PDA

Pogledaj Punu Verziju : ginekologija



Vragolanka
11-11-2010, 14:02
Da li ste odgovorni po pitanju redovnih ginekoloških pregleda i analiza?
Ja jok... već dve godine čekam da mi se nešto desi, pa da odem... :huh:

Пркос
11-11-2010, 14:15
Pohvala za temu!!!

Vrlo cesto svemu vise pridajemo vaznost a kulturi zdravlja naj manje...Valjda nekakvo ubedjenje -zdravi smo ma sta da se cimam po lekarima.
Svaka zena bar jednom, ako ne dva puta godisnje trebala bi posetiti ginekologa..Nekako kada to uradim samu sebe rasteretim ponekad nekakvih sumnji ako se i dese...Vrlo je bitno blagovremeno reagovati na kakve promene-sto znaci da bi trebali pratiti svoje zdravlje .

mihaela
25-01-2011, 20:24
Cesto...jednom u dva mjeseca.Prije 6-7 godina sam imala problema sa upalom jajnika,od tada idem redovno-bolje sprijeciti nego lijeciti.Imam ginekologa koji mi bas odgovara,i skroz sam opustena.

причалица
26-01-2011, 09:04
Cesto...jednom u dva mjeseca.Prije 6-7 godina sam imala problema sa upalom jajnika,od tada idem redovno-bolje sprijeciti nego lijeciti.Imam ginekologa koji mi bas odgovara,i skroz sam opustena.

moraš jednom u 2 meseca? to je baš opterećujuće.

mihaela
26-01-2011, 21:41
Pa jeste mozda opterecujuce,ali volim da je sve o.k. Ne znam,mozda zvuci bezveze,ali utripujem sebi kojekakve bolesti,cim me nesto "strecne" ja trcim ljekaru.I muz ludi zbog te moje brige,ali sta cu,tako sam nekako navikla,pogotovo u trudnoci i poslije porodjaja.Mislim da sam i doktora izludila sa svojim pregledima:)

Vragolanka
06-03-2011, 23:31
ma nema potrebe toliko često... i tema nije hipohondrija... :lol:
još jedna stvar, kada vas štrecne, obično znači da je već kasno... :lol:

inače, da se zapljunem da sam bila... i uvek sebi kažem da ću ići redovno, ali mogu da potpišem da ipak neću...

QueenOfClubs
06-03-2011, 23:38
Da li ste odgovorni po pitanju redovnih ginekoloških pregleda i analiza?
Ja jok... već dve godine čekam da mi se nešto desi, pa da odem... :huh:
Јој ни ја. Као идем два пута годишње, али често прође година, једноставно заборавим...
Све се мислим, ма скоро сам била... И сад покушавам да се сетим... Мислим да је прошло сигурно осам месеци :qq:
:rumenko:

Vragolanka
06-03-2011, 23:42
znam žene koje nikada nisu bile
znam žene koje ne idu kod muškarca ginekologa
znam i koje su uzimale oralno vag.ina.lete ( ebi ga, cenzurisana reč :lol: )

ima nas raznih... ali najviše neodgovornih...
skoro mi je komšinica umrla, od raka grlića materica, za par meseci, cap... otvorili, zatvorili, i poslali kući da umre... stavila spiralu pre 5 godina i od tada nije išla kod ginekologa... zbog gluposti se gubi glava.

QueenOfClubs
06-03-2011, 23:49
znam žene koje nikada nisu bile
znam žene koje ne idu kod muškarca ginekologa
znam i koje su uzimale oralno vag.ina.lete ( ebi ga, cenzurisana reč :lol: )

ima nas raznih... ali najviše neodgovornih...
skoro mi je komšinica umrla, od raka grlića materica, za par meseci, cap... otvorili, zatvorili, i poslali kući da umre... stavila spiralu pre 5 godina i od tada nije išla kod ginekologa... zbog gluposti se gubi glava.
Жива истина.
Умемо да отрчимо код лекара за најобичнију прехладу а ово нам је "тешко".
НЕ памтим кад сам последњи пут била у дому здравља, код гинеколога идем приватно.
НЕ зато што им више верујем, него заиста немам времена да чекам.
ЗАправо, требало би да узмем слободан дан за такву акцију, а то је данас мисаона именица...
И онда, наравно, сад немам времена, следећег месеца немам пара...
А што се спирале тиче, не бих то ставила ни под претњом.

Waterfall
16-03-2011, 22:30
Nisam redovna..:rumenko::rumenko: Znam da je pogresno, ali eto..sve je (kao) nesto vaznije:lupko:
Moracu to da promenim.

Idem u DZ kod svoje poznanice koja je ginekolog.

Priznajem, kad god idem uvek tripujem ko zna sta ce da mi ''nadje'':bela: Bzvz, ali kad je gin. u pitanju pomalo samo hipondricna

DaDole
08-11-2011, 13:38
Nevjerovatno koliko nam je nizak nivo zdravstvene kulture..nažalost poznajem veoma mnogo žena koje godinama nisu išle ginekologu jer" Ništa me ne boli":qq:
a nije zgoreg pomenuti da recimo jedan na vrijeme utvrđen PAPA test bukvalno spašava život.
Jednom na godinu nije mnogo,pregled ne boli,otpor je ogroman..strah da će nešto naći je još veći..i tako rizikujemo da obolimo od opasnog kancera grlića.
Idem redovno barem svakih 8 mjeseci .

Man
08-11-2011, 15:22
http://razbibriga.net/imported/2011/11/nisam_ginekolog-1.jpg

:rile:

tiramisu
08-11-2011, 15:40
sjedi smirom:)

причалица
08-11-2011, 20:44
na pola godine :rile: i uvek sam ok....ali me zato drugde dokačilo :lol:

DaDole
10-11-2011, 18:50
Najnovija istraživanja ukazuju da kontraceptivne pilule utiču na pamćenje:qq:
Naime,pilule imaju direktan utjecaj na tip informacija koje mozak može da primi.Upotreba pilula poboljšava pamćenje osjećanja,ali ne i detalja.
Logično je da je to u vezi,budući da je svrha pilula da utječu na nivo hormona estrogena i progesterona,a upravo su ti hormoni odgovorni za pamćenje lijeve polovine ženskog mozga.

DaDole
10-11-2011, 19:14
Ako su ta istraživanja iole tačna,a nema nekog razloga da sumnjamo,uskoro će žene koje koriste pilule događaje pamtiti vrlo slično muškarcima(jer se oni više oslanjaju na desnu stranu mozga kad su sjećanja u pitanju),za razliku od žena koje ne koriste kontraceptivne pilule i koje se oslanjaju na lijevu stranu mozga.
Znači li to da se takvim hormonskim igrama približavamo drugom polu u načinu pamćenja ..

причалица
10-11-2011, 22:00
Najnovija istraživanja ukazuju da kontraceptivne pilule utiču na pamćenje:qq:
Naime,pilule imaju direktan utjecaj na tip informacija koje mozak može da primi.Upotreba pilula poboljšava pamćenje osjećanja,ali ne i detalja.
Logično je da je to u vezi,budući da je svrha pilula da utječu na nivo hormona estrogena i progesterona,a upravo su ti hormoni odgovorni za pamćenje lijeve polovine ženskog mozga.

što sam starija, sve manje želim da pamtim :zrika:

DaDole
02-09-2013, 10:31
evo jednog vrlo zanimljivog teksta:

Kako sačuvati ravnotežu vaginalne flore?Pad imuniteta zbog bolesti ili zbog, u današnje vrijeme, sve većeg stresa, zbog uzimanja puno različitih lijekova ili drugih uzroka, također može poremetiti ravnotežu vaginalne flore. Tada će bakterije i gljivice, ali i virusi, imati slobodan put u unutrašnjost, proći će barijeru pločastih stanica i početi stvarati upalu. Kako to liječiti?
Koji je optimalan PH?Naravno, netko možda ne provodi higijenu (ali nije dobro ni pretjerivati u pranju i ispiranju jer će se sa sluznice tako odstraniti dobre bakterije koje čuvaju zdrav PH tj. kiselost sluznice oko 5.) Dakle, bakterije na sluznici su u zdravom stanju uvijek u ravnoteži i čine normalnu tzv. fiziološku floru. Jače patogene bakterije će izazvati akutnu upalu koja će s vremenom, ako se ponavlja, prijeći i u kroničnu upalu.
Zašto dolazi do neravnoteže vaginalne flore?Pad imuniteta zbog bolesti ili zbog, u današnje vrijeme, sve većeg stresa, zbog uzimanja puno različitih lijekova ili drugih uzroka, također može poremetiti ravnotežu vaginalne flore. Tada će bakterije i gljivice, ali i virusi, imati slobodan put u unutrašnjost, proći će barijeru pločastih stanica i početi stvarati upalu. U tom slučaju će biti prisutno crvenilo, bolovi, svrbež, iscjedak, virusne bradavice, bolovi pri odnosu, a možda i povišena tjelesna temperatura.U ginekološkim nalazima pisat će da su prisutne E. coli ili Staphyloccocus ili Candida, pisat će da su stanice abnormalno promijenjene (pa naravno da nisu normalnog izgleda kad su upaljene i bolesne), bit će prekrižena kućica kod parakeratoze ili hiperkeratoze (to su zadebljane stanice poput žulja kojeg dobijete od cipele jer se pločaste stanice rodnice zadebljavanjem brane od agresivnog okoliša). Mozda će pisati i ASCUS ili CIN uz HPV, znači promjene koje je uzrokovao Humani Papiloma Virus.

DaDole
02-09-2013, 10:32
Kako održavati (i vratiti) ravnotežu vaginalne flore?

1. Moj PRVI i osnovni savjet je - ne perite se i ne ribajte do besvijesti s ovakvim ili onakvim gelovima i sapunima. Svi ti proizvodi su puni kemije i s njima ćete s vremenom skinuti i uništiti sve dobre bakterije koje vas štite od bolesti.

2. Pripazite da se u spolnim odnosima s nepoznatom osobom obavezno zaštitite jer ćete tako spriječiti ili smanjiti ulazak bakterija, gljivica i virusa u vaš organizam.

3. Treći savjet je fitoterapija i promjena prehrane jer ne treba odmah početi piti antibiotike. Antibiotik ćete piti jedino u slučaju da imate dokazanu bakteriju i antibiogram po kojem vidimo koji antibiotik najbolje ubija vašu bakteriju. Na žalost, mnogi ni danas ne znaju da antibiotici nemaju nikakv učinak na gljivice i na viruse. Djeluju samo na bakterije tj. bakterijske bolesti.

4. Kod gljivica se treba susdržati od previše slatkog, kvasca - dakle kruha i peciva, gljiva, kikirikija, kolača, sireva s plemenitom plijesni... Dobro je piti napitak od litre i pol vode sa sokom od tri limuna i tri žlice javorovog sirupa. Tu količinu popiti kroz dva do tri dana.

5. Rodnicu isperite čajem od vrkute, kadulje, lavande uz dodatak hidrolata od čajevca. Pijenjem malo većih količina jogurta i bio kultura također pomažete svom organizmu, a u jogurt (uz dodatak soka jednog česnja česnjaka) može se namočiti i mini tampon i držati svaku drugu noć u rodnici.

6. Svakako treba piti čaj i za podizanje imuniteta i protiv upala, od sljedećih biljaka:

Imela, neven i bazga su imunološke biljke.
Kadulja, ružmarin, lavanda i čajevac su protugljivične biljke.
Sljez i divizma oblažu sluznicu svojom ljekovitom sluzi i štite je.
Kamilica i trputac te kora vrbe djeluju protuupalno.I sve ove biljke dodatno imaju i bakteriostatsko ili baktericidno djelovanje.

Man
02-09-2013, 10:49
flora :palac: a fauna :lolan: