PDA

Pogledaj Punu Verziju : JA



kojica
24-08-2010, 23:53
vidi nema tema ''ja''.. morala sam to da ispravim...

a ujedno me interesuje i šta je to JA
ime, prezime, jmbg i broj lične karte?

sani
25-08-2010, 00:03
JA...
Karakter-sangvinican
crte licnosti integrisane u sklop tako da to budem jedinstvena i jedina ovakva na svetu (JMBG, al malo poduzi, ako svaku crtu posmatramo kao brojku) :lol:.
i tako svako je nekakav, el..

Man
25-08-2010, 00:04
Prava tema za ovaj forum, ovoliko sujete odavno nisam video na jednom mestu :pusi:
i mene sad zanima šta će napisati...

kojica
25-08-2010, 00:06
pa ono jeste.. nekakvi moramo da budemo...

ali.. u jednom periodu života smo vaki a već u sledećem naki...
nešto naučimo, promenimo se.. ali i dalje smo JA...

meneme to buni...:raz_088:

sani
25-08-2010, 00:10
Pa dobro bre..ja sam samo uopsteno rekla parafraziranu definiciju za licnost (JA).
Za sebe nista ni ne rekoh licno, izuzev da sam sangvinican karakter..plahovit, brz, sa slabim i kratkim reakcijama

tol
25-08-2010, 00:15
šta je to JA
ime, prezime, jmbg i broj lične karte?

otisak prsta..jezika...kod u zenici...IDETITET....dusha vec mora da se nakvasi emocijama..srce je samo organ...
a misao..TO je vec deo desne hemisvere mozga koja bi da nas iscrta razlicitim...posebnim....od "levaka"

kojica
25-08-2010, 00:18
jel može to malo jednostavnije.. moje ja vas ništa ne razume...:cry:

tol
25-08-2010, 00:24
to su parametri koji nas razlikuju medjusobno...tj time i jesmo unikati...sve ostalo je usud nas-zivot koji bi trebalo da zivimo....ako nam je srece...ili zivotarimo..kao vecina

kojica
25-08-2010, 06:04
Promenljivi parametri čine JA. Vrlo nestabilna konstrukcija, za nešto tako veliko und značajno.

Dok smo deca, ti parametri se menjaju brzinom svetlosti. :lol:
Kasnije naučimo da se ne menjamo.
Često čujem da neko kaže ''Da, mogu da postupim i tako, ali to onda ne bih bio/bila ja.''
O da.. tako govori jedna izgrađena ličnost... jedno veliko JA..
Nema veze što grešim.. to nije važno.. važno je da JA ostanem JA...
Promene teško pravdamo. One mogu biti posledica samo nečega jako velikog..
neke velike ljubavi ili velike nesreće...

Ja postojim - činjenica
Ja želim da budem srećan/srećna. - cilj
Činjenica i cilj koji su temelj svakoga JA.
Potpuno isti za sve. :)
A onda krećemo da pravimo konstrukciju, koja će nas u velikoj većini
slučajeva udaljiti od cilja... ma totalno ga zatrpati..
Zar to nije bezveze? :lol:

Kada je Isus rekao ''budite kao deca'', da li je mislio da budemo
nestašni, neinformisani, trapavi...
ili da odbacimo tu skalameriju zvanu JA koju smo sami izgradili
i koja nam smeta da budemo srećni?

Bisernica
25-08-2010, 08:04
Ja!- Teska reč, koja u očima onih pred kojima je kazana odredjuje naše mesto,
kobno i nepromenljivo, često daleko ispred ili iza onog što mi o sebi znamo, izvan
naše volje i iznad naših snaga. Strašna reč koja nas, jednom izgovorena, zauvek
vezuje i poistovećuje sa svim onim sto smo zamislili i rekli i sa čim nikad nismo ni
pomišljali da se poistovetimo, a u stvari smo, u sebi, već odavno jedno.


Ivo Andrić

Kovač
25-08-2010, 08:28
Promenljivi parametri čine JA. Vrlo nestabilna konstrukcija, za nešto tako veliko und značajno.

Dok smo deca, ti parametri se menjaju brzinom svetlosti. :lol:
Kasnije naučimo da se ne menjamo.
Često čujem da neko kaže ''Da, mogu da postupim i tako, ali to onda ne bih bio/bila ja.''
O da.. tako govori jedna izgrađena ličnost... jedno veliko JA..
Nema veze što grešim.. to nije važno.. važno je da JA ostanem JA...
Promene teško pravdamo. One mogu biti posledica samo nečega jako velikog..
neke velike ljubavi ili velike nesreće...

Ja postojim - činjenica
Ja želim da budem srećan/srećna. - cilj
Činjenica i cilj koji su temelj svakoga JA.
Potpuno isti za sve. :)
A onda krećemo da pravimo konstrukciju, koja će nas u velikoj većini
slučajeva udaljiti od cilja... ma totalno ga zatrpati..
Zar to nije bezveze? :lol:

Kada je Isus rekao ''budite kao deca'', da li je mislio da budemo
nestašni, neinformisani, trapavi...
ili da odbacimo tu skalameriju zvanu JA koju smo sami izgradili
i koja nam smeta da budemo srećni?
Ovo mi se svidja...Kad Kojica počne Isusa da citira...
Uticao sam na njeno ja:lol:

dr.Kadžija
25-08-2010, 10:49
vidi nema tema ''ja''.. morala sam to da ispravim...

a ujedno me interesuje i šta je to JA
ime, prezime, jmbg i broj lične karte?

Ja, tj celovito Ja, je jedna od osnovnih čovekovih zabluda :lol:...al samo da prvo sredim nešto, pa zatim da popušim pljugicu i eto me da mudrujem radi zamaha popodnevnih misli :lol:

QueenOfClubs
25-08-2010, 12:42
Kada je Isus rekao ''budite kao deca'', da li je mislio da budemo
nestašni, neinformisani, trapavi...
ili da odbacimo tu skalameriju zvanu JA koju smo sami izgradili
i koja nam smeta da budemo srećni?
Мислим да је мислио на чисте душе.
На дечији невин осмех.
На радост непомућену питањима...

dr.Kadžija
25-08-2010, 13:21
Мислим да је мислио на чисте душе.
На дечији невин осмех.
На радост непомућену питањима...

Nije :pusi:

:lol:

QueenOfClubs
25-08-2010, 13:21
А на шта јесте?

dr.Kadžija
25-08-2010, 13:25
А на шта јесте?

Ne mogu sad da razmišljam o tome, malo me izbacilo iz takta ovo kačenje slike :lol:...al biće reči o JA...a dok budete čitali napisano, samo se setite fotke moje :lol:

dr.Kadžija
25-08-2010, 22:19
Kad beba dođe na svet, ona u sebi sadrži čovekovu suštinu, o kojoj neće biti reči sada :lol:, a tek kasnije vremenom počinje da se formira ličnost tj Ja, isključivo pod spoljašnjim uticajima. Malo dete, tj njegovo Ja, je onakvo kakvo jeste, iskreno, neiskvareno, nezaraženo virusom realnosti u koju kasnije mora da se uklopi. Tokom odrastanja polako počinje deoba tog Ja, jer procesom učenja o svetu oko njih deca dobijaju komande, u početku od roditelja, kasnije i od okoline - da određena dešavanja i životne situacije zahtevaju drugačije ponašanje od onog na koje je dete inače naviklo...tu i tu, ili tad i tad se treba ili ne treba ponašati ovako ili onako...i tako se lagano ali sigurno stvaraju nova mala Ja, koja dete treba da izvlači na površinu u datoj situaciji ili okolnostima. Kada dete odraste, kao rezultat se dobija ličnost sastavljena od mnoštva malih Ja. Ta čovekova unutrašnja podeljenost je rezultat onoga što mu je spoljna realnost direktno uslovila. Zbog toga svako od nas ima određeni repertoar uloga koje igra pod uobičajenim životnim okolnostima. Za svaki tip situacija u kojima se tokom života nalazi, ili se može u njima naći, čovek ima po jednu ulogu. Ali ako ga stavite na trenutak u drugačije okolnosti, ćovek nije više u stanju da nađe odgovarajuću ulogu i na kratko čovek postaje on sam. Proučavanje uloga koje igramo tokom života predstavlja veoma koristan deo samospoznaje. Svako ima ograničen repertoar uloga tokom života, a to zavisi isključivo od spoljašnjih okolnosti. Čovek za sebe misli da je uvek jedno jedinstveno i celovito Ja, ali nikad nije jedno, već je mnoštvo manjih Ja ili manjih grupa Ja - jedno ili dva Ja za porodicu, jedno ili dva Ja na poslu, jedno Ja za prijatelje u kafani gde se slušaju narodnjaci, jedno Ja za fensi prijatelje koji posećuju fensi mesta, jedno Ja za poznanike, jedno Ja za komšije, jedno Ja za forum...a možda čak i neko Ja koje je zainteresovano za uzvišene ideje :lol:. Postoje i neka Ja koje na površinu izvlače toplota, Sunce, lepo vreme, potom neka Ja koje na površinu izvlače hladnoća, kiša, sneg, druge asocojacije, druga osećanja, druge aktivnosti. U čoveku ne postoji ništa što je sposobno da kontroliše ova Ja, uglavnomn zato što ih čovek i ne primećuje (jer mu je pažnja uvek usmerena ka spolja, tj od sebe), čovek stalno živi u poslednjem Ja koje je trenutno na površini. Koliko puta vam se desilo da jednog dana u određenoj situaciji ili okolnostima date nekome neko obećanje, a sutra ste već zaboravili na to obećanje, ili onom Ja koje je izvučeno na površinu sutrašnjim spoljnim okolnostima ne pada na pamet da ispuni dato obećanje? U različitim životnim trenucima, čovek se potpuno identifikuje sa nekim od tih Ja, i nije u stanju da razluči sebe od malog Ja. Problem za čoveka nastaje ako ga nešto izbaci iz koloseka, oseća se veoma nelagodno, i iz sve snage pokušava da se što pre vrati nekoj od svojih uobičajenih uloga (to je onaj već pominjani autotrankvilizaccioni sistem :lol: ). Čim se vrati u uhodani kolosek, odmah sve teče glatko, a osećanja napetosti i neprijatnosti nestaju. Kada čovek ne igra nijednu od svojih uobičajenih uloga, ili kada ne može da nađe odgovarajuću ulogu u svom repertoaru za datu situaciju, čovek se oseća go. Hladno mu je, stidi se i želi da pobegne od svih.
Upravo zbog ove čovekove necelovitosti tj. zahvaljujući podeli na puno malih Ja, od kojih svako deluje i priča u ime celine, čovek ne poseduje ono za šta inače misli da poseduje, a to je volja :lol:. Čovek nema volju u pravom smislu te reči, ono što čovek naziva voljom je u stvari samo skup želja (sastavljen od pojedinačnih želja svakog malog Ja), a kraća ili duža trajnost tih želja se naziva slabijom ili jačom voljom...pa vi sad vidite :lol:

dr.Kadžija
25-08-2010, 22:24
А на шта јесте?

Mislio je na suštinu čovekovu, i potrebu da se ona održi što duže živom, da je ličnost ne ruinira u potpunosti :)

QueenOfClubs
25-08-2010, 22:29
Ијао, па ти тек треба мени да одговориш. :lol:

Слажем се да човек не може да се понаша исто код куће и на послу, међу пријатељима и међу непознатима.
Међутим, не слажем се да су то само улоге.
Свуда се човек понаша у складу са својим основним ја.
Колико год нам неке прилике наметале начин понашања, на крају исплива наша права природа у већој или мањој мери.
Такође, човек се труди да прилике прилагоди себи.
За почетак, бира пријатеље, излази на места која воли и избегава људе који му не пријају и то управо због тога да не би био принуђен да игра улоге.
Први пример је школска клупа где сви треба да се понашамо по одређеним правилима.
Међутим, већ ту се назиру послушни и они други, силеџије, звркови, уредни, савесни или бахати и размажени.
Читајући твој пост, људи изгледају као некакве машине на дугме, али, није баш тако.
Ниједна улога се не може играти друго.
И никако се не слажем да човек нема вољу и да због снаге воље уради нешто што не жели.

dr.Kadžija
25-08-2010, 22:38
Ијао, па ти тек треба мени да одговориш. :lol:

Слажем се да човек не може да се понаша исто код куће и на послу, међу пријатељима и међу непознатима.
Међутим, не слажем се да су то само улоге.
Свуда се човек понаша у складу са својим основним ја.
Колико год нам неке прилике наметале начин понашања, на крају исплива наша права природа у већој или мањој мери.
Такође, човек се труди да прилике прилагоди себи.
За почетак, бира пријатеље, излази на места која воли и избегава људе који му не пријају и то управо због тога да не би био принуђен да игра улоге.
Први пример је школска клупа где сви треба да се понашамо по одређеним правилима.
Међутим, већ ту се назиру послушни и они други, силеџије, звркови, уредни, савесни или бахати и размажени.
Читајући твој пост, људи изгледају као некакве машине на дугме, али, није баш тако.
Ниједна улога се не може играти друго.
И никако се не слажем да човек нема вољу и да због снаге воље уради нешто што не жели.

:(
...a lepo mi moje JA reče...piši sve dr.kadžijo, nemoj da kratiš...neće ljudi sve povezati kako treba...i vid istine :lol:
tačna je konstatacija da ijao ja tebi tek treba da odgovorim...i sam sam kriv za to :lol:
ovo nit sam napisao, nit pomislio, niti aludirao na to...
o da, i te kako je tako :lol: ...samo bih ispred onog mašine dodao i sofisticirane :lol:

QueenOfClubs
25-08-2010, 22:44
Не, никада људе нећу посматрати као машине, па макар и софистицаране.
Поготово што нису баш ни сви људи софистицирани.
Људи су бића са својим страховима, надањима, радостима, болом, чежњом, љубављу...
Осећањима.
Каква год да су.
Људи имају искуство, људи уче.
А те теорије из филма Мартикс код мене не пролазе. :neutral:

dr.Kadžija
25-08-2010, 22:56
Не, никада људе нећу посматрати као машине, па макар и софистицаране.
Поготово што нису баш ни сви људи софистицирани.
Људи су бића са својим страховима, надањима, радостима, болом, чежњом, љубављу...
Осећањима.
Каква год да су.
Људи имају искуство, људи уче.
А те теорије из филма Мартикс код мене не пролазе. :neutral:

Nema veze, tvoje viđenje i shvatanje ne menja činjenice :lol:
Mehanički ispisane rečenice kod mene ne prolaze :neutral: :lol:
Ovo što si ti napisala je samo tvoja percepcija, bazirana na osnovu subjektivnog uvida u život...neka opšta mesta koja pokušavaju da kako tako opišu čoveka.
Što se tiče filmova koji se dotiču škakljivih tema, tu bi trebalo da znaš da osim za stvaranje profita i opšteg javnog mišljenja o nekoj škakljivoj temi, oni služe i za stvaranje odbrambenog mehanizma koji si ti upotrebila - ''to si video na filmu'', koji služi za brzinsku odbranu od eventualnog započinjanja nekakvog razmišljanja na temu o kojoj se priča.
Svejedno, ja ću i dalje pisati o svemu ovome, a kako će ko to procesirati, nije moj problem :)

kojica
26-08-2010, 07:04
Ovo mi se svidja...Kad Kojica počne Isusa da citira...
Uticao sam na njeno ja:lol:

:lol:

A mogla sam i Budu da citiram..

"Vi koji ste sluge sopstva, koji ste u njegovoj zamci od jutra do mraka, koji zivite u neprestanom strahu od rodjenja, starosti, bolesti i smrti, za vas ima jedna dobra vest - a ona je da vas okrutni gospodar ne postoji"

Buddha

On je bio konkretniji. :)

Samo su ovde ljudi većinom hrišćani, pa sam očekivala više sagovornika ako citiram Isusa. :lol:

QueenOfClubs
26-08-2010, 08:21
Nema veze, tvoje viđenje i shvatanje ne menja činjenice :lol:
Mehanički ispisane rečenice kod mene ne prolaze :neutral: :lol:
Ovo što si ti napisala je samo tvoja percepcija, bazirana na osnovu subjektivnog uvida u život...neka opšta mesta koja pokušavaju da kako tako opišu čoveka.
Što se tiče filmova koji se dotiču škakljivih tema, tu bi trebalo da znaš da osim za stvaranje profita i opšteg javnog mišljenja o nekoj škakljivoj temi, oni služe i za stvaranje odbrambenog mehanizma koji si ti upotrebila - ''to si video na filmu'', koji služi za brzinsku odbranu od eventualnog započinjanja nekakvog razmišljanja na temu o kojoj se priča.
Svejedno, ja ću i dalje pisati o svemu ovome, a kako će ko to procesirati, nije moj problem :)
Ах, волим кад ми неко каже да нисам у праву, кад ми каже, само ти тако размишљај и тури: :lol: или :mrgreen:
И дода – ја знам велику истину, и ја знам боље ко сте ви од вас самих.
Само уживај. Пардон. Укључи програм за уживање.
А ЈА одох да живим.

dr.Kadžija
26-08-2010, 10:27
Ах, волим кад ми неко каже да нисам у праву, кад ми каже, само ти тако размишљај и тури: :lol: или :mrgreen:
И дода – ја знам велику истину, и ја знам боље ко сте ви од вас самих.
Само уживај. Пардон. Укључи програм за уживање.
А ЈА одох да живим.

:lol:...njega turam jer sam nasmejana osoba, volim da se smejem i smejem se :)...a to što si ti mehanički naučila da procesiraš određene pojmove i što (možda) nisi sposobna za drugačije, to je više nekako tvoj problem :lol:
...čitaj lepo šta piše kvini, ja nigde nisam rekao niti napisao da nisi u pravu...niti sam rekao da znam veliku istinu...:lol: ...šta li ti čitaš i da li uopšte čitaš napisano...nije mi jasno, ali nije ni važno, jer ti čitaš mehanički, pa ga mehanički i procesiraš preko postojećih šablona koje si prihvatila :raz_095: :lol:. Ovakvi tvoji komentari polaze od predrasuda koje se asocijativno javljaju na određene pojmove ili izraze. Iako mi ne deluje tako, moram da se nadam da si makar malo svesna postojanja ogromnih razlika između pojmova čovekova ličnost i čovekovo biće.


Читајући твој пост, људи изгледају као некакве машине на дугме, али, није баш тако.
Људи су бића са својим страховима, надањима, радостима, болом, чежњом, љубављу...
Осећањима.
Каква год да су.Ono što je očigledno kod tebe (a na osnovu napisanog) jeste nedostatak uvida da se sve ovo boldovano kod čoveka izaziva ''pritiskom na dugme'' (navodnici su tu da se ne shvati doslovce, ne radi se o pravim dugmićima :lol:). Ništa od boldovanog ne dolazi iznutra, iz čoveka tj čovekovog bića, sve potiče od veštačke tvorevine znane kao ličnost, a kod ličnosti se sve aktivira isključivo putem spoljašnjih uticaja, tj. pritiskom na dugme, i čovek uvek na njih reaguje mehanički, onako kako je naučio. Takođe, svaki od pomenutih pojmova se može u sekundi promeniti pritiskom na dugme, tj drugim određenim spoljašnjim uticajem. Tako npr nadanja se mogu raspršiti u sekundi ''pritiskom na dugme'', radost se u sekundi može pretvoriti u tugu, ljubav važi jednog trenutka, sledeći trenutak to može biti mržnja...i to je u čoveku sve mehanički, sve obrasce ponašanja je tokom odrastanja prekopirao od okoline, i sada ih samo mehanički sprovodi u delo.
Vidiš kako sam ja 'pritiskom na određeno dugme'' na površinu izvukao jedno tvoje malo Ja koje ti služi za odbranu od informacija drugačije vrste. To tvoje malo Ja ne želi da vidi ili sluša bilo šta što se razlikuje od tvog dosadašnjeg poimanja i shvatanja života, i sve će učiniti i reći samo da ne javi neki unutrašnji nemir koji bi eventualno terao na razmišljanje i razmatranje informacija drugačije vrste, a koje bi možda mogle da naruše dosadašnju uljuljkanost u san koji si TI otišla da živiš. :lol:

...šta li bi tek rekla da saznaš da mašine nemaju svest, svest u pravom smislu te reči...:lol:

QueenOfClubs
26-08-2010, 19:51
:lol:...njega turam jer sam nasmejana osoba, volim da se smejem i smejem se :)...a to što si ti mehanički naučila da procesiraš određene pojmove i što (možda) nisi sposobna za drugačije, to je više nekako tvoj problem :lol:
...čitaj lepo šta piše kvini, ja nigde nisam rekao niti napisao da nisi u pravu...niti sam rekao da znam veliku istinu...:lol: ...šta li ti čitaš i da li uopšte čitaš napisano...nije mi jasno, ali nije ni važno, jer ti čitaš mehanički, pa ga mehanički i procesiraš preko postojećih šablona koje si prihvatila :raz_095: :lol:. Ovakvi tvoji komentari polaze od predrasuda koje se asocijativno javljaju na određene pojmove ili izraze. Iako mi ne deluje tako, moram da se nadam da si makar malo svesna postojanja ogromnih razlika između pojmova čovekova ličnost i čovekovo biće.

Ono što je očigledno kod tebe (a na osnovu napisanog) jeste nedostatak uvida da se sve ovo boldovano kod čoveka izaziva ''pritiskom na dugme'' (navodnici su tu da se ne shvati doslovce, ne radi se o pravim dugmićima :lol:). Ništa od boldovanog ne dolazi iznutra, iz čoveka tj čovekovog bića, sve potiče od veštačke tvorevine znane kao ličnost, a kod ličnosti se sve aktivira isključivo putem spoljašnjih uticaja, tj. pritiskom na dugme, i čovek uvek na njih reaguje mehanički, onako kako je naučio. Takođe, svaki od pomenutih pojmova se može u sekundi promeniti pritiskom na dugme, tj drugim određenim spoljašnjim uticajem. Tako npr nadanja se mogu raspršiti u sekundi ''pritiskom na dugme'', radost se u sekundi može pretvoriti u tugu, ljubav važi jednog trenutka, sledeći trenutak to može biti mržnja...i to je u čoveku sve mehanički, sve obrasce ponašanja je tokom odrastanja prekopirao od okoline, i sada ih samo mehanički sprovodi u delo.
Vidiš kako sam ja 'pritiskom na određeno dugme'' na površinu izvukao jedno tvoje malo Ja koje ti služi za odbranu od informacija drugačije vrste. To tvoje malo Ja ne želi da vidi ili sluša bilo šta što se razlikuje od tvog dosadašnjeg poimanja i shvatanja života, i sve će učiniti i reći samo da ne javi neki unutrašnji nemir koji bi eventualno terao na razmišljanje i razmatranje informacija drugačije vrste, a koje bi možda mogle da naruše dosadašnju uljuljkanost u san koji si TI otišla da živiš. :lol:

...šta li bi tek rekla da saznaš da mašine nemaju svest, svest u pravom smislu te reči...:lol:
Ае, буди озбиљан. :lol:

Ciciban
26-08-2010, 20:48
vidi nema tema ''ja''.. morala sam to da ispravim...

a ujedno me interesuje i šta je to JA
ime, prezime, jmbg i broj lične karte?



Ti si Kojica i ti si stub koji povezuje Mariju ( recimo da se zoves Marija) i Kohlicu. Nemozes funkcionisati kao Kojica ukoliko Marija i Kohlica imaju dijametralno razlicit model ponasanja ( mada se sve tri razlikujete ) . Kojica mora najbolje moguce povezati Mariju i Kohlicu da bi njena uloga bila sto realnija. Sve tri ste funkcije kicme a ne njeni delovi ali je Marija sama po sebi najneorganizovanija , tamna strana Kojice , haos . Ti si ta koja smiruje marijine strasti i u isto vreme usavrsuje Kohlicu , cenzurise, odvaja istinu od lazi, konstruira i kao takvo iznosi u javnost, pomaze u ostvarenju Kohlicinim uzvisenim ciljevima . Znaci ti si razum Marije i Kohlice , Marija je ono sto jeste kad je niko ne gleda, razuzdana, konfliktna, neorganizovana, ti kao Kojica moras obuzdati Mariju ali ukoliko si usavrsila Kohlicu , moras paziti da te ona ne kazni ako se Marija i dalje nedolicno ponasa , jer je Kohlica vec prerasla u kriticara i deluje kao savest ( kao skakavac Pinokiju)

kojica
26-08-2010, 21:02
Dobro ti sve to držiš na okupu sestro...:raz_088:

dr.Kadžija
27-08-2010, 09:56
Ае, буди озбиљан. :lol:

:raz_095:
Maschinen dieser Welt
Bekämpft den falschen Helden
:lol:

QueenOfClubs
27-08-2010, 16:57
Слабо диваним немецки :lol:

dr.Kadžija
27-08-2010, 18:05
Слабо диваним немецки :lol:


http://www.youtube.com/watch?v=0EptT-s2SN8
:lol:

kojica
28-08-2010, 06:44
čuje je JA jače? :lol:

meni baš zanimljivo što niko neće da odustane, ali bi mi
bilo još zanimljivije kada bi pritom pisali neke komentare
a4 formata...:)

dr.Kadžija
28-08-2010, 06:47
čuje je JA jače? :lol:

meni baš zanimljivo što niko neće da odustane, ali bi mi
bilo još zanimljivije kada bi pritom pisali neke komentare
a4 formata...:)

ma jes'...:lol:...neko treba da šeni po tastaturi da bi tebi bilo zanimljivije :lol:

kojica
28-08-2010, 06:48
Zbog čega onda ovo radite?

Mislim.. koja je svrha, ako je publika nezadovoljna? :lol:

dr.Kadžija
28-08-2010, 06:49
Publika nikad nije u pravu :lol: ...odoh :)

kojica
13-01-2011, 10:09
Kad beba dođe na svet, ona u sebi sadrži čovekovu suštinu, o kojoj neće biti reči sada :lol:, a tek kasnije vremenom počinje da se formira ličnost tj Ja, isključivo pod spoljašnjim uticajima. Malo dete, tj njegovo Ja, je onakvo kakvo jeste, iskreno, neiskvareno, nezaraženo virusom realnosti u koju kasnije mora da se uklopi. Tokom odrastanja polako počinje deoba tog Ja, jer procesom učenja o svetu oko njih deca dobijaju komande, u početku od roditelja, kasnije i od okoline - da određena dešavanja i životne situacije zahtevaju drugačije ponašanje od onog na koje je dete inače naviklo...tu i tu, ili tad i tad se treba ili ne treba ponašati ovako ili onako...i tako se lagano ali sigurno stvaraju nova mala Ja, koja dete treba da izvlači na površinu u datoj situaciji ili okolnostima. Kada dete odraste, kao rezultat se dobija ličnost sastavljena od mnoštva malih Ja. Ta čovekova unutrašnja podeljenost je rezultat onoga što mu je spoljna realnost direktno uslovila. Zbog toga svako od nas ima određeni repertoar uloga koje igra pod uobičajenim životnim okolnostima. Za svaki tip situacija u kojima se tokom života nalazi, ili se može u njima naći, čovek ima po jednu ulogu. Ali ako ga stavite na trenutak u drugačije okolnosti, ćovek nije više u stanju da nađe odgovarajuću ulogu i na kratko čovek postaje on sam. Proučavanje uloga koje igramo tokom života predstavlja veoma koristan deo samospoznaje. Svako ima ograničen repertoar uloga tokom života, a to zavisi isključivo od spoljašnjih okolnosti. Čovek za sebe misli da je uvek jedno jedinstveno i celovito Ja, ali nikad nije jedno, već je mnoštvo manjih Ja ili manjih grupa Ja - jedno ili dva Ja za porodicu, jedno ili dva Ja na poslu, jedno Ja za prijatelje u kafani gde se slušaju narodnjaci, jedno Ja za fensi prijatelje koji posećuju fensi mesta, jedno Ja za poznanike, jedno Ja za komšije, jedno Ja za forum...a možda čak i neko Ja koje je zainteresovano za uzvišene ideje :lol:. Postoje i neka Ja koje na površinu izvlače toplota, Sunce, lepo vreme, potom neka Ja koje na površinu izvlače hladnoća, kiša, sneg, druge asocojacije, druga osećanja, druge aktivnosti. U čoveku ne postoji ništa što je sposobno da kontroliše ova Ja, uglavnomn zato što ih čovek i ne primećuje (jer mu je pažnja uvek usmerena ka spolja, tj od sebe), čovek stalno živi u poslednjem Ja koje je trenutno na površini. Koliko puta vam se desilo da jednog dana u određenoj situaciji ili okolnostima date nekome neko obećanje, a sutra ste već zaboravili na to obećanje, ili onom Ja koje je izvučeno na površinu sutrašnjim spoljnim okolnostima ne pada na pamet da ispuni dato obećanje? U različitim životnim trenucima, čovek se potpuno identifikuje sa nekim od tih Ja, i nije u stanju da razluči sebe od malog Ja. Problem za čoveka nastaje ako ga nešto izbaci iz koloseka, oseća se veoma nelagodno, i iz sve snage pokušava da se što pre vrati nekoj od svojih uobičajenih uloga (to je onaj već pominjani autotrankvilizaccioni sistem :lol: ). Čim se vrati u uhodani kolosek, odmah sve teče glatko, a osećanja napetosti i neprijatnosti nestaju. Kada čovek ne igra nijednu od svojih uobičajenih uloga, ili kada ne može da nađe odgovarajuću ulogu u svom repertoaru za datu situaciju, čovek se oseća go. Hladno mu je, stidi se i želi da pobegne od svih.
Upravo zbog ove čovekove necelovitosti tj. zahvaljujući podeli na puno malih Ja, od kojih svako deluje i priča u ime celine, čovek ne poseduje ono za šta inače misli da poseduje, a to je volja :lol:. Čovek nema volju u pravom smislu te reči, ono što čovek naziva voljom je u stvari samo skup želja (sastavljen od pojedinačnih želja svakog malog Ja), a kraća ili duža trajnost tih želja se naziva slabijom ili jačom voljom...pa vi sad vidite :lol:

Znaš, tek pre nedelju dana sam počela da razumem šta si ti ovde napisao.

No, dobro. Bolje ikad nego nikad. :lol:

dr.Kadžija
14-01-2011, 12:17
Znaš, tek pre nedelju dana sam počela da razumem šta si ti ovde napisao.

No, dobro. Bolje ikad nego nikad. :lol:

jes vala kojice i to što kažeš :lol:...još si ti i na dobitku...nekima je potrebno nekoliko životnih iskustava, tj vožnji, da bi počeli da naziru, a kamoli da razumeju to :lol:

Kovač
14-01-2011, 12:42
jes vala kojice i to što kažeš :lol:...još si ti i na dobitku...nekima je potrebno nekoliko životnih iskustava, tj vožnji, da bi počeli da naziru, a kamoli da razumeju to :lol:

Pih,ja sam razumeo pre nego što sam pročitao :)

dr.Kadžija
14-01-2011, 12:43
Pih,ja sam razumeo pre nego što sam pročitao :)

...i ja sam, al se ne hvalim time :lol:

Kovač
14-01-2011, 19:02
...i ja sam, al se ne hvalim time :lol:

Dobro,aj sad ozbiljno.
Šta raditi sa toliko puno ja?

kojica
14-01-2011, 19:04
Pa ništa, posmatraš ih i družiš se sa nijma. :lol: Da ti ne bude dosadno..

Kovač
14-01-2011, 19:09
Pa ništa, posmatraš ih i družiš se sa nijma. :lol: Da ti ne bude dosadno..

Možda na taj način lakše deliš sebe sa drugima?:lol:

kojica
14-01-2011, 19:15
Možda će biti lakše da podeseš tuđa ja. Imaćeš malo više razumevanja. :lol:

Kovač
14-01-2011, 19:18
Možda će biti lakše da podeseš tuđa ja. Imaćeš malo više razumevanja. :lol:

:kojica:
Podesi druge da bi namestio sebe.

dr.Kadžija
15-01-2011, 03:43
Dobro,aj sad ozbiljno.
Šta raditi sa toliko puno ja?

aj...:lol:
evo kojica je odmah pogodila prvi korak :)


Pa ništa, posmatraš ih i družiš se sa nijma. :lol: Da ti ne bude dosadno..

...druženje jeste drugi korak, al sigurno ne onako kako bi se kojica družila sa njima :lol:
za početak prvi cilj je sva mala Ja staviti pod upravu glavnog Ja(samodisciplinom, ne samokontrolom) kako bi se kasnije, tokom evolutivnog razvoja ljudskog bića, iskristalisalo jedinstveno, celovito i nedeljivo Ja. Jedan od osnovnih razloga zašto ima puno malih ja, i zašto se uglavnom ne poznaju međusobno, jeste to što je kod većine ljudi na planeti rad 3 osnovna centra(intelektulanog, emocionalnog i motoričko instinktivnog) iz kojih se kontrolišu sve aktivnosti ljudske mašine, potpuno neusklađen. Svaki fenomen, pojava i aktivnost u čoveku su povezani sa nekom od funkcija ovih centara(dobro, tu je i seksualni centar, al nećemo sad o njemu, posebna je to priča :lol: ). Za čoveka teškoću predstavlja razlikovanje funkcija centara, jer ih čovek nikad ne koristi zajedno, istovremeno, uvek je jedna dominantna, ona u kojoj se trenutno nalazi. Zato je nekim ljudim teško da naprave razliku između misli i osećanja, drugima je teško da naprave ratčliku između oseta i osećanja, trećima između misli i motoričkog impulsa...itd
Da bi se uočila razlika između funkcija centara potrebno je znati da svaka normalna psihička funkcija predstavlja instrument saznanja. Uz pomoć uma vidimo i doživljavamo jedan aspekt događaja, uz pomoć emocija, drugi aspekt, uz pomoć oseta treći. Celovita slika/predstava o nečemu se dobija kada to nešto istovremeno ispitamo umom, osećanjima i osetima.
Ljudska mašina bi u svakom trenutku svoje aktivnosti trebalo da bude uravnotežena, tj da rad centara bude uravnotežen, međutim to najčešće nije slučaj, upravo zbog toga što spoljašnji uticaji pokreću ljudsku mašinu, tj trenutni spoljašnji uticaji u pogon stavljaju neko ja, ili grupu ja, koje će se ponašati u skladu sa spoljnim uticajima. Ukoliko je rad centara neusklađen, dobijaju se različte reakcije u različitim situacijama, pa neko može na osnovu tih reakcija steći neki utisak o sebi, neku spoznaju, koju bi eventualno prihvatio kao sastavni deo svog algoritma ponašanja, što bi bilo pogrešno, jer u osnovi stoji pogrešan, tj neusklađen rad centara.
Drugim rečima, ima tu dosta usklađivanja i doterivanja dok se ne dođe do celovitog Ja... onaj prvi korak koji je kojica pomenula, to je prvi korak na dugačkom putu koji vodi pravo do dugačkog i strmog stepeništa na čijem kraju započinje dugačak put sa puno račvanja na kojem ćeš možda jednog dana biti u prilici da pronađeš sve što ti je neophodno za kristalizaciju celovitog Ja :lol:


Možda će biti lakše da podeseš tuđa ja. Imaćeš malo više razumevanja. :lol:

baš tako :lol:...jedna od težih prepreka za savlađivanje prilikom rada na sebi jeste podnošenje ispoljavanja drugih ljudi, tj njihovih Ja :lol:

kojica
15-01-2011, 10:18
Nisam ja pogađala, ja znam da je to prvi korak i da je to treći korak i deseti...
i kud god idemo i koliko god dugo putovali i šta god na tom putu radili pažljivo
posmatranje mora biti tu. http://forum.yu-budizam.com/Smileys/akyhne/anjali.gif


Samo, jeste teško. :lol:

Kovač
17-01-2011, 09:44
Ukoliko je rad centara neusklađen, dobijaju se različte reakcije u različitim situacijama, pa neko može na osnovu tih reakcija steći neki utisak o sebi, neku spoznaju, koju bi eventualno prihvatio kao sastavni deo svog algoritma ponašanja, što bi bilo pogrešno, jer u osnovi stoji pogrešan, tj neusklađen rad centara.
Drugim rečima, ima tu dosta usklađivanja i doterivanja dok se ne dođe do celovitog Ja... onaj prvi korak koji je kojica pomenula, to je prvi korak na dugačkom putu koji vodi pravo do dugačkog i strmog stepeništa na čijem kraju započinje dugačak put sa puno račvanja na kojem ćeš možda jednog dana biti u prilici da pronađeš sve što ti je neophodno za kristalizaciju celovitog Ja
Pod uslovom da postoji volja da se dodje do tog Ja,i da nisi umoran od traženja i lutanja...

dr.Kadžija
17-01-2011, 10:43
Pod uslovom da postoji volja da se dodje do tog Ja,i da nisi umoran od traženja i lutanja...

Volja ne postoji, i ona mora da se stvori :lol:
Ko je umoran od traženja i lutanja, taj je mrtav. Svaki dan na ulicama možeš videti hiljade mrtvih ljudi. Na njih se odnosi ona - pustite mrtve da sahrane njihove mrtve.

malavelika
10-02-2011, 00:03
JA je ono sto vidis kad pogledas u sebe, ne u ogledalo
bez maske, bez sumnje, bez podozrenja, bez sujete, bez kompleksa, bez subjektivnog
drugim recima-ono JA u sebi samima nikada ne sagledamo
da li to znaci da neko drugi, ko nas vidi bez svega pobrojanog gore, moze bolje da dokuci nase JA od nas samih?

QueenOfClubs
10-02-2011, 16:56
ЈА за државу с мојим ЈМБГ-ом, личном, пасошем, дипломом, радном књижицом, возачком, М4 обрасцем, без досијеа (ваљда :lol:)
Још један порески обвезник, још један број, износ, проценат, статистички податак.
ЈА за мог сина мајка коју воли безусловно и већ се пита зашто је то тако. Зашто ме воли само зато што сам мама...
И да ли бе ме волео да сам другачија... Да, би.
ЈА за себе у овом тренутку. Живим онако како желим и како једино умем.
Не плашим се, у будућност не гледам. Прошлост је запечаћена, не враћам се и не осврћем.
Не загледам се у себе. Како Причалица скоро рече – изгледа да је све одређено, јасно.
Није увек тако, различите животне ситуације ме доводе у разна искушења.
Тад пустим да време покаже. И покаже.
У ствари, живот је врло једноставан. Компликују га људи.

kojica
10-02-2011, 17:32
JA je ono sto vidis kad pogledas u sebe, ne u ogledalo
bez maske, bez sumnje, bez podozrenja, bez sujete, bez kompleksa, bez subjektivnog
drugim recima-ono JA u sebi samima nikada ne sagledamo
da li to znaci da neko drugi, ko nas vidi bez svega pobrojanog gore, moze bolje da dokuci nase JA od nas samih?
A šta će da vidi? Mislim.. kad sve to oduzneš šta će da ostane? :huh:

причалица
10-02-2011, 19:31
Volja ne postoji, i ona mora da se stvori :lol:
Ko je umoran od traženja i lutanja, taj je mrtav. Svaki dan na ulicama možeš videti hiljade mrtvih ljudi. Na njih se odnosi ona - pustite mrtve da sahrane njihove mrtve.


pretera ga načisto. niko nije mrtav za sva vremena...svako ima svoje faze. možda ti neko izgleda bezvoljno, ali - jednostavno ima loš dan?

malavelika
14-02-2011, 11:42
A šta će da vidi? Mislim.. kad sve to oduzneš šta će da ostane? :huh:

pa, kako ko kojice
ne mogu ja da znam sta ces ti, ili neko drugi, da vidi kad pogleda unutar sebe, i sta ce da mu ostane kad skine sve maske koje svi svakodnevno nosimo
ja znam sta je ono sto JA naslucujem o svome JA... jos uvek ne poznajem sebe dovoljno da vidim, vec samo naslucujem to JA...moguce da svako od vas tacno zna sta to JA predstavlja, iako se usudjujem da ispoljim blagu sumnju u to...:lol:

причалица
14-02-2011, 11:46
ja sam ljubav :sojka:

QueenOfClubs
14-02-2011, 11:50
JA je ono sto vidis kad pogledas u sebe, ne u ogledalo
bez maske, bez sumnje, bez podozrenja, bez sujete, bez kompleksa, bez subjektivnog
drugim recima-ono JA u sebi samima nikada ne sagledamo
da li to znaci da neko drugi, ko nas vidi bez svega pobrojanog gore, moze bolje da dokuci nase JA od nas samih?
А зар маске, сумње, подозрење, сујета, комплекси нису део мене?
Зар све то нисам ја?

причалица
14-02-2011, 11:53
А зар маске, сумње, подозрење, сујета, комплекси нису део мене?
Зар све то нисам ја?

jok. to je uticaj spoljašnjeg sveta na tebe....i to negativni uticaj.

QueenOfClubs
14-02-2011, 11:55
jok. to je uticaj spoljašnjeg sveta na tebe....i to negativni uticaj.
Како год да је, то јесте део мене, не могу да га се одрекнем јер ми се не свиђа.
Ту је, па је ту, елте.

DaDole
14-02-2011, 11:56
svako od nas ima svoje JA koje poznaje površno,dobro ili skroz dobro..poenta je u tome koliko smo mi dobri sa tim svojim JA..koliko ga priznamo,poštujemo,mrzimo ponekad ili volimo do bola..
a ljudi nekako ne vole da zadiru u svoje intimne dubine što je i prirodno jer se plaše onog što bi tamo mogli da sretnu..onog svog JA koje nisu upoznali,na čije postojanje su žmirili..

QueenOfClubs
14-02-2011, 12:01
Чек бре, мени ништа није јасно, али стварно...
Опет сте све искомпликовали.
О каквим бре дубинама, огољавању причате?
Сад се као нешто крије у мени што нико жив па ни ја сама нисмо видели.
А само то сам у ствари ја, а све оно што се види је као површно па то нисам ја.
Аман.

причалица
14-02-2011, 12:04
Чек бре, мени ништа није јасно, али стварно...
Опет сте све искомпликовали.
О каквим бре дубинама, огољавању причате?
Сад се као нешто крије у мени што нико жив па ни ја сама нисмо видели.
А само то сам у ствари ја, а све оно што се види је као површно па то нисам ја.
Аман.

ih, bre, kvinče....tebi je sve jasno a kao nije ti jasno :lol:

DaDole
14-02-2011, 12:06
Svako od nas u sebi ima nešto što ne da nikom drugom da vidi,zar ne...
i opet svako od nas ima barem mali dio nečeg u sebi što ni on sam ne spozna dugo..

QueenOfClubs
14-02-2011, 12:13
Svako od nas u sebi ima nešto što ne da nikom drugom da vidi,zar ne...
i opet svako od nas ima barem mali dio nečeg u sebi što ni on sam ne spozna dugo..
Не капирам, али стварно.
Шта то у мени може да буде што ни ја сам нисам никад видела.
Ко ми је то ставио ту? Одакле се створило?
И чему служи?

А кад нешто кријем, то нису особине, свакако.

причалица
14-02-2011, 12:17
Не капирам, али стварно.
Шта то у мени може да буде што ни ја сам нисам никад видела.
Ко ми је то ставио ту? Одакле се створило?
И чему служи?

А кад нешто кријем, то нису особине, свакако.

zar ti se nikad nije desilo da se ponašaš neočekivano u nekoj situaciji? ali, totalno neočekivano? to je ipak deo tebe koji je tebi nepoznat, jer je neočekivan...a svakako potiče od neke osobine koju nisi do tada spoznala.
sve ovo pričam pod uslovom da važi prva rečenica.

DaDole
14-02-2011, 12:26
zar ti se nikad nije desilo da se ponašaš neočekivano u nekoj situaciji? ali, totalno neočekivano? to je ipak deo tebe koji je tebi nepoznat, jer je neočekivan...a svakako potiče od neke osobine koju nisi do tada spoznala.
sve ovo pričam pod uslovom da važi prva rečenica.
..o tome sam i pisala..postoje u nama neke želje kojih nismo uvijek svjesni,neko naše podsvjesno u reakcijama ili nekom drugom obliku...ali,bolje je da ja o tome ne pišem .

причалица
14-02-2011, 12:29
..o tome sam i pisala..postoje u nama neke želje kojih nismo uvijek svjesni,neko naše podsvjesno u reakcijama ili nekom drugom obliku...ali,bolje je da ja o tome ne pišem .

što? što je bolje da neko drugi piše o tome, ne razumem...svako ima neko svoje iskustvo koje je ilustrativno.

QueenOfClubs
14-02-2011, 12:33
zar ti se nikad nije desilo da se ponašaš neočekivano u nekoj situaciji? ali, totalno neočekivano? to je ipak deo tebe koji je tebi nepoznat, jer je neočekivan...a svakako potiče od neke osobine koju nisi do tada spoznala.
sve ovo pričam pod uslovom da važi prva rečenica.
У неколико наврата ме је изненадила моја хладноћа и мир.
То су биле ситуације које су биле опасне по живот.
Али онда сам скапирала да сам таква у критичним ситуацијама.
Док нас нека, до тада нама непозната, ситуација не доведе у неко одређено стање ми не можемо знати како ћемо се понашати.
Сад ја да седим и да се преиспитујем шта би било кад би било и шта ће бити кад буде...
Кад буде, видећу. Ако ме живот не доведе у неку ситуацију, неће се ни испољити јер нема потребе.
И то не могу ни да знам нити ћу да се преиспитујем у том смислу.
То није ни од каквог значаја, свакако.

QueenOfClubs
14-02-2011, 12:37
..o tome sam i pisala..postoje u nama neke želje kojih nismo uvijek svjesni,neko naše podsvjesno u reakcijama ili nekom drugom obliku...ali,bolje je da ja o tome ne pišem .
Мене стварно занима, па бих волела да напишеш.
Можда сам ја искрена према себи и волим себи да испуњавам жеље и самој себи делујем прилично једноставно.
Математички прецизно. :lol:
У сваком тренутку сам свесна себе.
Мени је тешко да схватим нешто другачије...

причалица
14-02-2011, 12:37
У неколико наврата ме је изненадила моја хладноћа и мир.
То су биле ситуације које су биле опасне по живот.
Али онда сам скапирала да сам таква у критичним ситуацијама.
Док нас нека, до тада нама непозната, ситуација не доведе у неко одређено стање ми не можемо знати како ћемо се понашати.
Сад ја да седим и да се преиспитујем шта би било кад би било и шта ће бити кад буде...
Кад буде, видећу. Ако ме живот не доведе у неку ситуацију, неће се ни испољити јер нема потребе.
И то не могу ни да знам нити ћу да се преиспитујем у том смислу.
То није ни од каквог значаја, свакако.

kako bre nije...viš da si mrtva ladna kad je najjača frka, moš nekog da ucmekaš :lol: moraš da se pripremiš za to, pa da se kontrolišeš i da kažeš ''aha, to je ono o čemu sam mislila onog ponedeljka kad nisam imala posla na poslu''... i tako.

p.s. preispitivanje je uvek od značaja, makar i obične stvari bile u pitanju, a kamoli ''ja''. preispitivanje dovodi do korekcije ponašanja, do kajanja ili nečeg drugog....tako da ne treba odbacivati preispitivanje.

QueenOfClubs
14-02-2011, 12:45
kako bre nije...viš da si mrtva ladna kad je najjača frka, moš nekog da ucmekaš :lol: moraš da se pripremiš za to, pa da se kontrolišeš i da kažeš ''aha, to je ono o čemu sam mislila onog ponedeljka kad nisam imala posla na poslu''... i tako.

p.s. preispitivanje je uvek od značaja, makar i obične stvari bile u pitanju, a kamoli ''ja''. preispitivanje dovodi do korekcije ponašanja, do kajanja ili nečeg drugog....tako da ne treba odbacivati preispitivanje.
Па могу само да нагађам, али стварно.
Све је то претпоставка, док се заиста не деси, не знаш.
Али, то су већ екстреми, 99 одсто људи никад не дође у такву ситуацију да не зна како ће реаговати.

Сећам се, кад ми се дете изгубило како сам у 5 секунди направила план потраге и дала задужења свакоме. :facepalm:
Кад смо га нашли, онда сам почела да плачем и да се тресем.
До тада, као да се дешавало неком другом.
Али ја то нисам могла да предвидим.
Ја сам рецимо мислила да ћу да паничим и вичем и трчим.
Знаш, кад ти неко препричава своја искуства или гледаш филм, па мислиш, е овако би ја, е врага, није баш тако, и зато тврдим да нема сврхе :lol:

DaDole
14-02-2011, 12:46
Hvala pričalice:)
Dugi niz godina sam posvetila poznavanju ljudi i sebe u interakcijama,reakcijama i nisam uvijek u skoro identičnim situacijama reagovala ni približno isto..tako sam tražila odgovore koji su me dovodili postepeno do poznavanja onog dijela mog bića koji mi je bio sakriven...testirala sam sebe u stresnim situacijama..evo,kod nas je rat trajao 4 godine ..i imam bezbroj primjera kojima sam ja detektovala neke svoje osobine kroz koje sam sazrijevala..ali,da preskočim tu tužnu temu,pa ću dati jedan drugi primjer:
DA me je neko prije par godina pitao mogu li da praštam,iz topa bih rekla:"Ne",a sad sam to naučila,spoznala jednu svoju unutrašnju potrebu da oprostim ljudima koje volim..upoznala dio sebe koji umije da prašta.
svako u sebi ima malu evoluciju,on teče i mijenja se u njoj..

kojica
14-02-2011, 12:53
Мене стварно занима, па бих волела да напишеш.
Можда сам ја искрена према себи и волим себи да испуњавам жеље и самој себи делујем прилично једноставно.
Математички прецизно. :lol:
У сваком тренутку сам свесна себе.
Мени је тешко да схватим нешто другачије...

Zen svaki tren.. :lol:

Ja sam počela da naslućujem koliko sam nesvesna.

QueenOfClubs
14-02-2011, 13:15
Hvala pričalice:)
Dugi niz godina sam posvetila poznavanju ljudi i sebe u interakcijama,reakcijama i nisam uvijek u skoro identičnim situacijama reagovala ni približno isto..tako sam tražila odgovore koji su me dovodili postepeno do poznavanja onog dijela mog bića koji mi je bio sakriven...testirala sam sebe u stresnim situacijama..evo,kod nas je rat trajao 4 godine ..i imam bezbroj primjera kojima sam ja detektovala neke svoje osobine kroz koje sam sazrijevala..ali,da preskočim tu tužnu temu,pa ću dati jedan drugi primjer:
DA me je neko prije par godina pitao mogu li da praštam,iz topa bih rekla:"Ne",a sad sam to naučila,spoznala jednu svoju unutrašnju potrebu da oprostim ljudima koje volim..upoznala dio sebe koji umije da prašta.
svako u sebi ima malu evoluciju,on teče i mijenja se u njoj..
Е сад дођосмо до једног другог питања.
Колико заправо различите ситуације формирају нашу личност?
Шта је у основи а шта је надоградња?

Да си рецимо одрасла у миру и благостању, никад ниси осетила ни земљотрес, да ли би спознала себе и на тај начин?

dr.Kadžija
14-02-2011, 14:35
Е сад дођосмо до једног другог питања.
Колико заправо различите ситуације формирају нашу личност?
Шта је у основи а шта је надоградња?

Да си рецимо одрасла у миру и благостању, никад ниси осетила ни земљотрес, да ли би спознала себе и на тај начин?

jes da nisi mene citirala, al ću da odgovorim svejedno :lol:
Samo različite situacije formiraju našu ličnost, ništa drugo :lol:. Znači odgovor na pitanje 'koliko' bi bio - u full-u :lol:
U osnovi leži čovekovo biće, koje izgradnjom ličnosti počinje polako da odumire, dok ga ličnost potpuno ne uništi u nekom trenutku života. Retki imaju tu sreću da im biće do ne umre, tj retki imaju sreće da s punim pravom tvrde da nisu mrtvi :lol:
Ako neko odraste/odrasta u miru i blagostanju, taj može da spozna sebe samo u tim okolnostima, i sve dok ne oseti zemljotres, ili drugačije okolnosti života, ne može da se spozna drugačije.

dr.Kadžija
14-02-2011, 14:37
У сваком тренутку сам свесна себе.


A jel si bila i u trenutku kad si pisala ovo? :lol:

QueenOfClubs
14-02-2011, 16:57
jes da nisi mene citirala, al ću da odgovorim svejedno :lol:
Samo različite situacije formiraju našu ličnost, ništa drugo :lol:. Znači odgovor na pitanje 'koliko' bi bio - u full-u :lol:
U osnovi leži čovekovo biće, koje izgradnjom ličnosti počinje polako da odumire, dok ga ličnost potpuno ne uništi u nekom trenutku života. Retki imaju tu sreću da im biće do ne umre, tj retki imaju sreće da s punim pravom tvrde da nisu mrtvi :lol:
Ako neko odraste/odrasta u miru i blagostanju, taj može da spozna sebe samo u tim okolnostima, i sve dok ne oseti zemljotres, ili drugačije okolnosti života, ne može da se spozna drugačije.
Па о томе причам све време.
И чему онда размишљање на тему – ко сам заправо ја.
Па знам само оно што јесам доживела.
Немам благу представу како ћу да реагујем у мени до сада непознатим ситуацијама.
Нек то и јесте скривено у мени, ал џаба, не могу да га ископам у овом тренутку па све на трепавице да се обрнем.
Могу само да нагађам, а то је обично погрешно. :lol:

QueenOfClubs
14-02-2011, 16:57
A jel si bila i u trenutku kad si pisala ovo? :lol:
Потпуно, хоћеш да ти препричам тај тренутак моје самосвесности? :lol:

Klu
31-07-2011, 20:17
ja...DeeLite...priglup, vulgaran, kako i priliči jednom pandurčini...

DaDole
12-10-2011, 08:05
Zamislite da nepripremljeni morate stati ispred neke skupine koja vas ne poznaje,koja vas prvi put vidi i na najbolji način u svega tridesetak sekundi predstaviti sebe,"prodati sebe" kao na intervjuu za posao kad vas pitaju ono čuveno: "Recite mi nešto o sebi?"
Kako god banalno zvučalo,to je jedno od najtežih pitanja:hm:

Sandokan
12-10-2011, 09:06
Zamislite da nepripremljeni morate stati ispred neke skupine koja vas ne poznaje,koja vas prvi put vidi i na najbolji način u svega tridesetak sekundi predstaviti sebe,"prodati sebe" kao na intervjuu za posao kad vas pitaju ono čuveno: "Recite mi nešto o sebi?"
Kako god banalno zvučalo,to je jedno od najtežih pitanja:hm:

Ma za 30 sekundi ne bi stigao ni da razmislim :lol:

DaDole
12-10-2011, 09:11
Ma za 30 sekundi ne bi stigao ni da razmislim :lol:

tačno toliko vremena dobiješ da se prezentuješ:) e,sad ovisi pred kojim tijelom,odnosno skupom;)

kojica
12-10-2011, 09:28
Ma to je najmanji problem. Prvo bi mi na pamet pale laži koje oni očekuju da čuju,
a sve u zavisnoti od toga o kakvom se poslu radi. :lol:

Meni je mnogo teže kad ostanem sama sa sobom i kad krenem da tražim to JA,
a njega nigde. :qq:

ribizla
12-10-2011, 09:39
JA -> moje drugo ja :aha:

i stizem da se prezentujem za 30 sekundi :haha: bez problema.. samo da ubacim u petu brzinu :lol:

причалица
12-10-2011, 10:01
a ja mislila da je ovo neka nova tema :pada:



Meni je mnogo teže kad ostanem sama sa sobom i kad krenem da tražim to JA,
a njega nigde. :qq:

eh, pričaj mi nešto o tome :(

DaDole
12-10-2011, 13:21
Ma to je najmanji problem. Prvo bi mi na pamet pale laži koje oni očekuju da čuju,
a sve u zavisnoti od toga o kakvom se poslu radi. :lol:

Meni je mnogo teže kad ostanem sama sa sobom i kad krenem da tražim to JA,
a njega nigde. :qq:

jeste da..ovo prvo je stvar vještine i može uvijek da se istrenira:) a ovo drugo,e to je Ahilova peta:)

ribizla
12-10-2011, 13:24
Meni je mnogo teže kad ostanem sama sa sobom i kad krenem da tražim to JA,
a njega nigde. :qq:

kako nema? :eek:
kako moze da nema? gde je alter ego?! m?

kojica
12-10-2011, 16:34
Pa gde je?

Nije da ga nema, nego ja ne mogu da ga nađem. :lol:

Pojavi se kad se najmanje nadam, nešto izvoljeva, buni se...
ali kada ga tražim :nene:

ribizla
12-10-2011, 16:40
ne trazis na pravom mestu :g:

kojica
12-10-2011, 16:41
Kako to misliš?

ribizla
12-10-2011, 16:44
Kako to misliš?

pa mislim da to svoje JA ne trazis na pravom mestu :aha:

kojica
12-10-2011, 16:49
Aha..

ti zapravo misliš da ja svoje JA ne tražim na pravom mestu... :hm:

Baš se ispričasmo.

Možeš ti da misliš šta hoćeš, al nekada bi bilo lepo i da objasniš.
Ako nećeš da objasniš, nemoj spamovati.

ribizla
12-10-2011, 16:54
sta se duris odmah? i ljutis? imas ti nekih problema? sem tog sto ne mozes da nadjes svoje JA!?

svoje JA!
se trazi u srcu, u dusi...
moras duboko da zavirish u sebe.. u svoja osecanja..
sigurno ces ga naci...
nekad je potrebno staviti i sharene naochare ... nekad je potrebno obojiti svet u crno i sivo...
ali uvek UVEK moze da se nadje svoje JA!
:aha:
samo ako iskreno zelis da se potrudis i ako zelis da ga nadjes..

kojica
12-10-2011, 17:01
JA je dakle deo duše? Još ne sretoh nekoga ko je dušu locirao, pa sam zato ovako radoznala,
ne zameri. Ne durim se, nego želim da mi objasniš.

A ovo, ''ako iskreno želiš, onda ćeš''.. mi je malo problematično...
Evo recimo da iskreno želim da se potrudim, da li možeš da mi kažeš kako da se potrudim?

ribizla
12-10-2011, 17:10
ne mogu :aha:
to moras sama.. kao i sve ostalo :aha:

JA, je samo jedno zrno duse... ne daj Boze da je JA cela dusa.. ljudi bi bili nemilosrdno zli...
ili si ti zapravo toliko zla.. da nisi u stanju da nadjes svoje ja? :hm:

dusa se ne locira.. ja to nigde nisam napisala..
dusu il imas il nemas.. :aha: (a trebalo bi da je svi imamo.. pa makar bila i zle naravni) :aha:

kojica
12-10-2011, 17:13
Brate sestro.. :haha: pozdravila te Mona i kaže da si njen idol...:haha:

Tako i ona kad ne zna o čemu priča, ospe paljbu na sagovornika. :)

e šteta.. a baš sam mislila da ću nešto novo naučiti...

ribizla
12-10-2011, 17:15
gresis kojo..
ja znam sta pricam :aha: i to vrlo dobro znam.

i uopste nisam rasula paljbu na sagovornika.. samo kazem ono sto mislim...
posto vidim kako reagujes na muziku koja je romanticna.. i sve ostalo.. :aha:

Ciciban
24-11-2019, 22:54
Kontam da smo se pogubili ovdi, kao i na svakoj temi o sujeti a ima ih podosta na ovom forumu. :g: