i NARAVNO ne samo da mi je poznato vec cesto i primenjivano...o tome ne bih pisala ni komentarisala.postoje neke stvari koje sam cula od oca Kirila koji zivi na Atosu,a imala sam priliku da ga upoznam u Jerisosu i on mi je prostim jezikom objasnio neke stvari ,izmedju ostalog i o oblacenju vernika po hramovima...neka pravila su se modifikovala,ali ne izmenila...ja licno,u crkvi ne nosim maramu,u manastiru da...uglavnom odlazim obucena u dugacke suknje i u crkvu i u manastire,ali isto tako mi se desilo par puta da sam bila u gradu obucena u pantalone i pozelela da odem u crkvu i zapalim svecu i to sam uradila...i ne mislim da sam napravila veliki greh...a o ponasanju i ne poznavanju pravila vernika je glupo bilo sta reci,jer 50 god.nasa vera je bila zapostavljena i bacena u zapecak od mnogih ...te nije ni cudo sto danas kad udju u boziji hram ne znaju sa koje strane stoje muskarci a sa koje zene...o drugim stvarima ne cemo ni da pricamo.bice potrebno jako puno vremena da se nas narod verski opismeni...

andromeda
09-09-2010, 08:52
nije greh ako si u pantalona i u prolazu pozelis da svratis u crkvu
ne razumem sto bi to bio greh

kojica
09-09-2010, 09:16
naravno da nije, ako si muško...:raz_088:

a ako si žensko šta se uopšte zašetavaš po parohiji u pantalonama..
treba uvek da budeš pristojno obučena...

andromeda
09-09-2010, 15:53
ma na zene sam mislila
i rekoh u prolazu ako sam u gradu pa kao svratis a imas na sebi pantalone