PDA

Pogledaj Punu Verziju : Protest komunalaca Srbije u 5 do 12



konan
10-11-2011, 22:25
10.11.2011. u pet minuta do dvanaest na Trgu Nikole Pašića su se skupili svi komunalci Srbije da izraze neslaganje sa novim predlogom zakona o
Javnim preduzećima protestnom šetnjom do zgrade vlade. Na skupu je bilo prisutno izmedju 10 i 12 hiljada gradjana onih koji su i pored pretnji rukovodstava firmi u kojima rade i medijske blokade javnosti izneli svoje stavove i predlog ministru Oliveru Duliću da povuče predlog zakona. Ipak tužno je to što se vlast potrudila da spreči veći broj ljudi da izadju na protest putem rukovodstava u firmama zastrašivanjem i organizovanjem satanaka kao i vanrednih poslova radnika u vreme održavanja protesta. Veći deo naroda nije obavešten da taj novi zakon znači ustvari privatizaciju svih javnih preduzeća i da to neće moći da se poništi odlaskom ove vlasti. Strane firme su dale ogromne pare savetnicima da objasne našoj vlasti kako je to partnerstvo bolje za nas (radi se negde o sumi od 700000 eura), jer će oni biti ti partneri i ako odu sa vlasti.
Cene vode gradskog prevoza, struje sahrana odnošenja smeća odvodjenje otpadnih voda čišćenja zelenila parkiranja i još mnogo toga, izvinite ako sam nešto izostavio biće skuplje od 10 do 30 puta.
Pre godinu i po dana su uspeli da donesu zakon o izvorištima i na današnji dan je 90 posto izvora pijaće vode u rukama stranaca, ako im se dozvoli i donošenje ovog zakona onda nemamo razloga da ovu državu više smatramo našom.
U Holandiji je zabranjena privatizacija svega što u svom naslovu ima reč voda, u Italiji su zabaranili privatizaciju vodovoda, u Americi i Engleskoj niko ne sme ni da pita da privatizuje vodovod, a naša Vlada to sama hoće da uradi bez zahteva Evropske unije ili bilo koga drugog. Molim vas sve da ovo prenesete svima koje znate možda se neko i seti da izadje na sledeći protest jer se ovde ne radi o zaposlenima u javnim preduzećima već o svim gradjanima ove naše prelepe SRBIJE.:eek:

kojica
10-11-2011, 22:40
Kako ste to organizovali protest? Niko živi nije čuo za to.

Man
10-11-2011, 22:44
kad sam ja govorio da ne lupate u šerpe i lonce :aha: eto šta ste izlupali :(

причалица
10-11-2011, 22:48
a koliko će grejanje da košta onda :pada:

kojica
11-11-2011, 08:33
Протест комуналаца


Више хиљада запослених у комуналним делатностима протестује у Београду,
тражећи да се из скупштинске процедуре повуку предлози закона о комуналним
делатностима и јавно-приватном партнерству.

Представници синдиката запослених у комуналним делатностима траже од Владе
да се из скупштинске процедуре хитно повуку предлози закона о комуналним
делатностима и јавно-приватном партнерству.

Више хиљада запослених у комуналним делатностима због тога је протестовало
у центру Београду. Председник Самосталног синдиката запослених у комунално-
стамбеној делатности Милан Грујић рекао је да се синдикати спорним законима
баве четири године, а да их власт доноси "преко ноћи".

"Ниједан од предложених закона није прошао Социјално-економски савет. Обманули
су нас и нису нас уважили као партнере", казао је Грујић и истакао да је протест
"мирна опомена", а да ће следити "багери на улицама".

Запослени у комуналним делатностима који данас протестују не слажу са предложеним
законским решењима која се односе на располагање природним ресурсима, односно
водом.

kojica
11-11-2011, 08:34
Представници синдиката су на почетку скупа поручили властима да им неће дозволити
да распродају воде у Србији.

"Све су већ продали, сада хоће и нашу воду, али ми не дамо", рекли су представници
окупљених и истакли да је данашњи скуп "почетак радничке револуције, јер једино
радници могу да промене нешто у земљи чија је индустрија пропала".

Окупљени носе синдикална обележја и транспаренте међу којима су: "Даље неће
моћи, овог пута вам неће проћи", "Хоћемо сахрану достојну човека" и "Кад ми будемо
стали, ви сте пали".

Протест заједнички организују синдикални огранци Савеза самосталних синдиката
Србије, синдиката Слога, као и синдиката Независност.

Синдикати тврде да су "власти у Србији обећале домаћем и страном приватном капиталу
да ће му омогућити убирање енормног профита на бази црпљења природних ресурса
воде и добара од стратешког значаја за грађане Србије".

Синдикати траже и да се грађанима омогући да се на референдуму изјасне о том, како
се оцењује, "судбоносном питању од националног интереса".

-----------------

E da se u ovoj državi makar sindikati udruže. :krsti:

причалица
11-11-2011, 08:40
jeste, srbija je bogata vodama...a naročito podzemnim....sad su i zbog toga stavili šapu na nas, jer bitka budućnosti je - bitka za vodu, a ne za naftu...nafta je ipak gorivo prošlosti.

kojica
11-11-2011, 08:48
Naglasak je na vodi, što je razumljivo, jer je ona najvažnija. Ali rasprodajom
javnih komunalnih preduzeća, može se stvoriti još niz problema. Do sada smo
imali monopoliste koji su u rukama države, tako da je cena njihovih usluga
bila kontrolisana, ako ne zbog brige o građanima, a ono zbog održavanja mira
u kući. Šta će biti kada ti monopolisti postanu nezavisni od države? Čime će
sledeća vlast da održi mir?


Sindikati tvrde da su "vlasti u Srbiji obećale domaćem i stranom privatnom
kapitalu da će mu omogućiti ubiranje enormnog profita na bazi crpljenja
prirodnih resursa vode i dobara od strateškog značaja za građane Srbije".

Sindikati traže i da se građanima omogući da se na referendumu izjasne o
tom, kako se ocenjuje, "sudbonosnom pitanju od nacionalnog interesa".

Ovo je dobra ideja i mislim da građanima Srbije treba dati pravo da se izjasne.

kojica
11-11-2011, 08:55
B92 uz ovu sliku:

http://razbibriga.net/imported/2011/11/3259095074ebc1cffe32c8103114222_640x360-1.jpg

Izjavljuje da je na protestu bilo hiljadu ljudi. Kako je snimljena, mogli su komotno
da kažu i da ih je bilo 100. :ljut: Nigde fotografije na kojoj se vidi kolika je kolona
bila.

kojica
26-11-2011, 09:54
Na svim direktorskim mestima u javnim komunalnim preduzećima su, ne stručnjaci, već
politički podobni ljudi. Odatle finansiraju svoje stranke. Za poslednjih deset godina su
stranim donacijama, po principu pola pije pola Šarcu daje, bribavili u ova preduzeća
najsavremeniju mehanizaciju i opremu. Sada im je ostalo samo da i tu polovinu koju
nisu pokrali, prisvoje, tako što će postati partneri u privatizovanim preduzećima.

U javnim komunalnim preduzećima nema viška radne snage. Ima viška direktora,
šefova i sekretarica. Radne snage skoro i da nema.
Javna komunalna preduzeća ne posluju sa gubitkom, inače oni ne bi uglavljivali
svoje ljude na čelna mesta.

Zbog čega ona privatizacija?
Samo da bi mogli komotnije da uzimaju onoliko koliko im treba. Ovako sve drhte
dok kradu. :lol: Ne bi se oni guzili u propala preduzeća da budu partneri.

U javna komunalna preduzeća treba da se uvede red, to je činjenica. Ali taj red
može da se uvede jedino ako se na čelna mesta postave srtučnjaci iz odgovarajućih
oblasti, a ne neznalice po političkoj osnovi. Neznalice koje ne umeju da vode posao!

причалица
26-11-2011, 11:43
pa kad se sve to privatizuje, valjda će onda stručnjaci da vode firmu :huh: missim, protiv privatizacije sam, ali dok se ne privatizuje - nema ništa od stručnjaka....

kojica
26-11-2011, 11:46
Pričo, sadašnji direktori će kupiti te firme, nećemo ti ili ja. Kupiće ih novcem koji
su pokrali od donacija. Koliko su stručni sada, toliko će biti i onda. Kako su otimali
do sada, tako će i u buduće.

A mi u Kotežu pijemo vodu iz azbestnih cevi starih pedeset godina. :place:

причалица
26-11-2011, 11:48
pa ne mora direktor uvek da bude stručan, mada je poželjno. takav direktor ako ne zaposli stručnjake, može da se nada propasti firme.

kojica
26-11-2011, 12:04
pa ne mora direktor uvek da bude stručan, mada je poželjno. takav direktor ako ne zaposli stručnjake, može da se nada propasti firme.

Ovde ima previše direktora i priča je mnogo komplikovana. Top menadžment se sastoji od desetak direktora,
a sektorskih direktora ima preko dvesta. I svi su po političkoj liniji tu. Zaluta i po neki pametan. :lol:
Plate su im od 150 000 pa naviše. I to je samo u beograckom vodovodu i kanalizaciji, a tako je i u drugim
javnim komunalnim preduzećima.

Propasti ne mogu da se nadaju, jer imaju najsigurniji mogući izvor prihoda. Nemaju nikakvu konkurenciju,
a mi moramo da koristimo i plaćamo vodu, struju, gradski prevoz, odnošenje smeća, održavanje groblja,
održavanje javnih površina. Kako da propadnu? Ne finansira njih sada država iz budžeta, pa da se plaše
da će ostati bez prihoda. Javna komunalna preduzeća, pune džepove direktora i stranačke kase.

Ovim zakonom o prvatizaciji, obezbedili su izvor prihoda i ako ostanu bez vlasti. Odlično znaju kako ta
preduzeća posluju, koliko vredi oprema koju su navukli donacijama, i sada ne mogu da podnesu ideju
da neko drugi dođe na vlast i to im oduzme, a oni ostanu praznih šaka.

причалица
26-11-2011, 12:16
kako si ovo napisala - građanima nema spasa - ima da se potruju azbestom...znači, ipak će ti direktori da propadnu.

kojica
26-11-2011, 12:24
Neće oni da propadnu, pričo. Čak i ako loše rade, pokradu sve živo i firme
dovedu do propasti, opet su građani ti koji su na gubitku. Mi ćemo morati
sve to da finansiramo ponovo.

причалица
26-11-2011, 14:00
Neće oni da propadnu, pričo. Čak i ako loše rade, pokradu sve živo i firme
dovedu do propasti, opet su građani ti koji su na gubitku. Mi ćemo morati
sve to da finansiramo ponovo.


šta to znači ''mi'' kad pijemo vodu iz azbestih cevi :huh: pa ima svi da pocrkamo kao miševi.

kojica
26-11-2011, 14:07
Još nismo pocrkali. :sad:

Mi plaćamo vodu, struju, odnošenje smeća, bla, bla..
Odatle se finansiraju javna komunalna preduzeća, za razliku od javnih koja
se finansiraju iz budžeta. U slučaju da javna komunalna preduzeća ne naplate
dovoljno od građana, putem računa, dodaje im se iz budžeta - što se do sada
retko dešavalo. U slučaju koji sam navela, da se privatizovano, nekada javno
komunalno, preduzeće dovede do propasti, mi - građani Srbije, putem poreza,
ili samodoprinosa, platićemo da se obnovi, jer bez tih usluga ne možemo da
živimo.

причалица
26-11-2011, 14:32
razumem, kojice, šta pričaš...pokušavam malo da karikiram sarkazam, ništa više.
missim, treba se buniti, ali ''sila Boga ne moli''....uvek bilo i biće i uradiće kako su naumili.

kojica
30-11-2011, 10:19
U toku je potpisivanje peticije, kojom se traži da se građani srbije na referentumu
izjasne o tome da li se slažu sa Dulićevim zakonom o privatizaciji komunalnih
preduzeća. Veoma je kratak rok za prikupljanje potpisa, ali se nadam da ćemo
uspeti.

mire
30-11-2011, 10:30
cekaj, koji "vi"?...

komunalci?

kojica
30-11-2011, 10:35
:dada: komunalci...

:metla: