PDA

Pogledaj Punu Verziju : Predbračni ugovor



kojica
11-10-2011, 06:59
Samo za bogate ili i za nas obične smrtnike?

Da li bi vas uvredilo da od vas partner zahteva da potpišete predbračni ugovor?

Gde je u ovoj priči poverenje?

причалица
11-10-2011, 07:11
mani poverenje....naročito ako ima dosta toga od materijalnih stvari. mislim da je to sasvim ok u brakovima gde žena (ili muž) mogu materijalno da ojade onog drugog. ne znam šta da kažem, osim da sam u tom smislu racionalna.
onaj princip ''tuđe nećemo - svoje ne damo''....a ne onaj ''sve što je tvoje je i moje, a sve što je moje, samo je moje''...takve(takvi) mi se gade.

kojica
11-10-2011, 10:12
Da ali kako to objasniti a da se druga strana ne uvredi. Milim.. ako bih u startu u njemu prepoznala
nekoga ko bi mogao da me ojadi, onda se ne bih ni udala za njega.. :hm:

Sandokan
11-10-2011, 10:18
Da ali kako to objasniti a da se druga strana ne uvredi. Milim.. ako bih u startu u njemu prepoznala
nekoga ko bi mogao da me ojadi, onda se ne bih ni udala za njega.. :hm:

Niko ne zna šta nosi dan a šta noć, svi se mi vežemo dok nas "smrt ne rastavi", ali na tom putu do smrti pred nama su brojni izazovi. To što se ovaj duboko civilizovan čin vezuje za nepoverenje je još jedan glupi balkanski stereotip, zbog koga se kada ljubav prođe i izazovi postanu preveliki i nepremostivi, koljemo do koske i zbog najbanalnijih stvari, što je opet naš balkanski ekskuzivitet. Nema lepog razlaza, bar u najvećem procentu, ali ovo parče papira bi moglo da bar malo ublaži ovu i ovako i onako odvratnu situaciju.

DaDole
11-10-2011, 10:18
Meni je to apsolutno bespredmetno.Ugovor (ma kakav da je) kao termin mi je nespojiv sa vezivanjem dvoje ljudi u zajednicu zvanu brak.Ako ćemo sve odnose legalizovati,pa ko smo mi..kakav sam ja to čovjek ako nemam povjerenja ili ako on nema povjerenja u mene..i mi bismo trebali onda stvarati djecu ,pa mogli bismo unapred i za to načiniti neki ugovor ili aneks:hm:

kojica
11-10-2011, 10:26
Pa i meni se čini da je samo stvar navike. Da je to neka široko prihvaćena stvar
ko što je na primer potpisivanje kod matičara, sve bi bilo ok. Retki su slučajevi
koji će na potpisivanje u opštini da reaguju burno kao na potpisivanje predbračnog
ugovora. Ko će još reći ''Šta? Ti hoćeš da pred svedocima potpišem da ću da te
volim i budem sa tobom?''. Što bi bila sasvim normalna reakcija.

I kako će sad taj predbračni ugovor da premosti jaz i postane neprmetan? :hm:

Sandokan
11-10-2011, 10:37
Pa i meni se čini da je samo stvar navike. Da je to neka široko prihvaćena stvar
ko što je na primer potpisivanje kod matičara, sve bi bilo ok. Retki su slučajevi
koji će na potpisivanje u opštini da reaguju burno kao na potpisivanje predbračnog
ugovora. Ko će još reći ''Šta? Ti hoćeš da pred svedocima potpišem da ću da te
volim i budem sa tobom?''. Što bi bila sasvim normalna reakcija.

I kako će sad taj predbračni ugovor da premosti jaz i postane neprmetan? :hm:

Pa ako se to smatra društveno korisnim lako se to može uspostaviti kao novi civilizacijski standard.

DaDole
11-10-2011, 10:38
Pa i meni se čini da je samo stvar navike. Da je to neka široko prihvaćena stvar
ko što je na primer potpisivanje kod matičara, sve bi bilo ok. Retki su slučajevi
koji će na potpisivanje u opštini da reaguju burno kao na potpisivanje predbračnog
ugovora. Ko će još reći ''Šta? Ti hoćeš da pred svedocima potpišem da ću da te
volim i budem sa tobom?''. Što bi bila sasvim normalna reakcija.



I kako će sad taj predbračni ugovor da premosti jaz i postane neprmetan? :hm:

Pa,vidi,za ono dvoje koji odluče da im je to normalno i prihvaćeno,nema jaza..Oboje su isti i nema onda dileme,stoga niko nema ni pravo da im bude moralna vertikala.

mikili
11-10-2011, 11:35
koliko se ja razumem u pravo,mislim da je nas zakon to vec jako lepo regulisao.postoji licna imovina koju unosis u brak,stecena samo tvojim trudom i mislim da je ona nedeljiva,samo treba lepo cuvati sve papire i dokaze o tome,zatim postoji i zajednicka imovina stecena u braku koja je deljiva,sto je po meni isto razumno,jer ne postoji precizan kantar koji moze da utvrdi ko je i koliko doprineo u stvaranju iste.zato se i trud vrednuje podjednako.problem je samo u nasem sudskom sistemu,ljudskom nerazumevanju i zlobi koja uhvati parove kad se razvode.ako je sudski sistem nedelotvoran,isto ce biti i sa predbracnim ugovorom.ako ga npr.sklope i njime se predvidi odredjena novcana naknada koju jedno treba da isplati drugom,i ako se to ne izvrsava sabotiranjem sudskih odluka,uz ovakav sistem nece dobiti nista.kao sto se i sada desava sa punopravnim sudskim odlukama o podeli imovine.na kraju se sve svodi na dobru volju,razum,postenje..

kojica
11-10-2011, 21:14
Meni tek sad ništa nije jasno. Ako je našim zakonom sve lepo regulisano, čemu onda taj ugovor?

mikili
11-10-2011, 21:23
Pa i ne treba obicnim smrtnicima,ni na zapadu ga ne prave..treba onima koji sumnjaju da se neko za njih udaje ili zeni zbog novca.ili ako onaj koji ima novaca posle zeli da te otkaci a nema ugovor,na sudu se prezentuju i njegova primanja,a tamo se uzima u obzir i minuli rad,pa psihicki bol,pa cega si se odrekla zbog zajednickog zivota,pa na kakav si zivot navikla..i tandara mandara uz dobrog advokata izvuces dosta..e zato ga oni koji imaju i prave,zbog fiksnog iznosa na koji neko pristaje.

причалица
12-10-2011, 07:37
Meni je to apsolutno bespredmetno.Ugovor (ma kakav da je) kao termin mi je nespojiv sa vezivanjem dvoje ljudi u zajednicu zvanu brak

potpisivanje kod matičara je takođe potpisivanje ugovora, bar ja to tako vidim. idealno je kad bi ljudi bili od totalnog poverenja, onda ne bi bilo ni potrebe da se ide kod matičara ;)
jer, šta znači - venčati se :hm:

DaDole
12-10-2011, 07:44
potpisivanje kod matičara je takođe potpisivanje ugovora, bar ja to tako vidim. idealno je kad bi ljudi bili od totalnog poverenja, onda ne bi bilo ni potrebe da se ide kod matičara ;)
jer, šta znači - venčati se :hm:

Ako je burma na prstu garancija ljubavi,skidam kapu:) potpisivanje bilo kakve vrste obavezuje i stvara pravo..kod matičara to i nije neki poseban ugovor(mislimo,dakle ne znamo ; ) )ali ad hoćemo da izađemo iz toga,e tek onda vidimo da smo bili ugovorna strana:)
Elem,u pravu si..ugovor je ugovor bez obzira da l ga potpisujemo sa bidermajerom u ruci i osmijehom ispod vela ili sa napetoščću kalkulacije predbračnog ugovora.

причалица
12-10-2011, 08:58
e pa to ti pričam...nisam materijalista, bar mislim da nisam....ali, ne bih se uopšte uvredila kad bi neko tražio da potpišem bilo kakav ugovor. naravno, prvo bih ga dobro proučila.

Nežnicah
12-10-2011, 21:58
Mene bi predbracni ugovor toliko uvredio, da bi taj buduci brak bio ozbiljno doveden u pitanje. To mi je podjednako uvredljivo kao i pitanje miraza. Sta mlada nosi u miraz? :ljut:

причалица
13-10-2011, 06:44
Mene bi predbracni ugovor toliko uvredio, da bi taj buduci brak bio ozbiljno doveden u pitanje. To mi je podjednako uvredljivo kao i pitanje miraza. Sta mlada nosi u miraz? :ljut:

pa važi i obratno. šta mladoženja donosi u brak? ko se usudi da pita takvu stvar, mora da ima dobro (debelo) pokirće.

DaDole
13-10-2011, 10:48
Mene bi predbracni ugovor toliko uvredio, da bi taj buduci brak bio ozbiljno doveden u pitanje. To mi je podjednako uvredljivo kao i pitanje miraza. Sta mlada nosi u miraz? :ljut:
to i kažem,uvredljivo..na granici samodostojanstva..kod nas je miraz ostao samo još po selima,ove gradske cure nose kao miraz stomačić:)

različak
14-10-2011, 05:34
Samo za bogate ili i za nas obične smrtnike?

Da li bi vas uvredilo da od vas partner zahteva da potpišete predbračni ugovor?

Gde je u ovoj priči poverenje?
to je dobra stvar pogotovu u slucaju sponzorusa (i muskih i zenskih)...ipak,mora da potpise p.ugovor,cisto da se zna da u brak ulazi iskljucivo iz ljubavi a ne interesa.
inace,ja sam staromodna,i licno bi me uvredilo da od mene moj buduci zahteva da to i potpisem.zato se ne udajem:zrika:

причалица
14-10-2011, 06:43
zato se ne udajem:zrika:
alal ti ćufte :) pa kad se budeš udavala, traži od njega da potpiše .

p.s. ne znam zaista zašto se misli da isključivo žena mora da bude podređena u potpisivanju tih ugovora:huh: