PDA

Pogledaj Punu Verziju : Depresija može biti uzrokovana internetom



Пркос
31-12-2010, 13:35
Depresija može biti uzrokovana internetom
Objavljeno: 08.02.2010


Osobe koje provode mnogo vremena u surfovanju internetom češće nego drugi ljudi pokazuju znakove depresije, upozorili su britanski stručnjaci s Univerziteta u Lidsu.

Naučnici napominju da ipak još nije jasno da li internet izaziva depresiju ili su depresivni ljudi skloniji surfovanju.

„Ova studija podupire spekulacije u javnosti da preterani angažman na vebsajtovima koji služe kao zamena za normalne društvene funkcije, može da bude u vezi sa psihološkim poremećajima kao što su depresija i zavisnost", objasnila je vođa istraživanja Katriona Morison.

Stručnjaci iz Lidsa su analizirali korišćenje Interneta i nivo depresije kod 1.319 Britanaca starosti od 16 do 51 godine.

Jedan od zaključaka ovog istraživanja je da su 1,2 odsto anketiranih zavisnici od interneta. To ne izgleda mnogo, ali je dvostruko veći procenat u odnosu na britanske zavisnike od kocke.

Zavisnici od interneta veliki deo vremena provode na seksualnim vebsajtovima, igrajući igrice i „družeći se". Za njih je karakteristično da su češće žrtve umerene i teške depresije nego ređi korisnici interneta.

Tim iz Lidsa zaključuje da preterana upotreba interneta može da bude signal depresivnih tendencija kod manjeg procenta ljudi.

andromeda
18-01-2011, 14:16
depresija moze biti opasna

Bisernica
05-02-2011, 11:57
Osobe koje provode mnogo vremena u surfovanju internetom češće nego drugi ljudi pokazuju znakove depresije, upozorili su britanski stručnjaci s Univerziteta u Lidsu.

Ne znam koliko bih se složila sa ovom konstatacijom ,mislim da je proces malo obrnutog redosleda.Ljudi su pojavom interneta,pronašli *dobar* način da se osame i izoluju iz društva koje odavno već ne predstavlja oslonac osnovnoj jedinici koja ga čini - porodici.
Depresivni ljudi se povlače u sebe,smeta im i na neki način se i plaše komunikacije ,odnosno ljudi ,zatvaraju se u svoje mikro prostore i tu je internet stupio na scenu kao relativno bezbedan izlaz u svet.
Depresija nije samo rezultat surfovanja po internetu ,već prevashodno nemogućnost realnog menjanja života i uslova života ,koji su za veliku većinu čovečanstva daleko ispod onog što se zove - život dostojan čoveka.

причалица
06-02-2011, 15:15
znam da me internet ne čini depresivnom, nego neka moja stvarnost....internet nema veze sa depresijom, bar ne kod mene.

DaDole
07-02-2011, 09:37
Internet je tu,kad svi odu,kad nemamo sa kim da pričamo,kad nemamo sa kim ni da ćutimo..jeste oslonac i jeste ventil i jeste bijeg od nečeg što je RL..a od RL se ne može pobjeći nigdje i nikad(tek prividno i povremeno)..i ne može internet biti uzrok dsepresije..prije je sklonište..

причалица
07-02-2011, 16:53
valjda se misli na to da ljudi toliko vremena provode za kompom da - nemaju uopšte rl.....pa kad su bez kompa, onda su depresivni.
missim, moguće je, ali ja ne znam nikoga ko je depresivan ako nema kompa u blizini.

QueenOfClubs
07-02-2011, 18:12
Е опет сазнадох нешто о странцима.
Како је добар овај нет. :)