PDA

Pogledaj Punu Verziju : Pazite šta pričate



kojica
17-07-2011, 08:05
ovde ima dece... :raz_132:

Da li vas pomisao na to da ovo što pišemo čitaju i deca, navodi da vodite računa o
svojim izjavama? Mislite li da za tako nečim uopšte ima potrebe?

Da li znate koja su interesovanja vaše dece? Vodite li računa o tome kako provode
vreme na netu?

kojica
17-07-2011, 17:15
Teško pitanje? :hm:

причалица
18-07-2011, 07:29
nije teško.
nego, kad su deca bila manja zaista sam vodila računa kako koriste internet, ali ima otprilike godinu i po dana kako to uopšte ne radim. moguće je da grešim, ne znam.
povremeno sednem za njihove kompjutere i proverim gde su sve išle, nema ničeg naročitog....nervira me što gledaju dosta horor filmove, naročito mlađa....ali, dobro - ne mogu da se mešam u to, glupo mi je.
znam da su dosta na fejsu, spejsu...šta već. verovatno bih i ja bila da sam u njihovim godinama.

Lujka
18-07-2011, 17:55
ovde ima dece... :raz_132:

Da li vas pomisao na to da ovo što pišemo čitaju i deca, navodi da vodite računa o
svojim izjavama? Mislite li da za tako nečim uopšte ima potrebe?

Da li znate koja su interesovanja vaše dece? Vodite li računa o tome kako provode
vreme na netu?

Ako si mislila na licnu decu.. ja mom detetu cak procitam neke postove ili pak pokazem smesne slike ili video zapis. Ne verujem da me kontrolise sta pisem :lol: tako da, sto se mene licno tice, ne brinem se. :hm: Valjda nisam napisala nesto neprimereno pa da treba da se "ceskam".
Znam koja su mu interesovanja (bar ono sto vidim u istoriji :lol: ). Hvaaaala Bogu pa je prevazisao igranje one igrice World of Warcraft. Uglavnom gleda na Youtube neke smesne, naucne... klipove. Jos sam ja u zaostatku za njim. Par puta se desilo da hocu nesto da mu pokazem a njemu vec odavno poznato.

kojica
19-07-2011, 20:17
:bravo:

ma vas dve mi nešto i niste mustre za ovu temu.. :hm:

neće da se jave oni što zagovaraju droziranje i alkoholisanje... :lol:

mare
19-07-2011, 20:18
zaista, ovde ima dece :mrgreen:

QueenOfClubs
20-07-2011, 17:29
Трудим се да водим рачуна о томе шта пишем, али заиста понекад заборавим.
Што се мог сина тиче, знам да нема налог овде, а искрено, мислим да га ни не занима много.
Он чак ни не гледа шта ја куцкам овде, нити је икад "прислушкивао" шта причам са неким.
Не занима у смислу да смо нас двоје отворени једно према другом и причамо о свему.
Ако га нешто занима, једноставно пита. И увек добије одговор.

Не, не контролишем које сајтове посећује.
Све и да хоћу, не могу.
Он одлично зна како да обрише историју.

Али нећу да контролишем.
Мени је то као кад бих му читала дневник (да га пише).
Много је важније да се прича о свему и корисном и опасном на нету,
а он ако и оде на неки "погрешан" сајт (што ја никако не могу да спречим), знаће шта о томе мислим и то је веома важно.

Не подносим никакву врсту контроле, провере и вребања иза ћошка ма ко да је у питању.
Тиме се губи поверење и поштовање.

Bisernica
20-07-2011, 19:48
Obzirom da ima dece i na forumu ,ali i onih koji posećuju forum kao gosti ,i ne samo
ovaj ,uvek vodim računa šta pišem ,kako i na koji način ću formulisati i ono što je
*škakljivo*,kao što vodim računa i šta i kako govorim u životu.Vodim računa šta pišem
čak i onda kada mi dođe da sve *istresem* onako kako bi mi bio merak tog trenutka.

причалица
22-07-2011, 09:51
e da...što se tiče pisanja po forumu - pišem što mislim. nadam se da to što mislim nije neprilično.

mica
24-07-2011, 15:14
qq..ja ne smem ni da se izjasnim na ovu temu :hm:

причалица
24-07-2011, 15:34
qq..ja ne smem ni da se izjasnim na ovu temu :hm:
e, a kad budeš smela da se izjasniš na ovu temu - deca će da porastu pa će da bude taman :)

mica
24-07-2011, 17:57
e, a kad budeš smela da se izjasniš na ovu temu - deca će da porastu pa će da bude taman :)

ajooj,nece oni meni ovde uci:)

причалица
24-07-2011, 18:12
ajooj,nece oni meni ovde uci:)

izgleda da ćeš morati da ih kontrolišeš, onda :lol:

Raisa
05-08-2011, 13:22
Ja samo mogu da kazem iz jednog ugla-generalno,pazite sta kazete svojoj deci.

ja sam pet ili vise godina morala da slusam kako sam nesposobna,kako od mene nista nece biti,sta sve radim lose,vredjanja,podmevanja,nipodostavanja,ponizavan ja,podjebavanja..on je od mog brata napravio uzasno nesigurnog,plashljivog i osetljivog decka jer ga je doslovno lomio ( fizicki ali pre psihicki ) mislim,njegovi komentari su otprilike '' evo pogledaj tvoju sestru ona bar trenira i radi to savesno,ide,zalomi se,pogle tebe pogledaj na shat lcisi postao si biljka,nikakvim sportom se ne bavis itd itd ako ti se neko i smeje pa hebote smeju ti se sa pravom ,i sta hoces da ides na more sa dva druga i sa pet devojaka,pa sta mislis na shta ces ti da licis pored njih da te neki crnogorac vidi reci ce '' sta ti tu stojis pedercino jedna '' ...sto naravno dovodi da brat postaje sve vise i vise nesiguran,uzasno povucen,al to ga ne zanima mnogo.


jer se on prevrce ocima kad rpicas o emocijama,osecanjima jer Boze moj,moj brat i ja imamo sta da jedemo,obucemo,nije nam hladno,stoga je sve i vise nego savrseno.a to kako se osecamo ponekad zbog njega,za to eventualno dobijes podsmeh,podjebavanje usudis li se pomenuti.

ja sam razmisljala vec duze vreme da pauziram godinu na faksu,i da za tih godinu dana idem na chasove glume,plesa,pevanja,da nastavim redovne treninge,da polozim vozacki, krenem na svoj posao koji sam nasla,i tako sam se radovala takvoj konstrukciji stvari,i sta se desilo? jedva sam natuknula da zelim da pauziram,i vec danima,cak i nedeljama trpim kilometarske govore da cu kopati po kontejnerima,da cu biti propalitet,da verovatno zatrudneti sa nekim koji ce me ostaviti i da cu propasti,da ja ne znam sta hocu u zivotu,da se zajebavam ( iako sam mu ja hiljadu puta rekla da ja izmedju ostalog hocu da pauziram jer ne zelim da neko placa moje greske iz svog dzepa i da cu sama lako zaraditi za sledecu godinu ) pa kako ja nista ne znam,histerishu...moracu tu histeirju da trpim 365 dana u godini,ponizavanja,zajebavanja...jedno je slusati nesto povremeno,drugi je svaki,ili skoro svaki dan slusati isto o sebi,kao da si dzak za boks i neko te samo udara i udara i udara i udara...da ne pominjem da je poceo da vredja mamu preko mene ( moji su razvedeni ) , kako je ona propao covek , ''debela svinja usedelica '', pa kako cu ja biti ista ona....jedva cekam da pobegnem iz zemlje,jer primecujem da se i u meni vec gasi taj zar,budem li ostala par godina duze slomice me i nece u meni vise biti zivota...


nemojte to vasoj deci raditi...ako naprave los izbor,ili gresku,volite ih,nemojte ih osuditi,napasti...

volite ih cak i da budu perachi prozora...dok recimo diskutabilno je da li bi moj tata voleo brata i mene ukoliko slucajno ne bismo hteli da budemo direktori. I tako ukrug...ako je cetvorka sto nije petica,ako si 4.60 sto nije 5,00, ako si medju najbokima sto nisi najbolji,ako je osmica sto nije desetka,sto nisi najbolji na celom faksu..i...

Vragolanka
05-08-2011, 13:42
da potpišem, naročito prvi pasus... kao proizveod svega je u nekoj meri povlačenje u sebe, mada više odbacivanje osobe koja mi je isto radila. okrene se u jednom trenutku sve i kada joj zatrebaš nisi tu. onda se još jednom okrene i on tebi zatreba...? :lol:
u svakom slučaju drugačiji je tretman kasnije kada već imaš svoju decu i kada taj neko više ne može da se iživljava na tebi, što zbog godina, što zbog nezavisnosti, što iz staraha od toga da ćeš joj se suprotstaviti... dovoljno je jednom da pokažeš zube i više nikada neće to uraditi. potražiće slabijeg, onoh kome može da utera strah u kosti, da mu syebe svo samopouzdanje. samo je ovo strašno teško, taj prvi korak.

došla sam posle mnogo godina u situaciju gde su se uloge zamenile... i to se prekinulo. ostale su posledice , memorisano i naplaćeno. ako mi se opet ukaže prilika, opet ću to uraditi. bez obzira što su sada odnosi drugačiji. da je bilo uslova da prekinem sve veze, to bih i uradila, ali nije. tačnije, sa jedniom jesam, sa drugim nisam.
i ovde je manje bitno da li taj neko to radi tebi ili nekome tebi bliskom, opet fasuješ neke repine koje vučeš celog života.
i nikada se nisam dokazivala, ili se trudila da dokažem kako nije tako. jesam nesposobna da napravim dobar izbor? jesam. moja stvar. što je najcrnje, pravila sam ih konstantno, iz inata, ili već čega, pojma nemam... i nikada nisam imala želju da toj osobi budem dobra. delom takva nisam bila dobra ni sebi, ali ko ga ebe, vredelo je.

i kada sebe uhvatim kako kritikujem decu zbog nečega strogo vodim računa da ih ne omalovažavam... i da se kritika odnosi strogo na postupak, nikada na ličnost.

a beg nije rešenje, jer sve to nosiš sa sobom, ma gde otišla i u ma kakvog se dušebrižnika taj dželat jednog dana pretvorio, šteta je već učinjena.

kojica
05-08-2011, 13:42
Ovo baš i nije tema, al nema veze. Naka si se ti izjadala.
Previše si mlada da bi razmišljala o tome šta pričaš pred tuđom decom.
I ti si na neki način dete.

A te pauze nikako nisu dobre.. :nene: Ko je napravio pauzu taj nije ni završio.
Tako da ti možeš da se ljutiš do mile volje. Tvoji roditelji imaju pravo.

Vragolanka
05-08-2011, 13:46
Ovo baš i nije tema, al nema veze. Naka si se ti izjadala.
Previše si mlada da bi razmišljala o tome šta pričaš pred tuđom decom.
I ti si na neki način dete.

A te pauze nikako nisu dobre.. :nene: Ko je napravio pauzu taj nije ni završio.
Tako da ti možeš da se ljutiš do mile volje. Tvoji roditelji imaju pravo.

u vezi čega imaju pravo? oni žive svoje ambcije kroz nju.
a ona najbolje zna da li može, ili ne trenutno... sila ništa dobro ne donosi. naročito ne ovo psihičko iživljavanje.... dete treba podržati u svakoj odluci... nebitno što to nama ne odgovara, poštovati izbor.

Vragolanka
05-08-2011, 13:50
Ko je napravio pauzu taj nije ni završio.

ovo je predrasuda, ljudi završavaju fax sa +30, doduše po mojoj nekoj analizi, promašili su u svim segmentima života, pa ne neki način sebi dižu rejting na polju na kom mogu, ali dobro... završavaju.

kojica
05-08-2011, 13:50
u vezi čega imaju pravo? oni žive svoje ambcije kroz nju.
a ona najbolje zna da li može, ili ne trenutno... sila ništa dobro ne donosi. naročito ne ovo psihičko iživljavanje.... dete treba podržati u svakoj odluci... nebitno što to nama ne odgovara, poštovati izbor.

Ja svojoj deci ne bih dozvolila da naprave pauzu. A to što bi oni u ljutnji povodom toga
bili u stanju da izgovore, ne bih ni slušala.
Mogli bi da besne do mile volje. I da glume žrtve na kojima neko živi svoje ambicije.

Šta ne može? Da zagreje stolicu i spremi ispit? :lol: Na grdnim je mukama.

причалица
05-08-2011, 13:50
poštovati izbor.

da poštuje izbor kao filosofsku kategoriju ili konkretan izbor?
ako je konkretan izbor loš, ne treba se složiti s tim...a ako je ''dete'' veliko kao što je to veštica, onda svakako ne možeš da sprečiš da realizuje izbor, osim fizičkom silom, što je neprihvatljivo.
dakle, treba izraziti neslagnje i ne treba aminovati ako je to loše...pa to bi trebalo da bude uloga roditelja.
a pravljenje pauze u studiranje je loše, to znam.

kojica
05-08-2011, 13:54
ovo je predrasuda, ljudi završavaju fax sa +30, doduše po mojoj nekoj analizi, promašili su u svim segmentima života, pa ne neki način sebi dižu rejting na polju na kom mogu, ali dobro... završavaju.

pa jeste.. sve su omašili.. :kk:
al to je sigurno zato što njihovi roditelji nisu imali neiživljene ambicije..

Vragolanka
05-08-2011, 13:56
Ja svojoj deci ne bih dozvolila da naprave pauzu. A to što bi oni u ljutnji povodom toga
bili u stanju da izgovore, ne bih ni slušala.
Mogli bi da besne do mile volje. I da glume žrtve na kojima neko živi svoje ambicije.

Šta ne može? Da zagreje stolicu i spremi ispit? :lol: Na grdnim je mukama.

a na koji način ćeš ih sprečiti? napravićeš još gore, a oni će uraditi po svom, ili što je još gore, ići će protiv sebe.
ja tako nešto nikada ne bih uradila.
ok, poštujem tvoj izbor, ali budi svestan i posledica, i to je sve što bi dobili od mene. nikako zabrane.

ne možeš ti formiranu osobu da tretiraš kao dete, iako je tvoje, u jednom trenutku više nije dete.

a na koji način im ne bi dozvolila? zabranila bi im tv, igrice, pretila da ćeš ih izbaciti iz kuće? ne kontam...


da poštuje izbor kao folosofsku kategoriju ili konkretan izbor?
ako je konkretan izbor loš, ne treba se složiti s tim...a ako je ''dete'' veliko kao što je to veštica, onda svakako ne možeš da sprečiš da realizuje izbor, osim fizičkom silom, što je neprihvatljivo.
dakle, treba izraziti neslagnje i ne treba aminovati ako je to loše...pa to bi trebalo da bude uloga roditelja.

u redu je ne složiti se, ali ne braniti. već sam kojici objasnila... otprilike nešto kao ti u poslednjoj rečenici.

причалица
05-08-2011, 13:56
ovo je predrasuda, ljudi završavaju fax sa +30, doduše po mojoj nekoj analizi, promašili su u svim segmentima života, pa ne neki način sebi dižu rejting na polju na kom mogu, ali dobro... završavaju.

takvim ljudima ni pauza nije dobrodošla :lol: nemaju vremena za nju.

Vragolanka
05-08-2011, 13:57
pa jeste.. sve su omašili.. :kk:
al to je sigurno zato što njihovi roditelji nisu imali neiživljene ambicije..

odnos sa roditeljima je temelj svih pravih i pogrešnih izbora u životu, način na koji sebe gledaš, ma ko bio ili ne bio i ma šta postigao u životu, naučiti da vrednuješ sebe.

srećom, nisi doživela da ti neki počupa korenje.

Vragolanka
05-08-2011, 14:00
takvim ljudima ni pauza nije dobrodošla :lol: nemaju vremena za nju.

ni sam fax nije garancija da ćeš ili si uspeo, imaš samo jedan atest više, koji daleko od toga da podržava inteligenciju, ili status. treba se snalaziti u svakom slučaju, niko ti dobre prilike neće bacati pod noge.

kojica
05-08-2011, 14:01
a na koji način ćeš ih sprečiti? napravićeš još gore, a oni će uraditi po svom, ili što je još gore, ići će protiv sebe.
ja tako nešto nikada ne bih uradila.
ok, poštujem tvoj izbor, ali budi svestan i posledica, i to je sve što bi dobili od mene. nikako zabrane.

ne možeš ti formiranu osobu da tretiraš kao dete, iako je tvoje, u jednom trenutku više nije dete.

a na koji način im ne bi dozvolila? zabranila bi im tv, igrice, pretila da ćeš ih izbaciti iz kuće? ne kontam...

Izbacila? :hm:

Pa ne bi to bilo izbacivanje. Ako već misle da tako usijane glave mogu nešto da postignu, nek se onda lepo
zaposle, izdržavaju sami sebe, pa nek glume i plešu posle posla do mile volje.
Možda bi iz takve pauze nešto i naučili.
A posle pauze nek sami finansiraju nastavak školovanja.

причалица
05-08-2011, 14:05
ni sam fax nije garancija da ćeš ili si uspeo, imaš samo jedan atest više, koji daleko od toga da podržava inteligenciju, ili status. treba se snalaziti u svakom slučaju, niko ti dobre prilike neće bacati pod noge.

pa dobro, nisam ni rekla da je završeni fakultet garancija bilo čega....ali, zar bi svom detetu rekla, s obzirom na tvoj stav, ''moje je mišljenje da ne treba da učiš jer bla bla bla bla''....?


Izbacila? :hm:

Pa ne bi to bilo izbacivanje. Ako već misle da tako usijane glave mogu nešto da postignu, nek se onda lepo
zaposle, izdržavaju sami sebe, pa nek glume i plešu posle posla do mile volje.
Možda bi iz takve pauze nešto i naučili.
A posle pauze nek sami finansiraju nastavak školovanja.

al si stroga :qq:

Vragolanka
05-08-2011, 14:06
Izbacila? :hm:

Pa ne bi to bilo izbacivanje. Ako već misle da tako usijane glave mogu nešto da postignu, nek se onda lepo
zaposle, izdržavaju sami sebe, pa nek glume i plešu posle posla do mile volje.
Možda bi iz takve pauze nešto i naučili.
A posle pauze nek sami finansiraju nastavak školovanja.

emotivna ucena.
osamostaliti ih treba nezavisno od upisa na fax. i mnogo pre toga. ne finansijski koliko emotivno.
naučiće da moć ima onaj koji ima novac, ništa više.

Vragolanka
05-08-2011, 14:09
pa dobro, nisam ni rekla da je završeni fakultet garancija bilo čega....ali, zar bi svom detetu rekla, s obzirom na tvoj stav, ''moje je mišljenje da ne treba da učiš jer bla bla bla bla''....?

to nije moj stav, niti sam tako nešto rekla.
moje je mišljenje da uvek treba da uči i da će im se (možda... mada im ovo ne bih rekla) jednoga dana isplatiti, ali takođe trebaju da shvate da ne uče mene radi, već sebe. i neka se zapitaju šta hoće, šta mogu i koliko je pauza dobra za njih i šta dobijaju time, sem prolongiranja izvršenja nekih obaveza, ili ambicija, svejedno.

причалица
05-08-2011, 14:23
to nije moj stav, niti sam tako nešto rekla.
moje je mišljenje da uvek treba da uči i da će im se (možda... mada im ovo ne bih rekla) jednoga dana isplatiti, ali takođe trebaju da shvate da ne uče mene radi, već sebe. i neka se zapitaju šta hoće, šta mogu i koliko je pauza dobra za njih i šta dobijaju time, sem prolongiranja izvršenja nekih obaveza, ili ambicija, svejedno.

ok.

mikili
05-08-2011, 15:09
Ja se slazem i sa kojom i sa pricom.Pravila igre se svuda postuju,moraju i u porodici.Cak mislim da je kod nas postalo zabrinjavajuce da -deca-i sa tideset i kusur godina zive sa roditeljima,studiraju,pauziraju,odmaraju se..Pri tom za sebe imaju najraznovrsnije izgovore ,opravdanja,cekaju optimalne uslove,sanse,svaki dan bi pocinjali nesto drugo ,a nikako se ne bi uhvatili u kostac sa zivotom.

Vragolanka
05-08-2011, 16:57
čija pravila?

Vragolanka
05-08-2011, 17:02
Ja se slazem i sa kojom i sa pricom.Pravila igre se svuda postuju,moraju i u porodici.Cak mislim da je kod nas postalo zabrinjavajuce da -deca-i sa tideset i kusur godina zive sa roditeljima,studiraju,pauziraju,odmaraju se..Pri tom za sebe imaju najraznovrsnije izgovore ,opravdanja,cekaju optimalne uslove,sanse,svaki dan bi pocinjali nesto drugo ,a nikako se ne bi uhvatili u kostac sa zivotom.

sa ovim se slažem... samo, mogu ta 'deca' da budu u braku, imaju svoju decu i opet emotivno, ili kako god da zavise od roditelja... mislim pre svega na patološku vezanost, pri čemu brak trpi. tako da je nebitno da li će to dete naći 'dobar izgovor' za prekid studija, nezaposlenost, propali brak, ili bilo šta drugo... naći će ga i svu krivicu svaliti na drugoga.
u nekom dobu ipak treba preuzeti odgovornost za svoj život i svoje postupke.. i tome ih prvenstveno treba naučiti. sve ostalo se da popraviti.

mikili
05-08-2011, 18:56
čija pravila?

Zivotna pravila,da za posledice svog ponasanja sam snosis odgovornost,da budes zrela i promisljena ososba,da budes spreman da se nosis sa onim sto tvoja odluka proizvede,da ne trcis posle kod roditelja i trazis opravdanje u svemu osim u samoj sebi.

причалица
22-08-2011, 09:26
nekad pomislim da to što se priča pred decom (ili se ne priča pred njima) i nije mnogo važno....da je najvažnije ponašanje pred decom....da to deca najbolje ''kapiraju'' i kopiraju i shvataju bez reči.
sasvim dobro znaju šta je dobar a šta loš postupak...nema potrebe za objašnjevanjem.