PDA

Pogledaj Punu Verziju : Posao i odgovornost



kojica
23-11-2011, 22:44
Na čatu se povela priča, pa da nastavimo ovde, ako ste raspoloženi...

Koji je to posao najodgovorniji i koji ne trpi greške? Ima li uopšte posla koji
trpi greške?
I postoji li posao na kome niko ne greši ili je svuda prisutan ''ljudski
faktor''. Mislim.. mi ljudi smo baš poznati po tome da grešimo.. :lol:

PRCKO
23-11-2011, 22:47
Pa losa su vam bila poredjenja.Cistacica ako danas preskoci jedan cosak,nikom nista...sutra ce.
A onaj mucenik spominjani hirurg ako preskoci jedan cosak ubi coveka...

kojica
23-11-2011, 22:50
Pa losa su vam bila poredjenja.Cistacica ako danas preskoci jedan cosak,nikom nista...sutra ce.
A onaj mucenik spominjani hirurg ako preskoci jedan cosak ubi coveka...

mhm.. al kafe kuvarica ako ne dođe jedan dan, nastaje raspad sistema.. svi su nervozni,
boli ih glava i ne mogu da rade..
al direktor ako ne dođe jedan dan nikom ništa.. papiri će biti potpisani sutra...

Zaga
23-11-2011, 22:51
evo ja ću da dam svoj mali profesorski doprinos...

mislim da je svaki posao zahtevan na svoj način...i odgovoran...
sve zavisi kako se postaviš prema zahtevima i odgovornostima koje taj posao nosi....
mene više ne vređa kad neko pljuje po mojoj profesiji...to je odraz neobaveštenosti,predrasuda i ličnih nezadovoljstava...
poštujem svaki posao maximalno,jer nadam se da niko nije žuljao tolike godine stolicu i knjigu uzaludno ....
svi mi imamo svoja nezadovoljstva ( a ko ih u današnje vreme nema,jelte),ali mislim da malicioznim izražavanjem ne možemo postići poboljšanje stanja...
jedino neko pozitivno razmišljanje,pogotovo recimo u mom radu sa decom,mora nas odvesti na viši nivo svesti o životnim vrednostima i kvalitetnijem načinu življenja...
ja i dalje imam veru u sebe,decu,ljude oko sebe....uprkos svemu....

Sagacity
23-11-2011, 22:55
Na čatu se povela priča, pa da nastavimo ovde, ako ste raspoloženi...

Koji je to posao najodgovorniji i koji ne trpi greške? Ima li uopšte posla koji
trpi greške?
I postoji li posao na kome niko ne greši ili je svuda prisutan ''ljudski
faktor''. Mislim.. mi ljudi smo baš poznati po tome da grešimo.. :lol:
Kada imam prave sagovornike, uvek sam raspoložena za priču....:g:
Svi poslovi su odgovoni...Svačeg čega se 'vatiš, traži odgovonost...Ne samo zbog plate koju primaš, već i zbog posledica koji taj posao ''vuče'' u slučaju da ga neadekvatno ne realizuješ....
Hirurgu je teško, jer jednom greši...Kontroloru leta, takođe, a i pilotu nije lako..Pa rudaru, zbog uslova rada...Itd...Ima mnogo poslova koji su ono baš...
Neki su stresni...Poslovi advokata, ekonomista, inženjera...To su poslovi koji su takođe odgovorni i takođe trpe velike posledice...u slučaju neadekvatnog izvršenja...
Ima mnogo toga...Ali mene lično nerivra, da se samo pojedine ''struke'' žale kako ima je teško...Zaboravivši, da ni drugima nije mnogo lakše...A te ''struke'' koje se žale, ne znaju za radni dan od 9 sati...i dolazak kući u 17 h...Nikome nije lako...To je suština...
E sada, svi greše..samo nekoga greška može skupo da košta...Profesora u školi, može koštati suspenzije...Hirurga tuđeg života..ekonomistu lišiti slobode...(pravo u zatvor)...
Pa recimo, da su to neke razlike...
Ovo sam nabrzinu...žurim...:huh:

Edit: Samo zbog Zage da se malo dopunim...Znači, obrazovana sam...Da sad ne pominjem diplome...Ali sam neko ko je malo i predavao u školi...A malo i na jednoj Višoj...Pa nekako mogu praviti razliku...Zato sam se i javila....Onaj ko je sve prošao, zna o čem govori..I Zago, nije ništa lilno..Samo diskutujemo....:)

kojica
23-11-2011, 22:58
Ja bih najvolela onda da sam hirurg. Mnogo lepo kad me moje greške koštaju tuđeg života. :hm:

Sagacity
23-11-2011, 23:05
Ja bih najvolela onda da sam hirurg. Mnogo lepo kad me moje greške koštaju tuđeg života. :hm:
Ma kakav hirurg...Kojice...Zamisli, non-stop si ''dežurna''...Uvek te zovu, nikada nisi slobodna..Ne smeš da imaš loš dan, ono da si nervozna..Nije lako..
Lepo je zbog statusa...Ono, pitaju te šta si, a ti kažeš...HIRURG...ali....

Man
23-11-2011, 23:05
Ne mogu da se izjašnjavam na ovoj temi :aha: ali pročitah gomilu gluposti...

samo da napomenem da apsa može da zapadne skoro svako :mrgreen: nezavisno kog je zanimanja :haha:

kojica
23-11-2011, 23:10
Ma kakav hirurg...Kojice...Zamisli, non-stop si ''dežurna''...Uvek te zovu, nikada nisi slobodna..Ne smeš da imaš loš dan, ono da si nervozna..Nije lako..
Lepo je zbog statusa...Ono, pitaju te šta si, a ti kažeš...HIRURG...ali....

Ko kaže da ne smeš da budeš nervozna? Pa ja još nisam videla nasmejanog hirurga. :lol:

Ne.. ja se malo i šalim..
Ali u principu se slažem stim da svaki posao nosi odgovornost. Čak i čistačica mora da
radi po propisima. A ne ko ova naša što održava zgradu.. :ljut: prvo metlom muljne po
kontejneru pa uđe u zgradu.

E, ali zato ja nju ako prijavim, ona ima ko od šale da ostane bez to parče leba, al
ako prijavim profesora il doktora.. :palac: ima prvo ku budalu da me ubeđuju da
to baš i nije sve tako kako se meni čini, pa će da traže dokaze, pa će da se štite
papirima i papirima.. i na kraju nikom ništa...

Sagacity
23-11-2011, 23:13
Naravno...da svako može u ''aps''...Samo negde je to brži proces, a negde se to dešava vrlo retko...
Svaki je posao odgovoran za sebe, ako nismo dovoljno izgrađeni i stabilni, i ako se opterećujemo za sve i svšta...rudarski posao je bilo koji...Ja sam objektivno dala odgovor, bez da nekog vređam i to sam navela, a i malo da ''razmrdam'' atmosferu...:g:

Man
23-11-2011, 23:16
Zato sam ja i naveo hirurge :mrgreen: i pored svih greški, jedino ako ih uhvate s rukama u kajmaku mogu da zaglave :ljut:
a greše za medalju :( i to olimpijsku...

Sagacity
23-11-2011, 23:17
E, ali zato ja nju ako prijavim, ona ima ko od šale da ostane bez to parče leba, al
ako prijavim profesora il doktora.. :palac: ima prvo ku budalu da me ubeđuju da
to baš i nije sve tako kako se meni čini, pa će da traže dokaze, pa će da se štite
papirima i papirima.. i na kraju nikom ništa...
Pa da, zato sam ja sada i navela, ovo poslednje za ''aps''...Jednostavno, nisu za sve isti kriterijumi...Neke profesije su malo i povlašćene...A u nekima je krivicu lakše potvrditi...

Sagacity
23-11-2011, 23:19
Zato sam ja i naveo hirurge :mrgreen: i pored svih greški, jedino ako ih uhvate s rukama u kajmaku mogu da zaglave :ljut:
a greše za medalju :( i to olimpijsku...
OK...Slažem se..., jer su njihove greške vidljive...
Kako ćeš ti lako da utvrdiš grešku profesora, ha?:qq:




Uh, izvinjavam se, otišla mi dva posta...jedan iza drugog...spojite ili brišite...:eek:

kojica
23-11-2011, 23:23
Pa da, zato sam ja sada i navela, ovo poslednje za ''aps''...Jednostavno, nisu za sve isti kriterijumi...Neke profesije su malo i povlašćene...A u nekima je krivicu lakše potvrditi...

Misliš da bi uzimali bris sa drške od metle, da bi utvrdili krivicu? :lol:
Samo bi joj rekli ''e, žale se ljudi na tebe, ne radiš kako treba.. ima
ko će da radi, aj zdravo''

Ne radi se o utvrđivanju krivice već da li si niko i ništa ili si faca.
Kakvo utvrđivanje krivice je potrebno, kad uđeš u dom zdravlja i
vidiš na jednoj strani gužvu ogromnu, a na drugoj se doktor dosađuje?
Odma znaš da kod tog što se dosađuje ne ulaziš ni za živu glavu. :lol:
Što ga niko ne pošalje kući da se odmara bez plate? Šta će kome
veći dokaz od prazne čekaonice?

Man
23-11-2011, 23:24
Veći su problem greške koje nisu vidljive :( a mnogo ih je, previše...

a za prosvetare...

Nemaš ni potrebe, dovoljno je da pozoveš ministarstvo ili prosvetnu inspekciju i da mu zagorčaš život. Trenutno je situacija da profesor mora da dokazuje da nije pogrešio. Mora da se pravda aktivu,direktoru,odboru, roditeljima, inspekciji, ministarstvu, nadzorniku i kome još ne...
Pritom za svaki čas mora da ima planove napisane za ceo naredni mesec. Slučajno znam da je potrebno bar dva sata svaki dan samo da se popune silni papiri i obrasci, ako se stigne od zvonjave telefona i pravdanju roditeljima.

Sagacity
23-11-2011, 23:28
Misliš da bi uzimali bris sa drške od metle, da bi utvrdili krivicu? :lol:
Samo bi joj rekli ''e, žale se ljudi na tebe, ne radiš kako treba.. ima
ko će da radi, aj zdravo''

Ne radi se o utvrđivanju krivice već da li si niko i ništa ili si faca.
Kakvo utvrđivanje krivice je potrebno, kad uđeš u dom zdravlja i
vidiš na jednoj strani gužvu ogromnu, a na drugoj se doktor dosađuje?
Odma znaš da kod tog što se dosađuje ne ulaziš ni za živu glavu. :lol:
Što ga niko ne pošalje kući da se odmara bez plate? Šta će kome
veći dokaz od prazne čekaonice?
Pa dobro, ja sam se ''uhvatila'' hirurga, kao nešto potpuno suprotno od prosvetnog radnika...
Pa ako sada analiziramo i prosvetu..evo ti imaš decu...Umesto da mnogo toga nauče u školi, ti ih učiš kod kuće...i to podosta...I deca plaćaju privatne časove.itd... Kod jedne učiteljice žele da idu sva deca, a kod one druge, neće niko...
Pa ko je kriv za to?
Sistem...
Ovo se kaže, kada hoćemo da temu skrenemo u drugom pravcu i da okrivimo državu...:haha:

Sagacity
23-11-2011, 23:37
Veći su problem greške koje nisu vidljive :( a mnogo ih je, previše...

a za prosvetare...

Nemaš ni potrebe, dovoljno je da pozoveš ministarstvo ili prosvetnu inspekciju i da mu zagorčaš život. Trenutno je situacija da profesor mora da dokazuje da nije pogrešio. Mora da se pravda aktivu,direktoru,odboru, roditeljima, inspekciji, ministarstvu, nadzorniku i kome još ne...
Pritom za svaki čas mora da ima planove napisane za ceo naredni mesec. Slučajno znam da je potrebno bar dva sata svaki dan samo da se popune silni papiri i obrasci, ako se stigne od zvonjave telefona i pravdanju roditeljima.
Ne, ne..ne kažem ja da je njima lako...Ja to nijednom nisam rekla...Ja samo kažem, da ni drugima nije lako...
Polazim od sebe...Moj radni dan traje 9 sati...I kada dođem kući, vrlo često čitam stručnu literaturu, jer mi je na poslu toliki haos da ne mogu da postignem...I treba mi koncentracija...Znači, prilično me posao ''guta''...Ali se nikada generalno ne žalim, iako su moje greške (ako bi ih bilo) vidljive i teške za opravdanje...a i prečica do ''apsa''...
Samo me malo ''iziritiralo'' to, ''nama je najteže''.

A i malo da diskutujemo, nije na odmet...zato i ovo jeste forum..Zbog suprotnih mišljenja...

Pozdravljam sve i želim laku noć...:kojote:
Nadam se da nisam nikog uvredila, jer mi to nije bila namera...Meni lično je bilo jako zabavno sa vama:kojote:...

Man
23-11-2011, 23:41
Ne plaćam privatne časove :) kako nisam sebi tako ni mojoj deci...
Činjenica jeste da ne mogu svi biti savršeni i najbolji, ali obično je takva pomama za određenom učiteljicom obično posledica samoreklame.
Bar je tako bilo u primeru kod mog starijeg deteta...
Svi misle da je obaveza učitelja da ih nauči, ali tu greše... njegovo je da im pokaže, i pojasni ako je potrebno...a na njima je da to i nauče. Uostalom zašto svi očekuju da njihovo dete bude najbolje, ni sva deca nisu ista.
Ukoliko roditelj traži više normalno je da će zatražiti i pomoć sa strane... ako nije sposoban sam da pomogne.
Ali ja kako vidim, roditelji preuzimaju na sebe rad domaćih, i time stvaraju iluziju sebi a i deci kako su mnogo bolji od ocenjenog, i stvarnog stanja.
Ćinjenica je da je program preobiman, ali to nama nije smetalo da učimo... ne vidim što bi znanje moglo biti višak... jedino ako i mi hoćemo da stvaramo tačno određeni profil, i da mu od toga više i nije potrebno...
Na zapadu to rade smišljeno, time stvaraju poslušnu (glupu)radnu snagu, a mislim da se to upravo pokušava i kod nas.

kojica
23-11-2011, 23:44
Pa dobro, ja sam se ''uhvatila'' hirurga, kao nešto potpuno suprotno od prosvetnog radnika...
Pa ako sada analiziramo i prosvetu..evo ti imaš decu...Umesto da mnogo toga nauče u školi, ti ih učiš kod kuće...i to podosta...I deca plaćaju privatne časove.itd... Kod jedne učiteljice žele da idu sva deca, a kod one druge, neće niko...
Pa ko je kriv za to?
Sistem...
Ovo se kaže, kada hoćemo da temu skrenemo u drugom pravcu i da okrivimo državu...:haha:

Odakle ti znaš da imam decu? Ti si neki čpijun. :rosa:


pa borimo se nekako i sa lekarima i sa profesorima i sa opštinarima, bile nekad i vaspitačice na tapetu...
dok se sa svima izborimo ima život da nam prođe.. :sad:

