PDA

Pogledaj Punu Verziju : Otkrivena kuća stara 7 000 godina!



kojica
06-11-2010, 19:00
Na arheološkom nalazištu Pločnik kod Prokuplja juče je otkrivena još jedna izuzetno
dobro očuvana neolitska kuća stara oko 7.000 godina! Veličina objekta je, kako kažu
istraživači koji su već tri nedelje na terenu, oko 50 kvadratnih metara, od kojih je zasad
iskopano oko 30.

Pored pet kuća koje su otkrivene ranijih godina, ova kuća kao i cela naseobina pripada
vinčanskoj kulturi i priča priču o dalekoj prošlosti Balkana i Srbije.
- Kuća, kao i dosadašnji nalazi, još jednom potvrđuje da je na prostoru naše zemlje,
odnosno u Pločniku, 5.000 godina pre nove ere postojala razvijena civilizacija koja se
bavila preradom metala. Pločnik je kroz dosadašnja istraživanja potvrdio da je na ovom
terenu bila razvijena metalurgija još u kamenom dobu - kaže arheolog Narodnog
muzeja „Toplice" Julka Kuzmanović-Cvetković i dodaje:

- Fascinirani smo koliko je kuća odolela zubu vremena. Naišli smo na mnogo kuhinjskog
posuđa, kamenih sekira, ostataka peći za loženje.

Ona napominje da će zahvaljujući dobroj očuvanosti posuđa moći da prouči život u
neolitu.

- Ljudi pogrešno misle da se u to vreme živelo u divljačkim plemenima. Kroz
proučavanja Pločnika otkrili smo da je reč o razvijenoj civilizaciji, koja je strogo vodila
računa o ekologiji i imala preciznu podelu posla. Ovo naselje se prostiralo na 120
hektara i imalo je stambeni i industrijski deo, koji su bili odvojeni. Tačno se znalo ko
koji posao obavlja. Bavili su se preradom metala, ali i stočarstvom i zemljoradnjom. Bili
su odlični trgovci, jer su posude iz Pločnika nalažene širom Balkana. Pronašli smo
primerke vulkanskog stakla (opsidijan) koje se proizvodi u Mađarskoj i na grčkom ostrvu
Melos. To nas je uverilo da su putovali i trgovali - objašnjava Kuzmanović-Cvetković.

Ona dodaje da su stanovnici Pločnika živeli u malim kućama od blata i pruća i da su
poznavali umetnost i vodili računa o estetici.

- Dokaz za to su statue žena na kojima se vidi da su nosile kratke suknje i impozantan
nakit - naglašava arheolog.

http://www.pressonline.rs/sr/vesti/dzet_set_svet/story/138645/Otkrivena+ku%C4%87a+stara+7.000+godina!.html

причалица
06-11-2010, 19:04
pa to kod mog pradede gavrila:eek:

kojica
06-11-2010, 19:11
Na osnovu pronađenih statueta, nakita i delova odeće, arheolozi su zaključili da su se
žene vrlo slobodno oblačile i ponašale i da su devojke iz neolita bile vrlo slične
današnjim.

"Žene su veoma vodile računa o svom izgledu. To zaključujemo na osnovu pronađene
statuete devojke sa frizurom, uskim strukom i kratkom suknjom, koja ima mali top i
lanac sa priveskom. Devojka kakvu i danas možemo videti na ulici", ukazala je Julka
Kuzmanović-Cvetković.
http://www.blic.rs/Slobodno-vreme/Vesti/111932/Arheolozi-Metalno-doba-pocelo-pre-nego-sto-se-mislilo

kojica
06-11-2010, 19:12
Prema rečima arheologa Dušana Šljivara, pronalaženje raznih metalnih
predmeta upućuje na zaključak da je metal počeo da se koristi čitavih 500 do 800
godina pre nego što se verovalo.

"Osim toga, sa sigurnošću se sada zna da su ljudi koji su ovde živeli bili na daleko
višem stupnju razvijenosti, nego što se mislilo do sada. Tehnologija je bila napredna,
razvijena je bila privreda, trgovina, komunikacija, umetnost, religija", izjavio je Šljivar.

On je naveo da su analize koje su rađene u laboratoriji arheološkog instituta u Londonu
pokazale da je reč o najstarijim uzorcima bakarnih predmeta u svetu.

http://www.blic.rs/Slobodno-vreme/Vesti/111932/Arheolozi-Metalno-doba-pocelo-pre-nego-sto-se-mislilo

причалица
06-11-2010, 19:14
ovo je sjajno!
dakle, najstariji uzorci bakarnih predmeta u svetu....bokte!
a danas to podneblje grca od siromaštine....čini mi se da još uvek u tim blatarama žive.

kojica
06-11-2010, 19:16
Vinča menja udžbenike arheologije


Do sada je, kako je naglasila Radivojević, postojao jedan pogled na
arheologiju, prema kome su civilizacija, kultura i tehološki napredak nastali na Bliskom
istoku.

„Ovo je pogled odavde, sa Balkana. Sa jedne istance, mi možemo tvrditi da u ljudskom
društvu ideje nastaju na više mesta u svetu”, naglasila je ona i poručila da rezultat
ovog istraživanja pokazuje da ne postoji jedan izvor svemudrosti i napretka sveta.

„Vinčanska kultura će sigurno ući u udžbenike kao kultura koja će promeniti viđenje o
nastanku evropske praistorije, o istoriji Evrope. Balkan svakako jeste Evropa, a ovim to i
dokazujemo”, istakla je Radivojević.

http://www.politika.rs/rubrike/vesti-dana/Vincha-menja-udzbenike-arheologije.lt.html

kojica
06-11-2010, 19:18
ovo je sjajno!
dakle, najstariji uzorci bakarnih predmeta u svetu....bokte!
a danas to podneblje grca od siromaštine....čini mi se da još uvek u tim blatarama žive.

Da Pričo, sjajna vest. :) :igrac:

mare
06-11-2010, 19:49
- Ovo je stvarno super, samo ne razumem zašto je svrstano u džet-set?!
- Zato što Press nema rubriku 'Kultura'!

:)

kojica
07-11-2010, 11:45
Nakon ove priče, oni što pričaju da živimo u 7516. godini, više mi ne zvuče blesavo.

причалица
07-11-2010, 11:46
- Ovo je stvarno super, samo ne razumem zašto je svrstano u džet-set?!
- Zato što Press nema rubriku 'Kultura'!

:)
pa zato što samo džet set nosi miniće, bwe.

mare
07-11-2010, 11:54
mi živimo u ko zna kojoj godini, rekoše zemlja je stara stotine miliona, milijarde.. ;)

kojica
07-11-2010, 11:56
Godine se i ne broje od nastanka planete, već od nastanka civilizacije.

mare
07-11-2010, 11:59
a kao da neko može da potvrdi kad je nastala civilizacija.. kako je najstarija kovanica na svetu iskovana pre 33.000 godina, ko je iskovao?

kojica
07-11-2010, 12:13
Dobro Mare, ti me baš maltretiraš.
Pa eto, od kad su krenuli da računaju vreme, od tada se za njih zna.
Kao što su hrišćani krenuli da računaju vreme od Hrista.

Negde sad nađoh da u manastiru Dečani, stoji da su izgrađeni
6739. godine.
Al nigde ozbiljnog podatka.

Zazijavalo
07-11-2010, 15:04
ovo je sjajno!
dakle, najstariji uzorci bakarnih predmeta u svetu....bokte!
a danas to podneblje grca od siromaštine....čini mi se da još uvek u tim blatarama žive.

U međuvremenu im se desilo rišćanstvo, pa su morali da zaborave na napredak. :neutral:

Zazijavalo
07-11-2010, 15:06
pa zato što samo džet set nosi miniće, bwe.

:raz_067:

причалица
07-11-2010, 15:12
a kao da neko može da potvrdi kad je nastala civilizacija.. kako je najstarija kovanica na svetu iskovana pre 33.000 godina, ko je iskovao?

kovač neki, valjda....a odakle je ta kovanica?

Sale
07-11-2010, 20:26
eto kuća od peset kvadrata.
a ja živim u 38 na kujcu vas nosam. dobro, pregrađivo sam neku terasu pa sad imam 42. istina je da je 42 lep broj i da daje odgovor na pitanje o svrsi svega, al ebiga 42 je opet manje od 50.

dakle ja sam se unazadijo od gvozdenog doba do danas, al zato žene mogu da se pofale da su ostale iste ko njiove pretkinje. eto, dokazano.