PDA

Pogledaj Punu Verziju : Putuj i volontiraj?



kojica
05-06-2011, 10:27
Čula sam da postoje neka udruženja koja omogućavaju mladima da putuju
i borave na nekim atraktivnim mestima, a da su pri tom uključeni u neki
volonterski rad.

Da li postoji tako nešto i za pomoć starima u planinskim selima?

Imate li neke informacije?

mare
05-06-2011, 10:28
čitao sam nešto o tome , ne znam jel smem da prekopiram ili da ti šaljem pp :)

kojica
05-06-2011, 10:52
izvor: nadlanu

Letovanje za male pare

Rešenje - postanite volonter

Dosta vam je leta uz koktele i izležavanje na nekoj plaži, željni ste novih izazova i
avantura, ne libite se da čistite otiske stopala dinosaurusa u Španiji, terate majmune sa
nekog polja u Japanu, a i voleli biste da na pet miuta ispunite detinju želju i postanete
cirkuski umetnik

Mladi istraživači Srbije, organizacija koja okuplja ljude mlade duhom, bez obzira na
godine, može da vam ponudi letovanje u volonterskim kampovima širom sveta.

Put i vizu plaćate sami, dok organizator obezbeđuje besplatan smeštaj (od šatora do
hotela ili hostela) i hranu u volonterskom kampu. Za uzvrat moraćete svaki dan da radite
na renoviranju nekog zamka, čišćenju polja opustošenih cunamijem ili čuvate gnezda
kornjača. Na raspolaganju vam je oko 3.000 kampova u 90 zemalja diljem sveta.

kojica
05-06-2011, 10:53
Koliko se radi?

"Niko od ljudi koji dođu u kamp ne očekuje visoku profesionalnost u poslu, ali neki
standardni moraju da se zadovolje", rekao nam je predstavnik Mladih istraživača Srbije
Boško Šukilović, student Megatrenda i čovek koji je za 24 godine bio u osam kampova.

Boško je volontirao u Belgiji, Nemačkoj, Hrvatskoj i kaže da je svuda bilo fascinantno.
Spavao je pod šatorom, ali i u sablasnom zamku iz 15. veka. Radio na zaštiti životne
sredine, bio je animator na Svetskom prvenstvu u fudbalu 2006. godine u Nemačkoj,
renovirao je zamak.

"Kad smo renovirali zamak uradili smo trećinu posla. Niko vam ne stoji nad glavom i
govori šta morate da radite, sve je stvar dogovora sa kamp-liderom, koji je u kontaktu
sa organizatorima. Nekad se radi duplo više, s tim da je sledeći dan slobodan, a kampovi
uglavnom traju oko tri sedmice. Organizator vam nudi besplatan smeštaj i hranu koju
volonteri sami spremaju", opisuje nam Boško život u kampu

kojica
05-06-2011, 10:54
Gde otići - Tajland, Maroko, Holandija, Japan, Španija?

Različiti su razlozi kako birate da budete član nekog kampa. Ljudi žele avanturu i
uglavnom u solo izdanju kreću na put. Cilj je da se upoznaju drugačija mesta i ljudi,
nauče nove veštine, obnovi znanje stranog jezika, stekne novo prijateljstvo.

Mladi istraživači Srbije nude trenutno kampove u Ranongu na Tajlandu, gde će se raditi
na pomoći stanovništvu pogođenom cunamijem, čuvanje gnezda kornjača u mestu
Gerero u Meksiku, zaštitu močvarnih oblasti u Veribenu u Holandiji, istraživanje istorije
arhitekture u Tuluzu u Francuskoj. Na repertoaru je i rad u istorijskom muzeju u Odenzeu
u Danskoj, teranje majmuna s polja u Haćimoriju u Japanu, pravljenje kućica za sove u
Seneu u Slovačkoj, čišćenje otisaka stopala dinosaurusa u La Riohi u Španiji, snimanje
dokumentarnog filma u Flensburgu u Nemačkoj, obeležavanje drevne maratonske staze u
Olimpiji u Grčkoj, izrada grnčarije u Fesu u Maroku, pomoć cirkusu u Kardifu u Velikoj
Britaniji…

kojica
05-06-2011, 10:54
Za svakog od 7 do 77

Najvažnije je da ljudi imaju dobru volju i da znaju šta hoće, smatra Boško uz opasku da
Srbi uglavnom više pričaju nego što rade.

"Poprilično smo pasivni i zatvoreni, mene matorci s mojih 24 godine zivkaju na svakom
prelasku granice. Kod nas dolaze ljudi s roditeljima, da i oni vide o čemu se radi. Ljudi iz
ostalih zemalja dolaze u kampove sami sa 16 godina", priča Boško.

U kampove odlaze ljudi bez obzira na starost, od sedam do 77 godina. Ne morate da
budete student, ali morate da imate dobru volju. Jedan od najstarijih volontera u Srbiji,
koji putuje s mladim istraživačima ima 60 godina. Svaki volonter ima i zdravstveno
osuiguranje.

Prema Boškovim rečima, sve više ljudi se odlučuje na ovakav vid putovanja, iako se u
Srbiji dovoljno ne shvata značaj volontiranja, koje je na zapadu sastavni deo dobrog CV.

kojica
05-06-2011, 10:55
Kad Srbi časte

Kampovi su mesta na kojem se sklapaju nezaboravna prijateljstva, ali i brakovi,
komunicira se kako se stigne i nije neophodno znanje stranog jezika.

"U kampu u Belgiji bila je jedna Francuskinja koja nije govorila reč engleskog jezika i
jedan Amerikanac koji nije znao francuski jezik. Sad su muž i žena. Na jednom kampu je
bila devojka iz Južne Koreje koja je nosila blok i olovku oko vrata, i crtala kad joj šta
treba, reč engleskog nije znala. Japanci 'znaju' engleski jezik, iako ih niko ne razume,
sporazumevaju se uz pomoć elektronskog rečnika koji uvek nose sa sobom", objašnjava
Boško.

Sklapaju se prijateljstva upoznajete se s drugim kulturama i običajima, saznajete nešto
više o sebi i svojoj zemlji.

"Ja volim da iznenadim društvo pivom na svoj račun. Svi stranci su iznenađeni kad kažem
da ja častim, jer tog nema nigde u svetu. Ako pivo košta 1,69 centi, svi plaćaju svoj
račun u cent. Zapitkuju kolike su plate u Srbiji, kad kažem kolika je mesečna zarada,
neki se pitaju da li su to primanja na sedmičnom nivou. Čude se i Srbima koji žive s
roditeljima i nikako ne shvataju kako se neko sa srpskim platama usuđuje da putuje po
svetu", kaže Boško.

mare
05-06-2011, 10:56
Gde otići - Tajland, Maroko, Holandija, Japan, Španija?

Različiti su razlozi kako birate da budete član nekog kampa. Ljudi žele avanturu i
uglavnom u solo izdanju kreću na put. Cilj je da se upoznaju drugačija mesta i ljudi,
nauče nove veštine, obnovi znanje stranog jezika, stekne novo prijateljstvo.

Mladi istraživači Srbije nude trenutno kampove u Ranongu na Tajlandu, gde će se raditi
na pomoći stanovništvu pogođenom cunamijem, čuvanje gnezda kornjača u mestu
Gerero u Meksiku, zaštitu močvarnih oblasti u Veribenu u Holandiji, istraživanje istorije
arhitekture u Tuluzu u Francuskoj. Na repertoaru je i rad u istorijskom muzeju u Odenzeu
u Danskoj, teranje majmuna s polja u Haćimoriju u Japanu, pravljenje kućica za sove u
Seneu u Slovačkoj, čišćenje otisaka stopala dinosaurusa u La Riohi u Španiji, snimanje
dokumentarnog filma u Flensburgu u Nemačkoj, obeležavanje drevne maratonske staze u
Olimpiji u Grčkoj, izrada grnčarije u Fesu u Maroku, pomoć cirkusu u Kardifu u Velikoj
Britaniji…

e baš u Japan.. :mrgreen:

kojica
05-06-2011, 10:57
Porodica volontera

Jedna od iskusnijih volonterki je i Anita Milenković Mojsin. Ona je rođena 1949. godine i
još putuje. Jedne godine cela njena porodica -muž i dve ćerke, je volontirala u raznim
kampovima. Anita je trenutno u penziji, a radni vek je provela u Skupštini opštine
Zvezdara. Anita je šest puta bila na raznim kampovima u Italiji, Austriji, Švajcarskoj. I
sada se sprema na put...

"Bilo je čuđenja, pitanja prijatelja - 'pa šta će ti to?'. Ove godine idem u Švajcarsku i
svake godine kažem da mi je ovo poslednji put da volontiram. Ja ne izvoljevam u hrani i
odeći, ali putovanja su moja strast", priča nam Anita.

Ona smatra da je volontiranje i najbolji način da se upozna jedna zemlja, ljudi, kultura,
običaji. Anita je iskoristila kampove i da upozna strance s srpskom istorijom.. Pričala je o
Kosovskom boju, Srbiji kao carevini, turskom petstogodišnjom vlašću nad Srbijom.

kojica
05-06-2011, 10:57
"Smatram da kao turista ne možete da upoznate zemlju, uz pomoć turističkog vodiča.
Ovako je dosta zanimljivije, ima pregršt utisaka i suza na rastanku", kaže Anita, uz
preporuku svima da, bar, jednom u životu volontiraju negde u svetu. Ona priča da je
stvorila prijateljstva na kampovima, spavala u obdaništu i srednjoj školi, govorila u Italiji
sa italijanskim partizanima, koji su na nju ostavili najdublji utisak.

Mladi istraživači Srbije (www.mis.org.yu) jesu neprofitna, nevladina
organizacija, izrasla iz istraživačkog pokreta koji je 1969. godine nastao u Valjevu. Cilj
organizacije jeste da putem obrazovanja doprinese zaštiti životne sredine, promoviše
održiv razvoj, radi na stvaralaštvu i aktivnijem delovanju mladih i razvoju volonterizma i
promociji negovih vrednosti.

Istraživači organizuju i kampove u Srbiji. Ove godine volonteri iz sveta dolaze na Staru
planinu kod Knjaževca, u Zasavicu u Sremskoj Mitrovci, zoološki vrt u Subotici,
Deliblatsku peščaru ...

Da li ste i Vi spremni da volontirate?

Danijela Tadić