Sagacity
24-11-2011, 08:45
Ćinjenica je da je program preobiman, ali to nama nije smetalo da učimo... ne vidim što bi znanje moglo biti višak... jedino ako i mi hoćemo da stvaramo tačno određeni profil, i da mu od toga više i nije potrebno...
Na zapadu to rade smišljeno, time stvaraju poslušnu (glupu)radnu snagu, a mislim da se to upravo pokušava i kod nas.
Slažem se sa svim prethodno rečenim..Što bi se reklo žargonski ''potpisujem''...Doduše, nemam decu, nisam udata, ali sam bliska sa bratom, a on ima dvoje dece i sve sam to propratila i videla da ima razlike u svemu...
Što se tiče sveukupnog obrazovanja, i stvaranje raznoraznih profila, slažem se da treba imati i nekog opšteg obrazovanja, obrazovanja nikad ne može biti viška, ali sam protiv kvalifikovanja nizašta..Odnosno, završe se srednje škole i fakulteti, a niko ne zna mnogo toga, odnosno nema nikakvu praksu za ono zašta se školovao...Malo je prakse u školama, nažalost...U poslednje vreme, malo se to menja i ide se u tom uskostručnom pravcu, ali i dalje je gradivo preobimno za ono što se traži.., a ono zbog čega se školuješ, najmanje je zastupljeno...
No to nije tema, samo sam prokomentarisala...


Odakle ti znaš da imam decu? Ti si neki čpijun. :rosa:


pa borimo se nekako i sa lekarima i sa profesorima i sa opštinarima, bile nekad i vaspitačice na tapetu...
dok se sa svima izborimo ima život da nam prođe.. :sad:
Hm, nisam špijun...Pregledala sam temu ''Sva naša blaga'' ili tako nešto i videla divne fotografije..I moram da ti kažem, da su vam deca stvarno pravo blago..Sva su lepa...I velika je hrabrost javno kačiti slike (bar meni), svaka čast...:kojote: A i pamtim poprilično, tako da sam mnogo toga povezala, nenamerno...

DaDole
24-11-2011, 09:04
Zaista dobra tema:) Pitanje odgovornosti generalno kao kategorije je još u povojima jer ,ma kako se kitili tranzicijama i promjenama,još uvijek je česta pojava da odgovornost nema ime i prezime već da se upakuje u neku "kolektivnu" vrste Neko je pogriješio.
Ukoliko nismo odgovorni prema sebi,ne možemo biti odgovorni ni prema onom što radimo,neovisno o tome šta radimo..i jeste,uvijek je bezazlenije sa "papirima" nego sa ljudima,ali svejedno je jer u krajnoj liniji,uvijek neko može biti oštećen..pitanje je samo koje je vrste oštećenje..
Sankcionisanje svih pojava i ljudi koji su svojim činjenjem proizveli greške regulisano je pravno,ali izvršno zna da se otegne,zamulja,zaškripi..i tu nastaje problem cijele zajednice.
Jer i sad čujemo kad kažu: Nije lopov onaj koji krade,već onaj kojeg uhvate:(

mica
24-11-2011, 09:25
Na čatu se povela priča, pa da nastavimo ovde, ako ste raspoloženi...

Koji je to posao najodgovorniji i koji ne trpi greške? Ima li uopšte posla koji
trpi greške?
I postoji li posao na kome niko ne greši ili je svuda prisutan ''ljudski
faktor''. Mislim.. mi ljudi smo baš poznati po tome da grešimo.. :lol:



Svaki posao nosi, odredjenu odgovornost. CInjenjica je da najvecu odgovornoste nose one profesije koje se bave brigom o ljudima, konkretno u ydravstvu, ali nista manje nemaju ni vatrogasci, milicija, itd...Ja, na pr, kad pogresim, mogu da imam nezadovoljnog korisnika, ali to je sve...Ne moze da se poredi sa odgovornoscu gore navedenih profesija..

mihaela
24-11-2011, 09:39
Na čatu se povela priča, pa da nastavimo ovde, ako ste raspoloženi...

Koji je to posao najodgovorniji i koji ne trpi greške? Ima li uopšte posla koji
trpi greške?
I postoji li posao na kome niko ne greši ili je svuda prisutan ''ljudski
faktor''. Mislim.. mi ljudi smo baš poznati po tome da grešimo.. :lol:

Činjenica je da doktori sebi ne smiju dozvoliti grešku.Iz bilo koje druge struke se greška može ispraviti,ali kod doktora nas ta greška može koštati zdravlja,u najgorem slučaju života.
I njima se te "greške" opraštaju.
Svi mi znamo po najmanje jedan slučaj gdje je doktor nešto zabrljao,pacijent ostao sa trajnim posledicama,ili umro...i šta je bilo?Ništa!Ko je kriv?Niko.
Oni su zaštićeni kao bijeli medvjedi,njima niko ništa ne može.

причалица
26-11-2011, 08:12
posao sa decom je veoma odgovoran, kao i ovaj doktorski...znači, mislim da vaspitačice, učitelji, profesori.....imaju veoma veliku odgovornost, a veliki broj njih nije toga uopšte svestan.

DaDole
28-11-2011, 10:11
Biti odgovoran prema poslu koji radimo,podrazumijeva da smo odgovorni i prema sebi..to je neodvojivo jer ako nemamo elementarnu ličnu samoodgovornost,nemamo nikavu i ni prema kome..

mica
28-11-2011, 10:40
E. u narednih sedam dana ja sam skroz neodgovorna :palac:

Lilu
28-11-2011, 10:50
Ja sam veoma odgovorna prema poslu, missim vidite i sami, od kad sam promenila posao, takoreci nema me...

DaDole
28-11-2011, 10:54
Ja sam veoma odgovorna prema poslu, missim vidite i sami, od kad sam promenila posao, takoreci nema me...
eto,..a ja ovih dana najozbiljnije razmatram ponudu za novi posao..al ne znam koliko bi moja tamošnja odgovornost ostavljala vrijeme za razbibrigarenje:aha:

причалица
28-11-2011, 19:11
Biti odgovoran prema poslu koji radimo,podrazumijeva da smo odgovorni i prema sebi..to je neodvojivo jer ako nemamo elementarnu ličnu samoodgovornost,nemamo nikavu i ni prema kome..

e pa onda mogu samo da konstatujem da nije ni čudno šta nam se sve dešava, s obzirom kako generalno poslove obavljamo :sojka: traljavo, površno i sa otaljavanjem.

rile_nezni_oblak
28-11-2011, 19:31
pretpostavljam da nekad nije bilo tako, ali mislim da je danas odgovornost skoro pa jednako raspodeljena na sve... ako se radi o hirurgu i njegovom poslu koji ne ostavlja apsolutno nikakvo mesto greskama, isto tako je odgovoran i pos'o coveka koji, recimo, radi na ventilaciji u tim operacionim salama.. jer ako se to pokvari, nema ni operacija... kao sto je odgovornost i na radniku koji pravi neke tamo softvere koji mogu da reaguju ili ne reaguju u odredjenim nepredvidjenim situacijama... na coveku koji sterilise instrumente... ne bi' is'o tako daleko da uporedjujem odgovornost direktora i cistacice, ali u nekim oblastima gde sve zavisi jedno od drugog nema vise individualne odgovornosti... ako jedan segment zakaze, svi ostali se ruse kao domine... bilo da su to bolnice, elektrane, vodovodi ili zatvori, ili... nebitno sta... a problem u Srbiji je u tome sto vi jos uvek imate ljude koji su na pola svog radnog veka ucili da rade na pisacoj masini, a sad upravljaju necim za cije je funkcionisanje vecim delom odgovoran kompjuter... 'al' njima fali jos malo do penzije, 'de sad da ih premestaju?'...

причалица
28-11-2011, 19:56
a zamisli odgovornost ljudi koji rade u banci :qq: nula viška negde otkucana...pa se račun ne slaže na kraju dana :qq: