PDA

Pogledaj Punu Verziju : Muška prava danas



Slowpoke Rodriguez
08-03-2011, 16:41
Hteo sam da otvorim temu na pdf-u Dom & Porodica, ali obzirom da se slicna polemika u kontra smeru vodi na svastari u temi 8.mart moze i ovde ovakva tema nesto sireg spektra. Misao mi je bila da temu postavim vezanu za konkretan problem sa kojim sam upoznat u realnom zivotu ali neka to bude samo primer, a ostali clanovi mogu navesti jos neke primere uskracenosti prava muskaraca u odnosu na zene.

Evo primera oprostite sto je opsirno napisan ali jedino tako mozete da steknete potpunu sliku, jos i da napomenem da nije iskljuceno da ce se ovaj slucaj u skorijoj buducnosti naci na udaru medija jer kako veli osoba kojoj se sve ovo desava nista joj drugo ne preostaje...

Posto su osobe stvarne i njihovi problemi stvarni u realnom zivotu oslovicu ih sa:
M - muskarac,
Z - zena i
D - dete.

Brak maltene da nije ni postojao, upoznali su se, zabavljali mesec dana, vencali se, ziveli zajedno i nakon dva meseca ona je ostala trudna. Zatim krecu izgovori kako ona ne moze da zivi u istoj kuci sa njim jer joj smeta njegova majka, da napomenem majka je bila veoma stara i asmaticar. Vratila se kod svojih roditelja gde je imala vise no duplo losije uslove za zivot. Sam zivot se ponekada i poigra sa svima nama tako je bilo i u ovom slucaju, ona ista majka koju sam pomenuo umrla je samo dva meseca kasnije, na cijoj sahrani se Z nije ni pojavila, a kamo li da je supruga ispostovala ikakvim gestom makar za pomoc oko organizacije sahrane.
Nakon nemilog dogadjaja na izgovor kako nema uslova da odrzava trudnocu kod njega u kuci nije se vratila. Napomenuo sam da su kod njenih roditelja duplo gori uslovi, krenuvsi od kvadrature koja je duplo manja i uslovi grejanja su jedna kreka i sporet smederevac za razliku od parnog grejanja kod njega. Zbog istog izgovora M je na postojecis stotinak kvadrata sopstvene kuce dogradio jos osamdesetak i zaduzio se za narednih par godina. Par meseci kasnije rodila se D. Nakon porodjaja izgovor je bio da kod njega nepostoji adekvatno grejanje, zatim nakon 4 meseca je usledio jos jedan nemili dogadja umro mu je i otac, ovog puta makar ga je udostojila paljenjem svece i dolaskom na veceru nakon sahrane, bez da je opet ista pomogla oko same organizacije sahrane, jer toboze mora negovati dete.
Sada ce sve zene verovatno reci kako je upravu, no ne i njena majka jer Z nikada nije promenila pelene sopstvenom detetu niti se starala o istom, sve materinske obaveze obavljala je iskljucivo pomenuta njena majka. Sto je samo mesec dana nakon sahrane njegovog oca rezultiralo da Z izbace iz kuce upravo njeni roditelji.
Tada se naravno opet uselila kod njega, ali bez deteta jer je tvrdila da je bolje da dete bude kod njene majke, a i njena majka je tvrdila isto... bas se pitam zasto. Inace M je radio i danas radi u javnom preduzecu i po smenama, dve polusmene dnevno popodne i nocu. Ziveli su jos nekoliko meseci zajedno, ona nije radila, uz sve kreditne obaveze koje je M imao za nadogradnju kuce placao je i njenu skolarinu jer joj je toboze ostao samo diplomski koji je zavrsavala vise meseci i cak dva puta nedeljno morala da putuje na fax na konsultacije koji je inace u BGu stotinak km od mesta u kome su ziveli.
Neverovatna stvar je da nisu imali odnose cak godinu dana nakon porodjaja, ovo znam jer sam bio upravo osoba kojoj se M pozalio, a onda se klupko odmotava, svo vreme dok je navodno zavrsavala diplomski nikada nije ni otisla na fax, vec je sebi nasla momka, fax je bio izgovor, a M-u je tvrdila da ima postporodjane traume i da zbog toga je uskracen za odnose inace jadan je placao i to njeno kobajagi lecenje.
Mala D nikada nije zivela sa njima, dok je M placao kako bebine potrebstine tako i kompletne racune za kucu njenih roditelja. U medjuvremenu pojavile su se jos vece komlikacije za koje su intervenisali i inspektori, jer je Z napravila velike minuse na kartici njegovog pokojnog oca i tvrdila da nema nikakve veze sa tim, a sto se rascistilo njenim snimcima sa bankomata pri podizanju gotovine. Jedva su uspeli da u dogovoru sa inspektorima povuku krivicnu tuzbu.
Do usijanja je doslo i delimicnog raspleta loseg braka tek nakon njenog direktnog njemu iznosenja cinjenica da je u vezi sa drugim muskarcem, a neverovatno je bilo da joj je to vec treci nakon porodjaja, jos neverovatnije je da je istog dovela u kucu kod njega da se upoznaju i jos neverovatnije je da je insistirala da nastavi da zivi u zajednici sa njim dok se zabavlja sa drugim.
Inace isti taj muskarac njen momak je bio sluzbeno lice i nakon nemilih desavanja te noci kojima sam prisustvovao kada je ista u histeriji i uz ne dreku no urlanje polomila pola namestaja po kuci, pozvao interventu patrolu jer je M navodno naoruzan, sto je kasnije tog vec jutra i sam uvideo gresku koliko je izmanipulisan njenim pricama kao u americkim filmovima da je M veoma opasan, alkoholicar i da je konstantno maltretira. Nakon svega pomenuti njen momak uvidevsi svoju glupost nista mu nije preostalo no da se povuce i raskine sa Z vec iste veceri.
M inace nije alkoholicar izuzev ako ne ubrajate u iste osobu koja popije mozda litar vina mesecno, u posebnim prilikama casu nakon dobrog obroka, nikada nije ni probao psiho aktivne supstance, nikada nije imao ni prekrsajnu prijavu a kamo li krivicnu, nikada nije ni povisio glas na zensku osobu a, kamoli udario. Cak i za vreme nemilih dogadjaja je ostao potpuno priseban vidno potresen ali jedino sto je rekao ispred svih prisutnih je da Z pokupi svoje stvari i da napusti njegovu kucu.
Sam razvod je usledio u veoma kratkom roku nakon nemilih dogadjaja, njegove obaveza je bila da placa alimentaciju, a prava na dete izuzev kako je to navedeno sudskom odlukom da imaju obostrano starateljstvo vidja malu D vikendom.
Iako je svoje obaveze u potpunosti ispunjavao sto se tice alimentacije Z ga je uslovila zarad vidjanja deteta da kupuje kompletne potrebstine za isto i nastavi sa placanjem racuna za domacinstvo nje, deteta i njenih roditelja. I nakon svega toga jedva da mu je jednom mesecno bilo omoguceno da vidi D, a bilo je perioda kada istu nije video i po par meseci, sto je rezultiralo desetinama prijava socijalnom.
Nas narod kaze dodje dan kad i kod drugih zaigra mecka na vrata kada je D imala oko 2 godine umrli su joj i drugi baba i deda tj roditelji od Z. Tek tada dolazi skoro do potpunog zanemarivanja male D i problema. Ne znam i mozda ni ne zelim da znam sta se sve desavalo u to vreme u toj kuci kod Z samo znam da je D sa svojih tri godine imala vece podocnjake no ja sa tries i kusur nakon 3 dana ne izlaska iz kafane. Sva desavanja oko nebrige za malu D od strane njene majke i uskrcivanja prava M rezultirala su vec mozda i sa par stotina prijava socijalnom, a da od svega toga jedini put kada su socijalni radnici izasli na teren bilo je prilikom razvoda kada su konstatovali da su kod M-a bolji uslovi za odgajivanje deteta.
Do potpune kulminacije problema doslo je pre samo nekoliko meseci, kada je Z bez da se javila ikome cak ni svojoj familiji, otisla za inostranstvo navodno na par dana, a malu D ostavila kod poznanice iz obliznjeg supermarketa koju je inace upoznala kupujuci potrbstine u istom samo par meseci nakon sto je otisla i istu uverila kako nema kome da ostavi dete ali d ace se vratiti vec koliko za par dana. Tih par dana je potrajalo citav mesec, nakon pet dana i nakon ne javljanja ni na jedan telefon M je otisao kod njih da vidi sta se desava, imao je sta i da vidi praznu kucu sa dvoristem u kome ja danima napadao sneg i niko nije ostavioo nikakve tragove u istom. Jedino sto je mogao da pomisli je na najgore, pozvao je patrolu koja je nasilno usla u kucu jer su svi pomislili na najgore. Potraga za malom D je potrajala jos nekoliko dana i kada su je nasli hvala bogu dete je bilo uredu, poznanica se dobro brinula o njemu, sluzbena lica nisu dozvolila da uzme isto dok se ne urade zapisnici i prodje sve kroz procedure i u socijalnoj sluzbi. Do povratka Z D je bila kod M, a, onda ona ista sluzbena lica su po odluci suda vratili D kod Z.
M je jos dok je Z bila u inostranstvu podneo tuzbu i zahtev za resavanje starateljstva po hitnom postupku, na koju sud i danas par meseci kasnije nije zakazao ni prvo rociste, usledio je bezgranicni broj podnesaka kako sudu tako i socijalnoj ustanovi. Trenutno je Z opet u inostranstvu jedino sto je ovog puta ostavila D kod M-a.
Nas zakon kaze da dete pripada majci ma kakva majka bila. Nisam zelo da ovde iznosim jos pojedine cinjenice vezane za Z ne bi bilo primerno da ja to iznesem samo cu reci da su odgovarajuce ustanove upucene vezano za njen status.
Neverovatno je da su na lokalu koji je pomenut jedine dve sudinice koje su zaduzene za resavanje ovakvih slucajeva takve da jedna nikada nije zivela u bracnoj zajednici i nema decu, a da je drugu upravo bivsi suprug tuzio za uskracivanje prava vidjanja dece.
Mislite li da ovo ima nekakve veze sa politikom i lobijem feministickih organizacija ili ne i gde su tu prava za M ili bi mozda trebali kao i zene pre stotinu godina da dignemo bunu za ravnopravne odnose medju polovima. Sve ovo pokazuje koliko u Srbiji zakon i praksa u istom danas upravo suprotno radi kada je u pitanju deskriminacija polova.

QueenOfClubs
08-03-2011, 17:01
Ово јесте страшно за ту девојчицу пре свега.
Заиста нисам знала да дете безусловно припада мајци, код нас се то питање није поставило.
Знам кад сам била код социјалног (сама, игром случаја јер ми није стигао позив, па сам ишла касније, кад је он већ дао изјаву),
да их је занимало само да ли ускраћујем право да отац виђа дете и ништа више.
С обзиром, да је он искрено рекао да "правим проблеме" кад се не виђају, од мене су узели само личне податке.
Буквално ништа нису питали везано за то како живимо, где, како је дете... И то ми јесте било чудно, као да су отаљали посао.
С друге стране, код моје колегинице су се бавили њима готово месец дана док нису установили све и да у интересу детета да остане с мајком.
Кад ми је она причала како су их испитивали мени није било добро. Рекох, па немам ја времена за ту "инквизицију".
Тако да изгледа опет зависи све од социјалног до социјалног...
Какав је закон заиста не знам, али препоручујем твом пријатељу да нађе доброг адвоката и да се избори за своје дете.
Што пре. Њој је сасвим довољна траума што има такву мајку.

Slowpoke Rodriguez
08-03-2011, 17:19
To i jeste najgore od svega upravo zbog deteta, lose je i sto se samo pojavila na vrata i ostavila dete bez icega ni zdravstvene knjizice, a M kako mu je pravo uskraceno nit moze da izvadi papire nit na poslu da menja smene sve dane odmora je iskoristio kada je prvi put otisla, naq bolovanje ne sme jer ce mu skresati platu, a to dete jos uvek ispasta, pitam se dokle. Koliko sam upucen mislim da je juce podneo zahtev i sudu i socijalnoj ustanovi da ili resavaju stogod u njegovu korist ili da dete stave u hraniteljsku porodicu... Ako ne dobije nikakav odgovor u skorijem roku verovatno ce sve izbaciti na medije, jadan nemocan je vise, a sve sto radi je da se samo bori za sopstveno dete.
Ko sto rekoh ima i druga medalja price koja se zove samohrani otac!

Bisernica
08-03-2011, 17:22
Mislite li da ovo ima nekakve veze sa politikom i lobijem feministickih organizacija ili ne i gde su tu prava za M ili bi mozda trebali kao i zene pre stotinu godina da dignemo bunu za ravnopravne odnose medju polovima. Sve ovo pokazuje koliko u Srbiji zakon i praksa u istom danas upravo suprotno radi kada je u pitanju deskriminacija polova.

Mislim da ovo nema nikakve veze sa politikom i lobijem feminističkih organizacija ,jer feminističke organizacije lobiraju za ravnopravnost polova,te je tako i doneta izmena i dopuna zakona po kojoj i muškarac može da koristi porodiljsko odsustvo ,već pre mislim da ovo ima veze sa nedotavnom ženom i tolerantnim muškarcem koji se našao u neobranom grožđu s jedne i sa neuređenom državom i sistemom s druge strane.
Iz svega što sam pročitala ,za mene proističe samo jedno pitanje - kakva posećanja ima taj čovek ,kad je mogao da istrpi svu tu torturu koju je istrpeo?!
S druge strane ,pitam se koja i kakva osećanja ima ta žena ,koju je priroda očito lišila bilo kakvog majčinskog osećanja ?! O devojčici i njenim mukama ,ne smem ni da mislim !!
Sistem koji favorizuje jednog od roditelja suštinski ne vodi brigu o pravima deteta,i njenim interesima ,a to je najvažnije .Oba roditelja imaju (bar ja mislim da moraju imati) ista prava i obaveze ,i za mene tu ne postoji razlika ni u polu ni u rodu.
Obzirom da je u pitanju slučaj u kojem se roditelji nisu razveli jedno s drugim ,već se žena razvela sa sopstvenom pameću ,mislim da u sve nije trebalo da se uključi samo centar za socijalni rad i sud ,već i zdravstvena služba ,jer je potpuno jasno da je u pitanju asocijalna osoba.
Politika rodne ravnopravnosti je u našem društvu predstavljena kao politika koja se bori isključivo za prava žena ,što je iskrivljavanje slike ,jer je to u suštini politika koja se zalaže za jednaka prava oba pola u svim segmentima i društva i života ,ali sve što je vezano za ljude ,zavisi od ljudi koji se time bave.

QueenOfClubs
08-03-2011, 17:23
To i jeste najgore od svega upravo zbog deteta, lose je i sto se samo pojavila na vrata i ostavila dete bez icega ni zdravstvene knjizice, a M kako mu je pravo uskraceno nit moze da izvadi papire nit na poslu da menja smene sve dane odmora je iskoristio kada je prvi put otisla, naq bolovanje ne sme jer ce mu skresati platu, a to dete jos uvek ispasta, pitam se dokle. Koliko sam upucen mislim da je juce podneo zahtev i sudu i socijalnoj ustanovi da ili resavaju stogod u njegovu korist ili da dete stave u hraniteljsku porodicu... Ako ne dobije nikakav odgovor u skorijem roku verovatno ce sve izbaciti na medije, jadan nemocan je vise, a sve sto radi je da se samo bori za sopstveno dete.
Ko sto rekoh ima i druga medalja price koja se zove samohrani otac!
У случају да дете припадне њему на негу и старање, она ће имати обавезу да плаћа алиментацију.
По том питању су ипак деца заштићена и суд није заинтересован за то да ли и колико се зарађује.
Оба родитеља имају обавезу да издржавају дете.

Slowpoke Rodriguez
08-03-2011, 17:38
Mislim da ovo nema nikakve veze sa politikom i lobijem feminističkih organizacija ...


Ajde da pojednostavim... ko je postavio sudije i gledao li je taj ko su i sta su kad im je dao takvu moc upravo za pitanja za koja ni same nisu merodavne. Nisam rekao, no sam pitao da li mozda ima neke veze sa politikom i lobijem feministickih organizacija jer je nemoguce upravo pogresne osobe postaviti na takva mesta.
Socijalna sluzba je nakon desetina i desetina zalbi reagovala tek nakon opste frke kada nije moglo da se pronadju ni majka ni dete i to tako sto su nakon intervencije policije zapisnika i cinjenicnog stanja jedva namolili da napisu misljenje koje su predali sudu. Da ne pominjem da se ni ker tako komsiji ne ostavlja kad se ode na odmor par dana, a da to nije merodavna stvar za sistem.
Napomenuo sam da pojedine stvari nije primerno izneti, makar ne ja, ako ti nesto znaci jedna od ustanova jeste i zdravstvena kad je Z u pitanju.

причалица
08-03-2011, 17:39
pročitah do pola i ne mogu da verujem da je M čovek koji ne ume da drekne ''dosta!''. ne znam kako se uopšte oženio takvom nazovi ženom.
a što se tiče D - verujem da će dete biti pod očevim nadzorom, jer majka očigledno nije pri sebi.

Slowpoke Rodriguez
08-03-2011, 17:42
У случају да дете припадне њему на негу и старање, она ће имати обавезу да плаћа алиментацију.
По том питању су ипак деца заштићена и суд није заинтересован за то да ли и колико се зарађује.
Оба родитеља имају обавезу да издржавају дете.

Tako zakon kaze, al ko i kad su nemarni muski u pitanju sve to oko alimentacije moze izokola... dok se ne dotera car do duvara. U ovom slucaju je malo drugacije, u kojoj vukojebini po belom svetu ce nas sud nekoga da stigne da mu naplati alimentaciju i od cega, al zato moze da razvuce sve to na par godina.

Zaboravio sam da napomenem da sada D ima skoro 5 godina.

Bisernica
08-03-2011, 17:45
Ajde da pojednostavim... ko je postavio sudije i gledao li je taj ko su i sta su kad im je dao takvu moc upravo za pitanja za koja ni same nisu merodavne. Nisam rekao, no sam pitao da li mozda ima neke veze sa politikom i lobijem feministickih organizacija jer je nemoguce upravo pogresne osobe postaviti na takva mesta.
Socijalna sluzba je nakon desetina i desetina zalbi reagovala tek nakon opste frke kada nije moglo da se pronadju ni majka ni dete i to tako sto su nakon intervencije policije zapisnika i cinjenicnog stanja jedva namolili da napisu misljenje koje su predali sudu. Da ne pominjem da se ni ker tako komsiji ne ostavlja kad se ode na odmor par dana, a da to nije merodavna stvar za sistem.
Napomenuo sam da pojedine stvari nije primerno izneti, makar ne ja, ako ti nesto znaci jedna od ustanova jeste i zdravstvena kad je Z u pitanju.


Ovo nema veze sa politikom,to je jednostavno vezano za sistem koji i muškarce i žene tretira
u profesionalnom smislu na identičan način - neko je ili nije profesionalac.Pri tom ,nije suština
u njihovoj kompetentnosti u smislu porodičnog statusa,već u primeni zakonskih odredbi,a one su
u našem društvu uglavnom šuplje kao gauda,ne samo u ovakvim slučajevima.
Što se tiče prava ovog muškarca na starateljstvo i ispunjavanje roditeljskih dužnosti,apsolutno
i nedvojbeno smatram da je identično pravu majke !!!!....u konkretnom slučaju ,čak i veće.

Slowpoke Rodriguez
08-03-2011, 17:47
pročitah do pola i ne mogu da verujem da je M čovek koji ne ume da drekne ''dosta!''. ne znam kako se uopšte oženio takvom nazovi ženom.
a što se tiče D - verujem da će dete biti pod očevim nadzorom, jer majka očigledno nije pri sebi.

Procitaj do kraja... sve je gore i gore...
Namerno nisam davao sopstveno misljenje no samo koliko sam mogao objektivno preneo...
Licnog sam misljenja da bi kucku ubio da ne trepnem bez trunke grize savesti i otiso da posteno robijam... ali u nekom trenutku da pokusam da citiram M-a kad smo razgovarali rekao je...
''to je najlakse, a sta je sa D, da nema ni oca ni majku, babe i dede su vec umrle, sta ce biti s njom''

QueenOfClubs
08-03-2011, 17:47
pročitah do pola i ne mogu da verujem da je M čovek koji ne ume da drekne ''dosta!''. ne znam kako se uopšte oženio takvom nazovi ženom.
a što se tiče D - verujem da će dete biti pod očevim nadzorom, jer majka očigledno nije pri sebi.
Па мораш да прочиташ до краја, ипак.
Управо се о томе ради, он не може да се избори за то...

Мајка је једна размажена, незрела и неиживљена особа која ће за 20 година да се сети да има дете.
Зашто се удала, то само она зна, вероватно у тренутку нервне растојености кад јој је то било забавно.
Она није могла да се суочи са одговорношћу, па је побегла код маме која је прихватила све њене обавезе.
Ово би могло да се надовеже на тему "шта све чинимо за нашу децу". :neutral:
Њој је то дете омча око врата тренутно и она не може другачије, и не постоји сила на овом свету која би је сад натерала да брине о детету.
Јасно ми је и зашто га сама не преда оцу на старање.
Ех, шта ће село да каже и треба плаћати алиментацију...

А село ко село (мислим, ово нема везе са сеоском средином, елте), навикло да дете припадне мајци, тако су видели и све године школовања ту не помажу.
А и тешко је замерити се комшијиној тетки...

Bisernica
08-03-2011, 17:48
procitaj do kraja... Sve je gore i gore...
Namerno nisam davao sopstveno misljenje no samo koliko sam mogao objektivno preneo...
Licnog sam misljenja da bi kucku ubio da ne trepnem bez trunke grize savesti i otiso da posteno robijam... Ali u nekom trenutku da pokusam da citiram m-a kad smo razgovarali rekao je...
''to je najlakse, a sta je sa d, da nema ni oca ni majku, babe i dede su vec umrle, sta ce biti s njom''


!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

причалица
08-03-2011, 17:50
slažem se sa bisom. otac je ovde taj koji je u stanju da brine o detetu.
ipak, zaista mi nije jasno kako je taj čovek uopšte zapao u ozbiljnu vezu sa takvom ženom? ali dobro, kad je već tako.....nije mi jasno kako je dopustio da prođe 5 godina od detetovog rođenja (uz svo poznavanje ponašanja majke deteta), a da nije odavno započeo postupak oko starateljstva?
neću da pametujem i da kažem šta je trebalo da uradi čim ga je napustila posle 2 meseca.
ipak, zaista mi nije jasno odkud kreditne kartice pokojnog oca kod nje?
očigledno M nije u stanju da joj kaže ne. samim tim, imaće mnogo problema....zbog samog sebe, pre svega i na žalost.


Па мораш да прочиташ до краја, ипак.
Управо се о томе ради, он не може да се избори за то...

Мајка је једна размажена, незрела и неиживљена особа која ће за 20 година да се сети да има дете.
Зашто се удала, то само она зна, вероватно у тренутку нервне растојености кад јој је то било забавно.
Она није могла да се суочи са одговорношћу, па је побегла код маме која је прихватила све њене обавезе.
Ово би могло да се надовеже на тему "шта све чинимо за нашу децу". :neutral:
Њој је то дете омча око врата тренутно и она не може другачије, и не постоји сила на овом свету која би је сад натерала да брине о детету.
Јасно ми је и зашто га сама не преда оцу на старање.
Ех, шта ће село да каже и треба плаћати алиментацију...

А село ко село (мислим, ово нема везе са сеоском средином, елте), навикло да дете припадне мајци, тако су видели и све године школовања ту не помажу.
А и тешко је замерити се комшијиној тетки...

ne mogu da čitam baš zato što otprilike znam šta piše i muka mi je od takvih stvari.
M ima problem, a ima problem jer je popustljiv. napisala sam iznad šta mislim o tome.

Slowpoke Rodriguez
08-03-2011, 17:55
Ovo nema veze sa politikom,to je jednostavno vezano za sistem koji i muškarce i žene tretira
u profesionalnom smislu na identičan način - neko je ili nije profesionalac.Pri tom ,nije suština
u njihovoj kompetentnosti u smislu porodičnog statusa,već u primeni zakonskih odredbi,a one su
u našem društvu uglavnom šuplje kao gauda,ne samo u ovakvim slučajevima.
Što se tiče prava ovog muškarca na starateljstvo i ispunjavanje roditeljskih dužnosti,apsolutno
i nedvojbeno smatram da je identično pravu majke !!!!....u konkretnom slučaju ,čak i veće.

To i pricam svo vreme, tako bi trebalo da bude. Nisam shovinista, muskarce koji maltretiraju zene smatram najvecim kukavicama (da ne kazem onu pogrbnu rec), no kako sam upoznat sa ovim slucajem sve mi je vise muka da slusam tandrkanja na TV-u i po medijima o ugnjetavanim zenama, a da se nikada ne cuje glas o ovakvim situacijama. Da se sve cuska u fijoku od strane sistema i sklanjaju pogledi na tudju muku.
Zbog toga sam i napisao ovo i ko sto rekoh negde gore postoji i druga strana medalje koja se ne vrti tako cesto po medijima.

причалица
08-03-2011, 17:57
To i pricam svo vreme, tako bi trebalo da bude. Nisam shovinista, muskarce koji maltretiraju zene smatram najvecim kukavicama (da ne kazem onu pogrbnu rec), no kako sam upoznat sa ovim slucajem sve mi je vise muka da slusam tandrkanja na TV-u i po medijima o ugnjetavanim zenama, a da se nikada ne cuje glas o ovakvim situacijama. Da se sve cuska u fijoku od strane sistema i sklanjaju pogledi na tudju muku.
Zbog toga sam i napisao ovo i ko sto rekoh negde gore postoji i druga strana medalje koja se ne vrti tako cesto po medijima.

pa dobro, to nije sporno da ima očeva koji se brinu za svoju decu više od majki...i da ima muževa koje žene biju i maltretiraju na sve moguće načine...

Slowpoke Rodriguez
08-03-2011, 18:07
slažem se sa bisom. otac je ovde taj koji je u stanju da brine o detetu.
ipak, zaista mi nije jasno kako je taj čovek uopšte zapao u ozbiljnu vezu sa takvom ženom? ali dobro, kad je već tako.....nije mi jasno kako je dopustio da prođe 5 godina od detetovog rođenja (uz svo poznavanje ponašanja majke deteta), a da nije odavno započeo postupak oko starateljstva?
neću da pametujem i da kažem šta je trebalo da uradi čim ga je napustila posle 2 meseca.
ipak, zaista mi nije jasno odkud kreditne kartice pokojnog oca kod nje?
očigledno M nije u stanju da joj kaže ne. samim tim, imaće mnogo problema....zbog samog sebe, pre svega i na žalost.



ne mogu da čitam baš zato što otprilike znam šta piše i muka mi je od takvih stvari.
M imam problem, a ima problem jer je popustljiv. napisala sam iznad šta mislim o tome.

Eh kako vreme brzo leti... Kada su se razveli D je imala oko godinu i po, sud je samo odmahnuo i po sablonu odredio ko sto rekoh mislim da se zove dvojno starateljstvo s time da M moze da vidi D kad god pozeli i uzima je vikendom najverovatnije zbog cinjenice kakvo mu je radno vreme. Samo nakon par meseci su usledili smrtni slucajevi u njenoj porodici, najverovatnije posto je to i sam doziveo samo godinu i kusur pre nije zeleo da pokrece postupak, a onda su usledile zalbe i zalbe i sve se to kod institucija oduzilo. Cak i kada se sve najgore izdesavalo evo ima vise od tri meseca kako je predata tuzba i zahtev za hitan postupak, a da ni prvo rociste nije zakazano. Inace D ko sto rekoh ove godine tek puni 5 godina.

Bisernica
08-03-2011, 18:10
To i pricam svo vreme, tako bi trebalo da bude. Nisam shovinista, muskarce koji maltretiraju zene smatram najvecim kukavicama (da ne kazem onu pogrbnu rec), no kako sam upoznat sa ovim slucajem sve mi je vise muka da slusam tandrkanja na TV-u i po medijima o ugnjetavanim zenama, a da se nikada ne cuje glas o ovakvim situacijama. Da se sve cuska u fijoku od strane sistema i sklanjaju pogledi na tudju muku.
Zbog toga sam i napisao ovo i ko sto rekoh negde gore postoji i druga strana medalje koja se ne vrti tako cesto po medijima.

Ja se apsolutno slažem sa tobom ,jer sam jedna od onih koje smatraju da smo
i pred Bogom i pred zakonom i pred ljudima svi isti !!
Rođeni smo kao slobodni ljudi i imamo svi ista prava !!
To koliko su ta prava i ostvarena ,u svakoj državi ,u svakom društvu zavisi od ljudi
koji su za njihovu primenu i sprovođenje zaduženi ,a to nema veze sa polom ili
rodom već sa čovekom!
Za mene muškarci nisu protivnici ,već partneri i onoliko koliko se zalažem za prava žena,
isto toliko se zalažem i za prava muškaraca,bez razlike ....ali ja mogu govoriti samo u
svoje ime,a nismo svi isti u stavovima i mišljenjima.

Slowpoke Rodriguez
08-03-2011, 18:14
pa dobro, to nije sporno da ima očeva koji se brinu za svoju decu više od majki...i da ima muževa koje žene biju i maltretiraju na sve moguće načine...

Ko sto napisah u uvodnom postu na pocetku, ova tema i treba da sluzi tome a, ovo je samo jedan primer.
I moram da pitam zna li neko da je ikada muskarac primljen u neku sigurnu kucu u Srbiji, da li je ikada taj covek snimljen i toliko puta razvlacen po medijima ili je tek to tabu tema - bruka to se nama ne desava...

причалица
08-03-2011, 18:19
Ko sto napisah u uvodnom postu na pocetku, ova tema i treba da sluzi tome a, ovo je samo jedan primer.
I moram da pitam zna li neko da je ikada muskarac primljen u neku sigurnu kucu u Srbiji, da li je ikada taj covek snimljen i toliko puta razvlacen po medijima ili je tek to tabu tema - bruka to se nama ne desava...

mislim da ima ciglo jedan slučaj da je muž šrimljen u sigurnu kuću.
rigel, znaš li ti koliko je ženama teško da kažu da su zlostavljane...a zamisli kako je tek muškarcu? dok on prepozna da je zlostavljan - prođe život.

Sandokan
08-03-2011, 18:32
Ko sto napisah u uvodnom postu na pocetku, ova tema i treba da sluzi tome a, ovo je samo jedan primer.
I moram da pitam zna li neko da je ikada muskarac primljen u neku sigurnu kucu u Srbiji, da li je ikada taj covek snimljen i toliko puta razvlacen po medijima ili je tek to tabu tema - bruka to se nama ne desava...

Uzalud ti trud ..... na žalost ovo je Srbija, a ne Švedska ........
Bilo bre u svim vestima, u Bgd hronici ona zla urokljiva baba htela da linčuje čoveka, u svim novinama bilo ..... da je muž posuo ženu sonom kiselinom ..... nakon par meseci policijske istrage ispostaviloo se da je bilo obrnuto ..... da li se ne ko izvinio čoveku,objavio demanti ......Srbija ....

QueenOfClubs
09-03-2011, 20:51
Где су по вашем мишљењу најугроженија мушка права?

По мом је то што немају право да одлучују о рођењу или нерођењу детета.

Sandokan
09-03-2011, 20:59
Где су по вашем мишљењу најугроженија мушка права?

По мом је то што немају право да одлучују о рођењу или нерођењу детета.

Men danas bila ugrožena do koske ...... e moj deda ne bi imao takvih problema ..... al sjuupeer je sve ....:(

Moonster
09-03-2011, 21:00
Где су по вашем мишљењу најугроженија мушка права?

По мом је то што немају право да одлучују о рођењу или нерођењу детета.

Slažem se sa tobom, ali postoji tu i jedna druga dimenzija. Ako žena ne voli muškarca i ne želi dete sa njim, onda ne vidim razlog bez obzira koliko želja samoga muškarca da je velika, da se to dete rodi samo radi muškarca. Žena je ta koja odlučuje da li će ili neće da rodi dete u zajednici sa nekim, ako nema ljubavi zbog koje bi to učinila sa nekim, onda nema ni razloga da se dete rodi.

QueenOfClubs
09-03-2011, 21:01
Ео, удобно сам се сместила, спремила нам сладолед...
Слушам. :)

QueenOfClubs
09-03-2011, 21:02
Slažem se sa tobom, ali postoji tu i jedna druga dimenzija. Ako žena ne voli muškarca i ne želi dete sa njim, onda ne vidim razlog bez obzira koliko želja samoga muškarca da je velika, da se to dete rodi samo radi muškarca. Žena je ta koja odlučuje da li će ili neće da rodi dete u zajednici sa nekim, ako nema ljubavi zbog koje bi to učinila sa nekim, onda nema ni razloga da se dete rodi.
Посматрајмо с друге стране.
Мушкарац не воли жену, не жели дете, али она ипак одлучује да роди.

Sandokan
09-03-2011, 21:03
sladoled njam, njam .... :lol:

Ma ebeš muškrace i njihova prava kome to treba ......

QueenOfClubs
09-03-2011, 21:04
sladoled njam, njam .... :lol:

Ma ebeš muškrace i njihova prava kome to treba ......
Па свима.
Мушкарци почињу да посустају у борби за равноправност :lol:

Sandokan
09-03-2011, 21:07
Па свима.
Мушкарци почињу да посустају у борби за равноправност :lol:

Pa sramota je da se "jači pol" bori za svoja prava, a i ono urokljivo idiotče ..... što ponavlja mantru o tučenim i maltretiranim žemskim bi oma reklo da muška prava ne postoje .... a ja sam danas toliko snage morao da imam da iskuliram ........ al ne bih fekalije da prosipam ovdI ....

Moonster
09-03-2011, 21:11
Посматрајмо с друге стране.
Мушкарац не воли жену, не жели дете, али она ипак одлучује да роди.

Njeno telo, njeno pravo, ako želi dete da rodi, nema nikoga ko ima pravo da joj to uskrati.
Jedino gde sam za uskraćivanje prava na rađanje je gde postoje neoborivi dokazi ( preko DNK analize, kariotipa i kariograma ) da će rođeno dete imati genetske malformacije.
Samo u tom slučaju sam za to da se zabrani rođenje takvog deteta. U svim drugim slučajevima smatram da je neoborivo pravo žene da sama odlučuje o svim aspektima svoga tela, tako i o rađanju deteta i o abortusu.
Žena je ta koja daje ili uskraćuje život nekome, to je njeno biološko pravo, bez obzira koliko se to nekome sviđalo ili ne.

QueenOfClubs
09-03-2011, 21:12
Pa sramota je da se "jači pol" bori za svoja prava, a i ono urokljivo idiotče ..... što ponavlja mantru o tučenim i maltretiranim žemskim bi oma reklo da muška prava ne postoje .... a ja sam danas toliko snage morao da imam da iskuliram ........ al ne bih fekalije da prosipam ovdI ....
Па добро, немој.
Има малтретираних и једних и других.
Има физичког и психичког насиља.
Ономе коме то заиста неодговара, ко не може и не жели да живи тако, некад, некако нађе начин да оде.
Онај ко остаје тако довека... па рекла бих да му/јој ипак тако одговара из неког разлога.
Била см више пута нападана због овог мишљења, али не одустајем.
Нико не може да ме убеди у супротно.
Ипак, свако има слободу да оде или остане, зар не?

Flertusa Cipelic
09-03-2011, 21:55
Jako teska tema.
Iskreno ne znam kako je u praksi u teoriji majka nema sva prava.

Flertusa Cipelic
09-03-2011, 21:57
Njeno telo, njeno pravo, ako želi dete da rodi, nema nikoga ko ima pravo da joj to uskrati.
Jedino gde sam za uskraćivanje prava na rađanje je gde postoje neoborivi dokazi ( preko DNK analize, kariotipa i kariograma ) da će rođeno dete imati genetske malformacije.
Samo u tom slučaju sam za to da se zabrani rođenje takvog deteta. U svim drugim slučajevima smatram da je neoborivo pravo žene da sama odlučuje o svim aspektima svoga tela, tako i o rađanju deteta i o abortusu.
Žena je ta koja daje ili uskraćuje život nekome, to je njeno biološko pravo, bez obzira koliko se to nekome sviđalo ili ne.

Svaka cast.

QueenOfClubs
09-03-2011, 21:59
Jako teska tema.
Iskreno ne znam kako je u praksi u teoriji majka nema sva prava.
Ех, таман си фино дошла. :mv:
Па да видимо шта каже право, у ком случају суд додељује дете оцу?
И одакле ово да дете безусловно припада мајци осим ако се не докаже... не знам ти ни ја шта...

Flertusa Cipelic
09-03-2011, 22:26
Mogu da ti dam link zakona
ali evo ti deo:

Organ starateljstva
^Clan 12.
(1) Poslove zastite porodice, pomoci porodici i starateqstva,
u smislu ovog zakona, vrsi centar za socijalni rad (u daljem tekstu: organ
starateljstva).
(2) Kada organ starateqstva u obavljawnju poslova utvrdjenih
ovim zakonom resava u upravnim stvarima, obavlja ove poslove kao
poverene.
(3) Organizaciju rada organa starateqstva, standarde strucnog
rada te sadrzaj i nacin vodjewnja evidencije i dokumentacije propisuje
ministar nadlezan za porodicnu zastitu.

Flertusa Cipelic
09-03-2011, 22:28
Ili ti prosto receno po proceni socijalnog.
Prvo se ispituju zelje deteta, ako je dovoljno veliko, i ako se supruznici slazu ide kod tog.
Od skoro u Srbiji postoji "zajednicko starateljstvo".
Dete do 3 god u 99% ako je sve u redu, dodeljuje se majci.
Ostalo zavisi od procene uslova materijalnih, psihofizickih i zelja deteta.
Makar tako ucismo na faxu. Praksa je drugo

Flertusa Cipelic
09-03-2011, 22:35
Licni odnosi
Clan 61.
(1) Dete ima pravo da odrzava licne odnose sa roditeljem sa
kojim ne zivi.
(2) Pravo deteta da odrzava licne odnose sa roditeqem sa
kojim ne zivi moze biti ograniceno samo sudskom odlukom kada je to u
najboqem interesu deteta.
(3) Sud moze doneti odluku o ogranicavanju prava deteta da
odrzava licne odnose sa roditeljem sa kojim ne zivi ako postoje razlozi
da se taj roditelj potpuno ili delimicno lisi roditeljskog prava ili u
slucaju nasilja u porodici.
(4) Dete koje je navrsilo 15. godinu zivota i koje je sposobno
za rasudjivanjee moze odluciti o odrzavanju licnih odnosa sa roditeljem sa
kojim ne zivi.
(5) Dete ima pravo da odrzava licne odnose i sa srodnicima i
drugim licima sa kojima ga vezuje posebna bliskost ako ovo pravo nije
ograni~eno sudskom odlukom.

Sandokan
09-03-2011, 22:37
Licni odnosi
Clan 61.
(1) Dete ima pravo da odrzava licne odnose sa roditeljem sa
kojim ne zivi.
(2) Pravo deteta da odrzava licne odnose sa roditeqem sa
kojim ne zivi moze biti ograniceno samo sudskom odlukom kada je to u
najboqem interesu deteta.
(3) Sud moze doneti odluku o ogranicavanju prava deteta da
odrzava licne odnose sa roditeljem sa kojim ne zivi ako postoje razlozi
da se taj roditelj potpuno ili delimicno lisi roditeljskog prava ili u
slucaju nasilja u porodici.
(4) Dete koje je navrsilo 15. godinu zivota i koje je sposobno
za rasudjivanjee moze odluciti o odrzavanju licnih odnosa sa roditeljem sa
kojim ne zivi.
(5) Dete ima pravo da odrzava licne odnose i sa srodnicima i
drugim licima sa kojima ga vezuje posebna bliskost ako ovo pravo nije
ograni~eno sudskom odlukom.

Nisam nešto pratio temu, el ovo u Sverige, Norway, Danmark ili u Serbistanu .....

Moonster
09-03-2011, 22:42
Nisam nešto pratio temu, el ovo u Sverige, Norway, Danmark ili u Serbistanu .....

Ovo ti je u Serbistanu, ali u teoriji, u praksi ne ide tako nikako....

Sandokan
09-03-2011, 22:43
Ovo ti je u Serbistanu, ali u teoriji, u praksi ne ide tako nikako....

Znam .........

Flertusa Cipelic
09-03-2011, 22:45
www.minrzs.gov.rs/cms/sr/component/docman/doc_download/69--

Jok vala Porodicni zakon Srbije

Sandokan
09-03-2011, 22:49
Srbija je sjuuper zemlja ..... samo mi krivo što je proletje na pragu a ja sam i dalje u toj nesretji .... mslm Srbijici .... a o poštovanju Zakona u istoj .......

Slowpoke Rodriguez
10-03-2011, 16:44
O praksi i pricam... dzaba ti zakoni ako se ne sprovode i ko sto rekooh u pomenutom primeru... to dete ce uskoro napuniti 5 godina, sta je sa stetom koja se nanese tako mladoj osobi zbog cega, zbog nesposobnosti personala na funkcijama koje odlucuju u takvim slucajevima ili kao i sve ostalo i to treba da se gurne pod tepih...

QueenOfClubs
10-03-2011, 19:40
Па то је до судсва нашег нам цењеног.
Од моје тужбе до првог рошишта је прошло тачно осам месеци. У дан.
Другарица је поднела тужбу за насиље и као решава се по хитном поступку још у октобру, и није заказано рочиште, ни код социјалног нису позвани.
Мислим, ово има везе са правима људи у Србији генерално. :neutral:

Slowpoke Rodriguez
01-04-2011, 18:08
Nisam bio par dana i umalo da zaboravim da napisem...
Sto se tice gore pomenutog slucaja pre nekoliko dana sud je doneo privremenu meru dodele starateljstva deteta ocu do okoncanja postupka...
Da ne pominjem koliko su efikasni da ce postupak da traje verovatno dok isto ono dete ne ode u penziju.

QueenOfClubs
01-04-2011, 18:11
Морам да напоменем да сад по новом сваки поступак МОРА да се оконча у року од годину дана.
Сад је све по кратком поступку, нема оптуженог, решава се у тужиочеву корист, нема тужиоца, сматра се да је одустао од тужбе.
Нема више развлачења по судовима годинама.
И бар је дете код њега, па сад колико траје да траје, али не верујем да ће дуго.

причалица
02-04-2011, 08:27
Nisam bio par dana i umalo da zaboravim da napisem...
Sto se tice gore pomenutog slucaja pre nekoliko dana sud je doneo privremenu meru dodele starateljstva deteta ocu do okoncanja postupka...
Da ne pominjem koliko su efikasni da ce postupak da traje verovatno dok isto ono dete ne ode u penziju.

dobro je da je dete kod njega.

marlon
02-04-2011, 18:19
moj pokojni drugar je bio samohrani otac jer majka nije tela da uzme kod sebe dva svoja muska deteta kad se razvela... nasla nekog fosila od 7 banki sa deviznom penzijom i odleprsala posle 20 i kusur godina braka.... jbg nije dugo izdrzo s njima

QueenOfClubs
02-04-2011, 18:34
Колико су година тада имала та мушка деца?

mikili
02-04-2011, 20:26
kao i uvek na ovim prostorima..velika.

marlon
03-04-2011, 11:59
pa velika u meri jedan je punoletan bio oko 19 valjda al drugi je tad imo oko 16 kolko me secanje sluzi... najlepse je bilo kad je sudija pitao decu kod koga oce da budu a oni ko iz topa... kod oca.

QueenOfClubs
03-04-2011, 14:41
За све разводе које знам деца нису ишла пред судију. :aha:
А питам, видим да је после 20 и кусур година брака...

marlon
03-04-2011, 14:43
За све разводе које знам деца нису ишла пред судију. :aha:
А питам, видим да је после 20 и кусур година брака...

ma socijalni radnik ne sudija.. lapsus...

QueenOfClubs
03-04-2011, 14:46
Ни код социјалног. :aha:
Само питају родитеље шта је с децом и то је то.

marlon
03-04-2011, 14:48
Ни код социјалног. :aha:
Само питају родитеље шта је с децом и то је то.

jok more... ovo je bas ovako bilo...znam ko danas da je bilo. lepo ih pitali kod kog roditelja biste vise voleli da zivite a oni horski jedan po jedan jer su jedan po jedan bili tranzirani na razgovoru rekli kod tate.

sad ako me ubedjujes da lazem to je druga prica....

QueenOfClubs
03-04-2011, 14:51
Мјок, него се мислим да је то ваљда раније тако ишло, а видиш, у данашње време не.
Мада јесам читала у закону да деца старија од (па не знам колико) имају право да се изјасне,
ал ваљда немају и обавезу, ил ови у социјалном неће да се смарају.
Како год, "састанак" код њих врло кратко траје, колико за статистику. :aha:

marlon
03-04-2011, 14:55
Мјок, него се мислим да је то ваљда раније тако ишло, а видиш, у данашње време не.
Мада јесам читала у закону да деца старија од (па не знам колико) имају право да се изјасне,
ал ваљда немају и обавезу, ил ови у социјалном неће да се смарају.
Како год, "састанак" код њих врло кратко траје, колико за статистику. :aha:

ja ti kazem da je bio picvajz poveci i da je klincima ono bas puko film a majka tela po svaku cenu da ih navata kod sebe i tog dede.... i izjasnili se, jedan je sigurno bio maloletan to znam.
secam se da mi je drugar doso u belom odelu sa crnim naocarima za sunce jer nas dobar drugar, top advokat, savetovao sta treba da radi i kaze na sudu i kako da se obuce i ponasa :lol:... elem doso je i samo reko... od danas sam samohrani otac :lol: pakuj se idemo na meze u portoroz pa na klopu u minhen pa u povratku na kafu kod rexa u trst... i takoo i bi...

Slowpoke Rodriguez
26-05-2011, 19:15
Slucaj s pocetka teme se malcice zakomplikovao, pa reko da javnem...

Nakon skoro 3 meseca majka se vratila iz inostranstva i dva dana kasnije ukrala dete.

Sandokan
26-05-2011, 19:16
Slucaj s pocetka teme se malcice zakomplikovao, pa reko da javnem...

Nakon skoro 3 meseca majka se vratila iz inostranstva i dva dana kasnije ukrala dete.
Jel pao ukor razrednog starešine :qq:

QueenOfClubs
26-05-2011, 19:18
Slucaj s pocetka teme se malcice zakomplikovao, pa reko da javnem...

Nakon skoro 3 meseca majka se vratila iz inostranstva i dva dana kasnije ukrala dete.
Како украла :eek:

Slowpoke Rodriguez
26-05-2011, 19:18
Jok, al pasce ovih dana...

Slowpoke Rodriguez
26-05-2011, 19:20
Како украла :eek:

Jednostavno, dok je otac bio na nekoj sahrani a, malu cuvala komsinica kod njega u dvoristu gospodja je usla uzela dete i otisla.

QueenOfClubs
26-05-2011, 19:22
Jednostavno, dok je otac bio na nekoj sahrani a, malu cuvala komsinica kod njega u dvoristu gospodja je usla uzela dete i otisla.
Аух. И? Сад не враћа дете, не јавља се?

Slowpoke Rodriguez
26-05-2011, 19:26
Dete naravno ne vraca odvela ga je kuci gde ih je nasao moj prijatelj al kad je otisao tamo nasrnula je na njega kuhinjskim nozem napravila scenu ispred deteta koje se istraumiralo, a on se povukao zbog deteta podigao prijavu i koliko vec za vikend eto njoj policije na vratima, ako se to vec nije desilo danas... nismo se culi.

mikili
27-05-2011, 15:18
to nije masovna pojava,to je usamljeni slucaj gde se sticaj okolnosti i nedelotvorni sudski sistem drze ruku pod ruku.sto ne znaci da su muska prava uopste i okrnjena ,a ne ugrozena..o ugrozenim zenskim pravima ,neravnopravnom pristupu mogu se napisati tomovi..tacno se na ovom primeru vidi koliko zene imaju ispravan pristup,koliko saosecaju i osecaju kad je nepravda u pitanju,dok na mnogim primerima zenske neravnopravnosti mogu se primetiti uvek ironicni ili omalovazavajuci muski komentari,retko kad posteno priznavanje da je tako.