PDA

Pogledaj Punu Verziju : Pregazilo ih vreme?



kojica
31-05-2011, 10:27
ili

kako motivisati dedu da nauči da koristi mobilni telefon, internet i slično.. :lol:

Da li mislite da će se to i vama nekada desiti, da će vas jednostavno vreme
pregaziti i nećete imati snage da idete u korak sa novim tehnologijama?

DaDole
31-05-2011, 10:42
mislim da se o meni neće desiti jer nisam obožavalac najnovijih inovacija..više sam korisnik u mjeri u kojoj sama sebi odredim da mi je dovoljno.
Inače,čestitam za pre(ob)radu teme:) kakva brzina i domišljatost:cm:

QueenOfClubs
31-05-2011, 10:43
Негде сам писала нешто слично на ову тему...
Моја бака је рођена 1922. а деда 1916.
И сад, замислите шта су они све за живота видели... :aha:
Колико је напредовала технологија за сво ово време...
А они су се свему прилагођавали.
Кад су били млади није било: лавабоа, рецимо...
Ниједне машине, фрижидера, телевизора, паркета, тапета, тепиха...
Било је свега неколико аутомобила а трамвај су вукли коњи.
Они су временом све то куповали, прилагођавали се.
Телефон су најкасније добили, пре тридесетак година...
Сећам се да су читали неко упутство, али и нису имали кога да зову. :lol:
Све су савладали некако осим компјутера.
Мислим, било би превише...
Први примерак тог сокоћала су видели 1999. године.
Не могу да кажем да нису били заинтересовани.
Гледали су како се повезујем на интернет и шаљем поруку рођаци у Аустралију.
Што се мобилног телефона тиче, умеју да позову и јаве се.
Тастатура не сме бити закључана а екран малко већи.

Сад имају све, па и машину за судове, уређаје за пречишћавање ваздуха, климу, пеглу на усисивач :lol:,
бежичне телефоне, мобилне, телевизор с равним екраном, на музичком стубу пуштају радио...
И све ово користе, додуше, бака малко више, ипак је 7 година млађа, има 88. :qq:

И кад су имали отпор према нечему, добијали су одговор – мораш, па ваљда желиш себи да олакшаш. :lol:

Sarmica
31-05-2011, 10:45
:krsti:...ja ću budem tutumrak za koju godinu,a ne u starosti:lol:

DaDole
31-05-2011, 10:48
Lijepa priča Kvini:)
Dopada mi se ovo da treba da imamo sve tehnbološko što može da pomogne ženi..e tu nikad neću biti "pregažena vremenom" :)moja baka je prala veš na potoku ribaćom četkom i lugom..na selu nije bilo vode,a struja je došla kasno..
ja imam sve mašine koje peru umjesto mene i opet mi fali jedan par ženskih ruku..zato sam kupila najnoviji paročistač i raduje me taj stepen tehnoloških inovacija koje su u funkciji olakšavanja kućanskih poslova.

kojica
31-05-2011, 12:27
Znači babe slabije stradaju od vremena nego dede.. :hm:

QueenOfClubs
01-06-2011, 06:42
Znači babe slabije stradaju od vremena nego dede.. :hm:
Али млађа је 7 година. :lol:
Шалим се... Не знам стварно.
Деда је имао катаракту дуго, не знам како би било да је видео...

причалица
01-06-2011, 07:14
ili

kako motivisati dedu da nauči da koristi mobilni telefon, internet i slično.. :lol:

Da li mislite da će se to i vama nekada desiti, da će vas jednostavno vreme
pregaziti i nećete imati snage da idete u korak sa novim tehnologijama?

pa, mislim da ću imati snage za koliko-toliko...neću biti baš duduk, nadam se...moja majka ima 76 godina i ne ume da koristi mobilni telefon...tj. ume da se javi i da pozove, ali slanje poruka je za nju enigma. pokušavala sam da joj objasnim - ne vredi.
jedva je shvatila kako treba da pozove neki broj sa mobilnog....ćale je bio potpuno u toku sa svim tim, ali njega više nema tako da nije bitno sad njegovo znanje...samo se sećam kada mi je početkom osamdesetih govorio - jednog dana ćeš, kad dođeš kući, sesti za kompjuter, plaćati račune i skoro sve poslove ćeš moći da obavljaš od kuće...
nisam ga razumela i pitala sam se ko bi uopšte želeo da sve obavlja od kuće :lol: a sad...-ih.
dakle, vreme pregazi samo one koji mu to dopuste...koji su i u svom relnom vremenu bili pomalo lenji...eto.

kojica
02-06-2011, 15:13
Pa da, fino se izdele. Kad jedan krene da se pravi pametan, ovaj drugi sve lepo prepusti
i uživa.. :hm: I samo viče ''ne znam ja, to pitajte nju/njega''.

причалица
02-06-2011, 17:07
primer:
pošalje mi mama neki papir u vezi telefonskog borja pokojnog ujaka...ne može da razluči da li je u pitanju br. mobilnog ili fiksnog :huh: niti ume da pozove telekom da raščivija o čemu se radi...
dakle, lepo pozove, raspitam se i sve mi je jasno...koliko je potrebno pameti i snalažljivosti da se okrene željeni broj? ni malo.
zašto to nije sama uradila? zato što misli da ne zna, iako verujm da je pokušavala.

kojica
02-06-2011, 17:10
meni je bilo komično kada su mama i kuma htele da gledaju neku sasetlu sa svadbe,
a ne umeju da je puste, i onda kuma zamoli unuče koje je tad imalo 4 godine da uključi
sokoćalo.. :lol: sreća da su dete čuvale.. :haha:

причалица
02-06-2011, 17:12
meni je bilo komično kada su mama i kuma htele da gledaju neku sasetlu sa svadbe,
a ne umeju da je puste, i onda kuma zamoli unuče koje je tad imalo 4 godine da uključi
sokoćalo.. :lol: sreća da su dete čuvale.. :haha:

:haha: kad je prvi put ušla muzička linija u našu kuću, tj. u moju sobu, majka ju je tretirala kao opasno živo biće :lol:
mislim da sam od tog dana počela isključivo ja da brišem prašinu u svojoj sobi :raz_088:

Vragolanka
02-06-2011, 19:08
noćna mi je mora da im objašnjavam te tehničke stvari...
kupio deda pre par meseci mobilni, pošaljem decu povremeno, znači i prespavaju, pa se dešava da zaborave da napune telefone, doduše mali ga ne nosi, ali iz nekog razloga ne mogu da ih dobijem.
e onda moram da zovem njega. pošto mu nisam memorisana u imeniku, izađe mu +381, a slušao je neke gluposti, verovatno ste čuli o onim dijabolama koji te navodno pozovu i nabiju račun, jer ne možeš da prekineš vezu. gluposti...
i kad god ga pozovem, on me izbaci, tako par puta i na kraju ugasi telefon... i tako je bilo dok me dete nije ubacilo u njegov imenik.
nije vredelo objašnjavati, on tera po svom i ništa ga drugo ne zanima.
inače ume samo da aktivira i deaktivira vezu... i da ga ugasi je naučio. :lol:
dalje ga ne zanima...

Vragolanka
02-06-2011, 19:11
a za kirbi je mislio kada smo ga kupili da sam obavlja posao, valjda zbog cene... :lol:

Sandokan
02-06-2011, 19:16
Dajem sve od sebe da ni u jednom momentu ne budem tehnički ili bilo kako drUkče hendikepiran ..... al razumem i nih ipak se sada stvari mLogo brže menjaju nego nekada .... a bisera imam i za izvoz, al kad sam tatka naučio da radi na lap-topu ... to je kano da sam dobitnik nobel prajza :lol: ..... al kad me nazove keva i kad krene da mi prepričava šta joj je komp napisao :facepalm:

причалица
06-06-2011, 07:07
Dajem sve od sebe da ni u jednom momentu ne budem tehnički ili bilo kako drUkče hendikepiran ..... al razumem i nih ipak se sada stvari mLogo brže menjaju nego nekada .... a bisera imam i za izvoz, al kad sam tatka naučio da radi na lap-topu ... to je kano da sam dobitnik nobel prajza :lol: ..... al kad me nazove keva i kad krene da mi prepričava šta joj je komp napisao :facepalm:

:lol: da..za njih je kompjuter - monitor :raz_114:
ovaj naš šporet nije ništa osebno, ali ima mogućnost da se odredi vreme rada rerne.....kad je mama to videla :pada:

Zolton
27-10-2011, 23:49
http://razbibriga.net/clear.gif

DaDole
28-10-2011, 07:49
KAd mi je bila svekrva u posjeti,odem do trgovine i ostavim mobilni na punjenju..u međuvremenu je on zvonio,a ona ljuta jer je ometa pođe da ga ugasi i sva sretna kaže"Evo žnjure,sad ću ja tebe iz zida":haha:
isključi al on još zvoni:qq: njena ljuta faca kad sam došla( a zadržala sam se bar sat vremena) bila je više nego komična:)

kojica
31-10-2011, 13:15
isključila ga iz zida i on nastavio da zvoni.. o o.. :qq:

DaDole
31-10-2011, 13:19
isključila ga iz zida i on nastavio da zvoni.. o o.. :qq:
SJećam se pokojne bake kad je došla kod nas i prvi put vidjela televizor.Sjela pored mene i počinje dnevnik.
NAkon najavne špice pojavljuje se spikerica i kaže "Dobro veče"
Moja baka ustane i kaže:"Dobro veče":)

причалица
03-11-2011, 13:46
moja majka je kupila juče novi mobilni aparat i sada se već dosta dobro snalazi kad su osnovne stvari u pitanju...missim, lakše mi je jer znam da je uvek dostupna, eto.

Sarmica
03-11-2011, 14:02
SJećam se pokojne bake kad je došla kod nas i prvi put vidjela televizor.Sjela pored mene i počinje dnevnik.
NAkon najavne špice pojavljuje se spikerica i kaže "Dobro veče"
Moja baka ustane i kaže:"Dobro veče":)

:raz_114:ahahahah

Picola
13-11-2011, 20:26
jer smo se jedino tako cule
ili

kako motivisati dedu da nauči da koristi mobilni telefon, internet i slično.. :lol:

Da li mislite da će se to i vama nekada desiti, da će vas jednostavno vreme
pregaziti i nećete imati snage da idete u korak sa novim tehnologijama?

Naravno da ce me vreme pregaziti, ali i u tim godinama moze da se nauci ono sto je neophodno. Ja sam svoju babu u 85. godini naucila da barata mobilnim (naravno ne SMS-om, ionako je imala slab vid) i ona je nakon par pocetnih gresaka naucila sama da se javlja, da zove i hvala Bogu na tome jer smo se jedino tako cule!