PDA

Pogledaj Punu Verziju : Pozitivna ili negativna kritika



kojica
14-09-2011, 12:20
Šta vam je lakše da izrazite?

Kakvu kritiku lakše prihvatate?

Ja se nešto malčice bolje snalazim sa negativnom. Jeste da mi nije pravo u prvom
momentu, ali kad se bura slegne, umem i nešto korisno da izvučem iz svega toga.
Sa pozitivnom baš ne znam šta bih. I onda sam, mereći po sebi i prema drugima
takva bila. Tek sam nešto skoro počela da učim kako da zažmurim na ono što mi
se baš ne dopada i da pohvalim ono što mi se sviđa.

Sandokan
14-09-2011, 12:59
Ne volem kritiku :bela:

Al u svakom slučaju pozitivna bi mi više prijala ... :aha:

DaDole
14-09-2011, 13:08
kritika je uvijek nešto sa čim se najveći dio ljudi ne zna nositi..ona rađa bunt,agresivnost,neprihvatanje,sujetu,uvrede..
ljudi je prosto rečeno,teško prihvataju..a sad odrediti pozitivnu kao onu kojom se ponosimo i koja nas tjera na osmijeh a negativnu onu koja nas tjera da vidimo svoje greške:hm:
pozitivna kritika..ne isključuju li ove dvije riječi jedna drugu..možda..ali ako ih i spojimo,onda se ta pozitivna kritika postaje nešto opasno..nešto što nas malo uljuljka pa se opustimo kao na lovorikama..

Sandokan
14-09-2011, 13:15
kritika je uvijek nešto sa čim se najveći dio ljudi ne zna nositi..ona rađa bunt,agresivnost,neprihvatanje,sujetu,uvrede..
ljudi je prosto rečeno,teško prihvataju..a sad odrediti pozitivnu kao onu kojom se ponosimo i koja nas tjera na osmijeh a negativnu onu koja nas tjera da vidimo svoje greške:hm:
pozitivna kritika..ne isključuju li ove dvije riječi jedna drugu..možda..ali ako ih i spojimo,onda se ta pozitivna kritika postaje nešto opasno..nešto što nas malo uljuljka pa se opustimo kao na lovorikama..

Pod pozitivnom kritikom mslm na nešto što se zove savet, predlog, ukazivanje na nešto, odmeren način da se nekome ukaže na to da u nečemu greši ili nije dovoljno dobar :aha: .... kad kažem negativna prva aasocijacija mi je agresivno nametanje svog stava nekom drugom, malicioznost, uvrede i sl .... uz eventualno korišćenje toga da si hijerarhiski, statusno iznad nekoga ... mslm da to teško može proći bez nekog makar unutrašđnjeg bunta ... i ne kažem da možda nije delotvorno ... ali glasam za ljudskiji pristup :aha: (za ovaj drugi nikad nije kasno)

DaDole
14-09-2011, 13:19
saglasna sam sa tvojim rezonovanjem Sandokane:)
ali,ima situacija gdje i kad želiš dobronamjerno da djeluješ i ukažeš nekom na grešku iz najbolje namjere..to se protumači kao atak..sujeta se probudi i postaneš neprijatelj No 1

Sandokan
14-09-2011, 13:21
saglasna sam sa tvojim rezonovanjem Sandokane:)
ali,ima situacija gdje i kad želiš dobronamjerno da djeluješ i ukažeš nekom na grešku iz najbolje namjere..to se protumači kao atak..sujeta se probudi i postaneš neprijatelj No 1

Ma znam i ja da je tako ... al vredi probati, a za hard core način nikad neje kasno :aha:

rile_nezni_oblak
14-09-2011, 13:32
kritika - uvek! vise volim i mnogo vise postujem ljude koji mogu direktno da mi kazu u lice sta misle da nije u redu... to da li cu prihvatiti nesto od recenog ili ne, zavisi samo od mene... i najbitnije od svega je da se moje misljenje prema toj osobi ne menja zbog te kritike... ako mislim da je dobra osoba, mislicu to i dalje, bez obzira na to sta taj neko meni kaze... jedini je problem u tome sto ne prihvatam kritike od bilo koga... da bi neko imao tu slobodu, treba da me ubedi da ima nekog zivotnog iskustva... poslovnog, ljubavnog, ratnickog... nebitno kakvog... a ne da me kritikuje, uci me zivotu i govori mi sta da radim, neko dete koje je tek zakoracilo u zivot i misli da je najpametnije... ako shvatate sta zelim da kazem... :(

sto se hvaljenja tice, to ne volim nikad i ne osecam se prijatno u drustvu nekoga ko o meni prica lepo (ako se to ikada i desi, naravno)...

moja najlosija osobina, od svih, koju zaista iz sve snage zelim da promenim jer jako cesto imam probleme zbog toga, jeste ta sto umem vrlo direktno da kazem nekome to sto mislim... u lice, sto bi se reklo... ako me neko pita za misljenje... bilo to dobro ili lose... a to nije uvek pozeljno i ljudi ne umeju da se nose sa tim bas uvek... iako to nikad ne radim iz zle namere, vrlo se cesto tako shvati tako, i onda dolazim u situaciju da moram da se pravdam...

DaDole
14-09-2011, 13:35
Ma znam i ja da je tako ... al vredi probati, a za hard core način nikad neje kasno :aha:

svakako da nije kasno:) mada,vjeruj mi ..neki ljudi ne zaslužuju da ga čekaju..ali,to nije tema:)

kojica
14-09-2011, 15:53
Pod pozitivnom kritikom mslm na nešto što se zove savet, predlog, ukazivanje na nešto, odmeren način da se nekome ukaže na to da u nečemu greši ili nije dovoljno dobar :aha: .... kad kažem negativna prva aasocijacija mi je agresivno nametanje svog stava nekom drugom, malicioznost, uvrede i sl .... uz eventualno korišćenje toga da si hijerarhiski, statusno iznad nekoga ... mslm da to teško može proći bez nekog makar unutrašđnjeg bunta ... i ne kažem da možda nije delotvorno ... ali glasam za ljudskiji pristup :aha: (za ovaj drugi nikad nije kasno)
:nene:

I pozitivna i negativna kritika mogu biti zlonamerne i dobronamerne.
(al mi je rečenica.. :hm:)
Možeš nekoga pohvaliti (pozitivna kritika) da bi ga ohrabrio da tako nastavi, a možeš
i iz čistog koristoljublja.
Možeš nekome ukazati na grešku (pozitivna kritika) sa namerom da mu pomogneš,
ili čisto da bi učino da se oseća loše.

ribizla
14-09-2011, 15:57
snalazim se sa obe poprilicno dobro.

Pozitivna kritika je uvek dobro dosla.. u svakom momentu... to dodje kao vetar u ledja :)
Negativna.. :hm: pa dobro dodje i ona u nekim situacijama.. ali ima trenutaka kad psiha jednostavno nije u stanju da prihvati negativnu kritiku pogotovu ako je dosla od neke nama drage osobe.. a onda dolazi do suza/tuge/osecaja krivice.. itd itd..

причалица
14-09-2011, 18:24
ne volim kritiku :) i ko je voli - laže.

mikili
14-09-2011, 19:13
slazem se prico..:sojka:

причалица
14-09-2011, 19:56
slazem se prico..:sojka:

i ja se slažem s tvojim slaganjem :)

mikili
14-09-2011, 19:57
jel to kritika :mirka:

причалица
14-09-2011, 19:59
jel to kritika :mirka:

naravno da jeste...ovaj nije :( :) i tako.

Vragolanka
14-09-2011, 20:03
negativna ne prija, ali te natera da se zamisliš... ne prihvatam od svakoga, niti jedni niti drugu...
ako se desi da nekome pređe u naviku da 'me kroji' počinjem da se nerviram i sve nadalje tretiram kao zabadanje nosa u ono što ga se ne tiče.
uglavnom savete dele ljudi kojima je stalo... i zato često istrpim, ali sve ima svoje granice.

причалица
14-09-2011, 21:04
negativna ne prija, ali te natera da se zamisliš...

mene baš briga kad me iskritikuje neko ko je skroz bezveze....a takvi su najčešće puni primedbi....prvo mi donesi čašu 'ladne vode, pa da pričamo :lol:

supermen*prvi
14-09-2011, 21:07
ne volim kritiku :) i ko je voli - laže. Ja volim kritiku ( u svojoj reziji ). :lol:

Al sto volim da za'ebavam :haha:

kojica
14-09-2011, 21:08
[b] Ja volim kritiku ( u svojoj reziji ). :lol:

Al sto volim da za'ebavam :haha:

A ovo b stoji u rezervi za svaki slučaj? :hm:

Ne voliš ni da te hvale? :palac:

Vragolanka
14-09-2011, 21:24
mene baš briga kad me iskritikuje neko ko je skroz bezveze....a takvi su najčešće puni primedbi....prvo mi donesi čašu 'ladne vode, pa da pričamo :lol:

pojedinci nezadovoljstvo sopstvenim životom ispoljavaju kroz večitu kritiku ka celom svetu... isti slučaj je sa ljubomorom, samo lepo možeš da čuješ... a šta ti misli, bolje da ne znaš. :lol:
tako da ni meni nikada nije bilo bitno šta mi kaže, već ko mi kaže... a takve mogu da izbrojim na prste jedne ruke.

kojica
15-09-2011, 08:05
negativna ne prija, ali te natera da se zamisliš... ne prihvatam od svakoga, niti jedni niti drugu...
ako se desi da nekome pređe u naviku da 'me kroji' počinjem da se nerviram i sve nadalje tretiram kao zabadanje nosa u ono što ga se ne tiče.
uglavnom savete dele ljudi kojima je stalo... i zato često istrpim, ali sve ima svoje granice.

A ti? Šta lakše kažeš? :palac:

DaDole
15-09-2011, 08:15
Najnezahvalnije je drugima dijeliti savjete,davati mišljenja i "krojiti" pamet i rezon..ma kako imamo dobru namjeru,često se protumači kao zadiranje u privatnost i dobije negativan predznak..
NAši stari su govorili "Ne valja stavljati prst između vrata i dovratka" i ima mudrosti u tome..savjet dobronamjeran ili mišljenje ,ne može se dati svakom..ta "pozitivna" kritika( i dalje mislim da se te dvije riječi potiru kad su skupa,al nebitno)
ali,ovog trena bih dodala jedno pitanje za postavljača teme:
Gdje je tu samokritika? Odnosno,možemo li i nju ovdje uklopiti ?

kojica
15-09-2011, 08:21
Naravno da je možemo uklopiti.


Valjda smo navikli da je kritika skoro uvek negativna..:lol:
Ne se potiru. Kritika je razmatranje, procena ili ocena.
Pozitivna ocena, negativna ocena.

supermen*prvi
15-09-2011, 08:27
A ovo b stoji u rezervi za svaki slučaj? :hm:

Ne voliš ni da te hvale? :palac: Mnogo puta mi ne rija. Pogotovu kada hvalu ponavljaju za istu stvar. Najmanje mi prija kada mi komentarisu slike i hvale me.

DaDole
15-09-2011, 08:33
Kad kritikujemo(sa - ili + opcijom,svejedno) mi dajemo jedan dio sebe,i to Od sebe(a to je najdragocjenije) nekom i podrazumijeva se da je to darivanje dobronamjerno.
A kad to isto radimo sa zlom namjerom,iz podmuklosti ili manipulativne potrebe,onda time više štetimo sebi(ma koliko to nevjerovatno zvučalo) i bilo bi normalno i sasma ljudski,da sebi uputimo samokritiku.
Samokritiku možemo odrediti u dva pravca:
a) kritikujem sebe jer sam uradila nešto loše sebi,nešto nepotrebno i nepromišljeno
b)kritikujem sebe jer sam uradila nešto loše drugom
Samokritika mora biti pozitivnog predznaka.

причалица
15-09-2011, 12:03
Kad kritikujemo(sa - ili + opcijom,svejedno) mi dajemo jedan dio sebe,i to Od sebe(a to je najdragocjenije) nekom i podrazumijeva se da je to darivanje dobronamjerno.
A kad to isto radimo sa zlom namjerom,iz podmuklosti ili manipulativne potrebe,onda time više štetimo sebi(ma koliko to nevjerovatno zvučalo) i bilo bi normalno i sasma ljudski,da sebi uputimo samokritiku.
Samokritiku možemo odrediti u dva pravca:
a) kritikujem sebe jer sam uradila nešto loše sebi,nešto nepotrebno i nepromišljeno
b)kritikujem sebe jer sam uradila nešto loše drugom
Samokritika mora biti pozitivnog predznaka.

za ovo boldovano: nema šanse da neko, ko kritiku upućuje iz podmuklih i (ili) manipulativnih pobuda - bude samokritičan. to je u domenu sf-a.

DaDole
15-09-2011, 12:11
za ovo boldovano: nema šanse da neko, ko kritiku upućuje iz podmuklih i (ili) manipulativnih pobuda - bude samokritučan. to je u domenu sf-a.

da,zato sam i rekla da bi bilo ljudski...mada nije to uvijek sf..znam neke ljude koji su uspjeli da se pokaju..zna "evolucija" da dođe kad se najmanje nadamo:)

Vragolanka
15-09-2011, 12:15
A ti? Šta lakše kažeš? :palac:

samo kažem šta mislim, a to skoro uvek liči na kritiku, valjda zbog načina na koji to radim... i zastupam pogrešan stav da se pohvala podrazumeva i da ne mora biti izgovorena.

kojica
15-09-2011, 12:16
lakše kritikujem... zastupam pogrešan stav da se pohvala podrazumeva i da ne mora biti izgovorena.

E ovo je interesantno. :lol: Pa što zastupaš pogrešan stavi?

причалица
15-09-2011, 12:17
da,zato sam i rekla da bi bilo ljudski...mada nije to uvijek sf..znam neke ljude koji su uspjeli da se pokaju..zna "evolucija" da dođe kad se najmanje nadamo:)

ne znam, volela bih da i dalje verujem da postoje vukovi koji ćud menjaju, a ne samo dlaku.

Vragolanka
15-09-2011, 12:19
E ovo je interesantno. :lol: Pa što zastupaš pogrešan stavi?

zato što uvek mislim da to može i bolje... a i ne umem masu stvari da prevalim preko jezika, mislim na pozitivne emocije.

Vragolanka
15-09-2011, 12:21
ma ne umem ni da primim pohvalu...

Vragolanka
15-09-2011, 12:28
U znaku Škorpije, Merkur daje neverovatno snažnu intuiciju i sposobnost poniranja u dubinu
stvari. Ove osobe imaju naglašen dar zapažanja, ali i osobinu da kritikuju i osuđuju i to vrlo
retko rade na blag način. Merkur u znaku Škorpije nateraće osobu da sve kaže direktno i
tačno onako kako i misli ili - neće reći ništa, držeći se stava da neke reči vrede više kad se
prećute. Ako već govore, ove osobe neće previše birati reči i neće se obazirati na osećanja
drugih. Merkur u znaku Škorpije naglašava i tajnovitost, što za posledicu ima da se
zamislima i planovima priča se samo ako to ima upotrebnu vrednost i može da posluži svrsi
(predumišljaj). Merkur ovde naglašava veliku odlučnost, hrabrost i snalažljivost u
savladavanju prepreka, koje drugi nisu u stanju ni u najluđim snovima da savladaju. U lošem
horoskopu Merkur će pojačati neke loše osobine - sklonost kriminalu, spletkarenju,
intrigama, opsednutost seksom i najgorim ljubomorama i nepoverenju.

jedno vreme sam se pitala šta sa mnom nije u redu, a onda sam saznala ovo i još koješta... :aha:
tako da i nije do mene, jer ja samo kažem ono što sam zapazila, objektivno. :mrgreen:

kojica
15-09-2011, 12:29
ma ne umem ni da primim pohvalu...

:lol:

Pa reakcija bude ''šta sad ovaj/ova hoće od mene'' ili ''zar sam toliko jadna da ljudi moraju ovako da me lažu''.
''šta bih sad ja trebala da kažem''..
E onda sam počela ''terapiju'' tako što ću ja nekome reći nešto lepo. Naravno od dece svoje sam krenula, jer
je njima bilo najgore. :lol: I mogu ti reći da je bolje i meni i drugima. :aha:

DaDole
15-09-2011, 12:33
Svi smo bar nekad imali fazu neprihvatanja komplimenata,u nama je čučao onaj neviđeni oprez,gard vrste "Ma,šta hoće od mene"..i s vremenom se to poreda tamo gdje mu je mjesto..mišljenja sam da je jednako važno znati davati komplimente kao i primati..Davanje i primanje svega u životu,pa i lijepih riječi..
da,znam..neko će sad po onoj narodnoj: "Koga su zmije..taj se i guštera boji"..i ima istine,ali svakako treba vremena da prerastemo neke svoje strahove,poput dječijih ospice za kojue znamo kad im je vrijeme:)

Vragolanka
15-09-2011, 12:36
:lol:

Pa reakcija bude ''šta sad ovaj/ova hoće od mene'' ili ''zar sam toliko jadna da ljudi moraju ovako da me lažu''.
''šta bih sad ja trebala da kažem''..
E onda sam počela ''terapiju'' tako što ću ja nekome reći nešto lepo. Naravno od dece svoje sam krenula, jer
je njima bilo najgore. :lol: I mogu ti reći da je bolje i meni i drugima. :aha:

biće ovo prvo... :lol:
a obično za pohvalom sledi i pitanje: aj sad reci šta ti treba... :ceka:

e razmišljala sam i ja o tome, ali moram prvo da naučim da se prenemažem... inače, draže mi je i ovo, nego ljudi koji olako hvale.

kojica
15-09-2011, 12:47
Svi smo bar nekad imali fazu neprihvatanja komplimenata,u nama je čučao onaj neviđeni oprez,gard vrste "Ma,šta hoće od mene"..i s vremenom se to poreda tamo gdje mu je mjesto..mišljenja sam da je jednako važno znati davati komplimente kao i primati..Davanje i primanje svega u životu,pa i lijepih riječi..
da,znam..neko će sad po onoj narodnoj: "Koga su zmije..taj se i guštera boji"..i ima istine,ali svakako treba vremena da prerastemo neke svoje strahove,poput dječijih ospice za kojue znamo kad im je vrijeme:)
Ma kao i svaka muka i ova potiče od naših brižnih roditelja, koji su uvek želeli da
nešto uradimo bolje i da odemo što dalje, pa nikada nisu bili zadovoljni postignutim.
E onda mi to prenosimo na svoju decu i eto.. :aha:
Treba prvo shvatiti da je stav pogrešan, pa se onda lagano odupirati navici.

Mene je Anđelica osvestila. Jednom prilikom mi je rekla ''jao dobro je što imaš mušku
decu'' i ja naravno pitam, zašto.. a ona kaže ''zato što si gruba''
:lol:

kojica
15-09-2011, 12:52
biće ovo prvo... :lol:
a obično za pohvalom sledi i pitanje: aj sad reci šta ti treba... :ceka:

e razmišljala sam i ja o tome, ali moram prvo da naučim da se prenemažem... inače, draže mi je i ovo, nego ljudi koji olako hvale.
ok.. poštujem i ja.. ili sam bar morala da naučim da poštujem te dve škorpije što su
me stvorile.. :lol:

Ma jok bre. Kakvo prenemaganje.
Samo sačekaš emociju i oslobodiš je. Kažem ti, sa decom rođenom je najlakše.
A njihov osmeh posle izrečenog je.. ih.. lekić...

Vragolanka
15-09-2011, 12:56
ok.. poštujem i ja.. ili sam bar morala da naučim da poštujem te dve škorpije što su
me stvorile.. :lol:

Ma jok bre. Kakvo prenemaganje.
Samo sačekaš emociju i oslobodiš je. Kažem ti, sa decom rođenom je najlakše.
A njihov osmeh posle izrečenog je.. ih.. lekić...

pa tebi uopšte nije bilo lako... :lol:

znam to...

kojica
15-09-2011, 13:15
pa tebi uopšte nije bilo lako... :lol:

znam to...

Jao nije tema, al da iskoristim priliku da se požalim..

tako često pomislim, da bi bilo mooogo bolje da su me tukli i ćutali.. :place:

ma u nekim situacijama i da su žmureli, jer kad me pogledaju, sve mi jasno bude.. :place:

Vragolanka
15-09-2011, 13:19
Jao nije tema, al da iskoristim priliku da se požalim..

tako često pomislim, da bi bilo mooogo bolje da su me tukli i ćutali.. :place:

ma u nekim situacijama i da su žmureli, jer kad me pogledaju, sve mi jasno bude.. :place:

hvala im što nisu ćutali, što su omalovažavali i vređali... inače bi možda i ja isto svojoj deci radila.
mada bi ja ovu zahvalnicu mogla i u jednini. ne, ne nije škorpija... lav je.

kojica
15-09-2011, 13:20
hvala im što nisu ćutali, što su omalovažavali i vređali... inače bi možda i ja isto svojoj deci radila.
mada bi ja ovu zahvalnicu mogla i u jednini. ne, ne nije škorpija... lav je.

i oni su strogi.. :sad:

samo ne umeju baš da ubiju rečima.. :sad:

Vragolanka
15-09-2011, 13:37
i oni su strogi.. :sad:

samo ne umeju baš da ubiju rečima.. :sad:

ne radi se ovde o strogosti...

pa ni ja ne ubijam rečima, uglavnom ćutim i koljem pogledom... :lol:

kojica
15-09-2011, 16:23
Kad kritikujemo(sa - ili + opcijom,svejedno) mi dajemo jedan dio sebe,i to Od sebe(a to je najdragocjenije) nekom i podrazumijeva se da je to darivanje dobronamjerno.
A kad to isto radimo sa zlom namjerom,iz podmuklosti ili manipulativne potrebe,onda time više štetimo sebi(ma koliko to nevjerovatno zvučalo) i bilo bi normalno i sasma ljudski,da sebi uputimo samokritiku.
Samokritiku možemo odrediti u dva pravca:
a) kritikujem sebe jer sam uradila nešto loše sebi,nešto nepotrebno i nepromišljeno
b)kritikujem sebe jer sam uradila nešto loše drugom
Samokritika mora biti pozitivnog predznaka.

:bravo:

I

c) pohvalim sebe, zato što sam uočio grešku, jer tako imam šansu da je ispravim
d) pohvalim sebe, zato što sam nešto odradio kako treba

i jeste, samokritika je odlična..

Vragolanka
15-09-2011, 16:26
evo da pokušam...

divim se kojici i zavidim joj na sposobnosti da sve vidi jasno i dečije jednostavno.

možda sam ovo 'zavidim' trebala da izbacim.

причалица
15-09-2011, 16:27
evo da pokušam...

divim se kojici i zavidim joj na sposobnosti da sve vidi jasno i dečije jednostavno.

možda sam ovo 'zavidim' trebala da izbacim.

što? pa to je samokritika na delu.

причалица
15-09-2011, 16:28
forumaši su najnesamokritičniji...

i ti, dakle :lol:

kojica
15-09-2011, 16:29
evo da pokušam...

divim se kojici i zavidim joj na sposobnosti da sve vidi jasno i dečije jednostavno.

možda sam ovo 'zavidim' trebala da izbacim.

Jao.. :bela: hvala...


forumaši su najnesamokritičniji...

:bravo: eto samokritike

samo je malo kontradiktorno, zar ne? :hm:

Vragolanka
15-09-2011, 16:34
što? pa to je samokritika na delu.

ali nisam rekla da se osećam loše zbog toga, samo da nisam trebala da vam kažem... :lol:

причалица
15-09-2011, 16:36
ali nisam rekla da se osećam loše zbog toga, samo da nisam trebala da vam kažem... :lol:

pa to je dovoljno, za početak.