PDA

Pogledaj Punu Verziju : Zimnica



Man
05-09-2009, 17:41
Spremate li zimnicu?
Molim lepo spisak i recepise :pusi:

Ciciban
05-09-2009, 18:09
:hahaha::hahaha::hahaha::hahaha::hahaha:

Ciciban
05-09-2009, 18:09
aj sad cemo ...naglas se smejem :raz_083:

za sta ti treba samo kazi :)

affrodiita
05-09-2009, 18:16
spremala svašta...ali sam se olenjila pošteno rečeno..mada ako fali recepata
ima toga.... :lol:

Dusala
05-09-2009, 23:33
:stidljiva: Man ...moracu da pitam mamu za recepte ona jos uvek sprema najbolju zimicu :razzz

причалица
08-09-2009, 11:25
afkors da spremam..zato sam kao mečka :stidljiva:
recepti...ček' da malo provrljam po glavi....
spremam ajvar, patlidžan na libanski način, barene paprike u medu i tako....ajvar od zelenog paradajza...

причалица
14-09-2009, 11:24
patlidžan na libanski način:

očistim 3kg patlidžana i isečem na kolutove debljine oko 1cm. posolim ih krupnom morskom solju i ostavim u cediljki preko noći. sutradan, kad imam vremena, u šerpu sipam pola litre jabukovog sirćeta i litar vode. kad to uvri, stavljam komad po komad patlidžana. ne sme da se prekuva, jer bude gnjecav! dakle, vrlo kratko se nalazi u tom rastvoru (oko 2 minute), pa se odlaže u cediljku na novo ceđenje i hlađenje.
pripremila sam već čiste tegle (oko 3 komada) i iseckala malo ljute paprike (ko ne voli - ne mora) i onda ređam red patlidžana, pa malo bibera u zrnu, pa opet red patlidžana, pa malo mrvljene nane (ima u radnjama da se kupi), pa red patlidžana i ljuta paprika. treći red patlidžana zalijem uljem (volim maslinovo, a vi metnite koje hoćete). zatim ponavljam postupak, dok dođem do vrha tegle. sve to zalijem uljem, da prekrije patlidžan, dobro zatvorim i stavim u frižider, jer nemam hladan špajz.
dakle, nije komplikovano, a ukusno je baš....i nema konzervansa.
naravno, začini mogu da budu i ruzmarin i beli luk i timijan....što god padne na pamet.
napravila sam ove godine kombinaciju bibera i nane i ruzmarina i kima....baš me zanima....
može da se jede posle 15ak dana.

причалица
14-09-2009, 11:27
barene paprike u medu:

kupim oko 7kg lepih mesnatih crvenih parika. očistim ih i presečem na polovine. dakle - laganica posao. dok to radim slušam muziku, a na šporetu treba da uvri 3 litre vode, 200g meda, 50g soli, 50 g šećera, 100g esencije. zatim, polovine paprika barim u tome oko 2-3 minute, kratko znači (samo da promene boju iz tamnocrvene u svetliju nijansu) i ostavljam u šerpu. kad sve obarim, a to brzo bude, u tu vodu stavim 2 vinobrana.
u pripremljene tegle (volim da budu one velike) ređam paprike do vrha, a onda nalijem tom tečnošču koja se prohladila a u koju sam stavila i vinobran.
obično mi izađu 2 velike tegle za 7 kg paprika i nama je to baš omiljena salata zimi, pored patlidžana.

:raz_010:

dakle, i za patlidžan i za paprike je bitno da se ne razgnjecave. bolje da ostanu malo čvrste, jer stajanjem će svakako dodatno smekšati.

причалица
23-09-2009, 11:40
ajvar

prošli vikend mm je dovukao 12 kg mesnate crvene paprike, a ja 2 kg somborke ......i onda sam ih pekla u rerni. čim se prohlade, oljuštila sam ih (što vrlo brzo ide uz slušanje neke rok muzike) i ostavila da se cedi preko noći.
sutra sam sve to samlela, ulila u veću cepter šerpu, dodala soli, ulja i pustila da se krčka, uz povremeno mešanje....kad je ajvar posvetleo do narandžaste boje, dodala sam još malo ulja (oko pola litre je potrošeno za sve), promešala, isključila ringlu i nalila sve u sterilisane tegle.
ljut je, ali je divan....od ove količine paprika je ispalo 7 tegli ajvara.

Ciciban
24-09-2009, 14:41
Ruska salata ( ja nemogu bez ovog u spajzu , neznam kako vi zovete)

potrebno

2 kg paprike slatke vezene
2 kg paradajz zeleni
2,5 kg karfiola
3 kg sargarepe
3 kg kornisona
2 kesice bibeera u zrnu
sve ocistiti , oprati i iseckati na kolutice u veeecoj serpi ( za ajvar ) , dodati oko 700 ml ulja, dve ( tri :lol: ) shake soli , oko 600 ml alk. sirceta i pola kg secera ....dobro promesati i ostaviti da prenoci da pusti sokove ...u medjuvremenu promesati i probati ukus ( treba da bude nesto izmedju slatke i kisele) .... onda napuniti tegle pa zaliti saftom koja je sama pustila , zatvoriti i pasteririzirati tegle ....ja se bez ovog ne ostavljam , stefa je obozava a nutritivna vrednost zadrzana, evo kako izgleda ....http://img200.imageshack.us/img200/5203/picture230lc.jpg

http://img132.imageshack.us/img132/5576/picture234v.jpg (http://img132.imageshack.us/i/picture234v.jpg/)

:)

affrodiita
24-09-2009, 17:31
To se kod nas draga moja zove turšija..... :) ..volimo mi to, sam još kad
bi klima dozvolila da se održi...jedino da napravim pa da odma jedemo.. :raz_088:

причалица
28-09-2009, 10:08
ovo zovemo šarena salata....super je! :P

kojica
30-08-2010, 06:29
Da li da zamrznem boraniju ili da je pasterizujem? :raz_088:

QueenOfClubs
30-08-2010, 06:47
Па мораш мало да је прокуваш пре замрзавања иначе не ваља.

причалица
30-08-2010, 13:01
pa, zimnica je moja omiljena tema u septembru....napraviću svašta, a onda ću da pišem recepte.

kojica
30-08-2010, 13:15
Па мораш мало да је прокуваш пре замрзавања иначе не ваља.

Jel? I menemi to palo na pamet, al nisam znala šta će ispasti..

Ne bude žilava kad se tako zamrzne?

причалица
30-08-2010, 13:17
Jel? I menemi to palo na pamet, al nisam znala šta će ispasti..

Ne bude žilava kad se tako zamrzne?

moja mila majka je tako i zamrzavala bUraniju...kako to ona kaže - izblanšira je, tj. samo je provuče kroz vrelu vodu i onda je zmrzavala...sad to ne radi, odavno.

QueenOfClubs
30-08-2010, 13:25
Ја само тако радим. Пустим први кључ па вадим решеткастом кашиком и на послужавник да се охлади.
А једном сам упржила лук и издинстала мало буранију па све то тако заједно замрзла, исто је испало супер.

причалица
30-08-2010, 13:28
ne zamrzavam više ništa, osim paprike, ispečene...somborke ispečem na ulju i onda ih zamrznem....i baš mi lepo ljuto u sred zime.

kojica
31-08-2010, 06:58
Džem od pečenih šljiva

Šlive se operu, povade se koštice i pospu se šećerom.
(na 5kg šljiva oko 500g šećera.. zavisi koliko su slatke)
Može da se doda i 100dl ruma.
I onda se sve to krčka u rerni :) to je sve..

причалица
31-08-2010, 09:02
tjaooooo...pa ja sad tek videla da sam napisala bitne recepte....

причалица
31-08-2010, 12:29
http://www.dodaj.rs/f/A/IN/1XEV0ape/1/ajvar-i-paprike.jpg

ovo je samo deo prošlogodišnje zimnice....a fotkala sam je da napravim zazubice sestri u beču.

Bisernica
03-09-2010, 21:22
Ajvar sa paradaizom

Ispeći 5 kg crvene paprike,mesnate,oljuštiti i ostaviti da se ocedi.
4 kg zrelog paradaiza oljuštiti i samleti.

Na 200 gr ulja propržiti paradaiz,pa kad malo uvri dodati papriku
i pržiti kao svaki ajvar.Soli dodati po ukusu i pred kraj prženja dodati kašiku esencije.
Vruć ajvar sipati u zagrejane tegle,zatvarati poklopcem i ostaviti u kutiju obloženu
novinom.Kutiju preklopiti,preko nje staviti neko staro ćebe i ostaviti 48 sati da se
potpuno ohladi.Ostaviti u špajz na hladno i tamno mesto.

Bisernica
03-09-2010, 21:27
Somborka u tegli

Presolac je mera za 5 kg paprike somborke.

5 litara vode staviti da provri pa dodati 250 gr soli,
250 gr šećera, 1 šoljicu od crne kafe esencije.

Papriku oprati i očistiti od semena,složiti u dublji sud i preliti
vrelim presolcem,poklopiti i ostaviti da stoji 24 sata.
Drugi dan,vaditi papriku i slagati u pripremljene,hemijski
čiste tegle,dodavati seckan beli luk,po malo soli,bibera u
zrnu i malo konzervansa.Složiti papriku da ogrezne i ukrstiti
na vrhu dva korenčića rena.Ostatak presolca sačuvati,pa
nakon dan-dva ako je potrebno dodati u tegle u kojima je
paprika ostala suva.(pogledati svaku teglu,jer paprika uvuče
tečnost pa osegne)

Bisernica
03-09-2010, 21:35
Karfiol u tegli

Ostaviti da vri 2-3 minuta : 3 litra vode,9 kašika soli,
30 zrna bibera,1/2 litra alkoholnog sirćeta i 1/2 kesice
vinobrana.

Cvetove karfiola složiti u dublji sud i preliti vrelim presolcem.
Ostaviti da odstoji prekriveno 24 sata,a onda slagati u tegle
zaliveno presolcem da ogrezne.
Ovako ostavljen karfiol se može koristiti i kao salata i za jelo,
ako se predhodno ispere hladnom vodom.

Bisernica
03-09-2010, 21:41
Domaći kečap

15 kg zrelog paradaiza oprati i ispasirati.
Sipati u veliku dublju šerpu i staviti da se kuva.
Od momenta kad provri kuvati 1 sat uz povremeno mešanje.

Dok se paradaiz kuva,u drugoj posudi razmutiti 800 gr šećera,
250 gr soli,2 kesice origana,1/2 kesice cimeta,200 gr belog sirćeta
i 200 gr gustina.

Nakon sat vremena ovu masu dodati u paradaiz i kuvati još
10 minuta uz neprekidno mešanje.
Gotov kečap sipati vruć u zagrejane tegle ili flaše,kako je
kome lakše.Ostaviti u kutiji prekrivenoj starim ćebetom da se
ohladi 48 sati.Nakon toga ostaviti na hladno i tamno mesto.
Po želji se kečap može i zaljutiti sa ljutom papričicom.
Izvanredan je i ne razlikuje se od kupovnog,izuzev po kvalitetu :).

Bisernica
04-09-2010, 07:58
Paprika u sopstvenom soku

Oprati i očistiti od semena 10 kg crvene paprike.Važno je da svaka bude
zdrava.Iseći po dužini na pola ili četvrtke,i staviti u veliki sud.Presuti papriku sa
mešavinom 300 gr šećera,150 gr soli ,100 gr esencije,1 vinobran,seckani beli luk
i peršun.Ostaviti prekriveno da stoji 24 sata,a na svakih 4-5 sati dobro promešati.
Nakon 24 sata slagati u hemijski čiste tegle,dobro sabijati i nalivati sokom da ogrezne.
Pritisnuti sa ukrštenim korenčićima rena ili plastičnim pritiskivačem.
Ova paprika odlično stoji,vrlo je ukusna i ne zahteva tegle koje imaju poklopac,nije
potrebno pasterizovati,tako da se tegle mogu povezati i celofanom.Važno je samo
da pliva u soku.

Bisernica
04-09-2010, 08:06
Turšija

Slušala sam vrlo često domaćice koje se žale da im je turšija pobelela
i da se oteže kao kiseli kupus.
Sa ovim receptom ,po kojem ostavljam turšiju godinama to mi se nije
desilo nikad,čak šta više,bistra je i povrće stoji izvanredno,a i ukus je
odličan,posebno za one koji i nisu neki veliki ljubitelji turšije.
Presolac nije namenjen odredjenoj količini povrća izraženoj u kg,
već za onoliko koliko može da ogrezne u njemu kad se nalije.

10 litara vode,1 kg soli,250 gr šećera, 10 gr konzervansa, 20 gr vinobrana,
1 litar alkoholnog sirćeta.Provreti i ohladiti.Hladnim naliti složeno povrće u
burencetu.

Ja u turšiji ostavljam papriku,karfiol,šargarepu,krastavčiće,kupus,
ali ne stavljam zeleni paradaiz,to jednostavno nije zdravo za jelo.
Papriku probušiti viljuškom ako se ne odvaja seme.Ja odvajam seme.
Naliti i pritegnuti da ogrezne.Žuti se kao limun :)

Bisernica
04-09-2010, 08:14
danas ću da pravim...

Pindjur

...mera povrća se može udvostručiti,ako se ima velika šerpa i
šporet na drva koji može ravnomerno zagrevati dno.

3 kg paprike mesnate crvene ispeći i oljuštiti pa ostaviti da se cedi,
ali nije potrebno 24 sata kao za ajvar.

2 kg paradaiza zrelog samleti i sipati u šerpu za prženje.
Dodati 250 gr ulja,100 gr mlevene ljute paprike(mesečarka),
250 gr sirćeta,70 gr šećera,60 gr soli.Kuvati sat i 30 minuta
uz povremeno mešanje.Za to vreme iseći pečenu papriku na
tračice po širini i nakon sat i po dodati paradaizu.
Kuvati još pola sata ,ali sad uz neprekidno mešanje.
Pred kraj kuvanja dodati sitno sečenu glavicu belog luka i
vezu peršuna.

Navedeno vreme je sasvim dovoljno ispoštovati da se ne prekuva
ili ostane nekuvano.
Vruć pindjur sipati u čiste zagrejane tegle ,zatvarati i ostaviti u kutiji
prekrivenoj starim ćebetom da stoji dok se potpuno ne ohladi.
Ostaviti na hladno i mračno mesto.
Ukus je izvanredan za one koji vole pikantno,a i savršeno ide uz
pečenje.

Bisernica
14-09-2010, 21:13
Bela turšija


20 babura srednje veličine (ko voli ljuto,može i somborka),oprati ocediti i dobro
očistiti od semenki.Složiti u dublji plastični sud sa otvorom prema gore.
Napraviti grudu (podsiriti mleko) i nakon sipanja u gazu da se ocedi surutka,
nakon nekog vremena(ne mora se čekati kao za pravi sir),sa sirom napuniti paprike.
Preostalu masu rasporediti izmedju paprika.Ako ne može sve stati u jedan red,može
i u više redova,jedne iznad drugih.Redom soliti i voditi računa da ne ostane neslano.
Ostaviti do sutradan prekriveno čistom krpom da upije so.
Sutradan naliti malo surutke od sira,pritisnuti porcelanskim tanjirom da ogrezne i prekriti krpom(ne zatvarati) i ostaviti na hladno da previre.
Koristiti kad sir u paprikama počne da sazreva.Povremeno proveriti da se ne uhvati
plesan po vrhu.Ukoliko se to desi redovno je uklanjati,a kao prevenciju staviti grančicu bosioka na vrh.

Ovo nije recept za papriku u pavlaci.

причалица
18-09-2010, 11:54
mešana salata

potrebno: po kilogram od zelenog paradajza, karfiola, šargarepe, krastavaca, pola kg crvenih paprika (može da budu malo ljute) i male glavice crnog luka oko pola kg, 3 dl sirćeta, 150g šećera, 150g soli, vinobran.
priprema: sve se sitno isecka, doda se so, šećer, sirće, vinobran. izmeša se i odstoji 24 sata. onda se ređa u tegle i prelije preostalom tečnošću.

причалица
18-09-2010, 11:57
salata od šargarepe

potrebno: 3 kg šargarepe, 200 g belog luka, 200g ljutih papričica, pola litre ulja, 1 konzervans, 2 veze peršuna, malo esencije.
priprema: šargarepa se oljušti, samelje, kao i paprika i luk, doda se malo esencije, ulje i so po ukusu i konzervans. odstoji 24h i onda se pune tegle.

причалица
25-09-2010, 16:52
Somborka u tegli

Presolac je mera za 5 kg paprike somborke.

5 litara vode staviti da provri pa dodati 250 gr soli,
250 gr šećera, 1 šoljicu od crne kafe esencije.

Papriku oprati i očistiti od semena,složiti u dublji sud i preliti
vrelim presolcem,poklopiti i ostaviti da stoji 24 sata.
Drugi dan,vaditi papriku i slagati u pripremljene,hemijski
čiste tegle,dodavati seckan beli luk,po malo soli,bibera u
zrnu i malo konzervansa.Složiti papriku da ogrezne i ukrstiti
na vrhu dva korenčića rena.Ostatak presolca sačuvati,pa
nakon dan-dva ako je potrebno dodati u tegle u kojima je
paprika ostala suva.(pogledati svaku teglu,jer paprika uvuče
tečnost pa osegne)

e, ovo pravim danas :)

причалица
16-11-2010, 07:32
e, ovo pravim danas :)

i stvarno je odličan recept. somborke su se i na ovoj toploti dobro održale, a lepo su ljuuuteeeee.....mnogo jednostavno za pripremu.

причалица
27-11-2010, 18:38
i kiseli kupus nam je baš uspeo....iako je bilo toplo dosta dugo. fenomenalan je...nego, nikako da kupim tucanu ljutu papriku....uvek zaboravim.

причалица
06-02-2011, 13:44
i stvarno je odličan recept. somborke su se i na ovoj toploti dobro održale, a lepo su ljuuuteeeee.....mnogo jednostavno za pripremu.

punila sam ih pasuljem i zapekla u rerni - odlične su.
biso, hvala za recept :cmok:

Bisernica
06-02-2011, 18:56
punila sam ih pasuljem i zapekla u rerni - odlične su.
biso, hvala za recept :cmok:

nema na čemu ,uvek ;) :cmok:
dok završim nešto ,pa ću da ostavim recept za papriku u pavlaci ,
taj je još bolji i ne zadržava se :lol:
a može da se pravi i kad nije zima

Bisernica
06-02-2011, 19:52
Paprika u pavlaci

Tu papriku koju si ostavila po predhodnom receptu ,(ili papriku iz turšije ,ako
je turšija lepa,bistra,i nije preslana ,a paprika je žuta ,može da bude i somborka i
babura ,)izvadi se i okrene na rešetku da se dobro ocedi.

Uzeti kiselu pavlaku ,najbolje u mlekari ,rinfuz 1 kg,pre nego se pakuje ,ali ako nema te mogućnosti (koju ja imam ,i definitivno je najbolja pavlaka Moravica-Stučevići),onda
kupiti veliko pakovanje i pavlaku izručiti u plitku,širu činiju ,pa po vrhu posoliti sa dva tri prstohvata soli.
Paprika kad se ocedi,polako skidati kašikom površinski sloj pavlake i puniti papriku,pa kad se napuni odlagati je u drugu plitku činiju.
Kad se skine površinski sloj posoljene pavlake ,opet posoliti sa dva tri prstohvata soli i postupak ponavljati dok se ne utroši i pavlaka i paprika.
Pola kilograma pavlake opet malo posoliti i dodati 3-4 kašike mleka ,pa ujednačiti so i pavlaku.Svaku papriku koja je napunjena ,polako uvaljati u pavlaku ,pa je slagati u dublji sud,najbolje neku plastičnu kanticu.Kad se složi paprika ,jedna do druge ,ona pavlaka koja je ostala se prestre preko paprika ,da se popune šupljine.
Još malo samo pososliti po vrhu i poklopiti pa ostaviti na hladno mesto (ili frižider),i
ostaviti da stoji najmanje dva dana pre upotrebe .
Ako duže stoji ,sve je ukusnija jer se pavlaka sjedini sa paprikom ,ali je i nakon dva dana toliko ukusna i dobra ,da nema vremena za stajanje :lol:.

причалица
06-02-2011, 19:53
nema na čemu ,uvek ;) :cmok:
dok završim nešto ,pa ću da ostavim recept za papriku u pavlaci ,
taj je još bolji i ne zadržava se :lol:
a može da se pravi i kad nije zima


e, to, biska...missim, mi se davimo u tom, naročito ako je malo ljuta paprika.

Bisernica
06-02-2011, 19:54
postavljen :lol:

причалица
06-02-2011, 19:57
postavljen :lol:

nije komplikovano...hvala.
nego, biso, da te pitam - u jednoj tegli su neke od onih somborki (naročito one lepe žute) promenile boju. ukus im je dobar, ali estetski nisu baš....nisam zadovoljna. one narandžaste i crvene su super.....što li su ove potamnele?

Bisernica
06-02-2011, 19:59
nije komplikovano...hvala.
nego, biso, da te pitam - u jednoj tegli su neke od onih somborki (naročito one lepe žute) promenile boju. ukus im je dobar, ali estetski nisu baš....nisam zadovoljna. one narandžaste i crvene su super.....što li su ove potamnele?

mora da su potamnele ,ako ih je dohvatio vazduh ,ako su pri vrhu tegle ,inače
nema drugog razloga da menjaju boju.U kontaktu sa vazduhom oksidiraju ,pa tamne ..

причалица
06-02-2011, 20:00
mora da su potamnele ,ako ih je dohvatio vazduh ,ako su pri vrhu tegle ,inače
nema drugog razloga da menjaju boju.U kontaktu sa vazduhom oksidiraju ,pa tamne ..


ok. sledeće jeseni ih ređam do dna. zapečatile su sudbinu :mirka:

mihaela
23-02-2011, 20:29
SALATA OD CVEKLE
7 kg cvekle skuvati(ne guliti koru).Kada je cvekla kuvana,oguliti je i isjeci na kolutove.Ohladiti pa dodati:8 dl sirceta,300 gr secera,250 gr soli,1 vinobran.Nasjeci sitno bijeli luk i persunov list.Ovu smjesu pomijesati sa cveklom ostaviti da prenoci.Cveklu staviti u galone i dosuti sa smjesom.

причалица
12-07-2011, 18:58
DŽEM OD KAJSIJA

Potrebno: 5 kg kajsija, 3 kg šećera, 5 kesica vanilinog šećera

Priprema: očistiti 5 kg kajsija od koštica (može i od kožica a ne mora) pa samleti i dodati 3 kg šećera. Staviti na ringlu i uz neprestano mešanje kuvati na laganoj vatri dok džem ne bude kuvan. Staviti par kašika džema na tacnu, pa povući varjačom po sredini da ostane trag od varjače. Ako se trag održi džem je kuvan. Sipati topao džem u zagrejane tegle , zatvoriti, dezinfikovati celofanom,uviti u čist stoljnjak ili ćebe i ostaviti da se lagano hladi do sutra.

причалица
13-07-2011, 07:29
evo kako je izgledalo spremanje:

http://razbibriga.net/clear.gif

http://razbibriga.net/clear.gif

http://razbibriga.net/clear.gif

причалица
30-08-2011, 09:05
Brzi zeleni paradajz

Potrebno (za teglu od 3 litre): 12-15 paradajza, 1 grančica celera, 10 zrna bibera, 1 štapić rena, 2 dl sirćeta, 8 dl vode, 2 kašičice soli

Priprema: zeleni paradajz očistite od peteljki i probarite u ključaloj vodi pet-šest minuta, zatim ga izvadite i odmah potopite u hladnu vodu na minut-dva. Kad se paradajz ocedi, ređajte ga u tegle. Dodajte list celera, biber i štapiće rena. Nalijte blagim sirćetom, dodajte dve kašičice soli, povežite duplim celofanom i ostavite na hladnom.

причалица
30-08-2011, 09:14
Slatka paprika

Potrebno: 6 kg paprike, 1 kg šećera, 6 kašike soli, 1 l belog sirćeta, 1 vinobran, 1 konzervans

Priprema: 6 kg očišćene paprike iseći na pola, pa dodati 1 kg šećera, 1 l belog sirćeta, 6 kašike soli, 1 vinobran i 1 konzervans, pa sve lepo promešati i ostaviti da prenoći. Sutradan pakovati u tegle.

причалица
30-08-2011, 09:16
Kečap sa pečenim paprikama

Potrebno: 1 kg crvenih paprika, 2 kg paradajza, 400 g crnog luka, 2 ljute crvene papričice, 1 kašika bibera u zrnu, 2 lista lorbera, 3 struka origana, 3 struka majčine dušice, 3 dl vinskog sirćeta, 30 g soli, 0.5 kg želir šećera, grančica ruzmarina

Priprema: opranu, prepolovljenu i očišćenu papriku pecite u rerni 10 minuta. Kada se ohladi, oljuštite je. Paradajz prelijte vrelom vodom, oljuštite ga, izvadite mu semenke i isecite na četvrtine. Iseckajte luk i papričicu iz koje ste izvadili semenke.
Pripremljene sastojke zakuvajte sa sirćetom i solju, dodajte lorber i biber i uz povremeno mešanje kuvajte jedan sat. Izvadite začine i napravite pire od povrća. Dodajte šećer, pa vratite da se kuva uz stalno mešanje. Kad provri, kuvajte još četiri minuta. Začinite prema ukusu, kečap sipajte u flaše i dobro zatvorite.

Ciciban
30-08-2011, 09:17
ove godine , do sada imam 20 tegli kompota i 3 tegli pekmeza nista vise a nema izgleda i da cu stici nesto da uradim :(

причалица
30-08-2011, 09:17
Paprika fileti

Potrebno: 5 kg očišćene crvene paprike, 200 g šećera, 300 g soli, 1 l sirćeta, 1 konzervans, 1/2 vinobrana

Priprema: papriku iseći na filete, preliti presolcem i ostaviti da stoji 24h. Povremeno je promešati. Kad se ređa u tegle može se staviti biber u zrnu i lovorov list.

причалица
30-08-2011, 09:22
Patlidžani u ulju

Potrebno: 1 kg patlidžana, 1 l belog vinskog sirćeta, 1 l vode, 1 l kvalitetnog maslinovog ulja. 4 zrna bibera, 3 klinčića, 2 lista lovora, 1 grančica majčine dušice, 1 grančica ruzmarina, 1 grančica origana ,2 čena belog luka, 1 kašičica semena komorača, 1 limun, so

Priprema: zakuvajte sirće sa vodom i solju, a patližan operite, isecite neoljušten na tanje kriške, pa ih potopite 15 minuta u hladnoj slanoj vodi kojoj ste dodali sok od limuna. Ocedite kriške i kuvajte u vodi i sirćetu 10 minuta. Ponovo ih ocedite i osuše čistom krpom.
Suve kriške ređajte u teglu, a posle svakog reda dodajte navedene začine. Kada napunite teglu, zalijte maslinovim uljem i zatvorite. Posle nekoliko dana proverite teglu, pa, ako je potrebno, dodajte još ulja.
Ponavljajte postupak dok patlidžani ne prestanu da upijaju ulje. Posle dva meseca patlidžan je spreman za jelo.

причалица
30-08-2011, 09:26
Šarena salata

Potrebno: kupus, povrće po želji, 3 l vode, 6 dl sirćeta, 6 kašika šećera, 1 vinobran, 1/2 konzervansa, 4 kašike soli

Priprema: iseckati kupus i posoliti sa 2 kašike soli, pa ostaviti 2 sata da odstoji (malo omekša za to vrame) zatim dodati ostalo povrće po želji šangarepa, krastavac, karfiol, paprika, crni luk, beli luk.
Otpilike po kilogram povrća staviti, samo kupusa malo više. Povrće stavljati u tegle i hladnim, prokuvanim prelivom preliti povrće. Ovo je stari isproban recept i uspešan, šta god da stavite od povrća nećete pogrešiti.

причалица
30-08-2011, 09:29
Ljutenica


Potrebno: 2 kg „oficirki" (ljute, srcolike papričice), 5 kg paradajza, 250 g šećera, 3 dl sirćeta, 2 dl ulja, iseckana veza peršuna , iseckana veza celera, iseckana velika glavica belog luka, 4 kašike soli, 20 zrna bibera, 2-3 lista lorbera

Priprema: papričicama odsecite peteljke i svaku izbušite na 8-10 mesta. Stavite sve sastojke, osim paradajza i belog luka, da se kuvaju, pa kad proključaju, ubacite paprike i kuvajte 30 minuta. Dodajte oljušten i izgnječen paradajz, pa kad se masa prepolovi, stavite i beli luk. Sipajte u vrele tegle i ostavite ih otvorene da se preko noći ohlade u rerni.

причалица
30-08-2011, 09:48
Krastavci sa lukom

Potrebno: 700 g krastavaca, 300 g crnog luka, 0.75 l sirćeta, 0.75 l belog vina, 5 karnfilića, 5 listića lorbera, 1 kašika belog bibera u zrnu, 5 bobica kleke, 2 štapića cimeta, 500 g šećera

Priprema: očišćen krastavac prepolovite, izvadite mu semenke, isecite ga na komade debljine 1 cm. Kuvajte 10 minuta sirće, belo vino i začine, dodajte očišćen luk, pa kuvajte još pet minuta. Zatim dodajte šećer i krastavac i kuvajte još pet minuta. Sipajte odmah u tegle i zatvorite.

причалица
30-08-2011, 09:56
Pečurke sa paprikama

Potrebno: 2 kg bukovača ili šampinjona isečenih na listiće, 1 glavica usitnjenog crnog luka, 7.5 dl sirćeta, 1 dl vode, 30 g soli, 4-5 čenova belog luka, 2 lovorova lista, 5 crvenih paprika

Priprema: pečurke kuvajte u slanoj vodi pet minuta, pomešajte sa lukom i očišćenom i na kockice isečenom paprikom i ređajte u tegle. Kratko prokuvajte sastojke za preliv, ohladite i prelijte pečurke. Zatvorite i sterilišite - stavite tegle u veći sud sa vodom na čije ste dno stavili krpu, ostavite da provri, kuvajte 15-20 minuta i ostavite tegle da se ohlade u toj vodi.

причалица
30-08-2011, 09:57
Paprike u maslinovom ulju

Potrebno: 4 kg crvenih paprika, malo soli, 0.5 l maslinovog ulja

Priprema: paprike ispecite na plotni, ostavite ih da se potpare, pa ih oljuštite. Očistite od semenki i peteljki i slažite u tegle (3 tegle po 750 ml). Svaki sloj posolite po želji, a kada teglu napunite skoro do vrha, prelijte paprike maslinovim uljem. Pasterizujte tegle 45 minuta na laganoj vatri.

Bisernica
07-09-2011, 09:46
Paradaiz u tegli

Izvanredan ukus i jednostavna priprema ,od ovako ostavljenog paradaiza
prave i odličnu salatu i dodatak jelu.

Paradaiz oprati i oljuštiti,iseći na krupnije kriške i ostaviti da se malo ocedi od
viška tečnosti.Najbolje je ako se koristi paradaiz "jabučar" ili "volujsko srce",
jer ne sadrže mnogo vode.
Puniti tegle i lagano pritiskati da se istisne višak vazduha.Kad se napune tegle
po vrhu svake staviti 2 kafene kašičice soli (u svaku teglu po 2 kašičice).
Staviti tegle u dublji sud i pasterizovati dvadesetak minuta.
Ohladiti i ostaviti na hladno i tamno mesto.
Kad otvorite teglu ,pripremite salatu sa dodatcima po želji,ili ga
koristite kao dodatak jelu ,ili za pripremu soseva.
Izvanredan je.

mikili
07-09-2011, 09:59
jel -pasterizovati- znaci ono kad stavis u serpu da vri sa krpama dole?

ribizla
07-09-2011, 10:59
jel -pasterizovati- znaci ono kad stavis u serpu da vri sa krpama dole?

moja mama tako sprema krastavcice :g:

причалица
07-09-2011, 17:48
jel -pasterizovati- znaci ono kad stavis u serpu da vri sa krpama dole?

:( kakve krpe

причалица
17-09-2011, 07:41
Lovačka salata

Potrebno: 3 kg paradajza, 1.5 kg paprika, 1 čaša od jogurta ulja, 1 čaša od jogurta šećera, 1 čaša vinsko sirće, 10 zrna bibera, 5 lista lovora, malo peršuna, so po ukusu

Priprema: paradajz samleti na vodenicu koja odvaja semenke i kožice, staviti da se kuva i na pola kuvanja, dodati papriku sečenu na kocke, ulje, šećer, biber, lovor, peršun i so. Kuvati dok paprika ne omekša. Kuvanu salatu sipati u vruće tegle zatvoriti i uviti u krpu dok se ne ohladi.

причалица
17-09-2011, 07:44
Sataraš za zimu

Potrebno: 1 kg paprika, 100 g ulja, 1 kg crnog luka, 1 kg plavog paradajza, 1 kg crvenog paradajza, 1 kašika tucane paprike, konzervans, so

Priprema: luk očistite, operite i isecite na rebarca, pa ga stavite u veću posudu da se prži na ulju. Dodajte oprane i na rezance isečene paprike, koje treba da budu što mesnatije i zrelije. Zatim dodajte oljušten i na kockice isečen plavi paradajz. Posolite, mešajte i dodajte opran i sitno isečen crveni paradajz, koji, takođe, treba da bude od najbolje vrste. Pržite dalje mešajući povremeno. Posuda u kojoj pržite treba da bude poklopljena. Otklopite je samo onda kad nadgledate i mešate. Dinstajte sve dok povrće ne omekne pa dodajte i tucanu papriku. Propržite sa paprikom još nekoliko minuta, pa skinite sa štednjaka. Dodajte 2 kašičice konzervansa i punite zagrejane teglice. Sataraš je potrebno pasterizovati. Pasterizacija je proces koji se odvija na temperaturi od 64°C, što znači nešto blaži od sterilizacije. Sataraš pasterizujte na taj način što ćete ga dobro povezanog celofanom ostaviti u zagrejanoj pećnici na 70° C oko 15 minuta.

причалица
17-09-2011, 07:48
Ajvar sa renom

Potrebno: 5 kg babura, 500 g rena, 500 g ulja, 1/2 čaše esencije, so

Priprema: ovo je jedan od najukusnijih ajvara. Pored toga u njemu ima dosta vitamina C koji mu daje ren, pa je dobro imati ga u kući svake zime. Odaberite crvene mesnate babure, operite ih i očistite od drški i semena. Sameljite ih na vodenici za meso. Samlevene paprike stavite u širu šerpu i pržite u njihovom sopstvenom soku dok se ne pretvore u gustu, suvu masu. Kad su paprike skuvane, dodajte so i ulje pa i dalje pržite, mešajući, da se sve sjedini u jedinstvenu masu. Na kraju dodajte strugani ren i esenciju. Teglice operite i iskuvajte pa, dok su još vruće, punite svaku ajvarom i povezujte duplim celofanom. Ostavite gde stoji ostala zimnica.

причалица
17-09-2011, 07:49
Vranjanske pečene paprike

Potrebno: 50 babura, 400 g ulja, so, sirće (vinsko)

Priprema: zdrave, mesnate paprike operite i ispecite na štednjaku. Ostavite ih da stoje najmanje 12 časova. Ulje sipajte u dublji tiganj i stavite ga na štednjak da se dobro zagreje. Svaku papriku uzmite za dršku i zamočite u vrelo ulje, pa onako toplu spuštajte u teglu, koja, takođe, treba da bude zagrejana. Svaki red paprika posolite. Tako ređajte paprike dok ne napunite teglu skoro do vrha. Grlić tegle i tri santimetra ispod grlića ostavite slobodno da možete naliti sirće. Tako složene paprike u teglama treba da odstoje još 12 sati. Tada ih nalijte vinskim sirćetom i poklopite tacnicama dok ne fermentišu (prevre). Kad vrenje bude gotovo, a to je prirodan proces, povežite tegle i ostavite na prohladno mesto.

причалица
17-09-2011, 07:52
Papreno ljuta mađarska salata

Potrebno: 3 kg paradajza, 3kg malih paprika „oficirki", (po kg crvenih žutih i narandžastih), 2 glavice belog luka, 2 veze celera, 1 veza peršuna, 80 g soli, 200 g šećera, 6 dl sirćeta, 3 dl ulja, 20 zrna bibera, 1 kašičica mlevenog bibera, 1 konzervans

Priprema: paradajz poparite i oljuštite, pa isecite na kockice i stavite u lonac da se zagreva. Paprike operite, prosušite i skratite im peteljke, a veće komade prepolovite. Luk očistite, pa čenove secite na štapiće, a peršun i celer krupnije iseckajte. U paradajz dodajte so, šećer, sirće i ulje, pa dobro promešajte. Kad sve provri, dodajte biber, peršun, celer i paprike, i ostavite da tiho vri 10 minuta uz povremeno mešanje. Sklonite sa vatre i dodajte konzervans. Vrelu salatu prekrijte vlažnom krpom, dobro je zategnite i ostavite da se potpuno ohladi, a da se krpa osuši. Sipajte u tegle i zatvorite.

причалица
17-09-2011, 07:55
Pikantna zimska pašteta

Potrebno: 40 mesnatih crvenih paprika babura, 4 kg paradajza, 1 kg crnog luka, 100 g belog luka, 1 veza celerovog lista, 2.5 dl ulja, 250 g senfa, 3 kesice bibera, soli po ukusu

Priprema: povrće operite, očistite i isecite, pa stavite u lonac da se kuva dok ne omekša. Ispasirajte masu, zatim je kuvajte dok se ne zgusne. Posolite, dodajte ulje, biber i senf, pa pržite još pola sata. Dodajte konzervans, promešajte, sipajte u zagrejane tegle i zatvorite ih.

причалица
17-09-2011, 07:56
Pržene paprike

Potrebno: 5 kg paprika, 2 l sirćeta, šaka soli, ulje za prženje, konzervans

Priprema: odaberite zdrave mesnate paprike, operite ih, izvadite seme sa drškom i osušite ih. U veću šerpu nalijte ulje da pokrije dno, zagrejte ga i pržite paprike da porumene sa svih strana. Paprike ređajte u čistu i zagrejanu teglu, posolite ih i poprskajte konzervansom. Kada teglu napunite, paprike prelijte prokuvanim i ohlađenim sirćetom. Poklopite tanjirićem i ostavite da prenoći kako bi paprike upile sok. Sutradan dolijte sirće i zatvorite tegle.

причалица
17-09-2011, 07:57
Đuveč salata

Potrebno: 3 kg paradajza jabučara, 3 kg mesnatih paprika, 1 veza celerovog lista, 1 kesica konzervansa, soli po ukusu

Priprema: povrće očistite, dobro operite, ocedite, pa isecite na lepe komade. Posolite i dobro promešajte, dodajte konzervans, ponovo promešajte, pa punite čiste tegle ređajući naizmenično paradajz, papriku i celerov list. Zatvorite tegle i pasterizujte u rerni 30 minuta na 80 stepeni.

причалица
17-09-2011, 07:58
Paprike sa kupusom u sirćetu

Potrebno: 3 kg paprika babura, 1 veća glavica kupusa, 3 šargarepe, 1 šoljica ulja, biber, so
za preliv: 1.5 l vode, 60 g soli, 5 kašika esencije

Priprema: odaberite zdrave zrele babure srednje veličine. Operite ih, izvadite im drške i seme. Kupus očistite od spoljnih listova i isecite ga na rezance. Posolite, pobiberite, pospite uljem i sirćetom da bude takvog ukusa kao kad pripremate salatu. Šargarepu očistite, operite i isecite na kockice. Pomešajte sa kupusom. Paprike kratko obarite u vrijućoj vodi da samo malo omekšaju. Ocedite ih od vode, ali vodu čuvajte, trebaće za preliv. Prohlaćene paprike napunite pripremljenim kupusom i slažite u tegle. Sada uzmite vodu u kojoj su paprike barene, odmerite potrebnu količinu, dodajte esenciju i so i stavite na štednjak da provri. Vrelim prelivom pospite paprike u teglama i povežite ih celofanom. Napunjene tegle stavite u pogodan sud koji ćete naliti toplom vodom, ali tako da grlići tegli budu izvan vode. Zagrevajte lonac sa teglama i vodom sve dok voda ne zašušti. Ne treba da vri. To je temperatura od 80° C na kojoj treba da držite tegle 35 minuta. Posle sterilizacije ostavite tegle na prohladno mesto gde držite i drugu zimnicu.

причалица
17-09-2011, 08:00
Ostavljanje paprika za punjenje

Potrebno: 5 kg paprika babura, 350 g soli, 500 g šećera, 100 g ulja

Priprema: mesnate, zdrave babure, pogodne za punjenje operite, očistite od drški i od semena, pa ih poređajte u veću posudu. U svaku papriku naspite prethodno pripremljenu podjednaku količinu mešavine soli i šećera. Tako nasute paprike treba da stoje oko 10 sati. Posle toga ih poređajte u tegle i prelijte sokom koji se stvorio oko njih. Pritisnite daščicom, koju ste prethodno iskuvali, i prelijte uljem. Sloj ulja treba da bude debeo oko 3 cm.
Paprike ostavljene za zimu na ovaj način možete upotrebiti za punjenje, ali isto tako i za salatu, ako im dodate sirćeta i soli, jer imaju slatko-slan ukus. One u teglama ne previru zbog šećera i soli, već se čuvaju kao sveže.

причалица
17-09-2011, 08:04
Pečurke sa paprikama

Potrebno: 2 kg bukovača ili šampinjona isečenih na listiće, 1 glavica usitnjenog crnog luka, 7.5 dl sirćeta, 1 dl vode, 30 g soli, 4-5 čenova belog luka, 2 lovorova lista, 5 crvenih paprika

Priprema: pečurke kuvajte u slanoj vodi pet minuta, pomešajte sa lukom i očišćenom i na kockice isečenom paprikom i ređajte u tegle. Kratko prokuvajte sastojke za preliv, ohladite i prelijte pečurke. Zatvorite i sterilišite - stavite tegle u veći sud sa vodom na čije ste dno stavili krpu, ostavite da provri, kuvajte 15-20 minuta i ostavite tegle da se ohlade u toj vodi.

причалица
17-09-2011, 08:06
Trobojna salata

Potrebno: 2 tikvice, 3 crvene paprike, 250 g očišćenog belog luka, 1 veza mirođije, 8 listova lovora, 4 kašike slačice, 3 kašike bibera u zrnu, 3.5 dl voćnog sirćeta, 250 g šećera

Priprema: tikvice naseckajte na kolutove, a papriku na kolutiće. Zajedno sa belim lukom ih pomešajte u slanoj vodi, procedite i napunite tegle. Ostale sastojke kuvajte pet minuta pošto provre u 200 ml vode. Time prelijte povrće u teglama (dve tegle zapremine 750 ml). Ostavite da odstoji dva dana.

причалица
17-09-2011, 08:08
Šarena salata sa pasuljem

Potrebno: 200 g mladog pasulja, 300 g krastavčića, 300 g crnog luka, 10 šargarepa, 1 mali celer, 1 crvena paprika, 1 žuta paprika, 1 l vinskog sirćeta, 1 l vode, 2 l jabukovog sirćeta, maslinovo ulje, so, biber

Priprema: isecite povrće na iste komade, posolite i cedite pola sata. U mešavini vode i vinskog sirćeta kratko prokuvajte, dobro ocedite i stavite u tegle. Dodajte zrna bibera. Jabukovo sirće prokuvajte sa uljem, posolite po ukusu, prohladite i sipajte u tegle. Hermetički zatvorite kad se tečnost ohladi.

причалица
17-09-2011, 08:10
Crveni kupus sa jabukama

Potrebno: 10 kg crvenog kupusa, 2 glavice crnog luka, 2 jabuke, 2 veća lista lovora, 30 g soli, 2 kašičice kima

Priprema: sa kupusa skinite spoljne listove, operite ga i isecite na rezanca. Crni luk krupnije isecite. Jabuke oljuštite i isecite na kriške po dužini. Sve izmešajte, posolite, naslažite u veće tegle i pritisnite. Ako nema dovoljno sopstvenog soka da ogrezne, dodajte hladan presolac. Povežite plastičnom folijom, deset dana držite na sobnoj temperaturi, pa premestite u hladniju prostoriju. Možete ga jesti posle šest nedelja.

причалица
17-09-2011, 08:12
Karfiol sa limunom

Potrebno: 1 glavica karfiola, sok od 1 limuna, so

Priprema: operite karfiol, podelite ga na cvetiće, pa držite sat vremena potopljen u slanoj vodi kojoj ste dodali sok od pola limuna. Stavite vodu da proključa, a cvetove ocedite, uvijte u tanko platno i spustite u slanu vrijuću vodu tri minuta, zatim prebacite u hladnu vodu na dva minuta. Procedite, složite u toplu teglu i prelijte vrelom slanom vodom. U teglu dodajte ostatak soka od limuna, zatvorite je i pasterizujte 60 minuta.

причалица
17-09-2011, 08:17
Zeleni slatko-kiseli paradajz

Potrebno: 1 kg sitnog zelenog paradajza, 200 g crnog luka, 5 čenova belog luka, 2 dl belog vina, 3 dl sirćeta, 10 zrna belog bibera, 1 kašičica senfa u prahu, 2 lista lorbera, 2 karanfilića, 1 štapić cimeta, 0.5 kg šećera

Priprema: paradajz operite, crni luk sitno isecite, a beli očistite. Luk, belo vino, sirće i začine kuvajte oko 10 minuta. Dodajte šećer i ceo paradajz i kuvajte na srednjoj temperaturi dok ne provri, a onda pustite da se kuva još četiri minuta. Sve zajedno odmah sipajte u tegle i zatvorite.

причалица
17-09-2011, 08:18
Paprike u maslinovom ulju

Potrebno: 4 kg crvenih paprika, malo soli, 0.5 l maslinovog ulja

Priprema: paprike ispecite na plotni, ostavite ih da se potpare, pa ih oljuštite. Očistite od semenki i peteljki i slažite u tegle (3 tegle po 750 ml). Svaki sloj posolite po želji, a kada teglu napunite skoro do vrha, prelijte paprike maslinovim uljem. Pasterizujte tegle 45 minuta na laganoj vatri.

причалица
17-09-2011, 08:20
Peglane paprike

Potrebno: 3 kg crvenih paprika, 1 šaka šećera
za marinadu: 50 g soli, 100 g šećera, 3 dl sirćeta, 1.5 dl ulja, 20 čenova belog luka, veza peršuna, pola veze celera, 1 konzervans

Priprema: paprike operite, obrišite i izvadite im semenke sa peteljkom. Poređajte ih u pleh, pospite šakom šećera i stavite u rernu zagrejanu na 250 stepeni. Paprike okrećite da se sa svih strana zapeku. U posudi pomešajte so, šećer, konzervans, sirće i ulje. Luk propasirajte, a peršun i celer iseckajte, dodajte u tečnost i sve dobro umutite da se so i šećer otope. U svaku papriku sipajte po tri kašike marinade i slažite ih u šerpu. Preostalu tečnost prelijte preko poslednjeg sloja paprika. Poklopite tanjirom, pa pritisnite nečim teškim i ostavite da prenoći. Paprike ređajte u teglu, prelijte sokom koji su preko noći pustile i zatvorite.

причалица
17-09-2011, 08:28
Babure sa belim lukom

Potrebno: 50 paprika babura, 1.25 dl sirćeta, 1.25 dl ulja, 20 čenova belog luka, 2 korena celera, soli po ukusu, 1 veza peršunovog lišća, 1 veza celerovog lišća

Priprema: babure operite i kuvajte u slanoj vodi tri minuta, izvadite ih, prepolovite i očistite od semenki i peteljki. Ostavite da se polutke paprika osuše, a u međuvremenu napravite preliv. U posudu stavite sirće, ulje, krupno iseckano lišće celera i peršuna, usitnjen luk, celer isečen na tanke štapiće, posolite po ukusu i dobro promešajte. U tegle ređajte paprike dok su još tople, pa obilno prelivajte pripremljenom masom. Ostavite preko noći da odstoje i da paprike puste sok. Ako je potrebno, dolijte alkoholno sirće.

причалица
17-09-2011, 08:31
Karfiol u sirćetu

Potrebno: 2 glavice karfiola
za presolac: 3 l vode, 10 kašika esencije, 10 kašika šećera, 3 kašike soli, 10 listova lovora, 1 kašičica bibera u zrnu, 1 kašičica semena slačice

Priprema: karfiol dobro operite, razdelite na cvetiće i spustite u hladnu vodu. Stavite so u vodu i pustite da proključa, spustite karfiol na tri minuta, pa rešetkastom kašikom vadite i ponovo stavite u hladnu vodu na dva minuta. Procedite cvetove, složite u tegle i prelijte ohlađenim presolcem koji ste skuvali od navedenih sastojaka.

причалица
17-09-2011, 08:35
Vitaminski ajvar

Potrebno: 10 kg mesnatih babura, 1 l ulja, 1 kg očišćenog rena, 1 dl esencije, soli po ukusu, 1 kesica konzervansa

Priprema: opranim paprikama odstranite peteljke i semene lože, pa ih sameljite na mašini za meso. U veći plići sud stavite papriku, pa je mešajući kuvajte dok masa ne omekša i ne postane gusta i suva. Posolite i dodajte ulje, pa nastavite da kuvate dok se masa dobro ne uprži. Dodajte esenciju i strugani ren, promešajte i sklonite sa vatre. Umešajte kesicu konzervansa, punite zagrejane tegle i zatvorite ih.

причалица
17-09-2011, 08:36
Marinirani kupus

Potrebno: 10 kg kupusa, 200 g soli, 7.5 dl vinskog sirćeta, 2.5 l vode, 0.5 kg šećera, 1 kesica kima, lovor

Priprema: naribajte kupus, posolite ga, pa dobro izgnječite rukama i ostavite da pusti vodu. Dobro ga ocedite i složite u tegle. Prokuvajte vodu i sirće sa začinima. Kada se presolac prohladi, zalijte kupus i zatvorite tegie.

причалица
17-09-2011, 08:38
Pikantne tikvice

Potrebno: 4 kg tikvica, 2 kg crvene paprike, 10-12 čenova belog luka, 2 l vode, 0.5 l sirćeta, 0.5 kg šećera, 1 konzervans

Priprema: tikvice isecite na kolutove, a beli luk i papriku na tračice. Prokuvajte vodu sa sirćetom, šećerom i konzervansom, pa je ohladite. U tegle stavite povrće, zalijte hladnim prelivom, zatvorite i sterilišite 15 minuta.

причалица
17-09-2011, 08:39
Paprike u senfu

Potrebno: 5 kg mesnatih šarenih paprika, 700 g senfa, 1 dl esencije, 2 l vode, 3 kašike soli, 1 kesica bibera u zrnu, list lorbera, 8 dl ulja

Priprema: paprike očistite i isecite na rezance. Kad voda, u koju ste stavili esenciju, so, biber i lorber, proključa, dodajte paprike i kuvajte tri-četiri minuta. Izvadite ih i dobro ocedite. U senf postepeno mikserom umutite ulje, dodajte hladne paprike i sipajte u zagrejane tegle. Ostavite ih u rerni preko noći da se ohlade.

причалица
17-09-2011, 08:41
Marinirani šampinjoni

Potrebno: 0.5 l sirćeta, 1 l vode, 0.5 kg šampinjona, 1 kašičica šećera, pola kašičice soli

Priprema: šampinjone operite i isecite ih po želji. Prokuvajte sirće, šećer, vodu i so, pa kad proključa, dodajte šampinjone. Ostavite da sve zajedno provri i kuvajte tri minuta. Šampinjone poređajte u teglu i zalijte tečnošću u kojoj su se kuvali. Teglu zatvorite, pa uvijte u nešto toplo i ostavite da se tako ohladi.

mikili
26-09-2011, 10:30
Kiseli krastavci

Na 6l vode staviti 2 l sirceta,4oog secera,3oog soli ,2konzervansa i 1/2 vinobrana.Tom smesom prelivati oprane,naredjane krastavce.po zelji na dno tegle staviti slacice u zrnu,bele.

причалица
26-09-2011, 11:00
Kiseli krastavci

Na 6l vode staviti 2 l sirceta,4oog secera,3oog soli ,2konzervansa i 1/2 vinobrana.Tom smesom prelivati oprane,naredjane krastavce.po zelji na dno tegle staviti slacice u zrnu,bele.

a za koliko kilograma krastavaca je ova mera? :huh:

mikili
26-09-2011, 11:16
a za koliko kilograma krastavaca je ova mera? :huh:

za 5kg..zaboravih,jer ja uvek stavljam u burice od po petnaest kg,tako da mi je bitna samo tecnost ,da ogrezne,mada ja pravim duplu meru,da bi mi bilo dosta..

причалица
26-09-2011, 21:37
Kiselo-slatke paprike

Potrebno je za 3 velike tegle: 8 kg mesnate crvene paprike, 1 l vode, 200 g livadskog meda, 100 g kristal šećera, 130 g soli, 1/3 kesice bibera u zrnu, 1 kesica vinobrana, 1 kesica konzervansa, 7 listova lovora.

Priprema: papriku operite, isecite vertikalno na polovine i očistite od semenki i peteljki. Sve sastojke sipajte u veliku šerpu i kuvajte dok ne provri. Paprike potapajte u vrući rastvor samo na nekoliko sekundi, čim promene nijansu vadite ih i u odlažite u drugu posudu sa strane da se ohlade i ocede, a tečnost iz šerpe sačuvajte. Ohlađene paprike ređajte gusto zbijene jednu preko druge u čistu posudu i prelijte ih tečnošću iz šerpe, pa ostavite poklopljene da odstoje 12 časova. Zatim ih ređajte u čiste i suve tegle, ubacite i listove lovora između njih i dodajte tečnost od kuvanja da budu skroz potopljene. Zatvorite tegle hermetičkim poklopcem, čuvajte na hladnom i tamnom mestu, služite kao salatu.

Bisernica
01-10-2011, 08:21
a za koliko kilograma krastavaca je ova mera? :huh:

Ako hoćeš krastavčiće kao što su oni iz tegle u prodaji,ovo je recept koji sam dobila od
drugarice koja je radila kao tehnolog u firmi Budimka ,Požega.Ona ga je prilagodila
uslovima pripreme u kući,i fantastičan je.Krastavčići su fantastičnog ukusa i rok trajanja
je ,ako se pravilno pasterizuju godinu dana.

Kiseli krastavčići

Staviti da provri 5 litara vode,150 gr soli,1 kašika šećera,150 gr esencije i 1 vinobran.

Krasdtavčiće oprati i složiti u tegle.Prohlađenom tečnošću naliti tegle da krastavčići
ogreznu i dodati nekoliko zrnca bibera i mirođiju.Zatvoriti tegle,složiti u dublji sud i pasterizovati.
Povaditi i složiti u kutiju ,pa prekriti i ostaviti da stoje dok se potpuno ne ohlade.

Tečnost nije namenjena za određenu količinu krastavaca,već se naliva u tegle,pa koliko tegli napuni.
Od ove mase može da se napuni između 13 i 15 tegli,u zavisnosti od toga koliki su krastavčići.

причалица
01-10-2011, 08:28
Ako hoćeš krastavčiće kao što su oni iz tegle u prodaji,ovo je recept koji sam dobila od
drugarice koja je radila kao tehnolog u firmi Budimka ,Požega.Ona ga je prilagodila
uslovima pripreme u kući,i fantastičan je.Krastavčići su fantastičnog ukusa i rok trajanja
je ,ako se pravilno pasterizuju godinu dana.

Kiseli krastavčići

Staviti da provri 5 litara vode,150 gr soli,1 kašika šećera,150 gr esencije i 1 vinobran.

Krasdtavčiće oprati i složiti u tegle.Prohlađenom tečnošću naliti tegle da krastavčići
ogreznu i dodati nekoliko zrnca bibera i mirođiju.Zatvoriti tegle,složiti u dublji sud i pasterizovati.
Povaditi i složiti u kutiju ,pa prekriti i ostaviti da stoje dok se potpuno ne ohlade.

Tečnost nije namenjena za određenu količinu krastavaca,već se naliva u tegle,pa koliko tegli napuni.
Od ove mase može da se napuni između 13 i 15 tegli,u zavisnosti od toga koliki su krastavčići.

hvala biso :)

Bisernica
01-10-2011, 08:32
hvala biso :)

Potpuno identičan recept i postupak može se koristiti za ostavljanje paradaiz paprike.
Fenomenalan je ukus i odlično stoje.

причалица
01-10-2011, 08:38
Potpuno identičan recept i postupak može se koristiti za ostavljanje paradaiz paprike.
Fenomenalan je ukus i odlično stoje.

isti kao za somborke ili kao za karstavce? missim, pričale smo o jednom i drugom, pa zato ....
p.s. nešto mi mnogo ovih 150 g esencije :huh:

Bisernica
01-10-2011, 08:45
isti kao za somborke ili kao za karstavce? missim, pričale smo o jednom i drugom, pa zato ....
p.s. nešto mi mnogo ovih 150 g esencije :huh:

Isti kao za krastavčiće.
Deluje ti mnogo,ali nije.I ja sam mislila u početku da je to previše,
ali kad sam prvi put ostavila krastavčiće po ovom receptu bila sam
iznenađenja činjenicom da nisam znala da li sam ga ja pripremila
ili sam teglu lupila :lol:.Isto važi i za paradaiz papriku.
Kod mene je svaki recept proveren ,ne brini ;).

причалица
01-10-2011, 08:46
Isti kao za krastavčiće.
Deluje ti mnogo,ali nije.I ja sam mislila u početku da je to previše,
ali kad sam prvi put ostavila krastavčiće po ovom receptu bila sam
iznenađenja činjenicom da nisam znala da li sam ga ja pripremila
ili sam teglu lupila :lol:.Isto važi i za paradaiz papriku.
Kod mene je svaki recept proveren ,ne brini ;).

okej biske :say: odoh ja sad do pijace :cmok: ljubi ono muško kad ga budeš videla :)

причалица
01-10-2011, 22:01
evo nekoliko tegli....ispalo je 12 tegli od 15 kg paprike:

http://razbibriga.net/clear.gif

i stavila sam 5 kg žute somborke, ali nisam slikala sve tegle, bilo mi gloopo:

http://razbibriga.net/clear.gif

a sutra ću da ređam šarene somborke i patlidžan ću da uslikam (patlidžan na libanski način - postavila sam recept odavno).

Bisernica
02-10-2011, 08:55
Odlično izgleda pričo :)
važno je da su dobro upakovane,nije bitno da budu cele :)

причалица
02-10-2011, 08:58
e, a prošle godine sam cele stavljala, pa se sekirala oko broja tegli....nešto se mislim ove godine ću da ih presečem :) a baš lepo mirišu. hvala još jednom na receptu, jer sam veliki ljubitelj paprike, pogotovo ljute :)

Bisernica
02-10-2011, 09:16
Ako si veliki ljubitelj ljutog ,imam jedan recept koji je jako jednostavan ,
i brzo se priprema :),jutros sam napravila jednu meru,poranila da naložim
vatru dok je svežije :).


Beli pinđur


potrebno je :

5 kg paprike somborke
1/2 kg crnog luka
150 gr belog luka
1/2 l ulja
4 kašike soli
10 kašika šećera
2 dcl sirćeta
1/2 kg senfa


Papriku oprati,osušiti,izvaditi repeljke i iseći na kolutove širine 1 cm.
Seme ne mora da se istresa iz paprike nakon vađenja repeljka ,ako je zdravo.
Beli i crni luk iseći pa staviti u šerpu sa sirćetom,solju ,šećerom i uljem.
Staviti da se kuva i kad provri dodati papriku.Kuvati pola sata uz neprekidno mešanje.
Nakon pola sata ,kad je masa savrela,skloniti sa šporeta i dodati 1/2 kg senfa pa dobro
ujednačiti masu.
Sipati vruću masu u vruće tegle,zatvoriti i ostaviti da se ohlade spakovane u kutiji koju
prekriti sa ćebetom.
Ljuto i pikantno,za gurmane odličan dodatak :)

Od ove mere treba da se napuni 6 -7 tegli (u zavisnosti od toga koliko je mesnata paprika).

причалица
02-10-2011, 09:17
Ako si veliki ljubitelj ljutog ,imam jedan recept koji je jako jednostavan ,
i brzo se priprema :),jutros sam napravila jednu meru,poranila da naložim
vatru dok je svežije :).


Beli pinđur


potrebno je :

5 kg paprike somborke
1/2 kg crnog luka
150 gr belog luka
1/2 l ulja
4 kašike soli
10 kašika šećera
2 dcl sirćeta
1/2 kg senfa


Papriku oprati,osušiti,izvaditi repeljke i iseći na kolutove širine 1 cm.
Seme ne mora da se istresa iz paprike nakon vađenja repeljka ,ako je zdravo.
Beli i crni luk iseći pa staviti u šerpu sa sirćetom,solju i šećerom.
Staviti da se kuva i kad provri dodati papriku.Kuvati pola sata uz neprekidno mešanje.
Nakon pola sata ,kad je masa savrela,skloniti sa šporeta i dodati 1/2 kg senfa pa dobro
ujednačiti masu.
Sipati vruću masu u vruće tegle,zatvoriti i ostaviti da se ohlade spakovane u kutiji koju
prekriti sa ćebetom.
Ljuto i pikantno,za gurmane odličan dodatak :)

Od ove mere treba da se napuni 6 -7 tegli (u zavisnosti od toga koliko je mesnata paprika).


lele biske :lol: pa ima da se utepam sas ovo :lol:

Bisernica
02-10-2011, 09:26
nećeš da se utepaš :lol:
godinama pravim i nesam se utepala :hahaha:

причалица
02-10-2011, 09:28
nećeš da se utepaš :lol:
godinama pravim i nesam se utepala :hahaha:

ne znaš ti mene :lol: ja sam slučaj :hahaha:

причалица
02-10-2011, 12:12
evo onih šarenih somborki:

http://razbibriga.net/clear.gif

sve me koža na rukama peče koliko su ljute :)

причалица
02-10-2011, 16:41
.Zatvoriti tegle,složiti u dublji sud i pasterizovati.
Povaditi i složiti u kutiju ,pa prekriti i ostaviti da stoje dok se potpuno ne ohlade.

1. kakav sad dublji sud?
2. pasterizovati? drržati u rerni na određenoj temperaturi neko vreme?
3. složiti u kutiju? što?

причалица
05-10-2011, 18:47
Kiseli krastavci

Na 6l vode staviti 2 l sirceta,4oog secera,3oog soli ,2konzervansa i 1/2 vinobrana.Tom smesom prelivati oprane,naredjane krastavce.po zelji na dno tegle staviti slacice u zrnu,bele.

a je l se ovo samo pomeša ili se nešto i prokuva?

mikili
05-10-2011, 20:55
samo promesa..bez kuvanja..

Bisernica
05-10-2011, 21:23
1. kakav sad dublji sud?
2. pasterizovati? drržati u rerni na određenoj temperaturi neko vreme?
3. složiti u kutiju? što?

1. sud u koji mogu da se slože tegle zarad kuvanja
2. pasterizacija kuvanjem
3. kutija dobro drži toplotu,nakon prokuvavanja
48 sati ne pomerati ,ostaviti da se potpuno ohladi prirodnim putem.

причалица
05-10-2011, 21:37
hvala i bisernici i mikili :srce:

причалица
06-10-2011, 07:31
Paprike sa šargarepom

Potrebno je: 1 kg šargarepe, 1 veza peršunovog lišća, 1 mala šoljica soli, 2 male šoljice šećera, 2 male šoljice ulja, 1 rakijska čašica esencije, 1 salicil, oko 50 srednjih paprika

Priprema: šargarepu očistiti, oprati i izrendati. Dodati joj iseckano peršunovo lišće, so, šećer, ulje, esenciju i salicil, pa sve promešati. Paprike očistiti i oprati, pa svaku puniti sa kašikom nadeva. Ostaviti ih da odstoje tako napunjene 24 h, s tim što ih treba s vremena na vreme izmešati.
Nakon 24 h složiti ih u tegle.

причалица
06-10-2011, 07:32
Paprika sa prazilukom

Potrebno je: 6 kg paprika (crvena, žuta i zelena), 10 struka praziluka, 200 g ljute pepričice, 400 ml vinsko sirće, 1 šolja od bele kafe šećera, 1 kesica biber u zrno, 1 vinobran, 1 konzervans, so po ukusu

Priprema: papriku, prazi luk i papričice, iseći na kolutove. Posoliti po ukusu, zatim dodati vinsko sirće, šećer, biber u zrnu, vinobran i konzervans. Sve to izmešati i ostaviti 12 h da odstoji.
Ređati u tegle.

DaDole
06-10-2011, 11:32
Ima li ko najbolji omjer za rastvor na 10 l vode..) ja sam radila sa 300 gr šećera,sa 300 gr soli,2 dcl sirćeta i 2 vinobrana..pa i nije neka kombinacija..

причалица
06-10-2011, 15:37
za turšiju stavljam na 5kg povrća sledeću kombinaciju (stvarno nije nikad omanula):
10 l vode, 500 g soli (po mogućstvu morske), 250 g esencije, 250 g šećera, 1 vinobran.

DaDole
07-10-2011, 13:22
za turšiju stavljam na 5kg povrća sledeću kombinaciju (stvarno nije nikad omanula):
10 l vode, 500 g soli (po mogućstvu morske), 250 g esencije, 250 g šećera, 1 vinobran.

hvala pričo:)

причалица
07-10-2011, 15:24
hvala pričo:)

nema na čemu. nek' je na zdravlje :)

причалица
08-10-2011, 06:56
http://razbibriga.net/clear.gif

http://razbibriga.net/clear.gif

dakle, ova donja slika je tegla koju ne mogu da ubacim u plakar :qq: ne znam gde da je stavim :( ne bi trebalo da bude na svetlu, a treba da bude na hladnom.

mikili
08-10-2011, 10:14
prico,jel ovo beli luk ili ren u tegli?

Bisernica
08-10-2011, 10:16
pričo,stavi je na terasu u neki ormarić ili deblju kutiju ,
pa kutiju ušuškaj zimus kad budu veće hladnoće.
Ja sam sad izvadila papriku iz džaka,ocedila se
,samo da je iscepam
i ostavim

причалица
08-10-2011, 11:20
pričo,stavi je na terasu u neki ormarić ili deblju kutiju ,
pa kutiju ušuškaj zimus kad budu veće hladnoće.
Ja sam sad izvadila papriku iz džaka,ocedila se
,samo da je iscepam
i ostavim


biso, ovaj plakar i jeste na terasi, ali je raspored polica takav da ne mogu da udenem ovu teglu (kupih 2 takve juče)...a kutiju nemam, i da je imam, mačke bi to razbucale ako bi bila na terasi.

Bisernica
08-10-2011, 11:39
onda ne znam šta da ti kažem :aha:
,stavi je u najhladniji deo stana
ili u nečiji pordum

причалица
08-10-2011, 11:53
onda ne znam šta da ti kažem :aha:
,stavi je u najhladniji deo stana
ili u nečiji pordum

joj, to ne postoji - najhladniji deo stana je terasa, jer će sad da krene grejanje i greju kao blesavi...a podrum niko ne koristi, jer uvek biva sve pokradeno iz njega. eto. ne znam šta ću. smisliću nešto :sad:

причалица
08-10-2011, 18:17
prico,jel ovo beli luk ili ren u tegli?

beli luk, zato što su to somborke....pa bi bilo mnogo da turim i ljuti ren :) missim, meni ne bi, ali neko ne voli baš toliko ljuto.

mikili
08-10-2011, 18:48
ja ga stavljam umesto konzervansa..on sprecava vrenje,ne bude nista ljuto od njega...

причалица
08-10-2011, 18:58
ja ga stavljam umesto konzervansa..on sprecava vrenje,ne bude nista ljuto od njega...
stvarno? nisam to znala. dobro si mi rekla, hvala :) missim, ima logike :hm:

причалица
08-10-2011, 20:41
http://razbibriga.net/clear.gif

:)

причалица
10-10-2011, 15:02
http://razbibriga.net/clear.gif

napunih i drugu veliku teglu paradajz paprikama :)
sad samo još da ih ušuškam negde :lol:

mikili
10-10-2011, 15:32
e ja sam ove male juce punila kupusom:bisa:..moji vole..

причалица
10-10-2011, 16:05
e ja sam ove male juce punila kupusom:bisa:..moji vole..

nema ko da mi renda kupus :( pa sam ih onako samo nalila, kao za turšiju. nema veze, biće lepe.
e, mikili, a što ne staviš fotkicu neke tvoje zimice :)

mikili
17-10-2011, 19:13
ne umem ja to prico..slike mislim..:sojka:

Dok spremam kupus za kiseljenje uvek napravim jednu turu kupusa na ovaj nacin.probala sam jednom na poslu,uzela recept i moji ga jako vole.pri pripremanju nemam bas tacne mere,uglavnom se oslanjam na culo ukusa.

Kombos

Staviti da provri 2 l vode,sipati oko 1,5 deci ulja dve velike kasike soli i oko 1dl sirceta.ocistiti dve glavice belog luka.kupus iseckati na srednje komade,ne jako sitno,ali ni prkrupno.ubaciti ga u kipucu vodu i probariti mesajuci nekoliko minuta,tek koliko da ne bude tvrd,da spadne po kolicini.skinuti sa vatre i redjati u teglu,preko svakog reda sipati vodu u kojoj je baren i posipati seckanim belim lukom.kad ostane malo tecnosti probati samo da li je dovoljno slano,ako nije,dodati soli,promesati i naliti.pustiti do ujutru i vec sutradan se moze jesti,mada je bolje sacekati bar jedan dan.uz vruce cvarke ili przenu domacu kobasicu ide veoma dobro.mada moze uz sve..

причалица
17-10-2011, 21:05
uz vruce cvarke
:( pa de sad to pomenu...

mikili
25-10-2011, 09:48
Paprike s mlekom-ili u pavlaci-

Obicno uzmem plasticnu kanticu od 1ol koja ima lep poklopac,u nju naredjam ociscene,duguljaste paprike,silje,one za tursiju,i naredjam otprilike jedno 2-3 kg,budu nasuserene,ali kad se preliju i od stajanja spadnu.izmedju njih iseckam 5-6 feferona,ne mora ,izbuskam ih i posolim.otprilike 5,6 l mleka,skuvanog ,vrelog nalijem preko njih.i bitno je da je mleko domace,ne iz prodavnice ,obrano..nema pavlake.odozgo stavim onaj plasticni krug i nesto tesko,i pustim da stoji jedan dan u toplo.onda odnesem u hladniju prostoriju i ostavim jedno 3-4 dana.proces kiseljenja otprilike toliko traje.moze i duze..i onda se moze jesti..to nije dugotrajna zimnica..moze se pogledati drugi dan,ako je upilo svo mleko,doliti.

причалица
27-11-2011, 13:59
samo da kažem da su mi ove godine somborke po bisinom receptu ispale super :) jedino što ih nisam ostavljala cele, nego sam ih ređala kao listove....stvarno su vrh :)

причалица
01-10-2012, 23:01
takođe, pinđur po bisinom receptu je odličan :) nemam reči kako je ukusan :bisa:

http://www.dodaj.rs/f/43/qr/3KgbOHHM/fotografija0718.jpg

причалица
02-10-2012, 06:55
stvaila sam krastavčiće, paprike u medu, džinčiće, sombroke :tupan:

http://www.dodaj.rs/f/k/Hm/2uqRA8ag/fotografija0721.jpg

http://www.dodaj.rs/f/2S/ZX/4VsHBR1p/fotografija0722.jpg

http://www.dodaj.rs/f/M/L0/maPBiCi/fotografija0719.jpg

nadam se da ću imati vremena da stavim paradajz paprike punjene rendanim kupusom. moji jako vole tu salatu kad krene zima.

причалица
07-07-2013, 08:20
a evo i par tegli džema od kajsija :) biće još ovoliko narednih dana.

http://www.dodaj.rs/f/3G/WC/3HDJNnoe/dsc01055.jpg

причалица
08-09-2013, 12:03
ijao....što nađoh dobre džinčiće danas :say:


http://www.dodaj.rs/f/1z/gM/2Z6CZm7k/dzincii.jpg

Bisernica
17-09-2013, 19:19
Nadam se da još nije kasno ,da može da se nađe somborka ,a paradaiza već ima kao što ga nikad nije imalo ,
pa evo jedan recept specijalno za čalicu pošto ona voli ljuto :)

Mađarski pindjur


za jednu meru potrebno je :

1,5 kg paradaiza
2,5 kg paprike somborke
100 gr šećera
2 kašike soli
2 glavice belog luka
1 veza peršuna
200 gr ulja
150 gr sirćeta


Paradaiz kratko potopiti u vrelu vodu,oljuštiti kožicu i iseći na kriške kao za salatu.
Staviti u šerpu paradaiz,ulje,sirće,šećer i so i staviti da se kuva.Kad prokuva,ostaviti
da se kuva 20 minuta i povremeno promešati da ne zagori.
Somborku očistiti od repeljki i tako očišćene treba da je ima 2,5 kg.Iseći je na četiri dela.
Dodati papriku u šerpu i kuvati još 20 minuta uz neprekidno mešanje.Kad je kuvano,na samom
kraju dodati sitno seckan beli luk i peršun,dobro umešati i skloniti sa vatre.
Vruću masu sipati u vruće tegle,dobro ih zatvarati,ostaviti u kutiju i prekriti ćebetom ,pa ostaviti
da prenoći.
Od jedne mere ima 3 tegle od 800 grama. Izvanredan je za one koji vole ljuto i pikantno, i odličan
kao prilog jelima od mesa.



http://www.dodaj.rs/f/3G/vd/KhJ6HUT/svegapomalo-074.jpg

причалица
17-09-2013, 20:04
hvala, biso :srce: kod nas ima još somborke i vrlo rado ću da probam i ovaj recept :)

причалица
06-10-2013, 19:31
evo nešto od moje zimnice:

1. džemovi od kajsija i jagode

http://www.dodaj.rs/f/3e/1X/1TUD2JuG/01.jpg

2. pinđur

http://www.dodaj.rs/f/X/aH/23g1HNLs/787.jpg

3. razne vrste kiselih ljutih paprika, plus somborke...nemem pojma kako je ova tegla džema od kajsija tu zalutala :lola:

http://www.dodaj.rs/f/W/ZZ/182qXhbF/77.jpg

причалица
06-10-2013, 19:33
4. pečene paprike u kiselom rastvoru :

http://www.dodaj.rs/f/1s/ep/26cMq6rN/dsc0212.jpg

i još imam turšiju i krastavčiće, ali je to u buradima, pa nisam slikala....sutra još ajvar da završim :dosada:

причалица
09-10-2013, 15:36
evo i ajvara....

http://www.dodaj.rs/f/3B/Du/2dxWwB77/4455.jpg

причалица
21-09-2015, 17:31
ovde niko osim mene ne postavlja fotke....al dobro, iovako se ne vide, posle svih ovih godina :aha:

http://www.dodaj.rs/f/G/ke/EPM4yee/1/zimnica-1.jpg

ajvar nisam fotkala, mrzelo me.

причалица
21-09-2015, 20:10
evo još ljutih:

http://www.dodaj.rs/f/v/Xn/3G6OsIeY/zimnica-2.jpg