PDA

Pogledaj Punu Verziju : Od zabavljanja i braka do razvoda...



kojica
27-11-2011, 15:12
Da se ne biste posle nekoliko godina braka (ili ne daj Boze meseci) pitali: "Gde su mi bile oci?", iste morate dobro otvoriti jos u toku predbracnog zivota. Ono, jeste da je ljubav slepa, ali potrudite se da progledate posle prvih nekoliko meseci te slatke zaslepljenosti, kako se kasnije ne biste kajali.

Mnogi brakovi "padaju" upravo kada se velike nevolje isprece pred bracni par, dok drugi gube na sitnicama koje zivot znace. Danas se razlozi udaje i zenidbe, i ocekivanja od braka razlikuju od vremena nasih roditelja, a o bakama i dekama da i ne govorimo. Zapamtite da se ne zenite od danas do sutra, i da je brak nesto sto bi trebalo da traje malo duze. Brakovi se razvode zbog najosnovnijih stvari: obrazovanje, religija, familija, karijera itd. Ako je vama karijera na prvom mestu, nemojte uveravati partnera da su to porodica i deca. Ako budete mogli da se slozite oko osnovnih zivotnih vrednosti, lakse cete moci da prebrodite i probleme u buducnosti, onda kada vec budete u braku.

Ljudi se sa godinama menjaju, i zbog toga nemojte misliti da cete vi i kroz deset godina biti najbolji igrac basketa u kraju, pa samim tim i jedan od glavnih zavodnika, niti ce ona ostati - ona ista devojka.

kojica
27-11-2011, 15:12
Iskrenost je najbolja preventiva
Jedan od najvecih problema u braku jeste KOMUNIKACIJA. