PDA

Pogledaj Punu Verziju : Kome ukradu ličnu kartu, plaća kaznu



kojica
28-08-2011, 08:53
Gubitak lične karte ili pasoša uvek predstavlja veliku neprijatnost za onoga ko je ostao
bez najznačajnijih ličnih dokumenata, a prema novim odredbama Zakona o ličnoj karti,
licima koja su, bez obzira na okolnosti, ostala bez ovog dokumenta, propisuju se kazneni
poeni i naplaćuje se dodatnih 800 dinara.

Snežana Jojić iz Beograda javila se “Pravdi” ogorčena zbog toga što su joj u stanici MUP-
a rekli da posle krađe lične karte treba da plati kaznene poene.

- Bila sam žrtva pljačke. Ukrali su mi novčanik sa svim ličnim dokumentima, uključujući i
ličnu kartu. Možete zamisliti kakav sam stres doživela, jer vađenje novih dokumenata
zahteva i vreme i živce. Ipak, nisam mogla ni da pomislim da će mi u stanici MUP-a u
opštini gde živim zatražiti da platim i kaznene poene, jer sam ostala bez lične karte.
Kada sam pokušala da objasnim da su mi sva dokumenta ukradena i da sam bez lične
karte ostala ne svojom krivicom, odgovoreno mi je da to sve shvataju, ali da po novom
zakonu moram da, pored troškova izrade nove lične karte, platim i 400 dinara na ime
proglašenja lične karte nevažećom, i još 400 dinara kaznenih poena, zato što sam
dozvolila da me pokradu – kaže Snežana.

Pored 800 dinara na ime kaznenih poena, Snežana mora da plati i 1.400 dinara zbog
izrade nove lične karte, pa joj ukupni troškovi samo za ličnu kartu iznose 2.200 dinara.
Na pitanje da li se u slučaju gubitka čipovane lične karte ista može pronaći preko čipa, u
MUP-u je dobila negativan odgovor.

- Želela sam da znam da li je bolje da mi nova lična karta bude sa čipom, kako bih se
tako osigurala u slučaju novog gubitka, ali mi je rečeno da mi ni tada ispravu ne bi mogli
pronaći, jer bi to značilo da se ljudi mogu nadzirati preko lične karte. Nije mi jasno da se
može pronaći nestali pas ako je čipovan, ali ne i lična dokumenta građana – kaže naša
čitateljka.

I Dušan Milenković iz Beograda imao je sličan problem kada je prošle godine na ulici
izgubio torbicu sa svim ličnim dokumentima. U MUP-u je, osim plaćanja kaznenih poena i
pisanja izjave, imao problema i zbog neposedovanja dokumenta sa slikom koja nije starija
od šest meseci.

- Zatražili su mi na šalteru bilo kakav dokument sa slikom koja nije starija od pola
godine, a kada sam rekao da nemam nijedan, jer su mi sva dokumenta ukrali i da je
jedina isprava sa slikom pasoš star deset godina, odgovorili su mi da mi ne mogu izdati
novu ličnu kartu. Već dovoljno iznerviran zbog krađe dokumenata i bankovnih kartica,
otišao sam kod načelnika i napravio skandal, pa je načelnik odmah preko MUP-a u
Ljermontovoj faksom dobio moje podatke i sliku. Najžalosnije je što se pokradeni
građanin smatra krivcem – kaže Milenković.

U MUP-u Srbije kažu da je lice koje je ostalo bez lične karte dužno da nestanak prijavi
stanici policije koja je dokument izdala i nestalu ličnu kartu proglasi nevažećom
u “Službenom glasniku RS”. Isti je postupak i sa gubitkom pasoša, a za izradu novih
dokumenata plaća se naknada određena Zakonom o ličnim ispravama, dok je taksa za
gubitak dokumenta 400 dinara.

Plaća se i krađa tablica

Pored kaznenih poena za gubitke ličnih dokumenata, građani moraju da plaćaju kaznene
takse i ako im se desi krađa registarskih tablice, ili ako one spadnu s automobila. Taksa
za gubitak tablica iznosi 2.500 dinara, dok će nove tablice pokradene vozače stajati
dodatnih 2.000 dinara.

Izvor: Pravda

kojica
28-08-2011, 08:56
kakav bezobrazluk.. :qq:

Pa ako nisu sposobni da nas zaštite od lopova, što bar ne ćute, nego još i oni nas kažnjavaju.

Kako da ne dozovolim da budem pokradena? Da uzmem oružje u ruke? :hm:
Ili da pustim da me neko izlomi ili ubije da ne bih morala da platim kaznu od 400 din.?

Najgori su.. :sad: nek traže sebi neki bolji narod koji će da ih voli..

ribizla
28-08-2011, 09:06
LOPOVI!

Lilu
28-08-2011, 09:09
ja sam pre jedno godinu, dve na jedoj temi napisala da bih volela, kad bi to bilo ikako moguce, da se svi spakujemo i da izadjemo iz zemlje, makar samo granicu da predjemo i jedno tri dana da bude prazna zemlja dibidus, pa nek vladaju ulicama, brdima, livadama, sumama... bas se iznerviram kad procitam ovako nesto, a znala sam to za kaznjavanje ako ti ukradu licnu kartu... jedino oko vrata da je nosimo...

kad nas budu "cipovali", kakvu li ce onda kaznu da smisle?

kojica
28-08-2011, 09:15
I meni se sad ide odavde, za ozbiljno. :sad:

причалица
28-08-2011, 09:34
ne znam što je to tolika frka....platiš 400 dinara i šta sad....mislim da se svuda sve plaća, pa i gubitak ličnih dokumenata....
meni mnogo više smeta što svakog meseca dajem silne novce državi za zdravstveno osiguranje, a ne trošim taj novac uopšte, nego idem kod privatnika :( jer u državnom zdravstvu vlada nebriga i javašluk. e to mi smeta.

kojica
28-08-2011, 10:30
Smeta Pričo što se to zove kazna. Eto bar da su ga drugačije krstili, pa mi ne bi bio para žao.
Žao mi je da me prave budalom i da ja njima plaćam kaznu što me je neko opljačkao, umesto
da oni plate meni, jer su oni ti koji su dužni da me zaštite.
Smeta što su toliko gladni i besramni da je to već svaku meru prevršilo.

причалица
28-08-2011, 10:33
starija je platila sve te takse za novu l.k. i nigde na uplatnici nije pisalo ''kazna''.
missim, ne branim ja birokratiju...naprotiv, ne podnosim je baš i gledam da nemam nikakva posla s njima dokle god to mogu da izbegavam...ali, mislim da je revolt protiv njih besmislen, jer ako išta opstaje u nekoj državi to je birokratska ''pamet''....a u srbiji ne da opstaje, nego radi baš šta hoće.
ne kažem da je to u redu, ali ne vidim način da se to popravi ni za milimetar.

mikili
28-08-2011, 13:30
nije besmislen,ja mislim da mora da bude glasniji,dokle god pristajemo,slezemo ramenima i kazemo-samo 400 dinara-oni izmisljaju kojekakve namete,toliku drskost i bezobrazluk,naplacivanje davno ukinute -ekoloske takse- od strane supa prilikom registracije,sve po sistemu ko primeti primeti,ko ne platice je nepostovanje svojih gradjana,tretiranje kao ovce..njihov zadatak ,a prvenstveno zadatak drzave je da stiti svoje gradjane od javasluka i zavlacenja ruku u nas dzep bez ikakvog osnova,i drzava to treba i da spreci i da uprosti svaku proceduru.

slonce
28-08-2011, 22:57
hebo ih otac usta mrtva

Lujka
28-08-2011, 23:09
hebo ih otac usta mrtva

:raz_114: kratko i jasno!

причалица
29-08-2011, 14:23
drzava to treba i da spreci

kako da spreči? koja država? ti koji napalaćuju 400 dinara takse su država, ne shvatam o čemu pričaš...

slonce
29-08-2011, 15:02
:raz_114: kratko i jasno!

pa ozbiljno.citam temu i sta drugo reci.poteklo je spontano :sad:

mikili
29-08-2011, 15:12
kako da spreči? koja država? ti koji napalaćuju 400 dinara takse su država, ne shvatam o čemu pričaš...
nisu prico oni drzava...drzava smo mi, gradjani, koji treba svugde i na svakom mestu da se bunimo,a ne da placamo..

причалица
29-08-2011, 17:13
nisu prico oni drzava...drzava smo mi, gradjani, koji treba svugde i na svakom mestu da se bunimo,a ne da placamo..

kad smo mi država...kako onda da se dešava sve što se dešava :huh:

mikili
29-08-2011, 17:17
e pa onda se vrati na pocetak i vidi sta si rekla..platis,pa sta..bas zato..

причалица
29-08-2011, 18:24
ma dobro, nije važno...znam da ću uvek da platim kad mi nešto treba, ako mogu da platim...plaća se toliko stvari i nazovi usluga koje ne koristim uopšte - pomenuh lekare i zdravstvo na početku, takođe.

Lilu
29-08-2011, 18:27
ne mogu svi da plate, to jest uglavnom ne mogu da plate... ma nije u pitanju ni placanje vise, vec nacin na koji nas tretiraju. Mi smo nuzno zlo u ovoj drzavi... sta li ce im narod nije mi jasno...

причалица
29-08-2011, 18:31
ne mogu svi da plate, to jest uglavnom ne mogu da plate... ma nije u pitanju ni placanje vise, vec nacin na koji nas tretiraju. Mi smo nuzno zlo u ovoj drzavi... sta li ce im narod nije mi jasno...

znaš šta, lilu...zabole me za eventualnih 400 dinara za l.k. koju mi možda i neće niko ukrasti...ali me baš nervira enormno izdvajanje svakog meseca za zdravstvene usluge koje ne koristim ni ja ni moja porodica...po meni - to je ogromna pljačka.
ne mogu da biram kome ću da plaćam lečenje - od mojih rođenih para, koje sam zaradila, moram da dam državnom zdravstvu koje ne voli da me vidi, bre....kod privatnika su bar ljubazni i drežde nad tobom.

Lilu
29-08-2011, 18:34
znam, prico, ja sam evo koliko vec radim placala zdravstvo, tj firme u kojima sam radila su placale, i zimus, kad me ono zaboleo zuc, nisam mogla kod doktora jer mi gazda za tu godinu nije uplatio socijalno i morala sam da platim ultrazvuk... na privatnoj klinici, gde su jako ljubazni i skupi... jao... pa ne potezi sad novu temu, evo opet cu da se iznerviram :kojote:

причалица
29-08-2011, 18:38
ne potežem novu temu - to je sve isto za mene. sve...ličnu kartu ne možemo da vadimo u nekom privatnom mup-u, a zdravlje možemo i moramo da čuvamo na najbolji način....to što je meni (i svima) bukvalno zabranjeno da vodim brigu o svom zdravlju gde ja hoću za moj rođeni novac - to je pljačka...a ne ovih 400 kinti.

Lilu
29-08-2011, 18:46
e cek da se mi vratimo na licnu kartu... vise od tih 4oo din me boli ono drezdanje za broj, pa onda drezdanje da te prozovu... pa nedaj boze da te snadje FT1P... pa onda cekas 1o dana pa drezdis ponovo u redu da je podignes a usput se naplacas... mom jednom drugaru su ovih dana maznuli novcanik sa dozvolom lk. i saobracajnom... cini mi se da je reko da je 8800 dao u danu u ljermontovoj... plus sto je placao oglasavanje ukradenih dokumenata...

i ono jahanje kad se vracas kuci i upadnes u guzvu i onda se pojavi crni auto sa sirenom i ti moras da se pomeris i da stanes da persona prodje... e za to bih ga kamenom gadjala...

i jahanje sto su sve zive ulice pozatvarali pa moras pola grada da obidjes da bi dosao kuci... i stomugromova, mi smo bas rasni konji kad ovoliko jahanje trpimo.

mikili
29-08-2011, 19:28
e to sa zdravstvom mora sistemski da se odradi..u svakoj zemlji imas izbor,obavezno osiguranje ili privatno.ali te zemlje imaju mnogo vece plate.recimo veceras slusam da je prosek plata u tekstinlnoj industriji 22000 din..oni su presrecni sto imaju osiguranje,kad bi i kako izdvojili za privatne doktore,koji su papreni...dzaba im ljubaznost,za ono sto naplacuju i treba da ne prestaju da se keze.da bi svi imali pravo na kakvu takvu zdravstvenu uslugu,svi moramo i da placamo.inace bi bili kao u americi..nemas osiguranje,ne lecis se.

причалица
30-08-2011, 07:10
nemas osiguranje,ne lecis se.

i ovde neće niko da te primi bez knjižice, koja je dokaz da imaš osiguranje...a kad kažeš da ćeš da platiš - nema frke. problem je što i pored njižice moraš da plaćaš i podmićuješ i nikad nisi siguran da je dovoljno.

kojica
30-08-2011, 08:40
Ja te Pričo razumem. I sama se uglavnom privatno lečim.
Al sad se nešto mislim.. :hm:

Koliko je ovo zapravo dobra taktika. Prođe im par krupnih krađa i onda su sve sitne neprimetne.
Na sitne se reaguje sa ''ma to nije ništa''. :aha:

причалица
30-08-2011, 08:45
pa eto...tako je svuda...ali, kod drugih kradu tako da narod pomalo može da živucka, znaš. ovde je svaka mera prevršena.
inače, što se tiče administracije - moj drug koji živi u italiji već 12 godina, kaže da smo mi mala deca za italijane - i što se tiče smislenosti propisa i što se tiče cena i što se tiče ljubaznost službenika....tj. neljubaznosti :lol: