PDA

Pogledaj Punu Verziju : Religijski potkovan?



kojica
17-08-2010, 11:03
To bi značilo? :)

Neko ko nije religiozan može da bude religijski potkovan. Interesovao se čovek, naučio i eto..
Neko ko jeste religiozan nije po difoltu i potkovan? E zanima me kako to funkcioniše...:lol:
To je neko ko radi nešto a ni sam ne zna šta radi niti zašto?

I uopšte u ovim raspravama na religiji primećujem da je mnogo lakše
pričato o tome jeli Isus bio ćelav ili kosat i da li je imao bradu ili brkove,
nego raspravljati o tome šta bi neka njegova misao mogla da znači.

Zašto?

dr.Kadžija
17-08-2010, 11:40
Neko ko nije religiozan može da ima svo znanje sveta o raznim religijama, ali to mu je sve džabe, to su samo informacije, nema razumevanja (ili makar pravilnog razumevanja) informacija.
Neko ko jeste religiozan nije i ne može biti potkovan, tj može da bude potkovan, ali samo verom koju je prihvatio slepo, oberučke, ne razmatrajući je ni najmanje prilikom preuzimanja od drugih.
O značenju Isusovih misli se uglavnom ne raspravlja, jer na jednoj strani imamo vernike, koji nemaju šta da raspravljaju o Isusovim rečima, oni samo treba da veruju, a na drugoj strani imamo nevernike, koji takođe nemaju šta (pametno i konstruktivno) da raspravljaju o Isusovim rečima, jer se njihovo tumačenje religije zasniva na doslovnom, bukvalnom, da ne kažem dečijem, poimanju, shvatanju i tumačenju knjige zvane Biblija, tačnije na opovrgavanju te knjige na osnovu takvog poimanja i shvatanja.
Zato je lakše diskutovati o tim detaljima iz privatnog života Isusovog :lol:
Šta bi mogli npr vernik i nevernik da razumeju iz Isusovih reči - 'probudite se', ' bdijte', 'otvorite oči'? Kako bi oni to istumačili?...šta bi tokom čitanja Biblije shvatili iz tih reči? Svako bi shvatio nešto svoje, na svoj način...u svakom slučaju, ne na pravi način :lol:

Zazijavalo
17-08-2010, 12:01
Naivno, dečije shvatanje biblije karakteristično je za vernike. Ako uopšte imaju pojma o tome šta tamo piše. Obično nemaju. :)

Kritičari biblije ne zasnivaju se na samim tamo pričicama. Jer te priče nisu ni originalne, ni doslovne. Dok su Jevreji još skakali sa grane na granu, više-manje sve biblijske priče bile su ispričane u drugim nekim kulturama. A simbolika, reči, pogledi i čuda isprevrtani su i komparirani oduvek.

Uzgred, setih se onog Hrvata od... tamo koji je primetio da u Isusovom rodoslovu postoji nabrojano samo pet žena. I svih pet su bile kurve. :pusi:

kojica
17-08-2010, 12:02
E tu bi već bilo korisno znati i okolnosti.
Ako ne znam kome se Isus obratio mogu pomisliti da
je naišao na grupu ljudi koji spavaju na suncu, pa ih
je budio da se ne bi ispekli..:lol:
ili je naišao na ljude koji žmureći hodaju a pred njima
je ponor...
a možda je svojim apostolima naredio da ga čuvaju dok spava..

Koji je način pravi i ko može znati koji je način pravi, ako
ga ne mogu znati ni religiozni ni nereligiozni?

Zbog čega je nužno da neko ko je religiozan prihvata sve slepo?
Možda ima religioznih koji istražuju.

Zazijavalo
17-08-2010, 12:05
Religiozan (u avramskom smislu - ako slučajno bane Caliburn :mrgreen:) neminovno je ili neko ko sve prihvata slepo, ili se odriče "božje reči".

E sad, teme što se tiče, potkivaju se konji. :lol:

dr.Kadžija
17-08-2010, 12:16
E tu bi već bilo korisno znati i okolnosti.
Ako ne znam kome se Isus obratio mogu pomisliti da
je naišao na grupu ljudi koji spavaju na suncu, pa ih
je budio da se ne bi ispekli..:lol:
ili je naišao na ljude koji žmureći hodaju a pred njima
je ponor...
a možda je svojim apostolima naredio da ga čuvaju dok spava..

Koji je način pravi i ko može znati koji je način pravi, ako
ga ne mogu znati ni religiozni ni nereligiozni?

Zbog čega je nužno da neko ko je religiozan prihvata sve slepo?
Možda ima religioznih koji istražuju.

Naravno da ih ima, samo što se njihova zastupljenost izražava u promilima :).
Način je pokušaj sinteze sakupljenih znanja i pokušaj razumevanja istih :)
Pravi način se nalazi sakriven tu negde između :lol:, a čovek, utopljen u veštački kreirane dijalektičke zakone, teško može da pojmi da su zakoni prirode trijalektični. Prava slika sveta se jedino može dobiti na tromeđi nauke, religije i filozofije. Svako posmatranje slike sveta kroz jedno od pobrojanog neminovno dovodi do krivljenja slike sveta, i upadanja u crno beli svet.

lider
17-08-2010, 12:20
Ja nisam teolog.Običan sam čovek.
Imam elementarna znanja o svojo Veri, o religiji kao takvoj .
Mogu donekle da napravim komparativnu analizu različitih religija.Sve u granicama ličnog interesovanja.
Smatram da savremen čovek mora biti informisan i ukoliko me nešto posebno zaintrigira potrazim odgovor od onih koji to znaju i relevantni su da odgovore.
Znam da sam Srbin.Pravoslavac.
Znam da sam grešan i ne verujem u iskupljenje greha.

kojica
17-08-2010, 12:26
Religiozan (u avramskom smislu - ako slučajno bane Caliburn :mrgreen:) neminovno je ili neko ko sve prihvata slepo, ili se odriče "božje reči".

E sad, teme što se tiče, potkivaju se konji. :lol:
:raz_067:

ja se izvinjavam zbog naziva teme, al inspiraciju sam dobila na čatu...:lol:

Zazijavalo
17-08-2010, 12:28
.... Prava slika sveta se jedino može dobiti na tromeđi nauke, religije i filozofije. Svako posmatranje slike sveta kroz jedno od pobrojanog neminovno dovodi do krivljenja slike sveta, i upadanja u crno beli svet.

Jes. Tako je verski fanatik istovremeno i nadahnut svetim duhom i ima šizofreniju. :pusi:

To više ne ide. Kada su ljudi znali malkice - skoro ništa, onda je bilo moguće pomiriti i veru i nauku i zdrav razum.
U međuvremenu smo saznali više. I moramo se odlučiti. Ili bolest izazivaju zarazne klice ili božji gnev. Ne ide i jedno i drugo. Jer treba da biramo lek. Hoćemo li birati antibiotike ili molitve?

kojica
17-08-2010, 12:31
Naravno da ih ima, samo što se njihova zastupljenost izražava u promilima :).
Način je pokušaj sinteze sakupljenih znanja i pokušaj razumevanja istih :)
Pravi način se nalazi sakriven tu negde između :lol:, a čovek, utopljen u veštački kreirane dijalektičke zakone, teško može da pojmi da su zakoni prirode trijalektični. Prava slika sveta se jedino može dobiti na tromeđi nauke, religije i filozofije. Svako posmatranje slike sveta kroz jedno od pobrojanog neminovno dovodi do krivljenja slike sveta, i upadanja u crno beli svet.

Ma zašto u promilima? :)

Sviđa mi se ovo što si napisao, ali..
Meni se taj tvoj način čini previše komplikovan.. pa zamisli te tomove i tomove knjiga..
ne znam koliko života bi mi trebalo da ih sve pročitam..
a imam samo ovaj jedan...
pa čak i da stignem delimično da se ''potkujem'', šta sam postigla?

kojica
17-08-2010, 12:33
Ja nisam teolog.Običan sam čovek.
Imam elementarna znanja o svojo Veri, o religiji kao takvoj .
Mogu donekle da napravim komparativnu analizu različitih religija.Sve u granicama ličnog interesovanja.
Smatram da savremen čovek mora biti informisan i ukoliko me nešto posebno zaintrigira potrazim odgovor od onih koji to znaju i relevantni su da odgovore.
Znam da sam Srbin.Pravoslavac.
Znam da sam grešan i ne verujem u iskupljenje greha.
oooo.. pa ti si kradijo auteee... gorećeš u paklu...:raz_067:

Ne veruješ da si grešan - to znaš.
U iskupljenje greha ne veruješ.
U šta ti zapravo veruješ? :)

dr.Kadžija
17-08-2010, 12:39
Naivno, dečije shvatanje biblije karakteristično je za vernike. Ako uopšte imaju pojma o tome šta tamo piše. Obično nemaju. :)

Kritičari biblije ne zasnivaju se na samim tamo pričicama. Jer te priče nisu ni originalne, ni doslovne. Dok su Jevreji još skakali sa grane na granu, više-manje sve biblijske priče bile su ispričane u drugim nekim kulturama. A simbolika, reči, pogledi i čuda isprevrtani su i komparirani oduvek.

Uzgred, setih se onog Hrvata od... tamo koji je primetio da u Isusovom rodoslovu postoji nabrojano samo pet žena. I svih pet su bile kurve. :pusi:

kako se piše onaj smajli što se valja od smeha :lol: ...upravo sam sad završio razgovor sa nekim ocem Radomirom hahaha :lol:...znači, krenuo da pišem o ovome, i kažu mi da me traži otac Radomir :lol: ...poslovno :lol:

Kritičari biblije, u pravom smislu te reči (kojih je generalno jako malo), prilikom kritike naravno ne uzimaju u obzir narodno shvatanje i doživljaj Biblije, to čini većina nevernika koji su u nedostatku bilo čega drugog primorani da se uhvate za to, jer svoje viđenje Biblije nemaju, pa moraju da pljuju po tuđem kako bi izrazili svoj stav.
Biblija je jedan suptilni miks gluposti, laži, korisnih saveta, istina, skrivenog i kriptovanog pisanja (za one koji umeju da čitaju takvo nešto), i kroz vreme, ona je poslužila za prenošenje određenih tajnih znanja posvećenima, kao i za vezivanje svesti velikoj većini ljudi. Naravno da tumačenje Biblije od strane nekoga ko ima vezanu svest može da deluje jako smešno nekom sholastiku, ali je još smešnije to što su upravo sholastici ti koji su na kraju dobili još dublje nego vernici :lol: , jer su sholastici čekali i dočekali uzdizanje svoje sholastičke religije sve do 18og veka, i svetu je predstavili kao jednu jedinu istinu, za koju imaju i ej, dokaze, za razliku od tamo onih koji veruju u tamo neki školskim jezikom i izrazima neobjašnjiv entitet :lol:

dr.Kadžija
17-08-2010, 12:43
Ma zašto u promilima? :)

Sviđa mi se ovo što si napisao, ali..
Meni se taj tvoj način čini previše komplikovan.. pa zamisli te tomove i tomove knjiga..
ne znam koliko života bi mi trebalo da ih sve pročitam..
a imam samo ovaj jedan...
pa čak i da stignem delimično da se ''potkujem'', šta sam postigla?

kad provedeš malo vremena na pomenutoj tromeđi, shvatiš da nije samo taj jedan :pusi:
Tomovi i tomovi knjiga se regulišu jednom aktivnošću, u narodu poznatom pod imenom razdvajanje žita od kukolja :lol:. I tu upravo leži glavna fora ...lakše je pročitati tomove i tomove knjiga nego naučiti da razdvajaš žito od kukolja :lol:

dr.Kadžija
17-08-2010, 13:06
Jes. Tako je verski fanatik istovremeno i nadahnut svetim duhom i ima šizofreniju. :pusi:

To više ne ide. Kada su ljudi znali malkice - skoro ništa, onda je bilo moguće pomiriti i veru i nauku i zdrav razum.
U međuvremenu smo saznali više. I moramo se odlučiti. Ili bolest izazivaju zarazne klice ili božji gnev. Ne ide i jedno i drugo. Jer treba da biramo lek. Hoćemo li birati antibiotike ili molitve?

Ti duboko utopljen u crno bela poređenja i od toga se očigledno (iz posta u post) ne možeš otrgnuti. Ne možeš od sarkastičnih opaski da praviš podlogu za neko ozbiljnije razmišljanje :pusi:
U međuvremenu ste saznali samo jednu stvar - jedno veliko ništa, i to je gorka istina koju ćete pre ili kasnije otkriti :lol:
A ako se i desilo nekim slučajem da ste nešto saznali, saznali ste tako što vam je osnovno sredstvo saznanja, tj nauka, nastalo upravo u čovečanstvu koje je do tog perioda bilo, a i na dalje je suštinski ostalo, utopljeno u religiju.
Posle skoro 2000 godina religijske tame i slepila, dolazi nam svet(l)a Nauka, koja će nam naterati svetlo na oči, učiniće nas da progledamo i vidimo stvari onakvim kakve one zaista jesu...i tako je ljudima predstavljena nauka, takvom su je i slepo prihvatili...u njoj su utočište našli svi oni kojima crkvena priča nije držala vodu...a kad je Nauka počela da biva provaljena (po količini gluposti kojom uči svoje sledbenike) onda su se sholastici i učenjaci dali u svoju misiju branjenja svete Nauke, pljujući na sve moguće načine po svima koji su drugačijeg mišljenja ili shvatanja. I došli su dotle da se od crkvenjaka razlikuju samo po tome što neistomišljenike ne satiru i ne ubijaju (bar ne javno) kao ovi nekoliko vekova ranije...

Zazijavalo
17-08-2010, 15:13
Ti duboko utopljen u crno bela poređenja i od toga se očigledno (iz posta u post) ne možeš otrgnuti. Ne možeš od sarkastičnih opaski da praviš podlogu za neko ozbiljnije razmišljanje :pusi:...
Jes. Jedino, nisu srkastične opaske podloga za razmišljanje, no su rezultat ozbiljnog razmišljanja. :)

U međuvremenu ste saznali samo jednu stvar - jedno veliko ništa, i to je gorka istina koju ćete pre ili kasnije otkriti :lol:...
Saznali smo mnoge stvari. Recimo, saznali smo za tunelski efekat, pa nam tranzistori omogućavaju da čujemo veće i šire vesti od onoga što nam nude bradati čudaci u crnim spavaćicama. :pusi:

A ako se i desilo nekim slučajem da ste nešto saznali, saznali ste tako što vam je osnovno sredstvo saznanja, tj nauka, nastalo upravo u čovečanstvu koje je do tog perioda bilo, a i na dalje je suštinski ostalo, utopljeno u religiju....
Reći da je moderna nauka "ostala utopljena u religiju" jako je zabavno. Da li je biologija utopljena u religiju? Vidi otca Joila. :lol:

http://www.youtube.com/watch?v=7vTEJvnZ520


Posle skoro 2000 godina religijske tame i slepila, dolazi nam svet(l)a Nauka, koja će nam naterati svetlo na oči, učiniće nas da progledamo i vidimo stvari onakvim kakve one zaista jesu...i tako je ljudima predstavljena nauka, takvom su je i slepo prihvatili...u njoj su utočište našli svi oni kojima crkvena priča nije držala vodu...a kad je Nauka počela da biva provaljena (po količini gluposti kojom uči svoje sledbenike) onda su se sholastici i učenjaci dali u svoju misiju branjenja svete Nauke, pljujući na sve moguće načine po svima koji su drugačijeg mišljenja ili shvatanja. I došli su dotle da se od crkvenjaka razlikuju samo po tome što neistomišljenike ne satiru i ne ubijaju (bar ne javno) kao ovi nekoliko vekova ranije...
Razlika između nauke i religije jeste u tome što nauka daje rezultate. Da nije tako, sada bismo se dopisivali golubovima pismonošama, ako bismo uopšte uspeli da preživimo detinjstvo zbog bolesti koje su harale pre samo par stotina godina.

kojica
18-08-2010, 14:15
kad provedeš malo vremena na pomenutoj tromeđi, shvatiš da nije samo taj jedan :pusi:
Tomovi i tomovi knjiga se regulišu jednom aktivnošću, u narodu poznatom pod imenom razdvajanje žita od kukolja :lol:. I tu upravo leži glavna fora ...lakše je pročitati tomove i tomove knjiga nego naučiti da razdvajaš žito od kukolja :lol:
a nakon nekog vremena, da ipak jeste...:lol:

sad sam se zbunila.. šta bi to razdvajanje žita od kukolja moglo biti?

dr.Kadžija
18-08-2010, 14:25
a nakon nekog vremena, da ipak jeste...:lol:

sad sam se zbunila.. šta bi to razdvajanje žita od kukolja moglo biti?

...Sposobnost da se prepozna istina( ili šta nije istina), laž( ili šta nije laž) i istina uvijena u laž, ili laž uvijena u istinu. Čoveku je izvorno lakše da uoči, oseti i shvati šta nije istina (jer realno ne zna šta jeste istina, to tek treba da otkrije :lol: )

kojica
18-08-2010, 14:29
aham..:) pretpostavljala sam da je to u pitanju, ali nisam smela da kažem, da mi se ne smeješ..:lol:
mislim.. kome god sam ''centar za istinu'' pomenula, svi su poginuli od smeha...:raz_067:

dr.Kadžija
18-08-2010, 14:34
...a jel si im pored centra pominjala i receptore za istinu? :lol:

kojica
18-08-2010, 14:37
nisam.. uglavnom sam pominjala žito und kukolj...:raz_067:

ne verujem da bih umela da objasnim, pa nisam ni pokušavala..

ЖениМиСе
18-08-2010, 14:37
To bi značilo? :)

Neko ko nije religiozan može da bude religijski potkovan. Interesovao se čovek, naučio i eto..
Neko ko jeste religiozan nije po difoltu i potkovan? E zanima me kako to funkcioniše...:lol:
To je neko ko radi nešto a ni sam ne zna šta radi niti zašto?

I uopšte u ovim raspravama na religiji primećujem da je mnogo lakše
pričato o tome jeli Isus bio ćelav ili kosat i da li je imao bradu ili brkove,
nego raspravljati o tome šta bi neka njegova misao mogla da znači.

Zašto?

Isus je rekao:
- "Ako ne verujete u mene, umret ćete u svojim gresima."

Evo jedne isusove takoreći izjave koja po meni predstavlja neku vrstu pretnje, iako sam ateista pročitao sam dosta religijskih knjiga i većina se svodi na to da ako ne verujemo u boga da ćemo biti prokleti pa se automatski nameće pitanje zašto je to tako?

dr.Kadžija
18-08-2010, 14:42
Isus je rekao:
- "Ako ne verujete u mene, umret ćete u svojim gresima."

Evo jedne isusove takoreći izjave koja po meni predstavlja neku vrstu pretnje, iako sam ateista pročitao sam dosta religijskih knjiga i većina se svodi na to da ako ne verujemo u boga da ćemo biti prokleti pa se automatski nameće pitanje zašto je to tako?

Zato što je taj program prevashodno namenjen manipulaciji i mentalnom porobljavanju čovečanstva putem straha :)

mona
18-08-2010, 15:10
Zato što je taj program prevashodno namenjen manipulaciji i mentalnom porobljavanju čovečanstva putem straha :)Izvini gde ti vidis strah ,da ne kazem da si ti obmanut time...
Ja u Bibliji samo vidim ljubav Bozju:srce:

a Biblija je i tako pisana da otkriva stanje srca coveka...

Kao sto se nikada nisam plasila roditelja sto bi se plasila Boga kad znam da mi zeli dobro...

Nego ti imas neke strahove pa onda mislis da ih i drugi imaju, to je projekcija, psiholoski problem...

Takodje je i paranoja u svemu videti teorije zavere ispiranja mozda itd...

Samo covek osloboidjen toga je svestan covek, covek otvorenog uma, on se ne plasi nicega i zeli sve da sazna...

kojica
18-08-2010, 15:14
Pa što si se onda našla prozvana baš u toj rečenici?

I šta imaš na temu da kažeš.. mislim.. kad si već tu...:lol:

mona
18-08-2010, 15:17
Isus je rekao:
- "Ako ne verujete u mene, umret ćete u svojim gresima."

Evo jedne isusove takoreći izjave koja po meni predstavlja neku vrstu pretnje, iako sam ateista pročitao sam dosta religijskih knjiga i većina se svodi na to da ako ne verujemo u boga da ćemo biti prokleti pa se automatski nameće pitanje zašto je to tako?

Nije pretnja, to je isto da roditelj kaze detetu ako se bacis sa 7 mog sprata umreces... jel to pretnja???

Isus je u 1 veku bio na zemlji da bi dao svoj zivot za otkup grehova covecanstva..
Da bi neko bio oslobodjen grehova trebalo je da iskaze veru u Isusa i Boga naravno i u tu otkupnu zrtvu...

Na taj nacin bi dobio vecni zivot...

Ko ne iskazuje veru ostaje mu SMRT... to je logicno...

Tako je bilo tada, tako je i sada...
Ko ne veruje ne moze i ista ocekivati od Boga...

ЖениМиСе
18-08-2010, 15:19
Sad ćeš još napisati ni da španska inkvizicija nije terala strah u kosti i da nisu spaljivali nedužne ljude na lomači.

kojica
18-08-2010, 15:20
omašili ste temuuuuu.. alooooo...

ostav..:lol:

Man
18-08-2010, 15:20
Otkud ti znaš da su bili nedužni :pusi:

pustiću kojicu na vas :koja:

kojica
18-08-2010, 15:21
ne postoje nedužni...:raz_096:

ЖениМиСе
18-08-2010, 15:25
Nije pretnja, to je isto da roditelj kaze detetu ako se bacis sa 7 mog sprata umreces... jel to pretnja???

Isus je u 1 veku bio na zemlji da bi dao svoj zivot za otkup grehova covecanstva..
Da bi neko bio oslobodjen grehova trebalo je da iskaze veru u Isusa i Boga naravno i u tu otkupnu zrtvu...

Na taj nacin bi dobio vecni zivot...

Ko ne iskazuje veru ostaje mu SMRT... to je logicno...

Tako je bilo tada, tako je i sada...
Ko ne veruje ne moze i ista ocekivati od Boga...

1. pa naravno da ću da umrem ako skočim sa 7 sprata tj. poginem, pa je to samim tim logično ako to roditelj kaže detetu.
2.Da bi neko bio oslobodjen grehova trebalo je da iskaze veru u Isusa i Boga naravno i u tu otkupnu zrtvu... Jel ovo da večni život treba da se kupi kao recimo na pijaci kilo voća?

P.S. Odo da više ne spamujem temu

mona
18-08-2010, 15:32
Sad ćeš još napisati ni da španska inkvizicija nije terala strah u kosti i da nisu spaljivali nedužne ljude na lomači.

spanska inkvizicija nema veze sa Bogom vec s SATANINIM slugama...

To se zove klasicna zloupotreba vere i vlasti od tadasnje inkvizicije...

Bog kaze ne ubij... a kamoli muciti nekoga...

Zazijavalo
18-08-2010, 16:38
Nije pretnja, to je isto da roditelj kaze detetu ako se bacis sa 7 mog sprata umreces... jel to pretnja???...
Nije primenjivo. Više je "ako skočiš sa stolice, polomiću ti koske" E, to je biblijska pretnja. :pusi:


Isus je u 1 veku bio na zemlji da bi dao svoj zivot za otkup grehova covecanstva.. ...
Ajde. A od koga ih je otkupio? :mrgreen:


Da bi neko bio oslobodjen grehova trebalo je da iskaze veru u Isusa i Boga naravno i u tu otkupnu zrtvu......
Zašto?


Na taj nacin bi dobio vecni zivot......
Jok. Na taj način bi ostao bez ovog života.


Ko ne iskazuje veru ostaje mu SMRT... to je logicno......
Logčično je da ko umre ostaje mu smrt.


Tako je bilo tada, tako je i sada......
Do sada je bilo, a tako je i sada - ko umre, taj je mrtav.


Ko ne veruje ne moze i ista ocekivati od Boga...
Ko veruje može očekivati, ali ne može dobiti. :)

mona
18-08-2010, 16:58
Nije primenjivo. Više je "ako skočiš sa stolice, polomiću ti koske" E, to je biblijska pretnja. :pusi:
Ajde. A od koga ih je otkupio? :mrgreen:
Zašto?
Jok. Na taj način bi ostao bez ovog života.
Logčično je da ko umre ostaje mu smrt.
Do sada je bilo, a tako je i sada - ko umre, taj je mrtav.
Ko veruje može očekivati, ali ne može dobiti. :)

Isus je otkupio ljude od ropstva greh i smrti...
Da bi Bog primenio na nekoga tu orkupnu vrednost, on mora iskazati veru...
Zasto? jer tako kaze Bog..
Ko ne veruje ostaje mu smrt...
Ko veruje sigurno ce dobiti vecni zivot..

mona
18-08-2010, 17:18
To bi značilo? :)

Neko ko nije religiozan može da bude religijski potkovan. Interesovao se čovek, naučio i eto..
Neko ko jeste religiozan nije po difoltu i potkovan? E zanima me kako to funkcioniše...:lol:
To je neko ko radi nešto a ni sam ne zna šta radi niti zašto?

I uopšte u ovim raspravama na religiji primećujem da je mnogo lakše
pričato o tome jeli Isus bio ćelav ili kosat i da li je imao bradu ili brkove,
nego raspravljati o tome šta bi neka njegova misao mogla da znači.

Zašto?
Zato sto malo njih zanimaju misli tj duhovnost, vec se usredsredjuju na telesne stvari...

Potrebno je znati o religiji uopste i o religijskim ucenjima da bi se moglo i imati stav...

Naravno da treba imati i razumevanje tih ucenja...

takodje i sposobnost povezivanja sa iskustvom...

Takodje i spremnost i zelja da se shvati i sazna ISTINA...

Za sta su potrebni ponizan stav srca, otvorenost uma, iskrenost,
i intelektualno postenje koje podrzumeva da se razmotre sve cinjenice i spremnost da se menja stav ukoliko se one dokazu tacnima ...

Takodje je potrebno pristupiti otvorenog uma izucavanju religije...

dr.Kadžija
18-08-2010, 17:24
Izvini gde ti vidis strah ,da ne kazem da si ti obmanut time...
Ja u Bibliji samo vidim ljubav Bozju:srce:

a Biblija je i tako pisana da otkriva stanje srca coveka...

Kao sto se nikada nisam plasila roditelja sto bi se plasila Boga kad znam da mi zeli dobro...

Nego ti imas neke strahove pa onda mislis da ih i drugi imaju, to je projekcija, psiholoski problem...

Takodje je i paranoja u svemu videti teorije zavere ispiranja mozda itd...

Samo covek osloboidjen toga je svestan covek, covek otvorenog uma, on se ne plasi nicega i zeli sve da sazna...

Vidi...sad nemam vremena da se detaljno bakćem sa ovim budalaštinama iz tvog programa :lol:. Samo ću te podsetiti da hrišćanstvo i sekte koje su iz njega proistekle ne postoje od tvog rođenja, već su, priznaćeš nastale malo ranije. I ne radi se ovde o tvom ličnom doživljaju reči tvojih handlera, već se radi o tome kako je hrišćanstvo uvođeno u um čovečanstva počev od trećeg veka naše ere, ali je tebi mozak previše ispran doktrinama dokazanog sataniste i pedofila Čarlsa Rasela, i masona naravno, koji je ritualno ubijen i sahranjen na Noć Veštica 1916, i to ispod piramide. Sledeći put pokušaj da pišeš sa pokušajem da vidiš stvari malo dalje od svog nosa. Ali...da...ne možeš tako...biblijskim studentima ne priliči da koriste intelekt, bitno je samo da što jače, više i bolje veruju i imaće večni život. :lol:

mona
18-08-2010, 17:29
Vidi...sad nemam vremena da se detaljno bakćem sa ovim budalaštinama iz tvog programa :lol:.
Pa nije ni cudo da ne mozes da skapiras ISTINu sa tolikom kolicionm ponosa koji te zaslepljuje :cao:
Prvo i prvo ja sam individua i poznajem dobro sve religije i psihologiju... i religijska ucenja...
Ti ne znas nista niti o meni niti o ucenjima i sudis..
Suplje... ne bi se bavila dijagnozama..
Takodje ispoljavas i predrasude...
i ne umes da sire sagledas stvari od te kutije u kojoj si zatvoren...

dr.Kadžija
18-08-2010, 17:37
Pa nije ni cudo da ne mozes da skapiras ISTINu sa tolikom kolicionm ponosa koji te zaslepljuje :cao:
Prvo i prvo ja sam individua i poznajem dobro sve religije i psihologiju... i religijska ucenja...
Ti ne znas nista niti o meni niti o ucenjima i sudis..
Suplje... ne bi se bavila dijagnozama..
Takodje ispoljavas i predrasude...
i ne umes da sire sagledas stvari od te kutije u kojoj si zatvoren...

tipičan odgovor nekoga sa obrezanom umnom šemom :)...vremena nemam da se posvetim razradi gluposti koje si napisala, ali to ću u svakom slučaju uraditi :lol:...to je značilo moje - nemam vremena sad.
o tebi ne znam ništa, tačno, ali o tvom programu znam podosta, sigurno ne kao ti, ali znam :)...čak i sve one stvari koje ti ne znaš :lol:...ti si programirana individua, koja poznaje samo ono što joj je predstavljeno kao religija i kao psihologija...ti zasnivaš sve na bespogovornoj veri u Boga, pominjući i ljubav njegovu, u koju se kao pripadnik js, potpisujem, razumeš ko marica u znaš već šta :lol:
a sad odoh, pa se potkivamo kasnije :)

mona
18-08-2010, 17:40
a sad odoh, pa se potkivamo kasnije :)
ja sam tobom vise necu da diskutujem jer si uskog uma i preponosan... tj osakacen... bye :cao:
ne vidimo se vise :raz_012: nebitan si ...

dr.Kadžija
18-08-2010, 18:47
ja sam tobom vise necu da diskutujem jer si uskog uma i preponosan... tj osakacen... bye :cao:
ne vidimo se vise :raz_012: nebitan si ...

loše te je handler naučio da klasifikuješ ljude...i ne znam ko je rekao da sam bitan? :lol:
svejedno....ja ću pisati dalje o programima, ne samo tvom...i svi znamo da ćeš ti htela ili ne, čitati :pusi:
a pitanje je vremena kad ćeš početi i da odgovaraš :lol:

Zazijavalo
18-08-2010, 19:11
tipičan odgovor nekoga sa obrezanom umnom šemom :)...vremena nemam da se posvetim razradi gluposti koje si napisala, ali to ću u svakom slučaju uraditi :lol:...to je značilo moje - nemam vremena sad.
o tebi ne znam ništa, tačno, ali o tvom programu znam podosta, sigurno ne kao ti, ali znam :)...čak i sve one stvari koje ti ne znaš :lol:...ti si programirana individua, koja poznaje samo ono što joj je predstavljeno kao religija i kao psihologija...ti zasnivaš sve na bespogovornoj veri u Boga, pominjući i ljubav njegovu, u koju se kao pripadnik js, potpisujem, razumeš ko marica u znaš već šta :lol:
a sad odoh, pa se potkivamo kasnije :)

svašta...

mona
18-08-2010, 19:23
svašta...

Tacno svasta al to je pisao dr a ne ja Zazi ispravi to :mirka:

Zazijavalo
18-08-2010, 19:24
Tacno svasta al to je pisao dr a ne ja Zazi ispravi to :mirka:
Ispravljeno. :mrgreen:

Vragolanka
18-08-2010, 20:09
To bi značilo? :)

Neko ko nije religiozan može da bude religijski potkovan. Interesovao se čovek, naučio i eto..
Neko ko jeste religiozan nije po difoltu i potkovan? E zanima me kako to funkcioniše...:lol:
To je neko ko radi nešto a ni sam ne zna šta radi niti zašto?

I uopšte u ovim raspravama na religiji primećujem da je mnogo lakše
pričato o tome jeli Isus bio ćelav ili kosat i da li je imao bradu ili brkove,
nego raspravljati o tome šta bi neka njegova misao mogla da znači.

Zašto?

To bi značilo sirovo znanje, teorija, jednosmerna putanja.
Zašto ne bi mogao da bude religiozan onaj koji nikada nije pročitao nikakvu strčnu literaturu, koja bi ga usmerila u tom pravcu? Sada nisam sigurna da li pitaš za religijsko verovanje, odnosno kalkulisanje, ili iskrenu veru, nebitno je koliko je čovek upućen u tematiku, i koliko je "obrazovan" po tom pitanju.
Mislim da "najjače" veruju nepotkovani, tačnije na ispravniji način, iskrenije.

Njegova misao se ne dovodi u pitanje, o tome nema rasprave... prihvata se zdravo za gotovo, veruje se po stereotipu, postoji šablon po kome se ne privata nešto kao metafora, ako to ne odgovara pozitivnom tumačenju, dok se pojedine misli tumače bukvalno, jer jejedino bitno da se ne okalja ugled boga, kao biblijske ličnosti. Pa iako je bio ćelav, nije toliko bitno, sve dok predstavlja Ljubav, Apsolutno Dobro, Svetlost itd... Mislim da bi svako trebao da ima neko lično tumačenje, u okvirima suštine koje se biblija drži, ako se tumači grupno, to je isto što i ispiranje mozga... bez ikakvog smisla i rezona... Nema ti tu šta da se pitaš. :mrgreen:

kojica
11-11-2010, 08:24
Ako nije pročitao nikakvu literaturu, onda mu je bar neko rekao šta da radi i kada i kako.
I uvek će biti onih koji nešto rade bez da se zapitaju čemu to. Jednostavno tako treba i kraj priče.
A ima i onih koji će potražiti neki smisao.

Zazijavalo
11-11-2010, 17:26
Važno je i gde će potražiti smisao.
Jer bi se moglo desiti da ih potkuju. I osamare :mrgreen:

Vragolanka
11-11-2010, 17:28
Na ular si zaboravio... :raz_128:

kojote
11-11-2010, 17:33
Sreo sam juče jednog toliko dobro religijski potkovanog,
da u dvorištu lokalne crkve još uvek odzvanja bat njegovih kopita. :mv:

Zazijavalo
11-11-2010, 17:34
Takvi se sa ularom prodaju. :)

причалица
27-11-2010, 17:28
To bi značilo sirovo znanje, teorija, jednosmerna putanja.
Zašto ne bi mogao da bude religiozan onaj koji nikada nije pročitao nikakvu strčnu literaturu, koja bi ga usmerila u tom pravcu? Sada nisam sigurna da li pitaš za religijsko verovanje, odnosno kalkulisanje, ili iskrenu veru, nebitno je koliko je čovek upućen u tematiku, i koliko je "obrazovan" po tom pitanju.
Mislim da "najjače" veruju nepotkovani, tačnije na ispravniji način, iskrenije.

Njegova misao se ne dovodi u pitanje, o tome nema rasprave... prihvata se zdravo za gotovo, veruje se po stereotipu, postoji šablon po kome se ne privata nešto kao metafora, ako to ne odgovara pozitivnom tumačenju, dok se pojedine misli tumače bukvalno, jer jejedino bitno da se ne okalja ugled boga, kao biblijske ličnosti. Pa iako je bio ćelav, nije toliko bitno, sve dok predstavlja Ljubav, Apsolutno Dobro, Svetlost itd... Mislim da bi svako trebao da ima neko lično tumačenje, u okvirima suštine koje se biblija drži, ako se tumači grupno, to je isto što i ispiranje mozga... bez ikakvog smisla i rezona... Nema ti tu šta da se pitaš. :mrgreen:

al je ova jeca pameeeeetnaaaaaa :bisa: