PDA

Pogledaj Punu Verziju : Kako odvići dete od psovanja?



kojica
03-10-2011, 06:29
http://razbibriga.net/imported/2011/10/dete_psovke-1.jpg

Dete psovke ne mora da čuje od svojih bližnjih, već i na televiziji, u prodavnici, u
vrtiću... Dovoljno mu je da ružnu reč čuje jednom, a da je ponavlja bezbroj puta, jer se
ponaša kao upijač.

Traženje vinovnika skarednog rečnika predstavlja gubljenje vremena. Za roditelje je
mnogo važnije da pronađu pravi način i detetu daju do znanja da je psovanje ružna
navika. A kako, to je već druga priča.

Da bi dete prestalo da psuje, roditelj treba svojim primerom da mu to pokaže. Čak i ako
je ranije psovao, u prisustvu deteta to je sada neprihvatljivo, zbog čega treba da se
potrudi i rečnik upristoji. Ako se ipak dogodi da psovka izleti, mališanima se treba izviniti,
pišu "Novosti".

Ukoliko je dete postalo psovač, a da roditelj nije kriv, treba mu objasniti da su reči koje
koristi neprihvatljive. Međutim, u objašnjavanju može nastati problem, jer dete nekada,
naprosto, ne zna šta je neprihvatljivo, a šta prihvatljivo u izgovoru.

kojica
03-10-2011, 06:29
U takvoj situaciji ono stalno može da zapitkuje da li je u redu to što izgovara, što
roditelje može dodatno da nervira. Ali, umesto nerviranja, poručuju stručnjaci, roditelji
treba da se naoružaju strpljenjem i detetu pomognu da se oslobodi psovanja.

Vikom i ljutnjom neće postići ništa, ali ukoliko mu uskrate gledanje crtanih filmova ili
omiljenih slatkiša - sigurno hoće. U takvim okolnostima dete će krajnje ozbiljno da
razmisli, želi li da se odrekne psovanja ili omiljenih stvari.

U odvikavanju od psovanja, problem mogu da prave rodbina i prijatelji, kojima je dečje
psovanje smešno i zanimljivo. Možda će ga čak i ohrabrivati ili učiti novim nepristojnim
izrazima. Ako se tako ponašaju, onda im treba jasno staviti do znanja da to ne čine jer
je krajnje neukusno.

U suprotnom, ako se ništa ne preduzme, može da se dogodi da dete na nekom mestu,
zaista postidi svoje roditelje psujući.

kojica
03-10-2011, 06:30
Da li ste vi imali problema sa familijom koja je jedva dočekala da vaše dete progovori,
pa da ga nauči da psuje?

причалица
03-10-2011, 06:36
Da li ste vi imali problema sa familijom koja je jedva dočekala da vaše dete progovori,
pa da ga nauči da psuje?

ne. u nšoj kući se nije nikad psovalo....mislim, omakla se tati ponekad neka psovka, ali je bio dočekan oštrim maminim pogledom : ''žiko! pa to rade samo nemoćne osobe''....i mic po mic - nema psovanja...a pre decom nema ni da se omakne.
tako je bilo i sa svim unucima, pa i našim devojčicama.
baš me iritira to učenje dece na psovanje, što sam imala prilike da viđam....u komšiluku uglavnom.

kojica
12-10-2011, 19:20
Ja moram ovo moje starije da pohvalim. Ko ga više nije učio da psuje... :qq:
a on samo kaže ''to nije lepo.. :nene:'' i uzalud im trud bio.. :lol: