PDA

Pogledaj Punu Verziju : Ispovest: Nekada sam imao sve, a sad dugujem 400.000€



PRCKO
03-10-2011, 15:13
Slagali me - Bio sam cenjen čovek i poštovan otac, bavio se razrađenim biznisom... U decembru 2006. hteo sam da krenem u novi posao, uzeo kredit, naseo na lažna obećanja i sve je počelo da propada. Izneverio porodicu - Živim od očeve penzije u kući pod hipotekom, jure me banke i poverioci. Uvukao sam i decu u posao koji je propao, a sada samo sanjam priliku da pred njima operem obraz

http://razbibriga.net/clear.gif

Moja je priča slika upropašćenog života. Ja sam inženjer, nekada vlasnik uspešne firme, nekada cenjen čovek i poštovan otac, nekada hranilac porodice. Ali izgubio sam sve što sam stekao i zadužio se 400.000 evra. Kada mi zvoni telefon, ili je banka ili prijatelji koje sam pozajmicama ojadio. U 59. godini živim od očeve penzije u kući pod hipotekom. Prevario sam i rođenu decu, kojoj sam obećao sigurnost...

Ovako svoju gorku ispovest počinje Miladin Milivojević iz Kragujevca, nekada uspešni poslovni čovek, a danas, kako kaže, stanovnik pakla. Za Press je pričao pod punim imenom, pristao da se slika. Kao pouka i opomena drugima...

Miladin, još koji dan vlasnik preduzeća „Arion", 20 godina se bavio servisiranjem medicinske opreme i prodajom svog znanja. Lepo mu je išlo, ali je za svoje troje dece želeo više. Vrata pakla otvorio je u decembru 2006.
Eksperti prevaranti

- U Srbiji se pojavila takozvana Evropska ekspertska grupa (EEG), koja je nudila pomoć pri konkurisanju za novac iz evropskih fondova. Ja sam sa tim navodnim ekspertima sklopio ugovor prema kome je trebalo mojoj firmi da obezbede iz evropskih fondova tri miliona evra, a da ja kao preduslov za taj kredit uplatim 120.000 evra. Novac sam planirao da uložim u projekat korišćenja geotermalne energije za grejanje objekata. Reč je o poslu kojim su Kinezi osvojili Ameriku, trebalo je da ja postanem njihov predstavnik za Evropu. Okupio sam grupu inženjera, radili smo noć i dan, predstavili projekat u nizu institucija i dobili odlične ocene - seća se Miladin dana punih nade i rada.

Početkom 2007. godine uzeo je kredit od 120.000 evra i novac uplatio na račun EEG-a. Usledila su odlaganja i aneksi ugovora. Miladin je za to vreme plaćao kredit i nadao se.

- Već u 2008. godini počeo sam da klecam pod kreditom, pa uzeo novi za refinansiranje. Kada ni taj nisam više mogao da plaćam, uzeo sam treći za refinansiranje drugog, pa četvrti za refinansiranje trećeg... Pet godina plaćam kredit od 120.000 evra i sada dugujem bankama 300.000. U jednoj banci sam podigao 78.000 evra pre tri godine, a sada im dugujem 77.400 evra. U drugoj sam uzeo 100.000, sada im dugujem 130.000. Počeo sam da zajmim novac od prijatelja. Izgubio sam sve što sam imao, ono što nisam izgubio pod hipotekom je - objašnjava Milivojević.

Dok se njegov poslovni, ali i porodični život pretvarao u agoniju, vesti u medijima razbile su mu i poslednju nadu. U junu 2009. otkriveno je da se radi o prevari, a Evropska komisija u Srbiji jasno se ogradila od delovanja EEG, koji, kako se ispostavilo, nije ni imao pristup fondovima EU.

„Eksperti" su nestali sa adrese u Beogradu, a Miladin je krajem 2009. podneo tužbu sudu.

- Spor sam dobio tek u februaru ove godine. EEG treba da mi vrati 9,5 miliona dinara koje sam im uplatio, a sa zateznim kamatama ukupno oko 21 milion. Suđenje me košta 700.000 dinara. Zahtev za izvršenje presude verovatno će koštati oko 500.000. Nemam te pare. Čak i da platim sudu, niko mi ne garantuje da ću dobiti svoje, jer je račun EEG prazan. Podneo sam krivičnu prijavu protiv predstavnika tih „eksperata" zbog prevare. Ako tužilaštvo otkrije gde su pare, ima nade da nešto dobijem. Ako ne... - priča naš sagovornik i prekida u pola rečenice.
Zaplakao zbog unučeta

Sledi mučna tišina. A onda prisećanje kako je na dno povukao i ljude oko sebe.

- Zamolio sam moje bivše zaposlene da podignu u bankama novac za mene. Verovali su mi, ja sam bio čovek od reči. Njih petoro su uzeli po 5.000 evra. Plaćao sam dok sam mogao, dok nisam potonuo. Sada su i oni tuženi i duguju više nego što su uzeli, zbog kamata. Naravno da su me precrtali. Prijatelji mi se više ne javljaju, strahuju da im ne tražim zajam. Razumem ih.

Kako je Miladin prevaren

Evropska ekspertska grupa osnovana je početkom juna 2005. Do juna 2009, kada se sve otkrilo, prevarili su opštinu Svilajnac, još nekoliko lokalnih samouprava, jedno državno preduzeće, privatne firme iz Beograda, Niša, Čačka, Bačke Topole...

Milovanović kaže da su ga „eksperti" ubedili da ih preporučuje država Srbija i da je čak dobio pisano uverenje o tome. Ubedili su ga i da se na čelu te organizacije nalaze viđeni ljudi, a njihova su imena čak stavili na svoj sajt. Dobijao je pozive iz Brisela i bio pozivan na sastanke u najpoznatijim beogradskim hotelima. Klopke koje su mu postavljene bile su dovedene do perfekcije.

http://www.pressonline.rs/sr/vesti/vesti_dana/story/179199/Ispovest%3A+Nekada+sam+imao+sve%2C+a+sad+dugujem+4 00.000€.html

PRCKO
03-10-2011, 15:13
a evo i "eksperata" :haha: :haha: :haha:

http://www.novinar.de/2008/03/12/mitropolit-amfilohije-posetio-eeg-evropska-ekspertska-grupa.html

kojica
03-10-2011, 16:37
a evo i "eksperata" :haha: :haha: :haha:

http://www.novinar.de/2008/03/12/mitropolit-amfilohije-posetio-eeg-evropska-ekspertska-grupa.html

Jel ovo neka šala?

причалица
03-10-2011, 16:38
a evo i "eksperata" :haha: :haha: :haha:

http://www.novinar.de/2008/03/12/mitropolit-amfilohije-posetio-eeg-evropska-ekspertska-grupa.html

:krsti: bouže...

kojica
03-10-2011, 18:14
I državu nije briga? Dođe neko, opljačka ljude i nikom ništa.

Može biti još i da su im pomogli. :hm:

причалица
03-10-2011, 18:19
nije mi jasno kako je neko, ko je pametan, uleteo u sve to :(

supermen*prvi
03-10-2011, 18:30
Ovaj me usio za 25 pota. Ja sam se ove godine zaduzio samo 400.000 kruna. :lol:

Sandokan
04-10-2011, 18:31
Ne bih želeo da budem surov .... al narod koji je prošao Jezdu, Dafinu i ostalo bi trebalo da ima barem malo više mudrosti :aha: