PDA

Pogledaj Punu Verziju : Kad muz prisustvuje porodjaju



Lilu
02-05-2011, 08:33
I eto doso trenutak da se Vanja porodi... sad svi sa Prletom cekamo taj srecni dogadjaj u njihovim zivotima, a bogami i za razbibrigu, jer to je nasa prva forumska beba :) i tako rec po rec, ko u svakoj cekaonici, otvori se tema da li da muz prisustvuje porodjaju ili ne... ja sam za to da prisustvuje i zao mi je sto kad sam se ja poradjala to nije postojalo, jednostavno mislim da dvoje koji se vole u zivotu treba kroz sve da prodju zajedno a narocito rodjenje deteta. Mnogo bi mi lakse bilo da je moj muz bio pored mene, da me drzi za ruku, da me tesi, da me bodri, da mi da snage. Prosto mislim da su muskarci uskraceni za taj predivan osecaj kad se beba tek rodi, kad prvi put zaplace... i zassto mislite da bi mu to ostalo u secanju kao nesto negativno?

причалица
02-05-2011, 08:36
znam samo da mm nije hteo da prisustvuje kad se rađala naša prva beba (kad se rađala druga, nismo o tome ni pričali), a meni nije padalo na pamet da ga ubeđujem u ono što ne želi....ne znam, porođaj je nekako ženska stvar, šta sad ima muško tu da se mota (osim ako nije doktor)?
mada, sve zavisi i od muškaraca....ima verovatno nekih koji jesu podobni za to :hm: ali ja nisam imala sreću da ih sretnem.

Lola
02-05-2011, 08:39
Svaki tata bi trebao da prisustvuje porodjaju,a ne da misli da mu je beba u ruke pala pravo s marsa ...

Bisernica
02-05-2011, 08:39
Ja sam apsolutno ZA ,ali uvek ima neko ali !
Nije svaki muškarac istog mentalnog sklopa ,a ni situacija je malo kompleksna.
U svakom slučaju stvar je lične odluke ,ali ne mislim da treba insistirati.
Događaj sam po sebi je najemotivnijikoji postoji i vskakako je potrebno da oboje u njemu
učestvuju ,i to je i bez toga tako.Oba roditelja proživljavaju događaj od prvog do zadnjeg trenutka
zajedno ,svako na svoj način.Naravno da je lepo da otac prisustvuje porođaju ,ali opet kažem da je to
individualna stvar i da ne treba nikoga pritiskati na to.
Ima mnogo muškaraca koji su mislili da mogu ,pa se ispostavilo da su posle imali više posla oko njega,
nego oko porodilje :lol:

Lilu
02-05-2011, 08:39
i mislim da mu je teze kad sedi kuci i ceka nego da je kod zene svoje sad... i nije zenska stvar, vec stvar oba roditelja, a to sto pricate da bi mu ostalo u secanju kao nesto negativno, nije istina...

причалица
02-05-2011, 08:40
i mislim da mu je teze kad sedi kuci i ceka nego da je kod zene svoje sad... i nije zenska stvar, vec stvar oba roditelja, a to sto pricate da bi mu ostalo u secanju kao nesto negativno, nije istina...

lilu, mm je meni rekao da ne bi više mogao da me pogleda kao ženu posle toga. šta sad više treba da pričam?

Ciciban
02-05-2011, 08:40
Ja mislim da niej svaki muskarac za to, kad bi moj muz usao tamo ne bi znali koga pre da gledaju ....mene ili njega, inace kad se Stefa rodio zaboravio je dzezvu s kafom na ringli i dosao u bolnicu , umalo da zapali kucu .

Bisernica
02-05-2011, 08:41
i mislim da mu je teze kad sedi kuci i ceka nego da je kod zene svoje sad... i nije zenska stvar, vec stvar oba roditelja, a to sto pricate da bi mu ostalo u secanju kao nesto negativno, nije istina...

Ništa što se tiče ljudske psihe ne može biti i nije "nije istina".
Viđenje sveta našim ličnim očima nije univerzalno viđenje ,
svaki čovek je individua za sebe i svaki na različit način doživljava i
proživljava svaku stvar ,prema tome .....dabome :lol:

Lilu
02-05-2011, 08:41
Ja sam apsolutno ZA ,ali uvek ima neko ali !
Nije svaki muškarac istog mentalnog sklopa ,a ni situacija je malo kompleksna.
U svakom slučaju stvar je lične odluke ,ali ne mislim da treba insistirati.
Događaj sam po sebi je najemotivnijikoji postoji i vskakako je potrebno da oboje u njemu
učestvuju ,i to je i bez toga tako.Oba roditelja proživljavaju događaj od prvog do zadnjeg trenutka
zajedno ,svako na svoj način.Naravno da je lepo da otac prisustvuje porođaju ,ali opet kažem da je to
individualna stvar i da ne treba nikoga pritiskati na to.
Ima mnogo muškaraca koji su mislili da mogu ,pa se ispostavilo da su posle imali više posla oko njega,
nego oko porodilje :lol:


pa sad si za a malo pre na chatu me svi ispljuvaste... :P

isto to vazi i za zene, nisu sve zene istog mentalnog sklopa i svaka prezivljava porodjaj na drugaciji nacin pa mora da bude u boksu...

причалица
02-05-2011, 08:42
nije te niko ispljuvao...svako drži do svog mišljenja, očigledno.

Lilu
02-05-2011, 08:43
Ništa što se tiče ljudske psihe ne može biti i nije "nije istina".
Viđenje sveta našim ličnim očima nije univerzalno viđenje ,
svaki čovek je individua za sebe i svaki na različit način doživljava i
proživljava svaku stvar ,prema tome .....dabome :lol:

da u pravu si, to "nije istina" se odnosi jedino na to ako se ne vole dovoljno, ako se vole, ne moze da mu bude gadno i da porodjaj pamti kao traumu.

Lilu
02-05-2011, 08:44
nije te niko ispljuvao...svako drži do svog mišljenja, očigledno.

ma salila sam se, vidis da sam stavila smajlic pored reci "ispljuvali"

Lilu
02-05-2011, 08:44
lilu, mm je meni rekao da ne bi više mogao da me pogleda kao ženu posle toga. šta sad više treba da pričam?

zato sto je sebicni egoista i zato sto voli samo sebe. izvini prico...

причалица
02-05-2011, 08:45
da u pravu si, to "nije istina" se odnosi jedino na to ako se ne vole dovoljno, ako se vole, ne moze da mu bude gadno i da porodjaj pamti kao traumu.

e pa sad....mogu ja da folozofiram o opštim stvarim što se tiče porođaja, ali znam šta mi se konkretno desilo....i saopštavam šta je moje iskustvo.
sedi on kod kuće dok se ja porađam, ili šeta hodnikom bolnice...ili puši cigaretu za cigaretom, ali nije pored mene i ne želim ni da bude ako on to ne želi.
šta sad?

Bisernica
02-05-2011, 08:46
pa sad si za a malo pre na chatu me svi ispljuvaste... :P

isto to vazi i za zene, nisu sve zene istog mentalnog sklopa i svaka prezivljava porodjaj na drugaciji nacin pa mora da bude u boksu...

Ne znam kako sam te ispljuvala ,i rekla sam i tamo da je to stvar o kojoj se
odlučuje lično ,a ne po difaultu.
Naravno da svaka žena proživljava drugačije ,jer da nije tako ,ne bi bilo postpartalnog nervnog sloma
kada žena ne želi da pogleda bebu !! E sad - ako majka ne želi da vidi bebu što je rodila,zamisli
muškarca kome priroda nije namenila taj čin ,kako može da se oseća nakon toga u odnosu na ženu ?!
Nije stvar tako jednostavna kako izgleda *bilo bi lepo i normalno da zajedno učestvuju u tome*.
Kompleksna je i zadire u mnogo tema ,između ostalog u sve ono što je ugrađeno u nas i vaspitno i kulturološki
i tgradicijski i verski ,i kako god hoćeš .

Lilu
02-05-2011, 08:47
Ja mislim da niej svaki muskarac za to, kad bi moj muz usao tamo ne bi znali koga pre da gledaju ....mene ili njega, inace kad se Stefa rodio zaboravio je dzezvu s kafom na ringli i dosao u bolnicu , umalo da zapali kucu .

pa lepo malo pre rekoh, ko da je svaka zena za to... svi smo mi razliciti, pa jbt mora da se porodi, neke vriste, neke psuju, neke jecaju... al sve se porode...

Bisernica
02-05-2011, 08:47
da u pravu si, to "nije istina" se odnosi jedino na to ako se ne vole dovoljno, ako se vole, ne moze da mu bude gadno i da porodjaj pamti kao traumu.

Traume nemaju veze sa tim da li se vole ili se ne vole,i da ne otvaramo sad psihološku raspravu,
jer bismo otišli toliko daleko da bi se izgubio smisao teme......(a možda i ne bi ?!)

Man
02-05-2011, 08:47
Dok mi ne objasnite gde je roda u celoj priči neću da učestvujem na temi :zorka:

причалица
02-05-2011, 08:48
Dok mi ne objasnite gde je roda u celoj priči neću da učestvujem na temi :zorka:

roda je...roda je.....kod tebe je roda :)

mihaela
02-05-2011, 08:48
Mislim da muz ne bi trebao prisustvovati porodjaju.Meni se ne bi svidjelo da bude pored mene u toj situaciji.Sta ce mi tad?Smatram da mi ne bi bio ni od kakve pomoci.
Mozda postoje muskarci kojima je to normalno,ali sigurno su manjina.Pored ni malo lijepih slika,krvi i kojecega vecini muskaraca bi vjerovatno pozlilo.
A da ne pricamo o tome kada sve prodje i dodje na svoje,koliko je potrebno tom muskarcu da pridje svojoj zeni,a da mu pred ocima nije slika porodjaja.

Lilu
02-05-2011, 08:50
Ne znam kako sam te ispljuvala ,i rekla sam i tamo da je to stvar o kojoj se
odlučuje lično ,a ne po difaultu.
Naravno da svaka žena proživljava drugačije ,jer da nije tako ,ne bi bilo postpartalnog nervnog sloma
kada žena ne želi da pogleda bebu !! E sad - ako majkea ne želi da vidi bebu što je rodila,zamisli
muškarca kome priroda nije namenila taj čin ,kako mže da se oseća nakon toga u odnosu na ženu ?!
Nije stvar tako jednostavna kako izgleda *bilo bi lepo i normalno da zajedno učestvuju u tome*.
Kompleksna je i zadire u mnogo tema ,između ostalog u sve ono što je ugrađeno u nas i vaspitno i kulturološki
i tgradicijski i verski ,i kako god hoćeš .

pa izivini Biso, ali nekad su se zene poradjle kod kuce i muzevi su bili tu kad su se poradjale, tako da ne mozes da se osvrces na tradiciju, veru, na kulturu smes :)

e pa rekoh i prici da sam se salila to za pljuvanje...

причалица
02-05-2011, 08:51
bili su muževi, a li ne u istoj prostoriji.

Bisernica
02-05-2011, 08:52
pa izivini Biso, ali nekad su se zene poradjle kod kuce i muzevi su bili tu kad su se poradjale, tako da ne mozes da se osvrces na tradiciju, veru, na kulturu smes :)

e pa rekoh i prici da sam se salila to za pljuvanje...

Jeste ,bili su tu i šetali oko kuće ,ili po šljiviku ,u najboljem slučaju
su sedeli u kabinetu i pušili lulu !!
Žene su se nekad porađale same i kod kuće ,a vrlo često i van kuće

причалица
02-05-2011, 08:55
ma dobro, pustite to šta je bilo nekad....ali, zaista mislim da su retki retki retki muškarci koji su u stanju da podnesu porođaj onako kako žena očekuje.

Lilu
02-05-2011, 08:56
Mislim da muz ne bi trebao prisustvovati porodjaju.Meni se ne bi svidjelo da bude pored mene u toj situaciji.Sta ce mi tad?Smatram da mi ne bi bio ni od kakve pomoci.
Mozda postoje muskarci kojima je to normalno,ali sigurno su manjina.Pored ni malo lijepih slika,krvi i kojecega vecini muskaraca bi vjerovatno pozlilo.
A da ne pricamo o tome kada sve prodje i dodje na svoje,koliko je potrebno tom muskarcu da pridje svojoj zeni,a da mu pred ocima nije slika porodjaja.


pazi mihaela, nisu oni tamo gde su babica i doktor vec pored zene, tako da ni oni mnogo od porodjaja ne vide... ali je bitno samo da je tu... meni bar bi bilo mnogo lakse da je bio pored mene... i to sto si rekla da bi tom muskarcu bilo potrebno vreme da pridje svojoj zeni je diskutabilno... u ljubavi ne postoji gadjenje, narocito kad zna da je sve to zbog njihovog deteta.

Lilu
02-05-2011, 08:58
bas bih volela da se neki forumas ukljuci na temu pa da kaze da li bi da prisustvuje ili ne a narocito ako postoji neki koji je vec prisustvovao, pa da nam prenese svoje impresije :)

QueenOfClubs
02-05-2011, 09:05
pazi mihaela, nisu oni tamo gde su babica i doktor vec pored zene, tako da ni oni mnogo od porodjaja ne vide... ali je bitno samo da je tu... meni bar bi bilo mnogo lakse da je bio pored mene... i to sto si rekla da bi tom muskarcu bilo potrebno vreme da pridje svojoj zeni je diskutabilno... u ljubavi ne postoji gadjenje, narocito kad zna da je sve to zbog njihovog deteta.
Зависи од мушкарца.
Мојој другарици је било непријатно, муж је све сликао, у детаље. :facepalm:
Хтела је да га избаци из сале на крају.

Ал добро, то је мислим један у 2.000.000.
Срећом :lol:

Кад сад сагледам свој надасве лак порођај, не би ми значило да је ту.
Ни њему се баш није ишло.
Додуше, у то време је то било могуће само у Градској болници на Звездари а мени се нешто није порађало тамо.
Плус, била је зима, време којекаквих вируса, па није било паметно ризиковати.

У сваком случају, добила сам неку уобичајену с којом сам између трудова дремала а за време трудова сам морала да се сконцентришем на дисање и да пратим звук на цтг-у, при чему ми је помагала једна студенткиња медицине која је ту на пракси.
Муж би ми ту свакако сметао.
Ипак, мислим да заједно о томе треба да одлуче и да не треба вршити притисак на мужа да присуствује ако он не жели.

nevidljiv
02-05-2011, 09:26
I eto doso trenutak da se Vanja porodi... sad svi sa Prletom cekamo taj srecni dogadjaj u njihovim zivotima, a bogami i za razbibrigu, jer to je nasa prva forumska beba :) i tako rec po rec, ko u svakoj cekaonici, otvori se tema da li da muz prisustvuje porodjaju ili ne... ja sam za to da prisustvuje i zao mi je sto kad sam se ja poradjala to nije postojalo, jednostavno mislim da dvoje koji se vole u zivotu treba kroz sve da prodju zajedno a narocito rodjenje deteta. Mnogo bi mi lakse bilo da je moj muz bio pored mene, da me drzi za ruku, da me tesi, da me bodri, da mi da snage. Prosto mislim da su muskarci uskraceni za taj predivan osecaj kad se beba tek rodi, kad prvi put zaplace... i zassto mislite da bi mu to ostalo u secanju kao nesto negativno?
Ja sam sa mojom bio kada se poradjela sa obe kcerke.I jos sam zamolio doktora da mi dozvoli da prerezem pupcanu vrpcu,sto su mi dozvolili...
nikakvo gadjenje nije bilo za vreme ,niti posle porodjaja.To je jedan prirodan cin,bar za mene...:pusi:

mare
02-05-2011, 10:42
Rodila se prva forumska beba!!



:raz_006:

причалица
02-05-2011, 10:43
ova tema bi sad mogla da se zove - kad forum prisustvuje porođaju :raz_114:

Adio
02-05-2011, 10:45
Rodila se prva forumska beba!!



:raz_006:
:srce:

:raz_006:

mikili
02-05-2011, 16:20
moj je stav da ne treba da prisustvuje,odgledali smo zajedno film o jednom porodjaju i konstatacija mog muza je bila-zar bas mora toliko da se dere?od idealistickog sanjanja o tome da se zajednicki poradjamo nema nista.poradja se samo zena i drzanje za ruku i smirivanje nakon ,u mom slucaju 18 satnog porodjaja,toliko bi me iznerviralo da bih mu glavu otkinula da mi je bio blize.a da ne pricam o njemu koji na sam miris antiseptickih sredstava pobeli.neka hvala,nek samo on seta po hodniku i ceka.
p.s.-a da ih ima raznih ima,muz moje sestre je prisustvovao porodjaju,izasao iz sale posle toga zgadjen i konstatovao da on ,kad je sve to video,nema pojma kako ce joj posle toga prici.malo je falilo da se razvedu.

Lilu
02-05-2011, 19:10
pa i treba da se razvedu.

Lilu
02-05-2011, 19:11
ova tema bi sad mogla da se zove - kad forum prisustvuje porođaju :raz_114:

vala bas! :raz_114:

Sandokan
02-05-2011, 19:23
E ne znam šta ste pisali, al ne bi tom prisustvovao ni za brdo karamela .....

...osim ako ne bih bio prinudjen, nekom frčnom situacijom....

beatricaa
02-05-2011, 19:42
Cestitam Vanjici i Prletu na prinovi :raz_014:


Volela bih da neko bude uz mene i da me bodri
.. al da bude obaveste i da ide na pripreme sa mnom da bi znao kako da se ponasa.. a ne samo da mi odmaze.
I naravno zavisi jako od njegovog mentalnog sklopa i razmisljanja na tu temu
Ako bi on bio za.. ja bih zelela da je kraj mene

причалица
02-05-2011, 21:13
e, neću nikad zaboraviti kad sam rađala prvu ćerku...sva sam nešto bila ushićena i blesava i srećna, a jedna iz bosne je bila u boksu iza mene i vikala ''mirzaaaaaa...ebem ti mater, na pamet mi više nećeš pastiiiiiiiiiiii!!!!''

:raz_114:

mare
02-05-2011, 21:17
šta je boks?

QueenOfClubs
02-05-2011, 21:35
Па порођајна сала је огромна просторија издељена на више тих мањих боксова одвојених стаклом (оним дебелим, непровидним).
Бар је на ГАК-у тако.
И у сваком боксу се порађа по једна жена.
У средини између боксова је опет неки већи простор, колико сам успела да приметим онако слуђена. :lol:
И мрачно је било, ја рецимо нисам могла да видим шта се дешава у другим боксевима али сам могла да чујем.

mihaela
02-05-2011, 22:09
Kod nas u BN ne postoji boks,samo obicna porodjajna sala sa dva kreveta za porodjaj.Kada sam se ja poradjala,na drugom krevetu je bila jedna zena,koja je takodje trebala da se porodi.Gledala je citavo vrijeme kako se ja poradjam.Kasnije mi je pricala kako to nikada nece zaboraviti :lol:

nevidljiv
03-05-2011, 00:43
šta je boks?
Videt ces kada budes tamo sa svojom suprugom...:grip:

DaDole
03-05-2011, 07:42
Čestitam Prletu:raz_082:

mikili
03-05-2011, 10:21
a najgore od svega su te pripreme,kao da se na to moze pripremiti..veze nemaju sa stvarnoscu,ili ih drzi muskarac,koji se nikad nije poradjao,ne kazem zna kako to ide tehnicki,pa vam jos kaze da je bol samo psiholoske prirode,ili penzionisana babica,baba devojka,koja se nikad nije udavala ni poradjala i koja tako ubija vreme.i sad vi,sto je individualno,skapavate od bola,jer ne zaboravimo karlica mora da se rasiri i to je bolno,a vas dragi sve vreme vice -disi,disi-..ma ispsujete ga na pasja kola...

причалица
03-05-2011, 10:23
a najgore od svega su te pripreme,kao da se na to moze pripremiti..veze nemaju sa stvarnoscu,ili ih drzi muskarac,koji se nikad nije poradjao,ne kazem zna kako to ide tehnicki,pa vam jos kaze da je bol samo psiholoske prirode,ili penzionisana babica,baba devojka,koja se nikad nije udavala ni poradjala i koja tako ubija vreme.i sad vi,sto je individualno,skapavate od bola,jer ne zaboravimo karlica mora da se rasiri i to je bolno,a vas dragi sve vreme vice -disi,disi-..ma ispsujete ga na pasja kola...

za tebe je porođaj bio jako traumatičan, izgleda.

mikili
03-05-2011, 11:39
bio..i sva sreca sto se priroda postarala da za dva sata zaboravimo na sve i samo budemo presrecne zbog malog kmezavog zamotuljka...nije problem ni sam porodjaj koliko iskrivljena slika koju imamo pre,o romanticnom drzanju za ruku i osmesima koji to prate..e uz epidural ,da.

Raisa
03-05-2011, 13:11
e, neću nikad zaboraviti kad sam rađala prvu ćerku...sva sam nešto bila ushićena i blesava i srećna, a jedna iz bosne je bila u boksu iza mene i vikala ''mirzaaaaaa...ebem ti mater, na pamet mi više nećeš pastiiiiiiiiiiii!!!!''

:raz_114:

pricajte neke anegdote :lol:

причалица
03-05-2011, 13:26
pricajte neke anegdote :lol:

pa ne mogu, osim te...nisam se porađala 100 puta.

QueenOfClubs
03-05-2011, 18:56
Није било анегдота, али занимљивости јесте.
У самој сали док сам уздисала а крај се није назирао, у журби су увели једну породиљу и колико одмах се зачуо плач бебе. Након 10 минута су је већ возили у собу. Како сам јој само завидела... :aha:
Са мном у соби су биле и две породиље, једна је родила треће мушко а друга треће женско.
Не зна се која је била "несрећнија". Кукале су сваки дан на злу судбину.
Такође, имали смо и прворотку од 42 године.
Годинама се лечила од стерилитета, покушавала све и свашта. Кад је напунила 40, помирила се са судбином и остала трудна. :)

Кад су ме након порођаја довезли у собу и преврнули на кревет, одмах сам почела да кукам:
"Лажу, порођај не боли, није ништа, али оно после је језиво"
Сви су прснули у смех.

kojica
03-05-2011, 19:15
Pa ja nešto nisam za tu priču, ali imam prijatelje koji su se zajedno porađali
i on je njoj i bebi spasao život.

Vragolanka
04-05-2011, 03:57
I eto doso trenutak da se Vanja porodi... sad svi sa Prletom cekamo taj srecni dogadjaj u njihovim zivotima, a bogami i za razbibrigu, jer to je nasa prva forumska beba :) i tako rec po rec, ko u svakoj cekaonici, otvori se tema da li da muz prisustvuje porodjaju ili ne... ja sam za to da prisustvuje i zao mi je sto kad sam se ja poradjala to nije postojalo, jednostavno mislim da dvoje koji se vole u zivotu treba kroz sve da prodju zajedno a narocito rodjenje deteta. Mnogo bi mi lakse bilo da je moj muz bio pored mene, da me drzi za ruku, da me tesi, da me bodri, da mi da snage. Prosto mislim da su muskarci uskraceni za taj predivan osecaj kad se beba tek rodi, kad prvi put zaplace... i zassto mislite da bi mu to ostalo u secanju kao nesto negativno?

bilo bi mi lakše, taman da ga ubijem kad je već tu...

nego, na temu... čisto sumnjam da bi im u sećanju ostali neki lepi trenutci...