PDA

Pogledaj Punu Verziju : Ако изнајмљујете стан, не потписујте уговор ни за живу главу.



QueenOfClubs
13-01-2011, 08:23
Iznajmili, pa „oteli" kuću

Gordana Miletić iznajmila je svoju kuću porodici Radulović na godinu dana, nakon čega su oni jednostavno odbili da se isele i promenili brave. Da ironija bude veća, pošto je potpisala ugovor s njima morala je da ih tuži, a u suprotnom bi ih opština iselila po hitnom postupku!



Gordana Miletić je pre dve godine izdala svoju kuću u Višnjičkoj banji i otputovala u Australiju, nakon čega joj se život pretvorio u pravu noćnu moru! Porodica Radulović koja se uselila u njen dom nema nameru da ga napusti, a osim neplaćenih kirija napravila joj je i dugove za račune od oko 300.000 dinara!Naime, Gordana je potpisala Ugovor o zakupu sa porodicom Radulović, u maju 2008. godine, prema kojem su oni bili u obavezi da se isele do jula 2009.
Uništili sve u kući
Da ironija bude veća, da ugovor nije potpisan opština bi mogla da ih iseli po hitnom postupku, a ovako proces prinudnog iseljenja mora da ide preko suda, što traje daleko duže. Gordana je podstanare tužila nadležnom sudu u julu prošle godine, a kraj procesa još nije na vidiku.
Advokat Andreja Zečević objasnio nam je da je, s obzirom na to što je potpisan Ugovor o zakupu, neophodno na sudu dokazati da nisu ispoštovani uslovi koji su ugovorom određeni.
- Neophodno je pokrenuti tužbu, a moguće je pokrenuti i postupak privremene mere, jedino je bitno da se tom privremenom merom ne iscrpi tužbeni zahtev. Ako se privremena mera usvoji, ona se odmah i sprovodi u delo. Prilikom pokretanja tužbe, proces jednostavno mora da traje duže - kaže Zečević.
Podstanari tvrde da ugovori štite vlasnike
U Priručniku Udruženja podstanara „Velegrad" stoji da se stanodavci mogu obezbediti od prevara upravo putem Ugovora o stanovanju. Pored toga savetuju da treba iskoristiti prisustvo agenta, ili da odu kod advokata, ili u Udruženje, pa da sačine ugovor u kome će tačno navesti svoja i prava i obaveze podstanara. Na taj način imaće dokaz o zakupnom odnosu na svom stanu. U Priručniku takođe piše da pored ugovora postoje i druge garancije da se vlasnici osiguraju od prevara kao što su depozit, akceptirana menica i mnoge druge.



Inače, Gordana Miletić je Beograđanka koja živi i radi u Sidneju, a kuća koju je odlučila da iznajmi je njeno porodično nasleđe. Kuća je izdata u maju 2008. godine, preko agencije „Kapital", i dogovor je bio da krajnji rok iseljenja bude za godinu dana, jer je u planu prodaja.Porodica Radulović tada je potpisala ugovor, pristala na sve uslove i uselila se u kuću. Prema ugovoru, kuću je trebalo da napuste jula 2009. godine, ali oni još žive u njoj.
Zbog posla kojim se bavi, Gordana je tek početkom juna prošle godine došla u Beograd. Tada je poslednji put bila u svojoj kući i razgovarala sa porodicom Radulović. Oni su joj rekli da dođe za nedelju dana i da će do tada spremiti sav novac koji su dužni za zakupninu i da će se dogovoriti o iseljenju.
- Nakon toga, u julu sam došla sa kupcem za kuću, i ni sanjala nisam da oni neće hteti da se isele! Od tog trenutka počinju moji problemi - priča za Press Gordana, i dodaje da joj do danas nisu doneli novac, a čak su i promenili sve brave i potpuno uništili sve što je imala u kući.
Radulovići odbili razgovor
- Prva dva meseca kiriju su plaćali po dogovoru i na vreme, a posle toga uplate su bile neredovne i kasnile su. Od februara 2010. godine zakupninu uopšte nisu plaćali. Tek posle našeg razgovora u junu rešila sam da proverim sve račune. Vodu, struju i infostan nisu plaćali 18 meseci i moj trošak do danas je oko 300.000 dinara. Telefon je isključen zbog neplaćanja i tu sam već i izgubila liniju, a vodu i struju sam nekako uspela da isključim. Međutim, primorana sam da plaćam infostan jer se ventili nalaze u kući, a kada je ekipa „Beogradskih elektrana" pokušala da isključi grejanje pretili su im psima - priča ogorčena Gordana.
Prvo ročište u nadležnom sudu zakazano je za decembar prošle godine. Sudija tada nije doneo presudu o privremenoj meri, tačnije iseljenju, niti je dat vremenski rok kada će to učiniti. Porodica Radulović se nije ni pojavila u sudu, a njihov advokat je tvrdio da oni redovno plaćaju račune i da će dokaz o tome naknadno priložiti.

Radulovići joj zagorčali život... Gordana Miletić sa ugovorom o zakupu



- Ja već dvadeset godina živim na Zapadu i ovakve stvari su mi prosto neshvatljive. Nije mi jasno zašto moram da dokazujem vlasništvo i da na sudu tražim ono što je moje. Samo želim da se oni isele iz moje kuće, da je prodam i vratim se u Sidnej, i da završim sa ovom agonijom - kaže Gordana.Advokat Gordane Miletić je podneo žalbu na odluku suda, ali predmet još nije stigao u Viši sud.
Porodica Radulović odbila je da govori za Press


Извор: http://www.pressonline.rs/sr/vesti/beograd/story/147315/Iznajmili%2C+pa+%E2%80%9Eoteli%22+ku%C4%87u.html

kojica
13-01-2011, 09:58
Pravna država. :raz_088: