PDA

Pogledaj Punu Verziju : Overena knjižica samo ukras pacijentu



ribizla
27-10-2011, 10:25
vise nigde nismo sigurni... :ququ: najbolje bi bilo da nosimo pancire, slemove, pp aparate sa sobom, nikad ne znamo iz kog ce coska neko pripucati, pasti nam fasada ili drvo na glavu, zapaliti se bus...

ovo treba sve drzava da nam da :aha: (mislim naravno da nece.. ja se jedva izborih za zdrastveno osiguranje preko iste.. :aha: a ne daj Boze da se razbolim..)

mikili
27-10-2011, 10:31
jao,a oko tog zdravstvenog osiguranja,sto tu ima nejasnoca,sto se moj brat pati sa njima ,strasno..svaka filijala ima svoju teoriju,svoje tumacenje zakona,muka da te uhvati..:mirka:

Sandokan
27-10-2011, 10:42
Overena knjižica samo ukras pacijentu



Pacijenti širom Srbije primorani su da plaćaju preglede kod lekara ukoliko se zdravstvena ustanova kojoj se obrate za pomoć ne nalazi na teritoriji gde je knjižica overena. Ovakva iskustva imali su brojni građani koji se zadese kod doktora van svog grada. Na sajtu „Blica“ čitaoci su naveli probleme na koje su nailazili u Šapcu, Novom Sadu, Varvarinu, Loznici, Čačku, Knjaževcu, Gornjem Milanovcu, gde su i kao osiguranici morali da plate preglede kod lekara u državnoj ustanovi.
http://razbibriga.net/imported/2011/10/66298_6_f-1.jpg?ver=1282069451 Svetlana Vukajlović i Dragan Arsić

Poslednji primer iz Kraljeva gde su ocu tražili da plati internistički pregled deteta izazvao je pravu buru u javnosti.

Dok u kraljevačkom centru „Studenica“ tvrde da je to po zakonu, direktorka Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje Svetlana Vukajlović ponovila je juče za „Blic“ da je to protivzakonito.



- Zdravstveni centri nemaju zakonsko pravo da naplaćuju usluge pacijentima koji imaju overenu zdravstvenu knjižicu. Svi građani koji su naši osiguranici imaju pravo na besplatne preglede uz overenu zdravstvenu knjižicu u bilo kom gradu u zemlji, nevezano za to gde je njihova knjižica overena - kaže Svetlana Vukajlović.
Direktor ZC „Studenica“ Dragan Arsić, pak, tvrdi da direktorka RZZO obmanjuje javnost tvrdeći da su radnici njihovog centra kada su tražili da internistički pregled osiguraniku iz Beograda bude naplaćen prekršili propise.

- Sam Zakon o zdravstvenom osiguranju i pravilnik o načinu i postupku ostvarivanja prava iz obaveznog zdravstvenog osiguranja kažu da osiguranici RZZO ostvaruju zdravstvenu zaštitu kod matične filijale sa kojom je RZZO sklopio ugovor. U ostalim slučajevima neophodno je imati saglasnost lekarske komisije RZZO za lečenje u ustanovama van matične filijale - kaže dr Dragan Arsić, direktor ZC „Studenica“ u Kraljevu, odgovarajući na optužbe iz republike.

Po rečima dr Arsića, isti dokument kaže da su izuzetak hitni slučajevi, što znači da se bilo ko iz jednog pojavi u drugom gradu u Srbiji, a ispostavi se da nije hitan slučaj, zdravstvena ustanova po ovom aktu mora da naplati pruženu zdravstvenu uslugu bez obzira na to što je osiguranih RZZO imao uredno overenu knjižicu.
Direktorka RZZO kaže da nikada ne bi odobrila naplatu zdravstvenih usluga uz overenu knjižicu, to samo može biti pogrešno protumačeno, jer bi takvo odobrenje bilo protivzakonito.

Prema navodima iz Zdravstvenog centra Kraljevo, u Srbiji se vodi pogrešna politika finansiranja zdravstva, pa se novac centrima deli paušalno.
- U Zdravstvenom centru „Studenica“ uvek je svako dobijao pomoć i uvek ćemo je pružati kako najbolje znamo. Muka je što i ovaj centar od nečega mora da živi.

Poslao sam mnogo dopisa nadležnima u RZZO. Mi i neki centar slične veličine od njih dobijemo iste pare na godišnjem nivou, a obavimo po nekoliko hiljada operacija više. Zato, novac za zdravstvo mora da prati pacijenta, tačnije - da se izdvaja onoliko koliko je usluga pruženo. Zato smo mi primorani da kada nije hitno, uzmemo keš, a onda, iako je to veoma ružno, nateramo pacijenta da u svojoj filijali RZZO potraži da mu vrate novac - kaže dr Dragan Arsić, direktor ZC „Studenica“.

- Raspodela sredstava za zdravstvene ustanove u celoj zemlji vrši se prema jedinstvenom kriterijumu i uslovima koje ustanovljava i o kojima odlučuje Komora zdravstvenih ustanova Srbije, kao i Lekarska komora. Ukoliko zaposleni u nekoj od ustanova smatraju da su oštećeni ili da su im sredstva smanjena, mogu da podnesu žalbu Zavodu. Mi pokrivamo plate svih zaposlenih u zdravstvenim ustanovama Srbije i ni u jednoj od njih niko nema apsolutno pravo i osnov za naplatu pregleda osiguranicima - kaže Svetlana Vukajlović.



Komentari čitalaca na sajtu „Blica“
Pacijent
Dođite u Šabac da vidite kako je to rešeno. Pacijent dođe, ubo se na zarđalu ogradu, nije iz Šapca i lekar mu kaže da ima još pet sati da stigne do svog grada gde mu je overena zdravstvena knjižica.
Hui
U Novom Sadu je na pregled došao dekica sa ženom koja je bila bolesna, i bio je odbijen, i poslat u drugi dom zdravlja, jer ne pripada tom domu. A bakica je toliko stara da se jedva dovukla do ove bliže ustanove.
Mirjana
Prošlog leta u goste su mi došla deca iz Niša, od osam i četiri godine. Razbolela su se, teško disala, gušila su se. U domu zdravlja u Varvarinu rekli su nam da moramo, bez obzira na overene knjižice da platimo pregled, a zatim i lekove.
Tomica - M.
U Loznici tako funkcioniše sistem sa plaćanjem pregleda i sa overenom knjižicom već godinama. Svima koji nisu iz Loznice godinama naplaćuju svaki pregled.
Darko
Kada sam svoju osmogodišnju ćerku doveo na raspust kod babe u Čačak, imala je problem sa zubom, pojavio joj se otok. Oni su mi tražili da se pregled plati 800 dinara ili da se dete javi svom stomatologu kada se vratimo u Beograd.




Bez komentara
Da nesreća bude veća, ceo ovaj slučaj može da dobije i drugačiju konotaciju kada se zna da je direktor Zdravstvenog centra Kraljevo, dr Dragan Arsić jedan od tri kandidata za novog direktora RZZO. Predlog Upravnog odbora RZZO za reizbor novog direktora prosleđen je Vladi pre više od tri meseca, ali se o njemu još nisu izjasnili. To nisu hteli da komentarišu ni dr Arsić ni Svetlana Vukajlović.

http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/203174/Overena-knjizica-samo-ukras-pacijentu

Aj neka ovo bude uvod na temi u kojoj ćete izneti svoje viđenje zdravstvenog sistema u Srbilendu ....

Man
27-10-2011, 10:46
Zar je Svetlana još uvek direktor RZZO :hm: mislio sam da je u pritvoru...
Ostalo je činjenica koja je proverena i tačna, nažalost...
Knjižica je samo ukras :aha:

DaDole
27-10-2011, 10:51
Kod nas baš nije tako..ovjerena zdravstvena knjižica je trenutno jedna od važnijih beneficija..istina,kod manjih pregleda ambulantnih i slično,ona djelimično pomaže,ali u slučaju operacije ili bilo koje hospitalizacije ona je zlatna:)

ribizla
27-10-2011, 10:53
bukvalno samo ukras.. :aha:
kao sto rekoh.. jedva se ja izborih za moju knjizicu kao nezaposleno lice.. :aha:
zvala sam juche Beograd.. pa me prebacili u Uzice da zovem tamo.. i Uzica u Kosjeric.. i tako u krug.. :facepalm:
a da vam ne pricham koju hrpu papira sam odnela jutros :facepalm: sve moguce fotokopije svega i svacega.. i oca i majke..
i na kraju.. cekam ja da ona to meni zavrsi.. dolazi decko jedan i kaze mu devojka "e sad kad si to doneo, idi uplati 13 dinara na ovaj racun!" 13 dinara!!! eee!!!! :eek: ja u shoku..
reko ako mi to kaze ima da je provuchem kroz onaj otvor na shalteru.. ali na njenu srecu nije :aha:

DaDole
27-10-2011, 11:00
Zar nezaposlena lica nemaju kompletno zdravstveno osiguranje izjednačeno sa osiguranjem zaposlenih lica?
Kod nas je taj "paket" identičan.

Man
27-10-2011, 11:06
Izjednačena su :) svi moraju da plate :haha:

DaDole
27-10-2011, 11:12
Izjednačena su :) svi moraju da plate :haha:
užas:(
mi smo najsocijalnija zemlja u okruženju:bisa:

Sandokan
27-10-2011, 11:12
Ne znam baš tačno kako je za koga .... osim ove Manove ispravne konstatacije .... al nadjoh interesantan link :lol:

http://razbibriga.net/clear.gif

Ovaj što je dodo za katastar svaka mu čast :haha:

ribizla
27-10-2011, 11:14
evo sad cu ja da okacim sliku papira sta mi je jos falilo na sve ono sto sam odnela.. pa sam isla da donesem :facepalm:
znaci, pored resenja o penziji mog oca.. drzavljanstva.. izvoda.. kopije licne karte.. krstenice :eek: list vencanih.. kako se vec zove.. meni je ovo falilo jutros :aha:

http://razbibriga.net/clear.gif

Sandokan
27-10-2011, 11:15
evo sad cu ja da okacim sliku papira sta mi je jos falilo na sve ono sto sam odnela.. pa sam isla da donesem :facepalm:

Jel FTP1 obrazac falio :lol:

ribizla
27-10-2011, 11:18
Jel FTP1 obrazac falio :lol:

:haha: nemaju foto/kopi mashinu bre!! sta da ti kazem :facepalm:

ribizla
27-10-2011, 11:23
http://razbibriga.net/clear.gif

a za ovo papirche mi reche da je DOKAZ da mi je knjizica ispravna.. el to sad znaci da ja ovaj papir moram da nosim sa sobom kad god treba da idem kod lekara? :hm:

mikili
27-10-2011, 14:00
Mene zanima da li je zdravstveno osiguranje obavezno ili je tvoja slobodna volja zelis li ga ili ne?

ribizla
27-10-2011, 14:10
Mene zanima da li je zdravstveno osiguranje obavezno ili je tvoja slobodna volja zelis li ga ili ne?

moja slobodna volja... (jos uvek :kreza: )
ako ga zelim uzmem knjizicu u socijalnom.. ako ne.. onda placam sve preglede/lekove/upute itd.. :aha:

mikili
27-10-2011, 14:22
ispada da nije,poljoprivrednici ,recimo moraju da placaju zdravstveno osiguranje,nema hoces neces,i to unapred za celu godinu..

ribizla
27-10-2011, 14:25
ispada da nije,poljoprivrednici ,recimo moraju da placaju zdravstveno osiguranje,nema hoces neces,i to unapred za celu godinu..

pa oni verovatno imaju neku penziju nesto? ne razumem?! kako to?! ako si nezaposleno lice odakle ces da placas? :hm:

mikili
27-10-2011, 14:37
meni nikako nije jasan taj zakon,ako je to uopste regulisano.recimo ,radno sposobni poljoprivrednici moraju da placaju pio doprinose,to im je preduslov da dobiju subvenciju od drzave,mada mi se cini i da to ne bi smelo.zasto bi mene drzava primoravala da placam pio doprinose,sta njih briga od cega cu ja da zivim kad ne budem radno sposoban..mozda cu da prodam zemlju i zivim od rente,ionako je ta penzija mizerna.Znaci svake godine u januaru ti moras da uplatis nekih 50.000din,akontaciono za pio,plus tromesecno po 20.000 za zdravstveno osiguranje..bez toga nema overene knjizice.na kraju godine jos toliko...knjizica se overava na tri meseca i ako jedno preskocis..ispocetka sve,papirologija,kamata na dug..u stvari vecina i ne placa,svi placaju preglede...ali im obaveza i resenje redovno stizu..i ne vredi da probas da das izjavu da ne zelis osiguranje..moras..

ribizla
27-10-2011, 14:44
:eek: Gospode Boze.. pa to nije normalno! :eek: ne mogu da verujem...

Nežnicah
27-10-2011, 15:22
mene zanima kakav su to haos, tj. kaubojstinu napravili vezano za stomatologiju? Jedino jos deca i trudnice besplatno popravljaju zube... cene popravke zuba su skoro iste kao kod privatnika, zasto mi onda traze zdravstvenu knjizicu kad odem kod drzavnog zubara?

Sandokan
29-10-2011, 09:31
Sumnjiva smrt porodilje


Diane-Anđela Spasojević (24) iz Gabona u Južnoj Africi, preminula je nekoliko sati posle porođaja na ginekološkom odeljenju prokupačke bolnice. Ona se pre dve godine udala za Prokupčanina Dragana Spasojevića (37) koji je na privremenom radu u Gani, a nakon što je ostala u drugom stanju, pre šest meseci je došla u Prokuplje da bi se bezbedno porodila.
http://razbibriga.net/imported/2011/10/187468_hrosmrt1_f-1.jpg?ver=1319835032 Diane-Anđela Spasojević sa bebom i suprugom odmah nakon porođaja

Rodila je vitalnu devojčicu tešku 4,3 kilograma, a porođaj je obavljen carskim rezom. Za sada se još uvek ne zna uzrok smrti. Nadležni u bolnici nisu želeli da komentarišu ovaj nemili događaj.

Ova ustanova izdala je saopštenje u kojem se između ostalog kaže da je u bolnici formirana petočlana komisija za interni stručni nadzor u sastavu lekara specijalista, inernista, ginekolog, transfuziolog, hirurg i specijalista urgentne medicine, koja će ispitati sve okolnosti vezane za slučaj preminule. Ipak, tačan uzrok smrti utvrdiće obdukcija koja je urađena tokom jučerašnjeg dana, a koju su obavili nadležni u Zavodu za sudsku medicinu u Nišu.



- Ono što je sigurno je da je žena porođena carskim rezom i da je zbog krvarenja koje se ne sanira urađena i suptotalna histerektomija. Operativni zahvat završen je u 11.30 časova. Postoperativni tok protiče uredno sve do 18.35 časova kada dolazi do naglog pogoršanja zdravstvenog stanja. Odmah su preduzete sve mere intenzivnog lečenja i reanimacijski postupak, ali oni na žalost nisu dale rezultate i do tragičnog ishoda dolazi u 20.10 časova - saznajemo iz bolničkog saopštenja.
Dragan Spasojević, suprug nesrećne porodilje pre pet godina otišao je na privremeni rad u Ganu.

Tamo je upoznao Diane-Anđelu koja je studirala. Porodica i prijatelji Dragana tvrde da su nakon dve godine zabavljanja, odlučili da se venčaju, a svadba je pre godinu i po dana bila u Prokuplju. Živeli su u Gani. Diane-Anđela je pre šest meseci došla u porodičnu kuću Dragana u prokupačkom naselju Garić, gde je živela sa njegovom majkom.

Dragan je ostao u Gani jer je radio kao operater u fabrici čokolade, a u Prokuplje je stigao pre nekoliko dana.

Bebu su kažu videli nešto posle devet časova, kada su i napravljeni prvi snimci.

- Ništa nije ukazivalo da će se desiti tragedija, ali ne želimo da nikoga optužujemo dok se ne završi i obdukcija i ne utvrdi tačan uzrok smrti. Tek nakon toga znaćemo šta i kako dalje. Ono što je sigurno je da je nesrećna Diane-Anđela došla u Srbiju kako bi se bezbedno porodila, a vidite kako se sve završilo - kaže član uže porodice Spasović, ne želeći da se njegovo ime pominje u novinama.

U porodici Spasojević pomešana su osećanja jer su u samo nekoliko sati primili dve sasvim različite informacije.

- Prvo nam je javljeno da je rođena zdrava i lepa devojčica. Svi smo bili presrećni zbog toga. Spremali smo se da proslavimo to veče, kad smo čuli tragičnu vest.

Diana-Anđela je došla u Srbiju da se porodi pre svega zbog bebe i njene sigurnosti, a evo šta je sudbina izrežirala. Prava tragedija - dodaje jedan rođak.
Komšije Spasojevića u naselju Garić kažu da je Diane-Anđela bila komunikativna i prijatna osoba i da se brzo uklopila u našu sredinu.

- Volela je Prokuplje. Često je sama šetala gradom. Uvek je bila nasmejana - tvrdi komšija.

Nesreće na ginekologiji
Inače, ovo nije prvi slučaj smrti porodilje na prokupačkoj ginekologiji. Jula 2007. godine, Sanja Simić (25) iz sela Gornja Stražava preminula je dva sata posle porođaja sa trećim detetom. Juna ove godine presudom Osnovnog suda, ginekolog akušer prokupačke bolnice G. J. (48) iz Prokuplja osuđen je na 2,5 godina zatvora.
Presuda doktoru doneta je po dve tačke optužbe, teško delo protiv zdravlja ljudi i nesavesno pružanje lekarske pomoći, nakon čega je umrla porodilja Sanja Simić. U obrazloženju presude je rečeno da je G. J. kao lekar na Ginekološkom odeljenju prokupačke bolnice 2007. pri pružanju lekarske pomoći primenio nepodoban način lečenja i nesavesno postupio, tako što u toku i posle porođaja nije utvrdio pravu dijagnozu, zbog čega nesrećna žena nije adekvatno lečena.


http://www.blic.rs/Vesti/Hronika/286251/Sumnjiva-smrt-porodilje
Strašno :facepalm:

ribizla
29-10-2011, 09:49
Boze sacuvaj :eek:
da li je uopste bilo sta sigurno uraditi u ovoj zemlji?! da te ne saceka smrt iza coska?! :eek: