PDA

Pogledaj Punu Verziju : Mladi u Srbiji nedovoljno seksualno informisani



Пркос
25-10-2010, 14:32
(Izvor: PRESS)

Mladi u Srbiji nedovoljno su seksualno informisani, pa stručnjacima često postavljaju gotovo banalna pitanja

Da li oralnim seksom može da se zatrudni, kolika je potrebna dužina *****a da bi se imao polni odnos, gde može da ode kondom ako ostane u vagini, samo su neka od pitanja koja svakodnevno dobijaju stručnjaci okupljeni oko Udruženja za očuvanje reproduktivnog zdravlja.

Neobaveštenost, neznanje, kriva slika o seksualnosti i nedostatak stručne pomoći ugrožavaju reproduktivno zdravlje omladine, ali i celokupne populacije, smatraju ginekolozi. Rezultat je alarmantna raširenost polno prenosivih bolesti, neželjenih trudnoća i abortusa.

Ana Mitrović, predsednik Udruženja i ginekolog u GAK „Narodni front", smatra da nedovoljna informisanost mladih, ali i populacije u srednjim godinama dovodi do toga da smo na vrhu liste u Evropi po broju abortusa i neželjenih trudnoća.

- Nije samo problem u mladima, za koje uobičajeno vlada mišljenje da su neupućeni. Tri odsto prekida neželjenih trudnoća dešava se kod adolescentkinja. Svaki prekid trudnoće je strašan i mi moramo da se borimo protiv toga, ali još više zabrinjava to što se veliki broj neželjenih trudnoća i njihovih prekida dešava ženama koje su već rađale. Tako da smatram da nije problem u mladima, jer se oni trude da koriste dostupna sredstva zaštite, sve više se uključuju i njihovi partneri i dolaze zajedno na savetovanja - kaže Mitrovićeva, i dodaje da se oni u kampanjama 21dan.com obraćaju mladima, ali ne zato što su oni neobavešteniji, nego zato što su oni naša budućnost.

- Želimo da ih u toku samog odrastanja uputimo na to da je reproduktivno zdravlje veoma važno. Takvom edukacijom se u početku borimo protiv polno prenosivih bolesti i neželjene trudnoće, a kasnije se to proširuje na skrining i prevenciju karcinoma - objašnjava ona.

Prema njenim rečima, koliko kod neka pitanja deluju banalno ili možda smešno, kada su ovakve stvari u pitanju, ne postoje glupa pitanja, već bi najgluplje bilo ne postaviti pitanje i ugroziti zdravlje.

- Najvažnije je da se mladi interesuju i da pokušavaju da saznaju kako da se pravilno zaštite od neželjene trudnoće i polno prenosivih bolesti. Poželjno je i da osobe u zrelim godinama takođe traže savete stručnjaka i brinu preventivno o svom zdravlju, a ne da dolaze kod lekara tek kad do problema dođe. Poznato je da veliki broj žena u Srbiji ne odlazi na redovne ginekološke preglede, koji su kratki i bezbolni, a kojima mogu da spreče pojavu i razvijanje veoma opasnih bolesti - napominje Mitrovićeva.

Banalna pitanja
Neka od pitanja koja mladi postavljaju stručnjacima na sajtu 21dan.com:

- Da li oralnim seksom može da se zatrudni?

- Kolika je potrebna dužina *****a da bi se imao polni odnos?

- Gde može da ode kondom ako ostane u vagini?

- Da li petingom mogu da se prenesu polno prenosive bolesti?

- Da li uriniranjem posle odnosa može da se spreči začeće?

- Da li je istina da će se ****** skupiti ako se stavi limun u nju?

- Da li dobijanje prve menstruacije u životu može da se izazove pijenjem četiri tablete „aspirina"?

- Da li može da se izgubi nevinost analnim odnosom?

dr.Kadžija
25-10-2010, 14:40
Pa da su radili imalo na edukaciji omladine ne bi slučaj bio takav. Ovakva slika je direktna posledica dugogodišnjeg agresivnog ispiranja mozga pojmovima kondom i zaštita, jer je to uglavnom sve što današnja deca znaju o seksu - da im je potrebno parče gumice za isti.

Zaga
25-10-2010, 14:47
a ko je u stvari odgovoran za njihovo neznanje?????
roditelji koji,veliki broj njih,još uvek žive u edukativnom mraku,pa misle da je njihovo dete nezrelo u određenom periodu za prijem informacija vezanim za pubertet,polno sazrevanje,polno razumevanje....
škola,koja nema razrađene ni programe ni teme o edukaciji mladih na ove teme?????
ili ceo sistem koji uvek krivi nekog drugog za poražavajuću statistiku?????

mene kolege gledaju kao čudakinju kad čuju da sam sa mojim đacima pričala o menstruaciji,kontracepciji,polnim odnosima,načinju začeća,polnim bolestima,kako se zaštiti od svega navedenog,i još mnogo toga....
za njih sam ja jedna veoma blesava osoba koja uopšte ima hrabrosti da progovori sa đacima osnovne škole o tome...
a ja mislim da je baš uzrast 6-7 razreda odlično vreme za početak ovakvih razgovora...i to otvoreno...bez pčelica i kupusa,a kamoli lažnog srama....

dr.Kadžija
25-10-2010, 14:54
a ko je u stvari odgovoran za njihovo neznanje?????
roditelji koji,veliki broj njih,još uvek žive u edukativnom mraku,pa misle da je njihovo dete nezrelo u određenom periodu za prijem informacija vezanim za pubertet,polno sazrevanje,polno razumevanje....
škola,koja nema razrađene ni programe ni teme o edukaciji mladih na ove teme?????
ili ceo sistem koji uvek krivi nekog drugog za poražavajuću statistiku?????

mene kolege gledaju kao čudakinju kad čuju da sam sa mojim đacima pričala o menstruaciji,kontracepciji,polnim odnosima,načinju začeća,polnim bolestima,kako se zaštiti od svega navedenog,i još mnogo toga....
za njih sam ja jedna veoma blesava osoba koja uopšte ima hrabrosti da progovori sa đacima osnovne škole o tome...
a ja mislim da je baš uzrast 6-7 razreda odlično vreme za početak ovakvih razgovora...i to otvoreno...bez pčelica i kupusa,a kamoli lažnog srama....

Nažalost, zbog ovih i ovakvih postavki današnjeg shvatanja i poimanja pojma seks ili seksualno obrazovanje, svi pripadnici edukovane omladine će samo postati novi konzumenti seks industrije...očigledno je da je prošlo vreme kad je seks samo bio seks...
Mlade u okviru seksulanog obrazovanja ''edukuju'' zaštiti, tj pilulama i kondomima, a žene ''edukuju'' o raku tako što im predstsavljaju nove tretmane zračenjem ili nove hirurške zahvate...sve mora da ostane u okvirima industrije.
Taman posla da se deci od malih nogu pojasni prava priroda naše seksualne energije...sve mora da se fura na strah...

Zaga
25-10-2010, 14:57
misliš da su ovakvi razgovori sa decom u stvari uterivanje straha??????????????:undecided:

dr.Kadžija
25-10-2010, 15:01
misliš da su ovakvi razgovori sa decom u stvari uterivanje straha??????????????:undecided:

Ne kažem da su samo i isključivo uterivanje straha, ali da se radi o posrednom uterivanju straha, to je činjenica...deci se prikazuje potpuno iskrivljena slika seksa, daleko drugačija od one u kojoj smo mi odrastali (a i ta naša je poprilično iskrivljena :lol: )

Zaga
25-10-2010, 15:04
baš bih volela da mi približiš neku priču kojom ću moći da edukujem decu bez straha.....

ja im ne pričam o posledicama....nisi me razumeo..
ja im pričam o prirodnim procesima koji im se dešavaju i koji su divni,ali koje oni ne razumeju dovoljno bez pomoći odraslih.....

kojica
28-01-2011, 10:33
Što se tiče ''uterivanja straha''

Recimo, ako kažeš da postoji opasnost, ali postoji i prevencija, gde je tu razlog za strah?
Razloga za strah ima samo ako zaštite od opasnosti nema ili je ne koristiš iz ko zna kojih
razloga.

Sve je u načinu na koji ćeš nešto da saopštiš. Na primer...
Kada pošaljemo dete u školu mi kažemo ''Pazi kako prelaziš ulicu!''
Stvaramo mu strah od prelaska ulice? :lol: Pa da..
A ko je od nas ikada rekao, ''Dok ideš do škole, oslušni cvrkut ptica i pogledaj kako
oblaci lagano plove i menjaju svoje oblike. Obrati pažnju na vetar koji ti dodiruje lice.
I ako budeš pažljivo prelazio ulicu, nemaš razloga da se plašiš da ćeš nastradati.''

Vragolanka
23-03-2011, 16:58
ne znam nijednog roditelja koji je sasvim otvoren sa detetom po pitanju sexa, svi se nešto nadamo da će naučiti u hodu neke stvari.
i velika većina recimo gasi tv kada su na proglamu malo slobodnije scene, kada ih dete pita šta teta i čika rade, većina odgovara sa igraju se, golicaju se, nebitno... i čekaš da poraste, ne bi li sam skontao. a kada skonta, imaće već neko iskustvo, najverovatnije bez zaštite, jer ga niko nije edukovao o najbitnijem...
ovde se radi i o nemaru prema svom telu, abortus služi kao kontracepcija, pa čisto sumnjam da je to stvar needukovanja, znate... a da ima debila, ima ih, i ne samo među decom... i nisam za uterivanje straha... da se pazi mora da postane stvar navike, a šbbkbb je već paranoja, ogadiće im i ono lepo u sexu...

bojan86bg
01-05-2012, 00:28
Slazem se sa svima koji su rekli da su krivi roditelji.. Jer mislim da kad dete ulazi u takav period, roditelj treba da obavi razgovor sa detetom radi sprecavanja bolesti itd.. Ali naravno pre toga roditelji trebaju da budu sexualno obrazovani, a vecina ni dan danas nije...