PDA

Pogledaj Punu Verziju : Tako je govorila baka



DaDole
23-06-2011, 09:33
..svi se sjećamo nekih riječi koje nam je govorila naša baka ili deda..bili smo mali i nismo zapravo znali šta nam to hoće da kažu..
..željela bih da se podsjetimo njihovih savjeta i rečenica koje su doprle do nas (istina kasnije ) i koji su nam pomogli da spoznamo svijet odraslih...

DaDole
23-06-2011, 09:36
"Sve što drugima daš,vratiće ti se dobrim"..
imala sam 5 godina i dala sam najdraže štene djevojčici iz komšiluka..i čekala sam,čekala da mi se ono vrati..
I bila jako ljuta na bakin "glupi" savjet..
To je bila jedna od najmudrijih rečenica koje sam od nje čula:)

DaDole
23-06-2011, 09:49
Jedna narodna izreka,bila joj je posebno draga pa je ponavljala često: "Umiljato jagnje dvije majke sisa"..učeći me da budem blage i vedre naravi i da se ne svađam sa ostalom djecom..nije mi trebalo mnogo da tu izreku prihvatim i vrlo brzo sam još kao dijete uspjela da dobijem sve što mi padne napamet:)

причалица
23-06-2011, 11:46
Jedna narodna izreka,bila joj je posebno draga pa je ponavljala često: "Umiljato jagnje dvije majke sisa"..učeći me da budem blage i vedre naravi i da se ne svađam sa ostalom djecom..nije mi trebalo mnogo da tu izreku prihvatim i vrlo brzo sam još kao dijete uspjela da dobijem sve što mi padne napamet:)

i mene su tako učili....i uvek naiđem na nekoga ko tu moju osobinu protumači kao licemerje.

DaDole
23-06-2011, 12:42
i mene su tako učili....i uvek naiđem na nekoga ko tu moju osobinu protumači kao licemerje.

Mišljenja sam da nije važno kako će neko to da protumači..naravno,ukoliko nismo svjesno manipulisali i zažmirili na oba oka da bismo postigli cilj..taj makijaveliztam to ne podrazumijeva

Raisa
26-06-2011, 21:36
'' taj ko ima zensko dete taj je siroma covek''

ovo su bile njene poslednje reci pred smrt upucene meni,doslovno :lol: doduse ne secam se tacno jel rekla siroma ili proklet

причалица
27-06-2011, 07:21
Mišljenja sam da nije važno kako će neko to da protumači..

meni jeste važno, bar donekle...missim, što bih bila ok ako mi nije stalo i do mišljenja drugih ljudi? ako mi je stalo samo do mog sopstvenog mira - ne znam kako onda da budem umiljato jagnje?

DaDole
27-06-2011, 07:58
meni jeste važno, bar donekle...missim, što bih bila ok ako mi nije stalo i do mišljenja drugih ljudi? ako mi je stalo samo do mog sopstvenog mira - ne znam kako onda da budem umiljato jagnje?

SA te tačke posmatranaj si u pravu pričo..ali poenta je u poimanju "količine" i "primjene" umiljatosti..možda se neko sjeća one izreke koja kaže "Lijepa riječ i gvozdena vrata otvara"..

причалица
29-06-2011, 07:35
možda se neko sjeća one izreke koja kaže "Lijepa riječ i gvozdena vrata otvara"..

uglavnom je se sećam samo ja, koja pokušavam da budem jagnje.
ovde više uopšte ne ''pale'' ti fazoni o lepim rečima, jaganjcima....i sve to što su bake govorile. ovde funkcioniše samo dobro izbalansirana drskost, pomešana sa dobrom količinom inteligencije, naročito kada je posao u pitanju.
a kada su u pitanju međuljudski odnosi, komšiluk, frizeraj - pa tu ima prostora za bakine izreke, tačno.

DaDole
29-06-2011, 08:14
Sad se sjetih još jedne bakine rečenice..."Dobro se dobrim vraća" uh..

причалица
29-06-2011, 08:19
Sad se sjetih još jedne bakine rečenice..."Dobro se dobrim vraća" uh..

pa, ako ne meni....mojoj deci neka se vrati.

DaDole
29-06-2011, 08:22
pa, ako ne meni....mojoj deci neka se vrati.

da..i ja tako kažem:) Mada,kad malo vratim film,često mi se dobro dobrim vraćalo,u svakom slučaju češće nego lošim..
ima nešto što pamtim i malo je kontroverzno pa ne bih polemisala.."Pomozi grotu na svoju sramotu"
dugo sam razmišljala ima l tu istine i pronašla je,nažalost..

причалица
29-06-2011, 08:23
šta je to ''grota''?

причалица
29-06-2011, 20:53
sećam se onoga ''bilo pa prošlo'' :) to je baš super izreka kad se nečega setim sa gorčinom.

mikili
29-06-2011, 21:23
moja je stalno govorila-daj da ljubim da prodje-...sta god da sam uradila ,toliko da sam i ja to mojoj deci stalno ponavljala..

Klu
30-06-2011, 00:18
bilo je puno toga, zavisno od situacije...

DaDole
30-06-2011, 06:50
šta je to ''grota''?

u našim krajevima "grota" označava čovjeka tj. "grotnjaka" ( samo je baka skratila) koji je siromašan,ali bez dostojanstva,koji stalno moljaka ali to tako vješto radi da se nad njim svim sažale.

DaDole
30-06-2011, 06:51
moja je stalno govorila-daj da ljubim da prodje-...sta god da sam uradila ,toliko da sam i ja to mojoj deci stalno ponavljala..

e,mikili..uljepšala si mi jutro tim podsjećanjem:) i ja sam to često slušala..

kojica
30-06-2011, 07:07
šta je govorila.. :hm:

''tropa, tropa mečkata.. koje dete ne spi če ga izede''

:zazi:

e pa ne sipaju sve bake samo mudrosti.. šta ću... :raz_088:

kojica
30-06-2011, 07:17
a ova druga je uvek imala dobra upozorenja.. tako ja jednom prilikom čuvala anđelicu..
ja 15 a ona 5 godina...
Gde idete?
Na kupanje.
Nemoj nju da vodiš na kupanje, ti ćeš da se zapričaš sa društvom a ona će da se udavi.
:sad:
Dobro, ostaviću je kod drugarica da se igraju.
O, ne nikako! Kod njih u dvorištu je bunar koji nije ograđen, upašće u bunar.
:pada:
Dobro, ostaviću je kod druge babe.
Ma kakvi tamo da je ostavljaš. Stepenice nisu ograđene, može da padne i da
slomi glavu!
:huh:
Pa da je ostavim kod tebe?
Au.. nikako.. Kapija mi ne valja, može da istrči na ulicu i kola da je zgaze!

DaDole
30-06-2011, 07:24
"Bog ti dao,a đavo ne da (mira) "..čuh kad sam već stasala u djevojku oko koje se vrzmao neki student medicine za kog su svi zdušno navijali(ih,pa ko ne b htio zeta doktora)..kao bog mi dao da mi se neko tako "važan" udvara,al đavo mi ne da mira(pa ga nećeM ) :)

причалица
30-06-2011, 14:22
''na jedno uvo uđe, a na drugo izađe'' - to je bio univerzalni recept za mir u kući :huh: svašta.
najčešće je tu onda svako radio šta je hteo.

Rosa
30-06-2011, 14:27
..svi se sjećamo nekih riječi koje nam je govorila naša baka ili deda..bili smo mali i nismo zapravo znali šta nam to hoće da kažu..
..željela bih da se podsjetimo njihovih savjeta i rečenica koje su doprle do nas (istina kasnije ) i koji su nam pomogli da spoznamo svijet odraslih...

Prvu babu ne pamtim a ova druga mi je govorila : Ćutek će izedeš" :hm:

Onda "Boljkica te utepala" :hm:

" Šta gledaš te žutaće?":hm:

"U kad te munem jednom" :hm:

Esam promašila temu? :hm:

причалица
30-06-2011, 14:29
"U kad te munem jednom" :hm:

:raz_114: :raz_114: :raz_114:

причалица
30-06-2011, 20:50
''para vrti gde burgija neće'' :lol: jedna od retkih istina u 5 reči.

причалица
02-07-2011, 11:35
''svaka šala pola zbilje''...ili ''gde ima dima ima i vatre''...na kraju se uvek ispostavi da je tačno :dosada:

DaDole
02-07-2011, 14:06
Prvu babu ne pamtim a ova druga mi je govorila : Ćutek će izedeš" :hm:

Onda "Boljkica te utepala" :hm:

" Šta gledaš te žutaće?":hm:

"U kad te munem jednom" :hm:

Esam promašila temu? :hm:

nisi:) sjajna baka:)

DaDole
02-07-2011, 14:06
"neće švraka neg na glogić" :) e,to je bila baš mudra izreka

baba Tijana
02-07-2011, 15:45
a ova druga je uvek imala dobra upozorenja.. tako ja jednom prilikom čuvala anđelicu..
ja 15 a ona 5 godina...
Gde idete?
Na kupanje.
Nemoj nju da vodiš na kupanje, ti ćeš da se zapričaš sa društvom a ona će da se udavi.
:sad:
Dobro, ostaviću je kod drugarica da se igraju.
O, ne nikako! Kod njih u dvorištu je bunar koji nije ograđen, upašće u bunar.
:pada:
Dobro, ostaviću je kod druge babe.
Ma kakvi tamo da je ostavljaš. Stepenice nisu ograđene, može da padne i da
slomi glavu!
:huh:
Pa da je ostavim kod tebe?
Au.. nikako.. Kapija mi ne valja, može da istrči na ulicu i kola da je zgaze!
Nisi morala to za kapiju da pričaš. :rumenko:

DaDole
04-11-2011, 08:49
"Neka svoga i u gori hajduka" :)

причалица
04-11-2011, 08:49
moja baka je umela da kaže ''teško žabu u vodu naterati''...vidim da majka sve češće koristi tu rečenicu kada su unuci u pitanju :lol:

Picola
05-11-2011, 13:41
Jedna od izreka:

"pas kopa rupu, a zemlja mu ipak na ledja pada"

To mi je govorila o zlim ljudima, inadzijama koji drugome kopaju jamu, da ustvari bivaju na kraju oni sami osteceni tj. "uprljani'.

I jos mnogo toga ali posto je sa specificnog govornog podrucja, ne biste razumeli.

Mnogo sam volela svoju babu i sad je volim i nedostaje mi, iako vise nije medju zivima.

kojica
05-11-2011, 14:12
Koj kaže da nema da razumemo.. :palac:

Picola
05-11-2011, 14:25
Koj kaže da nema da razumemo.. :palac:
Ja kazem.:lol:

"Gledaj si rabotu".

(To znaci ne sekiraj se svemu i svakome, nisu te vredni).

Nežnicah
06-11-2011, 12:38
Iskreno, ne secam se da je moja baka imala neke izreke, verovatno jeste, ali nisam iz zapamtila. Najvise mi je ostalo u secanju njeno: Mala, metla sam ti to tamo...(metla-stavila), i Drkcem od zime... imala je bisera i bisera, mnogo mi nedostaje moja bakica...

Rosa
06-11-2011, 13:08
Prvu babu ne pamtim a ova druga mi je govorila : Ćutek će izedeš" :hm:

Onda "Boljkica te utepala" :hm:

" Šta gledaš te žutaće?":hm:

"U kad te munem jednom" :hm:

Esam promašila temu? :hm:


:hm: :lol:

Pošto nije medju nama više da kažem,i nešto lepo:
Kad sam otišla da je posetim u bolnici rekla mi je:

Ajde babi da skuvaš jednu lepu kafu i to ponovila više puta,ja sam rekla hoću,izašla sam i to je bio zadnji put da sam je videla ..

to je nešto što nikad neću zaboraviti jer mi je sve bilo jasno :aha:

kojica
06-11-2011, 14:22
Ja kazem.:lol:

"Gledaj si rabotu".

(To znaci ne sekiraj se svemu i svakome, nisu te vredni).

mhm.. to i ova moja ume da kaže..

mikili
06-11-2011, 15:38
setih se..kad bih je ponekad pitala-zasto-..odgovarala mi je..svako zasto ima svoje zato-..i nista mi nije bilo jasno,osim da je izbegla odgovor..i ja sebe uhvatim da ponekad bas tako odgovorim..:sojka:

DaDole
06-11-2011, 17:30
"svaka budala ima svoje veselje"..znala je da kaže,pa uzdahne i onda nekako u daljinu progovori..." Jutro je pametnije,ajmo dijete spavati"
Često se sjetim sveg što je pričala i ponekad zastanem kao da i sad čujem onaj tihi ,mirni glas i vidim pokoru na njenim rukama ...

причалица
06-11-2011, 18:22
''čega se pametan stidi, time se lud ponosi''

DaDole
06-11-2011, 18:37
''čega se pametan stidi, time se lud ponosi''
da,i tog se sjećam:) kako su samo sa zaista malo riječi,znale takve životne mudrosti...

причалица
06-11-2011, 19:26
puna sam para ko žaba dlaka :lol:

DaDole
06-11-2011, 19:48
"Vrana grakće dok se ne..." za one brbljive žene,mahaluše:)

причалица
06-11-2011, 21:23
''krčag ide na vodu dok se ne razbije''

причалица
11-11-2011, 08:00
''pojeo vuk magarca'' .... kad se nešto desilo i kad bi trebalo da bude reakcije, ali je - nema.

причалица
11-11-2011, 08:01
''svako čudo za tri dana''....to znamo šta znači....u poslednje vreme ni 3 dana čuda ne traju.

Sarmica
11-11-2011, 08:04
"U kad te munem jednom" :hm:

:raz_114::raz_114:

DaDole
11-11-2011, 08:32
Uzdaj se u svoju pamet...a s komšijskom se savjetuj:)

причалица
11-11-2011, 08:41
''šalji ludo na vojsku, pa sedi i plači''

причалица
12-11-2011, 13:37
''audaces fortuna iuvat''...baka znala latinski :g:

причалица
13-11-2011, 12:52
''spram sveca - i tropar'' :)

причалица
20-11-2011, 09:40
''ne stavljaj trn u zdravu nogu'' - kad se pravi neki problem bez ikakve potrebe.