PDA

Pogledaj Punu Verziju : Srbija me ubija



Mirka
02-07-2009, 09:03
Mislim da sam hiljadu puta u zivotu rekla :"Jebote gde ja zivim" al sad je zvanično.
Ovo nije normalna zemlja.

Ovo je tema za sve idiotizme naše zemlje ....za sve nonsense i gluposti koje svakodnevno srecemo .

Evo mog primera - najsvezijeg : Znate li da u bg ni jedna pošta ni banka ne radi posle 19 h? Šanse da bilo sta plati il uplatis h na necini ziro racun posle 19 su u BG ravne nuli.

Aj sad vi...

Lilu
02-07-2009, 09:46
Znam... moja radi od 9 do 17, ja znaci moram da izadjem s posla da bih otisla do maticne banke... idiotizam...

Pre par godina su nas namucili celo leto dok su radili bulevar vojvode Misica (ko ne zna, to je onaj bulevar od sajma do Ade). Isli smo preko Dedinja, Tpocidera, satima u koloni, da bi bred kraj leta zavrsili i pustili saobracaj... Presvukli kompletnu ulicu, obelezili, da bi posle TRI dana, dosli iz vodovoda razbijali asvalt i menjali resetke na ispustima... :dash . Missim, to se redovno dogadja... Ili ono kad su radili Nemanjinu mesecima i taman zavrsili, pustili saobracaj, a dva tramvaja ne mogu da se obidju na krivini... pa razbijali ponovo sine...

Mirka
02-07-2009, 10:00
Gledala sam juce u pozeskoj kako popunjavaju rupe u asfatu ...pa komedija.
Sipaju malo onog crnog sta god da je to a onda onim valjkom tri puta predju izravnjaju i kad su otisli ,prosla dva autobusa i ono se ulubilo i upalo i rupu jer ga naravno nisu sipali dovoljno i opet rupaaaaa.

A mi na stanici stojimo gledamo taj veseli prizor i smejemo se .
Sta drugo da radis , kad je smesno.

kliknuta79
02-07-2009, 10:25
Ako vas u zemljici Srbiji zaboli zub tokom vikenda ili u sred noći..morate čekati do ponedeljka.....u mukama jer u većini gradova ne postoji dežurna zubarska služba....za hitne slučajeve.....Valjda kontaju da je zubobolja nešto od čega se ne umire....
Na stranu što većina privatnih zubara takođe ne radi vikendom. Mene je zaboleo sveže popravljen zub u subotu i ja očajna odem kod svog zubara (privatna ordinacija.....naplaćuje popravku kao da stavlja zlatne blombe) kad tamo piše "ne radimo". Na telefon se niko ne javlja. U ponedeljak već izbezumljena ponovo dolazim na šta mi "ljubazna" sestra kaže "Pa zašto niste išli u bolnicu. Tamo imaju diiivne zubare!"
"Zato što plaćam tebi da radiš svoj posao, gusko glupa!".....Od tada me izbegava u širokom luka, kad god svratim u ordinaciju..... :raz_032:

marlon
02-07-2009, 15:35
kod mene sve funkcionishe.. ne znam koji vam je.. i banka i poshta i asfalt i parq i trafike i dragstori i shkole i faksovi :) narochito ovo poslednje.... a teq komshinice.... mmmm... nema zemlje ko srbije nidje

Man
02-07-2009, 15:42
kod mene sve funkcionishe.. ne znam koji vam je.. i banka i poshta i asfalt i parq i trafike i dragstori i shkole i faksovi :) narochito ovo poslednje.... a teq komshinice.... mmmm... nema zemlje ko srbije nidje



tačno tako :raz_097: ništa ja tu ne bi više diro :raz_035:

marlon
02-07-2009, 15:47
ma kad chujem bre proqenjavanja.. te ovo ne valja te ono.. pa idi u beli svet da vish qaqo im tamo funkcionishe, samo tebe chekaju.... al' da vish na shta lichish posle 20 godina drila od 9 do 5....

Lilu
02-07-2009, 15:52
ma ne kenjaj marlone, ne funkcionise nista kako treba! Zasto da idem u beli svet? Hocu da moja Srbija funkcionise kako treba a ne da zatvaram oci i da se tesim da je ok...

marlon
02-07-2009, 15:57
pa skini zhute pod jedan... pod dva osudi na smrt il dozhivotno jedno 10 njih koji su radili za onaj olosh sa zapada i rastochili zemlju, uvedi privremnu vojno policijsku upravu samo godinu dana ko u poljskoj shto je bilo pa da vish kako ce da bude sve cakum pakum posle.. imaces i mafiju i olosh ali ce biti kontrolisano. eto ti primer najvece zemlje rusije kako putin korak po korak radi.... retko mudar chovek.... sa ovima ovde nemash shanse ni da prezhivish a kamoli da imash pristojan asfalt....

Lilu
02-07-2009, 16:00
pa jel ces da mi pomognes da ih skinem? ja bih rado ali nema ko da mi pomogne.

marlon
02-07-2009, 16:03
ja?... znash qaqo kazhu... nije vreme za izbore sad kad je ekonomska kriza :raz_081:
qaqo su doshli na vlast taqo ce i da odu.... problem je shto nemaju sluh za ono shto narod misli i oseca prema njima svima redom.... srbi su najopasniji kad zacute. onda ide krljazha. godina dve u nekom istorijskom sledu nije veliqo vreme.

blue_chupp
02-07-2009, 19:20
Radi Mirka... Pošta u Merkatoru... Mislim do 22h... Čini mi se i nedeljom...

Mirka
02-07-2009, 20:30
E pa ebi ga u 19.45 sve i da sam do nje stigla u mup ne bi.
Tako da .... :raz_059:

adem_ks
02-07-2009, 22:38
sto se mene tice, naslov teme je u "proslom" vremenu

Man
02-07-2009, 22:47
:raz_097: .... za sada

adem_ks
03-07-2009, 00:52
nije valjda da ti mislis da je za tebe za stalno...

marlon
03-07-2009, 22:37
iskreno ademe... osnovna greska svih vlasti sto je pokusal sa albancima da izadje na kraj na silu... ima lepo papirologija u mupu ko je starosedelac ako je ilegalno presao granu 70tih pa na ovamo.... i samo zaredja se po kucama.. dzaba vam zidovi... ko nema papire mora da potpise lojalnost ako ne potpise odyebaus... tako ce i biti samo se cheka da krene pichvajz po svetu.... onda ce sve da boli za vas i nas a to ekipa ovde i cjeka....

gedza
04-07-2009, 09:54
Metastaza Srbije (Press)

Obrni-okreni, ipak je u Srbiji najisplativije biti Čedomir Jovanović. Njemu je savest prljava, ali su mu ruke čiste. Pa mu kao takvom „čistuncu" sleduju, jelte, brojne državne privilegije.

kompletan tekst (http://www.pressonline.rs/page/stories/sr.html?view=story&id=71209&sectionId=57)

adem_ks
04-07-2009, 11:36
iskreno ademe... osnovna greska svih vlasti sto je pokusal sa albancima da izadje na kraj na silu... ima lepo papirologija u mupu ko je starosedelac ako je ilegalno presao granu 70tih pa na ovamo.... i samo zaredja se po kucama.. dzaba vam zidovi... ko nema papire mora da potpise lojalnost ako ne potpise odyebaus... tako ce i biti samo se cheka da krene pichvajz po svetu.... onda ce sve da boli za vas i nas a to ekipa ovde i cjeka....


sto se mene tice, znaci moje misljenje, mozda je vise albanaca sa kosova prebeglo u albaniju nego obratno. u vrh glave mozda ih je bilo deset hiljada, cak je i ova brojka prevelika ali...

sani
04-07-2009, 15:36
iskreno ademe... osnovna greska svih vlasti sto je pokusal sa albancima da izadje na kraj na silu... ima lepo papirologija u mupu ko je starosedelac ako je ilegalno presao granu 70tih pa na ovamo.... i samo zaredja se po kucama.. dzaba vam zidovi... ko nema papire mora da potpise lojalnost ako ne potpise odyebaus... tako ce i biti samo se cheka da krene pichvajz po svetu.... onda ce sve da boli za vas i nas a to ekipa ovde i cjeka....


sto se mene tice, znaci moje misljenje, mozda je vise albanaca sa kosova prebeglo u albaniju nego obratno. u vrh glave mozda ih je bilo deset hiljada, cak je i ova brojka prevelika ali...

nije tacno tvoje misljenje.
Marlon je u pravu.
samo u jednom nije u pravu...sto se tice papirologije u MUP-u..kome je to uostalom jos uvek vazno...????
znaČČii , ne postoji!!

Man
04-07-2009, 17:19
U pravu je Marlon i za papirologiju :raz_097: postoji...



(Slučajno poznajem jednog pukovnika saj-a, koji je proveo par godina dole)

sani
04-07-2009, 17:42
U pravu je Marlon i za papirologiju :raz_097: postoji...



(Slučajno poznajem jednog pukovnika saj-a, koji je proveo par godina dole)

Postoji..al ko se kachi..?

adem_ks
05-07-2009, 01:36
U pravu je Marlon i za papirologiju :raz_097: postoji...



(Slučajno poznajem jednog pukovnika saj-a, koji je proveo par godina dole)

Postoji..al ko se kachi..?

sto "rece" manijak, cisto da povecam konto.
ps. gresis

gedza
12-07-2009, 22:39
Vlada tapkala u mestu

http://razbibriga.net/imported/2009/07/vladav-1.jpg

kompletan tekst (http://www.blic.rs/politika.php?id=101213)

http://razbibriga.net/imported/2009/07/korpat-1.jpg

bladerunner
19-07-2009, 14:12
**** te,i ovde ste pustili bAdema! :raz_081:

Пркос
09-08-2009, 10:06
Mislim da sam hiljadu puta u zivotu rekla :"Jebote gde ja zivim" al sad je zvanično.
Ovo nije normalna zemlja.

Ovo je tema za sve idiotizme naše zemlje ....za sve nonsense i gluposti koje svakodnevno srecemo .

Evo mog primera - najsvezijeg : Znate li da u bg ni jedna pošta ni banka ne radi posle 19 h? Šanse da bilo sta plati il uplatis h na necini ziro racun posle 19 su u BG ravne nuli.

Aj sad vi...


Mogu li da ti recem kako mozes da placas i danjom i nocom?Smem li da kazem preko koga?Moram da te demantujem.


I sto je jos vrlo dobro-ne cekas red,ne trosis vreme samo klik kao sto sada klikces po tastaturi i sve placeno.

причалица
22-02-2010, 14:26
pa, srbija nikad neće biti idealna za život....ali, nisam ni ja idealna...plaćanja me ne pogađeju toliko, jer sve račune plaćam od kuće...lepo sednem, obično petkom uveče, za komp i samo klikćem na miš i to je to....što se tiče visine plate - ne mogu da se žalim (i ne smem), jer mi je dobro....kad samo pomislim kako je bilo pre 10 godina, sad je super.
zašto mi je plata tolika - ne znam.
samo znam da radim isto kao i pre...mnogo. odakle pare? nemam pojma.
samo želim da naša deca, kada steknu neke diplome nađu posao....e, to će onda za mene biti dobra zemlja.

Mile sa klise
22-02-2010, 15:30
ma kad chujem bre proqenjavanja.. te ovo ne valja te ono.. pa idi u beli svet da vish qaqo im tamo funkcionishe, samo tebe chekaju.... al' da vish na shta lichish posle 20 godina drila od 9 do 5....


Mogo bih da se složim sa Mrlonom, a vi ste ko bolji ?
Alo bre kakvi ste vi takva nam je i zemlja ,pardon kakvi smo mi .
I nemo bre samo da se proseravate 90% ljudfi bre ne radi ni kurca , svi bre mi ovde dane provodimo na netu a svi nešto kukaju.

Marlona za predsednika.

Mile sa klise
22-02-2010, 15:33
iskreno ademe... osnovna greska svih vlasti sto je pokusal sa albancima da izadje na kraj na silu... ima lepo papirologija u mupu ko je starosedelac ako je ilegalno presao granu 70tih pa na ovamo.... i samo zaredja se po kucama.. dzaba vam zidovi... ko nema papire mora da potpise lojalnost ako ne potpise odyebaus... tako ce i biti samo se cheka da krene pichvajz po svetu.... onda ce sve da boli za vas i nas a to ekipa ovde i cjeka....

:Batine::raz_097:

Kovač
16-03-2010, 16:12
Ne može sa 35 godina u penziju.:angry:

причалица
16-03-2010, 17:53
Ne može sa 35 godina u penziju.:angry:

pa, ne može...pa šta?

Kovač
16-03-2010, 18:02
pa, ne može...pa šta?

Ništa.Bežim u Švedsku.:raz_128:

Mile sa klise
16-03-2010, 23:47
pa, srbija nikad neće biti idealna za život....ali, nisam ni ja idealna...plaćanja me ne pogađeju toliko, jer sve račune plaćam od kuće...lepo sednem, obično petkom uveče, za komp i samo klikćem na miš i to je to....što se tiče visine plate - ne mogu da se žalim (i ne smem), jer mi je dobro....kad samo pomislim kako je bilo pre 10 godina, sad je super.
zašto mi je plata tolika - ne znam.
samo znam da radim isto kao i pre...mnogo. odakle pare? nemam pojma.
samo želim da naša deca, kada steknu neke diplome nađu posao....e, to će onda za mene biti dobra zemlja.

E od ovog mi se više sere(izvinjaam se što ne videh ranije)
Alo bre ,porediš situaciju gde je sve sa zapada držali i mučilo jednu malu državu, sa sadašnjim stanjme LJUBAVI SADAŠNJE VLASTI I ZAPADA I KAŽEŠ DA JE DANAS BOLJE NEGO PRE 10 GODINA

misticlady
13-08-2010, 16:39
ŠEHEREZADA PRIČA SRPSKI

'Drumovi će se zaželeti Turaka, al' Turaka nigde biti neće" tako su otprilike glasili redovi koje smo bubali iz lektire koja nam je bila dosadnija od stripova ispod klupe

Sećamo se i onog „More, Marko, ne ori drumova", na šta im on odgovara „More, Turci ne gaz'te oranja". Marko je naravno Kraljević koji je uvek bio spreman da napakosti Turcima. I tako smo mi u Srbiji preko lektire skapirali da Turci i drumovi idu ruku pod ruku i da gde je drumova tu je i Turaka. Saznali smo i za još jednu vezu između srpskih drumova i Turaka. Bio je to čuveni mit o turskim gastarbajterima koji iz Nemačke, u kojoj borave na privremenom radu, jure u svojim „opelima" i „mečkama" da što pre stignu u rodnu grudu i u toj jurnjavi ka Turskoj koriste ciglu koju navodno stavljaju na papučicu gasa, a sve da ih i mali san za volanom ne bi usporio na tom putu ka zavičaju. Cigla umesto umorne gastarbajterske noge na papučici „opela" ili „mečke" bila je razlog zbog kojeg se neki od njih nikada nisu vratili u Tursku, već su ginuli u snu i s ciglom na gasu u krivinama na autoputu Beograd - Niš.
To su za nas klince bile potresne priče o gastarbajterima koje nostalgija ubrzava na putu ka kući o kojoj su cele godine sanjali u nekom tamo kišnom Dizeldorfu ili Dortmundu. Danas nam ovaj patriotizam izgleda u najmanju ruku čudno kada se pogledaju ankete u kojima bi svi mi, da možemo, zauvek spakovali kofere i pobegli u neki tamo kišni Dortmund ili Dizeldorf. Možda bi i mi neku ciglu stavili, a sve da bi što pre videli neki bolji život koji u Srbiju nikako da dođe.
Redovi iz lektire „Drumovi će se zaželeti Turaka, al' Turaka nigde biti neće" dobijaju ovih dana svoj iznenadni obrt i to upravo na srpskom drumu na koji sada Turci dolaze u velikom stilu. Poseta visoke turske državne delegacije na čelu sa premijerom Redžepom Erdoganom koja je upriličena ovih dana u Srbiji govori o velikom povratku Turaka na naše drumove. Objavljeno je da će turske građevinske kompanije učestvovati u izgradnji mnogih domaćih putnih pravaca pa tako i na autoputu kroz Srbiju ka Jadranu. Istoga dana kada je objavljena ova vest na nju je reagovao portparol DSS-a Petar Petković, izjavivši da se vlast u Srbiji okreće Istoku i Turskoj pošto nema nikakvog izgleda da u skorije vreme zemlja uđe u Evropsku uniju. Spomenuta je realizacije neootomanske imperije koja podrazumeva širenje političkog, privrednog i kulturnog uticaja Turske na Balkan.
Turci su ponovo sa nama, kako na drumu, kulturnom centru u Novom Pazaru, ali najviše na televizijskom ekranu i to preko jedne serije koja je već postala fenomen. Naravno reč je o turskoj sapunici „1001 noć" koju su srpske gledateljke prekrstile u „Šeherezadu", kako se i zove glavna junakinja. Da je ova serija zaista fenomen dokaz je album sa samolepivim sličicama koji se pojavio na kioscima u Srbiji i više doprineo ravnopravnosti polova nego svi skupštinski zakoni i odluke. Dok su muškarci bili zabavljeni lepljenjem i razmenom sličica Mesija, Vidića i ostale mundijalske ekipe - Srpkinje su skupljale sličice požrtvovane majke iz turske sapunice. „Šeherezada" je u Srbiji doživela istu onu stvar koja se već dogodila sa serijom „Kasandra". I glavna glumica serije Berguzar Korel daje izjave za srpske medije i obećava da će doći u Srbiju kao što je to uradila Koraima Tores koja je sumornih devedesetih stigla u Beograd kao glavna zvezda serije „Kasandra". Tada se uverila u svoju popularnost koja je bila pretočena u hit Šabana Bajramovića, majice sa njenim likom, kao i obožavanje majki koje su u porodilištu davale svojim bebama ime Kasandra.
Sigurno je da će identičan prijem kod Srba imati i popularna „Šeherezada" samo da se zakaže datum posete, kao i mesto, a možda bi to baš moglo da bude prilikom početka turskih radova na srpskim putevima. Tako je jedna turska serija zauzela mesto onima koje su godinama bile rezervisane za španske. A to je i normalno jer su u ovim latino sapunicama već počeli da zastranjuju. Već je postala normalna stvar da se tu i tamo pojave muškarci koji vole muškarce, što naši gledaoci ne mogu progutati u prajmtajmu i još dok gledaju svoje omiljene likove u društvu dece. Ovde u „Šeherezadi" je to nemoguće jer je sve patrijarhalno - slušaju se stari očevi porodice i njihove stare karakterne žene. Sve je tu na svom mestu i za naše domaćice nekako čedno i časno u odnosu na bljuvotine iz američkih serija koje preziru.
Valjda neće neko iz DSS-a napasti i tražiti da se ukine ova serija. A i zašto bi. Srbi su bili 500 godina pod Turcima i ništa im ne fali. Pa šta je prema tih 500 godina samo 1001 noć. Ništa.

Man
13-08-2010, 16:42
Šta ima loše u patrijahalnom vaspitanju?

G
13-08-2010, 16:50
Niko iz DSS neće napasti nikoga u vezi Šeherezade jer se DSS bori za opstanak pa nema vremena niko da se "mlati" sa Turcima,za Turkinje inače nemaju sluha ... osim ako nisu mačke(domaće životinje ne dvonožne):raz_068:

:raz_067:

G
21-08-2010, 11:28
Pitanje finansiranja stranaka je valjda najbitnija i goruća tema u zemlji, u međustranačkim kontaktima a možda se i strane ambasade bave tim? Hoće li se saznati da isti gazda plaća.........................:raz_068:


http://razbibriga.net/imported/2010/08/1030_strip-1.jpg

G
02-09-2010, 19:02
Okrivljenima produžen pritvor
Optužnica za zloupotrebe SMS igara na sreću

Tužilaštvo za organizovani kriminal podiglo je optužnicu protiv 17 osumnjičenih za zloupotrebe u igri na sreću preko telefonske licitacije, čiji je organizator bila Državna lutrija Srbije, Radio-televizija Srbije, "Grand auto" i "Grand licitacija", saopštilo je danas tužilaštvo.

http://razbibriga.net/imported/2010/09/26643_mobilnismsprevarablic_f-1.jpg?ver=1283438075
Okrivljeni su prevaru izvršili tako što su umrežili personalne računare u funkcionalnu računarsku mrežu i povezali sa više od 200 mobilnih telefona


Okrivljeni se sumnjiče da su, u toku 2009. i 2010. godine, kao pripadnici organizovane kriminalne grupe, suprotno pravilima igara na sreću i upotrebom tehničkih uređaja, uticali na ishod priređenih igara i osvojili ukupno 130 nagrada na telefonskim licitacijama.

Na taj način dobili su pet stanova i 125 putničkih motornih vozila, od čega 107 vozila marke "fiat punto", devet vozila "škoda oktavia tour", pet vozila "škoda oktavia ambient", jedno vozilo "škoda fabia" i tri vozila "folksvagen passat".Procenjena vrednost osvojenih nagrada je viša od 150 miliona dinara, a u toku istrage od okrivljenih su oduzeta sva vozila i stanovi koje su dobili učestvujući na licitacijama. Privremeno oduzeta imovina stavljena je na raspolaganje Direkciji za upravljanje oduzetom imovinom.


Okrivljeni su prevaru izvršili tako što su umrežili personalne računare u funkcionalnu računarsku mrežu i povezali sa više od 200 mobilnih telefona odgovarajućeg broja SIM kartica, uređajem za povezivanje komunikacija između većeg broja mobilnih telefona i korišćenjem odgovarajućeg softvera.


Manji deo osvojenih nagrada su zadržali za sebe, a znatno veći deo nudili na prodaju zainteresovanim licima.

Zaplenjeni automobili

Tužilaštvo za organizovani kriminal je predložilo da se okrivljenima za organizovanje te prevare Predragu Bećiriću i Ognjenu Petru Todoroviću produži pritvor, a Posebno odeljenje Višeg suda u Beogradu je prihvatilo predlog Tužilaštva i svojom odlukom okrivljenima produžilo pritvor još za 30 dana.

Optuženi :
http://razbibriga.net/imported/2010/09/20368_1005beciric_kf-1.jpg?ver=1283438180

Optužnica je, osim protiv Bećirića i Todorovića, podignuta i protiv Marijane Mijanović, Miloša Banduke, Marka Banduke, Miloša Mirića, Darka Dragosavljevića, Boška Ivoševića, Viktora Vickova, Vladimira Sladića, Miloša Đurana, Nenada Vukovića, Bojane Tutunović, Mileta Jakišića, Marka Vukojevića, Roberta Balaža i Milice Mirić.

http://razbibriga.net/imported/2010/09/70635_smsautomobili01bliczeljkosafar_hs-1.jpg?ver=1283438420
Zaplenjeni automobili

Okrivljenima se optužnicom stavlja na teret da su izvršili krivično delo udruživanje radi vršenja krivičnih dela i produženo krivično delo prevara.

