PDA

Pogledaj Punu Verziju : Ogledalo



kojica
24-10-2011, 07:10
Na koji način vidimo druge ljude?

Možemo li u njima videti neku osobinu, koju sami ne posedujemo barem malo?

Znate ono kada kažu ''Ona/on je naivan i u svima vidi samo dobro''.
To je zato što je i sama/sam takav?

Da li grešimo u proceni samo na prvu loptu, tako što polazimo od sebe ili se
ta greška nastavlja čak i kada malo zastanemo?

kojica
24-10-2011, 09:04
ili ovako...

''Reci mi šta misliš o meni i znaću kakav si''

Ima li u tome istine? :palac:

DaDole
26-10-2011, 13:14
Čovjek kao svjesno biće mora da se mijenja ,da evoluira i razvija se kroz načine na koje razmišlja,donosi sudove,opaža itd.Neizbježno je da druge ljude vidimo na način na koji mi hoćemo,koji je nama u tom trenutku najprihvatljiviji i da često napravimo grešku kod neke prve procjene.ALi,ta greška ne smije da ostane,već treba da je ispravimo prvenstveno zbog nas,zbog naše moći prosuđivanja jer ona je (ta moć) ono po čemu vrijedimo.
Ako pitamo nekog da kaže šta misli o nama,a da pritom želimo da po tome zaključimo kakav je on možemo dobiti trenutno tačnu sliku..ali,ako se njegovo mišljenje promijeni,onda je naša slika naravno netačna.

kojica
28-10-2011, 13:37
E ne znam dal ih tako vidimo zato što hoćemo ili zato što ne možemo drugačije.. :hm:

ljubičica
30-10-2011, 08:01
Na koji način vidimo druge ljude?

Možemo li u njima videti neku osobinu, koju sami ne posedujemo barem malo?

Znate ono kada kažu ''Ona/on je naivan i u svima vidi samo dobro''.
To je zato što je i sama/sam takav?

Da li grešimo u proceni samo na prvu loptu, tako što polazimo od sebe ili se
ta greška nastavlja čak i kada malo zastanemo?
da, i sama sam sto puta nekog pogresno procenila jer polazim od sebe.
ali mislim da je moguce sagledati druge realno, ako posedujes dovoljnu dozu empatije, i iskustva..
e sad, pitanje je samo sta je realno..kad gledas neboder od dole vidis jednu sliku
kad gledas s vrha, vidis nesto sasvim drugo
kad gledas sa udaljenosti od 3 km trece..
kad u njemu zivis vidis cetvrto
kad u njemu zivi neko koga volis peto
ako je u njemu sud a ti ides na sudjenje sesto..
da bi sagledao coveka celog, potrebna je zelja. trud. vreme. :)
dugo treba nekog da poznajes da bi video sve njegove strane..i ipak te iznenadi.
misim sami sebe iznenadimo, pa sta..tako je to..sve se menja.
i tako..

причалица
30-10-2011, 08:47
mišljenje uvek može da se menja, koriguje...ne mislim da je zapisano za sva vremena, kao sveto pismo. uostalom, i ljudi o kojima formiramo mišljenje se menjaju - na bolje ili na gore...
a to šta drugi misle o meni - to jeste važno, ako to mišljenje potkrepljuju i delima...ali ako samo lepo pričaju, a loše se ponašaju prema meni, onda me ne zanima moj odraz u njihovom ogledalu.

Sagacity
19-12-2011, 12:11
Na koji način vidimo druge ljude?

Možemo li u njima videti neku osobinu, koju sami ne posedujemo barem malo?

Znate ono kada kažu ''Ona/on je naivan i u svima vidi samo dobro''.
To je zato što je i sama/sam takav?

Da li grešimo u proceni samo na prvu loptu, tako što polazimo od sebe ili se
ta greška nastavlja čak i kada malo zastanemo?
Ne mogu da gledam ljude kroz sebe, jer sam pomalo neuobičajena osoba, ili bar tako delujem...:hm:
Ljude ''hvatam'' na sitnice, na neke postupke, male misli. Ne treba mi mnogo da nekog ukapiram. Ali uglavnom, sliku koju kreiram u startu o nekome, retko kada je menjam.
Naravno, ne treba odmah nekome ''presuditi'', treba pustiti vreme da teče, a ono najbolje pokazuje kako smo videli druge.

Ali jedno je sigurno, ne donosim sud o nekome na osnovu tuđih priča...

Cruz
21-12-2011, 00:20
Procena na prvu loptu svakako nije prava procena, ona nam moze reci da li nam se necije ponasanje dopada ili ne. Za konkretniju ocenu neke osobe ipak je potrebno vreme.

kojica
31-12-2011, 11:47
http://razbibriga.net/imported/2010/11/705-1.gif


Ne mogu da gledam ljude kroz sebe, jer sam pomalo neuobičajena osoba, ili bar tako delujem...:hm:
Ljude ''hvatam'' na sitnice, na neke postupke, male misli. Ne treba mi mnogo da nekog ukapiram. Ali uglavnom, sliku koju kreiram u startu o nekome, retko kada je menjam.
Naravno, ne treba odmah nekome ''presuditi'', treba pustiti vreme da teče, a ono najbolje pokazuje kako smo videli druge.

Ali jedno je sigurno, ne donosim sud o nekome na osnovu tuđih priča...

Ali na koji način odna prepoznaješ nečije osobine? :hm:

kojica
31-12-2011, 11:49
http://razbibriga.net/imported/2010/11/705-1.gif


Procena na prvu loptu svakako nije prava procena, ona nam moze reci da li nam se necije ponasanje dopada ili ne. Za konkretniju ocenu neke osobe ipak je potrebno vreme.

Pa dobro.. ali tema je više o tome na koji način vidimo druge i možemo
li videti nešto što sami ne posedujemo...

Kao na primer da smo slepi od rođenja i neko nam opisuje crvenu boju.
Možemo li je videti?

kojica
28-03-2012, 20:08
nigde odgovora.. :aha:

kojica
28-03-2012, 20:10
u prilog temi evo jedan odlomak iz knjige alhemicar:

"Alhemičar je poznavao legendu o Narcisu, lepom mladiću koji je išao da posmatra sopstvenu lepotu koja se ogledala u jezeru.

Toliko je bio opčinjen samim sobom da je jednog dana pao u jezero i utopio se. Na mestu gde je pao nikao je cvet koji su nazvali narcis.


Ali Oskar Vajld nije tako završio ovu priču.
On je napisao da su, kada je Narcis umro, došle šumske nimfe i zatekle dotle slatkovodno jezero pretvoreno u krčag slanih suza.
"Zašto plačeš?" - upitaše šumske nimfe.
"Plačem za Narcisom" - reče jezero.
"Ah, nimalo nas ne čudi što plačeš zbog Narcisa" - nastaviše one. "I pored toga što smo mi sve stalno trčale za njim po šumi, ti si bilo jedino koje je imalo priliku da izbliza posmatra njegovu lepotu."
"Pa zar je Narcis bio lep?" - upita jezero.
"A ko bi osim tebe mogao to bolje da zna?" - odgovoriše iznenađene nimfe. "Na kraju krajeva, on se svakoga dana s tvojih obala naginjao nad tebe.''
Jezero je na trenutak zaćutalo. Najzad reče:
"Ja plačem za Narcisom ali nikad nisam primetio da je narcis lep. Oplakujem Narcisa zato što sam, uvek kada bi se on nagao nad mene, moglo u dnu njegovih očiju da vidim odraz svoje sopstvene lepote."

A baš bih rekla da ovaj citat ide u prilog ovoj temi.. :hm:

Tibi
28-03-2012, 20:12
Mozemo a ne moramo, sve je zavisno od kreativnosti posmatraca:kafa:

kojica
28-03-2012, 20:14
Kako? Jel može neko da mi objasni kako je to moguće?

Cruz
28-03-2012, 20:16
http://razbibriga.net/imported/2010/11/705-1.gif



Pa dobro.. ali tema je više o tome na koji način vidimo druge i možemo
li videti nešto što sami ne posedujemo...

Kao na primer da smo slepi od rođenja i neko nam opisuje crvenu boju.
Možemo li je videti?

mozemo, samo mislim da su to pre neke osobine koje ne bismo zeleli da posedujemo, tj. kriticki se odnosimo prema toj osobi koju posmatramo.. ono sto bismo pozeleli od osobina necijih da sami imamo, meni lici na zavist, ljubomoru, bar ja to tako gledam..

Tibi
28-03-2012, 20:17
Isto onako kao kada jedan reziser poseti neku planetu u neznam kojoj galaksiji. To mu dodje kao masta, kreativnost, statijaznam...

kojica
28-03-2012, 20:20
mozemo, samo mislim da su to pre neke osobine koje ne bismo zeleli da posedujemo, tj. kriticki se odnosimo prema toj osobi koju posmatramo.. ono sto bismo pozeleli od osobina necijih da sami imamo, meni lici na zavist, ljubomoru, bar ja to tako gledam..

To što ne želimo da posedujemo neku osobinu, ne znači da je nemamo.
Možda sebe ne dedinišemo kao ljubomornu osobu, al i bar nekada smo
je morali osetiti da bismo je prepoznali. Osobinu koju želimo da posedujemo,
samo želimo u većoj meri da razvijemo, ali već je imamo.

kojica
28-03-2012, 20:22
Isto onako kao kada jedan reziser poseti neku planetu u neznam kojoj galaksiji. To mu dodje kao masta, kreativnost, statijaznam...

Jesi li nekada na nekoj od tih planeta video nešto zaista novo?
To su samo varijacije na temu, na nešto već postojeće i poznato.

:lol: Još ne videh nešto neobično.

Cruz
28-03-2012, 20:27
ili ovako...

''Reci mi šta misliš o meni i znaću kakav si''

Ima li u tome istine? :palac:

ja u ovo uopste ne verujem :dada:

to mi je kao i kad kazu "s kim si takav si" a i to veze nema sa zivotom

kojica
28-03-2012, 20:28
Kako to misliš? :hm:

Cruz
28-03-2012, 20:31
pa recimo kaze meni neko tamo: jao sto si lepa i pametna, sta ja iz toga treba da zakljucim? da je i ta osoba lepa i pametna? :)

Sagacity
28-03-2012, 20:46
Ali na koji način odna prepoznaješ nečije osobine? :hm:
Pa rekoh....ljude ''hvatam na sitnice''.....Na osnovu nekog njihovog ponašanja i eventualnih njihovih grešaka sa mog nekog stanovišta, mogu doći do osobina ...kao što je licemerje, prostakluk, sebičnost...itd...
Inače, u drugoj osobi skoro da ne mogu prepoznati sebe...Verovatno zato što sam ''original''....:lol:

Steppenwolf
28-03-2012, 20:55
Pa svi smo orginali.
Ja neke svoje osobine nalazim i u drugima bilo dobre ili lose pa mi nije tesko da ih identifikujem.

kojica
28-03-2012, 21:04
pa recimo kaze meni neko tamo: jao sto si lepa i pametna, sta ja iz toga treba da zakljucim? da je i ta osoba lepa i pametna? :)

Eh sad... to je previše generalno..
Ali, da. Iz toga se mnogo toga može zaključiti.

Mi posmatramo nečije postupke, slušamo reči i na osnovu toga donosimo
sud, a sve u skladu sa sobom. Jednostavno nismo sposobni da delujemo
van svog ega. Osim ako nismo prosvetljeni.. :lol: Sve merimo prema sebi
i kroz sebe, pa tako i tuđe osobine.
Ako sam ja iz nekog tvog postupka zaključila da si ti ljubomorna osoba,
to uopšte ne mora biti tako. To samo znači da se ja tako ponašam kada
sam ljubomorna.
Ti ćeš na osnovu nečijih postupaka zaključiti da je to veoma pažljiva osoba,
dok će neko drugi sa sigurnošću tvrditi da je u pitanju najobičnija šlihtara.
Svako u skladu sa sobom?

Cruz
28-03-2012, 21:10
ne znam, ja tako ne posmatram ljude oko sebe, jednostavno ih prihvatim kakvi jesu, ali zato ja kada nesto pricam, pisem ili treba da uradim, dobro promislim kako bih to dozivela da meni neka osoba na isti nacin to kaze ili napise ili uradi..

kojica
28-03-2012, 21:12
Pa rekoh....ljude ''hvatam na sitnice''.....Na osnovu nekog njihovog ponašanja i eventualnih njihovih grešaka sa mog nekog stanovišta, mogu doći do osobina ...kao što je licemerje, prostakluk, sebičnost...itd...
Inače, u drugoj osobi skoro da ne mogu prepoznati sebe...Verovatno zato što sam ''original''....:lol:
Pa dobro.. ali kako prepoznaješ te osobine? Kako znaš da je to baš licemerje?

Cruz
28-03-2012, 21:17
kako znas da je licemerje? pa jednom kaze i uradi jedno, drugi put nesto sasvim suprotno... na primer

da ne kazem polize sto popljuje, a za to ti ne treba neko procenjivanje posebno, to se jednostavno vidi na delu

Steppenwolf
28-03-2012, 21:22
Kojica hoce da kaze da se ljudi cesto projektuju i neke svoje osobine pripisuju drugima.
Ima u tome istine ali ne mora da bude, ne moras da budes zao da bi video da je neko drugi zao.

Cruz
28-03-2012, 21:24
razumem sta hoce da kaze, samo ja stvarno tako ne posmatram svet oko sebe, mozda zato i nisam dobar sagovornik :dada:

Sagacity
29-03-2012, 06:54
Pa dobro.. ali kako prepoznaješ te osobine? Kako znaš da je to baš licemerje?
Kada osetim da me neko na neki način analizira i u meni traži neku slabu tačku ili neku manu, da bi na neki način pothranila svoj ego, bar malo da se oseća superiorina, a pri tome sama ima mnogo problema..a s'druge strane preterano je ljubazna prema meni...čak do te mere da me smatra kao nekim prijateljem...Licemerje mi jedino u tom trenutku pada na pamet...


Ima u tome istine ali ne mora da bude, ne moras da budes zao da bi video da je neko drugi zao.
Slažem se sa ovim potpuno.

kojica
06-04-2012, 18:57
Kojica hoce da kaze da se ljudi cesto projektuju i neke svoje osobine pripisuju drugima.
Ima u tome istine ali ne mora da bude, ne moras da budes zao da bi video da je neko drugi zao.
Ne moramo biti sušte zlo, ali morali smo nekada biti bar mrvu zli.