PDA

Pogledaj Punu Verziju : Crnogorski jezik u Srbiji?



sani
26-09-2010, 11:29
:lol:..sve smo vec culi i znamo, vise nemam ni komentar na izjavu naseg nam predsednika da ce se crnogorski jezik uvesti u skole u Srbiji.:vodanausta:
.(koji jos ni u Crnoj Gori nije uveden u skole jer nemaju ni profesore crnogorskog ).

Sta mislite o svemu?

QueenOfClubs
26-09-2010, 11:30
Шалиш се. :eek:

sani
26-09-2010, 11:32
kako mislis da s esalim? :eek:
Boris Tadić uvodi „crnogorski jezik“ u srpske škole
Prešjedniče, šjedi, jedan!
Subota - 25.09.2010
Srpski đaci s crnogorskim korenima mogli bi u budućnosti da „šjedaju“ u školske klupe, i to na predlog predsednika Srbije Borisa Tadića.



Naime, on je prilikom susreta sa predsednikom Crne Gore Filipom Vujanovićem rekao da građani Srbije koji se izjašnjavaju kao Crnogorci imaju pravo da govore „crnogorskim jezikom“, ali i da ga uče u školama.
- Svako ko se oseća Crnogorcem može da koristi pravo govora na svom jeziku i da ga naziva po imenu svog naroda - kaže Tadić, koji je i sam rodom iz Crne Gore. On je naglasio da je pravo na korišćenje maternjeg jezika zagarantovano i poveljom Ujedinjenih nacija, te da je vezano za evropske standarde.
- Što se tiče Srbije, svi koji govore „crnogorskim jezikom“ imaju pravo da uče taj jezik i da ga upotrebljavaju - jasan je predsednik.


Tako će zahvaljujući Tadiću mališani crnogorske krvi verovatno dobiti priliku da pohađaju nastavu na novosklepanom „crnogorskom jeziku“, čime će od ostalih vršnjaka biti bogatiji za čak dva izmišljena slova. U Ministarstvu prosvete smo juče pokušali da saznamo koliko je srpska prosveta pripremljena na eventualne reforme zarad dodavanja apostrofa na „s“ i „z“ ili ignorisanja nekoliko padeža, ali do zaključenja ovog izdanja nismo dobili odgovor.
Tadićevu brigu za nacionalna osećanja srpskih „đetića“ akademik Matija Bećković je prokomentarisao u svom stilu:
- Najbolje bi bilo da počnu da govore tim jezikom oni koji ga uvode i tako daju primer drugima - kaže on.
Predsednik udruženja „Ćirilica“ Ivan Stratimirović se slatko nasmejao na novu predsednikovu najavu.
- Ja sam rodom sa Sava Male i moje ljudsko pravo je da govorim savamalskim jezikom i tražim da on uđe u Ustav. Samo još da smislimo barjak sa savskim talasima - kaže Stratimirović.
Tadićev i Vujanovićev razgovor obradovao je jedino Nenada Stevovića iz Udruženja Crnogoraca „Krstaš“.
- Veoma nas je ohrabrila ta izjava predsednika Tadića, jer je to korak ka ulasku crnogorskog jezika u srpsku prosvetu. U pojedinim opštinama u Srbiji, gde je velika koncentracija Crnogoraca, već traje proces uvođenja „crnogorskog jezika“ u službenu upotrebu, a ovo sa prosvetom je sledeći cilj - kaže Stevović, i dodaje da će crnogorska zajednica u Srbiji spremno sačekati ove reforme, naročito kad su u pitanju kadrovi.
B. Majdarević
http://www.alo.rs/politika/31292/Pre...ce_sjedi_jedan

QueenOfClubs
26-09-2010, 11:37
Али то није језик.
Мислим, као јесте званично, издадоше правопис.
Али и сами Црногорци сматрају да је то само дијалект српског језика.
Е свашта људи моји.

G
26-09-2010, 11:38
Pa i predsednik je crnogorac...Mada priča se da ima i krvi Francetića (Po zapovjedniku ustaške crne legije Juri Francetiću u 2.sv.ratu po zlu zapamćeno prezime)u sebi. Priča se po gradu a nemam ja pojma kako mu se devojački prezivala majka Nevenka ...Ali OK ima Google pa se nađe... Google ne podleže "kleveti". :)

QueenOfClubs
26-09-2010, 11:42
Па тако му се презивала мајка. :neutral:

Tibi
26-09-2010, 11:43
Kada videh ko je predsednik Akademije nauka u toj "novokomponovanoj" drzavi, dodje mi da promenim...prezime, toliko pljuje po Srbiji, da...boli. Kompleksi u dubljoj fazi su...neizlecivi.

G
26-09-2010, 11:46
Па тако му се презивала мајка. :neutral:

Kaže Google tako...Kaže i o Nebojši Krstiću "savetniku" svašta...Ja samo čitam...:huh:

QueenOfClubs
26-09-2010, 11:50
Kaže Google tako...Kaže i o Nebojši Krstiću "savetniku" svašta...Ja samo čitam...:huh:
Па добро, ја баш и нисам гуглала.
Мада, не боде мени очи толико само презиме, него инсистирање да се по сваку цену промени. ;)

G
26-09-2010, 12:00
Uostalom... Ko je predsednik jedne države da se bavi ovakvim pitanjima...Jbt ovaj hoće da bude sve i svja ... Pravi crnogorski serdar. Ne ide bre da predsednik na sastanku sa drugim predsednicima određuje koji će se jezik u školama učiti. Ima vlada i resorno ministarstvo pa napiše predlog zakona. Zakon (predlog) prođe kroz skupštinsku proceduru. Predsednik potpiše. Zatim bude objavljen u "Službenom glasniku"... Datum stupanja na snagu određen i objavljen...Ali Tadić hoće da bude sve...Zato se i jeste okružio anonimnim i nesposobnim saradnicima (moje skromno mišljenje). Eto dobišmo i crnogorski jezik kao posledicu "Tadićokratije". A oni što im smeta da ih zovemo žuti nek se klanjaju svom voljenom Kluniju i Šoneu (savetniku)..."Šjednite" i na miru konsultujte Google pre sledećih izbora...Možda jednom dobijemo i Srbina za Predsednika. (Osim Gospodina M.Milutinovića koji je to samo protokolarno obavljao).

причалица
26-09-2010, 12:07
:lol:..sve smo vec culi i znamo, vise nemam ni komentar na izjavu naseg nam predsednika da ce se crnogorski jezik uvesti u skole u Srbiji.:vodanausta:
.(koji jos ni u Crnoj Gori nije uveden u skole jer nemaju ni profesore crnogorskog ).

Sta mislite o svemu?

ne mislim ništa....ne znam ni ko bi slušao nastavu na tom jeziku, niti ko bi to predavao, ni po kojim knjigama...mislim da je to glupost, to je jedino što mislim.
generacije su učile nepostojeći srpskohrvatski jezik - pa? je l smo nepismeni? nismo...tj. nije onaj ko je hteo da uči...a ko neće da uči ne vredi mu 320 jezika.

sani
26-09-2010, 13:08
Uostalom... Ko je predsednik jedne države da se bavi ovakvim pitanjima...Jbt ovaj hoće da bude sve i svja ... Pravi crnogorski serdar. Ne ide bre da predsednik na sastanku sa drugim predsednicima određuje koji će se jezik u školama učiti. Ima vlada i resorno ministarstvo pa napiše predlog zakona. Zakon (predlog) prođe kroz skupštinsku proceduru. Predsednik potpiše. Zatim bude objavljen u "Službenom glasniku"... Datum stupanja na snagu određen i objavljen...Ali Tadić hoće da bude sve...Zato se i jeste okružio anonimnim i nesposobnim saradnicima (moje skromno mišljenje). Eto dobišmo i crnogorski jezik kao posledicu "Tadićokratije". A oni što im smeta da ih zovemo žuti nek se klanjaju svom voljenom Kluniju i Šoneu (savetniku)..."Šjednite" i na miru konsultujte Google pre sledećih izbora...Možda jednom dobijemo i Srbina za Predsednika. (Osim Gospodina M.Milutinovića koji je to samo protokolarno obavljao).

Pa o tome i govorim.. Ko je Tadic da odlucuje o tome!!!???
A sto se tice izbora, nema me vise nikad i nigde..dodje mi da se ispisem iz ovakve Srbije :mirka:
I ostase samo nasi postovi na kojekavim forumima, a Srbija srlja li srlja u propast...to mi najteze od svega.

G
26-09-2010, 13:10
Pa o tome i govorim.. Ko je Tadic da odlucuje o tome!!!???
A sto se tice izbora, nema me vise nikad i nigde..dodje mi da se ispisem iz ovakve Srbije :mirka:
I ostase samo nasi postovi na kojekavim forumima, a Srbija srlja li srlja u propast...to mi najteze od svega.

Ja nisam tako pasivan posmatrač...:)

sani
26-09-2010, 13:12
Ja nisam tako pasivan posmatrač...:)

Pa primi me :lol: