PDA

Pogledaj Punu Verziju : Snaga nije nasilje



DaDole
22-11-2011, 13:33
Žene i djeca su žrtve nasilja u porodici i briga svih nas.
U susret 25.novembru, Međunarodnom danu borbe protiv nasilja nad ženama,budimo uz njih na način da govorimo jer samo tako nas možda čuju:(

kojica
22-11-2011, 13:37
Baš sam skoro na tv-u gledala neku emisiju i kažu, prema statističkim podacima,
najveći broj žena bude prebijen u svom domu i od strane svoje voljene osobe.
Iako žene imaju strah da se kreću noćom same, najmanja je šansa da će ih
neko prebiti u pustoj ulici.

Kako to misliš nije nas briga? Ja to uvek hrabro prijavim. :dada:

DaDole
22-11-2011, 13:38
Nasilje u porodici je teško kršenje ljudskih prava i predstavlja svako djelo kojim se nanosi fizička,psihička ili seksualna povreda,patnja ili ekonomska šteta.
NAsilje u porodici je uvijek i nasilje nad djecom koja su u tim situacijama izložena jakom stresu,bilo zbog toga što neposredno prisustvuju nasilju ili zbog toga što i sami postaju žrtve nasilja.
Intenzivan strah usljed čina nasilja ili ugroženosti majčine bezbjednosti djeluje jednako kao i strah za ličnu bezbjednost.

DaDole
22-11-2011, 13:49
Kojice:)
u uvodnom postu piše da nas je briga,a ne da nas nije briga:)

Podaci Savjeta Evrope : 1/4 svih žena su bile žrtve nekog oblika fizičkog nasilja,a više od 1/10 žena su pretrpjele seksualno nasilje.
procjene UN-a... 113 do 200 miliona žena godišnje demografski nestane.
Podaci SOS linije za žrtve nasilja u Republici Srpskoj: od 2005.-2011. godine evidentirano je 20.262 poziva.

kojica
22-11-2011, 13:59
Izvini Nedo.. znaš kako ja čitam.. :bela:

Ja ću sad nešto reći.. i možda ću biti pogrešno shvaćena, ali jednostavno moram...
Znam da ima primera, gde žena jednom pretrpi nasilje, prekine tu vezu i nastavi
da živi normalno. Izvuče pouku iz svega toga i više se ne upušta u veze sa kretenima.
Ali nažalost, mnogo je veći broj onih koje iz jednog takvog braka samo uskoče u
sledeći, pa decu mesto rođenog oca bije očuh. To treba na lečenje poslati, a decu
im oduzeti dok se ne opamete.

DaDole
22-11-2011, 14:06
Izvini Nedo.. znaš kako ja čitam.. :bela:

Ja ću sad nešto reći.. i možda ću biti pogrešno shvaćena, ali jednostavno moram...
Znam da ima primera, gde žena jednom pretrpi nasilje, prekine tu vezu i nastavi
da živi normalno. Izvuče pouku iz svega toga i više se ne upušta u veze sa kretenima.
Ali nažalost, mnogo je veći broj onih koje iz jednog takvog braka samo uskoče u
sledeći, pa decu mesto rođenog oca bije očuh. To treba na lečenje poslati, a decu
im oduzeti dok se ne opamete.

U pravu si.
Koji su to faktori koji doprinose nasilju i njegovom znatnom povećanju? Socioekonomski svakako,povezani sa tranzicijom i ratom,ali ne zaboravimo i retradicionalizaciju rodnih uloga i jačanje stereotipa i predrasuda prema polovima što vodi diskriminaciji i nasilju,,zatim alkoholizam kao pojavu i tako redom.
U korijenu svakog oblika nasilja leži zloupotreba hijerarhijskih odnosa moći i suština nasilja se svodi na uspostavljanje kontrole i moći nad žrtvom.

DaDole
22-11-2011, 14:11
Posljedice nasilja su goleme i višestruke: po zdravlje,integritet žrtava,njihove radne sposobnosti,njihovo psihičko stanje..posebno dramatične posljedice po njihov budući razvoj trpe djeca iz nasilnih porodica...i sve se sapliće u mračni krug..povećana smrtnost,broj samoubistava,porast droge i alkoholizma..kompletna jedna erozija sistema..
Zašto neko trpi nasilje ..

kojica
22-11-2011, 14:17
U pravu si.
Koji su to faktori koji doprinose nasilju i njegovom znatnom povećanju? Socioekonomski svakako,povezani sa tranzicijom i ratom,ali ne zaboravimo i retradicionalizaciju rodnih uloga i jačanje stereotipa i predrasuda prema polovima što vodi diskriminaciji i nasilju,,zatim alkoholizam kao pojavu i tako redom.
U korijenu svakog oblika nasilja leži zloupotreba hijerarhijskih odnosa moći i suština nasilja se svodi na uspostavljanje kontrole i moći nad žrtvom.

Imam prijateljicu koja je otišla u adaptiranu garažu da živi. U 11 kvadrata sa dvoje
dece. Zaposlila se kao konobarica i rinta od jutra do mraka, za male pare, ali nasilje
više nije htela da trpi. A on je oženio neku visoko obrazovanu, koja zarađuje i od
njega više, pa je mekan ko pamuk. To što je prethodnu ''lebom ranio'' mu je davalo
za pravo da radi šta hoće i nikada joj nije dozvoljavao da se zaposli.

Problem u glavi onih, kojima je potrebno da muškarac udari da bi bile zadovoljne,
svakako postoji. I to mora da može nekako da se leči. U velikom broju slučajeva,
imaju mogućnost da izađu iz takvog braka. Koliko je nasilnik kriv, tolika je i njihova
krivica.

DaDole
22-11-2011, 14:23
Otvorila si Pandorinu kutiju..krivica žrtve..koje su to patološke naslage u onom ko trpi udarce,podnosi udarce i čeka da prođu:hm:
apsolutno se slažem da i žrtve nose krivnju..nažalost..mene kopka što je u cijeloj priči pored žrtve i izvršioca nasilja,prisutno i treće lice..najčešće dijete:(

kojica
22-11-2011, 14:24
Skoro sam čula priču. Žena, nešto mlađa od mene, razvedena, sa dvoje dece,
nezaposlena, ali zaljubljena u kretena koji maltretretira i nju i decu. Ni on
nigde ne radi. Od nekih kombinacija povremeno namakne neku kintu, pa kad
ostane bez parae, onda je otera kod majke. Pa se ona opet vrati.. i tako..
A deca jadna drhte u njegovom prisustvu.
I što pate deca? Zato što se ona zaljubila. Niko je ne tera da sedi kod njega.
Sama se vraća.

I ja bih je tukla. :mirka:

mikili
22-11-2011, 15:00
svaki primer nasilja je prica za sebe,nosi dublju pozadinu,drugaciju pricu..nije sve crno belo,niti se moze opisati niti osudjivati tako lako.cesto su osobe koje su nasilnici pravi umetnici slatkorecivosti i finog ponasanja.ne tuku svoju buducu zenu na prvom sastanku da bi ona mogla da odredi ko je nasilnik,a ko ne.cesto bezeci od jednog zla desava se da upozna coveka,naoko melem za dusu,punog razumevanja kojem,gle cuda,zvanje supruge daje prava na mnogo sta.imala sam priliku da vidim nasilnika koji je tako uspesno i vesto uspeo da prevari i psihologa sa kojim je razgovarao,da sve izvrne,predstavi drugacije,ma takav majstor manipulacije da prosto ostanete bez teksta.trebalo je vremena da svi koji su razgovarali sa njim prihvate da svakodnevno sadisticki maltretira svoje ukucane.

DaDole
22-11-2011, 15:48
Skoro sam čula priču. Žena, nešto mlađa od mene, razvedena, sa dvoje dece,
nezaposlena, ali zaljubljena u kretena koji maltretretira i nju i decu. Ni on
nigde ne radi. Od nekih kombinacija povremeno namakne neku kintu, pa kad
ostane bez parae, onda je otera kod majke. Pa se ona opet vrati.. i tako..
A deca jadna drhte u njegovom prisustvu.
I što pate deca? Zato što se ona zaljubila. Niko je ne tera da sedi kod njega.
Sama se vraća.

I ja bih je tukla. :mirka:

ja je ne bih tukla,ja bih joj oduzela djecu..takvima ni batine ne pomažu..čuj,zaljubila se:ljut:

kojica
22-11-2011, 18:03
svaki primer nasilja je prica za sebe,nosi dublju pozadinu,drugaciju pricu..nije sve crno belo,niti se moze opisati niti osudjivati tako lako.cesto su osobe koje su nasilnici pravi umetnici slatkorecivosti i finog ponasanja.ne tuku svoju buducu zenu na prvom sastanku da bi ona mogla da odredi ko je nasilnik,a ko ne.cesto bezeci od jednog zla desava se da upozna coveka,naoko melem za dusu,punog razumevanja kojem,gle cuda,zvanje supruge daje prava na mnogo sta.imala sam priliku da vidim nasilnika koji je tako uspesno i vesto uspeo da prevari i psihologa sa kojim je razgovarao,da sve izvrne,predstavi drugacije,ma takav majstor manipulacije da prosto ostanete bez teksta.trebalo je vremena da svi koji su razgovarali sa njim prihvate da svakodnevno sadisticki maltretira svoje ukucane.

znam.. :dada: al njih je baš lako optužiti, jer baš ništa ne može takvo ponašanje da opravda..

Kada pokušaš da pomogneš, onda shvatiš da sa njim nikakvih problema nemaš, već da je
žrtva problem. Svako ko je pokušao to zna. Imaš samo jednu jedinu šansu da joj pomogneš.
Ako mu se nakon toga vrati, letiš iz njihovog života zauvek. Čak i kada ti se učini da je
sto posto sigurna da hoće da izađe iz toga, to najčešće nije tako.

Još bih rekla i da milicija odlično radi svoj posao, kada je u pitanju nasilje u porodici.

mikili
22-11-2011, 18:14
izvini kojo,ali ja te uopste nisam razumela..

kojica
22-11-2011, 20:02
Koje me nisi razumela? :kk:

mikili
22-11-2011, 20:08
koga je lako optuziti?s kim nemas nikakvih problema?kako to mislis milicija odlicno radi svoj posao,ima toliko slucajeva ubistva gde uopste nisu ni reagovali na prijave,da su reagovali mozda se ne bi ni desila..

kojica
22-11-2011, 20:13
Eto vidiš da si me razumela. Samo se ne slažeš sa tim što sam rekla.

mikili
22-11-2011, 20:20
ne kojo,nisam te razumela...imam utisak da ti i ja zivimo u razlicitim zemljama,zato..

kojica
22-11-2011, 20:39
Pa ne znam. Možda nam se iskustva razlikuju.

Tamo gde su žene bile hrabre i odlučne, pomogli su i prijatelji i milicija.

Jednom sam na nekoj slavi, slušala satima ludaka koji je valjda imao potrebu
da se opravda pred ljudima, pa je svuda pričao neku svoju priču. Između
ostalog ispričao je kako su ga jako mrzeli roditelji nejgove bivše devojke,
i svakako pokušavali da ih rastave, ali ga je ona volela i stalno se vraćala.
Poslednji put, kada su uspeli da je odvedu, došla je milicija na vrata sa još
dvoje ljudi. Pitali su ih da li ima nekih problema. I ona i on su tvrdili da
je sve uredu. Onda su ono dvoje ljudi nju odveli u posebnu prostoriju, a
milicija ostala da sedi sa njim. Prema njegovim rečima, to dvoje čudnih
ljudi su tamo nju nagovorili da kaže da je on ubija od batina i odveli su je.
Njegovo tumačenje tog događaja je da su roditelji potplatili i te ljude i
miliciju da bi ih rastavili.
Kasnije sam saznala da su njeni roditelji tražili i dobijali pomoć milicije
nebrojeno puta, ali se ona uvek vraćala. Dovoljno je bilo da je nazove
telefonom i obeća da neće više nikada. Ovo im je bio poslednji pokušaj.
Odveli su je negde van grada, tako da nikako nije mogao da je nađe i
držali su je tamo dok se nije dobro odljubila.

mikili
22-11-2011, 20:51
ne to kojo..to je par slucajeva ispricanih uz dodavanje rekla kazala,i ne znace nista..zato sam i rekla da nije sve crno belo,Medjutim ,ima mnogo slucajeva porodicnog nasilja koje smo skloni da minimalizujemo,opravdamo,zamenimo teze..kad bi pojava nasilja u porodici bila ogranicena na par slucaja i problema sa slepom zaljubljenoscu,gde bi nam bio kraj.stvar je u tome,da nasilje bilo kog oblika mora nailaziti na opstu osudu,neslaganje,jer zatvaranje ociju pred tom pojavom dovodi do ubistava,teskih trauma kod dece,dovodi do toga da to postaje i decji obrazac ponasanja.i mora postojati delotvoran pravosudni sistem da sve to isprati.

Sarmica
22-11-2011, 20:57
Bože,pa da li su te žene stvarno tako glupave?:krsti:
Pa,zar stvarno misle da neće više nikada da ih udari ili maltretira ili bilo šta slično,samo zato što on tako kaže?
Fool me once shame on you,fool me twice shame on me,može da se primeni i u ovom slučaju.

kojica
22-11-2011, 20:58
Eh sad.. rekla kazala... bolje didem na pijacu da ogovaram.. :sad:

Sagacity
22-11-2011, 21:01
Pročitala sam sve što ste napisale u temi:jede:....

A šta ćemo za ovaj slučaj....Imala sam komšinicu (sada mi više nije u komšiluku), koju je suprug tukao non-stop..Jednom je došla modra koda nas na kafu...Kada ju je moja majka pitala, zašto to više trpi, ona je rekla...:''Šta ću, što me više tuče, ja ga više volim'':psihic:....Znači, slučajeva ima raznih...

mikili
22-11-2011, 21:02
ajde,nemoj da si takva:stidljiva:..znas na sta sam mislila,da dok je stiglo do tebe dodato je i oduzeto ko zna koliko..nisam mislila nista lose:sojka:..i ja bih mogla da ispricam dosta prica..ja volontiram na sos telefonu..

Sarmica
22-11-2011, 21:02
Meni tako svejedno za te glupave ženturače...šteta što idioti naprave decu, ona rastu pored idiota i uglavnom idioti i postanu:aha:

Sagacity
22-11-2011, 21:12
Pa nisu to ''glupave ženturače''...80% tih žena nema, nikakva primanja, i zavisne su od ''svojih dželata'''...Nije sva problematika u tome, ali uglavnom je tako...
Što se mene tiče, ja bih pre njega istukla nego on mene...Vešta sam....:raz_128:

Sarmica
22-11-2011, 21:17
Ima ih glupavih,i to neverovatno glupavih,eto kao ta iz tvog primera,i ja sam mislila na njih,nisam mislila na generalno sve žene koje trpe nasilje.
I još ima žena koje opravdavaju partnera kad ih udari,u fazonu ja sam kriva,rekla sam/uradila nešto pogrešno i izazvala sam ga,nije on to tako mislio,iznervirao se samo,inače nije takav:sad:

kojica
22-11-2011, 21:23
ajde,nemoj da si takva:stidljiva:..znas na sta sam mislila,da dok je stiglo do tebe dodato je i oduzeto ko zna koliko..nisam mislila nista lose:sojka:..i ja bih mogla da ispricam dosta prica..ja volontiram na sos telefonu..

dobro.. :dada:

ne ljutim se ja..

Sagacity
22-11-2011, 21:24
I još ima žena koje opravdavaju partnera kad ih udari,u fazonu ja sam kriva,rekla sam/uradila nešto pogrešno i izazvala sam ga,nije on to tako mislio,iznervirao se samo,inače nije takav:sad:
Slažem se Sarmice sa tobom...:)
Međutim, takve žene traže izgovor za ono što vole...Nažalost...Da bi nekog zadržale, trpeće sve i svašta...Ni ja nemam opravdanje za tako neke postupke..., niti bih nekog trpela....Kakva je to ljubav, kad' ostaneš bez zuba...Ma ajde, pa posle moraš da se izlažeš trošku i kupuješ protezu....:rile:

Šalu na stranu, ja bih kaznila i te žene koje dopuštaju svašta i ohrabruju muški svet, da mogu smatrati ženu ''krpom''....
Da se razumemo, po mojoj rečitosti teško da bi kojem pošlo za rukom da mene ''počisti'', ali eto...Borim se za prava....:g:

DaDole
24-11-2011, 08:49
Da vas malo i nasmijem ...postoje sela u ovoj mojoj tako maloj republici u kojima i danas kažu ovako: "Udri ženu,ako ti ne znaš zašto-zna ona"..e,nažalost je to više od "uputstva".

U jednom takvom selu,živjela je D. Izrodila troje djece i nešto i ne pamti dan kad je bila bar bez šamara onog onako,usput:(
Svi joj govorili da ga ostavi..da je LJ. bitanga i da ode..ali D. je imala samo 4 razreda osnovne škole i bila je siroče,bez roditelja,bez igdje ikoga i nije imala gdje da ode,bila je ekonomski zavisna u toj mjeri da je batine doživljala kao prirodno stanje.

mica
24-11-2011, 09:12
Hm. Ja bih mogla na ovu temu da pricam do sutra. Imala sam primer takav u svvojoj porodici, do momenta dok moja sestra i ja, nismo rekle svojoj majci da ako se ne razvede os nmaseg oca, mi cemo da se iselimo iz stana. Ona je to uradila, no sledeci potez je bio da je nasla istu takvu budalu koja je maltretirala narednih pet godina. Doduse, nije nas dirao,ali je nju maltretirao...Elem, posle toga, nije vise imala nikog, ali definitvino sam shvatila da je to model ponasanja, tipa, ja sam zrtva i ja hocu da me neko, maltretira. Moja je majka, divan covek ali ima neki poremecaj u glavi, na zalost:(

DaDole
25-11-2011, 08:08
Danas je 25.novembar,Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama.Jutros,u vožnji na posao,na radiju su objavili da je u BiH svakih 15 minuta,jedna žena zlostavljana.:(
Bokseri BK "Slavija,"Banjaluka nošenjem bijele vrpce poručuju da i muškarci žele da žive u budućnosti koja neće poznavati nasilje nad ženama.
Muškarac sa bijelom vrpcom.
Bravo za banjalučki bokserski klub!

mica
25-11-2011, 08:23
Danas je 25.novembar,Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama.Jutros,u vožnji na posao,na radiju su objavili da je u BiH svakih 15 minuta,jedna žena zlostavljana.:(
Bokseri BK "Slavija,"Banjaluka nošenjem bijele vrpce poručuju da i muškarci žele da žive u budućnosti koja neće poznavati nasilje nad ženama.
Muškarac sa bijelom vrpcom.
Bravo za banjalučki bokserski klub!

Svaka cast, stvarno :bravo:

kojica
29-11-2011, 08:45
Ima ih glupavih,i to neverovatno glupavih,eto kao ta iz tvog primera,i ja sam mislila na njih,nisam mislila na generalno sve žene koje trpe nasilje.
I još ima žena koje opravdavaju partnera kad ih udari,u fazonu ja sam kriva,rekla sam/uradila nešto pogrešno i izazvala sam ga,nije on to tako mislio,iznervirao se samo,inače nije takav:sad:

E upravo to. Nisam ni ja nameravala da čitavu temu skrenem u tom pravcu. Samo sam
htela da se čuje i za drugu stranu ove priče. Nasilnik je taj koji ni u jednoj varijanti nije
normalan.

I ono što je meni zbunjujuće u ovoj priči je to, što ih niko ne šalje na nekakve terapije.
Šta znači to što će on da plati kaznu i da možda odleži u zatvoru? Odande će još gori
da izađe.

mica
29-11-2011, 08:59
E upravo to. Nisam ni ja nameravala da čitavu temu skrenem u tom pravcu. Samo sam
htela da se čuje i za drugu stranu ove priče. Nasilnik je taj koji ni u jednoj varijanti nije
normalan.

I ono što je meni zbunjujuće u ovoj priči je to, što ih niko ne šalje na nekakve terapije.
Šta znači to što će on da plati kaznu i da možda odleži u zatvoru? Odande će još gori
da izađe.


Zato sto cekaju da se nesto desi, pa da reaguju. Zasto spreciti?
Prost primer, moj tata je imao vec istoriju nasilja i dobro je bio poznat i policiji i u Lazi, kad je ponovo napravio glupost pre nego sto ce umreti i kad smo ga odvezli u pratni milicije na klinicki centar, u Lazu, nama su rekli, po novom zakonu, ne mozemo da ga zadrzimo ako sam ne pristane. Cool, reko, treba li da nas pobije, pa da ga onda zadrzite? Na kraju su meni pretili milicijom i obezbedjenjem kasam poludela...

kojica
29-11-2011, 09:03
Pa ti si poludela na pogrešne osobe. Ukućanima radi šta hoćeš, ali :nono:
da vičeš na doktore.

mica
29-11-2011, 09:05
Pa ti si poludela na pogrešne osobe. Ukućanima radi šta hoćeš, ali :nono:
da vičeš na doktore.

Cenim da sam trebala da im dam kovertu i trepcem, zanemarili bi novi zakon. Elem, da ne skrecem sa teme, poenta je u tome da sa takvim stavom i nezaintesovanim zdravstvenim osobljem, nije ni cudo sto se puni crna hronika, ali sve vise, zenama koje ubijaju svoje muzeve jer nisu mogle da trpe nasilje. I onda, posle svega, jos mora da ga robija. Tuzno bre:(

DaDole
29-11-2011, 09:06
Indikativno je upravo to što apsolutna nebriga sistema najviše štete donese žrtvi,taj paradoks je vidljiv i teško promjenjiv..stoga je žrtva prisiljena sama sebe da zaštiti..da ne postane žrtvom ili ako postane da se to ne ponovi..

kojica
29-11-2011, 09:10
Bila sam uz moju prijateljicu sve do sudske presude. Zaista joj je trebalo puno
snage da prođe kroz sve ono, i ja joj se divim. :bisa:

Na početku, kada su je pitali za razlog zašto ga tuži, rekla je da ne želi njegov
novac, već da samo želi da se to više ni jednoj devojci ne desi. Da hoće da mu
pomogne da prestane to da radi, ali sama ne ume i da bi dobro bilo da ide na
neko lečenje.
Na kraju balade, platio je kaznu državi i otišao svojoj kući. Njene lepe želje
su ostale samo to.

mica
29-11-2011, 12:52
Bila sam uz moju prijateljicu sve do sudske presude. Zaista joj je trebalo puno
snage da prođe kroz sve ono, i ja joj se divim. :bisa:

Na početku, kada su je pitali za razlog zašto ga tuži, rekla je da ne želi njegov
novac, već da samo želi da se to više ni jednoj devojci ne desi. Da hoće da mu
pomogne da prestane to da radi, ali sama ne ume i da bi dobro bilo da ide na
neko lečenje.
Na kraju balade, platio je kaznu državi i otišao svojoj kući. Njene lepe želje
su ostale samo to.


NJene namere su bile plemenite. E, to je jos jedan pokazatelj naseg pravosudnog sistema i koliko mi, kao pojednici, nismo bitne...

Vragolanka
29-11-2011, 14:42
koga je lako optuziti?s kim nemas nikakvih problema?kako to mislis milicija odlicno radi svoj posao,ima toliko slucajeva ubistva gde uopste nisu ni reagovali na prijave,da su reagovali mozda se ne bi ni desila..

policija reaguje po prijavi, osnovano il neosnovano oni moraju da intervenišu. a to: javite se kada budete imali 'konkretniji' razlog ne znači da se čeka da se desi ubistvo. pogrešno očekujete od policije zaštitu dok i dalje živite sa nasilnikom. pa ne ide... osim ako niste zaštićeni svedok. :namcor:
problem je sudstvo koje ne obavlja svoj posao kako treba. tačnije nije dovoljno ažurno. zakon se ne sprovodi, bar ovaj novi , još uvek po svim tačkama. valda je balkancima još uvek 'normalno' da muž bude 'glava kuće' u buvalnom smislu da i dokaže i demnstrira svoju snagu, a i sama definicija nasilja ne podrazumeva mnogo više od šamara. psihičko se često zapostavlja pri dizanju optužnice, a najčešće je dvosmerno... takođe se zanemaruju i pretnje sve dok nema osnovane sumnje da bi se mogle i ostvariti.

mikili
30-11-2011, 14:56
http://www.youtube.com/watch?v=PC-7WYAjAh4&feature=player_embedded#!

mica
02-12-2011, 11:03
Bravoo mikili. Ovo dovoljno govori. Eto, ja njega volim i ako me bije. Mislim, sta reci?

Raisa
27-01-2012, 20:28
Ja sam danas prisustvoala jednoj scenu da se meni prevrce na samu pomisao na nju.Teretana,negde predvece,dolazim,idem u svlacionicu,presvlacim se,kad cujem u muskoj do nase...odvratan dijalog, otac i sin,a sin pride ima 5-6 godina.To je bilo vristanje na njega i reci u stilu '' Idiote jedan j...eni jesam ti lepo rekao idiote kretenu da to od cokolade je za odrasle ne za tebe budalo j.edna j.ebena videces kad dodjemo kuci razbicu te,slomicu ti sad ruku j..benu,sta sta je bilo,misls da ne mogu da ti slomim ruku idiote sad ces videti ''i tako u nedogled,a mali,toliko uplaseno zvucao. Sa druge strane zida,ja prebledela. izadjem ja napolje,da ostavim svoju vodu i kljuc,i stoji ispred vrata muskae svaliconice decko neki,vrata zatvorena,a ono ta stoka tuche to malo dete,dete vristi,place, cuje se vriska, udaranje o nesto...Pukla sam, ne mogu to,cim cujem neko mali i nezasticen kako zapomaze dobijem slom,skoro sam pocela da placem,i krenem ja,i taman kako sam uhvatila kvaku kad progovara moj trener- a de ces ti?- kako gde cu on udara to dete..- ma covek ras*****va svoje dete vaspitava ga sta se ti mesas idi na onu stranuI sedi on ko klada i kuca poruke a dete tamo place unutraMeni je trebalo sat vremena da se smirim i jaako mi je zao sto nisam videla ko je otac,iako cu saznati,ako ga budem videla jos jednom pa mislim da se necu suzdrzati da mu kazem sve ono sto hocu

ljubičica
27-01-2012, 23:45
reagujem veoma burno na svako nasilje
fiizicko me uzasa, ali i verbalno..
kad cujem neku slotiju kako urla na malo dete saranila bih ga na mestu

ljubičica
27-01-2012, 23:48
sinoc sam posle mnogo vremena gledala rts, jer me zanimo ovo oko nereda u ns
i slucajno naletim na istrazivanje koje je vrseno medju mladicima dobi od 15-20 godina
slagacu, ali cifre idu ovako
30% smatra da je ok samarati devojku
20 smatra da je silovanje isprovocirano
30% smatra da zene nisu za posao
30% smatra da mmuskarac treba da odlucuje o svemu
pokusacu da nadjem na netu, ali bila sam uzasnuta..
kuda mi to idemo..

burning violin
28-01-2012, 00:06
Malo je to nereprezentativan uzorak, jos su bubuljicavi i misle da je to neki odraz macizma. Sto gori, to bolji.
Bas sada zivimo u eri kampanje protiv nasilja nad zenama, i nasilja generalno, ne znam gde kupe te ideje. Negde po nekim zutim medijima valjda.

mikili
28-01-2012, 10:45
Ne,kupe ih iz svoje okoline,odrastaju u takvom okruzenju...zvanicno je jedno,a ono na delu daje upravo ovakve rezultate..:raz_125:

причалица
29-01-2012, 08:40
http://www.kurir-info.rs/vesti/drustvo/ne-slusa-je-l-udri-je-rodjace-176216.php

evo, naš narod...voli da gleda tuđu muku i da je odobrava....pa to je stvarno strašno :(

DaDole
30-01-2012, 10:25
svaki komentar je zaista suvišan pričo:(

DaDole
03-01-2013, 13:21
Porazne činjenice o nasilju nad ženama u svijetu- nasilje nad ženama globalna je epidemija razarajućih razmjera- približno će jedna od tri žene tijekom svog života biti pretučena, seksualno iskorištena ili na neki način maltretirana od strane partnera- jedna od pet žena i jedan od 10 muškaraca bili su žrtva seksualnog nasilja u djetinjstvu- udio žena koje su tijekom bračnog odnosa barem jednom doživjele psihičko ili seksualno nasilje, ili oboje, kreće se od 15% do 71%, u većini zemalja između 29% i 62%- nasilje od strane intimnog partnera praćeno je nizom zdravstvenih posljedica poput depresije, pušenja, gojaznosti, seksualnog ponašanja visokog rizika, zlouporabe droge i alkohola, neželjene trudnoće te povećanog rizika upuštanja u nasilje kao žrtva ili izvršitelj- u 2004. godini, interpersonalno je nasilje dovelo do smrti 600.000 osoba diljem svijeta

Ovogodišnja Svjetska konferencija o skloništima za žene (2nd WorldConferenceofWomen'sShelters), kojoj je cilj umrežavanje vodećih stručnjaka u svijetu te razmjena iskustava u svrhu zaštite žena i zaustavljanja nasilja nad njima, održala se od 28. veljače do 1. ožujka u organizaciji NNEDV-a (National NetworktoEndDomesticViolence) u Washingtonu u SAD-u

DaDole
26-11-2013, 09:56
Juče je bio Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama.
Organizacija 'UN Women' u jednoj od svojih edukativnih brošura 'iskristalizirala' je dva temeljna uporišta nasilja nad ženama: odrastanje djevojčice u sredini u kojoj se prema njoj odnosi drugačije zato što je ženskog spola i odrastanje dječaka u sredini koja ne potiče ravnopravnost spolova
Osjećaj moći s kojim dolazi i ravnopravnost ne postiže se jednom lekcijom u predmetu koji bi se trebao baviti društvenom odgovornošću, niti poticanjem agresije za obranu od agresije. Moć su znanje i samopouzdanje, karte jače od udarca i 'kučke', karte na koje uz mamu i tatu trebaju igrati i brat i prijateljica i učitelj i vjerski autoritet.

Bisernica
03-01-2014, 21:15
U poslednje vreme se čuje kako nasilje nad ženama nije potrebno posebno izdvajati kao pojavu,jer je porodično nasilje faktički značajan problem o kojem društvo treba da se stara ?!!! ..da ne poveruješ kad to čuješ iz usta ministra pravde.Porodično nasilje je društveni problem koji perzistira od kako je sveta i veka i nasilnika ,ali nasilje nad ženama nikako ne može i ne sme biti utopljeno u širi pojam ,jer porodično nasilje obuhvata sve članove ,svih generacija koji čine porodicu.To što je žena i u tom slučaju direktno najugroženija ,a deca na posredan način izložena mentalnoj i psihičkoj torturi,a neretko i fizičkoj,je opet jedan od pokazatelja koji govori u prilog tome da se nasilje nad ženama mora izdvojiti kao poseban vid nasilja koji iz godine u godinu ostavlja za posledicu sve više ubijenih žena.
Da stvar nije izgubljena do kraja govori i ovaj tekst ,pisan iz muškog ugla,koji zaista ohrabruje:


БОШКО ЈАКШИЋ

Балканска мушка крчма
Биће да је просечна жена у Србији и данас увезана конопцима које неки зову традиција, по којој је мушкарац рођен да буде супериоран и постављан на пиједестал с кога, с висине, правом власника, гледа на жену – укључујући и ону која га је ту наместила.

Уз такво непоштовање према жени, он стиче осећај да она лако и увек може да буде стављена „на своје место”. Само тренутак осионости, пијанства или лудила потребан је таквом мушкарцу да пређе танку линији насиља, силовања или убиства.

Насиље над женама постаје глобални проблем који поприма пропорције епидемије. Глобална процена УН каже да једна од три жене доживи силовање или физичко насиље. Многе друге су суочена са секс трафикингом, гениталним сакаћењем, присилним браковима, убиствима из части…

Читам да је ове године у Србији убијена 41 жена, за разлику од 28 прошле. Идемо ка групи европских земаља с високом стопом „фемицида”. У Британији две жене недељно убију њихови партнери или бивши партнери. У ЕУ је између 40 и 50 одсто жена доживело нежељена сексуална узнемиравања и друге облике злостављања.

Већа је вероватноћа да жена на наки начин буде сексуално нападнута него да добије рак дојке, али кладим се да Дачић и Вучић о насиљу над женама неће причати у завршним дебатама када буду заказани избори наредне године.

Између осталог, и зато цинично звучи када мушкарац каже „слабији пол”, док црна статистика саопштава да је 2012. свака трећа жена у Србији била (пријављена) жртва физичког насиља, да је 45 одсто жена током живота искусило више форми насиља, а 3,4 процента све врсте: физичко, психичко, економско, сексуално.

Могли бисмо олако да закључимо да је пораст сваке врсте насиља, па и оног над женама, резултат кризе у којој живимо, незапослености, немаштине, слома моралних вредности друштва, једва видљивих институција државе, краха озбиљног образовног система…

Али, насиље над женама и агресивни мачоизам крлежијанске „балканске крчме” је много теже елиминисати јер је дубоко укопан у патријархалној традицији којом се многи Срби и данас диче.

