PDA

Pogledaj Punu Verziju : Odlaganje zadovoljstva



kojica
14-10-2010, 10:18
Jok je ono što ste pomislili. :lol: Radi se o jednom poglavlju knjige ''Put kojim se ređe ide'', Skot Peka.

''Volite li kolače?'' upitao sam je. Odgovorila je da voli. ''Koji deo kolača najviše volite?'' nastavio sam, ''kolač ili šećerni preliv?''. ''Oh, preliv naravno'', odgovorila je sa entuzijazmom''. ''A kako se jede kolač?'' upitao sam, osećajući se kao najtupaviji psihijatar na svetu. ''Ja prvo pojedem preliv'', odgovorila mi je. Sa njenih navika u jedenju kolača, prešli smo na analizu njenih poslovnih navika, i kao što se dalo očekivati, otkrili da se ona svakog radnog dana prvo posvećuje obavljanju lakšeg dela posla, dok se preostalih šest sati nakanjuje da pređe na problematičniji zadatak.
.......................
Odlaganje zadovoljstva je proces planiranja patnje i zadovoljstva u životu, tako što se prvo suočavamo sa neprijatnošću da bismo je što pre pregurali i time povećali zadovoljstvo. To je jedini način da se pristojno živi.
Ovo oruđe ili proces raspoređivanja, većina dece nauči rano u životu, ponekad čak i sa pet godina.''

Kako se vi snalazite?

Zazijavalo
14-10-2010, 10:22
Ako živiš dovoljno dugo, većina neprijatnosti nestane sama po sebi. Kao i ovaj prijatnosti.
I ondak, ako postupaš kako kaže taj najtupaviji psihijatar, uvatićeš sve neprijatnosti, a za to vreme će ti se razbežati zadovoljstva. :)

Zato ja lepo sedim i puštam da se planeta vrti ispod mene. Kad- tad dođe u povoljan položaj. :mrgreen:

tol
14-10-2010, 10:27
sjajno zazi...no nekako...u sukobu sam sa zadovoljstvom...sve cu drugo raditi..iznurivati se..ali i momenat suočavanja sa iznenadjenjem prolongirati...poput flertovanja..list po list...tek da svaki korak dobije dimenziju ushita...na kraju i nije(pretežno) vazno sta je u finishu...jer su koraci do njega vazniji..
naravno da se ne moze primeniti uopsteno-na sve..ali vecinom je tako..

Lilu
14-10-2010, 10:27
ja prvo pojedem onaj manje lep deo kolaca pa onda uzivam u onom lepsem.... hehehehe

ma ebem li ga kojice, kako kad, mnoge stvari sam gurnula "pod tepih", pa cekaju da dodju na red... ima toliko tih manje prijatnih stvari, da ove prijatnije nece stici na red, pa moram neke da gurnem "pod tepih"

G
14-10-2010, 10:31
Ništa više ne odlažem...Posebno zadovoljstva i užitke (to je tema jel tako...) Jednom se živi ito kratko ....Treba što više krasti od života...:raz_095:

Kratko ali ebitačno, hedonistički:trepp:

QueenOfClubs
14-10-2010, 10:34
Како кад.
Колач једем цео, али кад једем лубеницу, срце оставим за крај.
Тако некако и у животу.
Често се лоше и добре ствари прожимају и немогуће их је тако раздвојити и планирати.
Понекад, кад сам у могућности, завршим те мање пријатне ствари да бих касније уживала.
Понекад уживам у задовољству а непријатност одложим и то без неке бриге или оптерећења.
Све дође на ред и све дође на своје.

malavelika
17-10-2010, 14:33
Jok je ono što ste pomislili. :lol: Radi se o jednom poglavlju knjige ''Put kojim se ređe ide'', Skot Peka.

''Volite li kolače?'' upitao sam je. Odgovorila je da voli. ''Koji deo kolača najviše volite?'' nastavio sam, ''kolač ili šećerni preliv?''. ''Oh, preliv naravno'', odgovorila je sa entuzijazmom''. ''A kako se jede kolač?'' upitao sam, osećajući se kao najtupaviji psihijatar na svetu. ''Ja prvo pojedem preliv'', odgovorila mi je. Sa njenih navika u jedenju kolača, prešli smo na analizu njenih poslovnih navika, i kao što se dalo očekivati, otkrili da se ona svakog radnog dana prvo posvećuje obavljanju lakšeg dela posla, dok se preostalih šest sati nakanjuje da pređe na problematičniji zadatak.
.......................
Odlaganje zadovoljstva je proces planiranja patnje i zadovoljstva u životu, tako što se prvo suočavamo sa neprijatnošću da bismo je što pre pregurali i time povećali zadovoljstvo. To je jedini način da se pristojno živi.
Ovo oruđe ili proces raspoređivanja, većina dece nauči rano u životu, ponekad čak i sa pet godina.''

Kako se vi snalazite?

generalno prvo volim da odradim najneprijatnije stvari, ono sto se mora, ma kako da je tesko
a, lepe ostavim za posle
e, sad, psotoji i nesto drugo sto se zove odlaganje zadovoljstva, a ne odnosi se samo i iskljucivo na odlaganje sexualnog zadovoljstva sa cime ga vecina poistovecuje
to je kada ocekujes nesto lepo i u tom samom iscekivanju uzivas, neki cak i vise nego u samom zadovoljenju
u tom smislu umem da cekam i uzivam u tome, ali samo do odredjene granice
ako se iscekivanje otegne i nakon te granice, obicno kod mene nastupa frustracija i gadjenje

kojica
19-10-2010, 10:16
Ja sam prvo ručkala samo fil, a od leba samo sredinu.
Kore su jeli mama i tata. :rumenko:
E onda sam počela da jedem sve zajedno, pa mi se tu nešto nije svidelo
i smislila sam kako da prevarim sistem...
Ne jedem više hleb, a torte pravim bez kora. :lol:

Tibi
19-10-2010, 10:25
QQ, ja uvek odlago, mislo za posle, al to posle nikako da dodje:krsti: al kazu, ko ceka daj doceka...ja cu...cekam:) i necu vise...odlazem :raz_088:

Ванда
23-10-2010, 14:03
Кад је храна у питању, одлажем задовољтво тако што оно што највише волим оставим за ктрај.
У осталим стварима узимам све и одмах!

eqrem
24-10-2010, 05:57
evo primer zasto sve mora u zivotu da ide u kompletu.... kao sto zena ide sa musicama... muskarac sa gluposcu.. dete sa bezobrazlukom...

jednom bejah mali secam se pokojna baka mi pravila makovnjacu jer sam je mlogo volo... jos onda sam naginjo zadovoljstvima nesvesnog :jede: elem... i spremi ona fil i ode valjda negde na pijac.... ja usto i vidim fil i izedem ga u kompletu... bilo pola velike serpe, lepo vratim se i legnem i nastavm da nanam... probudio se posle 2 dana vidim sve mokro pljuskali me vodom tukli al' jok ja sa blazenim osmehom bio jer sam uzo ono najlepse...znaci ako ne osetis leb od sedam kora na kojima izlomis zube dzaba ti puter i prsut koji metes na njega... kontate?

kojica
24-10-2010, 10:51
''Čašu meda jošt' niko ne popi,
što je čašom žuči ne zagrči;
čaša žuči ište čašu meda,
smiješane najlakše se piju.''

El to?

eqrem
24-10-2010, 10:52
bas tako... i sve je sladje kad malo gorchi...