PDA

Pogledaj Punu Verziju : Џепарац



QueenOfClubs
11-04-2011, 18:47
Када сте почели да дајете новац деци и да ли је то била већа сума једном до два пута месечно или по мало, сваки дан?

Ја сам од оних који сваки дан оставе по мало.
То, са месечним џепарцем нам није успело никако.
Након десет дана је обавезно без пара и то јер је куповао неке "глупости".
Од трећег основне његова обавеза је да купује хлеб (из практичних разлога),
и негде у то време сам већ почела да му дајем "мало више" иако је имао ужину у школи.
Данас, то је 100-150 динара дневно, ли често не купи ништа, него уштеди па купи неку игрицу, часопис, књигу...
О дроги и цигаретама стварно не размишљам у смислу да се плашим...
Толико смо о томе причали, а и знам да бих приметила одмах.

Али, данас чух да мајка његовог друга никад (словом и бројем) сину није дала новац који би био за њега лично.
Ако га пошаље по хлеб добије тачно 55 динара. У динар. :eek:
Зато му отац даје кришом, па је јуче испала фрка кад му је мајка пронашла 200 динара. :qq:
И сад покушавам да смислим иједан ваљан разлог зашто деци не давати новац за џепарац...

Како сте ви то решили?
Имате ли поверења у своју децу?
Да ли сте их научили да штеде?
(ако јесте, како сте то постигли? :qq:)

причалица
11-04-2011, 18:55
imam poverenja.
nisam rešila nikako, pa zato imam poverenja :lol:
naime, dajem im kad imam, a kad nemam - ne dajem. kad imam, dajem 200 dinara dnevno. verujem da one ne potroše sve, nego prave kombinacije sa tim paricama koje sakupe.
inače, naša familija nije brojna, tako da deca ne dobijaju ništa od baba, strina, ujaka, tetaka i tako....svaki dinar dobijaju isključivo od nas roditelja, što nije mnogo...kad vidim koliko druga deca sakupe od rodbine....:qq:

QueenOfClubs
11-04-2011, 18:57
Ех Причо, не гледај тако, те паре које друга деца добију, опет њихови родитељи "врате"...
Ту ти се све врти у круг. Те паре, мислим. :lol:
А да имаш поверења зато што ниси решила никако, е извинићеш, то ти не верујем :lol:

причалица
11-04-2011, 19:02
Ех Причо, не гледај тако, те паре које друга деца добију, опет њихови родитељи "врате"...
Ту ти се све врти у круг. Те паре, мислим. :lol:
А да имаш поверења зато што ниси решила никако, е извинићеш, то ти не верујем :lol:

pa šta drugo da ti kažem?
ako mi starija kojica kaže da joj treba za patike ( ne smem da kažem koliko, ispljuvaćete me), ja joj dam...ali, onda joj ne dam za džeparac bar nedelju dana. zašto?
pa zato što je moja teorija o normalnoj ceni patika drugačija od njene.
ili, ako mlađa hoće najk torbicu - dam pare, a onda apcigujem nešto drugo....ebi ga, moram.
ali, ne umem da dam džeparac, da me ubiješ...jer, kad ostanu bez novca - opet im dam :(

QueenOfClubs
11-04-2011, 19:07
Код мене је још увек обрнуто.
Ја купујем патике а син се хвата за главу од цене. :lol:
Али брзо ће то да се преокрене, не сумњам. :aha:

причалица
11-04-2011, 19:08
Код мене је још увек обрнуто.
Ја купујем патике а син се хвата за главу од цене. :lol:
Али брзо ће то да се преокрене, не сумњам. :aha:
ne mora da znači, kvin....simonida se nikad nije preturala na dupe zbog cene, ni kad je bila mlađa...povukla na babu :lol:

mare
11-04-2011, 19:35
Када сте почели да дајете новац деци и да ли је то била већа сума једном до два пута месечно или по мало, сваки дан?

Ја сам од оних који сваки дан оставе по мало.
То, са месечним џепарцем нам није успело никако.
Након десет дана је обавезно без пара и то јер је куповао неке "глупости".
Од трећег основне његова обавеза је да купује хлеб (из практичних разлога),
и негде у то време сам већ почела да му дајем "мало више" иако је имао ужину у школи.
Данас, то је 100-150 динара дневно, ли често не купи ништа, него уштеди па купи неку игрицу, часопис, књигу...
О дроги и цигаретама стварно не размишљам у смислу да се плашим...
Толико смо о томе причали, а и знам да бих приметила одмах.

Али, данас чух да мајка његовог друга никад (словом и бројем) сину није дала новац који би био за њега лично.
Ако га пошаље по хлеб добије тачно 55 динара. У динар. :eek:
Зато му отац даје кришом, па је јуче испала фрка кад му је мајка пронашла 200 динара. :qq:
И сад покушавам да смислим иједан ваљан разлог зашто деци не давати новац за џепарац...

Како сте ви то решили?
Имате ли поверења у своју децу?
Да ли сте их научили да штеде?
(ако јесте, како сте то постигли? :qq:)

Potpuno opravdano.
Posebno ako to dete pare troši za cigare, ili alkohol, ne da ne treba da mu daješ, nego da mu kupuješ užinu i dovodiš ga i odvodiš iz škole.
Evo ja imam jednog u razredu (nije mi drug :lol: ) koji puši od 6. razreda, i roditelji ga batalili, propali, pa žicka po hodnicima, jedino mu sestra daje..
I šta tu da se radi, to sve treba u domove vaspitne..

Dečko je toliko propao da se istetovirao neki dan, čoveče, osmi razred!

причалица
11-04-2011, 20:03
Potpuno opravdano.
Posebno ako to dete pare troši za cigare, ili alkohol, ne da ne treba da mu daješ, nego da mu kupuješ užinu i dovodiš ga i odvodiš iz škole.
Evo ja imam jednog u razredu (nije mi drug :lol: ) koji puši od 6. razreda, i roditelji ga batalili, propali, pa žicka po hodnicima, jedino mu sestra daje..
I šta tu da se radi, to sve treba u domove vaspitne..

Dečko je toliko propao da se istetovirao neki dan, čoveče, osmi razred!
svakako se nije istetovirao od viška para, nego od manjka osećanja koje mu roditelji i okolina pružaju.

mare
11-04-2011, 20:05
svakako se nije istetovirao od viška para, nego od manjka osećanja koje mu roditelji i okolina pružaju.

okolina? :lol: pa ima on u okolini bar još 5 propalica takvih kao on, koji mu pružaju osećanja, zajedno luduju po cele dane!
istetovirao se iz besa, sve je to besno!!

причалица
11-04-2011, 20:08
okolina? :lol: pa ima on u okolini bar još 5 propalica takvih kao on, koji mu pružaju osećanja, zajedno luduju po cele dane!
istetovirao se iz besa, sve je to besno!!
od besa?
ako su to propalice, onda tu nema nekih normalnih osećanja, marko.

mare
11-04-2011, 20:18
ma sve to treba pobiti ;)

причалица
11-04-2011, 20:20
ma sve to treba pobiti ;)

da nisi ti neki nacional-socijalista?
pobiješ sve, a onda tebi više ostane :lol:

QueenOfClubs
11-04-2011, 20:23
Potpuno opravdano.
Posebno ako to dete pare troši za cigare, ili alkohol, ne da ne treba da mu daješ, nego da mu kupuješ užinu i dovodiš ga i odvodiš iz škole.
Evo ja imam jednog u razredu (nije mi drug :lol: ) koji puši od 6. razreda, i roditelji ga batalili, propali, pa žicka po hodnicima, jedino mu sestra daje..
I šta tu da se radi, to sve treba u domove vaspitne..

Dečko je toliko propao da se istetovirao neki dan, čoveče, osmi razred!
Ел теби твоји не дају паре па си зато испао ОК?

причалица
11-04-2011, 20:23
Ел теби твоји не дају паре па си зато испао ОК?
to htedoh da ga pitam, ali nisam uspela :lol:

mare
11-04-2011, 20:27
Ne razumem? Kako misliš, jel mi ne daju pa sam normalan, ne propao?
Daju mi, ali ja umem da trošim, ali ne smem da imam za celu nedelju jer će da ode za 2 dana

QueenOfClubs
11-04-2011, 20:29
Ne razumem? Kako misliš, jel mi ne daju pa sam normalan, ne propao?
Daju mi, ali ja umem da trošim, ali ne smem da imam za celu nedelju jer će da ode za 2 dana
Аха, па ја сад не знам да ли да дајем или не ел не знам да ли ће син да испадне добар.
Ето, ти рече да је онај мали пропао због пара а видим, и теби дају твоји.
Па у чему је онда ствар? :hm:

причалица
11-04-2011, 20:31
ne smem da imam za celu nedelju jer će da ode za 2 dana

ovo ništa ne razumem :krsti: gde je tu onda pametno trošenje?

mare
11-04-2011, 20:34
Ne on je propao jer je propao, jer je debil
Nema to veze s parama, mislim ima onih koji ne znaju kol'ko imaju, pa im roditelji daju mnogo, pa od dosade propadnu, jer ne znaju šta više sa parama
Treba vaspitati dete da troši normalno, da ne puši i ostalo zbog društva, da ne da 500din za mek npr, a najedeš se za te pare ceo ručak
Džeparac je ok, ali treba da bude ok to kako ga dete troši
Jer ta majka koja detetu daje tačno u dinar sigurno ima razlog za to, a razlog je nepoverenje, e sad dublje neću da zalazim
I ti kad bi primetila da ti sin puši, sigurno bi mu manje davala, proveravala mu dah, prste itd, zar ne?
Mada mislim da ako počne da puši npr, ti nemaš pravo da mu kažeš ništa jer je video od tebe, jer kako sam skapirao na četu neki dan ti pušiš dve pakle dnevno, i na to ti ode po 200din dnevno (nzm koliko koštaju cigare) i ako dete to shvati pogrešno, može da kaže pa mogu i ja toliko da trošim, i šta me briga

mare
11-04-2011, 20:35
ovo ništa ne razumem :krsti: gde je tu onda pametno trošenje?

pametno u smislu da ne kupujem neke gluposti, ali ako imam više para, ne kupim ja hranu, već neku glupost, zato mi je bolje kad imam manje kod sebe..
ne trošim na svašta, ali ne mogu da se obuzdam ako imam više para a nešto vidim :mrgreen:

причалица
11-04-2011, 20:36
pametno u smislu da ne kupujem neke gluposti, ali ako imam više para, ne kupim ja hranu, već neku glupost, zato mi je bolje kad imam manje kod sebe..
ne trošim na svašta, ali ne mogu da se obuzdam ako imam više para a nešto vidim :mrgreen:

dakle, nisi ništa pmaetniji od tog što se tetovira...samo imaš nekog pametnijeg koji ti apciguje lovu na vreme...pa si pametan na silu :raz_128:

mare
11-04-2011, 20:39
dakle, nisi ništa pmaetniji od tog što se tetovira...samo imaš nekog pametnijeg koji ti apciguje lovu na vreme...pa si pametan na silu :raz_128:

ne možeš da porediš mene sa nekom budalom : )
ne poznaješ slučaj, pa lako zaključuješ
jedva čekam da se završi škola pa da gotovo nikog od ovih nikad više ne vidim:)
ionako su to propalice, a ja već sad gledam da zaradim, a ne potrošim

причалица
11-04-2011, 20:40
pa dobro, marko. drago mi je da je tako.

QueenOfClubs
11-04-2011, 20:42
Ne on je propao jer je propao, jer je debil
Nema to veze s parama, mislim ima onih koji ne znaju kol'ko imaju, pa im roditelji daju mnogo, pa od dosade propadnu, jer ne znaju šta više sa parama
Treba vaspitati dete da troši normalno, da ne puši i ostalo zbog društva, da ne da 500din za mek npr, a najedeš se za te pare ceo ručak
Džeparac je ok, ali treba da bude ok to kako ga dete troši
Jer ta majka koja detetu daje tačno u dinar sigurno ima razlog za to, a razlog je nepoverenje, e sad dublje neću da zalazim
I ti kad bi primetila da ti sin puši, sigurno bi mu manje davala, proveravala mu dah, prste itd, zar ne?
Mada mislim da ako počne da puši npr, ti nemaš pravo da mu kažeš ništa jer je video od tebe, jer kako sam skapirao na četu neki dan ti pušiš dve pakle dnevno, i na to ti ode po 200din dnevno (nzm koliko koštaju cigare) i ako dete to shvati pogrešno, može da kaže pa mogu i ja toliko da trošim, i šta me briga
Значи, ипак је ствар у васпитању а не у парама. ;)

Е сад, што се овог конкретног случаја тиче, не ради се о неповерењу, дечко је добар, одличан је ђак, бави се спортом...
Али она њему никад ни динар није дала за џепарац.
Ради се о страху или неком принципу, не знам...
Није исто кад ти укину џепарац због неповерења и овога кад ти никад не дају...
Зато и наведох овај случај, јер ми је чудно, а можда тако треба... Шта знам...

mare
11-04-2011, 20:44
Значи, ипак је ствар у васпитању а не у парама. ;)

Е сад, што се овог конкретног случаја тиче, не ради се о неповерењу, дечко је добар, одличан је ђак, бави се спортом...
Али она њему никад ни динар није дала за џепарац.
Ради се о страху или неком принципу, не знам...
Није исто кад ти укину џепарац због неповерења и овога кад ти никад не дају...
Зато и наведох овај случај, јер ми је чудно, а можда тако треба... Шта знам...

Onda je problem sa gospođom mamom, možda vuče kompleks iz detinjstva od njenih roditelja.
I kakav je to brak kada OTAC mora krišom da daje detetu novac za hranu ili bilo šta što mu je potrebno, da ne sme pred ženom da mu da, i da kaže ženi da mu je to za nedelju dana npr, pa da mu ona ne daje još preko.. :s

причалица
11-04-2011, 20:47
Значи, ипак је ствар у васпитању а не у парама. ;)

Е сад, што се овог конкретног случаја тиче, не ради се о неповерењу, дечко је добар, одличан је ђак, бави се спортом...
Али она њему никад ни динар није дала за џепарац.
Ради се о страху или неком принципу, не знам...
Није исто кад ти укину џепарац због неповерења и овога кад ти никад не дају...
Зато и наведох овај случај, јер ми је чудно, а можда тако треба... Шта знам...
brat i ja nismo nikad dobijali džeparac.
ni brat ni ja ne dajemo džeparac našoj deci...funkcionišemo po principu - imam nemam.
kad imam - imaš, kad nemam - nemaš. to verovatno nije dobro što se tiče učenja deteta da ''rastegne'' određenu količinu para na određeni vremenski period, ali moje duboko mišljenje je da ne treba toliko misliti o parama...jer, njih ili imaš ili nemaš.
i možeš da se ubiješ od planiranja - ako ih nemaš - uvek je malo.
dakle, džeparac je nešto što je bezveze, po meni...

QueenOfClubs
11-04-2011, 20:53
Onda je problem sa gospođom mamom, možda vuče kompleks iz detinjstva od njenih roditelja.
I kakav je to brak kada OTAC mora krišom da daje detetu novac za hranu ili bilo šta što mu je potrebno, da ne sme pred ženom da mu da, i da kaže ženi da mu je to za nedelju dana npr, pa da mu ona ne daje još preko.. :s
То какав је брак ме мање занима, више то како то утиче на дете, од малена гледа тако нешто, али то већ није тема...
Само ме овај "случај" навео да размишљам о теми...


brat i ja nismo nikad dobijali džeparac.
ni brat ni ja ne dajemo džeparac našoj deci...funkcionišemo po principu - imam nemam.
kad imam - imaš, kad nemam - nemaš. to verovatno nije dobro što se tiče učenja deteta da ''rastegne'' određenu količinu para na određeni vremenski period, ali moje duboko mišljenje je da ne treba toliko misliti o parama...jer, njih ili imaš ili nemaš.
i možeš da se ubiješ od planiranja - ako ih nemaš - uvek je malo.
dakle, džeparac je nešto što je bezveze, po meni...
Па наведох још у уводном посту да џепарац може да се даје и дневно и месечно и недељно.
Ствар је у томе што се овде никад ни динар не даје детету, ни за ужину, ни за жваке...
Кад иде у продавницу да му се тачна количина новца, као да неће вратити кусур.
И тако је одувек, од првог одласка у продавницу до данас.
Колико схватам, ти својој деци дајеш новац.
Мислим, нормално је да не дајеш кад немаш, немам ни ја увек.

Па се моје питање односи и на ово никад, баш, баш никад.
Шта мислите и о томе, између осталог?

причалица
11-04-2011, 20:56
pa kad je NIKAD, onda i nije džeparac, pa mu nije mesto na temi...pa makar bilo i u uvodnom postu.
što da pričam o onima koji nikad ne daju džeparac?

QueenOfClubs
11-04-2011, 20:56
pa kad je NIKAD, onda i nije džeparac, pa mu nije mesto na temi...pa makar bilo i u uvodnom postu.
što da pričam o onima koji nikad ne daju džeparac?
Ајој, извини, молим те. :neutral:

причалица
11-04-2011, 20:57
Ајој, извини, молим те. :neutral:

:facepalm:

mikili
11-04-2011, 21:20
mi dajemo dzeparac na nedeljnom nivou.obicno se dogovorimo.tako smo krenuli od vremena kada su bili u zabavistu.recimo dobijali su novac od babe i dede za rodjendane,bozic,ng..uostalom za raznorazne prilike i onda smo im govorili da je to njihov novac.redovne stvari za oblacenje,uzinu dajemo mi,dzeparac je da bi naucili da raspolazu novcem.stariji uvek vec unapred ima plan sta zeli da kupi s tim novcem,odredi sebi koliko ce da potrosi u toku dana,ostatak skuplja.nedavno me je pitao koliko mislim da mu dam za patike,kad sam mu rekla,rekao je da je i mislio tako pa je ustedeo od dzeparca i kupice sebi neke druge.nemam nista protiv.mladji jos ne ume da raspolaze,ili ce to biti njegova karakterna crta,videcemo,posto ume da kupi nepotrebne sitnice,npr svideo mu se privezak za auto,neki lik iz crtanih filmova,pa je kupio.nosao ga je par dana a onda zakukao da nema za slatkise.rekla sam mu da ceka do sledece nedelje i da razmislja.to mu se nije dopalo pa je prodao drugu u pola cene taj privezak i pohvalio mi se da se snasao.e sad ,imamo li u kuci buduceg propalog biznismena ili je jos premali,videcemo.uglavnom pokusavamo da nekako shvate da se novac tesko zaradi a jako brzo potrosi.koliko cemo uspeti,videcemo.

причалица
11-04-2011, 21:23
od moje zaove sin je uvek imao džeparac, uvek je imao novaca od rodbine, i to baš baš dosta....i sve je to super - da ume da raspolaže sa novcem, kako se kaže...
evo ga, ima 2. godine, ne radi ništa, ne studira ništa, ali još uvek veoma vešto raspolaže s tuđim novcem :lol:

mikili
11-04-2011, 21:46
verujem.ali i znam da nismo svi isti.

причалица
12-04-2011, 06:29
verujem.ali i znam da nismo svi isti.

znam i izvini ako sam zazvučala maliciozno...nego tu rečenicu ''da raspolaže svojim novcem'' sam prvi put čula od njih...koji njegov novac, majke ti, kad prstom nije mrdnuo da ga zaradi?
u tom smislu sam malo zajedljiva.
izvini.

mihaela
12-04-2011, 07:09
Sticajem zivotnih okolnosti,ja sam rijetko kada imala dzeparac.Do jedanaeste godine su mi davali,ne sjecam se koliko,ali znam da sam imala za sendvic,mlijeko i mozda cokoladicu.Svaki dan po malo.E onda dodjose neka teska vremena,pa nisu mogli da mi priuste dzeparac.I kada bih ga dobila,sjecam se da nisam htjela da potrosim,vec vratim poslije nekog vremena roditeljima.Bila sam dijete,ali sam shvatala tesku situaciju,prosto mi je bilo zao potrositi.Najedem se dobro prije odlaska u skolu,i trcim kuci po zavrsetku nastave da jedem.
Ne znam kakva bih bila da su mogli da mi priuste,ali vjerujem da ne bih trosila na gluposti.Mislim da djeci treba davati dzeparac,nekada vise,nekada manje,ali svakako treba davati.

причалица
12-04-2011, 07:13
Ne znam kakva bih bila da su mogli da mi priuste,ali vjerujem da ne bih trosila na gluposti.Mislim da djeci treba davati dzeparac,nekada vise,nekada manje,ali svakako treba davati.

razmuno razmišljanje, po meni. nekad više nekada manje, tačno kako je i nama sa platom...

kojica
12-04-2011, 07:18
Džeparac? :qq: Pa mi koji radimo, radimo za džeparac. O čemu da pričamo?

причалица
12-04-2011, 07:19
Džeparac? :qq: Pa mi koji radimo, radimo za džeparac. O čemu da pričamo?

o nekoj kinti...još su ti mali, kojice...nisam ni ja mojima u tom uzrastu davala parice, ali tamo negde....kraj o.š. sam već morala da im dajem.