Како променити укорењене и окоштале стереотипове који се још у школи цинично заодену у домаћи мушки фолклор? Дођеш кући и жени опалиш шамар, знаће она већ зашто. Какав је то мушкарац који није ошамарио жену? Брата и вола мити, жену и коња туци.

Школе би, уз помоћ медија, требало да имају кључну улогу како би младим људима помогле да савладају овакве опаке поруке. Спречавање насиља над женама морало би да буде саставни део образовне политике, када бисмо је имали.

Не бих да путујем у историју која је препуна примера неједнаких односа моћи два пола, што је – уз помоћ све три једнобожачке религије – довело до мушке доминације и дискриминације над женама.

У Америци је, на пример, тек 1870. обустављена примена обичајног права по коме је супруг могао физички да кажњава непослушну жену. У Британији је традиционално право супруга да примени телесно кажњавање жене како би је приморао да испуњава своје дужности укинуто 1891.

Промене су ишле споро. „„Не замарајте свог мужа малим проблемима и жалбама када дође кући. Пажљиво га слушајте. Нека он саопшти своје проблеме. Ваши ће у поређењу с његовим деловати тривијално”, пише у књизи „„“Како бити добра супруга”.

Ипак, ствари су се драматично промениле током седам деценија откако је у САД објављено ово упутство из времена супремације америчког мушкарца. Доминација „јачег пола” је у развијеним друштвима разбијена, не сасвим, али у знатној мери.

Пре пола века Американац је на кување и прање трошио пет минута дневно, данас 27. У Јапану, који се и данас сматра бастионом традиционалне расподеле улога, близу половине мушкараца сматра да посао у кухињи није искључиво женски.

Измени односа снажно су допринеле две чињенице: жене се запошљавају како би допринеле породичним буџетима, док савремена законодавства подржавају њихову равноправност.

Положај жена у савременом свету стално напредује, оне заузимају значајне позиције у политици и бизнису. Напредује и код нас. У парламенту, министарствима, јавном животу…

Али, док се болно споро пробија идеја да родна равноправност не подразумева рат полова, победу једног над другим, већ синергију оба пола ради обостране користи и даље је присутна дискриминација жена у послу, зарадама, приступу политичким и друштвеним функцијама. Посебно маргинализоване су жене са села, са инвалидитетом, самохране мајке, Ромкиње, избеглице, расељена лица, жене жртве насиља.

Српски мушкарац – са изузецима – изгледа да није спреман да се одрекне својих привилегија. Супериорни положај доприноси тзв. родно заснованом насиљу које је у константном порасту од 2006.

Доприноси, рекао бих, и судство: током 2012. чак 64 пријављена насилника добила су скромне казне до шест месеци затвора, а само две особе осуђене су на максималну казну од две до пет година!

Наш Кривични законик за силовање предвиђа затвор од једне до 18 година, али последњих година изрицане су само ниске казне. С друге стране, парадоксално, жена која се брани (забрањеним) сузавац спрејом може да добије до пет година затвора.

Код нас силоватељи пролазе с благим казнама. Док стално слушам о поглављима које са ЕУ треба испеглати да бисмо се поравнали са европским законодавством и правосуђем, питам се да ли ће се неко сетити оваквих аномалија које делују барем толико трауматски колико и последице које остају код напаствованих жена.

Добро је што је Скупштина Србије ратификовала конвенцију Савета Европе за спречавање насиља над женама и насиља у породици, што је обавезује да уведе нова кривична дела као што су прогањање и сексуално узнемиравање и да измени законске дефиниције силовања и породичног насиља.

Остаје ми основана сумња да ћемо добити бољи закон – који ће само бити у већем раскораку с праксом – у земљи у којој чак 80 одсто жртава силовања одустаје од гоњења силоватеља, што због осећаја личне срамоте, али и због неповерења у државу.

Иако Декларација УН о елиминацији насиља над женама из 1993. каже да извршиоци насиља могу да буду припадници оба пола, чланови породице, али и сама држава, како овде жртве да се изборе да насилника сместе где му је место?

Колико је људи одговарало за између 20.000–50.000 силовања почињених током рата у Босни? Колико за злехуду судбину до пола милиона жена и девојчица у Руанди 1994?

Гледао сам недавно како је Индија, свакако традиционалистичкија од нас, скочила на ноге поводом једног случаја бруталног силовања. Починиоци су осуђени на смрт.

Док год мушкарци буду одрастали као раџе, учени да владају, регрутна база насиља над женама ће се увећавати зато што представља један од суштинских социјалних механизама којим се жене приморавају да остану у подређеном положају.

Мушкарци ће насиље оправдавати као интегрални део свог идентитета. Правдаће га од бога датим неједнакостима у улогама полова. Рекао бих да насиље над женама ипак није само „женско питање”.

Бошко Јакшић
објављено: 22/12/2013