Prijava

Pogledaj Punu Verziju : Perfidnost i kako se manifestuje ?!



Bisernica
28-11-2010, 17:13
Etika je deo filozofije koji se bavi pitanjima morala ,ili onog što nazivamo i opšteprihvaćeno je kao moralna norma ,prihvatljivo ponašanje u partnerskim i medjuljudskim odnosima generalno.
Definicija perfidnosti - Vikipedija ,kaže:


Perfidnost ili zlobnost označava djela neke osobe ili grupe koja namjerno iskorištava povjerenje ili lojalnost jedne osobe ili grupe osoba, da bi primjerice u vojnim sukobima ili u poslovnim odnosima stekli prednost.

Odgovarajuće radnje sa svrhom svjesnog stvaranja takvog povjerenja često je bitan dio perfidnosti i kao takav je perfidan akt.

Zavaravanje kao oblik prevare se razlikuje od perfidnosti uglavnom u po iskorištavanju povjerenja.

Pojam podlost ima vrlo slično znajenje kao perfidnost.

Perfidnost kao sredstvo ratovanja tjekom oružanog sukoba s ciljem ubijanja, ranjavanja ili zarobljavanja protivnika je prema Međunarodnim humanitarnim pravom zabranjeno i predstavlja ratni zločin.

Kao perfidni akt je zlouporaba povjerenja neprijatelja u situacijama kad bi prema pravilima međunarodnog humanitarnog prava imali pravo na zaštitu.

Perfidnost je dakle etičko pitanje,koje u ovom citatu biva razloženo na pitanja vezana za ratne sukobe,ali verujem da svakodnevno dodjemo u situaciju da pomislimo ili kažemo za nekoga da je perfidan.U citatu je navedena sličnost značenja pojmova podlost i perfidnost.Koliko su ti pojmovi isprepleteni,kako i na koji način se mogu odvojiti,da li su često usko povezani, i da li perfidnost možemo svrstati u osobine koje su svakodnevno prisutne u svim sferama života?

kojica
28-11-2010, 20:26
Mož biti da su prisutne u svim sferama života, al na forumu nisu.

Forumaši nisu taki. :lol:

Zazijavalo
28-11-2010, 22:58
Pa ne mož baš sve da se prebaci na administraciju.
Takve su i forumašice neke. :pusi:

malavelika
29-11-2010, 13:02
pa, sta znam..meni je perfidnost nekako visi stepen podlosti...podao se radjas, a perfidan moz i da postanes, to se uci i to dugo.....nekako je perfidnost -umetnost..ruzna umetnost, al ipak...i, naravno da je prisutna u svim sferama zivota..na moju srecu, nemam bas oko sebe takvih, nisam u nekim tako bitnim pricama, da bi morala da se borim sa perfidnoscu i podloscu..ima tu i tamo slucajeva, i ja se uglavnom zestoko nanerviram kada se susretnem sa tim, al ko sto rekoh, nije cesto...