PDA

Pogledaj Punu Verziju : neverbalna komunikacija



Ometač
13-10-2010, 10:55
Da li smatrate da je neverbalna komunikacija važnija od onoga što govorite?
Da li obraćate pažnju na govor tela i na koji način nas on odaje?

tol
13-10-2010, 11:04
Smatram da veoma vazno pratiti reakcije koje slede prilikom verbalne komunikacije.."telo" nas "odaje", a to su odredjeni nesvesni pokreti, tikovi, trzaji, ...i mnogo govori o ličnosti, njenoj iskrenosti..i nameri..
Posmatranje je sjajna disciplina...

kojica
13-10-2010, 11:48
Ja slušam... pošto jedino to razumem...:lol:

причалица
13-10-2010, 11:58
i gledam i slušam....nekad, dok gledam tv, isključim ton i posmatram glumce ili neku debatu...ljudi zaista nisu svesni kako izgledaju kad im se isključi ton. trudim se da moja gestikulacija ne bude napadna, ali ne znam da li uspevam u tome......jer mnogo volim da pričam.

kojica
14-10-2010, 09:46
Ostar, uspravan hod - Sigurnost u sebe
Stajanje sa rukama na kukovima -Spremnost, agresija
Sedenje prekstenih nogu, ljuljanje stopala - Dosada
Sedenje rasirenih nogu - Otvorenost, opustenost
Ruke prekrstene na grudima - Odbrambeni stav
Hodanje sa rukama u dzepovima, povijenih ramena - Depresivno raspolozenje
Ruka uz obraz - Procena, razmisljanje
Dodirivanje, pipkanje nosa - Odbijanje, sumnja, laganje
Trljanje oka - Sumnja, neverica
Ruke iza ledja - Bes, frustracija, nemir
Glava oslonjena na saku, pogled na dole - Dosada
Trljanje sakom o saku - Iscekivanje
Sedenje sa rukama iza glave, prekrstene noge - Sigurnost, superiornost
Otovreni dlan na gore - Iskrenost, otvorenost, nevinost
Stipkanje gornjeg dela nosa, zatvorenih ociju - Negativna procena
Lupkanje prstima - Nestrpljenje
“Piramida” napravljena od saka na stolu - Autoritet, moc
Vrtenje i mazenje kose - Nedostatak samopouzdanja, nesigurnost
Glava zabacena unazad - Interesovanje
Gladjenje brade - Pokusava da se donese odluku
Gledanje na dole, lice okrenuto u stranu - Neverica
Grickanje noktiju - Nesigurnost, nervoza

Lilu
14-10-2010, 10:04
u jbt, moram da prestanem da vrtim kosu...

kojica
14-10-2010, 10:06
ja ću prestati kad ostanem bez kose..:sad: svu sam je iščupala...

tol
14-10-2010, 10:20
Ostar, uspravan hod - Sigurnost u sebe
Stajanje sa rukama na kukovima -Spremnost, agresija
Sedenje prekstenih nogu, ljuljanje stopala - Dosada
Sedenje rasirenih nogu - Otvorenost, opustenost
Ruke prekrstene na grudima - Odbrambeni stav
Hodanje sa rukama u dzepovima, povijenih ramena - Depresivno raspolozenje
Ruka uz obraz - Procena, razmisljanje
Dodirivanje, pipkanje nosa - Odbijanje, sumnja, laganje
Trljanje oka - Sumnja, neverica
Ruke iza ledja - Bes, frustracija, nemir
Glava oslonjena na saku, pogled na dole - Dosada
Trljanje sakom o saku - Iscekivanje
Sedenje sa rukama iza glave, prekrstene noge - Sigurnost, superiornost
Otovreni dlan na gore - Iskrenost, otvorenost, nevinost
Stipkanje gornjeg dela nosa, zatvorenih ociju - Negativna procena
Lupkanje prstima - Nestrpljenje
“Piramida” napravljena od saka na stolu - Autoritet, moc
Vrtenje i mazenje kose - Nedostatak samopouzdanja, nesigurnost
Glava zabacena unazad - Interesovanje
Gladjenje brade - Pokusava da se donese odluku
Gledanje na dole, lice okrenuto u stranu - Neverica
Grickanje noktiju - Nesigurnost, nervoza

ovo je u načelu...mada ima i drigih značenja s(ili moramo biti informisani)..kada se nadjemo u drustvu stranaca...nekada tikovi..i pokreti mogu imati uvredljiv značaj..ili provokativan..

kojica
14-10-2010, 11:02
A jel možeš da nas informišeš.. pliiiiiz... :bisa:

tol
14-10-2010, 11:29
Gestovi mogu da budu izvor urnebesnog nerazumevanja, zato dobro pazite šta kome pokazujete.
Različiti delovi tela imaju različita značenja širom sveta, ali uvek važi jedno zgodno opšte pravilo:
glava je najsvetija, a noge su uvek prljave.
http://razbibriga.net/imported/2010/10/13874407434cab27126e2e9934069231_extreme-1.jpg
Bolje je koristiti desnu ruku nego levu.
A što se tiče ostalih "pravila", sledi još detalja. U Španiji i Italiji činjenica da ste kažiprstom dodirnuli donji deo oka
znači da ste sagovorniku poručili "pazi!", "oprez!".

A ako se nama gest, pri kome se tri glavna prsta spoje, približe usnama i poljube uz reski zvuk poljupca,
čini previše ekspresivnim, to nije slučaj u južnoj Evropi u kojoj je to oznaka da je "sve u redu"
i uobičajena je koliko i klimanje glavom.

Nikada nemojte mahati rukom Grku pri rastanku. Misliće da ga šaljete dalje od sebe.
Ako mu još pokažete i palac, a to u Grčkoj znači "Zaveži!", lista grešaka će se povećati.

Gest "kruga", koji se pravi spajanjem palca i kažiprsta u obliku slova "O", ima dijametralno suprotna značenja
na raznim mestima:
u zemljama engleskog govornog područja ovo je gest odobravanja: "Super je!", "OK!".
Međutim, u Francuskoj, on označava rečenicu "Ti si apsolutna nula!".
Na Malti je simbol još gore uvrede, jer prevedeno na reči, glasi "ti si homoseksualac" što u mačo kulturi
Maltežana nikako nije povoljna osobina.
U Grčkoj i na Kipru ovo doslovno znači "Ti si muškarac netradicionalne seksualne orijentacije".
http://razbibriga.net/imported/2010/10/3897486404cab271285689115999007_extreme-1.jpg
Da bi privukli pažnju, Turci će mahati dlanom ruke gore-dole, retko u zamahu s leva na desno.
Da bi vam pokazali „sledi me”, zamahnuće i zavrteti celom rukom, nikako sa uzdignutim prstom.
Ovo obavezno izbegavajte da radite, jer se smatra uvredom pokazivati bilo šta prstom.
Ukoliko zavrte glavom levo-desno, to ne znači „ne”, već „ne razumem”.

U Britaniji i severozapadnim zemljama Evrope pokazivanje dva prsta je "pobeda" ukoliko se dlan okrene ka sagovorniku,
a "dvojka si!" ukoliko se dlan okrene ka sebi.
Hevi metal znak "rogova" možda mladi severnjaci ne shvataju tako, i pokazuju ga svakom prolazniku kada se napiju,
ali na Mediteranu to znači generalno "žena te vara, ti si rogonja".
Mnoge tuče su izbile i zbog "dvojki" u Britaniji i "rogova" na Mediteranu.

U Napulju se "ne" izgovara tako što se glava podigne naviše i namršti se!
Ako palcem mašemo iznad glave i pokazujemo iza leđa, onda će to u SAD značiti: "Stanite, pokvarila su mi se kola!",
a u Grčkoj "Nosi se!". Hajde sada da zamislimo Amerikanca koji signalizira da su mu se pokvarila kola na grčkom putu!

Udaranje kažiprstom po glavi u većini zemalja znači: "Ti si budala!", ali u Holandiji znači "Mudro!".

Pariska kancelarija za turizam najozbiljnije je predložila putnicima koji dolaze u Francusku da izuče jezik galskih gestova.
Priče o interpretacijama gestova koje koriste Francuzi nalaze se čak i na veb sajtu te organizacije.
Vlasti Pariza su odlučile da naprave ovakav "razgovornik" za turiste, nakon što su sprovele anketu i utvrdile da dve trećine gostiju
u Parizu ima velikih problema u ophođenju sa Francuzima.

Razlike između severa i juga Evrope naročito se ogledaju u upotrebi gestova i njihovoj učestalosti.
Statistike pokazuju da najmanje gestova napravi prosečan Finac - samo jedan tokom sat vremena.
Mađutim, ukoliko se nađete u Španiji ili Italiji sasvim je očekivano da gestikulirate i to praktično niko neće ni primetiti.
Naprotiv, smatraće vas dobrim sagovornikom, ubedljivim i energičnim.

Ukoliko puno gestikulirate na severu, to silno "mlataranje rukama" može da se protumači i kao nervoza ili nesigurnost.
Zato, ako želite da sklopite neki posao ili da se udvarate nekome, probajte da izbegnete suvišno mahanje rukama kao i
pravljenje grimasa na licu - usredsredite se na reči i njihovu moć.

Vodite pri tome računa da vam ni glas ne bude previše dramatičan.
Sa druge strane, ukoliko u nekoj južnjačkoj zemlji pokušate sa ovom "severnjačkom taktikom" može vam se desiti da
vaš nastup ocene kao bezbojan ili neuverljiv, a vas procene kao nesigurnu osobu, pa ništa od posla ili udvaranja!

Zaga
14-10-2010, 12:08
mnogo može da se pročita iz govora tela....ja to vežbam svaki dan....i sve mi bolje ide....
a volim da pojedinim gestovima dam do znanja više nego rečima....

QueenOfClubs
14-10-2010, 13:43
Није толико важно где је усмерен поглед, већ стопала.
Може неко гледати у вас и причати вам, али ако су стопала окренута ка другој особи, пажња је тамо. ;)

причалица
14-10-2010, 20:48
ne razumem...na primer, sedim s tobom i prekrstim noge i stopala su pri tome okrenuta negde ukoso od tebe, jer sam zavaljena u stolici...ali, sve vreme pričam s tobom, ne gledam ko sedi naokolo, jednostavno, menjam položaj ponekad, ako ta priča traje duže.
zašto misliš da je pažnja okrenuta ka nekom drugom?

sani
14-10-2010, 21:11
Da li smatrate da je neverbalna komunikacija važnija od onoga što govorite?
Da li obraćate pažnju na govor tela i na koji način nas on odaje?

Nije vaznija, ali je neizostavna u komunikaciji.

ne obracam paznju na govor svog tela..izuzev kad imam javni nastup (predavanja, vazne sastanke i sl). Obracam paznju na sagovornikov govor tela svakako, time sticem opsti utisak i o sagovorniku i o onome o cemo smo razgovarali.
Komunikacija se uci (i verbalna i neverbalna), to je vestina koja se stice. Prosla sam edukacije iz ove oblasti i definitivno mi koriste ne samo u poslu koji obavljam vec i u svakodnevnom zivotu

причалица
14-10-2010, 21:28
Nije vaznija, ali je neizostavna u komunikaciji.

ne obracam paznju na govor svog tela..izuzev kad imam javni nastup (predavanja, vazne sastanke i sl). Obracam paznju na sagovornikov govor tela svakako, time sticem opsti utisak i o sagovorniku i o onome o cemo smo razgovarali.
Komunikacija se uci (i verbalna i neverbalna), to je vestina koja se stice. Prosla sam edukacije iz ove oblasti i definitivno mi koriste ne samo u poslu koji obavljam vec i u svakodnevnom zivotu

kako izgledaju te edukacije? bar nešto ukratko o tome....

malavelika
14-10-2010, 22:33
Da li smatrate da je neverbalna komunikacija važnija od onoga što govorite?
Da li obraćate pažnju na govor tela i na koji način nas on odaje?

ne obracam uopste paznju, sem ukoliko doticna osoba ne krene da me svojim govorom tela eksplicitno dodiruje :lol:
ja cesto ne obracam paznju ni na verbalnu komunikaciju, a kamoli na neverbalnu..
malo mi smesno kad ljudi kao snimaju sta im govorom tela neko porucuje, a propuste sustinu onoga sto im neko govori..recima i cutanjem

QueenOfClubs
15-10-2010, 05:55
ne razumem...na primer, sedim s tobom i prekrstim noge i stopala su pri tome okrenuta negde ukoso od tebe, jer sam zavaljena u stolici...ali, sve vreme pričam s tobom, ne gledam ko sedi naokolo, jednostavno, menjam položaj ponekad, ako ta priča traje duže.
zašto misliš da je pažnja okrenuta ka nekom drugom?
Тако кажу, а и ја сам мало посматрала и има нечег у томе.
И... ниси седела тако, зар не? ;)

G
15-10-2010, 06:37
Није толико важно где је усмерен поглед, већ стопала.
Може неко гледати у вас и причати вам, али ако су стопала окренута ка другој особи, пажња је тамо. ;)

Ma daj kvini...Zezaš?. Ovo pojma nema bar u mom slučaju. :)

sani
15-10-2010, 12:32
kako izgledaju te edukacije? bar nešto ukratko o tome....

ebg prico..suvise je kompleksno , a i ne odnosi se samo na govor tela, tako da su neophodne posebne teme. Mislim da vec imam nesto otvoreno na temu asertivne komunikacije ovde na forumu,..ako nema , otvoricu temu kad budem imala vremena i zivaca.

A edukacije se svode na predavanja i radionicarski rad, dakle, prvo usvajanje osnovnih pojmova i informacije, a radionice sluze za vezbu i sticanje vestina.

dr.Kadžija
15-10-2010, 12:38
http://www.youtube.com/watch?v=cXBRyzEgkKQ

:lol:

Ometač
20-10-2010, 15:48
http://www.lepotaizdravlje.rs/ljubav_i_sex/stvarni_%C5%BEivot/pro%C4%8Ditajte_njegov_govor_tela/3530

Zainteresovani muškarac nesvesno će podići obrve u razgovoru sa njemu zanimljivom devojkom, a to je znak da ga zaista zanimate. Ali da biste to primetili, morate pažljivo da ga gledate jer je reč o deliću sekunde.

Antropolozi taj pokret zovu "munjevite obrve" jer prolazi brzo poput munje, a ako ga uočite, možete da očekujete poziv da izađete. Lagani trzaj glave, pošto vam se pogledi susretnu, takođe je podsvesna reakcija tela i znači da mu se sviđate. Iskrene simpatije otkriva i širok osmeh, koji jednostavno ne može da sakrije.

Mora da vas gleda u oči
Ukoliko izbegava da vas gleda u oči i prečesto je licem okrenut od vas (tako da uglavnom gledate njegov profil), jasni su znaci da nije previše zainteresovan. Isto značenje ima i pokrivanje usta rukama na vaše pitanje da li je još zainteresovan. On time podsvesno želi da zaustavi izgovaranje istine.

Suzdržava se pomoću ruku
Ako muškarac koji vam se sviđa sedi na rukama, znači da pokušava da kontroliše svoje reči i pokrete. Zabrinut je da će reći previše i tako vas razočarati, pa pokušava da se kontroliše i disciplinuje podupirući se rukama.

Dug pogled je zamka
Ako vam muškarac pruži ruku dlanom okrenutu prema gore, želi da se dublje poveže sa vama. Međutim, pripazite na dug "značajan" pogled. Ukoliko želite dužu vezu, zaobiđite ga jer mu to verovatno služi samo kao mamac.

Sviđate mu se ako vas oponaša
Ako primetite da nesvesno oponaša vaše grimase lica ili pokrete, budite sigurni da ga iskreno zanimate. Ljudi nesvesno oponašaju druge samo ako im se sviđa ono što rade, pa pripazite na usklađenost pokreta.
Tajna je u poljupcu
Materijal za dugu vezu prepoznaćete po nežnim poljupcima u obraz i nagloj pogrbljenosti leđa. Poljubac u lice je znak brižnosti i očinskog instinkta, a grčenje leđa javlja se zbog želje za zagrljajem i povezivanjem.

kojica
26-10-2010, 07:17
http://www.lepotaizdravlje.rs/ljubav_i_sex/stvarni_%C5%BEivot/pro%C4%8Ditajte_njegov_govor_tela/3530

Zainteresovani muškarac nesvesno će podići obrve u razgovoru sa njemu zanimljivom devojkom, a to je znak da ga zaista zanimate. Ali da biste to primetili, morate pažljivo da ga gledate jer je reč o deliću sekunde.

Antropolozi taj pokret zovu "munjevite obrve" jer prolazi brzo poput munje, a ako ga uočite, možete da očekujete poziv da izađete. Lagani trzaj glave, pošto vam se pogledi susretnu, takođe je podsvesna reakcija tela i znači da mu se sviđate. Iskrene simpatije otkriva i širok osmeh, koji jednostavno ne može da sakrije.

Zar ne reaguju ovako ljudi kada se iznenade? :huh:
I kako znaš da li je prijatno ili neprijatno iznenađen onime što vidi? :lol:


Mora da vas gleda u oči
Ukoliko izbegava da vas gleda u oči i prečesto je licem okrenut od vas (tako da uglavnom gledate njegov profil), jasni su znaci da nije previše zainteresovan. Isto značenje ima i pokrivanje usta rukama na vaše pitanje da li je još zainteresovan. On time podsvesno želi da zaustavi izgovaranje istine.
E ne verujem u ovo.. ima ljudi koji nikoga ne gledaju u oči i ljudi koji svakoga gledaju pavo u oči..
a i onih što nikako pogled sa dekoltea ne mogu da maknu...:lol:



Suzdržava se pomoću ruku
Ako muškarac koji vam se sviđa sedi na rukama, znači da pokušava da kontroliše svoje reči i pokrete. Zabrinut je da će reći previše i tako vas razočarati, pa pokušava da se kontroliše i disciplinuje podupirući se rukama.
E ovo je tačno.
I ja to ponekad radim.



Dug pogled je zamka
Ako vam muškarac pruži ruku dlanom okrenutu prema gore, želi da se dublje poveže sa vama. Međutim, pripazite na dug "značajan" pogled. Ukoliko želite dužu vezu, zaobiđite ga jer mu to verovatno služi samo kao mamac.
Ovaj... zar se ljudi koji hoće da se povezuju, rukuju...:eek:



Sviđate mu se ako vas oponaša
Ako primetite da nesvesno oponaša vaše grimase lica ili pokrete, budite sigurni da ga iskreno zanimate. Ljudi nesvesno oponašaju druge samo ako im se sviđa ono što rade, pa pripazite na usklađenost pokreta.
I jel neće tako izgledati malo.. feminizirano? :lol:

Tajna je u poljupcu
Materijal za dugu vezu prepoznaćete po nežnim poljupcima u obraz i nagloj pogrbljenosti leđa. Poljubac u lice je znak brižnosti i očinskog instinkta, a grčenje leđa javlja se zbog želje za zagrljajem i povezivanjem.
Ovo povezivanje već ima smisla. :lol:

DaDole
23-06-2011, 09:56
Svi mi komuniciramo i bez riječi..šaljemo signale na način koji ne možemo da kontrolišemo i zanima me koliko poznajemo te načine,šta nam govore..dugo sam se bavila time i prilično dobro mogu da procijenim šta mi govore kad ćute:)

DaDole
23-06-2011, 10:00
za početak evo nekih znakova neverbalne komunikacije:

-diranje lica,kose,naočala..
-pokreti ruku
-pokreti glave
-prekrštanje ruku
-signali očiju
-facijalna gestikulacija
-položaj tijela
-položaj u sjedenju...

DaDole
23-06-2011, 10:06
Neverbalni aspekti govora podrazumijevaju manire govora koji pokazuju zainteresovanost ili zank da slušamo..ponekad prozborimo jedno "hm" :hm: kao znak da slušamo i da sagovornik nastavi dalje.
Naše tijelo šalje znakove bez obzira jesmo li ili nismo svjesni..istraživanja su pokazala da neverbalna komunikacija predstavlja između 70 i 80 % poruka koje šaljemo drugima.
NAžalost,najveći dio ljudi to ne primjećuje..a mišljenja sam da to zaista može da pomogne u razumijevanju sagovornika ili partnera:)

DaDole
23-06-2011, 10:14
Facijalna gestikulacija je nekako najčešća..evo par primjera:
-otvorena usta .....iznenađenje,nevjerica,šok(zamislite kojom brzinom lice odaje naše stanje i koliko prije bilo koje riječi)
-stisnuti zubi.....neslaganje,potencijalna agresivnost,početak napada bijesa
-ispućene usne....sumnja,nepovjerenje,prkos,isčekivanje
-iskrivljen pogled....pogled iskosa kojim sumnjamo u on o što nam neko govori
-široko otvorene oči sa podignutim obrvama....nevjerica,iznenađenje (verbalno bi bilo : Ma nemoj!)
-visoko podignute obrve...strah

Ne znam da li bih ovdje dodala i oko koje namigne;)

DaDole
23-06-2011, 10:49
Signali očima

e,tu se svašta može vidjeti:)
Prvi i po mom mišljenju,najporažavujući je signal : NEGLEDANJE sagovornika u oči( e,to je nešto zbog čega nemam volju ni za kojom vrstom komunikacije al nikad,a ni tad..razmjete me ,naravno)
Normalno je da se ljudi gledaju u oči dok razgovaraju..što se više gledaju,interakcija je prisnija.
Ljudi koji neprestalno smiču pogled i izbjegavaju da gledaju sagovornika u oči,šalju znak da su nezainteresovani za ono što im on priča ili da su neiskreni pa čak i da se plaše.

DaDole
23-06-2011, 11:11
diranje lica

koliko često smo vidjeli kad neko stavi prst na usta kao pssst..(tiho,a nas ne čuju-reklo bi se riječima) što ne mora da znači samo da se sagovornik želi utišati već je prije svega znak da se stidi onog šta govori..
vezano za to je i kad se stavi cijela ruka preko usta..to često viđamo kod nesigurnih osoba,pomalo isprepadanih ili iskompleksiranih
(dok sam se bavila time,sjećam se jedne žene koju sam upoznala na nekom druženju..neprekidno je čim bi otvorila usta,stavljala ruku preko njih..prednja dva zuba su joj bila u fazi trulenja i očito je njena podsvijest posegla za skrivanjem i bilo je sram)

KAd sagovornik recimo vuče okovratnik košulje ili gornjeg odjevnog predmeta..vrlo je vjerovatno da izbjegava da kaže istinu.
Pazite se osoba koje odvraćaju pogled dok pričaju sa vama,ili koje pokrivaju usta dok pričaju(a onda brzo sklone ruku) ili dodiruju nos ili češu uši,stavljaju prst ispod nosa...
ako im je ruka na obrazu,kažiprst u zraku uz blago micanje glave..to sugeriše da slušalac sluša i pazi na ono što se priča..

mihaela
23-06-2011, 12:23
Stalno to radim...mislim uvijek obracam paznju mnogo vise na to KAKO mi je neko nesto rekao,nego STA mi je taj neko rekao.
Trazim u svakom pogledu,pokretu neke "skrivene misli".
To mi i te kako dobro ide :lol: Zaista mogu da protumacim po mnogim znacima,govoru tijela sta taj neko zaista misli.
Muz mi kaze da se opustim,da sam opterecena tim...Ne umijem :lol:
I na kraju se uvijek uspostavi da sam u pravu i da sam dobro "procitala" te znake :raz_096:

DaDole
23-06-2011, 12:40
Stalno to radim...mislim uvijek obracam paznju mnogo vise na to KAKO mi je neko nesto rekao,nego STA mi je taj neko rekao.
Trazim u svakom pogledu,pokretu neke "skrivene misli".
To mi i te kako dobro ide :lol: Zaista mogu da protumacim po mnogim znacima,govoru tijela sta taj neko zaista misli.
Muz mi kaze da se opustim,da sam opterecena tim...Ne umijem :lol:
I na kraju se uvijek uspostavi da sam u pravu i da sam dobro "procitala" te znake :raz_096:
Sjajno..drago mi je da nisam jedina..ali,to zaista može da pomogne:)

DaDole
24-06-2011, 09:07
Drhtanje ruku
Snažno rukovanje= želite da uspostavite kontakt..prirodno je rukovati se tako da su obje ruke u uspravnom položaju.
Ako se rukujemo tako da spuštamo drugome ruku = stavljamo do znanja da smo dominantni.
Rukovanje sa palcem gore = otvoreni smo i prijateljski raspoloženi.
Rukovanje sa obje ruke = toplina i srdačnost.(ali,ukoliko se osoba koju tek upoznajete tako rukuje,budite oprezni)
Meni je lično najjadnije rukovanje kad mi neko prilikom upoznavanja pruži umjesto ruke tek vrhove prstiju,ukazuje mi da je osoba uzdržana i kruta,blijeda i nepouzdana..površna

kojica
24-06-2011, 11:37
jao kad mi neko nako mlohavo pruži ručicu, dođe mi da ga zaštamarim momentalno.. :ljut:

DaDole
24-06-2011, 11:41
jao kad mi neko nako mlohavo pruži ručicu, dođe mi da ga zaštamarim momentalno.. :ljut:

jeste baš..nema tu čoJeka:)

Vragolanka
24-06-2011, 11:46
mene nervira dodirivanje u komunikaciji.

DaDole
24-06-2011, 11:47
mene nervira dodirivanje u komunikaciji.

možeš li da budeš preciznija..je l to naprimjer kad te neko dotiče po ramenu tražeći potvrdu onog što je rekao ili čuo ili?

Vragolanka
24-06-2011, 11:51
možeš li da budeš preciznija..je l to naprimjer kad te neko dotiče po ramenu tražeći potvrdu onog što je rekao ili čuo ili?

kada me dodiruje dok mi priča, mislim na dodire koji traju, takvi su najneprijatniji, dobijem želju da se okrenem i odem... mada i oni kratki iritiraju. nebitno gde dodiruje, prosto me nervira, nije mi prijatno, imam problem sa bliskošću a dodirivanje mi je asocija na tako nešto. nemam želju da se zbližavam sa svakim sa kim pričam.

DaDole
24-06-2011, 11:52
Položaj sjedenja
način sjedenja daje nam zaista indicije o nečijem stavu..recimo osoba naslonjena na stolici pokazuje nam kontrolu i snagu.Pogrbljen položaj sugeriše odbijanje ili čak podređen položaj( ukoliko niste socijalni radnik pa ste od sveprisutne empatije uvijek profesionalno povijenih ramena prema sagovorniku).
Prekrštene ruke i naslonjene na stol..kažu: "Ne primiči se".

Sandokan
24-06-2011, 11:52
mene nervira dodirivanje u komunikaciji.

Namtjor :aha:
Nervira i mene, tačnije ne volim je posebno ne sa osobama sa kojima nisam "u kombinaciji" ... još kad krenu muški da pokazuju koliko su jaki (ne mislim na rukovanje i nisam ni ja baš pilence, ali :facepalm:) ukakio bi se od sreće :aha:
E sad već kad se radi o "jeziku pogleda i pokreta", to volim da čitam i "pišem" :aha:

Vragolanka
24-06-2011, 11:56
Namtjor :aha:
Nervira i mene, tačnije ne volim je posebno ne sa osobama sa kojima nisam "u kombinaciji" ... još kad krenu muški da pokazuju koliko su jaki (ne mislim na rukovanje i nisam ni ja baš pilence, ali :facepalm:) ukakio bi se od sreće :aha:
E sad već kad se radi o "jeziku pogleda i pokreta", to volim da čitam i "pišem" :aha:

to je druga priča... pogledi su mi oduvek bili najzanimljiviji. :lol:

nego, nervira me još jedna stvar, kada su muško - ženski odnosi u pitanju, to je neki zaštitnčki pokret, bljak, povraća mi se... bolje da me verbalno uvredi.

DaDole
24-06-2011, 11:57
kada me dodiruje dok mi priča, mislim na dodire koji traju, takvi su najneprijatniji, dobijem želju da se okrenem i odem... mada i oni kratki iritiraju. nebitno gde dodiruje, prosto me nervira, nije mi prijatno, imam problem sa bliskošću a dodirivanje mi je asocija na tako nešto. nemam želju da se zbližavam sa svakim sa kim pričam.
To je prirodno jer se osjećamo nelagodno kao i u liftu prepunom ljudi recimo...
Oni su zašli u naš lični prostor koji je tu negdje do 30 cm,a kažu da je normalna socijalna zona od 50 cm tj.do dužine naše ruke...
Ta zona je u poslovnom svijetu čak do 1,5 metar..zato se i ja osjećam nelagodno kad mi se neko u kancelariji unese u lice..
evo,recimo kad idem na neke sastanke,sesije,predavanja..na neka javna mjesta,ja volim da sjedim u prvom redu,baš zbog te zone

Vragolanka
24-06-2011, 12:03
To je prirodno jer se osjećamo nelagodno kao i u liftu prepunom ljudi recimo...
Oni su zašli u naš lični prostor koji je tu negdje do 30 cm,a kažu da je normalna socijalna zona od 50 cm tj.do dužine naše ruke...
Ta zona je u poslovnom svijetu čak do 1,5 metar..zato se i ja osjećam nelagodno kad mi se neko u kancelariji unese u lice..
evo,recimo kad idem na neke sastanke,sesije,predavanja..na neka javna mjesta,ja volim da sjedim u prvom redu,baš zbog te zone

džaba šta kažu, kad neki imaju naviku da mi narušavaju intimnu zonu... a i unošenje u lice, nekako podrazumeva da osetiš dah ili pljuvanje, ma ne zna se šta je gore.
vidiš, ja ne volim da mi bilo ko bude s leđa... uvek biram poslednji red. :lol:

marlon
25-06-2011, 22:07
ko laze taj i krade
ko krade taj i ubija
znaci....
ko laze taj i ubija.... :lol:

DaDole
29-06-2011, 09:45
površina ličnog prostora ovisi o kulturnim razlikama..recimo,kad dva Rusa razgovaraju,mogu da dotaknu jedan drugoga područjem ispružene ruke.
kod dva Latinoamerikanca il Italijana mogu da se dotaknu laktovima dok razgovaraju,dok ljudi sa engleskog govornog područja izbjegavaju slučajne dodire(isto je i u Japanu i Sjevernoj Evropi)
Razlike su vrlo simpatične jer zamislimo samo kako pozdravlja na nekom poslovnom skupu Latinoamerikanac(srdačnim zagrljajem) jednog lika iz Sjeverne AMerike..ili još gore :
evropski biznismen u posjeti nekoj arapskoj zemlji kad ga prijateljski raspoložen arapski poslovni partner ,uhvati za ruku dok idu ulicom:haha::haha:

DaDole
29-06-2011, 09:52
korejski biznismeni vaspitavani da izbjegavaju kontakte okom ili dodire(čita: NeDoDiri;) ) vjerovatno će se osjećati neprijatno kad ih zapadnjački kolega stisne za ruku i pogleda u oči(ma koliko poznavali njihove kulturne manire )

DaDole
29-06-2011, 10:17
Iako naše riječi govore jedno,naše tijelo često govori drugo..obmana,dakle..laganje...nije lako utvrditi da li je neko neiskren ili možda samo napet i nesiguran..ali,neki su istraživači utvrdili koji su to elementi na osnovu kojih se utvrđuje neiskrenost..naravno da nisu isključivi i da se ne mogu generalizovati,ali činjenica je da pomažu u otkrivanju..neki više,a neki manje..
recimo,izraz lica je nešto što vrlo lako kontrolišemo i stoga je ovaj element najmanje pouzdan..ljudi lako odglume emociju na licu,zar ne?

DaDole
01-07-2011, 07:11
Psiholozi su kategorizovali Prolazne i Potisnute izraze.Ovi prvi su iskrena osjećanja koja prolete licem za manje od sekunde..to su nekakvi mikroizrazi lica kojima se recimo osmijeh zamijeni za sekundu izrazom tuge ili čak bijesa,često ih ne registrujemo.Ali,time možemo da objasnimo zašto ponekad imamo ono neprijatno osjećanje da nas neko ne voli,da mu se ne dopadamo.
Potisnuti izrazi su oni koji se formiraju na iskrenoj i prirodnoj bazi našeg doživljaja nekog ,ali čim čovjek shvati šta se dešava,brzo ih zamijeni izrazom lica koji želi da drugi vide.

DaDole
01-07-2011, 07:20
DOk sam proučavala neke studije,veoma me zanimala kategorija tzv.lažnih osmijeha:)
Ljudi ga često upotrebljavaju u svakodnevnom životu,a sveprisutan je posebno na televizičnim licima,medijima,poslovnim kontaktima..po čemu se on razlikuje od pravog osmijeha?
Pravi osmijeh ima izvjesnu snagu odnosno raste postepeno do svoje pune snage i shodno tome opada..ima to prirodno trajanje,zapravo gradaciju.
Nadalje,pravi osmijeh je simetričan (da li ste ikad vidjeli da osoba koja je imala moždani udar može simetrično da razvuče oba ugla usana..doktori čak objašnjavaju da je to jedan od prvih znakova da nam se udar dogodio,ako nam pozli,a ne znamo šta nam je-stanemo pred oglealo i pokušamo da razvučemo usne simetrično)
Pored toga,pravi osmijeh oboji cijelo lice..u vanjskim uglovima usana se javljaju zrakaste bore,obrve se maloo spuštaju i oči imaju onaj sjaj koji lažni osmijeh nikad ne proizvede.

kojica
13-07-2011, 08:32
Ja to numem... :kk:

mislim.. umem da lažem.. :lol: al ne umem da se smeškam kad mi se ne smeška..
i uopšte, sva mi se osećanja na licu vide...

kojica
13-07-2011, 08:35
nego.. koga je briga šta ja umem a šta ne umem..

evo našla sam interesantan tekst u politikiniom zabavniku na ovu temu.. :dance:

Аутор: Жарко Требјешанин

http://razbibriga.net/clear.gif
Илустровао: Добросав Боб Живковић

kojica
13-07-2011, 08:36
Своје намере, ставове и осећања човек повремено исказује речима. Али и кад
говори и кад ћути, покретима, погледом, начином ходања, па чак и седења,
стајања или лежања, открива потребе, тајне склоности, симпатије и антипатије.
Ми говоримо помоћу гласовних органа, али разговарамо целим нашим телом

Oви телесни, невербални, невољни и, често, несвесни изрази углавном су много
поузданији показатељи човекових правих осећања и ставова него његове речи,
којима лако може да превари другог, али и себе самог. Тако, рецимо, ако видимо
свог пријатеља како седи погурен, погнуте главе, блед, обореног погледа, који нам
на питање да ли је добро, одговора споро, тихим гласом: „Добро сам”, пре ћемо
веровати ономе што видимо него његовим неубедљивим речима. Познавање
општења без речи битна је друштвена вештина о којој не учимо у школи, а коју је
важно познавати ништа мање него неке друге високо цењене вештине којима се
дуго обучавамо, као што су писање, певање, причање, слушање или читање.

kojica
13-07-2011, 08:37
Саопштавање осећања и ставова (осећања и ставови према другим људима
испољавају се различитим обрасцима понашања као што су положај тела, изрази
лица, гестови...)

Самопредстављање (појединац начином облачења, ходања, фризуром, држањем
тела настоји да се прикаже као нападан или мирољубив, сиромашан или богат, као
сексуално или пословно пожељни партнер...)

Подршка вербалној комуникацији (док разговарамо, непрестано шаљемо низ
телесних сигнала као што су покрети руку, ногу, климање главе, мрштење...)

Изражавање друштвене припадности (поздрављање руковањем, скидањем
шешира, клањањем или седењем на одређеном месту, носиљци, на трону,
почасној бини или оптуженичкој клупи)

kojica
13-07-2011, 08:37
Вештина читања скривеног значења понашања људи није никаква мистична
вештина, већ је умеће засновано на брижљивом испитивању спољашњег
изражавања унутрашњих, психичких збивања. Чак и ако неко настоји да сакрије
осећања, намере и жеље, оне ће, и против воље, негде „процурети”, у боји гласа,
изразу лица или држању. Сигмунд Фројд је о умећу читања малих знакова рекао:

„Онај који има очи да види и уши да чује може да се увери да нема смртника
способног да сакрије тајну. Ако су му уста нема, он брбља врховима прстију;
издаја цури из сваке његове поре.”

Знати „читати” људе и њихове праве намере драгоцена је способност у
свакодневним односима с брачним партнером, децом, укућанима, партнерима у
љубавним и пословним односима, пријатељима, колегама на послу... Боља процена
нама важних људи, разумљиво, води до бољих одлука у друштвеном и личном
животу.

„Само помислите како би било лепо када бисте могли да знате да ли неко има
позитиван или негативан утицај на вас, или да ли се некоме допадате, то јест да
ли вас неко воли. Зар не би било добро да знате да ли вас неко лаже, или, пак,
има искрене и добре намере према вама? Зар не би било добро када бисте знали да
је неко, привидно миран, у ствари нападан, или да лаже кад каже да вас воли? …
Зар не бисте волели да знате да ли вас неко вара?”, пише Лилијан Глас у
књизи „Знам шта мислиш”, коју је недавно објавио Завод за уџбенике у
библиотеци „Психологија за радознале”.

kojica
13-07-2011, 08:38
Очи откривају душу, а поглед љубав

На лицу су најважније очи. Каже се „очи су огледало душе”, јер за изражавање
многих осећања (љубави, страха, радости) нема поузданијег средства од очију. На
основну посматрања погледа неке особе можемо рећи да ли је она весела или
тужна, изненађена или заплашена, да или јој је досадно или не. Када дешифрујемо
нечији поглед, морамо да обратимо пажњу да ли та особа гледа право или склања
поглед у страну, да ли гледа отворено или притајено, да ли подиже обрве или се
мршти...

Како закључујете да се некоме допадате? Тако што обраћате пажњу како вас та
особа гледа. „Ако се некоме допадате, гледаће у вас веома често. Ако се некоме
много допадате, гледаће у вас дуже и од две, три секунде. Зенице ће му се, при
том, проширити. Ширење зеница сигнал је позитивне емотивне реакције”, пише
Лилијан Глас .

kojica
13-07-2011, 08:38
У тој књизи она читаоцима открива тајне вештине „читања” људи, откривања на
основу њихових невољних поступака управо онога што они не желе да нам
саопште, што скривају од других. Ова вештина није дар само повлашћених,
посебно даровитих, нити је резервисана само за стручњаке. Напротив, уверава
нас ауторка, вештина одгонетања на основу четири комуникацијске шифре (глас,
говор, лице и тело) скривених човекових тежњи, побуда и осећања је вештина, у
суштини, свима доступна.

Оно што неко говори ваља пажљиво слушати и испитати. Добар познавалац
људи код саговорника прати карактеристичне речи и изразе, као и његове
омиљене теме, јер су оне вербална шифра. Обратите пажњу да ли ваш саговорник
често употребљава заменицу „ја”, стране изразе или вас непрестано прекида. Да
ли он стално прича лоше о другима или говори искључиво о себи?

kojica
13-07-2011, 08:39
Говор открива тип карактера

Људи који непрестано оговарају заправо су веома амбициозне личности које
патолошки желе да буду надмоћне, јер се осећају безвредно. Намера им је да
речима повреде и униште особу коју оговарају.

Нарцисоидни тип карактера препознаје се по говору типа „ја па ја”. Он својом
појавом пошто-пото мора да буде у средишту пажње. Самохвалисањем овај тип
аналитичару открива сопствену празнину и несигурност.

kojica
13-07-2011, 08:40
Пажљивим праћењем нечијег гласа и његових особина такође можемо много да
сазнамо о карактеру те особе. Најпознатије гласовне шифре, којима се сугестивно
преносе афекти и расположења, јесу: боја (храпав, кмезав), висина гласа (дубок
или пискутав), затим брзина, јачина и ритам говора (спор, брз, монотон, жив,
беживотан, са застајкивањем, уздисањем, наглашавањем). Особине гласа говоре
о стању особе, о њеном душевном здрављу, као и о њеним скривеним намерама.
Нарочито када се јави снажан афекат (страх, бес, очајање) врло га је тешко
сакрити јер он утиче на невољне, неконтролисане промене у гласу. Зато
реченица „Тако ми је драго да те видим”, звучи лажно, ако је изговорена слабим и
безбојним гласом.

Психолози велику пажњу, с правом, посвећују и телесним шифрама. Ова врста
телесног општења нарочито је важна у међуличним односима, јер да бисмо
сазнали да ли нам је нека особа склона или не, да ли нас воли или мрзи, колико је
искрена, надмоћна итд, ми се у највећој мери ослањамо управо на ситне кинезичке
знакове (невољни покрет прстију руке, трзај ноге или усне).

Преко ових телесних покрета (знакова) открива се личност. Држање неке особе
показује њен став према људима из околине, али и према себи самоме. Појединац
који је самоуверен, сигуран у себе, држи се право, усправно, рамена су му
затегнута, а глава подигнута. А особа која је погурена, савијених рамена, по
правилу није самопоуздана, често је нерасположена, тужна. Подбочен став, кад
неко руке стави на кукове и при том избаци лактове, заправо је изазивачки,
претећи став који говори „пази шта радиш”. А кад човек руке држи иза леђа, он
тиме показује отвореност, сигурност и осећање безбрижности.

kojica
13-07-2011, 08:41
Особине проницљивих посматрача и тумача језика тела

Умеју пажљиво да слушају шта и како људи говоре

Запажају како изгледају и како се понашају саговорници

Имају развијену способност да запазе и најмањи детаљ

Лако и брзо уче из искуства (не понављају исте грешке у процењивању)

Имају изразито самопоуздање и верују својој интуицији

Имају одлично памћење.

kojica
13-07-2011, 08:41
Познато је да руке и прсти говоре како се осећамо, али се мање зна да и наше
ноге говоре. А заправо, ноге су искреније, оне мање лажу него руке, јер на њих
мање обраћамо пажњу и теже их је контролисати. Тако, рецимо, неко може
љубазно да вам се смешка и да му држање руку буде опуштено, али ако
приметите да су му ноге и стопала окренути не према вама, него према вратима, то
је знак да се он, заправо, осећа лоше, непријатно и да би што пре побегао.
Положај главе такође говори о ставу особе. Нагињање главе напред, баш као и
истурање браде у правцу саговорника, несумњиво значи претњу, сигнализира
напад. Али и обрнуто, сагињање главе и повлачење браде према грудима одаје
људе који су повучени, плашљиви, несигурни у себе и без самопоштовања.

Начином облачења људи такође шаљу невербалне поруке својој околини. Људи
који, на пример, носе упадљиву, неумерену одећу јарких боја, тиме као да
вичу: „Приметите ме!” Осим што тако откривају жељу да буду запажени, они
нехотице откривају и несигурност. С друге стране, појединци који су беспрекорно
обучени, закопчани и изузетно уредни, обично су врло дисциплиноване, затворене,
круте и добро организоване особе.

kojica
13-07-2011, 08:42
Израз лица неке особе можда је најважнија шифра за откривање личности, њених
осећања, жеља и тежњи. Више од половине невербалне комуникације, 55 одсто,
показују истраживања, чини мимика лица. То је и разумљиво јер је лице
најизражајнији део људског тела због великог броја покретљивих мишића. Пошто је
најпоузданији показатељ расположења и намера неке особе, оно је и најпажљивије
посматран део тела саговорника у поступку општења. Често краткотрајне и
спонтане промене на лицу (нехотични осмех, брз покрет ока, ширење зеница или
лако набирање чела) могу да оповргну оно што неко каже.

Пажљивом посматрачу начин говора, глас, израз лица и држање тела неке особе
може да пружи поуздан увид не само у тренутно емотивно стање, него и у
ментално здравље и особине карактера посматране личности. Онај ко уме да чита
ове четири тајне шифре осетиће се као краљ Соломон који је разумевао немушти
језик животиња. А често ће моћи на основу познавања скривених намера и тежњи
људи чак и да предвиђа њихове будуће поступке.

kojica
13-07-2011, 08:42
Положај тела одаје наклоност

Важно је обратити пажњу и на положај тела саговорника према нама. Шта нам,
рецимо, говори када се неко с ким разговарамо читавим телом нагиње према нама?

„Када вам се неко допада, према њему се нагињете. То је знак да сте за ту особу
заинтересовани, да вас занима то што она има да каже. Кад вам је изузетно стало
до некога, тело ће вам се толико нагнути унапред да ће вам ноге остати повучене
уназад. …И обрнуто, кад вам се нека особа не допада, то јест када вам је с њом
досадно или се у њеном друштву не осећате пријатно, нагнућете се уназад”,
примећује Лилијан Глас.

Zolton
21-11-2011, 23:53
http://youtu.be/o2oZWpqtNi4

DaDole
11-02-2014, 13:57
Zamislite da ste upravo vodili težak sastanak. S
ad ocijenite razinu energije tijekom tog sastanka na ljestvici od jedan do deset. Većina ljudi će izabrati osam ili devet. Nažalost, većina ljudi u sobi dala bi vam možda ocjenu tri ili četiri.
Razlog - ono što osjećamo kao visoku energiju, drugima može djelovati beživotno. Kad stvari krenu nizbrdo, najprije se namrštimo, a ako razmišljamo o problemu, vjerojatno postoji paleta grimasa koje iskrivljuju vaše lice.

A to nije najpametnije rješenje jer će se uskoro mrštiti i svi oko vas. Ili kad govorite pred skupinom koja baš i nije otvorena za ono što im želite ponuditi - omekšajte ih tako što ćete ih pokrenuti. Kad krene nizbrdo, nasmiješite se. Prisilite se na osmijeh jer čak i namješteni osmijeh ima učinak. Osim toga, kad se smijete, pomažete i ljudima oko sebe da osjećaju manji stres. Većina zapravo zrcali postupke drugih, pa ako se nasmiješite, i ljudi će se smiješiti vama, ako kimnete glavom, oni će kimnuti vama, što bitno olakšava komunikaciju u stresnoj situaciji.

DaDole
11-02-2014, 13:58
Ne morate se slomiti, ali nastojte uložiti više entuzijazma i strasti nego u uobičajenim okolnostima. Probajte si jednostavno reći: “Sad ili nikad”. Ako vam je u opisu posla čest razgovor s klijentima, i položaj tijela najviše utječe na stav. Ljudi koji stoje ili sjede prekriženih ruku i glave nagnute prema naprijed pokazuju otpor. No možete ih “slomiti”, odnosno omekšati u trenu. Ponudite ruku na rukovanje ili dajte posjetnicu. Zamolite ih da vam nešto pridrže dok govorite ili postavljajte pitanja skupini na koja se odgovara, na primjer, podizanjem ruke. Time ćete svladati njihov otpor.
Stanite i razmislite Ako moraju smišljati dok govore, većina švrlja pogledom. Razmislite prije no što počnete - pogledajte u daljinu i, gledajući, kažite.
Sa straneDok stojite licem u lice i govorite nešto, to pojačava dojam sukoba. Instinktivno ćete opustiti sugovornika ako pomaknete tijelo u stranu. Držite se kuta od 45 stupnjeva ili - ako želite stvoriti suradničku atmosferu - stanite rame uz rame sa sugovornikom.
Bez dizanja ruku
Gestikuliranje iznad ramena izgleda čudno ili kao da molite Boga da vam priskoči u pomoć jer niste sigurni u sebe. Gledajte prezentacije Stevea Jobsa, on nikad nije dizao ruke iznad ramena.

DaDole
11-02-2014, 13:59
Moćne poze: Uz pravi stav i gestikulaciju do povjerenjahttp://www.24sata.hr/image/mocne-poze-uz-pravi-stav-i-gestikulaciju-do-povjerenja-504x335-20131043-20131028093106-05dc1ff4f698fb33781fa1df0e52ec82.jpg

DaDole
11-02-2014, 14:00
Želite li se istaknuti i brže napredovati, zauzmite jedan od “moćnih položaja”, savjetuju psiholozi.
Prekrižene ruke i pogrbljeno držanje treba izbjegavati jer ostavljaju dojam nemoći i zbunjenosti.
No ljudi koji se drže tako da zauzimaju što više prostora, osjećaju se odvažnijima i moćnima, pa tu sliku o sebi projiciraju i na druge.
Ljudi koji su sjedili raširenih nogu, a ruka im je bila nehajno prebačena preko stolca bili su utjecajniji od onih sa skupljenim nogama, opuštenim ramenima i rukama ispod bedara, pokazalo je američko istraživanje.
Stoga će način na koji komunicirate i govor tijela uvijek više utjecati od titule ili poslovnog položaja.
Važno je i pokazati zanimanje za ono što drugi (primjerice šefovi) govore.
A to ćete najbolje postići tako što ćete se približiti sugovorniku ako stojite ili se lagano nagnete prema njemu ako sjedite, ali ne previše.
Uvijek poštujte osobni prostor čovjeka s kojim razgovarate.

DaDole
11-02-2014, 14:02
Restoran je najgore mjesto za prvi spoj, a najbolje - kuglanaGovor tijela: Mjesta koja potiču na kretanje i izražavanje tijelom najbolja su za osvajanje jer omogućuju i dodire u prolazu, pa je tako kuglanje odlična ideja za spojU restoranima je atmosfera previše uštogljena i onemogućuje ljudima da se ponašaju prirodno, tvrdi stručnjak za neverbalnu komunikaciju Blake Eastman. On smatra da je zbog toga restoran najgora destinacija za prvi spoj, koji bi trebao biti na mjestu koje potiče pokrete, gestikulaciju i animaciju što su klasični znakovi dobrog prvog spoja, piše Daily Mail. (http://www.dailymail.co.uk/femail/article-2331622/Restaurants-WORST-place-bring-date-insists-body-language-expert-bowling-best.html)
Različite lokacije i situacije ograničavaju govor tijela. Tako je kuglana odlično mjesto za opuštanje i prvi spoj, jer tjera na akciju, omogućuje dodire u prolazu i potiče na zabavu - kaže Eastman.

DaDole
11-02-2014, 14:03
Umijeće rukovanja: Vaš stisak otkriva jeste li nesigurni ili neUz mlitav stisak ruke izgledat ćeta jako nesigurno odnosno kao da imate problema sa samopouzdanjem, a uz prejak kao svojeglavi i agresivan tip sklon šefovanjuhttp://www.24sata.hr/image/umijece-rukovanja-vas-stisak-otkriva-jeste-li-nesigurni-ili-ne-504x335-20091147-20101213121204-251643.jpg

DaDole
11-02-2014, 14:04
Rukovanje može čak i popraviti prethodno loš dojam te izgladiti nesporazume. Čvrst i odlučan stisak, popraćen osmijehom te pogledom u oči, kod drugih će ostaviti dojam samopouzdana i inteligentna čovjeka dobrih socijalnih vještina te s kvalitetama uspješnog radnika, ističu psiholozi.
Slab i mlak stisak “mrtve ribe” upućuje na manjak samopouzdanja te na nezanimljivu ili tromu osobnost. Presnažan stisak aludira na agresivnost, svojeglavost i sklonost šefovanju. Radi ostavljanja boljeg dojma tijekom rukovanja preporučljivo je blago se nagnuti prema čovjeku s kojim se upoznajete te ga, dok pružate ruku, s osmijehom gledati u oči.
Ne rukujte se poput političaraRukovanje s oba dlana, pri čemu netko drugom rukom poklapa vaš dlan, naziva se “političarsko rukovanje”. Njime se želi istaknuti bliskost, no takav će stisak ruke pri prvom susretu ostaviti dojam ulizice, pa ga izbjegavajte.

DaDole
11-02-2014, 14:05
Donosimo vam drugi ulomak iz knjige ''Govor tijela'' autora Jamesa Borga u kojemu objašnjava kako se ponašamo kada smo nervozniU radnoj prostoriji, na sastancima i tijekom drugih interakcija većini ljudi stolovi pružaju ''štit'', stoga treba promatrati aktivnosti gornjeg dijela tijela. Moguće je da se ispod stola – pod zaštitom – pokazuje silno puno nervoze.

Prisjetite se razgovora za posao na kojima ste možda bili. Pisaći stol kao kao zaštitni oklop vam je pomogao u smislu da ste se usredotočili na prezentiranje samopouzdanja – od struka nagore. Ili ste možda bili na razgovoru pred komisijom gdje vam je izloženo cijelo tijelo. Nije li razlika golema?
Pisaći stol kao zaštitni oklopŠto se sve događa ispod stola u restoranima za pregovora tijekom poslovnog ručka ili romantičnog sastanka? Ona samouvjerena, strogo poslovna konačna ponuda naizgled nepopustljivom klijentu ili potencijalnom dečku. Što li odaje njihov govor tijela ispod stola?
Kako stoje stvari s odvjetnicima – policijom i slično? Vidjeli ste na TV i u kinu – ispitanika s pogledu izloženom cijelim tijelom. Zašto? Kako bi se iz donjeg, najmanje kontroliranog dijela tijela dobila dodatna informacija. Ostaje činjenica da često podcijenjene noge i stopala otkrivaju mnogo.

Aktivnost upućuje na nelagoduAko u stajaćem stavu komunicirate s nekim, jamačno ćete biti u prilici promatrati ponašanje cijeloga tijela te promjene položaja tijela u određenim trenucima. Uzmimo da netko tapka nogama, no ako to nije popraćeno tekstom pjesme ''Mamma mia'' – drugim riječima, ako ne postoji bilo kakva zvučna kulisa – aktivnost upućuje na nekakvu nelagodu i želju za bijegom.
U radnom prostoru – gdje imamo pisaće stolove iza kojih se možemo sakriti – kao i kod stolova za blagovanje u domaćem okruženju, u mogućnosti smo spriječiti donji dio tijela da ''govori'' previše glasno.
GlasDrugi aspekt neverbalnog ponašanja, neverbalni aspekt govora, pruža nam važne znakove koji, zajedno s ostalim tjelesnim znakovima, mogu otkriti mnogo. Ustvari,većinu prijevara ili zaobilaženja istine odaje govor ljudi. Ne samo sadržajem nego i načinom na koji su stvari izgovorene, no područje za koje smo zainteresirani je, naravno, paragovor.

DaDole
11-02-2014, 14:06
Sporije govorenjeMoguće je da riječi izlaze sporije od uobičajene brzine govora jer se osoba mora oslanjati na pamćenje umjesto na istinu. Pored toga, odvija se čitav niz spoznajnih aktivnosti jer se od mozga traži iskrivljavanje činjenica, a usto i izbjegavanje propuštanja informacija kroz tijelo. Ukoliko je bilo mnogo ponavljanja možda i nema prepoznatljive razlike u brzini govora.
Šutnje ili stankeZa vrijeme objašnjavanja se na određenim mjestima mogu pojaviti zamjetne stanke ili šutnje. Varanje je obično popraćeno s više od uobičajenih pauza između pojedinih riječi i rečenica. Također se javlja niz odbačenih rečenica kod kojih nije dovršen tijek misli – zatim nastupa duga šutnja, a govornik se ne vraća na prvobitnu temu nego započinje novu rečenicu.
Način disanjaNetko nastoji u nelagodnoj situaciji zauzeti opušten položaj – bez obzira stoji li ili sjedi – ali izdajnički znak disanja i spuštanja prsa obično je nemoguće prikriti, pogotovo ako su u to uključena i ramena. Kad disanje postane pliće i ubrzanije, k tome još povezano s promjenom glasa dok osoba govori, rečeno vam je štošta.
NakašljavanjeČinimo to stalno. Gutanje može biti problem jer stresna reakcija uzrokuje suhost grla. Ipak, prekomjerna aktivnost ove vrste ukazuje na krajnju uznemirenost.
Pogreške ili oklijevanje u govoruRazgovor je ponekad naglašen s mnogo bespotrebnih ''hmmm'' i ''ovaj ...'' umjesto dateče glatko kao kad se ne temelji na izmišljotini.
Visina glasaKao i kod svakog drugog pokazivača o kojemu smo raspravljali, tražite promjenu u uobičajenim obilježjima glasa. Visina glasa može poslužiti kao veoma dobro mjerilo za promjenu sugovornikovih emocija, jer emocije uzrokuju povećanje jakosti glasakoje je nadasve teško sakriti. Dakle, glas postaje viši i možda glasniji u usporedbi s uobičajenim.
Ne mogu dovoljno naglasiti kako ne postoji jedan jedincati znak za otkrivanje prijevare, veoma je važno uzeti u obzir sve čujne znakove – ako ih smatrate znakovitima – i objediniti ih s tjelesnim znakovima da vidite postoji li podudarnost.

DaDole
11-02-2014, 14:08
http://www.24sata.hr/image/postanite-strucnjak-za-citanje-tuih-gesta-ruku-i-glave-504x335-20121146-20121112134221-d9eebf44739107878a559f0d3f87b801.jpg
Kad smo pod stresom ili u neprilici bilo koje vrste, često pribjegavamo samoutješnim gestama u koje spada dodirivanje obraza, glave ili kose. (Podsjeća li vas to na vlastito ponašanje?) Zanimljivo je u ovom ponašanju da smo skloni dodirivanju mjesta na kojima su nam pružali utjehu u djetinjstvu. Proizlazi da sebe umirujemo na način na koji su nas tješili dok smo bili mali.

Primjerice, ako nas mori bilo kakva briga, možda ćemo prolaziti prstima kroz kosu(muškarci najčešće na vrhu glave, žene na potiljku). Zvuči li vam to poznato?Jeste li promatrali ''slavnu osobu'' u televizijskoj emisiji nakon što je sjela i pljesak u studiju se stišao? Ruka se diže uvis da poravna kosu na vrhu ili tjemenu (najčešće muškarci). Ili čovjek koji se vraća na parkiralište i iz daljine ugleda čuvara kako ispisuje kaznu? Ruka uvis...

DaDole
11-02-2014, 14:09
Prepoznavanjem gesta možete ih pravilno tumačitiNaša koža ima takozvane osjetilne stanice (receptore) koje – zbog svoje senzibilnosti – odmah reagiraju na dodir. Odašilju poruke mozgu i trenutačno nam osiguravaju ugodu. Nemojte nikada podcjenjivati moć dodira. Zbog toga često pribjegavamo samoutješnim radnjama koje gotovo osvježavaju (oprostite što vas ponovo vraćam u djetinjstvo) sjećanja na to kako su nam roditelji i ostale odrasle osobe pružali sigurnost dok smo bili mali.
Tumačenje gesta ruka-na-obraz ili na-glavu zahtijeva malo više truda. Najprije trebate postati svjesni kako ih ljudi najčešće manifestiraju i u kojem dijelu razgovora su prisutne najčešće. To prepoznavanje nam nudi rješenja. Dakako da ste s godinama skupili rezervoar spoznaja u koji posežete posve nagonski. No, kao i sa svim drugim analizama koje ćete raditi iz dana u dan kako biste postali dobar poznavalac, morate obratiti pažnju i postati super-promatrač.
Pokreti ruke i glave otkrivaju osjećaj dosadeVeoma često možete zapaziti geste koje su naznaka da osoba koja vas sluša, iz tko zna kakva razloga (to morate zaključiti sami) nije baš zadivljena vašim riječima ili''prosipanjem mudrosti''. (Isto vrijedi i za vas kada ste na strani slušatelja.) To se može vidjeti tijekom prezentacija proizvoda, među prijateljima u kafiću, na zabavi ili kakvu skupu, za vrijeme predavanja – događa se svugdje.

Tipična gesta ruka-na-lice jest kada ruka podupire cijelu čeljust dok lakat počiva na stolu. Općenito uzevši, što veći dio čeljusti pokriva ruka (cijeli obraz), to je slušaču dosadnije ili je nezainteresiran. Dakle, ako cijela šaka pokriva čeljust i sve do obrva – dosada je ozbiljna. Kad postanemo nezainteresirani ili nam je neka osoba dosadna, postupno se razvija uspavanost koja u konačnici vodi podupiranju glave.
Ako niste sigurni u pokrete tijela, pratite očiAko je osoba prije toga pokazivala znakove pozornosti, a onda je iznenada prešla u drugu krajnost, mala je vjerojatnost da je posrijedi dosada. Kao što smo ranije spomenuli, dosada ili nezainteresiranost obično prelazi u uspavanost i ne mijenja se tek tako.
Gdjekad ćete zamijetiti ruku stisnutu u šaku koja nježno podupire donji dio obraza. Može biti da je to znak dosade, no ponekad osoba pribjegava tom položaju kad čuje nešto uznemirujuće ili nešto što ''dira u živac''. Kasnije se ruka može vratiti s lica u prvobitan opuštajući položaj. Oči će potvrditi prave osjećaje.
Međutim, šaka koja podupire bradu je posve druga stvar: baš kao i kada punim dlanom pokrivamo cijeli obraz ili čeljust, obje geste služe za podizanje glave. Signal opasnosti u slučaju da držite prezentaciju, predavanje ili govor i opazite velik broj glava poduprtih na ovaj način.

DaDole
11-02-2014, 14:09
Što kada uočite signale dosade?Ako ih prati črčkanje po bloku, sanjarenje (pogledajte u oči!), bezizražajnost, povremeni uzdah, napetost čeljusti i pojačane kretnje udovima – poduzmite nešto pod hitno!
Za provjeru signala dosade treba pogledati u oči zajedno s gestom ruka-na-lice. Ako su oči oborene, napola zatvorene ili je pogled zamagljen (gotovo vrišti ''molim vas, prestanite me mučiti'') možete biti sigurni da treba promijeniti smjer akcije iliodlučiti je li situacija beznadežna i odustati.

DaDole
11-02-2014, 14:10
Otkrijte je li vaš kolega s posla durilica, njuškalo, manipulatorTežak rad pokazuje pravi karakter ljudi. Neki zavrnu rukave, neki dignu nos, a neki okrenu glavu na drugu stranu. Otkrijte s kakvim tipom kolega zapravo imate posla
http://www.24sata.hr/image/otkrijte-je-li-vas-kolega-s-posla-durilica-njuskalo-manipulator-504x335-20100311-20101019013625-284516.jpg

DaDole
11-02-2014, 14:14
Nije istina da prekrižene ruke znače samo obrambeni stavPrekrižene ruke mogu značiti neslaganje, ali i pokušaj da se čovjek udobno smjesti, umor ili i hladnoću, otkriva Nick Morgan te dodaje da lice nije pravi odraz emocijaNajveća zabluda po pitanju govora tijela jest da geste rukama imaju točno određeno značenje. Geste imaju višestruko značenje, pa tako križanje ruku može ukazivati na obrambeni stav, ali isto tako mogu ukazivati na umor, hladnoću ili jednostavno potrebu za udobnim sjedenjem. Moguća je i kombinacija svega odjednom, objasnio je dr. Nick Morgan, američki teoretičar komunikacije. Isto tako, češkanje po nosu ne mora nužno značiti nervozu ili laž. Mogu jednostavno značiti da vas svrbi nos, što je pogotovo često kod žena zbog dugih šiški ili kose.

Zaluđenost govorom tijela potekla je iz proučavanja amblema kao što je znak mira ili srednji prst. Stručnjaci su tako pokušavali na isti način objasniti svaku gestu, no činjenica jest da amblema u svim kulturama ima jako malo te da geste zapravo nemaju neko posebno značenje, dodao je dr. Morgan.
Osim amblema, čitanje signala koji se nesvjesno šalju popularizirale su i TV serije te stručnjaci za govor tijela koji su u izbornim kampanjama nastojali pročitati lažu li politički kandidati ili ne. Upravo su iz tih razloga, neke od zabluda postale dio moderne kulture. Ipak, vrlo često je instinkt puno vjerodostojnijih od uobičajenih objašnjenja, tvrdi Morgan.

DaDole
11-02-2014, 14:15
S godinama naučimo kamuflirati prave osjećajeNije istina da se emocije lako mogu pročitati s lica, ističe Morgan. Kako odrastamo, tako učimo sakrivati prave osjećaje i upravo ta maska nam pomaže da ostvarimo dobre odnose s obitelji, prijateljima i kolegama. Ljudi s godinama vrlo dobro znaju sakriti dosadu, nezainteresiranost, laži, tugu, povrijeđenost pa i ljubav. Iako nisu svi najbolji u skrivanju emocija, ipak nije istina da se na licu sve vidi, dodaje Morgan.
No ono što najviše odaje skrivače svojih istinskih emocija su mikro-ekspresije lica. One su toliko kratke i toliko brze, ali se ipak očituju kao jasan signal određenog osjećaja. Vrlo često mikro-ekspresije traju tek 1/24 sekunde, no iskusno oko će ih uhvatiti.
Stručno oko može prepoznati mikro-izraze licaPojam mikro-izrazi lica ili mikro-ekspresije skovao je dr. Paul Eckman, na čijem se liku temelji i TV serija "Laži mi". Da biste ih uočili, potrebno je puno vježbe, a mogu vam pomoći fotografije i video uradci koji prikazuju različite izraze lica.
Tugu će otkriti vrlo lagano spuštanje obrva, a smijeh koji se pokušava sakriti kutovi očiju koji se podižu prema kutevima. Iskrivljene i spojene usne znak su ljutnje, a podignuta gornja usna i pokazivanje zubi gađenje. Razvučena usta i podignute te spojene obrve otkrivaju strah, podignute obrve i lagano otvorena usta iznenađenje, a samo jedan podignut kut usana prema gore ukazuje na zadovoljstvo, piše eHow. (http://www.ehow.com/how_5311172_detect-micro-expressions.html)

DaDole
11-02-2014, 14:16
Tijelo otkriva namjeruIako dobro maskiramo svoje osjećaje na licu, ne možemo ih sakriti na tijelu zato što ih tijelo prepoznaje prije mozga. Tako će se osjećaj gladi ili ljutnje prije očitovati na tijelu, nego u mozgu. Pa tako ono što na tijelu možete pročitati jest njegova namjera, a ne svjesna misao koju pokušava kamuflirati, objasnio je dr. Morgan.
Vi bolje čitate govor tijela bliskih ljudi nego stručnjakVrijeme koje provodite s bliskim ljudima omogućuje vam da bolje čitate njihovo emocionalno stanje. Pa iako vas ponekad mogu zavarati i tvrditi da niste u pravu, vjerujte svom instinktu. Budući da ih poznajete dugo, sitne promjene u njihovim reakcijama puno vam više mogu značiti nego verbalno očitovanje.
Programirani smo osjetiti tuđe osjećajeZrcalni neuroni pokreću se u ljudima nakon što mozak osjeti emocije onih koji nas okružuju. Mi te emocije dijelimo i oponašamo kako bismo ih razumjeli. Tako na primjer reagiramo na strah, prepoznajemo ga i u trenu smo pripravni za akciju.
To je zapravo instinkt koji nam pomaže da osjetimo ako nešto nije u redu. Nesvjesni dio mozga reagira na tuđe emocije, a obraćate li imalo pažnje na njih, lako ćete ih prepoznati. Također, što više vježbate, to će vaš instinkt biti točniji.

DaDole
11-02-2014, 14:18
Ruke govore najvišeDlanovi okrenuti prema dolje znače samopouzdanje i dominantnost, a okrenuti prema gore ranjivost, neagresivnost, poniznost i nesigurnost.
Usne odaju tihu patnjuStiskanje usnica označava otpor, ljutnju ili stres. Lagano povinute usne mogu biti prvi znak tihe patnje i razočaranja.
Pogled traje do tri sekundePogled u oči podiže tlak i ubrzava puls. Prakticirajte povremene poglede - gledajte sugovornika u oči najdulje tri sekunde.

DaDole
11-02-2014, 14:23
Ovi znakovi raskrinkat će, bez imalo sumnje, svakog lažljivcaUkočenost, "političke" rečenice i neprijateljski stav najjednostavniji su detektor laži. Lažljivac ne naginje glavu, često govori povišenim tonom i odgovara usporenoIako je iskrenost vrlina, laž je, nažalost, sastavni dio svakodnevice. Bilo male ili velike, laži su prisutne na poslu, u politici, ljubavi i u obiteljskom okruženju. Ljudi lažu iz različitih pobuda - kako bi se nekome svidjeli, da sačuvaju tajnu, stvore željenu reputaciju ili da izbjegnu kritike i sankcije. Sigurno ste se i sami mnogo puta našli u nedoumici govori li vam vaš kolega, prijatelj ili član obitelji istinu. Kako biste razotkrili lažljivca, obratite pozornost na govor tijela, boju glasa i oči, posebno zjenice koje se šire kada čovjek laže. Lažljivca možete prepoznati i po uznemirenom ponašanju, nervoznom klimanju nogom te po dodirivanju nosa i češkanju iza uha.
Lažljivac nije kooperativanLažljivci su skloni prigovaranju, negativnim izjavama, nerado surađuju te zauzimaju neprijateljski stav jer si time smanjuju mogućnost pogreške.

DaDole
11-02-2014, 14:25
Ne radi to što govoriPostoji čitav niz odstupanja između onoga što lažljivac govori i onoga što čini. Boja glasa neusklađena s izrazom lica upućuje na to da se njegove emocije ne podudaraju s verbalnim izjavama.
Lažljivac ne naginje glavuAko se vaš sugovornik ugodno zavalio, opušten je te naginje glavu na jednu i drugu stranu - on na pitanja odgovara iskreno. Lažljivcu su pitanja prijetnje te se drži uspravno i jako ukočeno.
Previše formalnostiLažljivci se često izražavaju gramatički besprijekorno, rabe duge riječi te pune, a ne skraćene oblike fraza. To signalizira da nije riječ o ležernom nego o dobro planiranom razgovoru.
Odaje ga govor tijela
Govor tijela nije uvijek pouzdan detektor laži, upozorava psiholog dr. Paul Seager. Vješti lažljivci dobro prikrivaju nervozu i gledaju vas u oči. Stoga dr. Sager savjetuje da je lažljivca mnogo lakše prepoznati ako se pozornost obrati i na verbalne znakove. Pomno slušajte što vam sugovornik govori te obratite pozornost na koji način to čini. Ako, primjerice, sumnjate da vam partner nije vjeran, pitajte ga: "Varaš li me". Ako odgovori: "Ne, naravno da ne!", vjerujte mu više nego ako kaže: “Kako me uopće možeš pitati tako nešto”. Takvo izbjegavanje konkretnog odgovora tipično je dvosmisleno ponašanje. Ponovite pitanje, a ako to razljuti vašeg partnera, vrlo je vjerojatno da nije iskren.
Manje pokreta - manje istineTrudeći se da bude uvjerljiv, lažljivac svu energiju preusmjerava s tjelesnih pokreta na funkcije mozga. Stoga je naoko mirniji nego inače u normalnim situacijama.
Povišen ton ga odajePostavite sugovorniku trik-pitanje te obratite pozornost na boju njegova glasa. Ako se ona mijenja uz postupno podizanje tona, to je pouzdan znak da on ne govori istinu.
Laž usporava odgovoreMozgu je potrebno mnogo energije da u trenutku smisli i “skuha” laž. Posljedica su osjetni zastoji u komunikaciji, odnosno pauze između postavljenog pitanja i odgovora.
Bombardiranje sumnjivca pitanjima
Lažljivca ćete uhvatiti na djelu postavljajući mu niz teških pitanja. Mutni, nejasni odgovori bez detalja znak su za uzbunu. Inzistirajte na što više detalja jer je time veća i mogućnost da se lažljivac uplete u mrežu vlastitih laži.
Dirnuta priča najteži je ispitPrimijenite policijsku tehniku te nakon što vam sugovornik ispriča svoju verziju događaja, zatražite da vam sve ispriča ponovno, ali obrnutim redoslijedom. Ako je lagao, to mu neće biti jednostavno.

DaDole
11-02-2014, 14:43
Ljutiti sugovornik rijetko gleda ljude izravno u očiNapet i sumnjičav sugovornik igra se palcem i kažiprstom, nestrpljivi ponavlja iste pokrete prstima, a nezainteresirani vrti palčevima ili kažiprstima
Uz položaj tijela, gestikulaciju rukama i mimiku lica, čak i odabir mjesta za stolom upućuje na to je li sugovornik povučen, prestrašen, agresivan ili neprijateljski raspoložen te odbija li suradnju ili je na nju spreman. Ako se tijelom odmiče od stola i zabacuje ga unazad, a pogled nije usredotočen na sugovornika, do suradnje najvjerojatnije neće doći jer je druga strana nezainteresirana. Isto vrijedi vrti li palčevima dok kažiprstima podupire svoju glavu, koja miruje. Napet i sumnjičav sugovornik igra se palcem i kažiprstom ili ih trlja međusobno, no može i palcem trljati preostala četiri prsta.
Ako druga strana ne gleda sugovornika u oči, stišće šake ili prste te dlanom poguruje glavu, riječ je o frustriranom i ljutitom čovjeku koji smatra da je u potlačenoj situaciji. Da želi što prije završiti susret, sastanak ili spoj, druga strana pokazuje meškoljenjem, kratkim trzajima tijela te ritmičnim ponavljanjem istih pokreta prstima, a ako pritom ima i poluotvorene oči sigurno - laže.
>>>Osim skrivenih osjećaja i misli, govor tijela otkriva i pripravnost na izvođenje neke radnje. Pripremni pokreti djeluju kao nagovještaj onoga što namjeravamo učiniti. Činjenica je da se služimo pokretima nakane i da reagiramo na njih kod drugih u mnogim situacijama a da toga nismo svjesni.
>>>Emocionalni ton glasa, naglasak i pogreške u govoru, kao što je zamuckivanje, glasovi “aaa” ili “hm”, također su dio “jezika” tijela. Oklijevanje (“aaa”) pomaže govorniku da zadrži riječ jer ga je teško prekinuti u takvim okolnostima, a prazno oklijevanje pomaže govorniku pri planiranju onoga što će reći.
>>>Čak i stil odijevanja, frizura, šminka, ali i način na koji ukrašavamo tijelo (nakit, piercing), imaju bitnu ulogu u načinu na koji se predstavljamo drugima, a pokazuju i karakterne crte ličnosti. Tako će povučeni radije odjenuti neutralne boje, a ekstroverti će prije posegnuti za žarkim nijansama.
>>>Istraživanja su pokazala da djeca koja su rođena gluha i slijepa pokazuju osnovne izraze lica kojima se izražava smijeh, osmjehivanje, plakanje, iznenađenje i bijes.Te se radnje vrše neovisno od učenja, zbog čega moraju biti urođene, objašnjavaju znanstvenici.
>>>Gledanje i kontakt očima mijenjaju se u skladu s temom razgovora (manji su ako je tema intimnija), fizičkom bliskosti (manji su ako su ljudi blizu jedan drugome), spolom sugovornika i značajkama osobnosti. Kontakt očima je obično vrlo kratak, u prosjeku traje sekundu, a prosječna duljina pogleda oko tri sekunde, kažu znanastvenici. Traje li pogled dulje, može slati prijeteću poruku.
>>>Iako se izrazi lica lakše kontroliraju nego pokreti tijela, itekako utječu na dojam koji ostavljamo na druge. Tako će uzdizanje donjih kapaka i boranje kože oko vanjskoga kuta oka pokazati da smo sretni, a iznenađenost će otkriti širom otvorene oči i uzdignute obrve. Za gnjevan izraz karakteristično je spuštanje obrva, izravan pogled i intenzivno gledanje u oči, gornji kapci su spušteni, a donji su napeti i sužavaju pogled.
http://www.24sata.hr/image/ljutiti-sugovornik-rijetko-gleda-ljude-izravno-u-oci-504x335-20071145-20101019004630-42647.jpg

DaDole
11-02-2014, 14:45
Govor tijela otkriva flert ili vodi na potpuno krivi tragPartnerovo tijelo govori je li zainteresiran samo ako se pokreti i geste promatraju kao cjelokupna slika, a ne vade iz konteksta jer se tako griješihttp://www.24sata.hr/image/govor-tijela-otkriva-flert-ili-vodi-na-potpuno-krivi-trag-504x335-20070939-20101019004442-33058.jpg

DaDole
11-02-2014, 14:45
Žene bolje čitaju govor tijela jer su odmalena naučene da reagiraju na tuđe osjećaje i raspoloženja, a muškarci tjelesni govor nauče prepoznavati s godinama. Oni, primjerice, prepoznaju da je žena zainteresirana ako u njezinu ponašanju uoče znakove privlačnosti - da privija svoje tijelo, ubrzano trepće, mijenja boju lica od blijede do crvene, kopira njihovu gestikulaciju, dodiruje ih ili zadržava pogled, otkriva Dorothy Valey, autorica knjige “Principles of Public Relations”. Razmišljajući na taj način, načelno su u pravu, ali pritom trebaju voditi računa o cjelokupnoj slici. Fokusiranjem na detalj, muškarci mogu potpuno krivo protumačiti namjere druge strane - rumenilo lica može značiti interes i želju za seksom, ali i prikrivanje nelagode, što je iznimno negativan predznak.
Zavodeći, mnogi ljudi čine pogrešne poteze, a često je za neuspjeh dovoljna i kriva riječ previše. Koliko god da su u zavođenju pokreti važniji od govora, rečenica poput: “Suprug(a) mi nikad neće dati razvod” sigurno će otjerati potencijalnog partnera.
>>Razgovor je nerijetko dvosjekli mač. Ako pričate toliko da partner ne dolazi do riječi, šaljete poruku da vas ne uopće zanima što drugi ima reći. Mislite i na tajanstvenost koju treba sačuvati što dulje.
>>Ako partner svjesno ili nesvjesno kopira vaše geste unutar 50 sekundi, možete biti sigurni da je prihvatio flert. Želite li uzvratiti, kopirajte samo pozitivne geste i pripazite na vremenski odmak da ne ispadne da se ismijavate.
>>Pogled koji šeta od jednog do drugog oka prema usnama pouzdan je znak zainteresiranosti. Što se pogled u tom trokutu intenzivnije pomiče, to je interes veći jer se tako razlikuje od pogleda upućenog prijateljima.
>>Komplimenti su obvezni, ali s mjerom. U vrijeme flerta zabranjene su izjave tipa: “Izgledaš kao anđeo koji je upravo sišao s neba”. Ovakvim laskanjem može se izazvati jedino nelagoda - manje je u ovom slučaju više.

DaDole
11-02-2014, 14:46
Kako jezikom tijela zavode žene, a kako ga rabe muškiGovor tijela muškarcima je gubitak vremena. Tijelima pričaju izravno i konkretno, bez puno ispitivanja. Žene su ga dovele do savršenstva

U igri zavođenja postoje bitne razlike kako muškarci i žene razgovaraju tijelima. Žene govore indirektno i blaže su u nastupu, a muškarci su izravni i nastupaju moćnije. No oba spola će tijelom "izbrbljati" više nego što žele te otkriti tajne namjere. Žene su krhkije pa su morale naučiti savršeno koristiti govor tijela i sve oblike neverbalne komunikacije. Zamjećuju puno više detalja, lukavije su, oštroumnije, domišljatije i suptilnije, a u razgovoru indirektnije. Predodređene su za majke i njegovateljice, pa zamjećuju neverbalne znakove koje im šalju čak i mala djeca. Muškarci su od davnina hranitelji obitelji. Programirani za natjecanje, snalažljivi su i dosjetljivi u utrci za novcem. Najčešće nemaju vremena za rasprave i pregovore, pa su mnogo direktniji u komunikaciji i konkretni u akcijama. Žene vještije šalju i primaju neverbalne poruke, ali tumače njihovo značenje, što su potvrdile i studije. Prikaz magnetske rezonance potvrdio je da mozak žene nakon primanja neverbalne poruke, obrađuje tu poruku u čak 16 različitih područja. Muški mozak je obrađuje u tek 6 različitih područja. Zato žene često bolje od muškaraca obavljaju složene poslovne zadatke, te bolje obrađuju višestruke poruke istodobno ili u brzom slijedu. Muškarci se pak bolje snalaze u jednom zadatku pa im ne pričajte nešto važno dok rade. Niti se nemojte ljutiti ako vas ne čuju dok primjerice voze auto

>>Kada muškarac zatakne palac za remen u hlačama, to je jedan od glavnih znakova da je zainteresiran za vas.

>>Sjedite li u njegovoj blizini, obratite pažnju na njegova stopala. Ako su okrenuta prema vama, zanimate ga.

DaDole
11-02-2014, 14:46
>Ako često stavlja ruke na svoje bokove ili bedra, imate posla sa samouvjerenim i nepopustljivim muškarcem.

>>Pojačano treptanje očima znak je da postoji simpatija. Podiže li obrve tijekom razgovora, to je znak jake privlačnosti

.>>Ako prekriži noge, a koljena okrene od vas, znači da nije zainteresiran, kao prekretanje očima i naginjanje unazad.

>>Gleda li vas neprestano, to je ljubav. Potvrđeno je kako je dugi kontakt očima najpouzdaniji ljubavni "mig".

DaDole
07-04-2014, 08:12
http://www.6yka.com/img/s/656x350/upload/images/Juli%202013/Understanding-Body-Language2.jpg
Govor tela najpotpunije kompletira poruke koje dobijamo od naših sagovornika. Ako obraćamo pažnju na govor tela, u prilici smo da saznamo mnogo više nego što bismo saznali slušanjem samo verbalnog dela komunikacije.

Svaki (dobar) trening veština komunikacije u obzir uzima neverbalne poruke i govor tela. Svaki terapeut i life coach, neminovno obraća pažnju na govor tela svog klijenta kako bi ga razumeo što kompletnije.

Telesni govor ponekada upotpunjava ono što kažemo, međutim, u mnogim situacijama je u kontradiktornosti s verbalnim porukama. U tom slučaju, praćenje i razumevanje govora tela nam daje kompletniji uvid u želje, osećanja i probleme našeg sagovornika.

Govor tela je aspekt komunikacije koji nam može pomoći u radu s klijentima. Međutim, pored namere life coach-a da što potpunije razume svog klijenta, govor tela je predmet interesovanja mnogih ljudi. Često čujemo da partneri u intimnim, ljubavnim vezama, pokušavaju da čitaju govor tela osobe koju vole, želeći da na taj način bolje razumeju poruku koju im šalje, no, takođe, želeći da primete da li je partner iskren. Mnogi kažu da je poznavanje govora tela poput detektora laži.

S druge strane, lideri uspešnih kompanija, menadžeri i ljudi na rukovodećim pozicijama, često odlaze na life coaching treninge kako bi ovladali veštinama neverbalne komunikacije, zarad što boljeg prezentovanja i karijernog napretka.

Govor tela više ne predstavlja enigmu. U stanju smo da proučimo znakove ljudskog neverbalnog ponašanja i da ih koristimo kao dodatak verbalnim porukama.
S druge strane, proučavanje govora tela nije lako. Ako uzmemo u obzir da pojedina istraživanja tvrde da prosečna osoba proizvodi oko sedamsto hiljada različitih pokreta, jasno je da će nam biti potrebno vreme ukoliko želimo da se izveštimo u razumevanju neverbalne komunikacije.

Govor tela, takođe, zavisi od konteksta. Isti pokreti u određenoj situaciju ne moraju imati isto značenje kada se osoba nalazi u drugačijoj situaciji.

Ako govor tela pokušavamo uvek da interpretiramo na istovetan način, možemo pogrešno razumeti našeg sagovornika. govor telaNa primer, kada neko trlja oči (što se često tumači kao neverica) on može, jednostavno, pokazivati znakove pospanosti ili iritacije oka. Ukoliko, bez uvida u kontekst, gledamo osobu koja je prekrstila ruke (što se uglavnom tumači kao odbrambeni telesni stav), pogrešno ćemo zaključiti da se distancira, da je ljuta, da se od nečega brani, iako joj je možda samo hladno i pokušava da se ugreje. Na kursevima neverbalne komunikacije nas uče na dodirivanje nosa ukazuje na anksioznost i pokazuje da naš sagovornik govori neistinu. Iznova, ako ispustimo iz vida kontekst, pomislićemo da ta osoba nešto krije ili izvrće istinu, dok je jednako verovatno da je alergična, prehlađena ili ima iritaciju nosa.

U slučaju tumačenja neverbalne komunikacije, kao i verbalne i svakog međuljudskog odnosa, ne smemo iz vida gubiti kontekst. Ukoliko se čvrsto držimo uverenja da samo “naučili” znakove neverbalne komunkacije i da poznajemo govor tela, često ćemo bivati u zabludi i pogrešno tumačiti poruke naših sagovornika.

Smernice za razumevanje neverbalne komunikacije valja razumeti upravo kao smernice. Komunikacija je odnos, nije robotizovana i ne možemo generalizovati znakove, kako verbalnih, tako i neverbalnih poruka. Govor tela otkriva mnogo jedino ako smo pažljivi, uzimamo kontekst u obzir i istinski želimo da razumemo sagovornika. Ukoliko govor tela učimo da bismo bili sposobno da “hvatamo” ljude u nedoslednostima, “provaljujemo” laži” i manipulišemo, verovatno ćemo češće biti u zabludi, nego što ćemo uspevati da poboljšamo komunikaciju s drugima i da ih zaista razumemo.

DaDole
21-10-2014, 08:47
http://static.politika.co.rs/uploads/rubrike/224936/i/1/tema-nedelje07b01-najcesci-gestovi.jpg

DaDole
10-11-2015, 10:12
http://image.dnevnik.hr/media/images/1024xX/Nov2015/61158984-govor-tijela-samopouzdanje.jpg

1. Opustite lice
'Izbrazdane obrve, stisnuti zubi i spuštena brada mogu biti znakovi manjka samopouzdanja,' kaže stručnjakinja za govor tijela Tonya Reiman. Sljedeći put kad se osjećate tjeskobno, ali ne želite da to primijete i drugi, duboko udahnite i pokušajte omekšati svoje facijalne ekspresije. Plitko disanje je također još jedan znak da ste nervozni.

"U intimnijem okruženju poput spoja, gdje želite biti samopouzdani i atraktivni drugoj strani, savjetuje se održavanje kontakta očima, naginjanje gornjim dijelom tijela prema partneru, te naginjanje glave ulijevo."
2. Ispravite se
'Osobe kojima manjka samopouzdanja drže se pogrbljeno, a ramena su im izbačena prema naprijed,' ističe Reiman, te dodaje'pogrbljujemo se nesvjesno u želji da budemo što manji i da nas zamijeti što manji broj ljudi.'

Želite li odaslati sasvim suprotnu poruku? Ispravite se, a dlanove spustite prema dolje. Držanje tijela pojedinaca je jedna od prvih stvari koje primjećujemo. Povrh svega, ispravno držanje omogućava nam primanje više kisika u mozak, što nas čine energičnima i zdravijima.

3. Osmjehnite se
Ne podcjenjujte snagu osmijeha. Stručnjakinja za govor tijela ističe da on komunicira samopouzdanje i čini nas privlačnijima.

'Kada vidimo nekoga drugog da se smije u našim tijelima dolazi do kemijske reakcije koja smanjuje stres i povećava transmitere u mozgu zadužene za osjećaj zadovoljstva,' naglašava Tonya Reiman.
Smijanje je zarazno, pa od njega imaju koristi sve osobe iz okoline.

4. Nagnite glavu

U intimnijem okruženju poput spoja, gdje želite biti samopouzdani i atraktivni drugoj strani, Reiman savjetuje održavanje kontakta očima, naginjanje gornjim dijelom tijela prema partneru, te naginjanje glave na lijevo. S druge strane, naginjanje glave u desno, signalizira vašem sugovorniku da ste osoba kojoj se može vjerovati, pa zapamtite ovaj trik za sljedeći put kada budete išli na razgovor za posao.

5. Ostavite 'nevidljiv' trag
Da bi drugoj strani ostali u pamćenju, poslužite se osjetom njuha. Njuh je velik saveznik u privlačenju neke osobe, a vas može u trenu učiniti samopouzdanijim nego što se možda osjećate. Mirisne note vanilije, jantara, sandalovine i mošusa pojačat će bilo koji drugi miris koji nosite pa imajte to na umu kad budete kupovali novi parfem ili losion za tijelo.