PDA

Pogledaj Punu Verziju : Zagor spašava Pećku patrijaršiju



Man
07-11-2010, 13:51
http://razbibriga.net/imported/2010/11/zagorJPG-1.jpg

U Beogradu se pojavio strip sa čuvenim Zagorom Te-Nejom koji uz pomoć srpskog dečaka Danila spašava Pećku patrijaršiju od šiptara...
Ova specijalna epizoda se pojavila u tiražu od desetak primeraka, a zahvaljujući našem čitaocu Dušku Veljkoviću iz Beograda mi smo dobili skenirani strip koji vam ovom prilikom predstavljamo.
Sveska sa naslovom „Spasonosna poruka“ delo je dvojice nepoznatih autora koji su potpisani pseudonimima i predstavljala je rođendanski poklon Danilu, dečaku iz Beograda.

Man
07-11-2010, 13:52
Rano proleće 2010. godine, Kosovo i Metohija, južna srpska pokrajina. Već deset godina srpski manastiri su opasani žicom. Ali, ovog aprila nadvila se nova opasnost - šiptarski ekstremisti su rešili da ponovo napadnu Patrijaršiju...
Ovako počinje epizoda stripa o čuvenom Zagoru Te-neju, Duhu sa Sekirom, koja se u aprilu pojavila u Beogradu u ograničenom tiražu od samo desetak primeraka. Sveska sa naslovom „Spasonosna poruka“ delo je dvojice nepoznatih autora koji su potpisani pseudonimima. Na kolornim kartonskim koricama nalazi se crtež Zagora i dečaka koji nosi srpsku zastavu, vinjeta „rođendanski specijal“ i datum 4. april 2010.
"Taj strip je zapravo rođendanski poklon tom dečaku, pa se ova epizoda i zove ‘’Zagor and Danilo“. Strip, sem njega, poseduju samo pravi fanovi Duha sa sekirom" kažu poznavaoci srpske strip scene.
Radnja se odvija u Beogradu i na Kosovu. Dečak Danilo izlazi iz škole kada ga drugovi pozivaju. U školskom dvorištu zatiče starca sa šajkačom i kokardom. Drugovi mu kažu da je starac zalutao, ne poznaje dobro Beograd, ali ima važne informacije.
"Albanci će za sedam dana napasti Pećku patrijaršiju. Podaci su tačni, pripremaju se, a niko mi ne veruje. Trebalo bi javiti tamo" kaže starac.
"A naši, vojska i policija?" pita Danilo.
"Neki veruju, neki ne veruju, ali ne mogu da mi pomognu niti išta da učine. Sve je opkoljeno, a sve veze su u prekidu. Poruku može preneti samo kurir lično... Ali to mora da bude neko dovoljno mali i brz da se provuče" kaže starac.
"Evo, ja ću. Ja smem i mogu. Javite mami i tati da sam ja ovo morao da uradim. Srbija to od mene očekuje", odlučuje Danilo.
Posle dva dana i dve noći pešačenja stiže na Kosovo i iz šume posmatra patrolu KFOR-a. Odjedanput, neko mu prilazi iza leđa, šakom prekriva ista... U pitanju je, naravno, Zagor.
"Ja sam uvek tamo gde je nepravda i borba za slobodu. Pozvali su me neki moji prijatelji Srbi, da im pomognem u borbi...", objašnjava dečaku otkud on na Kosovu.
Preko visećih mostova, konopcima raspetim preko provalija, kakvi se pojavljuju u svim stripovima o Zagoru Te-neju, njih dvojica kreću u akciju spasavanja Pećke patrijaršije. Sledi obračun sa nekoliko likova koji nose bele kečiće, maskirne uniforme i znake albanske zastave, koje Zagor razbacuje na buljuke. Danilo i on zatim noće u Pećini gde nalaze oružje koje su Albanci sakrili za napad na manastir. Zagor minira eksploziv i municiju. Usput sreću psa koji pripada 63. padobranskoj diviziji, on već deceniju luta Kosovom. Pentrajući se po liticama, preko bodljikavih žica, dečak pod okriljem noći, dok ga Zagor čeka u blizini, stiže u Patrijaršiju gde saopštava igumaniji da se sprema napad. I to je kraj neobičnog stripa.
Nasilje u Darkvudu
Zagor je junak autora Serđa Bonelija (scenario) i Galijena Ferija (crtež) koji je nastao 1961. godine u Italiji. Na prostorima bivše SFRJ prvi put se pojavio 1968. godine godine, u stripu pod naslovom „Nasilje u Darkvudu“. Puno ime Zagora je Zagor Te-Nej, što na jeziku Algonkin Indijanaca znači „duh sa sekirom“. Radnja stripa se dešava u izmišljenoj Darkvudskoj šumi. Zagor je predstavljen kao lik atletske građe sa prepoznatljivim kostimom čiji je osnovni deo crvena majica sa žutim krugom u sredini, u kojem je nacrtana slika orla raširenih krila. Njegov verni pomoćnik i saputnik u brojnim avanturama je simpatični debeli Meksikanac Čiko. Tu su još i Tonka poglavica Mohavka i Zagorov krvni brat, Dok Lester, indijanski vrač Mnogooki i drugi.

Man
07-11-2010, 13:56
http://razbibriga.net/imported/2010/11/10896138614ccfd6b795264431525768_extreme-1.jpg

Sale
07-11-2010, 20:44
pa daj skeniraj nam što si sisa.
sad kasi nas zainteresovo sad bi bilo provokativno i zlo da nas ostaviš brez stripa.
osim ako nisi teo da nas mučiš

Man
07-11-2010, 21:37
bidnuće sutra...

Sale
07-11-2010, 21:38
e pa faja.:)