Izvor : BLIC

G
04-09-2010, 13:34
Nešto sa čime se malo ko od nas nije sretao. Neki su i napuštali državnu službu usled pritisaka i maltretiranja na radnom mestu (mobinga). Razlozi su bili različiti. Od mesta rođenja do najbanalnijih razloga koje je bespredmetno opisivati. U privatnom sektoru on je toliko redovna pojava da se gotovo podrazumeva...Mislim da je sa time sada kraj ! Leteće kazne na sve strane a zaposleni će konačno moći prestati živeti i raditi u grču. Bar se nadam. Ipak se u Srbiji uvek pronalaze načini za zaobilaženje zakona,nažalost...:huh:


Srbija | 04.09.2010
Srbija: I dalje nije jasno šta je mobing

Danas u Srbiji na snagu stupa Zakon o sprečavanju zlostavljanja na radnom mestu. Predviđene su oštre kazne za prekršioce, ali je najveća manjkavost Zakona nepreciznost. Mnogi i dalje neće znati šta je uopšte mobing.

http://razbibriga.net/imported/2010/09/05597852_400-1.jpg
Poslodavac dužan da brine o zaposlenima

Danas u Srbiji na snagu stupa Zakon o sprečavanju zlostavljanja na radnom mestu. Predviđene su oštre kazne za prekršioce, ali je najveća manjkavost Zakona nepreciznost. Mnogi i dalje neće znati šta je uopšte mobing.
I do sada je u Srbiji bilo zabranjeno maltretirati kolege – bez obzira da li su u hijerarhiji firme više, niže ili jednako pozicionirane. Od danas, međutim, Zakon predviđa oštre kazne pre svega za poslodavce. Tako bi poslodavci, koji se vode kao pravna lica, u slučaju mobinga mogli da plate do 800.000 dinara kazne, a oni koji se vode kao fizička lica do 400.000 dinara.

Šta je mobing?



Ipak, praksa je pokazala da je maltretiranje na poslu teško dokazivo. Kako priznaju u Ministarstvu rada i socijalne politike, „mobing nije lako precizno definisati“, ali zakon prepoznaje šest grupa ponašanja koje se mogu okarakterisati kao zlostavljanje na radnom mestu.



Mobingom se smatra nemogućnost komuniciranja sa poslodavcem, narušavanje međuljudskih odnosa, narušavanje ličnog ili poslovnog ugleda. Iz toga proizilazi da svako ko ne može da razgovara sa svojim šefom, ko ima loše odnose sa kolegama ili ko je izvređan na radnom mestu – može nekoga optužiti za mobing. To se u praksi ne dešava.



Preostale dve kategorije, međutim, mnogo su ozbiljnije: radi se o ugrožavanju zdravlja na radnom mestu ili seksualnom uznemiravanju. Ali šta je seksualno uznemiravanje? Da li je to flert ne hodniku? Ili dobacivanje koleginici? Apstraktnost i jeste najveća manjkavost Zakona, rekao je za B92 Aleksandar Gajin iz Centra za unapređenje pravnih studija: „Ne možemo da očekujemo da u jednoj novoj pravnoj oblasti koja nije razvijena, koja nema praktičnih slučajeva, sudovi već unapred znaju šta je to što se smatra zlostavljanjem“, kaže Gajin.



Trudnice i dalje na vetrometini



Tako isto nije jasno u koju kategoriju spada diskriminacija trudnica i porodilja koja je u Srbiji veoma prisutna. Zabeleženi su i slučajevi da se tražilo potpisivanje papira kojim se žena obavezuju da neće ostati u drugom stanju u određenom vremenskom periodu.



Iako predstavnici države tvrde da prema Zakonu o radu nije moguće otpustiti trudnu ženu, Olga Kićanović, savetnica u Republičkoj agenciji za mirno rešavanje radnih sporova za Dojče vele tvrdi drugačije. Ona navodi i konkretan primer iz Agencije za privatizaciju, gde su trudnice proglašene tehnološkim viškom: „Svojom odlukom od februara ove godine, Agencija za privatizaciju je viškom proglasila 11 trudnica i porodilja, od ukupno 85 osoba. I čudna bi bila koincidencija da su baš te osobe najviđenije da dobiju otkaze“, kaže Olga Kićanović za Dojče vele.



Poslodavci strahuju od zloupotreba



Poslodavci, sa druge strane, strahuju da ovaj Zakon otvara prostor za zloupotrebe, kaže Nataša Zavođa iz Unije poslodavaca Srbije: „Poslodavci moraju da primene propise koji su doneti, ali moguće su zloupotrebe od strane lica koja su inače spremna da se tuže ili isteruju pravdu, ili da prave situacije koje nam nisu poželjne u radnoj sredini“, upozorava Zavođa.

Zaposleni često ne znaju i da je njihov poslodavac dužan da ih, pre stupanja u rad, obavesti o zabrani zlostavljanja i pravima, rekla je za RTS pomoćnica ministra za radi i socijalnu politiku Radmila Katić-Bukumirić. kaže da je poslodavac je dužan da zaposlenog pre stupanja na rad , obavezama i odgovornostima zaposlenog i poslodavca u vezi sa zabranom zlostavljanja u skladu sa ovim zakonom.



On je dužan i da sprovodi mere obaveštavanja i osposobljavanja zaposlenih i njihovih predstavnika da prepoznaju uzroke, oblike i posledice zlostavljanja na radu, a odgovara za štetu koju odgovorno lice ili zaposleni, zlostavljajući prouzrokuje drugom zaposlenom.



Izvor : nr/ii/dw/beta/b92/rts http://razbibriga.net/

G
05-09-2010, 10:20
Učesnici mnogih afera ne snose nikakve posledice
Napreduju u službi iako su optuženi

Glavni akteri mnogih afera u kojima su nestale milijarde danas su bogatiji i uglavnom sede u istim foteljama, kao i pre izbijanja afera. Neki su čak i napredovali. Razlog tome su procesi koji nikada nisu okončani, čemu svedoče slučajevi Pravnog fakulteta u Kragujevcu, lažirane invalidske penzije, slučaj „drumske mafije“ i mnogi drugi.

http://razbibriga.net/imported/2010/09/71164_0401pravnifotonraus_f-1.jpg?ver=1283621455
Zgrada Pravnog fakulteta u Kragujevcu

Tako, osumnjičeni u aferi „Indeks“ danas vode Pravni fakultet u Kragujevcu. U ovoj aferi je čak 89 profesora optuženo da su ispite prodavali za 500-700 evra, a diplome za 12.000 do 16.000 evra. Od dizanja optužnica je prošlo čak tri godine, a za to vreme, ne samo da niko nije osuđen, već su optuženi vraćeni na posao a pojedinci su čak i napredovali. Jedan od optuženih, profesor Predrag Stojanović, danas je dekan Pravnog fakulteta, a bio je tek šef katedre za pravne i ekonomske nauke u vreme izbijanja afere.


Stjepana Gredelja s Instituta za filozofiju i društvenu teoriju to ne iznenađuje.
– Na Pravnom fakultetu u Kragujevcu profesori koji su optuženi za tešku korupciju vode fakultet i s njega izbacuju one koji to nisu. I ne samo što nisu optuženi, već su učestvovali i u raskrinkavanju čitave priče. Posledica toga vam je na prvom mestu nepoverenje u institucije koje treba da nas štite, a potom i u sve ostalo. Onaj ko veruje u nešto oseća se kao budala – kaže Gredelj.

http://razbibriga.net/imported/2010/09/71165_15_f-1.jpg?ver=1283621639
Milan Škulić i Stjepan Gredel

Istog mišljenja je i profesor Ljubiša Rajić s Univerziteta u Beogradu, koji dodaje i da se radi o prvorazrednom skandalu.


– Ono što se događa na Pravnom fakultetu u Kragujevcu predstavlja najotvoreniji poziv studentima da diplome kupuju. To će tako biti sve dok tužilaštvo i sud ne počnu da rade svoj posao, ili dok ministri ne prestanu da se pretvaraju kako to nije njihova nadležnost – ističe Rajić.


Pravni fakulteta u Kragujevcu, međutim, nije usamljen slučaj. Među 32 osobe uhapšene zbog sumnje da su učestvovali u izdavanju lažne medicinske dokumentacije za invalidske penzije, našla se i tadašnja predsednica opštine Smederevo Jasna Avramović koja se sumnjičila da je kao načelnik Infektološkog odeljenja Zdravstvenog centra Sveti Luka u Smederevu zloupotrebila položaj. Ona danas obavlja funkciju zamenika gradonačelnika, a prvookrivljena Gorica Petković, koja je nedostupna državnim organima, u Crnoj Gori se bavi privatnim biznisom. Podsetimo, prilikom pretresa njene imovine policija je pronašla gomilu ličnih karata, zdravstvenih knjižica, predloga za veštačenje, medicinske izveštaje, kao i 500 zahteva za invalidsku penziju. Ne treba ni pominjati da se ne nazire kraj nijednog procesa protiv ostalih optuženih, oko tridesetak radnika Fonda PIO, lekara i penzionera.

Advokat Rajko Danilović kao glavnog krivca apostrofira sudstvo, a dodaje da svemu kumuju ljenjost pa i zlonamernost.


– Dižu se optužnice s kojima ne znamo šta bismo. One su ni na nebu ni na zemlji. Jasno je jedino da stvar ne možemo isterati do kraja, kao što je jasno da sudstvo često ne može ni da otpočne sudski proces, a kamoli da ga završi. Ima tu svega, od sistemskih propusta, lenjosti, pa do zlonamernosti. U slučaju invalidskih penzija je načinjena šteta opštem dobru, a ta napredovanja nakon podizanja optužnica i vraćanja na posao su prelaz od lošeg ka gorem. I posledica su i uzrok erozije morala – kaže Danilović.


Ova dva primera nisu usamljena. Dobro je poznat i slučaj drumske mafije, čijim je članovima prošle godine izrečena presuda. Na kazne zatvora od jedne pa do šest godina osuđena je 41 osoba, međutim, gotovo polovina njih se nalazi na uslovnoj slobodi, a po rečima predsednika sudskog veća, sudije Vladimira Vučinića, glavni organizatori ostali su van domašaja pravde. Štaviše, i ovde se čak 12 optuženih, dok je proces još bio u toku, vratilo na posao. Naime, njima su po izbijanju afere otkazi uručeni, međutim, rešenja je poništila Inspekcija rada, a razlog je tehničke greške do koje je došlo u pravnoj službi JP „Putevi Srbije“.


Kako navodi profesor Pravnog fakulteta u Beogradu, Milan Škulić, zakon je jasan, niko ne može dobiti otkaz bez osuđujuće sudske presude.


– Nije prijatno čuti, naročito kada se radi o ovako velikim aferama, ali sve što zakon dozvoljava je jednogodišnja suspenzija. U slučaju Pravnog fakulteta u Kragujevcu svi optuženi su bili suspendovani, međutim, problem predstavljaju procesi koji traju godinama. Ukoliko bi im bio uručen otkaz, prekršilo bi se jedno od osnovnih ljudskih prava – pretpostavka nevinosti – navodi Škulić.



Nastavak suđenja za aferu „Indeks“
Suđenje optuženima za korupciju na Pravnom fakultetu u Kragujevcu u aferi „Indeks“ nastavlja se sutra pred Višim sudom u Smederevu. Optužnica tereti 88 osoba zbog primanja mita, zloupotrebe službenog položaja i falsifikovanja isprava, a profesori se terete za ukupno 159 krivičnih dela. Od toga je 114 krivičnih dela primanja mita i 45 zloupotreba službenog položaja.

Izvor : BLIC

Moj komentar : Niko neće reći da nisu otkriveni...Jesu otkriveni su i sprovedene su predistražne radnje i postupci. U nekim slučajevima je podnet zahtev za sprovođenje istrage. U nekim slučajevima je istražni postupak završen pa su podnešene i krivične prijave...Ne bi da nakon par meseci kako sam se izlečio od cinizma ponovo postajem cinik ali nešto nedostaje...Pravosnažne presude! Ovako se samo cinično smeškam i komentarišem kako se neke afere poklapaju sa nekim važnim događanjima u zemlji i u vezi sa važnim državnim pitanjima. Dakle zaključak bi bio ...Sve su to ipak samo "Dimne bombe".:pusi:

G
10-09-2010, 11:12
Bez posebnog komentara...Marko objasnio ! Kakva država, takva i skupština...:kafa:

http://razbibriga.net/imported/2010/09/1236_strip-1.jpg


http://razbibriga.net/imported/2010/09/1223_strip-1.jpg

G
23-09-2010, 15:16
BEOGRAD 23. 09. 2010

Izvor : PRESS

KOMENTAR DANA -Milan Grujić

http://www.pressonline.rs/upload/boxImageData/2010/8/22/117662/KOMENTAR.jpg

Gimnazijalci

Srbija se prema broju visokoobrazovanih ljudi nalazi na poslednjem mestu u Evropi. Prema podacima Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD), samo 6,5 odsto građana Srbije ima fakultetsku diplomu.
Ispred nas su i Makedonija sa 7,3 i Turska sa 10,8 odsto, dok nam Hrvati sa 15 i Slovenci sa 22 odsto ne daju nikakvu nadu da ćemo ih ikada stići u razvoju i životnom standardu. Nemačka je na 24,3, a skandinavske i zemlje Beneluksa na čak 34 odsto.

Tek nakon ovih podataka postaje jasno zašto se cela Srbija '99. sakrila u podrume plašeći se pomračenja sunca; kako smo nešto kasnije vodili veliku raspravu o tome da li desetica počinje jedinicom ili nulom, odnosno da li ulazak u 3. milenijum treba da čekamo 31. decembra 1999. ili 2000. godine, zašto smo uporno glasali za Miloševića i Šešelja, zašto i danas dopuštamo da nam zemlju vode polusposobni i nesposobni, ili zašto su podmićivanje, šibicarenje, prevara i lopovluk glavne karakteristike po kojima nas prepoznaju u Evropi.

Kada samo šestoro od 100 ljudi ima završen fakultet, velika je verovatnoća da će barem polovina njih pokušati da iskoristi svoje znanje na najblaže rečeno nedozvoljen način. Tako su u Srbiji svi lekari odlični lekari, svi advokati najbolji u struci, svi profesori pisci udžbenika...

Rezultat nedostatka konkurencije više je nego očigledan - Srbija sve dublje pada u provaliju iz koje će povratak na sunce biti vekovima dugačak. Otud ne treba da čudi kada Hitna pomoć odbije da pomogne dečaku koji ima epileptični napad jer ih mrzi da iz centra Beograda idu u Makiš, kada punoletne siledžije koje su pretukle Teofila Pančića dobiju po tri meseca zatvora, ili mlađani istoričar u „Utisku nedelje" maltene otvoreno kaže u lice Filipu Davidu da dok su živi svedoci Drugog svetskog rata kao što je on, istoričari neće moći otvoreno da lažu o herojskoj borbi protiv nacista Dragoljuba Mihailovića i njegove vojske.

