PDA

Pogledaj Punu Verziju : Slavski kolač



Ciciban
26-11-2010, 20:16
Zima - vreme praznika i slava. Skoro svako od nas slavi krsnu slavu , pa kako spremate kolac?

Ja imam svoj recept i nikad ne omane , bar do sada .

300 gr brasna , sasvim malo ulja, soli , jedna velika kasika secera i kvasac. Testo zamesim mlakom vodom sto tvrdje mogu( koliko je testo tvrdje kolac je meksi ) i ostavim da naraste, razmesim , cetkicom dobro nakvasim vodom i opet ostavim bar pola sata pre pecenja, pokrijem susamom i pecem . A vi?

Пркос
26-11-2010, 20:33
http://razbibriga.net/imported/2010/11/slavski_kolac-1.gif
СЛАВСКИ КОЛАЧ

Посни славски колач

1килограм меког брашна
2,5 децилитра млаке воде
пакетић квасца
150 грама растопљеног маргарина (или 2 шољице уља)
ванилин шећер
кора од лимуна
шећре, со
(за мањи колач употребити пола мере)

Уситњен квасац ставити у шољу, додати кашичицу шећера, кашичицу брашна, промешати и прелити млаком водом. Оставити на топлом месту да квасац ускисне.
Одвојити брашна колико је потребно да се млаком водом замеси тврђе глатко тесто величине веће јабуке. Од тог теста правити украсе.
У посуду ставити брашно, 4 кашике шећера, комад маргарина, ванилин шећер, стругану кору лимуна, ускисли квасац и врло мало соли. Замесити и доливати по мало преостале млаке воде. Руке умакати у уље или остатак растопљеног маргарина и месити тесто. Добро умешено тесто које се већ одваја од руку и добија мехуриће оставити покривено платненом салветом да нарасте. За то време правити украсе: печате са словом, цветиће, класје...
Кад тесто удвостручи запремину ставити га на даску посути брашном и још једном премесити. Ставити га у добро подмазан калуп или шерпу и оставити да још мало нарасте. Док тесто расте, украшавати га.
Колач прекрити посудом истог премера и пећи у рерни на температури од 220° С око 30 минута а затим смањити на 200° С и пећи још двадесетак минута. Тек тада скинути посуду и поп потреби мало допећи.

причалица
26-01-2011, 21:10
evo ga od prošle slave:

http://www.dodaj.rs/f/d/js/2KGOrJxD/1/slavski-kolac.jpg

ali, kad vidim onaj iznad, sram me pojede :rumenko:

Bisernica
26-01-2011, 21:12
od čega ??
Kolač je lep ,ima krst ,samo još slovo da nabaviš u crkvi
i najvažnija je ljubav sa kojom se umesi :)
Vidi se da je dobro narastao ,i ravan je što je važno :)

причалица
26-01-2011, 21:13
a ovaj sad mi izgleda bolje...baš lepo izgleda, samo što moram da zamolim ćerku da ga slika...negde su mi skembali fotoaparat.

Пркос
26-01-2011, 21:30
Prico,saznala sam -ovaj slaski kolac sto sam postavila svojom rukom je napravila jedna monahinja iz manastira Rakovica,tako mi je reko jedan prota jerej ,nas prijatelj...i umetnik je... i onda se nemoj snebivati uopste...

причалица
26-01-2011, 21:32
Prico,saznala sam -ovaj slaski kolac sto sam postavila svojom rukom je napravila jedna monahinja iz manastira Rakovica,tako mi je reko jedan prota jerej ,nas prijatelj...i umetnik je... i onda se nemoj snebivati uopste...

hvala, prkos. u manastirima postoje zadužene za slavksi kolač....i to su baš umetnice.
naš slavski kolač zaista od srca pravim, preksrstim se i molitvu izgovorim. pa sad....kako bude.

andromeda
28-01-2011, 09:34
prico kolac ti je lep kao sto kaze bisa od srca se pravi, uvek je bolje i lepse napraviti kolac za slavu nego kupiti u pekari

причалица
28-01-2011, 09:37
e, a ovaj je bolje ispao...samo da fotku prebacim na komp...i sav je pojeden juče - od kilo i po brašna :)

причалица
29-01-2011, 22:32
ovogodišnji:

http://www.dodaj.rs/f/2F/FM/27NIsB1D/fotografija0372800x600.jpg

http://www.dodaj.rs/f/O/BO/4HpnthYe/fotografija0373800x600.jpg

kad sam postavila sto - nije više htela da fotografiše...tako da ostade samo ovo.

Ciciban
30-01-2011, 08:59
proslogodishnji ti bio lepsi :) ali je i ovaj super :)

причалица
30-01-2011, 09:00
uf, pa svi volite to žumance....meni ovako deluje arhaično načisto.

Ciciban
30-01-2011, 09:00
jes izgleda arhaicno to stoji :)

Bisernica
30-01-2011, 09:01
http://razbibriga.net/

Ciciban
30-01-2011, 09:01
Bisoooooo :eek:

причалица
30-01-2011, 09:02
pa eto...više to volim na hlebu, nego da je nacifran...mada realno, ne umem ja to ni da nacifram, znaš.
najvažnije je da se lepo pojeo. ni mrva nije ostala.

причалица
30-01-2011, 09:02
http://razbibriga.net/

evo vidiš...i onda - kako ja sad da postavljam fotke :(

Bisernica
30-01-2011, 09:03
ovo je posni kolač
i nije premazan žumancetom
premažem ga sa medom i uljem sa malo vode :)
meni slava posna ,pa i kolač malo teže napraviti
da izgleda lepo ,sa mrsnim je lakše.

Ciciban
30-01-2011, 09:04
i meni slava posna ali nisam se setila da premazem medom ...

причалица
30-01-2011, 09:04
uvek pravim posni kolač, bez obzira da li je posna ili mrsna. jednostavno, meni je to najukusnije testo - brašno, kvasac, so, šećer, ulje, mlaka voda.

Ciciban
30-01-2011, 09:06
i ja isto prico i mama slavi svetog Jovana ali sprema posni kolac ..hleb je to ipak kako god... a prico i ja posle bisinog kolaca necu da postavljam fotke :)

Bisernica
30-01-2011, 09:07
Ja pravim jednom u 25 godina mrsni ,kad Vaskrs udje u maj
onda i moja slava može da bude mrsna :)
a testo je kao za pogaču ,samo što nema jaja ,
ali se pojede kao kolač ,valjda mu onaj med da ukus
koji je specifičan,ne znam ...samo znam da *plane* :lol:

причалица
30-01-2011, 09:08
znala sam ja kako bisa pravi, znaš....ali, reče ona meni pre neko veče ''stavi fotku, pa stavi fotku, pa stavi fotku'' i ja stavim...iako znam da je kolač koji pravim sasvim običan. ništa posebno.

Bisernica
30-01-2011, 09:08
evo vidiš...i onda - kako ja sad da postavljam fotke :(


i ja isto prico i mama slavi svetog Jovana ali sprema posni kolac ..hleb je to ipak kako god... a prico i ja posle bisinog kolaca necu da postavljam fotke :)

Ih bre ,što ste neke ,pa ima i od mog kolača lepših kud i kamo ,
.....a umem ja da napravim i lepši ,samo kako mi kad naidje inspiracija :lol:

причалица
30-01-2011, 09:09
Ja pravim jednom u 25 godina mrsni ,kad vaskrs udje u maj
onda i moja slava može da bude mrsna :)
a testo je kao za pogaču ,samo što nema jaja ,
ali se pojede kao kolač ,valjda mu onaj med da ukus
koji je specifičan,ne znam ...samo znam da *plane* :lol:

pošto si ti u pitanju, verujem da plane...a drugo - i treba da se pojede, osveštan je.

Ciciban
30-01-2011, 09:09
:P kako li ce tek taj izgledati ...btw obecavam da probati iduce godine bar da uradim nesto slicno ...ako mogu :)

Ciciban
30-01-2011, 09:09
pošto si ti u pitanju, verujem da plane...a drugo - i treba da se pojede, osveštan je.

ja uvek prvo pojedem onaj deo s vinom to mi je najsagje prico :)

Bisernica
30-01-2011, 09:10
znala sam ja kako bisa pravi, znaš....ali, reče ona meni pre neko veče ''stavi fotku, pa stavi fotku, pa stavi fotku'' i ja stavim...iako znam da je kolač koji pravim sasvim običan. ništa posebno.

nije običan pričo....ni malo
to je slavski kolač ,a on nikako ne može biti običan
običan je kad umesiš hleb ,jer te mrzi da ideš u prodavnicu
ili je nestalo hleba ....a kolač!!...e to je ljubav draga ,
i nije običan :) ...i svaki je prelep ,pa i tvoj ,samo da znaš !

причалица
30-01-2011, 09:11
pa dobro, to si u pravu, biso...mislila sam na ''stajling'' :lol:
a jeste ljubavlju umešan, to je tačno.

Bisernica
28-06-2011, 20:37
Obzirom da je smešno ,tražim od moderatora da ispravi naslov
u slavski kolaČ.Možda tada ne bude smešno ono što budemo ovde pisali ili postavljali !

Bisernica
29-06-2011, 13:45
Sad kad je promenjen i korigovan naslov ,
nadam se da neće biti smešno ,
kolač od ovogodišnje slave ,obzirom da je napravljen za
sat vremena ,nije loše ispao:


http://razbibriga.net/clear.gif

причалица
29-06-2011, 16:51
gde loše, biso...što si skromna :) prelepo :bravo:

Bisernica
29-06-2011, 19:47
gde loše, biso...što si skromna :) prelepo :bravo:
Hvala pričo :cmok:
Posni je i dobar je ,kako sam bila umorna
i imala malo vremena.kad sam raspoložena
onda malo više namišljam :lol:

Bisernica
29-06-2011, 19:56
http://razbibriga.net/clear.gif

Ciciban
29-06-2011, 20:13
bravo Bisenija

причалица
29-06-2011, 20:17
http://razbibriga.net/clear.gif

ih, da su meni ovakve ruke ....:)
a jesi li napisala recept za ovaj slavski kolač?

Bisernica
29-06-2011, 20:27
Jesam čalice ,pisala sam na temi ,ne znam da li je ova ili običaji kod Srba ,
ali svejedno mpogu da napišem i ovde :
Za ovaj kolač,posni je potrebno :

1/2 kg brašna ,
10 gr svežeg kvasca
250 gr vode
1 kašika šećera
kašičica soli
100 gr margarina
pola šoljice ulja

Potopiti kvasac u mlaku vodu,dodati kašičicu šećera i ostaviti da naraste .
U posudi za mešenje pomešati brašno sa šećerom i dodati so ,pa promešati
ponovo,napraviti udubljenje u sredini i sipati otopljen margarin i ulje,pa dodati kvasac
i zamesiti testo.Kad je testo ujednačeno ,*lupati* ga rukom dok se ne pojave mehurići
vazduha na njemu i ne dobije sjaj.Prekriti čistom krpom i ostaviti da narasta.
Kad naraste izručiti na dasku za mešenje i podeliti ga u tri dela pa razvući u tri valjka
jednake dužine i debljine ,pa isplesti pletenicu.Pleh namazati margarinom i složiti pletenicu
od sredine ,savijati kao puž.pa opet prekriti i ostaviti da narasta.
Za to vreme napraviti presno testo - brašno,mlaka voda,malo soli i kašika ulja ,dok se ne dobije glatko
testo od kojeg može da se razvije tanka kora od koje se prave ukrasi.
Obzirom da je kolač posni i da se ne premazuje jajetom ,ukrase *lepiti* za kolač tako što se četkicom
umočenom u vodu navlaži površina na koju se spušta.
Ukrase staviti na kolač kad je udvostručio volumen i staviti u zagrejanu rernu na 220 stepeni da se peče.
Prvih 15 minuta ne otvarati rernu ,a onda kad počne da dobija boju ,prekriti sa folijom da ne potamni previše.

Bisernica
29-06-2011, 20:29
Kad je pečen ,izvaditi ga iz pleha i premazati četkicom sa smesom od
kašičice ulja i nekoliko kapi vode i pola kašičice meda.Dobro se umuti i
premaže se samo testo ,bez ukrasa.Ostaviti da se ohladi na rešetki i to je to :).
Izvanrednog ukusa i sočan ,što se ne bi reklo za posno testo.

причалица
29-06-2011, 20:33
e, biso...a kog brašna? nije svako brašno isto.

Bisernica
29-06-2011, 20:37
Uvek koristim tip 400 ,belo Fidelinka ili Čeković ,ili Baš brašno
ali u svakom slučaju važno je da brašno bude suvo.

причалица
29-06-2011, 20:37
ok, hvala :)

Ciciban
29-06-2011, 20:38
Fidelinka je najbolje brasno na svetu

причалица
29-06-2011, 20:38
možda jeste, ali im je fabrika pred zatvaranjem.

Cruz
15-02-2012, 13:34
Evo kako ja mesim slavski kolac za posnu slavu...

Potrebno je:
1,3kg brasna
0,5l vode
50gr kvasca
izrendana kora 1 limuna
100gr secera
1 kasicica ulja
malo soli

Za ukrase:
1/2 case hladne vode
300gr brasna

Priprema:
Podmazite ulje okruglu posudu u kojoj cete peci kolac. Rastopite kvasac sa malo secera u 100ml mlake vode. Kada kvasac nadodje, sipajte ga u sredinu brasna, posolite, dodajte izrendanu koru limuna i uz dolivanje pripremljene tople vode zamesite testo. Povremeno u toku mesenja dolivajte ulje. Dobro umeseno testo ostaviti da naraste, zatim ga premesiti i oblikovati loptu. Spustite je u okruglu posudu u kojoj ce se kolac peci i ostavite da naraste. Dok narasta, zamesite testo za ukrase, koje cete poredjati po povrsini kolaca tako sto cete ispod njih pokvasiti podlogu da bi se lakse zalepili.
Peci na umerenoj temperaturi oko 40 minuta. Kada kolac dobije lepu rumenu boju, izvadite ga iz serpe i premazite slatkom vodom. Prekrijte cistom platnenom salvetom i kada se ohladi, izvadite iz posude u kojoj ste ga pekli.



http://razbibriga.net/imported/2012/02/Image063-1.jpg

Пркос
16-05-2012, 14:40
Slavski kolač recept
Autor: SPC
http://razbibriga.net/imported/2012/05/SlavaskikolaC48D-1.jpg
Na jedan dan uoči slave domaćica mesi slavski kolač.
Kolač se mesi od čistog pšeničnog brašna.
Testo se zakuvava sa vodom, i dodaje se malo bogojavljenske i
osvećene vodice, koju je sveštenik svetio pred slavu.
Kolač se ukrašava raznim ukrasima od testa.
Na njegovom centralnom delu i na četiri strane u znaku krsta odozgo utiskuje se pečat (slovo) sa slovima IS HS NI KA,
što skraćeno iprevedeno znači: Isus Hristos pobeđuje.
Sam kolač simvoliše Hrista koji je hleb života, a vino, kojim se preliva, simvoliše krv koja je tekla iz Hristovih rana. Posle sečenja kolača,
kolač se iseče na kriške kao hleb.
Najpre domaćin i ukućani uzimaju i jedu po deo kolača, a ostatak se postavlja na trpezu.
Kako se pravi slavski kolač
Kolač se može praviti i postan kada krsno ime pada u posne dane.
Mesi se na isti način kao i mrsan samo bez mleka, jaja i masla.
Mešenje slavskog kolača u kući je lep porodični čin i vrlo lepa uspomena za decu koja će, gledajući svoju majku kako ga mesi, to preneti docnije i u svoju kuću. Mlade devojke treba da i u ovom poslu odmenjuju svoju majku, kako bi još zarana stekle iskustvo u tome.
Kolač se obično mesi dan pre slave. Pošto se domaćica okupa i obuče u čisto, prekrstiće se i u sebi očitati Oče naš, pa će tek onda početi sa mešenjem.
U lonac od 1 litra izdrobiti 20 do 30 grama kvasca, naliti ga s pola šolje mlakog mleka i prstima razmazati kvasac tako da nema grudvica. Zatim dodati malo soli, jednu kašiku šećera i malo brašna koliko da se dobije retko testo. Sud staviti blizu štednjaka i ostaviti dok kvasac ne uskisne i napuni lončić.
Za to vreme prosejati 1 do 1 1/2 kilograma brašna, staviti ga u sud za mešenje (po mogućnosti ovaj sud upotrebljavati samo za mešenje slavskog kolača) i kod štednjaka dobro zagrejati. Kad je kvasac uskisao početi mešenje. U brašnu napraviti udubljenje u sredini, dodati kvasac, 4 žumanceta, 2 do 3 kašike šećera, malo strugane kore od limuna i nekoliko kapi osvećene vodice (koju je sveštenik za slavu osvetio) pa sve to zamesiti dolivajući malo mleka, tako da se dobije testo srednje tvrdoće. Prilikom mešenja dodavati malo-pomalo rastopljenog masla, a takođe s vremena na vreme treba zamakati dlanove u rastopljeno maslo i tako masnim rukama mesiti (upotrebiti oko 100 gr. masla).
Testo treba mesiti sve dok se ne odvaja od prstiju i dok se na njemu ne pojave klobuci, plikovi. Kada je testo dovoljno izrađeno izvaditi ga iz suda, dno suda posuti brašnom i onda vratiti testo u sud, prekrstiti ga, pokriti s nekoliko čistih salveta i ostaviti na toplom mestu da uskisne.
Kada je testo dostiglo dva puta svoju veličinu, pažljivo ga izručiti na dasku posuti brašnom, lako ga rukama izraditi u obliku okruglog hleba i staviti u okrugao kalup, koji je prethodno dobro podmazan maslom i posut brašnom. Prilikom ovog premesivanja testo se ne sme mnogo pritiskivati, niti mesiti jer u tom slučaju neće narasti kolač. Kalup sa kolačem opet prekriti salvetama i ostaviti na toplom mestu da ponovo uskisne. Kada je kolač dovoljno narastao, pomazati ga razmućenim jajetom i ukrašavati ukrasima od istog testa.
Prvo se preko celog kolača stavlja krst (od dva valjčasta komada testa stavljena unakrst).
Zatim se kolač uokviri pletenicom, preko koje se pravi venčić. Venčić se obično pravi tako što se komad testa izvalja a zatim isecka na manje valjčaste komadiće. Svaki takav komadić se po dužini dvaput zaseče (tako da dobije tri kraka). Ovi komadići se slažu preko pletenice i to tako da svaki sledeći malo preklopi prethodni; tako redom dok se ne uokviri ceo kolač i na taj način dobije venac oko krsta. I venčić i krst se još zaseckaju makazama da kolač još kitnjastije izgleda.
Sada se na središte krsta stavlja poskurica – kao hlepčić kružnog oblika. Ona se takođe stavlja i preko venčića, a na završecima svakog od četiri kraka krsta (ukupno pet poskurica).
Dalje se kolač ukrašava ostalim ukrasima od posnog testa koje se zamesi od brašna i malo vode. Ove ukrase ne treba pomazivati jajetom već ih ostaviti bele. Ti ukrasi predstavljaju žele domaćice – ono što želi da ima u svome domu: ptice (golubovi) predstavljaju zdravlje i veselje. Grozd označava želju da rod dobro rodi; cveće (ružice) znači lepotu, čistotu i mio miris duše i da deca odrastaju lepa i čista kao ružice; (zatim se kao želja da u kući bude svega pravi burence, pa čašica, zatim knjiga itd.). Ovi ukrasi stavljaju se u polja između krakova krsta, i dovoljno je, da bi kolač bio lep, da se u svakom od četiri polja nalazi po jedan ukras.
No najvažniji ukras slavskog kolača je znak četvrtastog oblika kome je krst u sredini a među kracima krsta natpis IS HS NI KA – ovaj natpis na grčkom znači: Isus Hristos pobeđuje. Za utiskivanje ovoga znaka postoji naročiti drveni pečat (koji svaka domaćica treba da ima). Posno testo se rastanji i u njega se utisne ovaj pečat, koji se prethodno zamoči u brašno. Taj znak se nožem iseče po ivici od ostalog komada testa i stavlja se na svaku poskuricu.
Izgled samog kolača i način pravljenja ukrasa zavisi od umešnosti domaćice, ali valja znati da kolač nikada ne treba da bude prenatrpan ukrasima.
Ukrašen kolač prekrstiti i staviti u zagrejanu pećnicu i peći na umerenoj vatri. Prvih deset minuta ne otvarati pećnicu, a posle s vremena na vreme okretati kolač kako bi sa svih strana podjednako rastao. Voditi računa da kolač ne preplane. Čim se površina kolača zarumeni prekriti ga listom čiste bele hartije i nastaviti pečenje. Kada se kolač odvaja od kalupa znači da je pečen, ali ga ipak ostaviti još desetak minuta da se na tihoj vatri “istišti”. Dobro narastao i ispečen kolač ne sme da bude težak. Čim se kolač izvadi iz pećnice pažljivo ga odozgo premazati mlakom vodom u kojoj je prethodno rastvoreno malo šećera (spolja površina kolača će onda biti sjajna) i zatim izručiti na čist tanjir.
Kolač se može praviti i postan kada krsno ime pada u posne dane.
Mesi se na isti način kao i mrsan samo bez mleka, jaja i masla.

Пркос
16-05-2012, 14:45
Slavski kolač – posno
http://razbibriga.net/imported/2012/05/slavskikolac-1.jpg

Sastojci:
4,5 dl vode
1 svež kvasac
4 kašičice šećera
2 kašičice soli
1 dl ulja
1 kg oštrog brašna (tip 400)
Priprema:
Od nabrojanih sastojaka umesiti testo i ostaviti da nadođe.
Podeliti na četiri dela-tri jednaka i jedan malo manji.
Namazati pleh margarinom, pažljivo, posuti brasnom i prvi deo rastanjiti na veličinu pleha (okruglog). Sredinu tog razvijenog dela (centar) namazati tanko uljem.
Sledeci deo takođe razviti na veličinu pleha, ali ga nožem iseći na 12 jednakih trouglova (prvo na 1/4, pa to na 1/3) i ređati ih po prvom delu, jedan do drugog. Ponovo namazati vrhove tih trouglova, znači centralni deo.
Sa trećim delom, ponoviti isto kao sa drugim-trouglovi i poslagati ih tacno preko onih trouglova od drugog dela.
Tada vrhove trouglova preklapati do ivice pleha: vrh gornjeg trougla u levu stranu, vrh donjeg trougla u desnu i tako svaki trougao. Mora biti geometrijski tacno-trougao na trouglu, da bi se cvet-suncokret, lepo ”rascvetao” pri pečenju.
Kada tako ”razlistate” ceo cvet, u sredini će ostati upražnjeno mesto u koje stavite onaj četvrti deo umešen u obliku lopte.
Ostaviti kolač-pogaču da naraste 1 sat i peci na 200 C.
Autor: Violeta Hajduk

Bisernica
14-11-2012, 00:22
sad sam ga izvadila iz rerne za sutrašnju slavu Vračeve


http://www.dodaj.rs/f/1g/R9/2shMUbfR/svegapomalo-834.jpg

Bisernica
14-11-2012, 00:26
http://www.dodaj.rs/f/3i/Wk/zBK7pG3/svegapomalo-837.jpg