PDA

Pogledaj Punu Verziju : Otpor filozofiji



kojica
06-06-2011, 17:22
Zbog čega veliki broj ljudi ima negativno mišljenje o filozofiji?

Da li je filozofija zaista bekorisna i rezervisana samo za dokone?

paculjkica
06-06-2011, 17:28
Verovatno misle da je to beskorisno i da ima prečih stvari o kojima treba razmišljati ...:hm:
Misle da je to gubljenje vremena :hm:

причалица
07-06-2011, 10:20
Zbog čega veliki broj ljudi ima negativno mišljenje o filozofiji?

Da li je filozofija zaista bekorisna i rezervisana samo za dokone?

jeste.
niko ko je filosof nema kvalitetan život...čemu folosofija onda?

mare
07-06-2011, 10:29
Zato što su zatupeli vremenom, i ne umeju da razmišljaju..

kojica
07-06-2011, 10:58
Verovatno misle da je to beskorisno i da ima prečih stvari o kojima treba razmišljati ...:hm:
Misle da je to gubljenje vremena :hm:

:hm: razmišljati...

kojica
07-06-2011, 10:59
jeste.
niko ko je filosof nema kvalitetan život...čemu folosofija onda?

Filozofija ima zadatak da uništi kvalitet života?

причалица
07-06-2011, 20:19
Filozofija ima zadatak da uništi kvalitet života?

pa nema...ali ga uništi.
od slinog razmišljanja se dođe dotle da ništa ne valja, a ono što valja nam je - nedostižno.

Vragolanka
07-06-2011, 21:49
pa nema...ali ga uništi.
od slinog razmišljanja se dođe dotle da ništa ne valja, a ono što valja nam je - nedostižno.

životnu filozofiju uništava logika i realnost kritike... tačnije, više je analizira.
to o čemu pričaš je više preispitivanje i naravno da sledi zaključak da ništa ne valja... ali to znači i da si samo zagrebao po površini. i nije za svakoga...

причалица
07-06-2011, 21:53
životnu filozofiju uništava logika i realnost kritike... tačnije, više je analizira.
to o čemu pričaš je više preispitivanje i naravno da sledi zaključak da ništa ne valja... ali to znači i da si samo zagrebao po površini. i nije za svakoga...

naravno da nije....99% ljudi ne filozofira...čak, 99.99% ne filozofora...a ono malo filozofa koje znam i čije sam biografije čitala - pa to je Bogu plakati :pada:

Vragolanka
07-06-2011, 21:58
zato što životne mudrosti prosipaju iz sopstvenog, uglavnom lošeg iskustva... takvima se prvo treba ugraditi psihološki profil u određenu misao, pa zatim dobro razmotriti da li je za usvajanje ili ne. :lol:

причалица
07-06-2011, 22:00
takvima se prvo treba ugraditi psihološki profil u određenu misao, pa zatim dobro razmotriti da li je za usvajanje ili ne. :lol:

pa to se ne radi....dakle, filosof postaje ko je tome sklon i ko je završio nekakve škole pa ume da saopšti svoje fliosofiranje...ali, kad začeprkaš, vidiš da je sve to pusta muka i skidanje kraste sa rane.

Vragolanka
07-06-2011, 22:19
pa to se ne radi....dakle, filosof postaje ko je tome sklon i ko je završio nekakve škole pa ume da saopšti svoje fliosofiranje...ali, kad začeprkaš, vidiš da je sve to pusta muka i skidanje kraste sa rane.

svi smo mi filozofi na neki način... ima školovanih, ima onih koji imaju sklonost i način da se izraze filozofski, ili da tako razmišljaju.
zavisno o čemu se filozofira, zavisno od samog filozofa... filozof nikada ne može biti neko ko veruje u 'apsolutnu istinu', nebitno o čemu se radi, ipak je potrebna širina svesti za tako nešto... a to se ne može naučiti.
dok jedni seru, drugi filozofiraju, treći znaju, četvrti veruju... svako prema sopstvenim sklonostima , dubini i karakteru. ne mogu da definišem filozofe, ili filozofiju crno/belo... postoji više grana filozofije, od onih naučnih, logičkih, do čistih predrasuda i životnog iskustva.

причалица
07-06-2011, 22:20
e vidiš, ja mislim da je za ''apsolutnu istinu'' potrebna širina svesti...a ne za puko filosofiranje.

Man
07-06-2011, 22:31
Filosofijа, а ne filozofijа

Premа prаvopisu srpskog jezikа suglаsnik s između sаmoglаsnikа se i piše i izgovаrа kаo z, nа primer: krizа, muzа, pаuzа, muzikа...i filozofijа.
Dаkle, po prаvopisu, pored drugih pobrojаnih reči, nаvodi se i filosofijа kojа bi, premа ovom istom prаvilu, trebаlа dа se piše i izgovаrа kаo filozofijа.
Čаk i Ivаn Klаjn u svom Rečniku jezičkih nedoumicа kаže:
,, s i z (izgovor) – grčko obično (neudvojeno) s između vokаlа i nа krаju reči kod nаs se po trаdiciji prenosi sа z: krizа, muzej, muzikа, Ezop, Tezej, Sizif, Peloponez...i filozof. Kod pojedinih ređih imenа jаvljа se i s, premа klаsičnom izgovoru: Hesiod, Mesopotаmijа, Efes, Dionis...
Ahа, pа čаk i tаkаv stručnjаk, kаo što je Ivаn Klаjn, kаže dа se u nekim slučаjevimа primenjuje klаsični izgovor. Ovo trebа imаti nа umu!
Potpuno je netаčno i pogrešno, čаk i po prаvilu prаvopisа (o tome, dа se ovаkvim čitаnjem i pisаnjem menjа i sаmo znаčenje reči, biće kаsnije više rečeno) koristiti izgovor (а i pisаnje) sа z, umesto sа s .
U slučаju dа su u pitаnju složenice postoji prаvilo:
,, Nа početku drugog delа složenice s ne prelаzi u z.''
Kаo primer tаkve složenice se uzimа reč аsimetrijа (ασυμμετρία) kojа se sаstoji od а + simetrijа (α-bez ili negаcijа i συμμετρία).
Ergo, аko dosledno primenimo ovo prаvilo, ondа grčku reč φιλοσοφία trebа dа pišemo i izgovаrаmo kаo filosofijа (tаkođe i reč filosof).
Sаdа imаmo 2 prаvilа kojа su nаizgled u međusobnoj koliziji, mаdа аko ih lepo pročitаmo i primenimo nemа nikаkve kolizije, sukobа.
Izgledа dа je prаvopisnа komisijа potpuno smelа sа umа dа je filosofijа složenicа, pа ju je nаvelа uz prvo prаvilo, а ne uz drugo.
Reč filosofijа se sаstoji od:
φιλεῖν – voleti, ljubiti i σοφια – mudrost
Pа bi premа tome, filosofijа oznаčаvаlа ljubаv premа mudrosti, mudroljublje.
A što se znаčenjа reči filozofijа (kаo i filozof) tiče, uvаženi Miloš Đurić kаže, dа nju ne trebа koristiti, jer će svаki prаvi poznаvаlаc stаrogrčkog jezikа reći, dа se ovаkvim izgovorom suštinski menjа smisаo reči, tаko dа od ljubiteljа mudrosti nаstаje ljubitelj mrаkа, tаme...
Odnosno reč filozofijа se sаstoji od:
φιλεῖν– voleti, ljubiti i zοφoς – mrаk, krаjnjа tаmа, cаrstvo senki

Vragolanka
07-06-2011, 22:32
e vidiš, ja mislim da je za ''apsolutnu istinu'' potrebna širina svesti...a ne za puko filosofiranje.

ali apsolutna istina ne postoji...

Vragolanka
07-06-2011, 22:34
mane, ja sam disleksična. :lol:

причалица
08-06-2011, 06:51
ali apsolutna istina ne postoji...

pa sad, ne bih se zaklela:lol:

Raisa
08-06-2011, 10:52
Gospode,sta sve necu istitati...pa da,naravno,forumasi Razbibrige su pametniji od Sokrata

kojica
08-06-2011, 11:24
Gde si to pročitala? :palac:

причалица
09-06-2011, 21:10
forumasi Razbibrige su pametniji od Sokrata

đuture? moguće je :lol: