PDA

Pogledaj Punu Verziju : Da li je današnje obrazovanje adekvatno za našu decu?



ЖениМиСе
31-07-2011, 16:17
Mislim da današnje šlostvo traži previše od đaka, trpaju im u glave neke informacije koje im neće trebati nikada u životu, a da ne pričam o preteškim školskim torbama. Smatram da bi već od osnovne škole trebalo krenuti sa usmerenim obrazovanjem. Kao obavezne predmete bih ostavio samo srpski, matematiku i fizičko, a sve ostale bih stavio kao izborne predmete. Lično smatram da je to ispravno ali bih ipak voleo da čujem i druga mišljenja?

mare
31-07-2011, 16:26
Evo jedna informacija iz prve ruke. :)
Tačno je to da se stavlja mnogo toga što nije potrebno, kao što je tačno da se mnoge potrebne stvari izostavljaju u školstvu. Na primer, nekome fizika ne ide od ruke, a nastavnici su toliko ubeđeni da svako može to da nauče i uopšte ne popuštaju. Kao što nekome npr. hemija od ruke, ali to nikoga ne zanima i on je primoran da uči isto što i ostali đaci sa osnovnim ili nikakvim znanjem iz hemije.
Ovo o teškim školskim torbama je tačno, ali negde do četvrtog razreda osnovne.. Kasnije, od petog retko ko nosi sve knjige, osim ako nastavnik ne insistira. Tu bi bilo dobro uvesti ormariće za teške knjige ili opremu za fizičko, blokove i pribor za likovno.
Zatim, nastavnici koji insistiraju na nošenje svih knjiga iz njihovih predmeta (npr. srpski: čitanka, radna sveska, gramatika, sveska za školu i domaće zadatke) ili nemaju decu pa ne znaju kakva je to muka, ili su jako zli. :lol:
Ovo oko izbornih predmeta je odlična ideja, mada smatram da nikada neće biti uvedena, jer u Srbiji nastavnici budu srećni ukoliko neko dođe na čas koji je neophodan (srpski jezik npr.) a teško da bi se neko zanimao i za izborne predmete, jer kada bi ta mogućnost postojala, većina da kažem lenjih đaka bi išla samo na obavezne predmete, iako ih ni to ne zanima.

Klu
31-07-2011, 19:47
naravno da nije...
...previše nebitnih stvari se uči, pune dečje glave glupostima i nebitnim informacijama...
...srećom, uvek sam u toku šta uči i uvek mu skrenem pažnju da mu određena oblast neće trebati u životu ili će mu trebati...

ЖениМиСе
01-08-2011, 10:13
Evo jedna informacija iz prve ruke. :)
Tačno je to da se stavlja mnogo toga što nije potrebno, kao što je tačno da se mnoge potrebne stvari izostavljaju u školstvu. Na primer, nekome fizika ne ide od ruke, a nastavnici su toliko ubeđeni da svako može to da nauče i uopšte ne popuštaju. Kao što nekome npr. hemija od ruke, ali to nikoga ne zanima i on je primoran da uči isto što i ostali đaci sa osnovnim ili nikakvim znanjem iz hemije.
Ovo o teškim školskim torbama je tačno, ali negde do četvrtog razreda osnovne.. Kasnije, od petog retko ko nosi sve knjige, osim ako nastavnik ne insistira. Tu bi bilo dobro uvesti ormariće za teške knjige ili opremu za fizičko, blokove i pribor za likovno.
Zatim, nastavnici koji insistiraju na nošenje svih knjiga iz njihovih predmeta (npr. srpski: čitanka, radna sveska, gramatika, sveska za školu i domaće zadatke) ili nemaju decu pa ne znaju kakva je to muka, ili su jako zli. :lol:
Ovo oko izbornih predmeta je odlična ideja, mada smatram da nikada neće biti uvedena, jer u Srbiji nastavnici budu srećni ukoliko neko dođe na čas koji je neophodan (srpski jezik npr.) a teško da bi se neko zanimao i za izborne predmete, jer kada bi ta mogućnost postojala, većina da kažem lenjih đaka bi išla samo na obavezne predmete, iako ih ni to ne zanima.

E vidiš tu nastupa nastavnički um, kako zainteresovati te lenje đake da bi saslušali njihovo predavanje. Ja bih čak išao toliko daleko da bih uveo ocenjivanje nastavnika od strane đaka na primer koliko je čas bio intersantan, koliko su korisnih informacija dobili u toku časa itd.

kojica
01-08-2011, 10:18
Pa ne znam baš.. :hm: kako ćeš znati unapred da li ti ide fizika ili ne..
Osim toga u osnovnoj školi se ne uči ništa komplikovano iz fizike ili hemije, već neke
osnove.

ЖениМиСе
01-08-2011, 10:29
Pa ne znam baš.. :hm: kako ćeš znati unapred da li ti ide fizika ili ne..
Osim toga u osnovnoj školi se ne uči ništa komplikovano iz fizike ili hemije, već neke
osnove.

Ali u odma u startu nepotrebne sem ako u budućnosti dete ne želi da studira farmaciju ili nešto slično. Sad malo da karikiram ali zašto bi neko učio bezpotrebno neke teorije iz fizike ako ga to ne zanima ili anatomiju ljdskog tela iz biologije, a da ne spominjem likovno i muzičko.

Zaga
01-08-2011, 10:53
...nije...i nema šanse da me neko ubedi u suprotno....

em sam majka osnovnoškolca ,em sam prosvetar....

ЖениМиСе
01-08-2011, 11:01
...nije...i nema šanse da me neko ubedi u suprotno....

em sam majka osnovnoškolca ,em sam prosvetar....

pa dobro ali ajde onda objasni šta se još koristi primenjeno u životu posle školovanja osim maternjeg jezika i matematike eventualno geografije za čitanje karata ako slučajno zalutamo na putu kada krenemo na godišnji odmor.

Zaga
01-08-2011, 11:14
....ajde krenuću redom...možda bude i više postova..u zavisnosti od inspiracije....

krećem sa maternjim jezikom....
da li ste videli prijemni ispit za srednju školu ove godine?????
moje koleginice su umirale od smeha,ali su se i osećale prevarene...zašto????
zato što je program u Oš takav da decu strahovito bombarduju gramatikom u neograničenim količinama...
kažu dete treba da izađe opismenjeno iz Oš...
pa recite mi koji će mu klinac SINTAGMA U sedmom razredu OŠ??????
da li uopšte može da je razume....?????
da li je primenjuje????

mnogo toga još mogu da navedem,ali ni ja ovako matora ne mogu da popamtim šta sve uče iz gramatike...
i živo me zanima kako ne pomešaju sve to što uče...?????
zaista preterano....

matematika....
opet prenatrpano....

neko je spomenuo fizičko...
pošto sam profesor fizičkog u školi,mogu najadekvatnije da odgovorim na ovu tematiku....
slažem se da je posle mate i srpskog,najvažniiji predmet fizičko,mada to mnogi osporavaju...
puno ljudi ne razmišlja ili ne zna koliko su nam deca osakaćena današnjim načinom života...
zato im je fizička aktivnost neophodna....da bi rasli zdravije!!!!!!!

ali i tu se javljaju problemi...
ako je nastavnik krut i slepo se drži plana i programa propisanoog od strane ministarstva,deca kojoj on predaje će zamrzeti fizičko...
norme koje Ministarstvo predviđa nisu normalne za decu tog uzrasta u današnje vreme...
ja,lično,prepišem iz Službenog glasnika sve po PS-u,ali nastavu modelujem u skladu sa raspoloženjem,vremenom,dobom dana,uzrastom,njihovim mogućnostima (jer ih dovoljno poznajem,da znam kolike su njihove maximalne mogućnosti ),na kraju krajeva i u zavisnosti od predmeta koji ih je eventualno prethodno iscrpeo....zamislite da su imali dva kontrolna pre mog časa i onda se jaoš ja nadovežem pa im udarim najteže sastave u gimnastici...tu rezultata nemaaaaaaaaa,a mogućnost povreda je mnogo veća....

ja uvek imam neke ideje,ali nas obične prosvetare koji radimo sa decom niko ništa ne pita...
mi smo tu samo da ćutimo i radimo,jer zaboga,posao koji obavljamo je prosto prošireno toliko lak da bi ga svako poželeo...
ali ti koji tako misle,greše...

mare
01-08-2011, 11:19
neko je spomenuo fizičko...
pošto sam profesor fizičkog u školi,mogu najadekvatnije da odgovorim na ovu tematiku....
slažem se da je posle mate i srpskog,najvažniiji predmet fizičko,mada to mnogi osporavaju...
puno ljudi ne razmišlja ili ne zna koliko su nam deca osakaćena današnjim načinom života...
zato im je fizička aktivnost neophodna....da bi rasli zdravije!!!!!!!

ali i tu se javljaju problemi...
ako je nastavnik krut i slepo se drži plana i programa propisanoog od strane ministarstva,deca kojoj on predaje će zamrzeti fizičko...
norme koje Ministarstvo predviđa nisu normalne za decu tog uzrasta u današnje vreme...
ja,lično,prepišem iz Službenog glasnika sve po PS-u,ali nastavu modelujem u skladu sa raspoloženjem,vremenom,dobom dana,uzrastom,njihovim mogućnostima (jer ih dovoljno poznajem,da znam kolike su njihove maximalne mogućnosti ),na kraju krajeva i u zavisnosti od predmeta koji ih je eventualno prethodno iscrpeo....zamislite da su imali dva kontrolna pre mog časa i onda se jaoš ja nadovežem pa im udarim najteže sastave u gimnastici...tu rezultata nemaaaaaaaaa,a mogućnost povreda je mnogo veća....


Svaka čast što se držiš programa, ja takvog nastavnika nikad nisam sreo. Svi su u fazonu da dečacima daju loptu za fudbal, a devojčice ne moraju ni da rade fizičko. I posle kada moraju da "pitaju" odnosno da se uradi neka vežba ili tako nešto zbog ocene, prvo se ljute što niko ne zna, ali kasnije svima daju pet, jer shvate da niko tu vežbu nije ni pokazao, a tek vežbao.

Zaga
01-08-2011, 11:29
Svaka čast što se držiš programa, ja takvog nastavnika nikad nisam sreo. Svi su u fazonu da dečacima daju loptu za fudbal, a devojčice ne moraju ni da rade fizičko. I posle kada moraju da "pitaju" odnosno da se uradi neka vežba ili tako nešto zbog ocene, prvo se ljute što niko ne zna, ali kasnije svima daju pet, jer shvate da niko tu vežbu nije ni pokazao, a tek vežbao.


a pa moraju da odu od mene iz škole opismenjeni što se tiče osnovnog znanja iz fizičkog....
a to je....

moraju da znaju vežbe oblikovanja,redosled kako se zagreva telo za napore....
treba da znaju čemu koja vežba služi,odnosno da znaju da osete mišićne grupe koje učestvuju u datoj vežbi...
ako ne osećaju,treba da znaju da tada pogrešno rade određenu vežbu i da treba da isprave način rada...
naravno,tome ih učim 4 godine,svaki čas...

zatim,osnovne stvari iz trčanja...tehnike za sprinterska i istrajna trčanja....
ne mora da trči ko maratonac,ali treba da zna način kako se trče sprinterske a kako trke na više stitine metara....
treba da zna tehniku bacanja kugle,položaj ruke,kretanje nogu,da se ne bi povredili,ako u srednjoj školi to budu tražili od njih da rade...
za skok u dalj nemam adekvatne uslove,pa ne mogu to da radim...radim samo skok u dalj iz mesta,ali to nije to....

gimnastika...
imam samo mogućnost da radim sa njima parter i preskok,pa se trudim da tu što više elemenata savladamo koliko je to u njihovim mogućnostima....
naravno da ne mogu isto da rade deca sa idealnim antrometrijskim karakteristikama i deca koja su gojazna,pa prilagođavam i rad i ocenjivanje....

sportovi su svi zastupljeni u toku 4 godine,tako da izađu od mene obučeni i za rukomet,i za košarku,i za odbojku,i za fudbal....

ali uvek se dogovaramo kada ćemo i kako šta raditi....
naravno da sam ja kao profesor arbitar na kraju kako će izgledati čas,ali poštujem njihove želje....
i na kraju,sve se može postići dogovorom i kompromisom...

ЖениМиСе
01-08-2011, 11:31
....ajde krenuću redom...možda bude i više postova..u zavisnosti od inspiracije....

krećem sa maternjim jezikom....
da li ste videli prijemni ispit za srednju školu ove godine?????
moje koleginice su umirale od smeha,ali su se i osećale prevarene...zašto????
zato što je program u Oš takav da decu strahovito bombarduju gramatikom u neograničenim količinama...
kažu dete treba da izađe opismenjeno iz Oš...
pa recite mi koji će mu klinac SINTAGMA U sedmom razredu OŠ??????
da li uopšte može da je razume....?????
da li je primenjuje????

mnogo toga još mogu da navedem,ali ni ja ovako matora ne mogu da popamtim šta sve uče iz gramatike...
i živo me zanima kako ne pomešaju sve to što uče...?????
zaista preterano....

matematika....
opet prenatrpano....

neko je spomenuo fizičko...
pošto sam profesor fizičkog u školi,mogu najadekvatnije da odgovorim na ovu tematiku....
slažem se da je posle mate i srpskog,najvažniiji predmet fizičko,mada to mnogi osporavaju...
puno ljudi ne razmišlja ili ne zna koliko su nam deca osakaćena današnjim načinom života...
zato im je fizička aktivnost neophodna....da bi rasli zdravije!!!!!!!

ali i tu se javljaju problemi...
ako je nastavnik krut i slepo se drži plana i programa propisanoog od strane ministarstva,deca kojoj on predaje će zamrzeti fizičko...
norme koje Ministarstvo predviđa nisu normalne za decu tog uzrasta u današnje vreme...
ja,lično,prepišem iz Službenog glasnika sve po PS-u,ali nastavu modelujem u skladu sa raspoloženjem,vremenom,dobom dana,uzrastom,njihovim mogućnostima (jer ih dovoljno poznajem,da znam kolike su njihove maximalne mogućnosti ),na kraju krajeva i u zavisnosti od predmeta koji ih je eventualno prethodno iscrpeo....zamislite da su imali dva kontrolna pre mog časa i onda se jaoš ja nadovežem pa im udarim najteže sastave u gimnastici...tu rezultata nemaaaaaaaaa,a mogućnost povreda je mnogo veća....

ja uvek imam neke ideje,ali nas obične prosvetare koji radimo sa decom niko ništa ne pita...
mi smo tu samo da ćutimo i radimo,jer zaboga,posao koji obavljamo je prosto prošireno toliko lak da bi ga svako poželeo...
ali ti koji tako misle,greše...

eto sve ovo gore navedeno samo potvrđuje činjenicu da osnovno obrazovanje uopšte nije prilagođeno đaku, ali tu teško da će da se nešto promeni u skorije vreme. Uglavnom gradivo treba drastično smanjiti, većinu predmeta kao što sam rekao ranije treba staviti kao izborne, uvesti ocenjivanje nastavnika od strane učenika takođe spomenuto u jednom od ranijih postova.

Koga zanima, a trebalo bi sve ode može da pročita sveobuhvatnu analizu sistema osnovnog obrazovanja
http://www.mp.gov.rs/resursi/dokumenti/dok252-srp-UNI_sveobuhvatna.pdf

Zaga
01-08-2011, 11:34
...e jedino se ne slažem sa ocenjivam nastavnika od strane učenika,pogotovo u osnovnoj školi...
vrlo škakljivo....i vrlo nestručno....
a s obzirom kakva su im prava data,nikada to ne bi bilo objektivno,veruj mi....

ЖениМиСе
01-08-2011, 11:36
...e jedino se ne slažem sa ocenjivam nastavnika od strane učenika,pogotovo u osnovnoj školi...
vrlo škakljivo....i vrlo nestručno....
a s obzirom kakva su im prava data,nikada to ne bi bilo objektivno,veruj mi....

konkretno sam mislio na ocenjivanje tipa koliko ih je zainteresovalo predavanje nastavnika i koliko im je bilo jasno predavanje.

Zaga
01-08-2011, 11:39
konkretno sam mislio na ocenjivanje tipa koliko ih je zainteresovalo predavanje nastavnika i koliko im je bilo jasno predavanje.

...e tako bi i moglo nešto...ali bi moralo da bude jaaaaaaaako dobro osmišljeno...mislim,modul kako bi se to realizovalo,jer na brzinu,samo da bi se uvelo tako nešto,opet bi ispalo nakaradno,kao što je ispala nakaradna i ova kao reforma školstva....
u stvari,samo su unazadili školstvo i onemogućili deci bolji prijem informacija....

nekad su odeljenja bila od 18-24 učenika...sada su od 28-33...
u kojim uslovima je lakše raditi....????
u kojim uslovima ima više vremena za individualniji rad...????

mare
01-08-2011, 11:44
...e tako bi i moglo nešto...ali bi moralo da bude jaaaaaaaako dobro osmišljeno...mislim,modul kako bi se to realizovalo,jer na brzinu,samo da bi se uvelo tako nešto,opet bi ispalo nakaradno,kao što je ispala nakaradna i ova kao reforma školstva....
u stvari,samo su unazadili školstvo i onemogućili deci bolji prijem informacija....

nekad su odeljenja bila od 18-24 učenika...sada su od 28-33...
u kojim uslovima je lakše raditi....????
u kojim uslovima ima više vremena za individualniji rad...????

A šta se desilo u reformi, osim što smo izgubili časove, mislim, ništa se nije promenilo, makar za učenike? :lol:

Individualni rad je stvar koja takođe ne postoji.. samo se ispredaju lekcije na brzinu i to je to. Sledeći čas moraš to da znaš, od reči do reči, i eto 5! Nije bitno da li si ti razumeo to, da li imaš nešto svoje da dodaš, da li te ta tema interesuje itd..

Ovo oko ocenjivanja bi propalo u startu.. :aha:

Zaga
01-08-2011, 11:46
A šta se desilo u reformi, osim što smo izgubili časove, mislim, ništa se nije promenilo, makar za učenike? :lol:

Individualni rad je stvar koja takođe ne postoji.. samo se ispredaju lekcije na brzinu i to je to. Sledeći čas moraš to da znaš, od reči do reči, i eto 5! Nije bitno da li si ti razumeo to, da li imaš nešto svoje da dodaš, da li te ta tema interesuje itd..

Ovo oko ocenjivanja bi propalo u startu.. :aha:


šta da ti kažem,a da te ne razočaram još više..
sve je kako si napisao...na žalost....

ЖениМиСе
01-08-2011, 11:52
...e tako bi i moglo nešto...ali bi moralo da bude jaaaaaaaako dobro osmišljeno...mislim,modul kako bi se to realizovalo,jer na brzinu,samo da bi se uvelo tako nešto,opet bi ispalo nakaradno,kao što je ispala nakaradna i ova kao reforma školstva....
u stvari,samo su unazadili školstvo i onemogućili deci bolji prijem informacija....

nekad su odeljenja bila od 18-24 učenika...sada su od 28-33...
u kojim uslovima je lakše raditi....????
u kojim uslovima ima više vremena za individualniji rad...????

po meni bi bilo idealno da se prave odeljenja od 10 do 15 đaka, vama bi bilo lakše a automatski bi se otvorila i nova radna mesta u prosveti i tako automatski smanjila nezaposlenost.

Zaga
01-08-2011, 11:55
po meni bi bilo idealno da se prave odeljenja od 10 do 15 đaka, vama bi bilo lakše a automatski bi se otvorila i nova radna mesta u prosveti i tako automatski smanjila nezaposlenost.
...uz sve to,zamisli koliko bi nastavnik imao vremena da posveti pažnje svakom učeniku ponaosob ....
ali to nije cilj ovih žutih...njima je cilj da se potrpaju u sve upravne odbore,da kradu gde stignu,a za decu ih bole ona stvar....

kad samo čujem u kakvom stanju rade neke škole,sramota me da kažem da sam prosvetar....

ЖениМиСе
01-08-2011, 11:57
...uz sve to,zamisli koliko bi nastavnik imao vremena da posveti pažnje svakom učeniku ponaosob ....
ali to nije cilj ovih žutih...njima je cilj da se potrpaju u sve upravne odbore,da kradu gde stignu,a za decu ih bole ona stvar....

kad samo čujem u kakvom stanju rade neke škole,sramota me da kažem da sam prosvetar....

eto napokon smo stigli i do toga zašto sam otvorio temu

Zaga
01-08-2011, 11:59
eto napokon smo stigli i do toga zašto sam otvorio temu
...ne voleš žute....????:raz_068:

el to sme ovde da se kaže...?????

ЖениМиСе
01-08-2011, 12:02
...ne voleš žute....????:raz_068:

el to sme ovde da se kaže...?????

ne volem ni jedne, ali ako se kojim slučajem oženim i dobijem dete želim da ima što kvalitetnije obrazovanje da pripremljeno ode u svet.
kako trenutno stoji stvar ovo današnje obrazovanje je bilo adekvatno tamo negde 1945 godine a sve posle toga je mlaćenje prazne slame.

Zaga
01-08-2011, 12:04
ne volem ni jedne, ali ako se kojim slučajem oženim i dobijem dete želim da ima što kvalitetnije obrazovanje da pripremljeno ode u svet.
kako trenutno stoji stvar ovo današnje obrazovanje je bilo adekvatno tamo negde 1945 godine a sve posle toga je mlaćenje prazne slame.

...baš ne znam da li će to iko od nas doživeti...ali neću da gubim nadu i iluzije ....baš zbog sve dece kojoj sam predavala,kojoj predajem i kojima ću predavati....

ЖениМиСе
01-08-2011, 12:10
...baš ne znam da li će to iko od nas doživeti...ali neću da gubim nadu i iluzije ....baš zbog sve dece kojoj sam predavala,kojoj predajem i kojima ću predavati....

Ja se samo nadam da će nekom konačno dopreti do malog mozga da je formalno obrazovanje propala stvar i da treba što pre početi sa usmerenim obrazovanjem u OŠ. Sviđa mi se što sam pročitao u jednom broju sveta kompjutera da se na časovima inforatike uči još nešto osim igranja igrica. Mislim da u 5 ili 6 razredu sad počinju da uče osnove web dizajna.

причалица
01-08-2011, 17:34
Mislim da današnje šlostvo traži previše od đaka, trpaju im u glave neke informacije koje im neće trebati nikada u životu, a da ne pričam o preteškim školskim torbama. Smatram da bi već od osnovne škole trebalo krenuti sa usmerenim obrazovanjem. Kao obavezne predmete bih ostavio samo srpski, matematiku i fizičko, a sve ostale bih stavio kao izborne predmete. Lično smatram da je to ispravno ali bih ipak voleo da čujem i druga mišljenja?

deca treba što više da uče, naravno ne u obliku koji im je omogućen decenijama unazad...nego treba gradivo prilagoditi... a što mislim da treba što više da uče?
pa zato što najviše nauče do 25. godine života, sve ostalo je puko usmeravanje i stručnost.
širina znanja je, po meni, neophodna...a ko želi samo stručnjake - već ih ima. ima mnogo usko ograničenih ljudi koji ne znaju mnogo osim svoje struke.

ЖениМиСе
01-08-2011, 19:05
deca treba što više da uče, naravno ne u obliku koji im je omogućen decenijama unazad...nego treba gradivo prilagoditi... a što mislim da treba što više da uče?
pa zato što najviše nauče do 25. godine života, sve ostalo je puko usmeravanje i stručnost.
širina znanja je, po meni, neophodna...a ko želi samo stručnjake - već ih ima. ima mnogo usko ograničenih ljudi koji ne znaju mnogo osim svoje struke.

Slažem se ja da deca treba da uče ali nastava treba da bude prilagođena njihovom uzrastu, i naravno da uče nešto što će im koristiti u daljem životu, a ne da im u glavu tovare na hiljade nekorisnih informacija. Ajd sad ja možda i preterujem ali davno je prošlo vreme kada je dobar savet bio "idi u školu, budi dobar đak da možeš da nađeš dobar posao" u današnje vreme se tako samo stvara sirotinja. Ja bih to rekao ovako: Idi u školu budi dobar đak i nauči kako se pravi novac. Nemoj da radiš za novac, neka novac radi za tebe.

mikili
01-08-2011, 21:41
Slažem se ja da deca treba da uče ali nastava treba da bude prilagođena njihovom uzrastu, i naravno da uče nešto što će im koristiti u daljem životu, a ne da im u glavu tovare na hiljade nekorisnih informacija. Ajd sad ja možda i preterujem ali davno je prošlo vreme kada je dobar savet bio "idi u školu, budi dobar đak da možeš da nađeš dobar posao" u današnje vreme se tako samo stvara sirotinja. Ja bih to rekao ovako: Idi u školu budi dobar đak i nauči kako se pravi novac. Nemoj da radiš za novac, neka novac radi za tebe.

Osnovna skola se tako i zove jer u njoj dobijaju ono osnovno sto im je potrebno,ne znam gde to uce i u kojem sistemu obrazovanja kako se pravi novac.A ipak je ta recenica za koju si rekao da ne vazi i te kako vazna.Biti dobar djak znaci razvijati kod sebe zelju da citas,siris vidike,otkrivas sferu interesovanja,pronalazis ono sto ce ti omoguciti da iskazes svoje sposobnosti,otkrijes svoje talente,na kraju krajeva da budes uspesan u onome sto radis.A drugo je pitanje da li ces zaraditi i veliki novac.Kukamo na nase obrazovanje,tvrdimo da nije nikakvo,ali znam da su se moji rodjaci odselili u SAd i da su imali klinca u sedmom razredu.posebno ih je brinulo kako ce se uklopiti sa skolom i bili su prezadovoljni,njihov mali je za one tamo bio genijalac po znanju,cudio se kakve gluposti resavaju na nekim vaznim testovima, apojedine stvari iz opsteg poznavanja sveta,geografije,istorije da ne pominjem.

причалица
02-08-2011, 09:09
Ja bih to rekao ovako: Idi u školu budi dobar đak i nauči kako se pravi novac.

takva škola ne postoji, kreš. novac ili umeš ili ne umeš da zaradiš, ili umeš ili ne umeš da iskoristiš priliku, ili umeš ili ne umeš da se snađeš u datim životnim okolnostima.
ne slažem se da osobe koje idu u školu i koju traže to od svoje dece su osobe koje stvaraju sirotinju.
znanje je oduvek imalo moć i uvek će tako biti.
to - što su ovde u srbiji poremećene vrednosti već...najmanje 2 decenije, to ne zači da zarad toga treba da menjamo standarde. naša obrazovana deca, koja su otišla u beli svet, odlično su se adaptirala, tj. apsorbovala u ondašnja društva...skoro 100% po mojim saznanjima.
dakle, naša škola nije loša. loše su okolnosti u kojima živimo.

ЖениМиСе
04-08-2011, 15:35
Koliko se secam nisam rekao da je nase obrazovanje lose nego samo da se puno zahteva od djaka. I da postoji skola u kojoj se uci kako se prave pare zove se zivotna skola i ne pohadja se u ucionicama i ne uci se iz knjiga. Na to se odnosi moja izjava idi u školu budi dobar đak i nauči kako se pravi novac.

QueenOfClubs
04-08-2011, 20:35
Mislim da današnje šlostvo traži previše od đaka, trpaju im u glave neke informacije koje im neće trebati nikada u životu, a da ne pričam o preteškim školskim torbama. Smatram da bi već od osnovne škole trebalo krenuti sa usmerenim obrazovanjem. Kao obavezne predmete bih ostavio samo srpski, matematiku i fizičko, a sve ostale bih stavio kao izborne predmete. Lično smatram da je to ispravno ali bih ipak voleo da čujem i druga mišljenja?
Мислим да данашње школство све мање тражи од ђака.
Систематски се урушава образовни систем.
Како ико може да зна које ће информације коме требати у животу?
Основно образовање је баш то, основно, основ за даље и не може да се смањује градиво.
Прерано је у основној школи усмеравати децу, ограничавати им број предмета.
Ево, мој син је тек у седмом заиста заволео физику.
У шестом је имао тројку.
А сада жели да студира баш то.
Деца су то, и нико нема право да им ускраћује могућност да сами одлуче о својој будућности.
А оваквим системом се чини баш то.
И ко би преузео одговорност да неко дете од малена усмери, индоктринира, ускрати за знање?
Не развијају се сва деца подједнако.
Нека своје праве потенцијале покажу тек у средњој а неки чак на факултету, док неко дете још са пет година зна шта ће бити кад порасте.
Зато је важно да основно образовање буде свеобухватно, да осим примарних даје и знања из опште културе.
Да деца уче све и имају могућност избора кад сама то одлуче.

А што се тиче тешких торби, о томе се причало кад сам ја полазила у школу и мојој кичми баш ништа не фали.
Што се тиче обимног градива, ја ни не видим кад мој син учи, не знам ни да ли учи читав сат дневно а одличан је ђак.
Листам његове књиге и туга је колико су штуре и препуне сличица уместо информација.
Моје школске књиге су биле преобимне, али, из тог мора информација које сам трпала у себе, остале су оне најважније.
Сад су у књигама само најважније, а деца од тога не запамте ништа.
Довољно је да кажем да се многа предавања завршавају реченицом – више информација потражите на интернету.
Или – за следећи час припремите презентацију (у Power Point програму) Римског царства.
Срећа, па математику и српски нису дирали, мислим, нису смањили градиво.

Ето, то ја мислим.
Знам да би деца постигла све и да је градиво три пута обимније и да опет имају времена за фејс и игрице. :aha:

ЖениМиСе
15-08-2011, 16:24
Eh Queeni na ovaj tvoj post je teško dati neki odgovarajući odgovor. Činjenica jeste da sam ja mrzeo i mrzim formalno obrazovanje iz prostog razloga što su nastavnici u velikoj većini slučajeva nesposobni da zainteresuju decu i da im pojasne gradivo. Pored toga jako je redak slučaj da nastavnik ima razumevanja za slabije đake iako je gradivo u većini slučajeva neshvatljivo čak i roditeljima te dece. Ne shvatam zašto bi deca u osnovnoj školi trebalo da znaju da računaju nepoznate ili čak da vade koren iz tog i tog broja ili iz biologije da uče anatomiju tela i da seciraju žabe. Na kraju krajeva moram da spomenem i istoriju. Koji je vrag potrebno deci da uče o praistoriji, rimskom carstvu itd. u osnovnoj školi? Fiziku i hemiju sad neću da spominjem jer sam napisao u jednom od ranijih postova šta mislim o tim predmetima sa sve muzičkim i likovnim obrazovanjem.

QueenOfClubs
15-08-2011, 16:40
Али шта да уче онда? :huh:

minjon
15-08-2011, 16:41
Али шта да уче онда? :huh:

...C ++... :lol:

ЖениМиСе
15-08-2011, 17:04
Kao što sam rekao ranije treba da uče nešto što je prilagođeno njihovom uzrastu i pre svega ono što će primenjivati u životu posle škole. U suštini osnovne stvari. Sprdamo se sa zapadnim školstvom i njihovim testovima, ali to što oni uče je bar primenjivo van škole, a kod nas pak uče neke stvari koje im posle završenog školovanja 99% neće biti potrebne.

P.S. Ne želim da me pogrešno svatiš, ne dižem ja zapad u nebo nego želim samo da mi stanemo na svoje noge nismo mi ništa gori od njih samo nam je obrazovanje u banani.

причалица
15-08-2011, 17:18
...C ++... :lol:

hihihihihi :)

QueenOfClubs
15-08-2011, 17:39
Kao što sam rekao ranije treba da uče nešto što je prilagođeno njihovom uzrastu i pre svega ono što će primenjivati u životu posle škole. U suštini osnovne stvari. Sprdamo se sa zapadnim školstvom i njihovim testovima, ali to što oni uče je bar primenjivo van škole, a kod nas pak uče neke stvari koje im posle završenog školovanja 99% neće biti potrebne.

P.S. Ne želim da me pogrešno svatiš, ne dižem ja zapad u nebo nego želim samo da mi stanemo na svoje noge nismo mi ništa gori od njih samo nam je obrazovanje u banani.
Верујем да ниси скоро отворио књиге основаца.
Математика и српски нису мењани, истина, остало су углавном сличице.
Дају се само опште информације које су део опште културе.
Док смо рецимо ми некад из географије препбројавали овце и памтили тоне руда у готово свим земљама света, данас тога више нема.
Дају само опште ствари о некој земљи и понеку занимљивост.

Мислим да систем није лош, али има доста лоших професора.
Неки нису мотивисани а неки не умеју да своје знање пренесу деци.

Што се тиче запада, у државним школама јесте тако, док је у приватним малко другачија ситуација.
ПА ко има да плати, и дете ће имати бољи основ за даље.
Код нас тога, на срећу, још увек нема у великој мери.

И да додам... Није битно знање које се примењује само у послу.
За мој тренутни посао није потребно скоро па никакво.
Ал некако ми се не би свидело да не знам све оно што ми тренутно "не треба".

Наша деца имају избор.
Могу да уче или не.
И то је оно што ми се свиђа.
Имају могућност да изаберу касније.
Нису од почетка ускраћена за знање.

Е сад, што се тиче математике, може се рећи да јесте често тешка за неку децу.
Као и ова наша несретна и дозлабога компликована граматика.
Али и то би се дало решити уз добре професоре.
Деца су као сунђери, упијају све и памте све само кад им се лепо објасни.

mare
15-08-2011, 19:53
Evo da vam kažem šta se radi u osmom razredu, iz ugla učenika.

Muzičko: Kompozitori iz srednjeg veka i malo kasnije, Šopen, Mocart, itd. Naučiti njihovu detaljnu biografiju, sva njihova dela.. Ponekad se pusti neka pesma i treba je prepoznati..

Likovno: Crtanje gluposti, zamišljenih situacija, podsticanje netalentovanih učenika da crtaju na silu, dizanje u nebo učenika koji imaju talenta.

Engleski: Tu je sve okej, u današnje vreme neophodan predmet.

Francuski: Potpuno nepotreban predmet, uči se malo o Parizu, ponekad neka pesmica, malo gramatike..

Fizika: Apsolutno nepotreban predmet za osnovno obrazovanje, osim ako učenik nije posebno talentovan. Uče se stvari koje roditelji ne umeju da objasne detetu, mnogo brojeva i simbola, za dečji mozak haos. (90% učenika mrzi ovaj predmet iz dna duše, garantujem)

Hemija: Ono što se uči je nepotrebno, tipa jedinjenja i tako neke stvari C-C-C-C-C-O npr, šta god to bilo ali ostalo mi je u sećanju, dok se potrebne stvari vezane za kuću npr koje supstance ne treba nikako kombinovati, šta je otrovno, sva teorija uostalom ne uči uopšte.

Biologija: I dalje se zastupa Darvinova teorija na blaži način, sakupljanje herbarijuma (ok) insektarijuma ( :eek: ), seciranje žabe, detaljna anatomija i procesi u telu. Ništa konkretno primenljivo se ne uči.

Istorija: Masa podataka iz celog sveta od postanka sveta do danas. Mnoštvo nepotrebnih informacija, uglavnom se sve uči napamet, i ništa se ne pamti.

Geografija: Karte sveta i gotovo svake zemlje sveta, razne informacije o gradovima Nemačke, Francuske, UK, USA, dok se o Srbiji i njenim geo bogatstvima i lepotama pirča površno..

Fizičko: Uglavnom fudbal, košarka, bez ikakvog programa i razumevanja nastavnika..

Matematika: Mnoogo složenih operacija i formula, koje će trebati u životu svega 3% učenika, i to onima koji se za to specijalizuju u takvim odeljenjima..

Itd, itd..

mikili
15-08-2011, 20:02
po ovome sve treba izbaciti sem engleskog..:eek:

mare
15-08-2011, 20:03
po ovome sve treba izbaciti sem engleskog..:eek:

Ne, treba promeniti sve, pa i engleski, ovde sam napisao šta se uči a ne šta treba izbaciti.

A treba izbaciti fiziku, hemiju, francuski, muzičko, likovno..

причалица
15-08-2011, 20:07
Ne, treba promeniti sve, pa i engleski, ovde sam napisao šta se uči a ne šta treba izbaciti.

A treba izbaciti fiziku, hemiju, francuski, muzičko, likovno..

ma nemoj.
pa kako onda da deca uopšte znaju šta sve može da se uči i šta bi moglo da ih zanima u životu? misliš da je geografija važnija od likovnog? nije.

mare
15-08-2011, 20:09
ma nemoj.
pa kako onda da deca uopšte znaju šta sve može da se uči i šta bi moglo da ih zanima u životu? misliš da je geografija važnija od likovnog? nije.

Treba ih staviti na listu izbornih predmeta, ako detetu ne ide da može da odustane, a ko razume slobodno neka nastavi..

причалица
15-08-2011, 20:12
ne može fundamentalna naukla da bude izborni predmet, pogotovo što se uči samo dve godine, na primer hemija...moje je mišljenje da treba detaljnije obrađivati lekcije, tj. pojmove, više vremena posvetiti laboratorijskim vežbama i samim tim smanjiti obimnost gradiva....to bi deci bilo zanimljivije sigurno, nego im predavati lekcije iz hemijskih reakcija samo pomoću table i krede.

mare
15-08-2011, 20:14
Da, može i tako, ali i dalje stojim da ne treba terati silom nekoga da nešto razume ako mu ne ide..

mikili
15-08-2011, 20:15
sad nisam raspolozena da ti objasanjavam,ali i to ti treba..ono sto ti se sada cini nepotrebnim i sto mislis da si vec zaboravio stoji zabelezeno u nekom delu tvog mozga,to se zove odlozeno pamcenje,cini osnovu tvog obrazovanja koju ces primenjivati cesce nego sto mislis.program za osnovnu skollu ne moze se praviti za svakog pojedinacno vec za celokupnu populaciju i moramo malo vise poverenja imati u ljude koji prave taj program,oni su ipak strucni.

причалица
15-08-2011, 20:21
Da, može i tako, ali i dalje stojim da ne treba terati silom nekoga da nešto razume ako mu ne ide..

pa kako ne treba, marko? na primer, ti voliš književnost...misliš li da svako voli da čita i da ulazi u analize likova i slično? ne voli, ali je nateran da to radi...ali, ti to ne primećuješ jer to tebi ide lako.
i škola i jeste škola jer te ipak na neki način ''tera'' da radiš...jer u životu ćeš ipak najčešće da radiš neke stvari koje nisu baš ono što voliš najviše, nego ćeš da se ''teraš'' da ih radiš...a trening za to se ipak stiče u školi.
naravno, ako se teži idealnom da se uvek radi ono što se želi velikim elanom - to je nedostižna varijanta....znaš i sam.

Moonster
15-08-2011, 20:23
Da, može i tako, ali i dalje stojim da ne treba terati silom nekoga da nešto razume ako mu ne ide..
Ovde se potpuno slažem, savršena podloga za potpuno raslojavanje unutar društva u odnosu na stepen znanja deteta :aha:
Zašto nekoga terati da uči, ako ne želi i ako njegovi roditelji ne smatraju da mu je to neophodno ? :hm:
Nema potrebe, samo neka ne kuka za 20 godina, zašto mu je u životu obavezan predmet motika ili lopata kada se radi na njivi ili kada se izvode građevinski radovi :aha:
Onda neka pita roditelje, zašto mu je tako kako mu je i sve je savršeno :aha:

Lujka
15-08-2011, 20:43
ne može fundamentalna naukla da bude izborni predmet, pogotovo što se uči samo dve godine, na primer hemija...moje je mišljenje da treba detaljnije obrađivati lekcije, tj. pojmove, više vremena posvetiti laboratorijskim vežbama i samim tim smanjiti obimnost gradiva....to bi deci bilo zanimljivije sigurno, nego im predavati lekcije iz hemijskih reakcija samo pomoću table i krede.

Samo bih se malko nadovezala na pricin post vezan za boldovan deo.
Upravo se tako radi u Kanadi, kako u osnovnim tako i u srednjim skolama.
Naime imaju 3 glavna predmeta koja se provlace do.. recimo 10-og razreda i to su: matematika, engleski i science ( u science su objedinjeni hemija, fizika, biologija) a ostale predmete deca sama biraju.
Akcenat je bas na tom predmetu (science) gde je program takav da se jedna oblast iz fizike/hemije ili biologije obradi do sitnih detalja i to ne samo suva teorija vec imaju i praktican deo nastave. Kroz razne eksperimente, projekte deca (u grupi ili individualno, zavisi kako ih profesor rasporedi) primenjuju teorijsko znanje koje su pre toga stekli. Na kraju imaju zavrsni projekat gde dobiju konkretnu temu, napisu o njoj seminarski rad i ako tema dozvoljava odrade i manji eksperiment koji su sami osmislili da bi celu temu uoblicili.
Naravno, sto su razredi nizi i obim gradiva je manji ali iz godine u godinu sadrzaj se prosiruje tako da deca (pa i ona koja bas nisu ljubitelji tog i tog predmeta) ako nista, bar ono osnovno zapamte i znaju.
U pocetku mi se cinilo da je to malo gradiva koje prelaze i uce ali nije. Dosta toga oni predju i nauce... i sto je najvaznije od svega i zapamte/nauce.

причалица
15-08-2011, 20:44
e da, što reče rumenka....tamo je pomor žaba kad krene seciranje istih:lol:

Lujka
15-08-2011, 20:46
e da, što reče rumenka....tamo je pomor žaba kad krene seciranje istih:lol:

Zato tamo nema prskanja i ubijanja insekata i ostalih zivotinjica... valjaju im za eksperimente :lol: A da se nakotilo.. nakotilo se :)

supermen*prvi
15-08-2011, 20:47
Procitao sam komentare i djaka i profesora. Sticem potvrdu onoga sto sam sam uocio. Skolstvo nesavrseno, ne pruza deci osnovno obrazovanje. Deca sticu otpor, posebno ove mlade generacije. Profesori brane svoj stav, s pravom jer su prosli i skolu i dobar deo zivota. Sada te dve stvari treba sjediniti. Problem skolovanja ne zavisi samo od drustva vec i od pojedinca. Dobro je primetila pricalica. Marku je verovatno neko nestrucan, neupucan, bezvoiljan i protivan predavao Fiziku, kamen temeljac svih prirodnih nauka. Mere bi rado znao sve o kompjuteru ali nerado bi ucio osnovne prirodne zakone. Klasican primer zidanja kuce bez temelja. :lol:

QueenOfClubs
15-08-2011, 20:48
Samo bih se malko nadovezala na pricin post vezan za boldovan deo.
Upravo se tako radi u Kanadi, kako u osnovnim tako i u srednjim skolama.
Naime imaju 3 glavna predmeta koja se provlace do.. recimo 10-og razreda i to su: matematika, engleski i science ( u science su objedinjeni hemija, fizika, biologija) a ostale predmete deca sama biraju.
Akcenat je bas na tom predmetu (science) gde je program takav da se jedna oblast iz fizike/hemije ili biologije obradi do sitnih detalja i to ne samo suva teorija vec imaju i praktican deo nastave. Kroz razne eksperimente, projekte deca (u grupi ili individualno, zavisi kako ih profesor rasporedi) primenjuju teorijsko znanje koje su pre toga stekli. Na kraju imaju zavrsni projekat gde dobiju konkretnu temu, napisu o njoj seminarski rad i ako tema dozvoljava odrade i manji eksperiment koji su sami osmislili da bi celu temu uoblicili.
Naravno, sto su razredi nizi i obim gradiva je manji ali iz godine u godinu sadrzaj se prosiruje tako da deca (pa i ona koja bas nisu ljubitelji tog i tog predmeta) ako nista, bar ono osnovno zapamte i znaju.
U pocetku mi se cinilo da je to malo gradiva koje prelaze i uce ali nije. Dosta toga oni predju i nauce... i sto je najvaznije od svega i zapamte/nauce.
А ко бира остале предмете кад дете полази у школу?
И колико предмета може да изабере највише а колико најмање?

Zolton
15-08-2011, 20:54
vecina profesora je izgubilo zivce da zainteresuje decu i da se posveti poslu kada su vecina dece nevaspitana i ma koliko se trudio dzaba mu kada kada se ni roditelji nisu potrudili u svom ''roditeljskom poslu''

Lujka
15-08-2011, 20:57
А ко бира остале предмете кад дете полази у школу?
И колико предмета може да изабере највише а колико најмање?

Ne znam kako to izgleda kada dete polazi u skolu jer smo mi taj deo preskocili :) ...
Deca kroz celo skolovanje imaju ukupno 8 predmeta (odmah se ogradjujem da ne znam koliko imaju od 1-4 razreda / sigurno manje).
E da, ovaj momenata sam zaboravila. Mislim da u nekom 4. razredu pocinju da uce francuski jezik, tako da na ona 3 obavezna predmeta se dodaje i francuski jezik. Cistom matematikom :) oni biraju ostala 4 predmeta.

QueenOfClubs
15-08-2011, 21:01
Procitao sam komentare i djaka i profesora. Sticem potvrdu onoga sto sam sam uocio. Skolstvo nesavrseno, ne pruza deci osnovno obrazovanje. Deca sticu otpor, posebno ove mlade generacije. Profesori brane svoj stav, s pravom jer su prosli i skolu i dobar deo zivota. Sada te dve stvari treba sjediniti. Problem skolovanja ne zavisi samo od drustva vec i od pojedinca. Dobro je primetila pricalica. Marku je verovatno neko nestrucan, neupucan, bezvoiljan i protivan predavao Fiziku, kamen temeljac svih prirodnih nauka. Mere bi rado znao sve o kompjuteru ali nerado bi ucio osnovne prirodne zakone. Klasican primer zidanja kuce bez temelja. :lol:
Ех, заборавио си родитеље.
Како објаснити да у истом одељењу половина воли школу, радо учи а половина не?
Две врло бистре девојчице су пале годину. Седми разред.
И то не да имају 3-4 јединице, већ све. И музичко и ликовно и физичко.
И то у одељењу које је друго по успеху у школи.
Да кривимо систем?
:nene:

Како то да поједина деца не мрзе неки предмет иако је професор па... малко на своју руку?
Како то да траже помоћ, истражују на нету, упркос нестручном предавању а друга се препусте и кажу – профан је лош?
И то деца која се међусобно друже?

Систем је такав какав је.
Професори такође.
Не можемо тренутно да бирамо, једино да се на неки начин боримо за будуће нараштаје да се све побољша.
Али је важно да уместо што пред децом критикујемо, да им дамо мотив.
И да их научимо да се снађу сами.
На тај начин им највише помажемо.
А онда и није много важно какав је систем, зар не?

supermen*prvi
15-08-2011, 21:05
vecina profesora je izgubilo zivce da zainteresuje decu i da se posveti poslu kada su vecina dece nevaspitana i ma koliko se trudio dzaba mu kada kada se ni roditelji nisu potrudili u svom ''roditeljskom poslu''Uzroci su kompleksni. Pocev od stanja u drustvu pa onda od obrazovanja samih roditelja.

Moje profesorsko iskustvo ovde u Ceskoj je skandalozno. Djacia je dozvoljeno da za vreme casa jedu i piju, srcu i bljuju. Umalo se nisam frapirao kad sam prvi put usao u razred i jedan izvadi flasu vode i nategnu je. Pogledam malo bolje po klupama, svi imaju neke flasice i zamotuljke hrane. :sad: Ja nisam pojma imao da im je to dozvoljeno i naredio sam da se sve skloni sa klupa. Neki poslusali, neki ne a meni doslo da ih bijem. Tada se ukljuci jedno pametno devojce i rece mi da je njima to dozvoljeno da imaju na casovima. :sad:
Naravno da sam reagovao kod direktorice (i vlasnice skole) ali sam dobio objasnjenje da je to u Ceskoj normalna pojava. :sad:

QueenOfClubs
15-08-2011, 21:08
Ne znam kako to izgleda kada dete polazi u skolu jer smo mi taj deo preskocili :) ...
Deca kroz celo skolovanje imaju ukupno 8 predmeta (odmah se ogradjujem da ne znam koliko imaju od 1-4 razreda / sigurno manje).
E da, ovaj momenata sam zaboravila. Mislim da u nekom 4. razredu pocinju da uce francuski jezik, tako da na ona 3 obavezna predmeta se dodaje i francuski jezik. Cistom matematikom :) oni biraju ostala 4 predmeta.
Аух, морала бих да узмем сведочанство да пребројим обавезне предмете. :lol:
Ал мислим да ћу се сетити свих.
Српски, енглески, француски (или немачки или руски зависно од школе), математика, физика, хемија, историја, биологија, географија, музичко, физичко, ликовно, општетехничко и информатичко образовање.
Затим, ту су неке спортске гране, у ствари такмичења где сви имају петице.
И приде, два изборна предмета.
Ваљда... :tupan:
Ал, као што рекох, не знам да ли учи сат дневно, књиге и свеске су у хаосу :qq: а одличан је.

А што се тиче тог канадског система, знам да би наша деца листом изабрала најлакше. :undecided:

причалица
15-08-2011, 21:10
i kod nas je sve više studenata koji sa kafom i sendvičom dolaze na predavanja i vežbe...nigde nije napisano da je to zabranjeno, ali ni da je dozvoljeno....ali bih se kao kreten osećala ako bih im zabranila da piju kafu :(
ali, to ne znači da su neefikasni, zaista...to nema zaista veze s njihovim znanjem.

QueenOfClubs
15-08-2011, 21:11
Uzroci su kompleksni. Pocev od stanja u drustvu pa onda od obrazovanja samih roditelja.

Moje profesorsko iskustvo ovde u Ceskoj je skandalozno. Djacia je dozvoljeno da za vreme casa jedu i piju, srcu i bljuju. Umalo se nisam frapirao kad sam prvi put usao u razred i jedan izvadi flasu vode i nategnu je. Pogledam malo bolje po klupama, svi imaju neke flasice i zamotuljke hrane. :sad: Ja nisam pojma imao da im je to dozvoljeno i naredio sam da se sve skloni sa klupa. Neki poslusali, neki ne a meni doslo da ih bijem. Tada se ukljuci jedno pametno devojce i rece mi da je njima to dozvoljeno da imaju na casovima. :sad:
Naravno da sam reagovao kod direktorice (i vlasnice skole) ali sam dobio objasnjenje da je to u Ceskoj normalna pojava. :sad:
А да телефонирају? :mirka:
Ако су им то, основно ускратили да се дигне буна.

QueenOfClubs
15-08-2011, 21:13
i kod nas je sve više studenata koji sa kafom i sendvičom dolaze na predavanja i vežbe...nigde nije napisano da je to zabranjeno, ali ni da je dozvoljeno....ali bih se kao kreten osećala ako bih im zabranila da piju kafu :(
ali, to ne znači da su neefikasni, zaista...to nema zaista veze s njihovim znanjem.
А не знам шта да мислим о овоме.
Ипак је то факултет и већ су формиране личности.
Више је ствар опште културе.
Ал ово су ипак деца, која се тек васпитавају.

supermen*prvi
15-08-2011, 21:14
i kod nas je sve više studenata koji sa kafom i sendvičom dolaze na predavanja i vežbe...nigde nije napisano da je to zabranjeno, ali ni da je dozvoljeno....ali bih se kao kreten osećala ako bih im zabranila da piju kafu :(
ali, to ne znači da su neefikasni, zaista...to nema zaista veze s njihovim znanjem.Na studije ipak idu oni koji su se dobrovoljno upisali i naravno da nece pijenjem kafe remetiti predavanja. Tu bih mozda i bio tolerantniji. Ali u Osnovnoj i srednjoj skoli ipak to ne bih dozvolio. Deca strasno zloupotrebljavaju tu slobodu. Pogotovu ovi srednjoskolci koji misle da su vec odrasli ljudi.

причалица
15-08-2011, 21:17
Na studije ipak idu oni koji su se dobrovoljno upisali i naravno da nece pijenjem kafe remetiti predavanja. Tu bih mozda i bio tolerantniji. Ali u Osnovnoj i srednjoj skoli ipak to ne bih dozvolio. Deca strasno zloupotrebljavaju tu slobodu. Pogotovu ovi srednjoskolci koji misle da su vec odrasli ljudi.

pa dobro, ne znam kako je u školi, osim što znam da moja deca kažu da to u njihovoj školi nije dozvoljeno...a na fakultetu to nikome nije ni padalo na pamet do pre par godina...ali, kako je jedan krenuo, tako to počelo da bude redovna pojava - ali ne kod svih, naravno.

Lujka
15-08-2011, 21:17
А што се тиче тог канадског система, знам да би наша деца листом изабрала најлакше. :undecided:

Ne bas svi ali da idu linijom manjeg otpora to da.
Medjutim, desi se da predmet koji vole i koji su izabrali ne izaberu sledece godine samo i jedino zbog profesora. Zasto? Ne zato sto profesor nema znanja vec je los pedagog a to kod vecine dece stvori odbojnost prema predmetu.

supermen*prvi
15-08-2011, 21:17
А да телефонирају? :mirka:
Ако су им то, основно ускратили да се дигне буна.Kako da telefoniraju za vreme casa? Ne smes da imas ukljucen telefon ni kad odes u postu ili banku ili bilo koju ustanovu a ne da telefoniras za vreme casa. I zamisli da svih 25 uzmu telefon u ruku i pocnu sa medjusobnim zvanjem. :lol:

причалица
15-08-2011, 21:20
Ne bas svi ali da idu linijom manjeg otpora to da.
Medjutim, desi se da predmet koji vole i koji su izabrali ne izaberu sledece godine samo i jedino zbog profesora. Zasto? Ne zato sto profesor nema znanja vec je los pedagog a to kod vecine dece stvori odbojnost prema predmetu.

sve je to normalno....i ja sam se u tom uzrastu mnogo vezivala za profane, a manje za oblast - ako je profa simpatičan, učila sam sve redom....a ako je bezveze, tako sam i učila...ali, danas je sve nešto drugačije, sve.

QueenOfClubs
15-08-2011, 21:22
Kako da telefoniraju za vreme casa? Ne smes da imas ukljucen telefon ni kad odes u postu ili banku ili bilo koju ustanovu a ne da telefoniras za vreme casa. I zamisli da svih 25 uzmu telefon u ruku i pocnu sa medjusobnim zvanjem. :lol:
Та Чешка ти много заостала, ја да ти кажем.
То је код наше учитељице могло.
И наравно да неће да ремете час, толико су васпитани да напусте учионицу док телефонирају.
Е свашта и ти питаш. :pada:


(иначе, ово ти је жива истина :undecided:)

QueenOfClubs
15-08-2011, 21:29
Ne bas svi ali da idu linijom manjeg otpora to da.
Medjutim, desi se da predmet koji vole i koji su izabrali ne izaberu sledece godine samo i jedino zbog profesora. Zasto? Ne zato sto profesor nema znanja vec je los pedagog a to kod vecine dece stvori odbojnost prema predmetu.
Ех, па мени се управо то не свиђа.
Некако ми се више свиђа да сви уче све у основној а касније да се определе.
Овде може да те задеси највише 4 лоша педагога, у највећем броју случајева то је 1-2.
Ал опет имаш могућност да заволиш један од преосталих 526 предмета :lol:


Него, опет ми није јасно нешто.
Пример:
Ја сам 5 основне и изабрала сам историју.
И учим историју за 5 основне.
И не допадне ми се професор, то јест историја.
У 6. изаберем уместо тога музичко.
Учим музичко нивоа за 6. разред а пети сам прескочила? :hm:
А историју сам научила до каменог доба и даље не...
Е онда се у седмом заинтересујем за историју, па кренем од Француске револуције па надаље...

Никако ми није јасно како то све функционише тамо...

mikili
16-08-2011, 10:24
funkcionise..tako su naviki ..kao i mi ovde,uce istoriju svoje zemlje,mozda komonvelta..sve ostalo,slabo.ostavljeno je kasnijem obrazovanju ,isto po izboru..znaci tvoj problem imas li ti pojma o padu bastilje ili ne,da li si nekad cuo za neku zemlju ili ne..koliko smo puta slusali i gledali zaprepascujuce odgovore na neka pitanja koja se podrazumeva da nasa deca znaju.oni su potrosacka drustva,sve im je sazvakano i pojednostavljeno.tako su ih navikli,bez mnogo razmisljanja,molim.Kada je od moje rodjake cerka bila na razmeni u americi,bila je zaprepascena mnogim stvarima,jedna od njih su banalna uputstva za upotrebu,kaze da se cesto smejala kakve sugestije im se daju,npr-omot nije jestiv-,-obavezno izvaditi iz folije- i slicno..

QueenOfClubs
16-08-2011, 10:38
Да, и мој син се запрепастио кад је причао са својом рођаком која живи у Аустралији.
Оно што је он учио у трећем из математике, она још увек није у шестом.
И што је најсмешније, њој је таква математика баук. :hm:

Није наш систем савршен, далеко од тога, ал сматрам да је много бољи од западног.
Стварно не волим да ме дебилизују од малих ногу.

ЖениМиСе
19-08-2011, 10:28
ma nemoj.
pa kako onda da deca uopšte znaju šta sve može da se uči i šta bi moglo da ih zanima u životu? misliš da je geografija važnija od likovnog? nije.

Pa realno gledano jeste. Likovno je čisto gubljenje dragocenog vremena.

причалица
19-08-2011, 10:34
Pa realno gledano jeste. Likovno je čisto gubljenje dragocenog vremena.

ne bih se složila s tobom, na žalost. moja deca jako vole likovnu umetnost i drago mi je da su u školi imale vremena da od koliko-toliko stručnih ljudi nauče neke tehnike, za početak. slikanje je, čak i ako je samo hobi, prelepa aktivnost.

ЖениМиСе
19-08-2011, 10:43
ne bih se složila s tobom, na žalost. moja deca jako vole likovnu umetnost i drago mi je da su u školi imale vremena da od koliko-toliko stručnih ljudi nauče neke tehnike, za početak. slikanje je, čak i ako je samo hobi, prelepa aktivnost.

sve je to ok ali nema potrebe da likovno bude obavezan predmet.

причалица
19-08-2011, 10:45
sve je to ok ali nema potrebe da likovno bude obavezan predmet.

to se slažem, ali ne mora da bude ni geografija :raz_128:

ЖениМиСе
19-08-2011, 10:47
to se slažem, ali ne mora da bude ni geografija :raz_128:

još na početku ove teme sam napisao šta mislim, kao obavezne predmete bih ostavio samo srpski, matematiku i fizičko vaspitanje.

причалица
19-08-2011, 10:50
još na početku ove teme sam napisao šta mislim, kao obavezne predmete bih ostavio samo srpski, matematiku i fizičko vaspitanje.

malo je to....trebalo bi prirodne nauke da budu objedinjene i treba svako da ih uči kao obavezni predmet.

ЖениМиСе
19-08-2011, 11:01
malo je to....trebalo bi prirodne nauke da budu objedinjene i treba svako da ih uči kao obavezni predmet.

za osnovnu školu i više nego dovoljno. ostali nastavnici treba da budu dovoljno mudri i vešti da uvere decu da je baš njihov predmet koji će im nekad zatrebati u životu.

причалица
19-08-2011, 11:02
za osnovnu školu i više nego dovoljno. ostali nastavnici treba da budu dovoljno mudri i vešti da uvere decu da je baš njihov predmet koji će im nekad zatrebati u životu.

pa dobro, očigledno imaš tvrd stav.

ЖениМиСе
19-08-2011, 11:09
pa dobro, očigledno imaš tvrd stav.

Tako sam vaspitan. Od malih nogu su me učili da je formalno obrazovanje uglavnom gubljenje vremena, što je u principu i tačno.
Sve što sam u životu korisno naučio je bilo posle školovanja. Moram priznati da mi je muzičko dobro došlo kad sam učio da sviram gitaru i likovno kad sam učio grafički dizajn ali sam i tu većinu stvari morao sam da istražim i naučim, od nastavnika je bilo malo vajde.

причалица
19-08-2011, 11:10
Tako sam vaspitan. Od malih nogu su me učili da je formalno obrazovanje uglavnom gubljenje vremena, što je u principu i tačno.
Sve što sam u životu korisno naučio je bilo posle školovanja. Moram priznati da mi je muzičko dobro došlo kad sam učio da sviram gitaru i likovno kad sam učio grafički dizajn ali sam i tu većinu stvari morao sam da istražim i naučim, od nastavnika je bilo malo vajde.

mislim da ne možeš uzimati sebe kao meru za probleme koji su sistemski.

ЖениМиСе
19-08-2011, 11:14
mislim da ne možeš uzimati sebe kao meru za probleme koji su sistemski.

pa i ne uzimam sebe kao meru, samo sam spomenuo svoje iskustvo.

причалица
19-08-2011, 11:15
pa i ne uzimam sebe kao meru, samo sam spomenuo svoje iskustvo.
jesi spomenuo, ali na osnovu njega gradiš mišljenje, zar ne? ne znam da li imaš decu...ali, ako budeš imao takav stav kad krenu u školu, ne znam kako ćeš ih ubediti da uče sve što se od njih traži.

ЖениМиСе
19-08-2011, 11:25
jesi spomenuo, ali na osnovu njega gradiš mišljenje, zar ne? ne znam da li imaš decu...ali, ako budeš imao takav stav kad krenu u školu, ne znam kako ćeš ih ubediti da uče sve što se od njih traži.

nemam decu, ali i da ih imam verovatno bih im dao potpunu slobodu da sami odluče šta žele da uče, a šta ne.
zastupam stav da se učenje bez volje svodi na to kao da ništa i nije naučeno jer bezvoljan đak nije u mogućnosti da shvati gradivo.

причалица
19-08-2011, 11:32
nemam decu, ali i da ih imam verovatno bih im dao potpunu slobodu da sami odluče šta žele da uče, a šta ne.
zastupam stav da se učenje bez volje svodi na to kao da ništa i nije naučeno jer bezvoljan đak nije u mogućnosti da shvati gradivo.

bezvoljnost nema veze s učenjem, generalno...i misli da što više znaš - više vrediš.
ne može se sve učiti sa elanom, tačno, ali mislim da deci treba pružiti dovoljno informacija, a ne ograničavati ih na samo 3 obavezna predmeta.

ЖениМиСе
19-08-2011, 11:36
bezvoljnost nema veze s učenjem, generalno...i misli da što više znaš - više vrediš.
ne može se sve učiti sa elanom, tačno, ali mislim da deci treba pružiti dovoljno informacija, a ne ograničavati ih na samo 3 obavezna predmeta.

niko ih ne ograničava samo im se daje izbor predmeta šta žele da uče pored ova tri obavezna.

причалица
19-08-2011, 11:36
niko ih ne ograničava samo im se daje izbor predmeta šta žele da uče pored ova tri obavezna.

to ne postoji nigde u svetu, takva selekcija u ranom uzrastu....mislim bar.

QueenOfClubs
19-08-2011, 11:57
Pa realno gledano jeste. Likovno je čisto gubljenje dragocenog vremena.
Ког драгоценог времена у основној школи БРЕ.
Општепозната ствар је да ликовно, музичко и физичко ваде просек. :lol:
И зашто да нам деца буду ускраћена за опште образовање из свих сфера?
Зашто да их програмирамо као роботе и да одређујемо шта ће им требати у жвоту а шта не?
Уметност је лепа, нема везе ко је надарен ко није.
Зашто да сви не знају понешто уопштено о свему?
А чим нешто није обавезно, чим "не улази у просек" деца то неће ни да погледају.
Они су сувише незрели у тим годинама да би схватили да је знање богатство.
Богатство духа.


Оно што ја заиста замерам нашем систему образовања јесте начин уписа у средње школе.
Сви полажу математику и српски.
Неко може имати трему, неко се може разболети тог дана, неком може стати мозак у тренутку, ухватити га паника.
Мислим да је то огроман притисак за тако младе људе, а од тога им може зависити будућност.
А поправљање тога нема.
Да, постоји онај други рок за упис, али то је за оне који су пали и знамо у каквим школама остане места.
Али шта је са децом која имају потенцијал и знање и вољу и жељу а тог дана их је савладала трема?
Гледајући табеле колико је поена потребно за упис за коју школу коса ми се диже на глави.
Пола бода може да утиче.
То је по мени некако нехумано.
Логичније би ми било да се за одређене школе бодују оцене из битних предмета за тај смер.
Онако како је било кад сам ја уписивала.
Свако од нас је некад имао неки кикс током школовања, али никад ништа није било да не може да се поправи.
Осим на прјемном.
И, откако су увели тај систем ја се нервирам сваког лета, као да ја треба да полажем.
Жао ми је те деце, мајке ми. :(

ЖениМиСе
22-08-2011, 12:58
Ког драгоценог времена у основној школи БРЕ.
Општепозната ствар је да ликовно, музичко и физичко ваде просек. :lol:
И зашто да нам деца буду ускраћена за опште образовање из свих сфера?
Зашто да их програмирамо као роботе и да одређујемо шта ће им требати у жвоту а шта не?
Уметност је лепа, нема везе ко је надарен ко није.
Зашто да сви не знају понешто уопштено о свему?
А чим нешто није обавезно, чим "не улази у просек" деца то неће ни да погледају.
Они су сувише незрели у тим годинама да би схватили да је знање богатство.
Богатство духа.


Оно што ја заиста замерам нашем систему образовања јесте начин уписа у средње школе.
Сви полажу математику и српски.
Неко може имати трему, неко се може разболети тог дана, неком може стати мозак у тренутку, ухватити га паника.
Мислим да је то огроман притисак за тако младе људе, а од тога им може зависити будућност.
А поправљање тога нема.
Да, постоји онај други рок за упис, али то је за оне који су пали и знамо у каквим школама остане места.
Али шта је са децом која имају потенцијал и знање и вољу и жељу а тог дана их је савладала трема?
Гледајући табеле колико је поена потребно за упис за коју школу коса ми се диже на глави.
Пола бода може да утиче.
То је по мени некако нехумано.
Логичније би ми било да се за одређене школе бодују оцене из битних предмета за тај смер.
Онако како је било кад сам ја уписивала.
Свако од нас је некад имао неки кикс током школовања, али никад ништа није било да не може да се поправи.
Осим на прјемном.
И, откако су увели тај систем ја се нервирам сваког лета, као да ја треба да полажем.
Жао ми је те деце, мајке ми. :(

Znači ako su deca malo živahnija treba ih zatrpati gradivom sa svih strana? Moja ideja se ne svodi na to da se deca ograniče na jednu oblast mada tako izgleda na prvi pogled. Ako malo bolje promisliš videćeš da deca mnogo brže sazrevaju ako moraju sama da donose neke odluke u životu, a roditelj igra veoma važnu ulogu u tom da dete donese ispravnu odluku tako što će porazgovarati sa detetom i proceniti koliko je dete spremno da uči neku određenu oblast. Zašto siliti dete da uči hemiju ili fiziku ako to ne želi? Oko onoga za polaganje prijemnog za srednje škole se apsolutno slažem, stvarno traže previše od dece!

причалица
22-08-2011, 13:06
stvarno traže previše od dece!

zašto previše kad polažu samo srpski i matematiku?

ЖениМиСе
22-08-2011, 13:08
zašto previše kad polažu samo srpski i matematiku?

nisam mislio na gradivo nego na bodove

причалица
22-08-2011, 19:02
nisam mislio na gradivo nego na bodove

znanje nekako mora da se vrednuje...bodovi su išto što i ocene, ne vidim u čemu je problem.

supermen*prvi
23-08-2011, 19:37
Znači ako su deca malo živahnija treba ih zatrpati gradivom sa svih strana? Moja ideja se ne svodi na to da se deca ograniče na jednu oblast mada tako izgleda na prvi pogled. Ako malo bolje promisliš videćeš da deca mnogo brže sazrevaju ako moraju sama da donose neke odluke u životu, a roditelj igra veoma važnu ulogu u tom da dete donese ispravnu odluku tako što će porazgovarati sa detetom i proceniti koliko je dete spremno da uči neku određenu oblast. Zašto siliti dete da uči hemiju ili fiziku ako to ne želi? Oko onoga za polaganje prijemnog za srednje škole se apsolutno slažem, stvarno traže previše od dece!Ni ti nisi mnoge stvari zeleo da ucis dok si isao u skolu ali su ti te iste mnogo puta direktno ili indirektno pomogle kroz krcenja zivotnih staza. Da ne govorimo samo o opstem obrazovanju koje svakodnevno u kontaktima sa drugim osobama moramo da prezentiramo. Sto se tice Fizike i Hemije a pogotovu Matematike one su u zivotu itekako potrebne. Da ne tupim gde sve i u kojim prilikama.

причалица
01-09-2011, 07:13
Da ne govorimo samo o opstem obrazovanju koje svakodnevno u kontaktima sa drugim osobama moramo da prezentiramo

nisam sigurna da kreš školu posmatra kao mesto gde treba sticati opštu kulturu, nego samo stručnost...i to od najranijeg uzrasta :(
koliko sam ga shvatila, a nadam se da sam ga pogrešno shvatila, on bi da se deca obrazuju tako da budu usko orijentisani stručnjaci....i da uopšte ne razumeju i ne budu svesni da kao takvi su samo šrafić u mašineriji koja radi isključivo za bogataše.

Klu
04-09-2011, 13:00
današnjeo brazovanje nije adekvatno za našu decu, jer su deca pametnija od nas, a uče debilnije stvari nego što smo mi učlili...misim...jeste da su nama ispirali mozak Titom i partizanima i tim sličnim političkim glupostima, ali je barem ostalo štivo bilo koliko toliko normalno...
...a ovo danas katasatrofa...

ЖениМиСе
04-09-2011, 15:25
nisam sigurna da kreš školu posmatra kao mesto gde treba sticati opštu kulturu, nego samo stručnost...i to od najranijeg uzrasta :(
koliko sam ga shvatila, a nadam se da sam ga pogrešno shvatila, on bi da se deca obrazuju tako da budu usko orijentisani stručnjaci....i da uopšte ne razumeju i ne budu svesni da kao takvi su samo šrafić u mašineriji koja radi isključivo za bogataše.

Kako ja posmatram školu malo je teže objasniti. U suštini u pravu si školu ne posmatram kao mesto gde treba sticati opštu kulturu, već stručnost. E sad ovaj drugi deo posta je malo komplikovaniji za objašnjavanje ali ću pokušati. Smatram da u suštini osoba koja radi i poznaje više oblasti nije sposobna da odradi ni jednu tu oblast kako treba. U suštini jesam za specijalizovanje od najranijeg uzrasta, ali isto tako smatram da treba posedovati i najosnovnije znanje i iz ostalih oblasti ali samo ako to dete izrazi želju da bi htelo da uči tu neku oblast ili oblasti. Protivnik sam toga da moram da učim neku oblast koja me uopšte ne interesuje i koja mi na kraju krajeva možda i neće trebat nikad u životu.

причалица
04-09-2011, 15:31
samo ako to dete izrazi želju da bi htelo da uči tu neku oblast ili oblasti

:lol: ovo je nerealan stav...retka su deca koja žele da uče nešto određeno...
deca su kao sunđeri - upijaju sve i zato smatram da je greh, u neku ruku, im ne ponuditi širinu znanja....na kraju krajeva, svako uči ono što želi i što mu se sviđa...na ovaj ili onaj način, pod uslovom da uopšte želi da uči.

ЖениМиСе
04-09-2011, 15:42
:lol: ovo je nerealan stav...retka su deca koja žele da uče nešto određeno...
deca su kao sunđeri - upijaju sve i zato smatram da je greh, u neku ruku, im ne ponuditi širinu znanja....na kraju krajeva, svako uči ono što želi i što mu se sviđa...na ovaj ili onaj način, pod uslovom da uopšte želi da uči.

stoji da su retka deca koja žele da uče neku određenu oblast i da upijaju znanje kao sunđeri tj. bar određen deo dece. Moja ideja se ne svodi na to da ih uskraćujem za znanje već da im pružim mogućnost da sami ili uz pomoć roditelja odaberu ono što žele da uče. Kao što si rekla u prethodnom postu to deluje kao da želim od malih nogu da od njih stvorim orijentisane stručnjale, ali nije tako. Želim samo da svako dete ima više vremena da bude dete, a ne da po ceo dan uči neko nepotrebno gradivo, koje bi možda trebalo znati ali nije neophodno u životu.

Klu
04-09-2011, 15:55
a šta...ti si neki školski psiholog...?

причалица
04-09-2011, 16:00
Želim samo da svako dete ima više vremena da bude dete, a ne da po ceo dan uči neko nepotrebno gradivo, koje bi možda trebalo znati ali nije neophodno u životu.

mislim da se ima vremena za sve, kreš...i za igru i za učenje, dan je dovoljno dugačak.

kojica
04-09-2011, 17:05
obrazovanje je naopako ali i svet u kome živimo, tako da greške nema.. :lol:

ne znamo ni kud smo pošli ni šta radimo...

ЖениМиСе
04-09-2011, 17:18
a šta...ti si neki školski psiholog...?

nisam ni psiholog, ni psihijatar, a ni prosvetar, ako odajem takav utisak mogu samo da kažem hvala.


mislim da se ima vremena za sve, kreš...i za igru i za učenje, dan je dovoljno dugačak.

vremena se ima ali to ne znači da decu treba upregnuti da bubaju gradivo kao što to pojedini nastavnici i profesori zahtevaju, a bome i pojedini roditelji. Mislim da svako dete kroz igru može da nauči daleko više nego iz bilo koje knjige.

причалица
04-09-2011, 17:52
vremena se ima ali to ne znači da decu treba upregnuti da bubaju gradivo kao što to pojedini nastavnici i profesori zahtevaju, a bome i pojedini roditelji. Mislim da svako dete kroz igru može da nauči daleko više nego iz bilo koje knjige.

1. ako si roditelj, znaćeš šta treba da činiš sa svojim detetom.
2. ako znaš šta činiš s njim, ne bi trebalo da te je mnogo briga šta pričaju neki profesori, naročito oni sa kojima se ne slažeš.

ЖениМиСе
04-09-2011, 18:12
nisam roditelj, a ako i jesam nisam o tome obavešten. sticajem određenih okolnosti razišao sam se sa nevenčanom ženom mada apsolutno nebitno za ovu temu.

P.S. Izvinjavam se zbog malog skretanja sa teme.

mikili
04-09-2011, 19:44
Pravilo o izboru sta zeli da uci po meni je primerenije za srednju skolu,tu bi trebalo da bude sto vise strucnih predmeta,a u osnovnoj i te kako sticu znanja koja ih prate kroz ceo zivot..evo na primer da krenemo od poznavanja prirode,nauce strane sveta,nauce da razlikuju biljke zivotinje..onda prelazimo na ono sto si negde rekao da je nepotrebno..recimo hemija.Potrebno mu je da zna da je u akumulatoru kiselina,potrebna mu je fizika da zna sta je elelktricitet,da zna sta je struja,da zna polove na istom onom akumulatoru,potrebno mu je da zna da je voda provodnik,da mu ne padne na pamet da bucne fen u kadu..pa geografija,istorija toliko vaznih stvari koje ti ostanu u pamcenju..biologija,od fotosinteze pa do izgleda ljudi,zatim likovno i muzicko koje razvijaju kreativnost,mastu,a ujedno svi ti predmeti i sluze da se jos u startu vidi kakve imaju sklonosti,jer ono sto bude voleo opredelice ga za dalje.ne ,ja se uopste ne bojim da ce od znanja dobiti zuljeve na mozgu.

причалица
04-09-2011, 19:47
moje mišljenje je da zaista treba redukovati nastavne jedinice, ali ne i broj predmeta...mada se priča o sažimanju svih priprodnih predmeta - i protiv toga sam, eto. mislim da nema nikakve potrebe za tim.
čak mislim i da je opštetehničko obrazovanje neophodno.

ЖениМиСе
05-09-2011, 09:48
moje mišljenje je da zaista treba redukovati nastavne jedinice, ali ne i broj predmeta...mada se priča o sažimanju svih priprodnih predmeta - i protiv toga sam, eto. mislim da nema nikakve potrebe za tim.
čak mislim i da je opštetehničko obrazovanje neophodno.

Ne vidim baš neku svrhu toga. Ne znam kako je sada ali smo mi nekad na tehničkom samo pravili neke kućice za ptice, a od toga je bilo više od 60% propalih pokušaja. Samo uzalud potrošen materijal, plus što postoji i mogućnost povređivanja.

причалица
05-09-2011, 10:27
Ne vidim baš neku svrhu toga. Ne znam kako je sada ali smo mi nekad na tehničkom samo pravili neke kućice za ptice, a od toga je bilo više od 60% propalih pokušaja. Samo uzalud potrošen materijal, plus što postoji i mogućnost povređivanja.

ipak sve zavisi od nastavnika - na časovima tog predmeta sam naučila da napravim strujno kolo, da razlikujem alate za drvo, ivericu, metal i još koješta...baš kao što sam volela likovno i naučila svašta što mislim da je dobro za dušu.
a što se tiče povređivanja - to je stvarno već extremna sitacija...deca mogu da se povrede i na času matematike šestarom.

kojica
05-09-2011, 22:06
proizvode ono što im je potrebno.. :aha:

kojica
05-09-2011, 23:31
:haha::haha:

причалица
06-09-2011, 07:24
do devedesetih je bilo drugačije

kako je bilo drugačije? pa nije se ništa promenilo :huh: ne od devedesetih, nego od 70. sve je isto, sve.
osim što je ubačen još jedan strani jezik i informatika kao tamo neki bezvezni predmet gde se igraju igrice.

kojica
06-09-2011, 09:28
jeste.. :ljut:

juče nastavnica srpskog rekla mom detetu
pobogu dete jesi li ti svestan da ne umeš da čitaš
a on muka kaže
jesam.. :kk:
pa ona pametno nastavi
- ko ti je do sada radio domaće zadatke
- sam sam radio...:cry:

a jel ona svesna da nije sposobna da pomogne.. :ljut: i što onda odmaže.. :ljut:
joj kad joj odem sutra tamo.. :koja:

kojica
06-09-2011, 09:48
aha.. :hm:

DaDole
06-09-2011, 12:29
kad se sistem školstva i zdravstva isprofanizuje,materijalizuje i kad iz svake pore počne da curi bahatost i nezainteresovanost,manipulacije i nehumanost..onda narod te države može da plače..ali,ni to nema kome..
pa onda roditelj preuzima ulogu učitelja,"krpa" rupe i vraća narušeno samopouzdanje kod djeteta..

причалица
09-09-2011, 19:22
jeste.. :ljut:

juče nastavnica srpskog rekla mom detetu
pobogu dete jesi li ti svestan da ne umeš da čitaš
a on muka kaže
jesam.. :kk:
pa ona pametno nastavi
- ko ti je do sada radio domaće zadatke
- sam sam radio...:cry:

a jel ona svesna da nije sposobna da pomogne.. :ljut: i što onda odmaže.. :ljut:
joj kad joj odem sutra tamo.. :koja:

idem i ja s tobom :mirka: poneću neku oklagiju.

ЖениМиСе
11-10-2011, 10:04
kako je bilo drugačije? pa nije se ništa promenilo :huh: ne od devedesetih, nego od 70. sve je isto, sve.
osim što je ubačen još jedan strani jezik i informatika kao tamo neki bezvezni predmet gde se igraju igrice.

Ovaj školski sistem je možda bio dobar za one koji su rođeni pre 1945

Sandokan
11-10-2011, 10:09
Nisam baš u materiji, ali meni se čini da se sistem možda nije promenio, ali opterećenje dece (čak i u prvom osnovne) je mnogo veće, a subjektivan mi je utisak da su krajnji rezultati poražavajući :aha:

ribizla
12-10-2011, 13:31
http://razbibriga.net/clear.gif

jel ovako uce gramatiku sad? :eek:

mikili
12-10-2011, 15:04
boze:eek:..stavi i -eminentnog-pisca udzbenika..

причалица
12-10-2011, 15:07
boze:eek:..stavi i -eminentnog-pisca udzbenika..

:raz_114:

ribizla
12-10-2011, 15:16
ne znam.. poslali mi sliku :eek:
shokirana sam prizorom..

причалица
12-10-2011, 15:23
dobro nisu stavili:

ružnj - ača
profuknj - ača

itd.

mikili
12-10-2011, 15:25
samo ti davaj predloge..mozda ovde ima buducih pisaca udzbenika:)

причалица
12-10-2011, 15:29
ma jes...ima :lol:

Nežnicah
12-10-2011, 15:31
kad se sistem školstva i zdravstva isprofanizuje,materijalizuje i kad iz svake pore počne da curi bahatost i nezainteresovanost,manipulacije i nehumanost..onda narod te države može da plače..ali,ni to nema kome..
pa onda roditelj preuzima ulogu učitelja,"krpa" rupe i vraća narušeno samopouzdanje kod djeteta..

ovaj podebljani deo me podseti na takticnost na svu srecu bivse profesorke moje cerke. Zena jednostavno ne ume da prenese znanje, ima svoje ljubimice u odeljenju i svi ostali nek se snadju kako znaju i umeju. Ova moja, nije nametljiva po prirodi, i tesko se izborila da ukrade zanat na praksi. I posle par prozivki od strane razredne, donosi joj sva srecna neki rad, zavrsen komplet, da ova oceni, i kaze profesorka, pritom i razredni staresina, mom detetu pred celim razredom: Bravo, vidis kako mozes, nisi ti glupa, ti si samo lenja.

Bas onako pedagoski potez, pun pogodak da joj `digne` samopouzdanje...

kojica
12-10-2011, 15:44
http://razbibriga.net/clear.gif

jel ovako uce gramatiku sad? :eek:

:pada:

za verovali ili ne...

ribizla
13-10-2011, 11:06
Izvor (http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/282925/U-sestom-razredu-uce-decu-da-je-glupaca--zenska-osoba)

U šestom razredu uče decu da je glupača - ženska osoba

U udžbeniku za gramatiku “Gramatolomija“ za šesti razred koji je izdao DOO "Liber” u delu u kojem se objašnjava šta su sufiksi, reč “glupača” definisana je kao ženska osoba. Iako u izdavačkoj kući kažu da je greška izmenjena još 2003, reporteri "24 sata" su primerak knjige našli u knjižarama u Novom Sadu i Beogradu.


:krsti:

DaDole
13-10-2011, 11:28
Ček malo..od glup..muško je glupAK a žensko je glupAČA :hm:
pa ne mogu na osnovu sufiksa da daju definiciju:qq:

причалица
13-10-2011, 14:29
Izvor (http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/282925/U-sestom-razredu-uce-decu-da-je-glupaca--zenska-osoba)

U šestom razredu uče decu da je glupača - ženska osoba

U udžbeniku za gramatiku “Gramatolomija“ za šesti razred koji je izdao DOO "Liber” u delu u kojem se objašnjava šta su sufiksi, reč “glupača” definisana je kao ženska osoba. Iako u izdavačkoj kući kažu da je greška izmenjena još 2003, reporteri "24 sata" su primerak knjige našli u knjižarama u Novom Sadu i Beogradu.


:krsti:

ne, nego je muška osoba....:lol: i ti novinari su baš pogodni za pisanje ovakvih članaka, pola od njih nepismeno....napravili su naslov taka kao da sed treba neko da pomisli da nije fakat glupača ženskog pola :sojka:

kojica
13-10-2011, 14:36
pa ne znam.. i da ne piše da je glupača ženska osoba, nekako mi reči glupača i lozovača
nisu reči za u udžbenik.. :sad:

mikili
13-10-2011, 14:39
nisu pravi uzorci,ali je ono sto boli u stvari taj znak jednakosti izmedju..tj.podrazumeva se da cim kazete glupaca poistovetite sve zene sa tim..

причалица
13-10-2011, 14:57
pa ne znam.. i da ne piše da je glupača ženska osoba, nekako mi reči glupača i lozovača
nisu reči za u udžbenik.. :sad:

naravno da nisu....niti mislim da treba da uče te definicije sufiksa i štatijaznam....eto, ono zbog čega je kreš i pokrenuo temu - dolazim do zaključka da je zapravo mnogo stvari iz našeg jezika nepotrebno učiti (a on bi to stavio kao obavezan predmet)....ili iz matematike da uče konstrukciju trouglova :krsti: bezveze. to ne spada u opšte obrazovanje.
bolje deca da uče kako nastaju oblaci nego šta je sufiks.

причалица
13-10-2011, 21:26
http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/282925/U-sestom-razredu-uce-decu-da-je-glupaca--zenska-osoba

:lol:

kojica
14-10-2011, 05:13
Nakon uobičajene priče o svojim doživljajima sa pecanja, nastavnica srpskog imala
je jako malo vremena da deci pred pismeni objasni kako da predstave lik, pa je
izdiktirala sledeće:

Nikako ne mogu da razumem zašto Miloš ne može ni sa kim da se druži. Da li je
moguće da Miloš toliko laže i je li moguće da ne može biti bolji?

U pitanju je peti razred osnovne škole. Miloš je njihov drugar koji majku nema, a oca
ima samo povremeno. Jeste problematičan, ali dete je! Ima samo 11 godina. Nakon
ovoga što je uradila on će biti bolji? Samo mu je još jednu ranu stvorila.

причалица
14-10-2011, 06:41
mislim da definitvno treba da se ovde uvede neki test za ljude koji imaju diplomu a žele da se bave decom...ali taj test ne bi trebalo da sprovode nakaradni psihijatri ili psiholozi koje viđam na medijima ili u ustanovama...to je tek za plakanje.

kojica
14-10-2011, 06:53
Načisto sam se razočarala. Lepo mi dođe da ih ispišem iz škole i odvedem na planinu da
čuvamo ovce.. :sad:

причалица
14-10-2011, 07:05
Načisto sam se razočarala. Lepo mi dođe da ih ispišem iz škole i odvedem na planinu da
čuvamo ovce.. :sad:

ma ne vredi ti to ništa....ne može da živi s ovcama ceo život. ili može :hm:

kojica
14-10-2011, 07:10
može.. :lol:

причалица
14-10-2011, 07:13
al bar osnovnu moraju da završe....po zakonu.

DaDole
14-10-2011, 07:18
Kod nas postoje privatne srednjoškolske ustanove i tu je stanje znatno bolje,ali u startu je to ipak diskriminaciono jer one koštaju poprilično i ne mogu sva djeca da ih pohađaju.S obzirom na to što svi znamo,na jednu apsolutnu nebrigu i bahatost pa i nestručnost prosvjetnih radnika,današnje majke sa osnovcima mogu samo da plaču nad tom činjenicom ili da unutar porodice drže nastavu,prvenstveno onu iz psohologije i pedagogijeda budu majke i terapeuti svom djeteu,nastavnici i psiholozi.

kojica
14-10-2011, 07:19
al bar osnovnu moraju da završe....po zakonu.

Ma znam.. :sad:

al kako im bude.. ja više nemam snage..

Od početka školske godine, starijem su ukrali tri knjige i tri sveske i pored toga
što se učionice zaključavaju.
Mlađeg je u boravku jedan davio, pa mu nakon nekog vremena zabio olovku u lakat
krvnički. Kaže, dolazila baka i rekla da ga je tata tukao, al ne vredi.. :sad:

I sve se nešto dešava što se u ovoj našoj seljačkoj prigradskoj školi nikada nije
dešavalo.

причалица
14-10-2011, 07:23
sećam se kako su ovoj mlađoj na početku godine uvek iscepali novu jaknu :( zato sam prestala sa im kupujem stvari za početak godine....mislim na garderobu. ona nije umela da se brani, profesore je baš briga i tako u krug.
a najviše su uvek krivi roditelji, to nekako dođe po definiciji....
to što veliki broj profesora ništa ne nauči decu - to nema veze, ti se računi ne polažu. samo drhte od inspekcije iz ministarstva...majstori, majstori....:lol:

kojica
14-10-2011, 07:33
Kod nas postoje privatne srednjoškolske ustanove i tu je stanje znatno bolje,ali u startu je to ipak diskriminaciono jer one koštaju poprilično i ne mogu sva djeca da ih pohađaju.S obzirom na to što svi znamo,na jednu apsolutnu nebrigu i bahatost pa i nestručnost prosvjetnih radnika,današnje majke sa osnovcima mogu samo da plaču nad tom činjenicom ili da unutar porodice drže nastavu,prvenstveno onu iz psohologije i pedagogijeda budu majke i terapeuti svom djeteu,nastavnici i psiholozi.

kad sam trebala da se odlučim za privatni vrtić ili državni, razmišljala sam ovako...
iz privatnog vrtića će otići u državnu školu, pa će se šokirati..
čak i da ide u privatan vrtić i sve prvatne škole, zaposliće se negde, pa će ga pojesti
''aždaje'' koje su se očeličile u državnim školama..

i tako.. svesna sam da ih ne treba pod stakleno zvono, al opet preterujem i preterujem.. :sad:

kojica
14-10-2011, 07:35
sećam se kako su ovoj mlađoj na početku godine uvek iscepali novu jaknu :( zato sam prestala sa im kupujem stvari za početak godine....mislim na garderobu. ona nije umela da se brani, profesore je baš briga i tako u krug.
a najviše su uvek krivi roditelji, to nekako dođe po definiciji....
to što veliki broj profesora ništa ne nauči decu - to nema veze, ti se računi ne polažu. samo drhte od inspekcije iz ministarstva...majstori, majstori....:lol:
:qq:

Ja do učenja ne mogu ni da stignem, od svih ostalih problema. Sva sreća te dobro uče,
a i mi možemo da im pomognemo.

причалица
14-10-2011, 07:39
pa to je bezveze...šta da rade deca kojoj ne može niko da pomogne ili ne mogu roditlji da plaćaju pomoć? i šta ima da se mnogo pomaže u o.š.?!
šta će onda biti u gimnaziji? missim, ako se deca ne osamostale u učenju...
u svakom slučaju, taj problem izgleda veliki, jer ste u njemu, a sad vidim da je svo to cimanje oko učenja i isterivanja mak na konac stvarno bezveze, kad je sve to iza mene....

kojica
14-10-2011, 07:40
I da. Mogu da razumem da u privatnim školama imaju opremu, koja u državnim nedostaje.
Mogu da razumem i da se profesori dodatno angažuju oko dece (van nastavne aktivnosti)
jer imaju veću platu.

Ali ne mogu da razumem da u privatnim školama rade pedagozi, a u državnim kreteni.
Deca su deca i tamo i ovamo.

DaDole
14-10-2011, 07:43
I da. Mogu da razumem da u privatnim školama imaju opremu, koja u državnim nedostaje.
Mogu da razumem i da se profesori dodatno angažuju oko dece (van nastavne aktivnosti)
jer imaju veću platu.

Ali ne mogu da razumem da u privatnim školama rade pedagozi, a u državnim kreteni.
Deca su deca i tamo i ovamo.

to jeste neshvatljivo,ali prilikom selekcije pedagoga,budući da su privatne škole relativno novijeg datuma,birani su mlađi i mislim stručniji kadrovi koji imaju drugačiji pristup i nisu ogorčeni višegodišnjim šablonskim radom,nisu izgubili početni entuzijazam,a i motivacijski su visoko u smislu novčane stimulacije.

причалица
14-10-2011, 07:44
al su pare - pare. aj sad da platiš školsku godinu u privatnoj školi :huh:
pa na zapadu je tako - ko hoće da deca nešto i nauče - idu u privatne škole...nervira me što kopiramo zapad na najgori mogući način :mirka:
dakle, mislim da nije toliko program problem, nego ljudi...ali, ljudi su problem skoro svuda, na svim nivoima. ljudi su se nekako promenili, postali su uglavnom bezosećajni :(

DaDole
14-10-2011, 07:51
sve je to tačno..ali i dalje bih apelovala na majke da više razgovaraju sa svojom djecom...jeste ljudski faktor u svim sistemima krucijalan činilac,ali moramo razumjeti da se u ovim brzim vremenima najteže snalazimo baš u multifunkcionalnom..neko treba da bude radnik(mislim na te žene po školskim ustanovama naprimjer) i majka i žena i domaćica i svašta još..desi se da se u svemu tome odlomi dio i da postane nenosiv..
uvijek kažem,lako je kad radimo sa papirima,al sa djecom ili bolesnim ljudima,e onda je to najbolnije..onda smo pod lupom javnosti .
Ne opravdavam ih,samo razumijem..nisu one krive što sistem nema sankcije za njihovo ponašanje..generalno sve državen i javne ustanove nemaju adekvatan sistem ni nagrađivanja,a kamoli sankcionisanja i tu je frka..

причалица
14-10-2011, 09:04
niko je ne tera da se bavi tim poslom....nju ili njega, jer nisu profesori ništa bolji od profesorki.
ako neko ode na posao (i to radi sistematski godinama) sa mišlju da ne može da ga podnese, pa gde ju to elementarna čast i poštenje koju treba da prenesu na tu dečicu?

DaDole
14-10-2011, 09:12
niko je ne tera da se bavi tim poslom....nju ili njega, jer nisu profesori ništa bolji od profesorki.
ako neko ode na posao (i to radi sistematski godinama) sa mišlju da ne može da ga podnese, pa gde ju to elementarna čast i poštenje koju treba da prenesu na tu dečicu?

istina pričo..ali koliko ljudi poznaješ koji vole posao koji rade...koja elementarna čast i koje poštenje,kad su to već izumiruće i rijetke vrste:(

причалица
14-10-2011, 10:07
istina pričo..ali koliko ljudi poznaješ koji vole posao koji rade...koja elementarna čast i koje poštenje,kad su to već izumiruće i rijetke vrste:(

poznajem dosta ljudi koji vole svoj posao. svako ko ne voli svoje radno mesto (i nije zahvalan, u krajnjoj liniji što ima posao na ovi globalnu besposlicu), treba da ispašta za sva nepočinstva.

DaDole
14-10-2011, 10:53
poznajem dosta ljudi koji vole svoj posao. svako ko ne voli svoje radno mesto (i nije zahvalan, u krajnjoj liniji što ima posao na ovi globalnu besposlicu), treba da ispašta za sva nepočinstva.
drago mi je da poznaješ mnogo takvilj ljudi,ja ih poznajem jako malo. I kad ponekad nekom kažem kako je danas biti zaposlen privilegija,mrko me gledaju kao da sam pala sa kruške..

причалица
14-10-2011, 11:41
drago mi je da poznaješ mnogo takvilj ljudi,ja ih poznajem jako malo. I kad ponekad nekom kažem kako je danas biti zaposlen privilegija,mrko me gledaju kao da sam pala sa kruške..

u krajnjoj liniji, ako i ne vole posao koji rade, treba da budu profesionalni i da ga rade kako treba. to se naročito odnosi na lekare i učitelje.

DaDole
14-10-2011, 11:44
u krajnjoj liniji, ako i ne vole posao koji rade, treba da budu profesionalni i da ga rade kako treba. to se naročito odnosi na lekare i učitelje.

jeste pričo,Treba odnosno Trebalo bi! <I bilo bi divno da je tako..

причалица
16-10-2011, 08:39
ma, vidiš kako tema iskliznu...tako sve isklizne kod nas....ničega ne možemo da se držimo kako valja :(

DaDole
16-10-2011, 09:51
ma, vidiš kako tema iskliznu...tako sve isklizne kod nas....ničega ne možemo da se držimo kako valja :(
baš tako..ponese te i krene kao poplava..a znaš da ona ide i ispod vrata:)

причалица
20-10-2011, 07:16
http://www.politika.rs/rubrike/Sta-da-se-radi/Kazes-im-da-uce-a-oni-vide-kako-zivis.sr.html

pa, evo članka koji nam govori u čemu je problem...nije bitna količina znanja, nego stav prema tome.

ribizla
25-10-2011, 12:07
Udžbenik za osnovce sadrži linkove za porno sajtove
U udžbeniku za osmi razred osnovne škole “Tehničko i informatičko obrazovanje” nalazi se slika otvorene internet strane na kojoj su kao omiljene stranice (fejvoritsi) nalaze čak tri porno linka.

http://razbibriga.net/imported/2011/10/186406_udzbenikisex03fotonebojsamarkovic-1.jpg
Lekcija se bavi pretragom interneta, a autori su napravili print skrin računaru gde su sporni sajtovi sačuvani kao fejvorits.


Uz ove sporne sajtove kao važnije stoje i adrese Pošte Srbije i Univerziteta u Eseksu. Kada se radi o porno sajtovima, primera radi, jedan od njih vodi direktno na porno lezbijski sajt, sa galerijom koji se zove “Njen prvi pregled”.

Fotografija ove stranice je juče kružila društvenim mrežama. Novinar “Blica” obišao je knjižare i našao udžbenik izdavača “Eduka” koji zaista sadrži spornu fotografiju.

http://razbibriga.net/imported/2011/10/186408_udzbenikisex13fotonebojsamarkovic-1.jpg?ver=1319538971

http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/285461/Udzbenik-za-osnovce-sadrzi-linkove-za-porno-sajtove

причалица
25-10-2011, 16:47
e, to sad ja i čitam :krsti: dakle, ladno otac i sin (pretpostavljam da je ta relacija) napišu udžbenik, uzmu grdne pare za đubre i nikom ništa :(