Srbija, dakle, sa ovo nešto malo obrazovanih ljudi ne može da se snađe ni u pukom prepisivanju civilizacijskih dostignuća na koje nas teraju sa Zapada, a kamoli da svetu ponudi neku novu ideju ili proizvod. Zato se 2010. godine, umesto da proizvodimo računare, mobilne telefone i softvere za obe stvari, što se očekivalo od zemlje koja je pre 40 godina masovno proizvodila televizore, vraćamo jabukama i kukuruzu, a godišnje pravimo 22 kilometra autoputa, što je Josip Broz pravio za nedelju dana.

MILAN GRUJIĆ

tol
29-09-2010, 17:45
Туго моја

Ој Србине туго моја
засити се брзо боја
отераше те из Книна
да им лепа материна
па из Лике и Кордуна
кратка беше твоја буна
Барању и Славонију
претворише у колонију
свиђа им се крива Дрина
још једном им материна
отеше ти и Косово
за њим ниси ни болово
Санџак ће ти отцепити
а то нећеш приметити
меркају ти Војводину
нека иду у материну
коловођа што те прода
да ли је од српског рода?

Радослав Тилгер

G
29-09-2010, 21:39
Moj komentar : Tijanić misli da je iznad parlamenta iznad države iznad svega...Gospode Bože pomozi ovoj zemlji !!!

RTS: Dogovor o plaćanju duga ili prekid prenosa
Beta | 29. 09. 2010. - 22:29h | Izvor : BLIC

Radio-televizija Srbije (RTS) saopštila je večeras da će prekinuti prenose sednica Skupštine Srbije ako se ne postigne dogovor o rokovima za plaćanje više od tri miliona evra duga za dve godine televizijskih prenosa sednica parlamenta.

http://razbibriga.net/imported/2010/09/18778_bgd01skupstinafotojvucetic_f-1.jpg?ver=1285784736

"Upravni odbor, poslovodstvo i sindikat Javnog servisa Srbije očekuje u toku sledeće nedelje sastanak sa predstavnicima Narodne skupštine Srbije kako bi se dogovorili o rokovima za plaćanje duga od 3,3 miliona evra za dvogodišnje TV prenose zasedanja", saopštio je RTS.



Ukoliko izostane dogovor dve strane, RTS će prekinuti prenose rada parlamenta, navodi RTS koji na svom Drugom programu prenosi skupštinske sednice.

G
17-10-2010, 15:21
U Srbiji ima oko 6.000 radioaktivnih gromobrana
Tanjug | 17. 10. 2010. - 15:19h | Foto: Beta-Ilustracija |Izvor : BLIC

Procenjuje se da u Srbiji ima oko 6.000 radioaktivnih gromobana, koji bi u nekoliko narednih godina trebalo da se demontiraju i zamene novim, koji nisu radioaktivni, izjavio je danas direktor javnog preduzeća (JP) "Nuklearni objekti Srbije" Radojica Pešić.

http://razbibriga.net/imported/2010/10/82462_radioaktivnigromobran01betadragang-1.jpg?ver=1287315666

"Iako se ti gromobrani, kao i javljači požara, za koje se procenjuje da ih ima nekoliko desetina hiljada u Srbiji, još uvek nalaze u funkciji, ne može se reći da oni predstavljaju opasnost za stanovništvo", rekao je Pešić Tanjugu.

Prema njegovim rečima, ipak se može reći da ti uređaji zrače i da su ljudi, koji žive ili rade u njihovoj okolini, podložni dodatnoj količini radioaktrivnog zračenja. "To je ispod nivoa zračenja koje je propisima dozovljeno, kada je reč o prirodnoj sredini i boravku ljudi u njoj. Ipak, građane treba izlagati izvorima radioaktivnog zračenja najmanje što je neophodno i ako se ti gromobrani mogu zameniti novim, koji ne zrače, onda to treba i uraditi", naglasio je Pešić.


"Dinamika tog posla ne zavisi samo od nas, već i od drugih aktera na tržištu, koji imaju ovlašćenje da demontiraju gromobrane. Ipak JP 'Nuklearni objekti Srbije' jedino je ovlašćeno za skladištenje i bezbedno čuvanje te vrste jonizujućeg zračenja u hangarima", napomenuo je Pešić.
I vlasnici radioaktivnih gromobrana, kako je ukazao direktor tog javnog preduzeća, moraće da snose određeni trošak potreban za transport, skladištenje i procesuiranje izvora radioaktivnog zračenja.


Pešić je rekao i da to javno preduzeće poseduje opremu najsavremenije tehnološke generacije, te da je najopremljenije u regionu jugoistočne Evrope.


"U vrhu smo i kada je reč o primeni tehnologija i dobre prakse, u skladu sa medjunarodnim standardima", rekao je Pešić i napomenuo da JP 'Nuklearni objekti Srbije' blisko saradjuje i sa Ministarstvom energetike SAD, koje posebnu pažnju poklanja nuklearnoj bezbednosti.


On je napomenuo da je veće finansijsko ulaganje države i međunarodnih fondova, kao i pretpristupnih fondova Evropske Unije, u poslednjih pet do šest godina, uslovilo veliki tehnološki napredak u oblasti nuklearne bezbednosti u Srbiji.


"Izgrađeni su najsavremeniji sistemi fizičkog i tehničkog obezbeđenja, u skladu sa standardima regulative Međunarodne agencije za atomsku energiju", dodao je Pešić.



JP "Nuklearni objekti Srbije" Vlada Srbije osnovala je u avgustu 2009. godine kao okosnicu i oslonac nuklearne radijacione bezbednosti i sigurnosti građana, objekata i cele Srbije.


ZAKON

Prema njegovim rečima, ta oblast je uređena i Zakonom o zaštiti od jonizujućeg zračenja i nuklearnoj sigurnosti, koji je usvojen prošle godine, a kojim se država obavezala da će se svi radioaktivni gromobrani sanirati i zameniti novima.

QueenOfClubs
21-10-2010, 08:53
Седим шокирана. Одбијам да поверујем. Али, то није ништа ново.

Колегиница треба да иде у пензију, услов је стаж.
У радној књижици све лепо пише и печатирано, потписано...
Али, то ништа не значи.
Значи М4 образац.
Ако њега нема, нема ни стажа.
Послодавца нико не може да натера да уплати стаж.
Може само њој да се одобри да уплати сама себи.
А не мора ни да јој се одобри.
Одобри јбт.
Четири године је радила, у књижици пише да је радила, али то једноставно ништа не значи.
Он, велики газда, није платио и ником ништа.

Ја не могу ово да прокоментаришем.
Мора прво да ми се слегне, дизвинете.

QueenOfClubs
14-01-2011, 07:58
Čovek koji je POBEDIO DRŽAVU
Vladislav Grujić jedini Srbin kome je ime u pasošu na ćirilici!

Beograđanin Vladislav Grujić, posle gotovo tri godine silnog natezanja, nekoliko desetina dopisa i intervencija kod raznih državnih organa, uspeo je da postane prvi Srbin kome je ime u novom, biometrijskom pasošu ispisano ćirilicom
s
http://www.pressonline.rs/upload/boxImageData/2011/0/13/128146/0605-aleksandar-radivojevic.jpg

Borbu za svoje ustavom zagarantovano pravo započeo je još 2008. godine, kada su počele da se izdaju nove isprave.
- Čim sam saznao da su biometrijski pasoši u pripremi, odlučio sam da od države zahtevam da se poštuje službeno pismo, a pre svega moje pravo na srpski jezik i ćirilicu. U oktobru 2008. sam se obratio Upravi za upravne poslove MUP-a Srbije, pozivajući se na Ustav Srbije, koji o ovom pitanju ne ostavlja ni najmanju dilemu, ali i praksu drugih zemalja, poput Rusije, Bugarske i Grčke. Čak sam i priložio primerak ruskog pasoša - priča Vladislav za Press.
Nije hteo da odustane
Iz policije je odgovor stigao tek posle nekoliko meseci.
- Poručili su mi da se podaci u pasošu upisuju latinicom, a da je za pripadnike manjina omogućeno, na lični zahtev, upisivanje prema njihovom jeziku i pravopisu. Drugim rečima, priznali su da je na delu klasična diskriminacija građana, odnosno da, na primer, Bugari ili Rusini imaju pravo da im se imena, ako tako hoće, upišu ćirilicom, dok Srbi na to nemaju pravo - nastavlja naš sagovornik.
Kako kaže, rešio je da ne odustaje i poslao dopise na adrese Ministarstva za ljudska prava, zaštitnika građana i nekoliko nevladinih organizacija. Reagovao je samo zaštitnik građana i potvrdio ono što je Vladislav pokušavao da dokaže.
s2
http://www.pressonline.rs/upload/boxImageData/2011/0/13/128147/0603-aleksandar-radivojevic.jpg
Jači od birokrata... Grujić je juče doneo pasoš u redakciju Pressa

„Svi građani imaju pravo da ostvare upis imena i prezimena u izvornom obliku, prema jeziku, pismu i pravopisu svog maternjeg jezika, ukoliko im je ime u matičnoj knjizi rođenih na taj način i upisano", piše u odgovoru Gorana Bašića, zamenika zaštitnika građana.
Vladislavu je samo to i trebalo. „Naoružan" ovim dopisom, ponovo se obratio policiji.
- Na neki način je ispalo da sam ja pripadnik srpske nacionalne manjine u Srbiji, pošto mi je pravo na ćirilično ime u stvari priznato po osnovu prava koja imaju nacionalne manjine. Ali, dobro. Sredinom oktobra prošle godine pojavio sam se u PU Voždovac sa svim potrebnim dokumentima i dopisom iz kancelarije zaštitnika građana. Poneo sam i izvod iz matične knjige rođenih, gde su mi ime i prezime ispisani ćirilicom. Službenica se samo nasmejala i primila zahtev, a posle desetak dana dobio sam i pasoš - navodi Vladislav.
a
ŠTA KAŽE ZAKON
U članu 10 Ustava piše:
„U Republici Srbiji u službenoj upotrebi su srpski jezik i ćirilično pismo"
U članu 26 Zakona o putnim ispravama stoji:
„U obrasce putnih isprava podaci o prezimenu i imenu upisuju se u izvornom obliku, onako kako su upisani u izvodu iz matične knjige rođenih.

Nova diskriminacija
Grujić ipak upozorava da se diskriminacija nastavlja sa novim saobraćajnim i vozačkim dozvolama, gde su imena takođe ispisana isključivo na latinici i najavljuje da će tražiti da mu i u ta dva dokumenta ime ispišu na ćirilici. Kaže još i da je mnogo njegovih rođaka, prijatelja, komšija najavilo da će krenuti njegovim stopama, a predlaže i da država o svom trošku izda nove pasoše svima koji su ranije tražili isto što i on, ali su odbijeni.
B. KAŠANSKI


Извор:http://www.pressonline.rs/sr/vesti/u_fokusu/story/147427/Vladislav+Gruji%C4%87+jedini+Srbin+kome+je+ime+u+p aso%C5%A1u+na+%C4%87irilici!.html" (http://www.pressonline.rs/sr/vesti/u_fokusu/story/147427/Vladislav+Gruji%C4%87+jedini+Srbin+kome+je+ime+u+p aso%C5%A1u+na+%C4%87irilici%21.html)

причалица
15-01-2011, 13:53
Седим шокирана. Одбијам да поверујем. Али, то није ништа ново.

Колегиница треба да иде у пензију, услов је стаж.
У радној књижици све лепо пише и печатирано, потписано...
Али, то ништа не значи.
Значи М4 образац.
Ако њега нема, нема ни стажа.
Послодавца нико не може да натера да уплати стаж.
Може само њој да се одобри да уплати сама себи.
А не мора ни да јој се одобри.
Одобри јбт.
Четири године је радила, у књижици пише да је радила, али то једноставно ништа не значи.
Он, велики газда, није платио и ником ништа.

Ја не могу ово да прокоментаришем.
Мора прво да ми се слегне, дизвинете.

tek sad ovo pročitah....kako se upisuje staž u knjižicu ako nije uplaćen?

QueenOfClubs
21-02-2011, 08:49
tek sad ovo pročitah....kako se upisuje staž u knjižicu ako nije uplaćen?
А ја тек сад видех ово питање.
Радна књижица је код послодавца, и у њу он фино лупи печат кад те запосли а кад се прекине радни однос, он лупи други печат да је прекинут
и унесе податке о радном стажу који имаш у тој фирми.
Друга ствар су уплаћени порези и доприноси и да ли их он јесте или није уплаћивао за тај период.
У идеалним условима (:lol:) радна књижица треба да се сложи са папирима из пензионог, елте.
И кад се не сложи, логично је да се јури послодавац који није измирио своје обавезе према држави.
Али нееее.
Те обавезе треба да измири радник.
Ко му је крив што се није изборио за своја права. :facepalm:
Држава неће да се меша у то.
Ето.

QueenOfClubs
21-02-2011, 08:52
Srpska Vlada četiri puta pokušala da prevari Brisel

BEOGRAD - Zamazujući oči EU donošenjem zakona koji omogućavaju samo kozmetičke promene loših praksi i ostavljaju prostor za korupciju i malverzacije Vlada ne vara nikoga drugog do sopstvene građane. Jer zakoni po evropskoj meri ne donose se da bismo dobili tapšanje po ramenu iz Brisela, već da bismo izgradili sistem u kome vrhuška ne može tako lako da se bogati na teret običnih ljudi. Ukidanje blanko ostavki na način da stranke zadrže pravo da poslaničke klupe pune poslušnicima poslednji je u nizu takvih primera.

Pre su bile dvojne akcize na gorivo u korist NIS-a, reforma pravosuđa, duple fotelje za funkcionere, cenzorski Zakon o informisanju...
Zbog nepotpunog i nekvalitetnog rada na pojedinim reformama EU je više puta kritikovala Srbiju.
- Srbija ima kapacitet da bude motor integracija regiona, ali ih ne koristi. Stiče se utisak da pojedinim zakonskim rešenjima Beograd želi na mala vrata da uvede zakonski okvir koji će održati prethodni sistem. Postoji veliki procep između deklarativnih političkih izjava i konkretnih rezultata, a slučaj akciza na uvoz naftnih derivata je primer - kaže Jelko Kacin, izvestilac za Srbiju.
Poslednji primer je prepiska šefa kancelarije EU u Srbiji Vensana Dežera i predsednice parlamenta Slavice Đukić Dejanović u vezi sa blanko ostavkama. U pismu su kritikovana dosadašnja nedovršena rešenja i preporučeno da se izmene Zakona o izboru narodnih poslanika obave u saradnji sa Savetom Evrope i Venecijanskom komisijom.
Evropi je “zasmetalo” to što je zakonodavac “propustio” da, uz ukidanje blanko ostavki, ukine i posredno proporcionalni sistem izbora koji strankama daje za prvo da sa liste od 250 poslanika sami biraju ko će ući u parlament. A praksa da se na tako otvoren način Skupština puni poslušnicima umesto po prethodno određenoj listi ne postoji nigde u razvijenom svetu.
Izvor “Blica” blizak Vladi kaže da je plan nadležnih bio da se do prve kontrole napretka ukinu blanko ostavke, a da se tek posle ide na rešavanje šireg problema.
- Upravo to je zasmetalo Dežeru, da se radi kampanjski i nekvalitetno, da se problem ne rešava već samo odlaže. Ovde se i ne radi o nameri vlasti da prevare Brisel, već o neznanju i lošoj koordinaciji unutar same Vlade, a zatim i u odnosu sa drugim institucijama sistema.
Neverovatno je da predsednica parlamenta, svesna da u akcionom planu Vlade koji mora da se ispuni do sredine godine stoji ukidanje blanko ostavki i izbor poslanika po listi, pomisli da deo posla radi kasnije. Zakone koji se donesu ne treba olako menjati jer je to loša praksa koja uvek donosi i loše ocene napretka - kaže naš izvor.
Bilo da se radi o tome da se reforme obavljaju ad hok s ciljem da se dobije status kandidata i time umiri biračko telo ili o tome da vlast namerno neće da ugrozi sistem u kome se bogati, činjenica je da štetu trpe građani. Vladimir Todorić, pravnik iz Centra za nove politike, u izjavi za “Blic” kaže da se u slučaju blanko ostavki, ali i akciza na gorivo, reformi u pravosuđa, sistema javnih nabavki... radi o otporu vlasti da izvede promene koje bi dovele do jačanja građana u odnosu na političke partije.
- Kako je jedna proevropska vlada uspela da povampiri sve najgore u srpskoj politici, osim neiskrenim primenjivanjem evropskih standarda po partijskoj meri. EK je tražila da se ukine uredba o dvojnim akcizama, obavezali smo se na to, a uredba je i dalje na snazi. Tvrde da su štitili energetsku industriju, a vidimo kako su je štitili kroz primer Kolubare - kaže Todorić.
Milica Delević, direktorka Kancelarije za pridruživanje EU, upozorava da se mora prestati sa praksom delimičnog sprovođenja reformi.
- Posao koji je pred nama mora brzo da bude obavljen, ali to ne sme da kompromituje kvalitet jer se mišljenje EK piše prema kvalitetu - rekla je Delevićeva.
Radna grupa za blanko ostavke
U Skupštini Srbije juče se održane konsultacije šefova poslaničkih klubova i predsednice Slavice Đukić-Dejanović povodom ukidanja blanko ostavki.
Kako za “Blic” kaže Suzana Grubješić, šefica poslaničkog kluba G17 plus, dogovoreno da je se unutar Skupštine formira posebna radna grupa za izmenu Zakona o izboru narodnih poslanika na čijem će čelu biti Nada Kolundžija iz ZES.

Suzana Grubješić nam je potvrdila da se razgovaralo o Dežerovom pismu i da je dogovoreno da to novo rešenje, koje će sastaviti predstavnici parlamentarnih strnaka u radnoj grupi, ispoštuje primedbe Brisela, ali uvaži i planove vladajuće kolacije. "Sigurno se neće ići na promenu Ustava u predizobornoj godini, ali će pitanje blanko ostavki biti rešeno do juna u skladu sa Akcionim planom vlade. Ali na vanrednom zasedanju Parlameta u februaru neće biti reči o blanko ostavkama", precizirala je Suzana Grubješić, koja je rekla i da na sastanku nisu bili predstavnici SNS i DSS.


Извор: http://www.blic.rs/Vesti/Politika/234301/Srpska-Vlada-cetiri-puta-pokusala-da-prevari-Brisel

mihaela
21-02-2011, 11:00
Nisam iz Srbije,vec iz Republike Srpske,ali svejedno...zakon nam je slican i imamo iste probleme.Drago mi je sto je drzava u poslednje vrijeme pocela da obraca paznju na problem otpustanja zaposlenih zena kada ostanu trudne.Mada,nedovoljno su aktivni,ali eto,poceli su se zanimati tim problemom.
Imala sam taj problem...Bila sam primljena u stalni radni odnos i kada sam zatrudnila,gazda mi je rekao da vise ne dolazim na posao.Nisam htjela da potpisem otkaz,otisla sam u inspekciju i prijavila ga.Prestao je da mi uplacuje zdravstveno,socijalno,platu cak za onaj mjesec koji sam radila.Inspekcija je na rijecima obecavala,na djelu nista.Bila sam uporna,cesto sam odlazila u inspekciju i iznova zahtjevala njihov odlazak za provjeru mog slucaja.To je trajalo sa inspekcijom nekoliko mjeseci,i kada sam vidjela da od njih nema nista,obratila sam se advokatu i poslali smo gazdi upozorenje pred tuzbu.
I sad se smijem kada se sjetim kako je odreagovao-zvao me nekoliko puta da se eto kao dogovorimo,da dam otkaz,a on ce me isplatiti sve do tada.Prije svega toga mi je govorio da sam luda,kao znam li ja ko je on a ko sam ja,koliko je bogat i kako nikad necu uspjeti,jer on moze kupiti sve.A sada me odjednom zove sa drugom pricom-nagodicemo se.E necemo.Sad ja nisam htjela.
Morao je sve odjednom da mi uplati na racun,plus zdravstveno i sve ostalo.I sada uplacuje platu i ostalo redovno.
Uspjela sam u tome,i ponosna sam na sebe sto sam istrajala u svemu tome,samo sada postoji veliki problem-vracanje na taj isti posao...ali prezivjecu i to.

причалица
21-02-2011, 16:00
Nisam iz Srbije,vec iz Republike Srpske,ali svejedno...zakon nam je slican i imamo iste probleme.Drago mi je sto je drzava u poslednje vrijeme pocela da obraca paznju na problem otpustanja zaposlenih zena kada ostanu trudne.Mada,nedovoljno su aktivni,ali eto,poceli su se zanimati tim problemom.
Imala sam taj problem...Bila sam primljena u stalni radni odnos i kada sam zatrudnila,gazda mi je rekao da vise ne dolazim na posao.Nisam htjela da potpisem otkaz,otisla sam u inspekciju i prijavila ga.Prestao je da mi uplacuje zdravstveno,socijalno,platu cak za onaj mjesec koji sam radila.Inspekcija je na rijecima obecavala,na djelu nista.Bila sam uporna,cesto sam odlazila u inspekciju i iznova zahtjevala njihov odlazak za provjeru mog slucaja.To je trajalo sa inspekcijom nekoliko mjeseci,i kada sam vidjela da od njih nema nista,obratila sam se advokatu i poslali smo gazdi upozorenje pred tuzbu.
I sad se smijem kada se sjetim kako je odreagovao-zvao me nekoliko puta da se eto kao dogovorimo,da dam otkaz,a on ce me isplatiti sve do tada.Prije svega toga mi je govorio da sam luda,kao znam li ja ko je on a ko sam ja,koliko je bogat i kako nikad necu uspjeti,jer on moze kupiti sve.A sada me odjednom zove sa drugom pricom-nagodicemo se.E necemo.Sad ja nisam htjela.
Morao je sve odjednom da mi uplati na racun,plus zdravstveno i sve ostalo.I sada uplacuje platu i ostalo redovno.
Uspjela sam u tome,i ponosna sam na sebe sto sam istrajala u svemu tome,samo sada postoji veliki problem-vracanje na taj isti posao...ali prezivjecu i to.

e, svaka ti čast.
missim, stvarno su grozni da tako maltretiraju trudne žene, a ovamo se kuka (na državnom nivou) kako će naroda nestati za 50 godina...sramota.