PDA

Pogledaj Punu Verziju : Alkoholizam



kojica
17-10-2010, 13:16
E nešto me mrzi da pravim uvod. Valjda svi znaju šta je alkoholizam.

Htela sam da pitam sledeće..
Da li je tačno da alkoholičar samo dobrovoljno može da ide na lečenje.
Ako je tako.. kako pomoći čoveku koji sam sebe ubija? :huh:

причалица
17-10-2010, 13:19
evo, baš slušam emisiju...postoji velika razlika između muškog i ženskog alkoholizma.
ovaj drugi je mnogo gori, jer žene mnogo više kriju da konzumiraju alkohol, pa dođu na lečenje u poodmakloj fazi...kada najčešće više nikoga nema uz nju, nema podršku i mnogo je teško lečiti ženski alkoholizam.
inače, ova dr kaže da većina alkoholičara želi da se leči, ali nema snage da se suoči sa celim procesom izlečenja, bez podrške najbližih.

affrodiita
17-10-2010, 13:19
..koliko sam ja obaveštena jeste tako je samo ako on pristane...a ni nema tu leka ako sam ne shvata da mu je potreban lekar
na žalost:(

Tibi
17-10-2010, 13:20
Krace i jasnije se ne moze srociti, dobro ti to...a sad, narode, ocu cujem vase misljenje :ceka:

kojica
17-10-2010, 13:20
Ovaj moj slučaj nije većinski...:raz_012:

kojica
17-10-2010, 13:22
Hoćete moje mišljenje?

Nemam ga. Samo sam beskrajno tužna jer gledam rođenog oca kako umire.

affrodiita
17-10-2010, 13:22
..da li on priznaje da je alkoholičar..ili ne, mislim da je to jako bitno pitanje....

G
17-10-2010, 13:23
Može biti izrečena i "obavezna mera lečenja od alkohola" koja obično ide uz presudu za drugo KD ili prekršaj. Najčešće uz prekršaje iz člana 6 zakona o JR i M ako se često ponavljaju i ako su izvedeni u alkoholisanom stanju.

kojica
17-10-2010, 13:24
..da li on priznaje da je alkoholičar..ili ne, mislim da je to jako bitno pitanje....

Priznaje.
Nalazi izgovore i opravdanja.
Ponekad, kada se najmanje nadamo prestane da pije.
Sam.. bez ikakvih lekova i lekara..
ali svaki put kada ponovo počne bude mu sve gore

sani
17-10-2010, 13:26
Tacno je. Mada, retko koji alkoholicar ce u nekoj ranoj fazi priznati da to jeste..tek kad sve raz**** oko sebe..
Ponekad je neminovno alkoholicara uceniti pretnjom ne bi li ga primorali na lecenje..npr - otpustanje sa posla, razvodom..ili vec ne znam sa cim, zavisi o kome se konkretno radi
princip dobrovoljnosti mora da postoji, jer time je i pojacana motivacija za lecenjem .

Najbolje rezultate do sada (cak do 70% izlecenih) koliko je meni poznato, ima Porodicna terapija alkoholizma i njihov centar se nalazi u Paunovoj ulici u BG. Tamo sam u okviru svoje struke bila posetilac i zaista sam zadivljena nacinom lecenja i rezultatima..dakle , cela porodica je ukljucena uza i sira ...po potrebi i prijatelji, kolege sa posla..

причалица
17-10-2010, 13:26
ovako....kažu da je tanka granica između umerenog konzumiranja alkohola i alkoholizma.
zavisnik je onaj kome konzumacija utiče na svakodnevni život - zanemaruje obaveze, spoljašnji izgled, porodicu, neefikasan je na poslu, ima nagle promene raspoloženja...i još koješta. najgore je što živimo u društvu gde se alkoholisanje smatra pozitivnim činom, naročito među klincima, mada ni matori nisu mnogo boli (''ala smo se olešili sinoć....!'')....
što se neki roditelji trude da što pre utrpaju rakiju muškom potomku u usta, ili dojiljama savetuju da piju pivo zbog boljeg mleka :eek:
naravno da mora da postoji želja za izlečenjem....
tako je kod svake bolesti, pa onog pomenutog gripa...i običan grip hoću da lečim jer hoću da budem zdrava.
kod alkohola je to mnogo teže, jer se ne vidi odmah težina redovne konzumacije.

affrodiita
17-10-2010, 13:27
Priznaje.
Nalazi izgovore i opravdanja.
Ponekad, kada se najmanje nadamo prestane da pije.
Sam.. bez ikakvih lekova i lekara..
ali svaki put kada ponovo počne bude mu sve gore


....kaže li zašto opet počne?
....znate li vi šta može da ga navede da posle neke pauze opet potraži čašu?
....verujem da je strašno...sa mnogo toga sam se susrela i sukobila u životu, sa ovim nisam
ali znam da je teško :(

причалица
17-10-2010, 13:28
Priznaje.
Nalazi izgovore i opravdanja.
Ponekad, kada se najmanje nadamo prestane da pije.
Sam.. bez ikakvih lekova i lekara..
ali svaki put kada ponovo počne bude mu sve gore

bude mu gore, jer je jetra već stradala ili srce...alkohol jako štetno utiče na sve organe. ne postoji deo tela koji nije pogođen konzumacijom.

sani
17-10-2010, 13:28
evo, baš slušam emisiju...postoji velika razlika između muškog i ženskog alkoholizma.
ovaj drugi je mnogo gori, jer žene mnogo više kriju da konzumiraju alkohol, pa dođu na lečenje u poodmakloj fazi...kada najčešće više nikoga nema uz nju, nema podršku i mnogo je teško lečiti ženski alkoholizam.
inače, ova dr kaže da većina alkoholičara želi da se leči, ali nema snage da se suoči sa celim procesom izlečenja, bez podrške najbližih.

To je tacno. Za zene je karakteristicno da piju krisom, uglavnom nocu..jer je manje socijalno prihvatljivo da zena pije.

sani
17-10-2010, 13:29
Priznaje.
Nalazi izgovore i opravdanja.
Ponekad, kada se najmanje nadamo prestane da pije.
Sam.. bez ikakvih lekova i lekara..
ali svaki put kada ponovo počne bude mu sve gore

Da li postoji nesto cime mozete da ga ucenite kako bi otisao na lecenje?

причалица
17-10-2010, 13:30
Da li postoji nesto cime mozete da ga ucenite kako bi otisao na lecenje?

misliš da je ucena prava reč?

missim, takvi ljudi su jako osetljivi, samo im još ucena nedostaje....

G
17-10-2010, 13:31
misliš da je ucena prava reč?

missim, takvi ljudi su jako osetljivi, samo im još ucena nedostaje....

Ucena u lečenju??? Bože sačuvaj...:huh:

G
17-10-2010, 13:32
Razgovor i ljubav nikako ucene i pretnje. Kod zavisnika bilo koje vrste ucena potiče agresiju ili samodestrukciju...

sani
17-10-2010, 13:34
misliš da je ucena prava reč?

missim, takvi ljudi su jako osetljivi, samo im još ucena nedostaje....

Mozda ne bas najadekvatnija rec..al nesto sto ce da ga trgne, da shvati sta moze jos da izgubi i da prihvati lecenje. Naravno, uz podrsku porodice.

kojica
17-10-2010, 13:34
Tacno je. Mada, retko koji alkoholicar ce u nekoj ranoj fazi priznati da to jeste..tek kad sve raz**** oko sebe..
Ponekad je neminovno alkoholicara uceniti pretnjom ne bi li ga primorali na lecenje..npr - otpustanje sa posla, razvodom..ili vec ne znam sa cim, zavisi o kome se konkretno radi
princip dobrovoljnosti mora da postoji, jer time je i pojacana motivacija za lecenjem .

Najbolje rezultate do sada (cak do 70% izlecenih) koliko je meni poznato, ima Porodicna terapija alkoholizma i njihov centar se nalazi u Paunovoj ulici u BG. Tamo sam u okviru svoje struke bila posetilac i zaista sam zadivljena nacinom lecenja i rezultatima..dakle , cela porodica je ukljucena uza i sira ...po potrebi i prijatelji, kolege sa posla..
Da. Imam jednog prijatelja koji se izlečio tamo.
Zapravo.. izlečenje ne postoji..
Uspešno je u toliko što već sedam godina ne pije.
Ima fantastičnu ženu i prijatelje. :)
Godinama se na proslavama kojima je on prisustvovao nije služio alkohol.

kojica
17-10-2010, 13:37
ovako....kažu da je tanka granica između umerenog konzumiranja alkohola i alkoholizma.
zavisnik je onaj kome konzumacija utiče na svakodnevni život - zanemaruje obaveze, spoljašnji izgled, porodicu, neefikasan je na poslu, ima nagle promene raspoloženja...i još koješta. najgore je što živimo u društvu gde se alkoholisanje smatra pozitivnim činom, naročito među klincima, mada ni matori nisu mnogo boli (''ala smo se olešili sinoć....!'')....
što se neki roditelji trude da što pre utrpaju rakiju muškom potomku u usta, ili dojiljama savetuju da piju pivo zbog boljeg mleka :eek:naravno da mora da postoji želja za izlečenjem....
tako je kod svake bolesti, pa onog pomenutog gripa...i običan grip hoću da lečim jer hoću da budem zdrava.
kod alkohola je to mnogo teže, jer se ne vidi odmah težina redovne konzumacije.
:raz_032:

i belo vino za zubiće...:mirka:
Moji su svega toga bili pošteđeni.

sani
17-10-2010, 13:38
Razgovor i ljubav nikako ucene i pretnje. Kod zavisnika bilo koje vrste ucena potiče agresiju ili samodestrukciju...

sasvim gresis G..pazi, radila sam sa takvim ljudima...to ti je kao kad se kaze da je najbolji lek za histeriju- lupiti samar!
Znam da vam ovo zvuci grozno..ali nesto radikalno mora da se presece u ovom slucaju. Pusti ti te price o razgovoru i ljubavi..alkos ce reci da je super i slaze se i tako je..do sledeceg ozderavanja.
Razgovor i ljubav je nesto sto treba da postoji u bazi..ali to nece urgentno resiti problem, a to je kako navesti alkosa da prihvati lecenje.

kojica
17-10-2010, 13:38
....kaže li zašto opet počne?
....znate li vi šta može da ga navede da posle neke pauze opet potraži čašu?
....verujem da je strašno...sa mnogo toga sam se susrela i sukobila u životu, sa ovim nisam
ali znam da je teško :(
Pa.. nije baš raspoložen da priča na tu temu...
A šta može da ga navede, to je tek beskonačan spisak.
Bilo kakav radostan događaj.. bilo kakav veći problem..
Samo je pitanje da li će da poklekne ili ne.

kojica
17-10-2010, 13:41
bude mu gore, jer je jetra već stradala ili srce...alkohol jako štetno utiče na sve organe. ne postoji deo tela koji nije pogođen konzumacijom.
I svaki put nakon prestanka, pije još više. To tako ide...


Da li postoji nesto cime mozete da ga ucenite kako bi otisao na lecenje?
Ne. On je finansijski potpuno nezavistan.
Emotivne ucene ne prolaze, jer u toj fazi alkohol mu je važniji od svih nas.

affrodiita
17-10-2010, 13:42
Pa.. nije baš raspoložen da priča na tu temu...
A šta može da ga navede, to je tek beskonačan spisak.
Bilo kakav radostan događaj.. bilo kakav veći problem..
Samo je pitanje da li će da poklekne ili ne.

....stvarno ne znam, šta bi ti rekla...a, da li bi pomoglo da iz kući izbacite sav alkohol...prosto da ga
nema u njegovoj bilizini...

sani
17-10-2010, 13:42
I svaki put nakon prestanka, pije još više. To tako ide...


Ne. On je finansijski potpuno nezavistan.
Emotivne ucene ne prolaze, jer u toj fazi alkohol mu je važniji od svih nas.

Uh..tesko bas.
A da odes u Paunovu za savet?

sani
17-10-2010, 13:43
....stvarno ne znam, šta bi ti rekla...a, da li bi pomoglo da iz kući izbacite sav alkohol...prosto da ga
nema u njegovoj bilizini...

pa to dita ne vredi..otici ce u kafanu ili ce kupiti flajku pa sesti i popiti.

kojica
17-10-2010, 13:44
....stvarno ne znam, šta bi ti rekla...a, da li bi pomoglo da iz kući izbacite sav alkohol...prosto da ga
nema u njegovoj bilizini...
pa da ga navedemo da izvrši krivično delo i primoraju na lečenje...:lol:
al da se pri tom molimo jehovi da nas ne utepa načisto...


Uh..tesko bas.
A da odes u Paunovu za savet?
moraću..

G
17-10-2010, 13:44
sasvim gresis G..pazi, radila sam sa takvim ljudima...to ti je kao kad se kaze da je najbolji lek za histeriju- lupiti samar!
Znam da vam ovo zvuci grozno..ali nesto radikalno mora da se presece u ovom slucaju. Pusti ti te price o razgovoru i ljubavi..alkos ce reci da je super i slaze se i tako je..do sledeceg ozderavanja.
Razgovor i ljubav je nesto sto treba da postoji u bazi..ali to nece urgentno resiti problem, a to je kako navesti alkosa da prihvati lecenje.

Čudi me da ti kao osoba od struke propagiraš sistem lečenja Markiza De Sada...:facepalm: Ko ti je rekao da se napad histerije suzbija fizičkim nasiljem nad bolesnikom??? Ajde probaj da udariš bolesnika pa ćeš popiti krivičnu prijavu kao vrata ! Postupak ti neću objašnjavati jer sam siguran da ga znaš kao stručno lice ... Napisah da postoji mera obaveznog lečenja koja može biti izrečena i od strane nadležnog suda a na zahtev centra za socijalni rad kome se porodica obraća ako subjekat odbija lečenje...

I sam termin"alkos"??? Aman...

sani
17-10-2010, 13:46
I jos nesto da dodam..Porodicna terapija kod alkoholicara ima izuzetan uspeh, za razliku od tabletomana , politoksikomana, narkomana, kockara..gde je broj zalecenih minoran, na zalost.

kojica
17-10-2010, 13:46
Čudi me da ti kao osoba od struke propagiraš sistem lečenja Markiza De Sada...:facepalm: Ko ti je rekao da se napad histerije suzbija fizičkim nasiljem nad bolesnikom??? Ajde probaj da udariš bolesnika pa ćeš popiti krivičnu prijavu kao vrata ! Postupak ti neću objašnjavati jer sam siguran da ga znaš kao stručno lice ... Napisah da postoji mera obaveznog lečenja koja može biti izrečena od strane suda a na na zahtev centra za socijalni rad kome se porodica obraća ako subjekat odbija lečenje...
Jesje G istina. I nema prijave.
Meneme utepaše načisto posle porođaja sa drugim detetom. :raz_067:
Nije smešno...:raz_067:

причалица
17-10-2010, 13:48
I jos nesto da dodam..Porodicna terapija kod alkoholicara ima izuzetan uspeh, za razliku od tabletomana , politoksikomana, narkomana, kockara..gde je broj zalecenih minoran, na zalost.


jeste...samo je pitanje koliko konkretni slučaj uopšte mari za porodicu.

причалица
17-10-2010, 13:51
Jesje G istina. I nema prijave.
Meneme utepaše načisto posle porođaja sa drugim detetom. :raz_067:
Nije smešno...:raz_067:

nije valjda?

sani
17-10-2010, 13:52
Čudi me da ti kao osoba od struke propagiraš sistem lečenja Markiza De Sada...:facepalm: Ko ti je rekao da se napad histerije suzbija fizičkim nasiljem nad bolesnikom??? Ajde probaj da udariš bolesnika pa ćeš popiti krivičnu prijavu kao vrata ! Postupak ti neću objašnjavati jer sam siguran da ga znaš kao stručno lice ... Napisah da postoji mera obaveznog lečenja koja može biti izrečena i od strane nadležnog suda a na na zahtev centra za socijalni rad kome se porodica obraća ako subjekat odbija lečenje...

Ti mene uopste ne kapiras.
Mani se ti suda i obaveznih mera lecenja ( dakle sud tu moze da bude radikalan..a porodica ne moze).
Govorimo o alkoholicaru koji nije napravio krivicno delo..ko ce ga naterati da se leci?
Centar za socijalni rad nema veze sa ovom pricom.
I ti govoris kao laik, kao neko ko se nikada nije susreo sa problemom.
Ja ti govorim kao covek od struke i koje su preporuke autoriteta iz oblasti psihijatrije.
Pa ti to nazovi kako god hoces, ja znam da je cilj tih preporuka krajnje human.
Mislis li da je humanije gledati alkosa kako propada ? Ili ne daj boze dete narkomana? Sve sam imala u svom okruzenju na zalost .

причалица
17-10-2010, 13:53
i, kako naterati alkoholičara da se leči?

G
17-10-2010, 13:55
Ti mene uopste ne kapiras.
Mani se ti suda i obaveznih mera lecenja ( dakle sud tu moze da bude radikalan..a porodica ne moze).
Govorimo o alkoholicaru koji nije napravio krivicno delo..ko ce ga naterati da se leci?
Centar za socijalni rad nema veze sa ovom pricom.
I ti govoris kao laik, kao neko ko se nikada nije susreo sa problemom.
Ja ti govorim kao covek od struke i koje su preporuke autoriteta iz oblasti psihijatrije.
Pa ti to nazovi kako god hoces, ja znam da je cilj tih preporuka krajnje human.
Mislis li da je humanije gledati alkosa kako propada ? Ili ne daj boze dete narkomana? Sve sam imala u svom okruzenju na zalost .

2.put pominješ termin "alkos" a to osoba iz struke ne radi. Druga stvar otkud znaš koja je moja struka??? Možda je moja struka vrlo dobro obučena i osposobljena za rad sa osobama koje su hronični alkoholičari? Ne znam na osnovu kojih pokazatelja ceniš da sam "laik"?

sani
17-10-2010, 13:59
Jesje G istina. I nema prijave.
Meneme utepaše načisto posle porođaja sa drugim detetom. :raz_067:
Nije smešno...:raz_067:

:lol:

pa G je izvrnuo moje reci..nekad je neophodan "shok prekid", o tome sam govorila..ne daj boze da sam ikada udarila bolesnika, to mi ne dozvoljava ni licna ni profesionalna etika...al da sam lupila moju rodjenu sestru u nastupu njene histerije-jesam! I delovalo je.
I nista joj ne fali :lol:

sani
17-10-2010, 14:10
2.put pominješ termin "alkos" a to osoba iz struke ne radi. Druga stvar otkud znaš koja je moja struka??? Možda je moja struka vrlo dobro obučena i osposobljena za rad sa osobama koje su hronični alkoholičari? Ne znam na osnovu kojih pokazatelja ceniš da sam "laik"?

Po onome sto pises..verujem da si dobro upoznat sa krivicnim zakonikom, ali mi ne govorimo o alkoholicirama u tom kontekstu.
"alkos" kazem zato sto smo na forumu a ne na strucnoj tribini i posmatram ovo kao razgovor gde smo se skupili uz kafu i izmedju ostalog pricamo i ovoj temi. Ne mislim da kad kazem "alkos" da je to nesto pogrdno. Mislim da mi nije nedozvoljeno u ovom razgovoru da upotrebim i moju omiljenu rec "ebt":lol:
Pozivala sam se na struku samo u okviru argumentacija. U celoj prici moja struka je nebitna.

причалица
17-10-2010, 14:21
i, kako naterati alkoholičara da se leči?

G
17-10-2010, 14:36
Po onome sto pises..verujem da si dobro upoznat sa krivicnim zakonikom, ali mi ne govorimo o alkoholicirama u tom kontekstu.
"alkos" kazem zato sto smo na forumu a ne na strucnoj tribini i posmatram ovo kao razgovor gde smo se skupili uz kafu i izmedju ostalog pricamo i ovoj temi. Ne mislim da kad kazem "alkos" da je to nesto pogrdno. Mislim da mi nije nedozvoljeno u ovom razgovoru da upotrebim i moju omiljenu rec "ebt":lol:
Pozivala sam se na struku samo u okviru argumentacija. U celoj prici moja struka je nebitna.

Pored toga što si primetila da sam pravno dobro potkovan ne samo po pitanju krivičnog nego i drugih zakona, pravnih normi i postupaka evo da sve svedemo i na humani aspekt...:(
Jedna koleginica je već napisala da je njen otac alkoholičar a sad malo ja... Jedna meni bliska osoba sad pokojna je bila alkoholičar. Moj pokojni stric također i veliki broj mojih poznanika i kolega bilo da su u penziji ili još uvek profesionalno aktivni su postali hronični alkoholičari...Reč "alkos" nije primerena jer se radi o bolesti...Još jednom ponavljam da služba za socijalni rad nije zanemarljiv faktor u potencijalnom lečenju... Nije neophodno da hronični alkoholičar napravi prekršaj ili KD da bi centar pokrenuo postupak. I samodestrukcija je dovoljan razlog za pojačene mere nadzora pa i upućivanje na lečenje od ove zavisnosti...

"Alkoholizam: je dugotrajna prekomerna potrošnja alkoholnih pića i klinički sindromi izazvani tom prekomernom potrošnjom."

"Patološko pijano stanje: Nekad se u akutnom pijanstvu nealkoholičara, povremeno i kod alkoholičara, javlja poseban oblik teškog pijanog stanja koje karakteriše suženje ili potpuni poremećaj svesti, nemir, uzbuđenje, agresija, itd., nakon čega ostaje potpuna ili delimična amnezija."

"Akutna alkoholna intoksikacija: To je posledica jednokratne upotrebe veće količine alkoholnih pića. Može nastupiti kod svakog pojedinca, alkoholičara ili nealkoholičara."

Za dijagnozu alkoholizma postoje različiti kriterijumi. Ukoliko dotična osoba ispuni određeni broj kriterijuma, smatra se zavisnom. Da bi se neko stanje označilo alkoholizmom, trebalo bi da ispunjava bar jedan od četiri kriterijuma:

-psihičku i fizičku zavisnost
-progresiju somatskih, psihijatrijskih i neuroloških komplikacija
-gubitak kontrole nad pićem
-nemogućnost apstinencije.

E sad razmislite koliko ovakvih osoba poznajete ... Jeste li voljni da priznate sebi da su alkoholičari?

I evo setih se da po nekim statističkim podacima svaka šesta odrasla osoba u Srbiji alkoholičar. Također,svedoci smo da je alkoholizam izuzetno prisutan i među maloletnicima...

G
17-10-2010, 14:56
Srbija: Svaka šesta odrasla osoba je alkoholičar

http://razbibriga.net/imported/2010/10/alkohol_pijanica_355899304jpgsizearticle-1.jpg

24SI - Uživanje u alkoholu bauk je svake države, a prema najnovijim podacima, a posebno u Srbiji, gdje je svaka šesta odrasla osoba alkoholičar. Pet posto stanovnika spada među teške ovisnike o čašici, piše srbijanski Blic .

Po broju oboljelih i umrlih uslijed posljedica alkoholizma Srbija je u svijetu na trećem mjestu, a u Evropi na četvrtom po potrošnji alkoholnih pića.

Po broju stabala šljiva prva je zemlja u svijetu, a od šljiva do šljivovice, čini se da je vrlo kratak put, zaključuje Blic.

Danas je tri do pet posto svjetskog stanovništva ovisno o alkoholu, deset posto muškaraca i tri do pet posto žena.

Istraživanje Instituta za javno zdravlje u Srbiji o rasprostranjenosti alkohola među srednjoškolcima te države pokazalo je kako jedna četvrtina učenika redovno konzumira alkohol.

Kod alkoholičara koji počnu piti još u ranoj mladosti, ovisnost se javlja između 21. i 23. godine. Umiru prije šezdesete godine, što znači da im je životni vijek kraći za 15 godina. Alkohol je uzrok svakog desetog smrtnog slučaja u Evropi.

Izvor : (24sata.info)

kojica
17-10-2010, 15:01
Meni su stric i strina umrli od alkohola. On u četrdesetoj, pa ona za njim u četrdesetdrugoj godini.
Ostavili dvoje srednjoškolaca...
Ako taj prosek važi za celu Srbiju, onda je u Pirotskom okrugu svaka druga osoba alkoholičar.
Presudno je to što primer daju roditelji; što se deci trpa alkohol u usta dok im još zubi ne izniknu; pa tek onda životni problemi, sa kojima se eto mnogi bore i bez alkohola.

Tibi
17-10-2010, 15:39
Prioriteti, prioriteti...samo oni, a danas je jedan jedini...uspeh. E ako toga nema, uteha je tu :tuznisusmajliodsutni:
Nije to razlog proslih generacija ali...buduce su direktno pogodjene, kada se problem shvati, tek onda se moze adekvatno reagovati. Tuzno je da se skoro uvek shvati kada je i tako...kasno.

sani
17-10-2010, 16:29
Meni su stric i strina umrli od alkohola. On u četrdesetoj, pa ona za njim u četrdesetdrugoj godini.
Ostavili dvoje srednjoškolaca...
Ako taj prosek važi za celu Srbiju, onda je u Pirotskom okrugu svaka druga osoba alkoholičar.
Presudno je to što primer daju roditelji; što se deci trpa alkohol u usta dok im još zubi ne izniknu; pa tek onda životni problemi, sa kojima se eto mnogi bore i bez alkohola.
:(
plus obicajno pijenje alkohola ..slavlja , ujutru za dobro zdravlje, na radnim mestima..nisi frajer ako ne cugas sa nama ..:(

sani
17-10-2010, 16:48
Pored toga što si primetila da sam pravno dobro potkovan ne samo po pitanju krivičnog nego i drugih zakona, pravnih normi i postupaka evo da sve svedemo i na humani aspekt...:(
Jedna koleginica je već napisala da je njen otac alkoholičar a sad malo ja... Jedna meni bliska osoba sad pokojna je bila alkoholičar. Moj pokojni stric također i veliki broj mojih poznanika i kolega bilo da su u penziji ili još uvek profesionalno aktivni su postali hronični alkoholičari...Reč "alkos" nije primerena jer se radi o bolesti...Još jednom ponavljam da služba za socijalni rad nije zanemarljiv faktor u potencijalnom lečenju... Nije neophodno da hronični alkoholičar napravi prekršaj ili KD da bi centar pokrenuo postupak. I samodestrukcija je dovoljan razlog za pojačene mere nadzora pa i upućivanje na lečenje od ove zavisnosti...

"Alkoholizam: je dugotrajna prekomerna potrošnja alkoholnih pića i klinički sindromi izazvani tom prekomernom potrošnjom."

"Patološko pijano stanje: Nekad se u akutnom pijanstvu nealkoholičara, povremeno i kod alkoholičara, javlja poseban oblik teškog pijanog stanja koje karakteriše suženje ili potpuni poremećaj svesti, nemir, uzbuđenje, agresija, itd., nakon čega ostaje potpuna ili delimična amnezija."

"Akutna alkoholna intoksikacija: To je posledica jednokratne upotrebe veće količine alkoholnih pića. Može nastupiti kod svakog pojedinca, alkoholičara ili nealkoholičara."

Za dijagnozu alkoholizma postoje različiti kriterijumi. Ukoliko dotična osoba ispuni određeni broj kriterijuma, smatra se zavisnom. Da bi se neko stanje označilo alkoholizmom, trebalo bi da ispunjava bar jedan od četiri kriterijuma:

-psihičku i fizičku zavisnost
-progresiju somatskih, psihijatrijskih i neuroloških komplikacija
-gubitak kontrole nad pićem
-nemogućnost apstinencije.

E sad razmislite koliko ovakvih osoba poznajete ... Jeste li voljni da priznate sebi da su alkoholičari?

I evo setih se da po nekim statističkim podacima svaka šesta odrasla osoba u Srbiji alkoholičar. Također,svedoci smo da je alkoholizam izuzetno prisutan i među maloletnicima...

G..forum je mesto gde vodimo neformalne razgovore i zargonsko izrazavanje nije nedozvoljeno. Cinjenica je da se radi o bolesnim ljudima ...ali reci poput 'alkos", "cuganje", "cirka" su neizbezne na ovakvim temama, pri tome meni konkretno nije namera da vredjam nicije osecanje za primerenost navedenih reci.

Ispisah citav post da pojasnim svoj stav o ulozi porodice u lecenju..al me iskljuci forum ..QQ, ko ce sad sve ponovo pisati..
Hocu da kazem da je sud kao institucija u prednosti nad porodicom jer ima ovlascenja da izrekne zakonsku meru obaveznog lecenja. Tu onda vise nema price kako se alkoholicar oseca..mera je izrecena, bolesnik upucen na lecenje i daj boze da se zaleci jer nije postovan princip dobrovoljnosti.

Porodica je u mnogo vecem problemu. Tu onda razglabamo sta je humano , sta nije..dakle, kad kazem "ucena", to je samo jedna od radikalnijih mera koju porodica(ili neko drugi iz okruzenja) moze da preduzme ne bi li osvestila alkoholicara i navela ga da se leci. Ucena u smislu ..npr ako poslodavac kaze " ako ne pristanes na lecenje, ja cu morati da ti dam otkaz sa posla.." Dakle , vrsta pritiska gde ce on sam da proceni da li mu je prioritet da se leci ili da ostane bez posla.
nemoj sad da mi se uhvatis za ovo "razglabamo"..:lol:

Vragolanka
17-10-2010, 17:30
E nešto me mrzi da pravim uvod. Valjda svi znaju šta je alkoholizam.

Htela sam da pitam sledeće..
Da li je tačno da alkoholičar samo dobrovoljno može da ide na lečenje.
Ako je tako.. kako pomoći čoveku koji sam sebe ubija? :huh:

Nikako, ako on sam neće, ili ga nešto, tipa bolesti, ili emotivne ucene ne natera.
Mada, neki su se i preko te faze prešaltali...

Ćale mi je bio alkos, imao alkoholne delirijume, lečili ga na psihijatriji, pa porodična terapija, pa razvod... pio je dok se nije raspao.
Umro sam... ubio sve emocije kod mene i amputiran, kao da nikada nije ni postojao.

sani
17-10-2010, 18:08
Nikako, ako on sam neće, ili ga nešto, tipa bolesti, ili emotivne ucene ne natera.
Mada, neki su se i preko te faze prešaltali...

Ćale mi je bio alkos, imao alkoholne delirijume, lečili ga na psihijatriji, pa porodična terapija, pa razvod... pio je dok se nije raspao.
Umro sam... ubio sve emocije kod mene i amputiran, kao da nikada nije ni postojao.

Zao mi je zbog tvog iskustva sa ocem..
ali bravo za post!

причалица
17-10-2010, 18:40
:(
plus obicajno pijenje alkohola ..slavlja , ujutru za dobro zdravlje, na radnim mestima..nisi frajer ako ne cugas sa nama ..:(

alkohol nas prati od rođenja do smrti....ali bukvalno. teško je biti umeren kada svi oko tebe svako malo nude i piju...ipak, treba reći ''ne'' kad se zaista ne oseća potreba za alkoholom.
reći ''ne'' nije lako, može da bude povod za zavitlavanja (naročito muškog sveta), ali treba ostati dosledan....jer, šta sad?
jedan moj kolega koji puši strašno mnogo, ali baš strašno mnogo, kaže (na moj zabrinut kometar da teško diše) - ''pa šta, od nečega se mora umreti''.
meni je to baš fatalistički. dakle, čovek se svesno ubija ogromnim količinama nikotina. isto je s alkoholom. sve mi se čini da su to potencijalne samoubice.

G
17-10-2010, 21:32
mi se uhvatis za ovo "razglabamo"..:lol:

Neću se ja uhvatiti za bilo šta, ali ako navodiš stručnost kao "argumentaciju" onda i pojmovi koje koristiš valjda trebaju biti u skladu sa navedenom argumentacijom i stručnošću... A ucena koju pominješ je krivično delo. Od skoro i mobing... Ucenama i pretnjama se postiže kontraefekat...Ono što pomaže jeste "prinuda" i smeštanje u specijalizovanu ustanovu...E onda porodicu pripremiti za povratak lečenog...

Vragolanka
17-10-2010, 21:35
Neću se ja uhvatiti za bilo šta, ali ako navodiš stručnost kao "argumentaciju" onda i pojmovi koje koristiš valjda trebaju biti u skladu sa navedenom argumentacijom i stručnošću... A ucena koju pominješ je krivično delo. Od skoro i mobing... Ucenama i pretnjama se postiže kontraefekat...Ono što pomaže jeste "prinuda" i smeštanje u specijalizovanu ustanovu...E onda porodicu pripremiti za povratak lečenog...

Dokle misliš da porodica ume i može da pruži ljubavi? Porodica se raspada... a ja sam odustala pre nego što sam se i sama raspala...

G
17-10-2010, 21:41
Dokle misliš da porodica ume i može da pruži ljubavi? Porodica se raspada... a ja sam odustala pre nego što sam se i sama raspala...

Znam tačno scenario ... Porodica je tu žrtva i zbog toga se i pozivam na državne institucije i sredstva prinude ... Ljubav i razumevanje mogu i da izostanu kod teških slučajeva i nakon zlostavljanja ali zato prinuda od strane države mora da funkcioniše...To opisah u ranijim postovima...

Kovač
17-10-2010, 21:59
Hoćete moje mišljenje?

Nemam ga. Samo sam beskrajno tužna jer gledam rođenog oca kako umire.

Žao mi je :(
Razmišljam kako da ti pomognem.I ja se pridružujem klubu,matori je bio alkoholičar.
I umro je zbog posledica alkoholizma,tako da...veruj mi,znam,rastao sam uz to.
Kako sad nekom ko ne veruje u Boga pokušati objasniti da je moguće da Bog pomogne,a da ne misli da se šališ i da ne pomisli da si zlonameran?
Ne znam...Samo znaj da moraš reagovati,svaki dan je dragocen.

sani
18-10-2010, 17:55
Neću se ja uhvatiti za bilo šta, ali ako navodiš stručnost kao "argumentaciju" onda i pojmovi koje koristiš valjda trebaju biti u skladu sa navedenom argumentacijom i stručnošću... A ucena koju pominješ je krivično delo. Od skoro i mobing... Ucenama i pretnjama se postiže kontraefekat...Ono što pomaže jeste "prinuda" i smeštanje u specijalizovanu ustanovu...E onda porodicu pripremiti za povratak lečenog...

Ukolko radnik dolazi pijan na posao , onda je to povreda radne duznosti koja najcesce vodi udaljavanju sa posla. To nije mobing.
Ako je u ovom slucaju "ucena" mobing, onda je i "prinuda" mobing.
E sada..koja je razlika izmedju prinude i ucene konkretno po alkoholicara? Koje su to metode prinude? Ko ih primenjuje? Zar ne mislis da kod "ucene" pred alkoholicara se ipak postavlja pravo izbora da li hoce lecenje ili nje..da izabere sta mu je vaznije? Kod prinude nema izbor.

Zazijavalo
18-10-2010, 18:37
Kad sam bio klinac, to je bila mračna tajna iz našeg šifonjera. Moj stari imao "kampanje". Tako, po nedelju-dve svakog dana utuče bar po litar ljute, ako ne i više. Niko nije smeo da zna šta se dešava u kući. Često bi se gosti vraćali sa praga, a mi unutra ko u zemunici iz filma Kozara, pokušavamo da ne dišemo suviše glasno. Mene slali po to gorivo, pa me bilo sramota da kupujem na istom mestu, nego pešačim po par kilometara da me ne prepoznaju. I tako...
Trebale su mi godine da se ovoga otresem. Sećam se kako sam prvi put priznao da mi je stari bio teška pijanica i koliko mi je to olakšanje donelo. Al beše dockan. Prošla adolescencija, stari umro i ništa više nije moglo da se zakrpi.

Iz današnje perspektive kažem - život je suviše kratak. Pustite ih da idu niz vodu. Nema tu pomoći. Ne vredi ni pokušavati. :neutral:

Zazijavalo
18-10-2010, 18:38
@sani,
šta po tebi znači izlečen?

причалица
18-10-2010, 18:40
Kad sam bio klinac, to je bila mračna tajna iz našeg šifonjera. Moj stari imao "kampanje". Tako, po nedelju-dve svakog dana utuče bar po litar ljute, ako ne i više. Niko nije smeo da zna šta se dešava u kući. Često bi se gosti vraćali sa praga, a mi unutra ko u zemunici iz filma Kozara, pokušavamo da ne dišemo suviše glasno. Mene slali po to gorivo, pa me bilo sramota da kupujem na istom mestu, nego pešačim po par kilometara da me ne prepoznaju. I tako...
Trebale su mi godine da se ovoga otresem. Sećam se kako sam prvi put priznao da mi je stari bio teška pijanica i koliko mi je to olakšanje donelo. Al beše dockan. Prošla adolescencija, stari umro i ništa više nije moglo da se zakrpi.

Iz današnje perspektive kažem - život je suviše kratak. Pustite ih da idu niz vodu. Nema tu pomoći. Ne vredi ni pokušavati. :neutral:

šmrc, ali zvuči kao da si u pravu....:rumenko:

Zazijavalo
18-10-2010, 18:43
To je zato što jesam u pravu. :lol:

kojica
18-10-2010, 18:45
Žao mi je :(
Razmišljam kako da ti pomognem.I ja se pridružujem klubu,matori je bio alkoholičar.
I umro je zbog posledica alkoholizma,tako da...veruj mi,znam,rastao sam uz to.
Kako sad nekom ko ne veruje u Boga pokušati objasniti da je moguće da Bog pomogne,a da ne misli da se šališ i da ne pomisli da si zlonameran?
Ne znam...Samo znaj da moraš reagovati,svaki dan je dragocen.



Kad sam bio klinac, to je bila mračna tajna iz našeg šifonjera. Moj stari imao "kampanje". Tako, po nedelju-dve svakog dana utuče bar po litar ljute, ako ne i više. Niko nije smeo da zna šta se dešava u kući. Često bi se gosti vraćali sa praga, a mi unutra ko u zemunici iz filma Kozara, pokušavamo da ne dišemo suviše glasno. Mene slali po to gorivo, pa me bilo sramota da kupujem na istom mestu, nego pešačim po par kilometara da me ne prepoznaju. I tako...
Trebale su mi godine da se ovoga otresem. Sećam se kako sam prvi put priznao da mi je stari bio teška pijanica i koliko mi je to olakšanje donelo. Al beše dockan. Prošla adolescencija, stari umro i ništa više nije moglo da se zakrpi.

Iz današnje perspektive kažem - život je suviše kratak. Pustite ih da idu niz vodu. Nema tu pomoći. Ne vredi ni pokušavati. :neutral:

Pa... sad bi nam prijala jedna... :radenska:

Zazijavalo
18-10-2010, 18:50
Mislim da postoje bolje stvari oko kojih vredi da se okupimo. :eek:
I nemo da me mešaš sa ovim amaterima. Moj stari umro od pušenja, a ne od alkoholizma. :lol:

причалица
18-10-2010, 18:56
To je zato što jesam u pravu. :lol:

izgleda da jesi...mada je teško dići ruke od nekoga do koga ti je stalo...nekako zvuči okrutno.

Zaga
18-10-2010, 18:59
uvek govorim da me boli uvo što to radi i da me ne interesuje,ali....to nikad ne može čoveka ostaviti ravnodušnim...
i onda se jedem iznutra...
i boli...

najgore je ako alkoholičar neće da prizna da je alkoholičar....i da mu nije važno šta pije svaki božiji dan...ne bira...samo da nešto saspe u sebe...
onda tu nema mogunosti ni za borbu ,ni za pomoć...

G
18-10-2010, 19:00
Ukolko radnik dolazi pijan na posao , onda je to povreda radne duznosti koja najcesce vodi udaljavanju sa posla. To nije mobing.
Ako je u ovom slucaju "ucena" mobing, onda je i "prinuda" mobing.
E sada..koja je razlika izmedju prinude i ucene konkretno po alkoholicara? Koje su to metode prinude? Ko ih primenjuje? Zar ne mislis da kod "ucene" pred alkoholicara se ipak postavlja pravo izbora da li hoce lecenje ili nje..da izabere sta mu je vaznije? Kod prinude nema izbor.

Slabo tebi ide ova tematika...Moraš biti upoznata sa zakonskim regulativama da bi baratala sudskom i pravnom terminologijom. Kao što vidiš ja se ne petljam u medicinske aspekte lečenja ... Ali dobro voliš da tvoja bude zadnja pa "ucenjuj alkose koliko želiš i šamaraj" u postovima na forumu ali se ne igraj sa time u ustanovi koja je nadležna za lečenje bolesti zavisnosti...Pročitaj još jednom sve postove molim te...

"Prinuda" je sudska mera obaveznog upućivanja na lečenje u specijalizovanu ustanovu za lečenje zavisnosti

Zazijavalo
18-10-2010, 19:01
izgleda da jesi...mada je teško dići ruke od nekoga do koga ti je stalo...nekako zvuči okrutno.

Digli smo ruke u smislu da smo prhvatili da mu nema pomoći. Prestali smo da pokušavamo da ga izlečimo i da se samozavaravamo. I tako smo postigli nekakav status-kvo.
A nije mala stvar prihvatiti nekog onakvog kakav je. Makar bio i... takav.

причалица
18-10-2010, 19:02
e, kapiram da smo ovde svi na ovaj ili onaj način imali nekoga ko je ogrezao u ovaj porok....kako je to moguće, bre? zar je to toliko često kod ljudi?

kojica
18-10-2010, 19:02
Slabo tebi ide ova tematika...Moraš biti upoznata sa zakonskim regulativama da bi baratala sudskom i pravnom terminologijom. Kao što vidiš ja se ne petljam u medicinske aspekte lečenja ... Ali dobro voliš da tvoja bude zadnja pa "ucenjuj alkose koliko želiš i šamaraj" u postovima na forumu ali se ne igraj sa time u ustanovi koja je nadležna za lečenje bolesti zavisnosti...Pročitaj još jednom sve postove molim te...

Čitam od početka vaš razgovor i nešto se mislim...
Krajnje je vreme da primenite asertivnu komunikaciju. :lol:

Zazijavalo
18-10-2010, 19:03
Ćitam od poćetka vaš razgovor i nešto se mislim...
Krajnje je vreme da primenite asertivnu komunikaciju. :lol:

Viš šta su rogovi. Sve znaš. :mrgreen:

причалица
18-10-2010, 19:04
Čitam od početka vaš razgovor i nešto se mislim...
Krajnje je vreme da primenite asertivnu komunikaciju. :lol:

kako uvek ubodeš gde treba, ebote? ti si moj idol. el daješ privatne časove?

Zazijavalo
18-10-2010, 19:06
e, kapiram da smo ovde svi na ovaj ili onaj način imali nekoga ko je ogrezao u ovaj porok....kako je to moguće, bre? zar je to toliko često kod ljudi?

Pa, ako je svaki šesti alkoholičar, kolika je šansa da nemaš jednog u okruženju.

Kao u onom vicu:
- Šta ti pada na pamet? Da daješ prijemni na ETF? Tamo su trojica na jedno mesto. Jesi li svestan kakve su ti šanse? :eek:
- Sigurna stvar. Dosta je da nađem dvojicu glupljih od mene. :pusi:

причалица
18-10-2010, 19:07
pa, ne znam...moje okruženje je jako malo....bar blisko okruženje.
p.s. verovatno neću da priznam da sam ja taj jedan od šest :raz_114:

G
18-10-2010, 19:09
Čitam od početka vaš razgovor i nešto se mislim...
Krajnje je vreme da primenite asertivnu komunikaciju. :lol:


Viš šta su rogovi. Sve znaš. :mrgreen:


kako uvek ubodeš gde treba, ebote? ti si moj idol. el daješ privatne časove?

Ma jok samo je vreme da se ja povučem iz diskusije...:( Čist gubitak vremena je razmenjivati mišljenje sa nekim ko tebe u diskusiji ne primećuje nego bez ikakvih argumenata daje svoje lično mišljenje o nečemu što je izuzetno ozbiljna i bolna tema za poveliki broj nas koji smo na njoj diskutovali...:(

причалица
18-10-2010, 19:20
pa dobro, dži, ne mogu stalno da diskutujem ozbiljno...ako dam jedan post neozbiljan, to ne znači da temu neozbiljno shvatam.
što si tako osetljiv?

sani
18-10-2010, 19:25
I ja se povlacim iz diskusije. Pokusala sam da pomognem svojim postovima...najdobronamernije.

причалица
18-10-2010, 19:27
:rumenko:

Kovač
18-10-2010, 19:27
Mislim da postoje bolje stvari oko kojih vredi da se okupimo. :eek:
I nemo da me mešaš sa ovim amaterima. Moj stari umro od pušenja, a ne od alkoholizma. :lol:

Pa nije ni moj od alkoholizma.
Nego sred birtije od srčane kapi.

QueenOfClubs
18-10-2010, 19:28
e, kapiram da smo ovde svi na ovaj ili onaj način imali nekoga ko je ogrezao u ovaj porok....kako je to moguće, bre? zar je to toliko često kod ljudi?
Па ја немам, али заиста никога у читавој мени познатој фамилији.

А негде сам читала, у некој страњској књизи како се постаје алкохоличар... (наркоман, пљачкаш, проститутка...)
И одма да се оградим, немам појма да ли је то тако...
Каже се да деца од родитеља добијају дозволу да пију, као и многе друге дозволе у животу са неким временским... ограничењем.
Типа – док си под мојим кровом не смеш да пијеш (пушиш, дрогираш се...)
Док сам ја жив/жива ти не смеш то и то...
Док те ја издржавам, нећеш ти мени...
Кад будеш свој човек, ради шта хоћеш...
И да деца (овде се не мисли на тинејџере, већ на децу узраста до 6-7 година), кад прође рок, осећају слободу да баш то и чине.
То је у случајевима кад се васпитавање деце своди управо на забране, а не на дозволе...
Нису лоше забране, али га ебе оно "док..."

G
18-10-2010, 19:28
pa dobro, dži, ne mogu stalno da diskutujem ozbiljno...ako dam jedan post neozbiljan, to ne znači da temu neozbiljno shvatam.
što si tako osetljiv?

Vama troma sam napisao da se povlačim iz diskusije ne radi neozbiljnih postova naopako :)...Nego radi neproduktivne a bolne diskusije sa poštovanom koleginicom sani...:) A sve u cilju očuvanja drugarskih odnosa i dobre atmosfere na forumu...http://razbibriga.net/attachment.php?attachmentid=2169

причалица
18-10-2010, 19:30
e pa...kakva je to diskusija ako nema sukoba?

G
18-10-2010, 19:40
e pa...kakva je to diskusija ako nema sukoba?

Konstruktivna, i takva u kojoj se koristi adekvatna terminologija i uvažava tuđe mišljenje potkrepljeno argumentima iz teorije i prakse :) Ja sam svakako uvažio izlaganje cenjene koleginice sani :) Ipak je ovo tema koja mnoge od nas gađa u srce (mnogi bliski nama su sad pokojni kao direktna posledica alkoholizma. a ima i onih koji su bili žrtve porodičnog nasilja uslovljenog alkoholizmom) a ne neka od tema na svaštari i anarhiji. :)

причалица
18-10-2010, 19:42
pa ne treba onda da se odričemo diskusije.
ako smo zreli ljudi - treba da diskusiju pretvorimo u konstruktivnu, a ne destruktivnu. glupo je da ovakva tema zamre zbog različitih gledišta....kakve veze ima što su različita? možda se nešto sazna iz te različitosti?

Zazijavalo
18-10-2010, 19:56
I ja se povlacim iz diskusije. Pokusala sam da pomognem svojim postovima...najdobronamernije.

Ne usvaja se. Nisi rekla kad se alkos smatra izlečenim. A mene živo interesuje. :)

причалица
18-10-2010, 19:57
Ne usvaja se. Nisi rekla kad se alkos smatra izlečenim. A mene živo interesuje. :)

reci joj, reci joj...ne može to tako!

Zazijavalo
18-10-2010, 19:57
Pa nije ni moj od alkoholizma.
Nego sred birtije od srčane kapi.

Onda te primamo u društvo. :lol:

planinar
18-10-2010, 20:01
Onda te primamo u društvo. :lol:
Prijavljujem da ovde na forumu ima još jedna pijana.

Vragolanka
18-10-2010, 20:21
Ne usvaja se. Nisi rekla kad se alkos smatra izlečenim. A mene živo interesuje. :)

Nikada. Može samo da se zaleči.
A recidiv može da nastupi i posle 20 godina.

причалица
18-10-2010, 20:24
Onda te primamo u društvo. :lol:

:raz_114: joj, strašno.

Пркос
25-10-2010, 13:54
Kad alkohol postaje problem
http://www.topvita.info/slike/default_1.jpg

Ovo je pitanje koje mi često u praksi postavlja zabrinuta supruga ili majka (mada poslednjih godina i zabrinuti muževi i očevi). I kao i kod svih zavisnosti ključno pitanje je "Gde je ta granica?"

Kada živite u okruženju u kome se pod dobrim provodom podrazumeva "ubijanje od alkohola", u kome je stvar inicijacije u svet odraslih deljenje piva sa ćaletom, ne čudi da majke ne mogu svojoj deci da otimaju flašu iz ruku, jer ipak, "Kako da mu zabranim kada svi drugari iz njegovog društva piju?!" I zaista, svedoci smo mnogih "neobičnih činjenica": pa tako i pored nastojanja države da je spreči, prodaja alkohola maloletnim licima je, nažalost, i dalje naša svakodnevnica. Industrija pića često sponzoriše sva veća socijalna dešavanja, te stoga ne iznenađuje kada umesto uzivikivanja imena timova, navijači na reklamama dozivaju piva. Ako tome dodamo ustaljeni šablon, da je domaćin veliki onoliko koliko može različitih pića da ponudi, a gost primeren tek ukoliko sve to može i da popije, logično sledi da se alkoholisano stanje toleriše kao "normalno. A ime "alkoholičara" je krajnja nužda, i to jedino za izuzetno problematične pijance, u najmanju ruku agresivne, ili bar u poodmakloj fazi ciroze jetre.

Dakle, sredina sa svojim specifičnostima sa jedne, i nevidljiva i mnogima nepoznata granica bolesti tj. zavisnosti sa druge strane, dovode do stvaranja alkoholizma pojedinca i zakasnele reakcije okoline. Stoga se pitanje sa početka sa razlogom i postavlja.
Alkoholna zavisnost tj. alkoholizam je prema definiciji jednog od naših najpoznatijih alkohologa: "Svako ponovljeno pijenje bez obzira na količinu i učestalost, koje stvara određene probleme i teškoće (zdravstvene i/ili socijalne) i zahteva stručnu pomoć."

To praktično znači - nezavisno od količine i vrste pića koje neko pije, i koliko često to čini, ukoliko to po njega stvara određenu posledicu, zagazio je u polje patološkog. Međutim, smatram da ćemo potpuniji odgovor dobiti ako sagledamo faze razvoja alkoholizma:
1. Faza društveno prihvatljivog pijenja - koja nije faza bolesti i koja predstavlja društveno adekvatno pijenje, u pogledu količine i učestalosti, karakteristično za veliki deo populacije.

2. Faza navikavanja - koja isto tako nije faza bolesti, već postepeni prelaz iz društveno adekvatnog tj. umerenog u društveno neadekvatno i patološko pijenje. U okviru ove faze organizam se "priprema" i navikava za sve učestalija opijanja, kroz vezivanje pijenja za određena socijalna dešavanja (slavlja, žurke, izlasci u grad) i određene situacije (ručkovi, večere, gledanje sportskih utakmica). Iako izgledaju bezazleno, jer se u Srbiji tolerišu kod "mačo" muškaraca i pravih Balkanaca, ove dve faze su upravo i put nastanka problema.


3. Faza psihološke zavisnosti, ili kako se često naziva predtoksikomanska prva faza alkoholizma kao bolesti, koju karakterišu: povećanje tolerancije organizma na alkohol, što znači da se svaki put pije sve više (svi znaju hvalisavce koji "nikako da se napiju"); i psihička zavisnost odnosno snažna želja i potreba alkoholičara da neprijatna stanja rešava i otklanja opijanjem, kao i da prijatna stanja učini "još prijatnijim" upotrebom alkohola tj. opijanjem.

4. Poslednja faza alkoholne zavisnosti je faza potpune psihofizičke zavisnosti tj. toksikomanska faza - karakterišu je četiri simptoma: gubitak kontrole nad pijenjem tzv. "fenomen prve čaše", alkoholna amnezija ili narodski rečeno "prekid filma", nemogućnost apstinencije, i pad tolerancije tj. tendencija da alkoholičar pije manje količine piće nego ranije usled oštećenja organizma i pijenja po principu dolivanja.

Dakle, odgovor na pitanje kad alkohol postaje problem leži u trećoj predtoksikomanskoj fazi, i u njena dva simptoma: potreba za većom količinom alkohola nego ranije, kao i snažna želja i potreba da određena prijatna ili neprijatna stanja prati upotreba alkohola. Ovde je poslednji trenutak da se društvu kaže "Ne, hvala", da ne bi došlo do "Dobar dan, ja sam Taj i Taj, i ja sam alkoholičar". Stoga, kada vas naredni put domaćin sa vrata ponudi da probate njegovu "domaću", ili kada izađete za vikend - razmislite pre nego što popijete.



Piše: Milan Radovanovic

Izvor: www.dilema.rs
Autor: Milan Radovanovic

mare
20-09-2011, 20:38
Sklonost ka alkoholu je znak da ste pametni


Ako mnogo pijete, to ne znači (samo) da ste alkoholičar.
Prema dvogodišnjoj studiji sprovedenoj u UK i SAD, postoji veza između inteligentnih ljudi i skolonosti ka alkoholu koja se manifestuje još u tinejdžerskom dobu.
Ispitivači su ocenili inteligenciju dece mlađe od 16 godina i svrstali je u pet kategorija. Amerikanci su svoje ispitanike posetili sedam godina kasnije, a Britanci su ih pratili i u 30-im i 40-im. Rezultat se poklopio: -Inteligentnija deca iz obe studije porasla su u ljude koji mnogo češće i više piju alkohol od manje inteligentne dece,- kaže Liz Dej sa Diskaveri Njuza.
Razlozi za ovu neobičnu povezanost leže najprije u evoluciji, primećuju neki stručnjaci. Konzumiranje alkohola je sve do prije 10 hiljada godina bio nenamerno i slučajno, pa su naši preci mogli neplanirano da ga osete i jedući trulo voće. Kada je otkrivena namerna primena alkohola, pametni ljudi su među prvima počeli da ga piju jer inače rano prihvataju novitete i upuštaju se u nova iskustva, tvrde stručnjaci.
Takođe, neki naučnici veruju da mnogi pametni mladi ljudi piju jer se na taj način trude da se zabave i opuste od obaveza koje su imali kao đaci i gimnazijalci, te time žele da nadoknade propuštenu zabavu iz perioda adolescencije. Na kraju, mnogi smatraju da je sklonost ka čašici rasprostranjena među izrazito inteligentnim ljudima jer na taj način lakše (ili jedino) podnose glupe i iritantne ljude.
(trojka.rs)

kojica
20-09-2011, 21:03
Mhm.. pa stvarno, ko zna kako im je sa glumpavim ljudima.. verovatno jednako zabavno
ko što bi meni bilo da se družim sa orangutanima.. :hm:

Al ne znam kako im nije palo na pamet da je toj deci prosto dosadno. Ono što uče u
školi ne zadovoljava njihove potrebe, a oni namerno neće da im pruže više, jer im
trebaju robovi a ne genijalci. :aha:

причалица
25-09-2011, 09:53
Šta podstiče žene na alkoholizam
Psiholog Ivana Arsić, 25. 09. 2011. 00:02 ''Blic Žena''

Alkoholizam kod žena predstavlja poseban socijalno-medicinski problem obzirom na biološku ulogu koju žena ima u porodici i društvu. Tek šezdesetih godina ovog veka objavljene su prve studije o ženama alkoholičarima koje nagoveštavaju da je žena alkoholičar donekle „bolesnija“ od muškarca alkoholičara, jer je ona psihološki konfuznija i konfliktnija ličnost.

Što se brojnog odnosa alkoholičara među polovima tiče, žene su bitno smanjile prednost muškaraca, govore statistike. Danas je taj odnos, približno, 4:1 ako gledamo odnos muškaraca prema ženama, uz napomenu da žene mnogo češće upražnjavaju pritajeni način opijanja, dok se jači pol opija bez skrivanja.

Osobe oba pola ispoljavaju netolerantnost u odnosu na alkoholizam kod žena, a nije retka pojava da i same žene alkoholičari pokazuju osećanje odvratnosti kada o tome govore.
Ovakve kvalifikacije potiču iz tradicionalnog stava koji se odnosi na ulogu žene u društvu, jer žena koja prekomerno pije ne može uzorno da se ponaša. Kao takva, ne može da bude dobra ni majka, ni supruga, ni roditelj, ni vaspitač, ni saradnik, niti ona može seksualno da se kontroliše, bar onako kako to tradicionalno moralna pravila propisuju i zahtevaju.

Prema tome, mišljenje o moralnoj slabosti alkoholičara eksplicitnije se odnosi na žene nego na muškarce. To, uostalom, nije čudno kada se uzme u obzir da se žena oduvek smatrala nosiocem, ali i krivcem za poremećen kvalitet emocionalnih odnosa u porodičnom miljeu.

PUT KA DNU
Od individualnih faktora na nastanak i razvoj alkoholizma kod žena utiču usamljenost, nesigurnost, stres, nisko samopoštovanje, kao i neki telesni faktori (predmenstrualna napetost i poremećaj menstrualnog ciklusa).
Hormonalna neravnoteža podstiče alkoholizam. S tim u vezi primećeno je da mnoge žene počinju sa intenzivnijim opijanjima u doba ulaska u menopauzu.
Od bračno-porodičnih faktora najznačajniji su: nezadovoljstvo brakom, trudnoća, pobačaj, razvod, gubitak muža, odlazak dece iz porodice, odnosno sindrom praznog gnezda...
Promene koje nisu mimoišle ni naše društvo, donele su ženama daleko više uloga i obaveza. Emancipacija žena za nus pojavu ima alkoholizam koje su u nedovoljno pripremljene ušle u ovaj proces. Finansijska samostalnost, oslobađanje i prestanak diskriminacije žena na javnim mestima, dozvolile su im, da piju kao muškarci.

UTICAJ ALKOHOLA NA ORGANIZAM
Kliničkim istraživanjima potvrđeno je to da je organizam žene mnogo više osetljiv na toksično dejstvo alkohola nego organizam muškarca. Žene su niže rastom i manje telesne težine, a telo im sadrži više masti, čak i ako su mršave.
Alkohol ne može dobro da cirkuliše kroz masno tkivo, jer je ono slabo prokrvljeno, pa odlazi ravno u glavu, gde je dotok krvi najbolji. Koncentracija alkohola u krvi kod nežnijeg pola dostiže vrhunac brže nego kod jačeg pola i duže ta vrednost ostaje visoka.

Organizam žene sporije razgrađuje alkohol nego telo muškarca. Kod pripadnica ženskog pola veoma brzo se javlja oštećenje tena (koža lica ogrubi), podočnjaci postaju izraženiji, a bore naglašenije. Alkohol smanjuje plodnost i povećava šanse za obolevanje od raka. Oko 10% slučajeva gde je dijagnostikovan rak dojke može se reći da je uzrok alkohol.
Usled prekomerne i dugotrajne upotrebe alkohola, organizam postepeno počinje da slabi, a zdravlje se rapidno narušava. Tada se javljaju obolenja unutrašnjih organa: srce, jetra, stomak, pankreas. U toj fazi koža postaje suva, perutava, istanjena, zborana, a ponekad se javljaju i krvni podlivi.

Većina alkoholičarki znatno manje pije ili prestaje da uzima alkohol tokom trudnoće. Verovatno zbog toga što veliki značaj pridaju materinstvu. Alkohol koji trudnica uzima, preko organa za varenje i njihove sluzokože dospeva u krvotok, a odatle u sve organe i u sva tkiva organizma. Preko majčinog krvotoka alkohol dospeva i u krvne sudove materice u kojoj se razvija plod.

Konzumiranje alkohola u trudnoći jedan je od faktora koji za rezultat ima prevremeni porođaj ili pobačај. Procenjuje se da opijanje u prva tri meseca trudnoće predstavlja veliki faktor rizika.
Pretpostavlja se, da čak i umerena upotreba alkohola u toku prvih sedam nedelja trudnoće može da dovede do pojave „fetalnog alkoholnog sindroma”.

TAJNO OPIJANJE
Žene pretežno karakteriše usamljeno i tajno opijanje. Kod njih je karakteristično to da je alkoholizam simptomatski, on je znak nekog poremećaja, vrlo često nekog oblika depresije koji onda žene potiru uzimajući čašicu. Osećaju se bolje i misle da će na taj način izbeći depresiju i razrešiti neke druge probleme. Ovakvo ponašanje vremenom prelazi u zavisnost.

NEGIRANJE PROBLEMA
Žena se teže odlučuje na lečenje zbog osude koja sledi posle toga i zbog etikete koja joj se pripisuje. One su češće nego muškarci sklone da negiraju svoj alkoholizam, čime umanjuju šansu da se blagovremeno jave na lečenje. Otuda i zaključci da se žene ređe javljaju na lečenje, da je u proseku, grupa žena koje se javljaju na lečenje starija u odnosu na grupu muškaraca.

причалица
04-10-2011, 19:34
Seksualno ponašanje i alkoholizam
Autor: psiholog Žilijeta Krivokapić

Povezivanje ove dve oblasti ( alkoholizam i seksualnosti) bila je centralna tema ovog rada. U naučnim radovima malo je istraživana ova veza. Predmet interesovanja dominantno je bio vezan za seksualne disfunkcije, koje se javljaju kao posledica alkoholizma ili agresivno ponašanje koje nastaje usled konzumacije alkohola. Polazeći od teze da je seksualnost složen fenomen koji ne možemo svesti na frekvenciju odnosa ili broj partnera, već da se seksualna želja ili seksualna budnost vidi u različitim seksualnim aktivnostima i doživljajima, želeli smo da ispitamo aspekt uobičajenog, normalnog ponašanja zavisnika i da kliničkoj slici ili razumevanju alkoholičara damo potpuniji uvid.

Za zadovoljavajuće ili adekvatno seksualno funkcionisanje neophodno je zdravlje i određen način života, kod alkoholizma imamo značajne izmene oba faktora. Naša očekivanja odnosila su se na izmene u seksualnom ponašanju nastale kao posledica upotrebe alkohola. Rezultati su delom potvrdili očekivanja.

причалица
04-10-2011, 19:34
nastavak:

Sa teorijskih polazišta, neke zasnovane hipoteze nisu potvrđene, ali je evidentirana tendencija u ponašanju za koju se može reći da je „obrazac seksualnog funkcionisanja alkoholičara“. Uvažili smo, svakako, otpore u ispitivanju seksualnosti, karakteristike ličnosti zavisnika, kao i trenutak lečenja koji utiče na neke procene.

Pored erektilnih smetnji ili teškoća u genitalnom odgovoru, „obrazac“ se odnosi na emocionalnu komponentu u seksualnom ponašanju, odnosno, bliskost ili stepen intime sa partnerom.

Izlazeći iz strogih bioloških zakona reprodukcije, čovek je vremenom svojoj seksualnosti dodao ljubav, privrženost, bliskost i poštovanje. Podaci iz sfere seksualnosti koji govore o ovoj vezi (ljubavna predigra, osećanja tokom seksualnih aktivnosti, konkretna seksualna ponašanja) ukazuju da su na ovom planu alkoholičari oštećeni svojom bolešću.

причалица
04-10-2011, 19:35
nastavak:

Neka istraživanja govore u prilog smanjivanju seksualnog nagona kod alkoholičara u vidu inhibirane seksualne želje. Podaci u istraživanju (deo o snovima, maštanja i masturbacija) ne potvrđuju pad libidinozne energije.

Alkoholičari se češće samozadovoljavaju i tokom sanjanja snova sa seksualnim sadržajem lako dožive orgazam. Njihove potrebe za seksualnim kontaktom su veće od onih koje imaju, ali na planu realizacije su manje uspešni, učestalost koitusa je smanjena. Zaključujemo da alkohol izaziva smetnje u seksualnim odnosima, jer je njihova frekvencija manja, odnosi kraće traju i opisani su sa manje intenzivnih osećanja.

Na stavove prema seksu alkohol nije imao mnogo uticaja, bazični stavovi o seksualnosti nisu modifikovani zloupotrebom alkohola.

причалица
04-10-2011, 19:36
nastavak:

Na nivou ličnosti, potvrđena je poznata slika alkoholičara kao: nepoverljive, neiskrene i sebične osobe, neefikasne i nekritične, egocentrične i neistrajne, sa izraženom čulnosti, „gladne stimulacije“, sklone negativnim emocijama, sa lakim razvijanjem osećanja povređenosti, emocionalno nestabilne.

Ove crte ličnosti dodatno potkrepljuju tezu o „obrascu seksualnog funkcionisanja alkoholičara“, jer seksualnost podrazumeva potrebu za razmenom i bliskošću i na telesnom i na emotivnom planu, na kojem su alkoholičari insuficijentni.

Teorijski i praktični značaj ovog rada nalazi se u boljem razumevanju klinčke slike alkoholizma, definisanju terapijskih ciljeva i pripreme preventivnih programa.

причалица
04-10-2011, 19:36
nastavak:

Alkoholizam kao socio-medicinska bolest je „broj tri u svetu“ (po posledicama, oboljenjima i smrtnosti) i zahteva kontinuirano proučavanje i istraživanje. Manifestacije zavisnosti evidentiraju se u svim sferama života. Teorijski značaj ovog rada nalazi se u razumevanju ličnosti alkoholičara i izmenama koje nastaju usled hronične upotrebe alkohola na njegovu seksualnu/polnu želju i obrasce seksualnog funkcionisanja.

Lečenje alkoholizma je dug, kompleksan i skup proces. Apstinencija je samo jedan od zahteva lečenja, ne i cilj terapije.
Nužna je kompletna restrukturacija porodice sa prihvatanjem novih oblika ponašanja, vraćanjem uloga, bliskosti, poverenja, otvorene i jasne komunikacije.
Porodična terapija najčešće se zasniva na sistemskom pristupu i u lečenju učestvuje saradnik „kopacijent“.

Seksualni problemi se „podrazumevaju“, eventualno evidentiraju, ali se tokom terapije na njima konkretno ne radi. Zahteva se da se novi oblici ponašanja prihvate i „očekuje“ da se oni prenesu i na oblast seksualnog funkcionisanja. Nekoliko dostupnih kliničkih izveštaja upućuju na zaključak da ne dolazi do unapređenja seksualnog prilagođavanja neposredno nakon tretmana alkoholizma. (Jensen, 1984, O’Farrell, Kleinke, Cutter, 1998).

причалица
04-10-2011, 19:37
nastavak:

Rezultati našeg istraživanja ukazuju da je seksualnost modifikovana ili oštećena usled hroničnog opijenja i da se osobenost ovih izmena više ogleda u emocionalnoj sferi, bliskosti i otvorenosti, nego u neadekvatnom seksualnom odgovoru“.
Prihvatajući značaj emocionalno-seksualnog sklada u partnerskim relacijama, očekujemo da oporavak bude brži i efikasniji ako tokom terapije značajnije obratimo pažnju ili intervenišemo u domenu seksualnosti.

Upotreba alkohola u „društveno prihvatljivim dozama“, smanjuje neke seksualne inhibicije, stvarajući osećaj opuštenosti, smanjene odgovornosti i povećan interes za seks, što sve može da olakšava seksualno uzbuđenje. Povremena upotreba alkohola veoma često ima upravo ove motive, mada ljudi zaboravljaju na multifaktorijalnu uslovljenost njegovog dejstva, koje pored farmakoloških uključuje i psihološke, socijalne i aktuelne komponente.

Preventivni programi moraju uvažiti iskustvo koje ljudi imaju sa alkoholom i na kojem baziraju stavove o moći alkohola na seksualnom planu. Istraživanja koja ukazuju da se seksualnost neminovno modifikuje kod kontinuirane upotrebe ili unošenja većih količina alkohola su odličan oslonac za razbijanje mitova i dugoročno odlučivanje.

Muškarci su posebno osetljivi u domenu svoje seksualnosti i moraju biti jasno informisani o negativnom dejstvu alkohola, koji im ne daje snagu i potenciju, već naprotiv oduzima mogućnost za kvalitetan i bogat seksualni život, uz dodatne erektilne smetnje.

причалица
04-10-2011, 19:37
nastavak:

Droga prvog kontakta među populacijom mladih je alkohol. On modifikuje sve funkcije, seksualnu takođe. Upravo zato tema " mladi i alkohol" zaokuplja naučnu pažnju.

Mlade osobe formiraju svoje stavove i strukturišu znanja upravo u periodu kada se i dešava prvo iskustvo sa alkoholom i budi seksualna potreba i rezultate koji ukazuju da ona vremenom uz alkohol slabi, otuđuje ih od partnera, okreće ka sebi i smanjuje realizaciju, neophodno je uneti u preventivne programe namenjene ovoj uzrasnoj grupi.

Bisernica
04-10-2011, 19:55
izgleda da jesi...mada je teško dići ruke od nekoga do koga ti je stalo...nekako zvuči okrutno.


Zvuči okrutno,ali nije.
Alkoholičar je već digao ruke sam od sebe,da ne kažem da je digao ruku na sebe ,polako se ubijajući,na tenane.Ono što je tragično i okrutno je to da ne ubija samo sebe ,već i sve oko sebe,razara kao kancerogeno tkivo i nema ni malo griže savesti zbog toga.
Alkoholizam je rak za porodicu,decu,okruženje,sve one koji su u kontaktu sa alkoholičarem.Svaki čovek ima pravo da odluči o sopstvenom životu i gospodar je svoga tela.Ukoliko nije nasilan prema okolini tada ga se ne može naterati ni na šta.Ali,ako već ima pravo da odlučuje o sebi,isto takvo pravo imaju i oni koji su u neposrednoj vezi sa njim.Razumem Vragolankinu reakciju u potpunosti.Ako već ne možeš spasiti njega ,onda spašavaj ono što se spasiti može.Stvar prioriteta.

причалица
04-10-2011, 20:48
slažem se da moraju da postoje prioriteti....od takvih ljudi bi trebalo napraviti distancu, ali ipak - to su bolesni ljudi, a od bolesti ne treba bežati, moje je mišljenje. treba pomoći, koliko je moguće.

supermen*prvi
04-10-2011, 20:51
Prijavljujem da ovde na forumu ima još jedna pijana.

I ja prijavljujem jednu. Sad su otkrivene dve. :sad:

причалица
15-10-2011, 08:33
http://www.blic.rs/Vesti/Srbija/283360/Djaci-u-Leskovcu-na-casove-dolaze-pijani

kako su pametni - preruče pivo u limenku od koka-kole :mirka: nije mi jasno kako roditelji ne vide da su im deca ''pod gasom''?

Nežnicah
15-10-2011, 08:40
Ovakav clanak kad procitam smuci mi se omladina, majke mi. Znam da nisu svi takvi, i sama imam dvoje dece, ali brate mili kako onda da se svuda kad god je neka ovakva situacija svi oni smejulje, niko da reaguje da pomogne profesorima. Sta je sa tom decom, jesu li zeljni tuce, izivljavanja, krvi, bolestine? Jesu normalni uopste?
Mislim da su prosvetni radnici zaista nezasticeni i da bi moralo nesto da bude preduzeto po pitanju njihove bezbednosti. Ovo nije humano.

kojica
15-10-2011, 11:48
Ništa tu omladina nije kriva. Bar 90% njih ne bi bili takvi da su u drugačjem okruženju
odrasli.

Sećam se kad sam mala bila, pa kad se okupe stričevi kod dede. Ne zna se koji od njih
više loče. A braći, da ne gledaju, jer ne valja muška deca da gledaju, sipaju da ''probaju''
vina. Probaju svako veče.. :sad: po pola čaše.. ili više, ako se ovu dobro upiju pa se ne
sećaju koliko puta su im dali da probaju..

I sada su obojica alkoholičari. Jedan je prestao da pije pre 15 godina, a drugi propade.

Mi vojčice smo imale sreće. Za nas je bilo potpuno neškodljivo da gledamo u alkohol,
a ne pijemo.

I nije to samo u dedinoj kući bilo tako.

Nežnicah
15-10-2011, 12:15
Ne znam... u moje vreme, kad sam bila ucenik, nije bilo nepostovanja nastavnika, profesora... fizickog i psihickog maltretiranja istih, nesto se ova omladina osilila. I ranije je bilo zurki, alkohola, svega, ali se znalo sta je skola i kakav se ide u skolu. Tada cak nije bilo ni zabrane prodaje alkohola kao sto sad ima, pa je sve bilo u redu.

kojica
15-10-2011, 12:24
Ti si odrasla u Beogradu?

причалица
15-10-2011, 12:25
bilo je u redu, jer su roditelji bili više sa decom i vodili su više računa o tome kako deca provode vreme, troše novac...mada, sećam se - koji novac?! nema bre....samo kad se nešto kupuje od garderobe ili knjige - imaš pare...
u školu - bez para, naravno.
jedeš kod kuće, nekako im kraducneš za žvake i to je to.
a sad - neka ima dete....da ne bude gladno....a ono cevči li cevči...:qq:

kojica
15-10-2011, 12:26
Pa jes. Mi u Beogradu u podrumima nemamo burad sa vinom i rakijom, pa su mogli i da nas kontrolišu novcem.

причалица
15-10-2011, 12:28
Pa jes. Mi u Beogradu u podrumima nemamo burad sa vinom i rakijom, pa su mogli i da nas kontrolišu novcem.

nemamo burad, ali ima jeftinog pića. daš mu 150 din za užinu, a on kupi litar piva.

Nežnicah
15-10-2011, 12:37
Ti si odrasla u Beogradu?

Jesam, a sto? Mislis da idealizujem svoju generaciju? :hm:

причалица
15-10-2011, 12:57
Jesam, a sto? Mislis da idealizujem svoju generaciju? :hm:

ne verujem da idealizuješ. u ''naše'' vreme se znalo ko često koristi alkohol, ko puši i ''pristojna'' deca se nisu družila sa takvima. sad nema više pristojne dece, nego retarda i ovih koji su ''normalni'' :sad:

kojica
15-10-2011, 13:13
nemamo burad, ali ima jeftinog pića. daš mu 150 din za užinu, a on kupi litar piva.

I litar piva je kontrolisana količina. Tamo deca zaređaju noćom po podrumima pa istaču poveće količine.
Onda do zore loču, pa takvi u školu. Tako je bilo u moje vreme, tako je i sad. Osnovna škola!
Srednjoškolci već slobodno piju sa roditeljima zajedno.

mikili
15-10-2011, 13:59
ne znam sta je nase,ili bilo cije vreme.pojava je zabrinjavajuca,kao i pojava maltretiranja profesora,nastavnika.pocela je s padom sistema vrednosti,kad su smatrani skolovanim budalama koji rade za dve marke,a neciji tata-bizmismen-sa osnovnom skolom moze da ih kupi.dobro pamtim vreme kada su takva deca postala osiona,kad im niko nista nije smeo,kad je bilo paradiranja i prislanjanja pistolja nastavnicama u skoli.tada je pocelo ponasanje dece i zelja da budu neki -zestoki-momci,zelja da se pokaze odraslim pre vremena,a jedan od pokazatelja je i koliko i kad mozes i smes da pijes.uzasava me kad vidim decake i devojcice obeznanjene od alkohola ,njihove prestravljene roditelje i taj bespomocni izraz na njihovom licu.

DaDole
15-10-2011, 18:16
Kad je moj sin ušao u one prve,rovite pubertetske godine..otvorila sam "4" oka što kaže naš narod da ga pratim..mirisala dah kad god dođe prevejano da ne primijeti(ljubi te majka,znate već)..i neprekidno vršila takvu kontrolu..roditelji moraju da budu prvi stub cijele te priče..

причалица
16-10-2011, 08:34
roditelji moraju da budu prvi stub cijele te priče..

naravno....ali, u tim južnim krajevima, kako kaže kojica, običaj je da se muška deca navikavaju na alkohol od malih nogu :( šta ima majka da ga njuši kad samo malo zaufće ako ga vidi pijanog, pusti ga da spava.....sutra mu spremi za doručak kiselo mleko i 'leba i - jovo nanovo :(

DaDole
16-10-2011, 08:41
naravno....ali, u tim južnim krajevima, kako kaže kojica, običaj je da se muška deca navikavaju na alkohol od malih nogu :( šta ima majka da ga njuši kad samo malo zaufće ako ga vidi pijanog, pusti ga da spava.....sutra mu spremi za doručak kiselo mleko i 'leba i - jovo nanovo :(
nije to nažalost samo u južnim krajevima,mnogo je primitivnih sredina,posebno nerazvijenih i ruralnih u kojima se tako "čeliče" muška djeca,,ali,ima nešto u tome što takva djeca odmalena navikla na pokoju čašicu kao samopotvrđivanje i kao dio tradicionalnog,ne postaju baš alkoholičari..mišljenja sam da je njima to prirodno stanje tim više što nisu imali zabranu,kažnjavanje ili pritisak da prestanu da piju i da prije u alkoholizam uđu oni o kojima se ne vodi računa,kojima se nit brani ,nit stimuliše.

причалица
16-10-2011, 08:46
alkoholizam je definitvno skopčan sa nekim problemom koji izgleda nerešiv.
i to što kažeš - mnogima je alkohol na dohvat ruke, pa ga ne zloupotrebljavaju, bar ne na duži vremenski rok, kada se već postaje zavisnik.

DaDole
16-10-2011, 09:11
baš to i mislim pričo..sistem zabrana i kažnjavanja uvijek urodi negativnim rezultatom iz bijesa,iz otpora iz ko zna čega..sindrom zabranjenog voća..