PDA

Pogledaj Punu Verziju : Kad ponos ubija



DaDole
28-06-2011, 09:12
ljubav je nešto što ne prisiljava i vrijeme nije njen neprijatelj,već ego..a on ima ponos..
mislite li da ponos može da ubija ljubav?

причалица
28-06-2011, 09:12
ljubav je nešto što ne prisiljava i vrijeme nije njen neprijatelj,već ego..a on ima ponos..
mislite li da ponos može da ubija ljubav?

ne, nego sujeta....sujeta je maligna varijanta ponosa.

DaDole
28-06-2011, 09:14
ne, nego sujeta....sujeta je maligna varijanta ponosa.

sujeta i bahatost,oholost i samoživost..slažem se pričo,ali ponos u onoj mjeri u kom tvrdoglavo odbijamo da se ,recimo,prvi izjasnimo,javimo..da li je zaista bitno ko će Prvi..i nije li u istinskoj ljubavi svejedno?

причалица
28-06-2011, 09:15
po meni, to nije ponos, nego baš sujeta.
ponos ne bi trebalo ni da postoji u vezi dvoje ljudi koji se vole....jer su jedno, u stvari.

DaDole
28-06-2011, 09:19
važno je da znamo na što se misli u uvodnom postu..neko to zove gordost( a to je ipak Prvi grijeh) neko sujeta,a neko kaže "Ne dam ja,ima ja svoj ponos"
svodi se na isto..na prepreku koja može trajno da uništava kao odumiranje ili da bude giljotina ljubavi kao najljepšeg stanja

Sarmica
28-06-2011, 09:21
....kaže jedna fina pesmica "gde ponos dodje po svoje,tu ljubav kofere već pakuje"...i ja se potpuno slažem s tim...ne razumem kad se odrasli ljudi inate i eto:(...nikako to ne razumem:(

причалица
28-06-2011, 09:24
utoliko bih pre zaključila da ponos i sujeta idu zajedno, ruku pod ruku...a ljubav i ponos nikako.

DaDole
28-06-2011, 09:27
mišljenja sam da je to nezrelo stanje,ali nažalost poznajem prilično formirane ljude koji ne bi progovorili(prvi) ni da im vadiš zdrav zub..koliko se ljudi samo razišlo zbog "naduravanja"..ljubav je zasnovana na našem stepenu svjesnosti,a ne na tome kako se mi osjećamo ili ponašamo..
ljudi zbog sujete i gordosti gube u trenutku kad druga strana jednostavno kaže"E,sad je dosta"..

DaDole
28-06-2011, 09:28
utoliko bih pre zaključila da ponos i sujeta idu zajedno, ruku pod ruku...a ljubav i ponos nikako.

tačno..ljubav se samo ljubavlju zalijeva..

Sarmica
28-06-2011, 09:29
mišljenja sam da je to nezrelo stanje,ali nažalost poznajem prilično formirane ljude koji ne bi progovorili(prvi) ni da im vadiš zdrav zub..koliko se ljudi samo razišlo zbog "naduravanja"..ljubav je zasnovana na našem stepenu svjesnosti,a ne na tome kako se mi osjećamo ili ponašamo..
ljudi zbog sujete i gordosti gube u trenutku kad druga strana jednostavno kaže"E,sad je dosta"..

I ne kapiram zašto je toliko teško reći jedno "izvini"...a ta mala-velika reč popravlja mnoge stvari.

причалица
28-06-2011, 09:29
ljubav je zasnovana na našem stepenu svjesnosti,a ne na tome kako se mi osjećamo ili ponašamo..

zar nije naše ponašanje uslovljeno stepenom svesnosti?

причалица
28-06-2011, 09:29
izbrišite duplirani post :lol:

DaDole
28-06-2011, 09:32
NAžalost pričo..naše ponašanje nije uvijek uslovljeno stepenom naše svjesnosti..nekad se ponašanje otme svjesnom i razumnom,savlada ga podsvijest kao galopirajuća pošast..

причалица
28-06-2011, 09:37
NAžalost pričo..naše ponašanje nije uvijek uslovljeno stepenom naše svjesnosti..nekad se ponašanje otme svjesnom i razumnom,savlada ga podsvijest kao galopirajuća pošast..

to razumem, ali ne razumem da to traje...jer ako se ćuti iz ''ponosa'' jako dugo, to onda nije afektivno ponašanje, to je smišljeno ponašanje koje je svesno. dakle, u tom slučaju se svesno ide na maltretiranje partnera.

DaDole
28-06-2011, 09:43
to razumem, ali ne razumem da to traje...jer ako se ćuti iz ''ponosa'' jako dugo, to onda nije afektivno ponašanje, to je smišljeno ponašanje koje je svesno. dakle, u tom slučaju se svesno ide na maltretiranje partnera.

tako nekako..mada to afektivno nikad ne može biti ishitreno pa kao takvo ne može ni da traje..mišljenja sam da to ide iz suštine samog bića..neko je prosto takav bez obzira da li to čini nesvjesno u afektu ili u trajanju vrste maltretiranja....
neki ljudi to zovu principima,a to je po meni izopačenost i rigidnost,tvrdoglavost kojoj nema premca..
ali da se vratimo na temu..
do koje mjere možemo da podnosimo nečiji ponos(u bilo kojem obliku) ili do koje mjere sami idemo u tom pravcu?

Zazijavalo
28-06-2011, 09:47
Oružje žena i kilavih muškaraca. :lol:

kojica
28-06-2011, 09:50
ljubav je nešto što ne prisiljava i vrijeme nije njen neprijatelj,već ego..a on ima ponos..
mislite li da ponos može da ubija ljubav?

Ljubav o kojoj pričamo (romantična) je iz ega nastala i tu i nestaje.

причалица
28-06-2011, 09:50
do koje mjere možemo da podnosimo nečiji ponos (u bilo kojem obliku) ili do koje mjere sami idemo u tom pravcu?
ne znam. zavisi od osobe čiji sam ''ponos'' prinuđena da trpim.
postoje osobe koje ne trpim uopšte, pa ni njihov takozvani ponos,...a postoje osobe koje mnogo volim, pa ću u ime toga trpeti sve bez huhtanja. mislim da sam u tome ''off - on'' ženska - tj. ili volim ili ne volim. ako volim, onda mi ne smeta ničiji ''ponos''.


Ljubav o kojoj pričamo (romantična) je iz ega nastala i tu i nestaje.

:bravo:

DaDole
28-06-2011, 09:53
Ljubav o kojoj pričamo (romantična) je iz ega nastala i tu i nestaje.

ljubav ima mnoge oblike,a ljubav sa egom je neljubav..o kojoj romantičnoj ljubavi ti pišeš:)

причалица
28-06-2011, 09:56
ljubav ima mnoge oblike,a ljubav sa egom je neljubav..o kojoj romantičnoj ljubavi ti pišeš:)

čekaj, nedo...da se ne uplićem u tvoje i kojicine postove...ali, nije mi jasno - ako je ljubav s egom neljubav - kako onda pričamo o ljubavi s ponosom i sve to tako? nije mi jasno? ponos podrazumeva ego, a samim tim ispada da je to neljubav, po tvojim rečima.

Sarmica
28-06-2011, 09:58
tako nekako..mada to afektivno nikad ne može biti ishitreno pa kao takvo ne može ni da traje..mišljenja sam da to ide iz suštine samog bića..neko je prosto takav bez obzira da li to čini nesvjesno u afektu ili u trajanju vrste maltretiranja....
neki ljudi to zovu principima,a to je po meni izopačenost i rigidnost,tvrdoglavost kojoj nema premca..
ali da se vratimo na temu..
do koje mjere možemo da podnosimo nečiji ponos(u bilo kojem obliku) ili do koje mjere sami idemo u tom pravcu?

Pa ne znam baš koliko se to može trpeti...jer vrlo često taj ponos preraste u bezobrazluk,daš nekome prst on bi celu ruku a ne samo šaku...kad se naviknu da uvek ti popustiš u svemu,onda ih boli uvo,koriste to maksimalno,jednostavno ne znaju ili neće da se zaustave.Ne patim od toga da budem "savremena emancipovana žena",ali ne bih ni bila rob nečije tvrdoglavosti i hirovitosti.
Btw,bezobrazluk baš ne volem:ljut:

DaDole
28-06-2011, 09:58
čekaj, nedo...da se ne uplićem u tvoje i kojicine postove...ali, nije mi jasno - ako je ljubav s egom neljubav - kako onda pričamo o ljubavi s ponosom i sve to tako? nije mi jasno? ponos podrazumeva ego, a samim tim ispada da je to neljubav, po tvojim rečima.
ne pričamo o ljubavi sa ponosom već kako i na koji način podnijeti i prevazići kad se on pojavi..
ali,vidim da je ova tema dobar poligon samo mi nije jasno zašto i čemu:)

причалица
28-06-2011, 10:00
e, a mislila sam da je ljubav u pitanju (pošto se pominje u uvodnom postu). izvinjavam se.

Zazijavalo
28-06-2011, 10:03
Ljubav o kojoj pričamo (romantična) je iz ega nastala i tu i nestaje.
"Morate promeniti forum ako oćete da date reputaciju korisniku Gđa Živka" :)

причалица
28-06-2011, 10:03
Oružje žena i kilavih muškaraca. :lol:

oružje SVIH žena? :lol: i samo nekih (kilavih) mušakraca :lol:

Zazijavalo
28-06-2011, 10:09
oružje SVIH žena? :lol: i samo nekih (kilavih) mušakraca :lol:
Pa, znaš kako... Mož da imaš pucaljku za samoodbranu, ali da u životu ne ispališ ni jedan metak. :lol:
Daklem, oružje svih žena. :mrgreen:

причалица
28-06-2011, 10:11
Pa, znaš kako... Mož da imaš pucaljku za samoodbranu, ali da u životu ne ispališ ni jedan metak. :lol:
Daklem, oružje svih žena. :mrgreen:

onda ja nisam žena....nemam pucaljku.

Zazijavalo
28-06-2011, 10:17
onda ja nisam žena....nemam pucaljku.
Ti nisi kilavi muškarac. :lol:

причалица
28-06-2011, 10:24
Ti nisi kilavi muškarac. :lol:

nisam? nisam.

Raisa
28-06-2011, 10:25
ljubav je nešto što ne prisiljava i vrijeme nije njen neprijatelj,već ego..a on ima ponos..
mislite li da ponos može da ubija ljubav?


ponos ubija gazenje,a povecava ljubav prema sebi.

DaDole
28-06-2011, 10:53
Ljubav prema sebi je dobra i neminovna jer bez nje nikud ne možemo:) ali,nije dovoljna..
davanje ljubavi nije predaja:)

Zazijavalo
28-06-2011, 10:55
El ove mudrosti štampaju na poleđini papirnih maramica? :huh:

DaDole
28-06-2011, 10:57
El ove mudrosti štampaju na poleđini papirnih maramica? :huh:

ma jok:) gdje ti vidiš mudrost:kafa:

Zazijavalo
28-06-2011, 10:59
Ne vidim nigdi, al ja sam malo ometen u razvoju, pa zato. :)

mikili
28-06-2011, 11:02
ponos moze itekako da ubije ljubav.pogotovo razne verzije ponosa koje porodica usadjuje u dete odmalena.to su neki stavovi koji imaju korene za ceo zivot.svasta podrazumevaju pod ponos.i predrasude i maco stavove i obrasce ponasanja.imam prijateljicu ciji muz nece pipnuti nista po kuci iz-ponosa-,taman posla da ga neko vidi,u komsiluku su nedavno izbile tragicne svadje jer je decko se usudio da nadje devojku koja nije dostojna njihove kuce...zaboga ima li on ponos..a ima i onih koji oproste i kad kaze -izvini-,ali zbog ponosa odbace sve...da li ce se naknadno kajati ili ne,ali imaju -ponos..cini li ih to secnim..ne znam..

DaDole
28-06-2011, 11:03
Ne vidim nigdi, al ja sam malo ometen u razvoju, pa zato. :)

kad ne vidiš odakle ti da si ih vidio:raz_114:
to se teb učinilo,al odbiću ti takve dosjetke zbog evolucije papirnih maramica:)

DaDole
28-06-2011, 11:05
ponos moze itekako da ubije ljubav.pogotovo razne verzije ponosa koje porodica usadjuje u dete odmalena.to su neki stavovi koji imaju korene za ceo zivot.svasta podrazumevaju pod ponos.i predrasude i maco stavove i obrasce ponasanja.imam prijateljicu ciji muz nece pipnuti nista po kuci iz-ponosa-,taman posla da ga neko vidi,u komsiluku su nedavno izbile tragicne svadje jer je decko se usudio da nadje devojku koja nije dostojna njihove kuce...zaboga ima li on ponos..a ima i onih koji oproste i kad kaze -izvini-,ali zbog ponosa odbace sve...da li ce se naknadno kajati ili ne,ali imaju -ponos..cini li ih to secnim..ne znam..

saglasna sam sa tim..predrasude u kombinaciji s ponosom,pun pogodak za prečicu samoće..

Raisa
28-06-2011, 11:29
Ljubav prema sebi je dobra i neminovna jer bez nje nikud ne možemo:) ali,nije dovoljna..
davanje ljubavi nije predaja:)


zavisi o kakvom davanju je rec.

ne preci preko sebe pa po cenu samoce.

tu se uglavnom zapodenula prica o nekoj divnoj vezi,ali oni,kao,romanticno ''iz ponosa'' nece da pokazu osecaja i takav je neki prikaz..to su nesigurnosti i slabosti,ja ne pricam o tome.

vec o tome kad te neko gazi, zapostavlja, pravi namerno ljubomornom,kad znas da je on pogresio i da mu je stalo do tebe a nece da napravi prvi korak,jel bi sad ti trebala da dignes slusalicu jer Boze moj ''on je previse ponosan,da se jedna ljubav ne priken zbog toga''

a jesi primetila kako njega ne brine ''opstanak vase ljubavi'' ? da ga brine,pdogao bi dupe i nazvao,slao sto poruka,a ovako on jelte, oseca nesto za tebe ali je ponosan. To je dokaz da mu nije stalo,jer ljubav su dela,a ti mozes da me volis koliko hoces u sebi a da spolja budes hladan kao kamen it ''ponosa'' , ako nema dela ti mene ne volis,ma sta ti osecao iznutra,trebaju mi dokazi.

Naravno ond amozes zapasti u situaciju gde ces i ti biti ponosna i neces podici tu slusalicu pomirenja i puci ce veza, njemu ce biti stalo ali Boze moj,ego mu ne da..ako njemu ego ne da sto bi tvoj ego morao da popusta? nema zasto,ni zbog koga,jer samim tim cinom on dokazuje da mu je vise stalo do sebe nego do nje.

Nemaj ponosa koliko hoces... ali on mora to jako da zasluzi.

DaDole
28-06-2011, 11:34
zavisi o kakvom davanju je rec.

ne preci preko sebe pa po cenu samoce.

tu se uglavnom zapodenula prica o nekoj divnoj vezi,ali oni,kao,romanticno ''iz ponosa'' nece da pokazu osecaja i takav je neki prikaz..to su nesigurnosti i slabosti,ja ne pricam o tome.

vec o tome kad te neko gazi, zapostavlja, pravi namerno ljubomornom,kad znas da je on pogresio i da mu je stalo do tebe a nece da napravi prvi korak,jel bi sad ti trebala da dignes slusalicu jer Boze moj ''on je previse ponosan,da se jedna ljubav ne priken zbog toga''

a jesi primetila kako njega ne brine ''opstanak vase ljubavi'' ? da ga brine,pdogao bi dupe i nazvao,slao sto poruka,a ovako on jelte, oseca nesto za tebe ali je ponosan. To je dokaz da mu nije stalo,jer ljubav su dela,a ti mozes da me volis koliko hoces u sebi a da spolja budes hladan kao kamen it ''ponosa'' , ako nema dela ti mene ne volis,ma sta ti osecao iznutra,trebaju mi dokazi.

Naravno ond amozes zapasti u situaciju gde ces i ti biti ponosna i neces podici tu slusalicu pomirenja i puci ce veza, njemu ce biti stalo ali Boze moj,ego mu ne da..ako njemu ego da sto bi tvoj ego morao da popusta? nema zasto,ni zbog koga,jer samim tim cinom on dokazuje da mu je vise stalo do sebe nego do nje.

Nemaj ponosa koliko hoces... ali on mora to jako da zasluzi.

:bravo:
u tome i jest problem...što ja imam ponosa čak i kad bih htjela da ga nemam. A u jednoj vezi dovoljno je jedno takvo,od dva glava boli:)

Raisa
28-06-2011, 13:57
:bravo:
u tome i jest problem...što ja imam ponosa čak i kad bih htjela da ga nemam. A u jednoj vezi dovoljno je jedno takvo,od dva glava boli:)

nemoj da ti bude. veza gde bi trebala da prelazis preko sebe ''zarad '' ljubav,nije je vredno imati.

u sustini tu jedinu cenu placa muskarac,jer ostaje bez devojke koju mozda voli. Ali,mrzim da razocaram neke zene ali,tuzna istian je da ce on verovatno brzo naci neku drugu,sem ako zaista ne voli pa apti,juri,zeli devojku nazad a takvi su....retki.


treba se zrtvovati ali,smao ako je druga strana to zasluzila i dokaze se kao vredna.

mica
28-06-2011, 14:30
ljubav je nešto što ne prisiljava i vrijeme nije njen neprijatelj,već ego..a on ima ponos..
mislite li da ponos može da ubija ljubav?


Moze. Na zalost.

mona
28-06-2011, 14:50
ljubav je nešto što ne prisiljava i vrijeme nije njen neprijatelj,već ego..a on ima ponos..
mislite li da ponos može da ubija ljubav?
Da, moze... put ponosa je put neljubavi...

Sarmica
28-06-2011, 14:55
nemoj da ti bude. veza gde bi trebala da prelazis preko sebe ''zarad '' ljubav,nije je vredno imati.

u sustini tu jedinu cenu placa muskarac,jer ostaje bez devojke koju mozda voli. Ali,mrzim da razocaram neke zene ali,tuzna istian je da ce on verovatno brzo naci neku drugu,sem ako zaista ne voli pa apti,juri,zeli devojku nazad a takvi su....retki.


treba se zrtvovati ali,smao ako je druga strana to zasluzila i dokaze se kao vredna.

Baš ovo je taj nepotrebni ponos:mm:..

Raisa
28-06-2011, 15:05
ako te on zapostavlja,tretira lose itd, ti pretpostavljam treba da se savijes jer ljubav treba da zivi?
vremenom ce on nauciti da se samo ti savijas,jos vise,i vise i vise.

on mora d ate voli,da se zajedno trudite jedni oko drugog, da bude 50-50, a ne 80-20.

Ljubav nije da se takmicis ko ce biti veci Isus Hrist, to je davanje i uzimanje.

Sarmica
28-06-2011, 15:07
ako te on zapostavlja,tretira lose itd, ti pretpostavljam treba da se savijes jer ljubav treba da zivi?
vremenom ce on nauciti da se samo ti savijas,jos vise,i vise i vise.

on mora d ate voli,da se zajedno trudite jedni oko drugog, da bude 50-50, a ne 80-20.

Ljubav nije da se takmicis ko ce biti veci Isus Hrist, to je davanje i uzimanje.

To 50-50 nema nigde ...ni u čemu...ne mora da znači baš da je 80-20 ali nije ni pola pola...uvek mora biti jedan pametniji/gluplji koji popušta,inače :nene:

Raisa
28-06-2011, 15:32
I vremenom ce nazalost taj gluplji nacutii da ima olaksicu da ne mora i on da se potrudi oko pametnijeg jer je pametniji uvek tu,i uvek ce prvi. Vremenom ce gluplji nauciti da ne ceni pametnijeg i njegove postupke. gluplji se nije nikada potrudio oko pametnijeg, nikada popustio,dosao na pola pola puta,ugurao trud...kako znas da je glupljem zapravo i stalo? lepo,nije mu stalo,jer ljubav su i dela. I ako i uvek,pametniji ce biti vise nesrecan i vise ce da pati od glupljeg,jer uvek pametniji-bolji najebu. Ako pametniji ne popusti....mislis da ce gluplji pomeriti dupe da reaguje? U vecini slucajeva nece. I sta to govori o glupljem?
vecina muskaraca su nazalost takvi. Zaboli me srce doslovno kada neka zena govori ''nadam se da je svestan i da ceni to sto radim za nas '' ali,u vecini slucajeva,ne muskarac nije svestan,jos manje ceni,sto ne razumem kako,jer,ko sto kaze Beyonce if I were a boy Id swear Id be a better man. Volela bih da je njihova bazicna priroda drugacija ali,u vecini slucajeva nije.

Nijedna zrtva ne treba da bude teska ako ga volis,nikakav ''cin '' gubitka ponosa..ali da je on toga vredan. d ati vidis,kad ti svoj ponos malo zrtvujes,da on reaguje na to,da te ceni,postuje,da se trudi da vrati ne podjednakom ako zbog neceg ne moze vec priblizno slicnom merom,da kaze '' znaci mi ovo sto si uradila'' ,pa da budete Bonny i Clyde koji niko ne moze d azaustavi ali ponavljam nazalost..... dosta njih....nisu takvi. Radije im ostaju u secanju hladne kucketine,a da te tretiram lose samo da bi me postovao...to nisam ja.

Sarmica
28-06-2011, 15:35
To sam i ja rekla napočetku,obično taj ponos preraste u bezobrazluk i ne umeju ljudi da se zaustave,bokte:ljut:
Većina se vodi onom "ako neće on,što bih ja " i do q:kapa:

Flertusa Cipelic
28-06-2011, 15:48
ljubav je nešto što ne prisiljava i vrijeme nije njen neprijatelj,već ego..a on ima ponos..
mislite li da ponos može da ubija ljubav?

Ne mislim da ego ima svaki ponos.
Pre je to samozivost kao nalicje ega a ne ponos.
To prvo, e sad ponos ne mora da ubija ljubav, sve zavisi ima li zaledjinu...

Raisa
28-06-2011, 16:13
pa da,to,bezobrazluk.


ja jesma mislila na to '' ako on nece sto bih ja'' ali ne u smislu u kom si ti mislila da ja mislim :lol. vec u onom gde stalno za krupnije stvari u vezi ti uvek prva pruzis ruku pa pruzas ruku pa je pruzas...

Ja sam pre bila strasno popustljiva ali,to bih pre vise vezala za to sto sma humanista.Vise od toga sto si los decko mene ce zaboleti sto si los covek,jer uprok svemu jako verujem u ljude. Verujem ali onako,nesrecno,jer znam da moja ver anije opravdana jer su ljudi vecinom losi ali verujem zbog samog ideala verovanja u dobrotu drugog ljudskog bica,ne zbog rezultata. Takodje sam vrlo,vrlo,vrlo nepoverljiva i oprezna. cak iako ti radis neke lose stvari, ili deluje kao da me ne cenis itd, ja cu kruziti i kruziti i kruziti i kruziti oko tebe, proveravati te,analizirati, pogotovo ako te ne poznajem dovoljno dobro,da li ti to stvarno radis samo jer si djubre ili nisi mogao da se javis zbog ovog, radis ovo zbog toga, stalo ti je ali.... hocu jako dobro da upoznam nekog i da vidim konkretne dokaze ( a treba mi puno dok poverujem u njih ) da si los,da me ne cenis jer si eto tako kreten... tako da to ''razumevanje'' koje dajem,onim muskarcima koje ne znam mi je ostalo od te ''popustljivosti''.

Adio
28-06-2011, 23:36
sujeta i bahatost,oholost i samoživost..slažem se pričo,ali ponos u onoj mjeri u kom tvrdoglavo odbijamo da se ,recimo,prvi izjasnimo,javimo..da li je zaista bitno ko će Prvi..i nije li u istinskoj ljubavi svejedno?

I dalje tvrdim "Ne postoji razlog zasto dvoje nije zajedno ako ima mogucnost za to"
Kakav ponos, ne ubija to ljubav vec glupost, sujeta bla bla...
Uostalom, ljubav izaziva ljubav i osecaj je koji se razvija, nista drugo.

DaDole
29-06-2011, 06:43
I dalje tvrdim "Ne postoji razlog zasto dvoje nije zajedno ako ima mogucnost za to"
Kakav ponos, ne ubija to ljubav vec glupost, sujeta bla bla...
Uostalom, ljubav izaziva ljubav i osecaj je koji se razvija, nista drugo.

Sjajno si ovo napisala..i trebalo bi da se ljubav vraća ljubavlju:)

QueenOfClubs
29-06-2011, 13:10
ljubav je nešto što ne prisiljava i vrijeme nije njen neprijatelj,već ego..a on ima ponos..
mislite li da ponos može da ubija ljubav?
Даклем, ево дефиниције поноса:
Ponos je emocija (http://sh.wikipedia.org/wiki/Emocija) ili osjećaj velikoga zadovoljstva samim sobom, te poštovanje samog sebe u "cjelini".

Тему нисам схватила као инат или дурење, како је касније назначено у дискусији.
Тему сам схватила као поштовање самог себе.
Из поштовања према самој себи нећу трпети свашта у вези.
Љубав и узајамно поштовање се код мене подразумева.
Ако било које од та два изостане, вези је крај.

mikili
29-06-2011, 14:29
PONOS i CENA PONOSA


PONOS se definise kao:
Preterano samopostovanje ili cenjenje.
Nerazumno osecanje superiornosti po pitanju talenata, lepote, bogatstva, polozaja i td.
Prezrivo ponasanje ili ophodjenje prema drugima.
Drsko ili arogantno ponasanje i oholo drzanje.
Ima redje dobru konotaciju u smislu osecaja zadovoljstva u vezi nekog uspeha ili poseda, takodje kao razumno i opravdano samopostovanje.

Naravno postoji i druga krajnjost - ponos koji vodi do uobrazenosti, tj sujete.
Sinonimi za ponos su egoizam, arogancija, oholost…
Hebrejski glagol za ponos znaci doslovno rasti u visinu ili uzdizati se.
Ponos je prevaran i destruktivan…

Ponosna osoba mozda ne moze da prepozna da je ponosna i moze pripisati svoje postupke nekim drugim uzrocima da bi na taj nacin izbegla suocavanje sa cinjenicom svog ponosa.Zato ,svaka osoba treba da ispita sebe i svoje motive .
Ponos zamagljuje ispravno razmisljanje i prosudjivanje..
Takodje Ponosna osoba ne vidi realno sebe, ne vidi da je ponosna…
A ponos i sebicnost idu ruku po ruku…

Ponosna osoba je sebicna….
Hvalisanje ili ponos… ponosna osoba je sklona hvalisanu a takodje i samopravicnosti…
Naravno nije isto ako je neko nacelno ponosan ili ako neko ponosno reaguje…
I ako je osoba svesna, razumna, uocice svoju tendenciju ka ponosu…. Moze se reci za nekoga da je ponosan ako ga ponos vodi u zivotu, ako sledi taj put… taj obrazac razmisljanja …. Ponizna osoba ce se ispravljati… I uocice tu losu tendenciju.. Jer zbog nesavrsenosti svi mi naginjemo ka ponosu i zato je potrebno samoispitivanje sebe i svojih motiva…
Apostol Pavle je pokazao potrebu za ispravnim motivom i znanjem koje osoba treba da ima o sebi-
Ponosna osoba je ona koja sebe nedovoljno poznaje.
Mislim da je srz problema bas u tome, sto mnogi ne poznaju sebe dovoljno niti zalaze u svoje motive, niti analiziraju svoju nutrinu… da to rade onda ne bi bili ni ponosni…. Jer ako smo realni prema sebi i svojim dostignucima ne mozemo biti ponosni. Normalno je imati svoje dostojanstvo i ponositi se onim sto jesmo…. Jedino kada idemo iznad toga, iz nepoznavanja dovoljno sebe upadamo u stetan ponos i nadmenost… ili oholost…
Ponos je prevaran… ali nas ne moze prevariti ako smo skloni samoispitivanju i analiziranju sebe i svoje licnosti, svojih htenja, motiva, zelja….; ako tezimo ka istini… ako se suocavamo, ako smo razumni…

“Jer ako neko misli da je nesto, on obmanjuje svoj sopstveni um” (Galatima 6:3)
Sta osecamo prema osobi koja sebe uzdize i koja se ophodi sa krajnjim omalovazavanjem? Da li smo privuceni takvoj licnosti?

Ponos stvara prepreke medju ljudima i gusi komunikaciju.
Ponos cini da osoba na sve druge gleda s visine, tako da uvek izgleda nadmocno. Osoba sa takvim stavom retko kad izusti dobru rec o drugima. Uvek postoji neka negativna fraza…
U delu Thoughts of Gold Words of Silver, ponos je opisan kao “vecno porazavajuci porok. On upropascava osobu, ostavljajuci malo toga dostojnog divljenja”.
Da li je onda imalo cudno sto se niko ne oseca lagodno u prisustvu neke ponosne osobe? U stvari ,cesto je cena ponosa nedostatak pravih prijatelja.
“Za razliku od toga”, nastavlja ista knjiga, “ljudi vole ponizne – ne ponizne koji se ponose time, vec one koji su stvarno ponizni.”..

Poniznost nasuprot ponosu
(razlika izmedju ponosa i poniznosti)

Mozda poniznost mnogi pogresno tumace kao nesto negativno… zbog neznanja njenog pravog znacenja.. ( naravno da poniznost nema veze sa ponizavanjem na sta mnoge asocira ta rec)
Poniznost je osobina jakih ljudi, odlikuje se nesebicnoscu i osnova je mudrosti… i ukjucuje ispravan stav srca. Kao unutrasnja osobina srca manifestuje se u karakternim crtama kao sto su blagost, strpljivost i razumnost; a razumnost ukljucuje popustljivost i prilagodljivost – suprotno od krutosti i nerazumnosti.
Poniznost je odsustvo arogancije i stetnog ponosa..
Dok je ponos prema jednoj definiciji preuvelicavanje sopstvenih vrednosti i ponosne osobe su umisljene i bez razloga imaju previsoko misljenje o sebi, s druge strane ponizne osobe nastoje da posteno i objektivno sagledaju sebe, svesne su svojih slabosti i svoje neznatnosti pred Bogom.One priznaju i raduju ih dobre osobine koje vide kod drugih. Ne zavide drugima niti gaje ljubomoru. Zato je logicno da prava poniznost dobro utice na odnose sa drugima i doprinosi emocionalnoj sigurnosti.

Poniznost je pokazatelj snage

Da bi se dobro shvatila poniznost pravi primer toga je Isus.“Ko se uzvisuje, bice ponizen, a ko se ponizi, bice uzvisen.”
Poniznost je potrebna da bi se moglo dublje razumeti Sveto pismo… Zbog ponosa mnogi ostaju u duhovnoj tami…
Nekim ljudima tesko pada da kazu:”Izvini. Pogresio sam. Bio si u pravu.” Zasto? Previse su ponosni. Ponosna osoba ne prasta ili vrlo tesko prasta…Da li smo spremni oprostiti ako nas je neko uvredio? Ili u svom ponosu, mozda danima ili mesecima gajimo zlovolju, odbijajuci da razgovaramo sa navodnim krivcem. Ili je ignorisemo… Ili se cak upustamo u osvetu?

U suprotnosti sa ovim, ponizna osoba iz ljubavi oprasta. Jer ljubav ne vodi evodenciju o zlu.
Takodje ponosna osoba je nestrpljiva, dok je ponizna strpljiva i dugotrpljiva.
Skromnog je duha, ne ponosnog. Ona je puna postovanja i uljudna.

“Postujte jedan drugoga vise nego sebe.” (Rimljanima 1Da li nekome tesko da ceni tudje sposobnosti i talente kao i da ih pohvaljuje zbog toga? Ili da li neko uvek trazi mane kod drugih kako bi im zaprljao reputaciju? Mozda zbog licnog ponosa ili nesigurnosti…

Takodje ponosna osoba nije mudra jer je nemoguce biti mudar i ponosan…

Jer prava mudrost je ponizna…
Ovo je jedan od nacina na koji se gleda i definisu ova dva pojma,slazete li se sa njima?

baba Tijana
29-06-2011, 14:33
Ne.

ribizla
29-06-2011, 14:49
http://www.youtube.com/watch?v=CUOT-XmPeEk

QueenOfClubs
30-06-2011, 16:49
PONOS i CENA PONOSA


PONOS se definise kao:
Preterano samopostovanje ili cenjenje.
Nerazumno osecanje superiornosti po pitanju talenata, lepote, bogatstva, polozaja i td.
Prezrivo ponasanje ili ophodjenje prema drugima.
Drsko ili arogantno ponasanje i oholo drzanje.
Ima redje dobru konotaciju u smislu osecaja zadovoljstva u vezi nekog uspeha ili poseda, takodje kao razumno i opravdano samopostovanje.

Naravno postoji i druga krajnjost - ponos koji vodi do uobrazenosti, tj sujete.
Sinonimi za ponos su egoizam, arogancija, oholost…
Hebrejski glagol za ponos znaci doslovno rasti u visinu ili uzdizati se.
Ponos je prevaran i destruktivan…

Ponosna osoba mozda ne moze da prepozna da je ponosna i moze pripisati svoje postupke nekim drugim uzrocima da bi na taj nacin izbegla suocavanje sa cinjenicom svog ponosa.Zato ,svaka osoba treba da ispita sebe i svoje motive .
Ponos zamagljuje ispravno razmisljanje i prosudjivanje..
Takodje Ponosna osoba ne vidi realno sebe, ne vidi da je ponosna…
A ponos i sebicnost idu ruku po ruku…

Ponosna osoba je sebicna….
Hvalisanje ili ponos… ponosna osoba je sklona hvalisanu a takodje i samopravicnosti…
Naravno nije isto ako je neko nacelno ponosan ili ako neko ponosno reaguje…
I ako je osoba svesna, razumna, uocice svoju tendenciju ka ponosu…. Moze se reci za nekoga da je ponosan ako ga ponos vodi u zivotu, ako sledi taj put… taj obrazac razmisljanja …. Ponizna osoba ce se ispravljati… I uocice tu losu tendenciju.. Jer zbog nesavrsenosti svi mi naginjemo ka ponosu i zato je potrebno samoispitivanje sebe i svojih motiva…
Apostol Pavle je pokazao potrebu za ispravnim motivom i znanjem koje osoba treba da ima o sebi-
Ponosna osoba je ona koja sebe nedovoljno poznaje.
Mislim da je srz problema bas u tome, sto mnogi ne poznaju sebe dovoljno niti zalaze u svoje motive, niti analiziraju svoju nutrinu… da to rade onda ne bi bili ni ponosni…. Jer ako smo realni prema sebi i svojim dostignucima ne mozemo biti ponosni. Normalno je imati svoje dostojanstvo i ponositi se onim sto jesmo…. Jedino kada idemo iznad toga, iz nepoznavanja dovoljno sebe upadamo u stetan ponos i nadmenost… ili oholost…
Ponos je prevaran… ali nas ne moze prevariti ako smo skloni samoispitivanju i analiziranju sebe i svoje licnosti, svojih htenja, motiva, zelja….; ako tezimo ka istini… ako se suocavamo, ako smo razumni…

“Jer ako neko misli da je nesto, on obmanjuje svoj sopstveni um” (Galatima 6:3)
Sta osecamo prema osobi koja sebe uzdize i koja se ophodi sa krajnjim omalovazavanjem? Da li smo privuceni takvoj licnosti?

Ponos stvara prepreke medju ljudima i gusi komunikaciju.
Ponos cini da osoba na sve druge gleda s visine, tako da uvek izgleda nadmocno. Osoba sa takvim stavom retko kad izusti dobru rec o drugima. Uvek postoji neka negativna fraza…
U delu Thoughts of Gold Words of Silver, ponos je opisan kao “vecno porazavajuci porok. On upropascava osobu, ostavljajuci malo toga dostojnog divljenja”.
Da li je onda imalo cudno sto se niko ne oseca lagodno u prisustvu neke ponosne osobe? U stvari ,cesto je cena ponosa nedostatak pravih prijatelja.
“Za razliku od toga”, nastavlja ista knjiga, “ljudi vole ponizne – ne ponizne koji se ponose time, vec one koji su stvarno ponizni.”..

Poniznost nasuprot ponosu
(razlika izmedju ponosa i poniznosti)

Mozda poniznost mnogi pogresno tumace kao nesto negativno… zbog neznanja njenog pravog znacenja.. ( naravno da poniznost nema veze sa ponizavanjem na sta mnoge asocira ta rec)
Poniznost je osobina jakih ljudi, odlikuje se nesebicnoscu i osnova je mudrosti… i ukjucuje ispravan stav srca. Kao unutrasnja osobina srca manifestuje se u karakternim crtama kao sto su blagost, strpljivost i razumnost; a razumnost ukljucuje popustljivost i prilagodljivost – suprotno od krutosti i nerazumnosti.
Poniznost je odsustvo arogancije i stetnog ponosa..
Dok je ponos prema jednoj definiciji preuvelicavanje sopstvenih vrednosti i ponosne osobe su umisljene i bez razloga imaju previsoko misljenje o sebi, s druge strane ponizne osobe nastoje da posteno i objektivno sagledaju sebe, svesne su svojih slabosti i svoje neznatnosti pred Bogom.One priznaju i raduju ih dobre osobine koje vide kod drugih. Ne zavide drugima niti gaje ljubomoru. Zato je logicno da prava poniznost dobro utice na odnose sa drugima i doprinosi emocionalnoj sigurnosti.

Poniznost je pokazatelj snage

Da bi se dobro shvatila poniznost pravi primer toga je Isus.“Ko se uzvisuje, bice ponizen, a ko se ponizi, bice uzvisen.”
Poniznost je potrebna da bi se moglo dublje razumeti Sveto pismo… Zbog ponosa mnogi ostaju u duhovnoj tami…
Nekim ljudima tesko pada da kazu:”Izvini. Pogresio sam. Bio si u pravu.” Zasto? Previse su ponosni. Ponosna osoba ne prasta ili vrlo tesko prasta…Da li smo spremni oprostiti ako nas je neko uvredio? Ili u svom ponosu, mozda danima ili mesecima gajimo zlovolju, odbijajuci da razgovaramo sa navodnim krivcem. Ili je ignorisemo… Ili se cak upustamo u osvetu?

U suprotnosti sa ovim, ponizna osoba iz ljubavi oprasta. Jer ljubav ne vodi evodenciju o zlu.
Takodje ponosna osoba je nestrpljiva, dok je ponizna strpljiva i dugotrpljiva.
Skromnog je duha, ne ponosnog. Ona je puna postovanja i uljudna.

“Postujte jedan drugoga vise nego sebe.” (Rimljanima 1Da li nekome tesko da ceni tudje sposobnosti i talente kao i da ih pohvaljuje zbog toga? Ili da li neko uvek trazi mane kod drugih kako bi im zaprljao reputaciju? Mozda zbog licnog ponosa ili nesigurnosti…

Takodje ponosna osoba nije mudra jer je nemoguce biti mudar i ponosan…

Jer prava mudrost je ponizna…
Ovo je jedan od nacina na koji se gleda i definisu ova dva pojma,slazete li se sa njima?
Сећам се овога.
Овако је писала Мона некад :aha:

Не, не слажем се са овим дефиницијама.
Имам своје достојанство и не дозвољавам да ме ико гази.
Постоје границе преко којих не прелазим.
Ако због тога нисам мудра, мени не смета. :lol:

Klu
03-07-2011, 09:53
ponos je široka stvar...postoje stvari preko kojih mogu da pređem, ali i preko kojih ne mogu da pređem...misim...eo ova gora već napisala...
...neko bi reko da je to detinjasto blabla...pa da...al šta kad pređe u naviku gaženje moje ličnosti...:/

Moonster
04-07-2011, 22:38
Ponos = temelj ličnosti, ko nema ponosa, nema ni karakter, ukratko rečeno :aha:
Naravno, postoje situacije, kada je vredno poništiti ga, ali samo i jedino ako i druga strana u potpunosti učini isto, radi postizanja nekih drugih ciljeva, koje ponos do određene mere ili potpuno sprečava, kao što je bolje poznavanje osobe, bolja komunikacija, razrešavanje konfliktnih situacija...itd.
Najviše volim one koji dokazuju (ne znam samo kome ili čemu),svoju "veličinu" poništavajući svoj ponos ili svodeći ga na manju meru od one koju zauzima kod tih osoba :aha:
Nismo svi isti niti ćemo ikada biti, niti se rađamo kao isti, niti živimo svi jednako niti umiremo i sahranjujemo se kao jednaki, prema tome, ko ima razloga, mogućnosti ili želju da se uzdiže na bilo koji način iznad drugih koji ga okružuju, neka tako i čini, jer ima i osnova za tako nešto. Ako mu se ikada u životu desi (srećom ne biva često tako), da se spusti na nivo ispod onih iznad kojih se uzdizao, tada će tek shvatiti koliko je bio u pravu kada se uzdizao, kada je bio ponosan, arogantan, ohol i kada se tako ponašao prema ljudima, jer ni sami ljudi se neće drugačije ponašati prema njemu kada bude "pao" od onoga kako se on ponašao prema njima pre, i ne to nema veze sa relacijom: "Kako siješ tako ćeš da žanješ", već sa ljudima koji pričaju o velikim mudrostima i uče druge kako bi trebalo da se ponašaju a ni sami takvima ne pripadaju, to je isto kao da lav uči vuka kako da ovaj bude vegetarijanac, a ni sam lav tako ne radi.
Čast retkim izuzetcima, koji ne zaslužuju gore opisani tretman, ali takve je jako lako prepoznati, pa oni obično taj tretman i nemaju, već onaj koji zaslužuju :aha:

malavelika
06-07-2011, 10:27
ljubav je nešto što ne prisiljava i vrijeme nije njen neprijatelj,već ego..a on ima ponos..
mislite li da ponos može da ubija ljubav?

moze
samo treba dovoljno dugo da se saceka da ponos odradi svoje

Klu
31-07-2011, 19:52
ljubav je nešto što ne prisiljava i vrijeme nije njen neprijatelj,već ego..a on ima ponos..
mislite li da ponos može da ubija ljubav?
ne da može, nego je obavezno ubija...

HAZEL
23-08-2011, 18:49
ljubav je nešto što ne prisiljava i vrijeme nije njen neprijatelj,već ego..a on ima ponos..
mislite li da ponos može da ubija ljubav?

Znam da može. Sujeta ume da ubije ljubav. Iz nehata. :kiss:

Vragolanka
23-08-2011, 22:19
mišljenja sam da je to nezrelo stanje,ali nažalost poznajem prilično formirane ljude koji ne bi progovorili(prvi) ni da im vadiš zdrav zub..koliko se ljudi samo razišlo zbog "naduravanja"..ljubav je zasnovana na našem stepenu svjesnosti,a ne na tome kako se mi osjećamo ili ponašamo..
ljudi zbog sujete i gordosti gube u trenutku kad druga strana jednostavno kaže"E,sad je dosta"..

kad lupiš šakom o sto i kažeš 'dosta!' teško da se radi o sujeti.
za neke se ljubavi ne vredi boriti, za neke se ljude ne vredi boriti... dođe trenutak kada presečeš sa sobom, sa tom osobom, nebitno. nebitno je i da li ti je stalo... samo je pitanje da li i koliko sve to vredi.

i ne vidim kakve veze ljubav ima sa ponosom, jedno je osećanje, drugo vrlina (zavisno od nosioca)... i čisto sumnjam da će neko ko je iole svestan sebe reći: neću ja prvi. ili čekati da prvi korak učini druga strana, i posle se kajati ceo život, naročito ako se nađu dve budale sa principom: nikako ja prvi. a ako je to najbitnije, onda ybg...

Vragolanka
23-08-2011, 22:23
Znam da može. Sujeta ume da ubije ljubav. Iz nehata. :kiss:

nikad nije iz nehata.

Klu
04-09-2011, 12:39
ljubav je nešto što ne prisiljava i vrijeme nije njen neprijatelj,već ego..a on ima ponos..
mislite li da ponos može da ubija ljubav?

može, ali je više ubije sujeta...

Cruz
22-02-2012, 20:20
pitanje koje se namece je sta je dovelo do toga da se ponos u vezi javi, da li je to laz, prevara ili nesto trece.. mislim da je ponos vezan sa principima koje sebi postavljamo, pa tako na primer necemo oprostiti prevaru, a posmatraci ce resi "sacuvala je svoj ponos i dostojanstvo"... jednom kada se ponos javi, tu mesta ljubavi nema...

ljubičica
22-02-2012, 20:44
ljubav je nešto što ne prisiljava i vrijeme nije njen neprijatelj,već ego..a on ima ponos..
mislite li da ponos može da ubija ljubav?ne znam. meni nije..nikad.
ima tu jedna stvar..
da li smatras svoju ljubav kao..slabost, koju treba pobediti.
pa kao, e sad cu bas biti jaka:lol:
e pa necu biti jaka..dacu sve, i vise..jer je ljubav najjace osecanje koje postoji na svetu
pri tom, ja ne nagadjam, ja znam ko sam, znam da sam sve prezivela, i opet cu preziveti,niceg se ne plasim..i zato ne znam sta je ponos. blamirala sam se za medalju onomad:g:, a nisam zbog toga ni gora, ni slabija, ni gluplja..
samo sam pokazala da volim, ponekad.

Sagacity
22-02-2012, 20:52
ljubav je nešto što ne prisiljava i vrijeme nije njen neprijatelj,već ego..a on ima ponos..
mislite li da ponos može da ubija ljubav?
Ako nije prava ljubav, može je ubiti i najmanja sumnja, a neke su ''ubile'' i najmanji tračevi...

Cruz
16-04-2012, 21:56
http://www.youtube.com/watch?v=RaTcYa2-Q10