PDA

Pogledaj Punu Verziju : Upomoć, nestajemo!!!



Man
19-09-2010, 15:30
Malo li je kad se uzme u obzir veličina Srbijice? Ne žele Srbi više ni da rađaju, niti da se rađaju, izgleda. Visoki su standardi za podizanje dece,


i sve manje je onih koji žele da podare život. Da se nastave kroz decu.
Opsednuti projektima, apliciranjem, glamurom medijskog opsenarenja,
mnogi žele samo sebi i za sebe. Oni koji imaju neki status i novac. Na
prvom mestu, pa na prvom prvom, pa na drugom prvom... jesu uspeh i
stajling.
A država ne nudi nikakvo rešenje, osim sve novijih modela reality zabave.
Novac se vrti, sve u slavu izbezumljivanja vrste. Pikanterije, skandali,
lakoća postojanja... toliki reality programi, a realnosti nigde. Silan svet
izvan ekrana i produkcija ove vrste, živi. Stvarno. Bez simulacije. I bilo
bi dobro da država, slava joj, nađe modus prelivanja novca iz džepova
milionera u fondove za nasušni život.
Da nagradi i stimuliše pamet, znanje i istinsku kreativnost. I usput,
promoviše roditeljstvo. Recimo, da obezbedi majkama, koje to žele,
poslove sa pola radnog vremena, da profunkcionišu sekcije u školama,
umesto plaćenih termina za sve što bi trebalo da bude deo obrazovno-
vaspitnog sistema... da...
Ove godine grad veličine Ivanjice. Za pet godina još jedan... I eto, niko više neće morati da brine o nama. Kad nam preostane samo svetli prestoni grad, mudraci koji predstavljaju nas, i korporacijski bogovi koji dele svet, moći ce da odahnu. Bićemo tipičan primer odumiranja države. I nikakve rezolucije, niti deklaracije više neće biti važne. Bićemo definitivno - nebeski. Neka, i zaslužili smo. Da se odmorimo.

Autor:
Vesna Kapor

Zazijavalo
19-09-2010, 19:10
Način prelivanja novca iz milionerskih u narodne džepove nađen je u Jajcu, da prostiš, daleke 1943. godine.
E, kuj ne poštuje Jajce i Avnoj i tako to, taj će da propadne. :mrgreen:

причалица
20-09-2010, 16:07
Način prelivanja novca iz milionerskih u narodne džepove nađen je u Jajcu, da prostiš, daleke 1943. godine.
E, kuj ne poštuje Jajce i Avnoj i tako to, taj će da propadne. :mrgreen:

pa kuj poštovao, taj je tako decu i vaspitavao...da se ne razmnožavaju....

Zazijavalo
21-09-2010, 10:04
Ajde!

Tibi
21-09-2010, 20:12
pa kuj poštovao, taj je tako decu i vaspitavao...da se ne razmnožavaju....
Od kada su osetili zabranjene plodove (zapadnu demokratiju :mrgreen:) a 43.-a zaboravljena, izostavise...razmnozavanje. Nebeski narod...jos u ovom milenijumu.

причалица
21-09-2010, 20:16
Ajde!

pa ajde....moji baba i deda ih imali osmoro, a onda tih osmoro samo po dvoje....od tih 16 samo nas četvoro imamo decu....pa ti sad vidi.
a tih osmoro je odraslo u najkomounjarskije doba, pobegli svi u grad od motike i tako....kakva deca, kakvi bakrači....a selo ostalo, tarabe se sve porušile i strulile. o deci da ne pričam.

G
21-09-2010, 20:30
Ja imam troje... Ajde "demagozi" koliko ih vi imate? :)

QueenOfClubs
21-09-2010, 20:33
Једно.
Логика мог бившег мужа је да не прави сиротињу.
Да је боље имати једно и прижити му све, него да троје живе у беди.
И никако нисам успела да га убедим у супротно.
Питам се да ли би тако причао да је прва била ћерка... :neutral:

Zazijavalo
21-09-2010, 20:34
pa ajde....moji baba i deda ih imali osmoro, a onda tih osmoro samo po dvoje....od tih 16 samo nas četvoro imamo decu....pa ti sad vidi.
a tih osmoro je odraslo u najkomounjarskije doba, pobegli svi u grad od motike i tako....kakva deca, kakvi bakrači....a selo ostalo, tarabe se sve porušile i strulile. o deci da ne pričam.

To nema veze sa komunizmom, no sa kontracepcijom. A ja evo sedim i pokušavam da se setim od mojih deda i baba ima li ko da nema potomstvo. I ispade samo ovi što se rasturiše po zapadu nemadu. Al to zato što su još mladi, još nisu uvatili četrdesetu. :mrgreen:

Zazijavalo
21-09-2010, 20:35
Ja imam troje... Ajde "demagozi" koliko ih vi imate? :)

Ja dvoje. Tolko smo se ovaj potrudili. :rumenko:

G
21-09-2010, 20:37
Једно.
Логика мог бившег мужа је да не прави сиротињу.
Да је боље имати једно и прижити му све, него да троје живе у беди.
И никако нисам успела да га убедим у супротно.
Питам се да ли би тако причао да је прва била ћерка... :neutral:

Tvoj bivši muž da je imao mozga ne bi bio bivši... Ja ćerke više pazim nego sina i da ne ispadnem demagog...Za ćerke bi nekoga za vrat ugrizao ako treba! Sin će se već snaći...

QueenOfClubs
21-09-2010, 20:39
Tvoj bivši muž da je imao mozga ne bi bio bivši... Ja ćerke više pazim nego sina i da ne ispadnem demagog...Za ćerke bi nekoga za vrat ugrizao ako treba! Sin će se već snaći...
Па то је више саможивост...

Zazijavalo
21-09-2010, 20:42
Tvoj bivši muž da je imao mozga ne bi bio bivši... Ja ćerke više pazim nego sina i da ne ispadnem demagog...Za ćerke bi nekoga za vrat ugrizao ako treba! Sin će se već snaći...

A! to je tajna trojke. Dve ćere, a najmlađi muški. :)
Posle mi demagozi. :mrgreen:

QueenOfClubs
21-09-2010, 20:43
Њему је најмлађе женско.

Zazijavalo
21-09-2010, 20:44
I još jeno. :)

G
21-09-2010, 20:47
Па то је више саможивост...

Zato je bivši i kgj...Nego ti sina da vaspitavaš da bude drugačiji ! Da bude čovek i da voli decu...Pisao sam negde jednom koliko je teško biti jedinac i kako je gadno kad dođe kriza a nemaš na koga da se osloniš. Imati brata ili sestru je divna privilegija. To je svetinja...To se životom brani. Ja sam svoju ljubav usmerio na brata i sestru od ujaka i sa njima se poštujem kao da smo najrođeniji ali opet ...

G
21-09-2010, 20:48
A! to je tajna trojke. Dve ćere, a najmlađi muški. :)
Posle mi demagozi. :mrgreen:

Nije zazi...Znaju drugari Sin je najstariji pa 2 ćerke...:)

Zazijavalo
21-09-2010, 20:48
Ja sam ljubav usmerio na taštu. :mrgreen:

Zazijavalo
21-09-2010, 20:49
Nije zazi...Znaju drugari Sin je najstariji pa 2 ćerke...:)
Početnička sreća... :mrgreen:

QueenOfClubs
21-09-2010, 20:55
Ако изузмемо парове који никако или тешко могу да добију децу, основни разлог за немање деце јесте саможивост.
Можда ће неко рећи да је код нас борба за пуким преживљавањем утицала на то, али тврдим да ипак није.
Кад смо били много сиромашнији, у ратовима, деца су се ипак рађала.
Некад су она била највеће богатство.
И људи су се за ту децу борили. Борили се да их прехране и од њих направе људе.
Данас се само проналазе изговори.

Рецимо, ја својој кумици, која је ћерка јединица, не могу да купим било шта а да она то већ нема.
Кренимо од гардеробе, преко играчака, компјутера, мобилног телефона, mp4 плејера, уграђених монитора у кола па све до опреме за скијање.
А да. Причамо о детету од 5 година.

причалица
22-09-2010, 16:23
Ja imam troje... Ajde "demagozi" koliko ih vi imate? :)

mi imamo dve...i sad mi žao što nisam rodila bar još jedno dete....al', sad je dockan.

Zaga
22-09-2010, 16:27
imam dva sina....na žalost više ne smem iz zdravstvenih razloga...

причалица
22-09-2010, 16:33
eto, svi imaju neke razloge što ostaju na dva deteta...a džiju se ''zalomilo'' tri, jer ima blizance.:raz_128:

G
22-09-2010, 16:37
eto, svi imaju neke razloge što ostaju na dva deteta...a džiju se ''zalomilo'' tri, jer ima blizance.:raz_128:

Nemam bre nego je klinja blizanac u horoskopu...Dakle Sin 16,5 Ćera 14,5 i ćera 5,5...Ja bi još...:pusi:

причалица
22-09-2010, 16:41
Nemam bre nego je klinja blizanac u horoskopu...Dakle Sin 16,5 Ćera 14,5 i ćera 5,5...Ja bi još...:pusi:

a, sorry....znala sam da ima neki blizanac :raz_128: osim mene na ovom belom svetu.

PRCKO
25-09-2010, 08:46
Upravo radim na tome :pusi:

Man
25-09-2010, 09:08
i ja bi malo da radim na tome :raz_095: pa ako ima neka raspoložena da podupre :rumenko: moje napore :P

QueenOfClubs
25-09-2010, 09:10
Да остане трудна? :eek:

Man
25-09-2010, 09:34
važno da se trudi :) ne mora baš i to :raz_095:

Man
25-09-2010, 10:00
ma što da ne :raz_088:

QueenOfClubs
25-09-2010, 10:06
Ћеркицу једну да те мази и пази кад остариш.

причалица
25-09-2010, 10:25
Ћеркицу једну да те мази и пази кад остариш.

i ja mislim da mu fali neka mala devojčica koja će da ga vuče za kikice :raz_128: i da da ga ljubi u obraz i tako :raz_082: i za koju će on da bude car.

Man
25-09-2010, 10:50
naš ti koliko ja patim za devocicom :cry:

Zazijavalo
25-09-2010, 11:41
HIMNA OČEVA ŽENSKIH BEBA

Srce mi radost ne štedi
kad trepte dugini zraci.
Naprotiv, krv mi se ledi
kad prolaze dečaci.
Dečaci, kao dečaci
ne uzrujavaju oni mene,
al katkad od njih muškarci
postanu- pa se žene.
Dugo se, dugo rešavaju,
al se na kraju venčavaju.
Krmci medj veknicama
Žene se sekicama...

Ogden Neš :lol:

причалица
25-09-2010, 11:58
HIMNA OČEVA ŽENSKIH BEBA

Srce mi radost ne štedi
kad trepte dugini zraci.
Naprotiv, krv mi se ledi
kad prolaze dečaci.
Dečaci, kao dečaci
ne uzrujavaju oni mene,
al katkad od njih muškarci
postanu- pa se žene.
Dugo se, dugo rešavaju,
al se na kraju venčavaju.
Krmci medj veknicama
Žene se sekicama...

Ogden Neš :lol:

ogden neš je genijalac :lol:


naš ti koliko ja patim za devocicom :cry:

znam.

G
26-09-2010, 00:10
Mene moje ćere obožavaju a sin samo gleda kako da me orobi za kintu (za sada, kasnije očekujem: auto, stan i ostalo). Mislim da samo onaj ko ima ćerke zna šta znači biti obožavan i obasipan pažnjom i ljubavlju. Ćerke su bitno drugačije od sinova kad je u pitanju odnos prema roditeljima...:)

причалица
26-09-2010, 08:28
Mene moje ćere obožavaju a sin samo gleda kako da me orobi za kintu (za sada, kasnije očekujem: auto, stan i ostalo). Mislim da samo onaj ko ima ćerke zna šta znači biti obožavan i obasipan pažnjom i ljubavlju. Ćerke su bitno drugačije od sinova kad je u pitanju odnos prema roditeljima...:)

pa, mogu samo da govorim kao ćerka, a ne i kao roditelj koji ima sina...jer imam dve devojke, tako Gospod dao.
ne kažem da sam mnogo brižna, ali moji roditelji (i tata dok je bio živ, a sada majka) znaju da sam uvek tu za njih - od pečenja krofni do kupovine lekova.
za mog dragog brata se to, na žalost, ne može reći....on traži po nekom svom pravu.
ali to nije tema. činjenica je da ljudi sve manje rađaju decu. zašto? ne znam.
kod nas na poslu ima jedna labnoratorija gde niko, bre, nema decu. niko...i jednom dovedem ove moje klinke (imale su 3 i 5 godina), bilo je leto i samo sam htela nešto da prebacim s kompa na (tadašnje) diskete....a dođe taj kolega iz ''sterilne'' laboratorije i pita me ''šta će OVO ovde?''
gledam ga i kažem da to nisu stvari, nego ljudi i da je pogrešio pokaznu zamenicu, što je za jednog akademskog građanina neoprostivo.
mislim da me ne voli i dan danas...odrtaveo, ružan...ali, vozi džip.
jebo ga on...neka mi džip rađa unučiće.

Zazijavalo
26-09-2010, 09:40
:lol:

Inače, nema veze sa stavom dece, nego sa stavom roditelja. Pojednostavljeno rečeno, "sin orobi za kintu", a "da tata princezi i kad ne traži". :mrgreen:

G
26-09-2010, 10:20
Nema veze sa mojim stavom. Meni prija i mangupsko ponašanje sina i umiljato ponašanje ćera. Zamisli da mi i sin bude umiljat sa 190 cm visine i 80 kg težine a trenira kik boks...I u jednom i u drugom jednako uživam samo sam konstatovao kako su ćere pažljivije...:)

QueenOfClubs
26-09-2010, 10:22
Ја нисам умиљата ћера. :raz_088:
Ал што мој брат уме да се умиљава, чудо једно.

G
26-09-2010, 10:23
Ја нисам умиљата ћера. :raz_088:
Ал што мој брат уме да се умиљава, чудо једно.

Injaoooooooo neko se oseća zapostavljeno.:)

QueenOfClubs
26-09-2010, 10:24
Injaoooooooo neko se oseća zapostavljeno.:)
Мјок бре. Нико није запостављен.

G
26-09-2010, 10:31
Мјок бре. Нико није запостављен.

Znam da nisi i šta su sve tvoji matorci tebi obezbedili i obezbeđivali zato se šalim. A i znam kako su očevi zanimanja tvog oca slabi na ćerke..:)

QueenOfClubs
26-09-2010, 10:32
Znam da nisi i šta su sve tvoji matorci tebi obezbedili i obezbeđivali zato se šalim. A i znam kako su očevi zanimanja tvog oca slabi na ćerke..:)
Ух, мој тата је специфичан. :lol:
Не да није слаб на мене, него полуди на сваки знак слабости.

причалица
26-09-2010, 12:04
Ја нисам умиљата ћера. :raz_088:
Ал што мој брат уме да се умиљава, чудо једно.

možda što nismo umiljate i nestajemo....

G
26-09-2010, 20:30
možda što nismo umiljate i nestajemo....

Mislim da vas i dalje ima više nego muškaraca... evo pogledaj... http://webrzs.stat.gov.rs/axd/popis.htm

причалица
08-10-2010, 19:02
Za mlade Srbe očinstvo i porodica na prvom mestu

Rezultati istraživanja „Diskaveri kanala“ - „Vrste: vodič za razumevanje mladih muškaraca“ koje je sprovedeno u periodu od 2009. do 2010. godine pokazalo je da 89 odsto srpskih muškaraca starosti od 25 do 39 godina smatra da je najbitnija stvar u životu postati otac i podizati porodicu. Rezultat je daleko iznad evropskog proseka, koji iznosi 54 odsto, i zapravo je najviši od svih evropskih zemalja u kojima je istraživanje sprovedeno.

Takođe, 68 odsto srpskih muškaraca smatra da mogu isto tako dobro da odgaje decu kao i pripadnice lepšeg pola. Dve trećine, 69 odsto, smatra da je pružanje emotivne podrške članovima svoje porodice i provođenje vremena sa njima bitno kao i samo zarađivanje, što je ponovo najviši procenat muškaraca širom Evrope koji razmišljaju na taj način.

Na temu posla i karijere istraživanje „Vrste“ ističe da je čak 73 odsto srpskih muškaraca koji su učestvovali u istraživanju izjavilo da bi voleli da budu sami svoje gazde jednoga dana u poređenju sa prosečnim evropskim rezultatom od 62 odsto. U poređenju sa 75 odsto Evropljana, čak 86 odsto srpskih muškaraca veruje da je zadovoljstvo i uživanje u poslu važno koliko i dobra zarada.

Ovo istraživanje pokazuje i da srpski muškarci smatraju da im dobar fizički izgled omogućava da lakše izađu na kraj sa svakodnevnim pritiscima, a 20 odsto njih priznaje da sada više koriste preparate za negu nego što su to činili pre nekoliko godina. Čak 68 odsto srpskih muškaraca smatra da su dobar spoljašnji izgled i briga o njemu veoma važni, što je znatno iznad evropskog proseka na tu temu, koji iznosi 49 odsto.
Ovo istraživanje takođe pokazuje da mladi muškarci iz Srbije žele da ih okolina doživi kao dobro obaveštene, i to čak 79 odsto njih, što je sličan rezultat evropskom proseku koji iznosi 74 odsto, pri čemu im je veoma bitno da su informisani o najrazličitijim mogućim temama.

Istraživanje pokazuje da se mladi Evropljani mogu svrstati u četiri različite kategorije. To su Moderni i sposobni, Ja i samo ja, Hranitelj pod pritiskom i Bez obaveza.

U grupu Moderni i sposobni spada najveći broj srpskih muškaraca, čak 58 odsto, što je znatno više od evropskog proseka koji iznosi 42 odsto. Pripadnici ove grupe su porodično orijentisani i kada imaju decu, veoma su posvećeni očevi. Nastoje da imaju ispunjene živote sa mnogo različitih dešavanja, ali trude se da ih sve izbalansiraju.

Grupi Bez obaveza pripada samo 14 odsto mladih srpskih muškaraca, što je rezultat sličan evropskom od 17 odsto. Pripadnici ove grupe ne žele nikakvu odgovornost u životu. Ne žele brak i decu u tim godinama (25-39), a ne brinu se mnogo ni o karijeri. Ne izlažu se bilo kakvim pritiscima, a njihov životni moto bi mogao da bude „živi danas, a o tome šta će biti sutra razmišljaćeš drugi put“.

U grupu Ja i samo ja spada samo 10 odsto mladih muškaraca iz Srbije, što je zapravo mnogo niži procenat od evropskog proseka od 24 odsto. Oni stavljaju sebe i svoje potrebe ispred svega ostalog. Zapravo, oni nisu spremni da se skrase, ožene, imaju decu u tim godinama (25-39), ali su dosta različiti od pripadnika grupe Bez obaveza. Često im je posao glavni prioritet. Ponekad je tako zbog toga što su oni strastveni prema poslu kojim se bave i koji im pruža veliki osećaj samozadovoljstva. U drugim slučajevima posao je krajnji cilj - ambiciozni su i žele da dobro zarađuju.

U grupu Hranitelj pod pritiskom spada 18 odsto mladih srpskih muškaraca, slično evropskom proseku od 17 odsto. Oni nastoje da budu posvećeni roditelji i imaju prilično tradicionalan pogled na svoju ulogu u porodici. Veruju da žena odgaja dete bolje nego muškarac i smatraju da je njihova odgovornost da obezbeđuju novac za porodicu, što im u današnjim uslovima stvara priličan stres. Muškarci iz ove grupe često su podložni i drugim vrstama stresa.