PDA

Pogledaj Punu Verziju : Raj i/ili Pakao



kojica
21-11-2010, 10:28
Za početak, evo jedne urbane legende, koju su mnogi od vas verovatno već čuli.


Fizika pakla

Ovo sto sledi je jedan od zadataka koje su studenti fizike na Univerzitetu Vasington
dobili za kolokvijum. Odgovor koji je napisao jedan od tih studenata bio je
toliko “utemeljen” da ga je profesor podelio sa svojim kolegama, putem interneta, i tako
se naravno dogodilo da i mi imamo to zadovoljstvo da ga procitamo:

Bonus pitanje – je li pakao egzotermican (emituje toplotu) ili endotermican (apsorbuje
toplotu)?” Vecina studenata izveli su svoju argumentaciju na osnovu verovanja i
koristeci Bojlov zakon (gas se hladi kada se siri i zagreva kada se sabija). Jedan
student, medjutim, napisao je sledece:

“Prvo, neophodno je da znamo na koji nacin se masa pakla vremenom menja. To znaci
da moramo znati kojom brzinom duse stizu u pakao i kojom brzinom ga napustaju.
Mislim da sa prilicno velikom sigurnoscu mozemo pretpostaviti da kad dusa jednom
dodje u pakao, nikada ga nece napustiti. Dakle, broj dusa se stalno povecava. Sto se
tice toga koliko mnogo dusa stize u pakao, pogledajmo razlicite religije koje danas
postoje u svetu. Vecina ih tvrdi da ako niste clan upravo te religije, zavrsicete u paklu. I
posto postoji vise takvih religija, a svaki covek pripada samo jednoj od njih, a ne svima
odjednom, mozemo takodje zakljuciti da zapravo sve duse idu u pakao. Imajuci u vidu
stopu radjanja i umiranja, moze se ocekivati da je stopa rasta dusa u paklu zaista
velika. Sada pogledajmo promenu volumena pakla, posto Bojlov zakon tvrdi da, ako
temperatura i pritisak u paklu ostaje isti, volumen pakla mora da se neprekidno siri,
proporcionalno broju dusa koje u njega pristizu. To nam otvara dve mogucnosti: (1) ako
se pakao siri sporije od priliva novih dusa, tada ce se temperatura i pritisak u paklu
povecavati i on ce pre ili kasnije eksplodirati. (2) Ako se pakao siri brze nego sto se
povecava broj dusa u njemu, tada ce njegova temperatura i pritisak padati sve dok se
potpuno ne zaledi. Pa koja je mogucnost isitinita? Ako prihvatimo postulat koji mi je
Tereza saopstila jos na prvoj godini: “Pre ce se pakao zalediti nego sto cu ja spavati sa
tobom” i isto tako uzmemo u obzir cinjenicu da sam ipak spavao sa Terezom sinoc, tada
broj 2 mora biti isitina i ja sam siguran da je pakao egzotermican i da se vec zaledio.
Zakljucak koji se u tom slucaju namece je da, posto je pakao zaledjen, nijedna dusa
vise u njega ne odlazi, dakle on je prestao da postoji. Ostao je samo raj, koji tako
potvrdjuje postojanje bozanskog bica, a to je opet objasnjenje zasto je, sinoc, Tereza
neprekidno vikala: 'O, moj Boze!' ”


Da li verujete u Raj i Pakao i kako bi ih opisali?

Meni je malo nelogično da svi imamo samo ovaj trun vremena u večnosti,
u kome moramo da damo sve od sebe, jer nam večnost od toga zavisi.
A vama?

причалица
21-11-2010, 10:30
pakao ne postoji kao fizički prostor. pakao može da postoji samo u našoj duši.

Zazijavalo
21-11-2010, 10:36
Sa Isusom u srcu i pakletom u duši, čovek je prilično neobična životinja.

Ono što mene interesuje jeste zašto se u slučaju fibrilacije Isusu daju elektrošokovi. :eek:
Misim, el oće da ga isteraju odande ili samo da ga prisile da radi svoj posao? :pusi:

Kad smo već kod dotičnog, u čiju dušu je sišao kad su ga saranili?

Tibi
21-11-2010, 10:37
Sto ti je fizika, ima za sve objasnjenje:raz_088:
Sve to dozivo (zato mi religiozni stav taki) samo se nije zvala Tereza, a i...nisam imo zadatak u fizici...taki:pusi:

G
21-11-2010, 10:46
I raj i pakao su relativne ravni,preciznije imaginarne i kao takve postoje onoliko koliko ljudski um to percipira i koliko svaki pojedinac prihvata ono što mu njegovi duhovnici i vođe(fireri) ili već šta i ko nameću... Kad ti loše ide a izlaza nema najlakše je reći "Božija volja" i biće bolje na "onom svetu" i ostaviš i ono malo novca što imaš u džepu u šeširić, na pladanj ili već gde nadajući se da tako kupuješ "carstvo nebesko"... Ne ide to baš tako ali to je dilema ili trilema koja muči čovečanstvo nekoliko hiljada godina i ja znam da je ni mi ovde nećemo rešiti...A mislim ni za svojih života. Nekima ostaje nada da će saznati posle smrti...Vrlo je nezahvalno nekome rušiti nadu pa ja to neću raditi. Toliko raju ili paklu...:) O stanjima promenjene energije već bi se dalo diskutovati ali nije vreme ni mesto...:)

причалица
21-11-2010, 11:08
Sa Isusom u srcu i pakletom u duši, čovek je prilično neobična životinja.

Ono što mene interesuje jeste zašto se u slučaju fibrilacije Isusu daju elektrošokovi. :eek:
Misim, el oće da ga isteraju odande ili samo da ga prisile da radi svoj posao? :pusi:

Kad smo već kod dotičnog, u čiju dušu je sišao kad su ga saranili?

kako to misliš?

Zazijavalo
21-11-2010, 11:10
Pa misim, sišao je u pakao, razlupao vrata ko Čak Noris, sit se napričao sa mrtvacima.
A ti kažeš da je pakao u duši.
Pa se ja, eto, pitam u čiju dušu je sišao tom prilikom. :)

причалица
21-11-2010, 11:21
Pa misim, sišao je u pakao, razlupao vrata ko Čak Noris, sit se napričao sa mrtvacima.
A ti kažeš da je pakao u duši.
Pa se ja, eto, pitam u čiju dušu je sišao tom prilikom. :)

a to... nemam pojma. ja mislim da je to simbolično i da ne treba tu priču da razumeš bukvalno. ako jeste Sin Božiji, njemu je sve moguće.
verujem da pakao postoji samo kao stanje duše i zato je jako važno da ne budemo u tom stanju, jer nikad ne znaš kada ćeš da pređeš na onu drugu stranu.....a onda je jako teško popraviti stanje duše. moguće je, ali teško. naš je izbor da li želimo da budemo u paklu ili ne.
a zašto mislim da pakao ne postoji kao fizički prostor? pa eto - Bog je Ljubav i on ne bi dopustio (i ne dopušta) da pakao postoji kao prostor....pogotovo ne kao prostor u kome si večno zatvoren.
i šta pišu knjige me ne zanima, zanima me u šta verujem. a verujem u ljubav, a ne u zlo.

Zazijavalo
21-11-2010, 11:32
E, neće biti baš tako. Tih nekoliko dana leži u osnovi rišćanstva. To je ključna stvar.
Jer bez vaskrsnuća nema rišćanstva.
"Radosna vest" je upravo vest da je Isus doslovno umro i doslovno vaskrsao i da je doslovno bio u paklu gde je pobedio smrt.
Nema tu nikakve simbolike. Jer simbolički, mogli bismo da prihvatimo šta oćemo. Recimo, da je u pitanju entropija visokoorganizovanog živog bića u neke neorganske okside čija energija je manja, pa dušu da proglasimo za razliku energija.

Viš da nisi vernik. Makar nisi rišćanski vernik. :pusi:

Zazijavalo
21-11-2010, 11:33
Uzgred, bog nije ljubav. Bar to ne tvrdi ovaj... sveta knjiga. :pusi:

причалица
21-11-2010, 11:34
E, neće biti baš tako. Tih nekoliko dana leži u osnovi rišćanstva. To je ključna stvar.
Jer bez vaskrsnuća nema rišćanstva.
"Radosna vest" je upravo vest da je Isus doslovno umro i doslovno vaskrsao i da je doslovno bio u paklu gde je pobedio smrt.
Nema tu nikakve simbolike. Jer simbolički, mogli bismo da prihvatimo šta oćemo. Recimo, da je u pitanju entropija visokoorganizovanog živog bića u neke neorganske okside čija energija je manja, pa dušu da proglasimo za razliku energija.

Viš da nisi vernik. Makar nisi rišćanski vernik. :pusi:

e jesam. i baš sam slušala predavanje na temu raja i pakla od tadašnjeg igumana studeničkog. i on je reko ovo što ja sad kažem.
i ja verujem u to, eto.

Zazijavalo
21-11-2010, 11:35
Ti si paganka koja veruje u Igumana Studeničkog. :pusi:

Naravno da će danas popovi da okrenu ploču. Fizički je nemoguće da pakao bude pod zemljom. Ispada da je fizika jača od biblije, pa onda vrdaju. Ali bilo je potrebno dokazati im da pakao ne može da bude pod zemljom. I onda su promenili početnu izjavu. A dok je nisu promenili, mnogo je jeretika prošlo kroz fizičku vatru lomača, ili smuđenje lica ili rasecanje nosa zato što su tvrdii ono što je tvrdio tvoj... prvosveštenik. :eek:

G
21-11-2010, 11:43
Ti si paganka koja veruje u Igumana Studeničkog. :pusi:

Naravno da će danas popovi da okrenu ploču. Fizički je nemoguće da pakao bude pod zemljom. Ispada da je fizika jača od biblije, pa onda vrdaju. Ali bilo je potrebno dokazati im da pakao ne može da bude pod zemljom. I onda su promenili početnu izjavu. A dok je nisu promenili, mnogo je jeretika prošlo kroz fizičku vatru lomača, ili smuđenje lica ili rasecanje nosa zato što su tvrdii ono što je tvrdio tvoj... prvosveštenik. :eek:

A prodaja oprosta? Naplaćivanje obreda? Krstaški ratovi ? Ognjem i mačem na nevernike...Jao,jao joj teška tema...:facepalm:

Zazijavalo
21-11-2010, 11:48
Pa tako je to. Generalno povampirenje je osnova rišćanstva, a prodaja oprosta je suština. :mrgreen:

причалица
21-11-2010, 11:54
Ti si paganka koja veruje u Igumana Studeničkog. :pusi:

Naravno da će danas popovi da okrenu ploču. Fizički je nemoguće da pakao bude pod zemljom. Ispada da je fizika jača od biblije, pa onda vrdaju. Ali bilo je potrebno dokazati im da pakao ne može da bude pod zemljom. I onda su promenili početnu izjavu. A dok je nisu promenili, mnogo je jeretika prošlo kroz fizičku vatru lomača, ili smuđenje lica ili rasecanje nosa zato što su tvrdii ono što je tvrdio tvoj... prvosveštenik. :eek:


slušaj ti. ono što sam rekla jeste tačno - Sinu Božijem je sve moguće, pa i da siđe u pakao.
kao bezgrešan, on može da siđe u pakao ljudskih duša.
ali me čudi da ti to ne možeš da pojmiš, nego obliganto to posmatraš kao fizički prostor.
a da više verujem reči igumana studeničkog nego tebi, to se podrazumeva....bar što se tiče ovakvih pitanja.


A prodaja oprosta? Naplaćivanje obreda? Krstaški ratovi ? Ognjem i mačem na nevernike...Jao,jao joj teška tema...:facepalm:

zaista ste nemogući. vidite samo loše stvari.

G
21-11-2010, 12:01
zaista ste nemogući. vidite samo loše stvari.

Ma ne ... Ja samo nastupam analitički prema svemu i svakom saznanju do kog dođem. Za razliku od klera ja ne prihvatam dogme kao konačna rešenja i univerzalnu istinu... Imam slobodan um i slobodnu volju pa tako i postupam, razmišljam i analiziram.:)

Tibi
21-11-2010, 12:02
Lepsi ti juce bio avatar prico :), sa njim ti ovakve izjave verovatno ne bi izletele:pusi:
Al da ti je vera jaka, jeste :raz_068:

причалица
21-11-2010, 12:04
Ma ne ... Ja samo nastupam analitičkii prema svemu i svakom saznanju do kog dođem. Za razliku od klera ja neprihvatam dogme kao konačna rešenja i univerzalnu istinu... Imam slobodan um i slobodnu volju pa tako i postupam, razmišljam i analiziram.:)
pa dobro....za mnoge fundametaliste i moj um je previše slobodan....to se vidi kad komuniciram s njima....vrte glavom i nešto baju iza mojih leđa i zakrštavaju me.
meni je važno da sam čistog srca (uglavnom :rumenko:) i da verujem da pako ne postoji, što je ovde i tema.
pakao na nebu znači da si bio u paklu na zemlji...a to što piše kako je Gospod sišao u ad...pa to nije bukvalno silaženje niz neke stepenice i puteljke....to što može Sin Božiji, to je nama ipak neshvatljivo i onda, kao neshavtljivo (ne možemo da zamislimo šta i kako), pravimo slike...tumačenja moguće da budu menjana, ali mene ni to nije brigE.


Lepsi ti juce bio avatar prico :), sa njim ti ovakve izjave verovatno ne bi izletele:pusi:
Al da ti je vera jaka, jeste :raz_068:

ti to mene zavitlavaš? opet...jao, bre...dokle?

Šakal
21-11-2010, 12:06
hm, oldtajmer krenuo sa religijom.... ccccc.... jes da me svrbu prstitji al' netju.... :)

причалица
21-11-2010, 12:06
hm, oldtajmer krenuo sa religijom.... ccccc.... jes da me svrbu prstitji al' netju.... :)

pa što da te ne svrbu?
p.s. a što da i ja ne kažem šta mislim...moje mišljenje nije stručno, tačno je. više govorim po osećaju...i neću da se svađam ni sa kim oko religije.

Šakal
21-11-2010, 12:10
pa što da te ne svrbu?
p.s. a što da i ja ne kažem šta mislim...moje mišljenje nije stručno, tačno je. više govorim po osećaju...i neću da se svađam ni sa kim oko religije.

Hm, tjuti tamo... :)

причалица
21-11-2010, 12:12
Hm, tjuti tamo... :)

hm, netju :lol:

Šakal
21-11-2010, 12:13
hm, netju :lol:

hm, aj' dobro, nemoj... :) :)

Zazijavalo
21-11-2010, 12:13
slušaj ti. ono što sam rekla jeste tačno - Sinu Božijem je sve moguće, pa i da siđe u pakao.
kao bezgrešan, on može da siđe u pakao ljudskih duša.
ali me čudi da ti to ne možeš da pojmiš, nego obliganto to posmatraš kao fizički prostor.
Pa mogu da pojmim. Al to onda više nema veze sa rišćanstvom. :)

a da više verujem reči igumana studeničkog nego tebi, to se podrazumeva....bar što se tiče ovakvih pitanja.
Problem je u tome da jedva čekaš nekom da veruješ. Siluješ sopstvenu prirodu.
Da ti ja kažem da je masa elektrona 25 kg žive vage, ne bi mi verovala. Zašto bi to isto verovala studeničkom igumanu?
Zato što možeš da proveriš ili zato što želiš da veruješ?
Jer, ako želiš da veruješ, onda ne želiš da proveriš proverive stvari. To je čitava mudrost. :huh:


zaista ste nemogući. vidite samo loše stvari.
Vidimo i dobre stvari. Možda treba da nam skreneš pažnju... :pusi:

причалица
21-11-2010, 12:43
pa kako može elektron da ima masu od 25 kg? to nije pitanje vere, nego egzaktne nauke. dakle, nečeg što jeste proverljivo u svakom trenutku, tj. experimet je reproducibilan.
a ovo nije experiment koji vodi ka činjenicama.
to što kažeš da imam potrebu da verujem - tačno je. i ne vidim u tome ništa loše.
ja tebi ne govorim da je loše to što stalno napadaš veru....mada mi je žao što to radiš, jer mislim da možeš bolje.

Zazijavalo
21-11-2010, 13:30
pa kako može elektron da ima masu od 25 kg? to nije pitanje vere, nego egzaktne nauke. dakle, nečeg što jeste proverljivo u svakom trenutku, tj. experimet je reproducibilan.
Tako što je božjem sinu sve moguće. :pusi:
Što se tiče egzaktnih nauka, biologija je prilično egzaktna nauka, pa i istorija u izvesnoj meri. Dobro, nije baš al se trudi.

E, ta egzaktna biologija kaže - nema zagrobnog života.
Malo manje egzaktna istorija kaže - nema nikakvih istorijskih tragova o navodnim čudesima. Mada, takve spektakularne manifestacije trebalo bi da su zabeležene. No, ima obilje podataka o kultovima koje je rišćanstvo kopiralo.

Ali, treća neka nauka pod nazivom psihologija vrlo detaljno i logično objašnjava sve u vezi sa ranim i poznim rišćanima.


to što kažeš da imam potrebu da verujem - tačno je. i ne vidim u tome ništa loše.
Ne vidim ni ja. Ali kažem da je loše da siluješ sopstveni zdrav razum. Jer onda svaki mrsomood mož da ti podvali šta oće. :huh:


ja tebi ne govorim da je loše to što stalno napadaš veru....mada mi je žao što to radiš, jer mislim da možeš bolje.
Ja ne napadam veru! Napadam uljeze koji bi da na osnovu nekakvih drevnih bajki vladaju slobodnim ljudima. :mirka:

причалица
21-11-2010, 13:34
Tako što je božjem sinu sve moguće. :pusi:
Što se tiče egzaktnih nauka, biologija je prilično egzaktna nauka, pa i istorija u izvesnoj meri. Dobro, nije baš al se trudi.

E, ta egzaktna biologija kaže - nema zagrobnog života.
Malo manje egzaktna istorija kaže - nema nikakvih istorijskih tragova o navodnim čudesima. Mada, takve spektakularne manifestacije trebalo bi da su zabeležene. No, ima obilje podataka o kultovima koje je rišćanstvo kopiralo.

Ali, treća neka nauka pod nazivom psihologija vrlo detaljno i logično objašnjava sve u vezi sa ranim i poznim rišćanima.


Ne vidim ni ja. Ali kažem da je loše da siluješ sopstveni zdrav razum. Jer onda svaki mrsomood mož da ti podvali šta oće. :huh:


Ja ne napadam veru! Napadam uljeze koji bi da na osnovu nekakvih drevnih bajki vladaju slobodnim ljudima. :mirka:

e, pročitala sam prve 2 rečenice, pa mi krenule suze (od smeha, da ne misliš nešto drukče)....gospod je stvorio svet, pa shodno tome ke elektron tolicni kolicni je...da je trebalo da ima 25 kila - imo bi.
a zagrobni život je nešto u šta ne veruješ, pa potežeš biologiju.
pričaš o duši, a po biologiji ona ne postoji....i šta sad ja da mešam biologiju i pakao?
i stvarno mi smeta što sve popove zoveš mrsomudima. to su samo neki od njih.

Zazijavalo
21-11-2010, 13:55
e, pročitala sam prve 2 rečenice, pa mi krenule suze (od smeha, da ne misliš nešto drukče)....gospod je stvorio svet, pa shodno tome ke elektron tolicni kolicni je...da je trebalo da ima 25 kila - imo bi.
Samo sam demonstrirao koliko je besmisleno reći "božjem sinu je sve moguće" :)


a zagrobni život je nešto u šta ne veruješ, pa potežeš biologiju.
Zagrobni život je nešto u šta ti želiš da veruješ, pa onda ignorišeš celokupno objektivno ljudsko znanje da bi mogla u to da veruješ.
Tako da je razlika prilična.


pričaš o duši, a po biologiji ona ne postoji....i šta sad ja da mešam biologiju i pakao?
Zato što bi se od univezitetskog kadra očekivalo da svoja saznanja i verovanja organizuje u dosledan i neprotivrečan sistem, a ne da se ponaša kao šizofrenik koji misli na dva nevezana koloseka. :pusi:


i stvarno mi smeta što sve popove zoveš mrsomudima. to su samo neki od njih.
Ko je rekao da mislim obavezno na popove? Pogotovo na sve? :eek:
Istorijski gledano, prvi mrsomood je bio car Konstantin. Za njim je sledila plejada političara i mućkaroša koji veze nisu imali sa crkvom, ali su je uvek zgodno upotrebili da isteraju svoje interese. Istini za volju, to im nije bilo teško. Zbog mrsomooda međ popovima. :pusi:

причалица
21-11-2010, 13:57
zazi, ti tako pričaš uopšteno, da ja izvlačim takve zaključke.
moje znanje o materijalnom svetu je jedno, a moja duša i njen život su drugo. nisam šizofrenik, ne boj se.

Zazijavalo
21-11-2010, 14:03
Dok god se navodna duša navodno manifestuje u materijalnom svetu, nema razdvajanja materijalnog sveta i duše.
Tako da... nisi šizofrenična. Tako se samo ponašaš. :mrgreen:

причалица
21-11-2010, 14:05
Dok god se navodna duša navodno manifestuje u materijalnom svetu, nema razdvajanja materijalnog sveta i duše.
Tako da... nisi šizofrenična. Tako se samo ponašaš. :mrgreen:

navodno, pretpostavljam.

Zazijavalo
21-11-2010, 14:07
Dobro je da makar počneš da pretpostavljaš. Nemoj samo da veruješ. :)

причалица
21-11-2010, 15:31
Dobro je da makar počneš da pretpostavljaš. Nemoj samo da veruješ. :)
opet ti...šta imaš protiv vere?
ili - imaš protiv vernika? kako može vera da postoji bez vernika? i obratno...ništa mi nije jasno šta hoćeš da kažeš.

G
21-11-2010, 15:39
opet ti...šta imaš protiv vere?
ili - imaš protiv vernika? kako može vera da postoji bez vernika? i obratno...ništa mi nije jasno šta hoćeš da kažeš.

Znaš kako je i ja sam ponekad razmišljam kako je moguće imati nekritički i podanički stav prema bilo kom autoritetu pa i kleru. Lično nemam ništa protiv bilo čijeg mišljenja i stava makar ga smatrao pogrešnim. Ali ti si mi posebno intrigantna kao jedan naučnik koji se bavi fizikom koja je egzaktna nauka, a sa druge strane prihvataš dogme tako lako bez da imaš želju da ih analiziraš ili opituješ sa njima. Ne postoji niko ko je hodio zemljom a da ja nisam spreman da preispitam njegovo mišljenje i stavove. Ne smatram se lošim čovekom zato. I duhovnici koje pominješ (poštujem pomenute i tvoj stav prema njima) su ipak samo živi ljudi i podložni "gresima"isto kao i mi "obični" ljudi.:)

PS. Eto do juče se svi zaklinjaše u Vladiku Artemija kao poslednji bastion pravoslavlja na Kosovu i Metohiji a sad ga nazivaju raskolnikom.

причалица
21-11-2010, 15:42
ne dovodim u pitanje postojanje Svetog Trojstva. sve drugo je interpretacija.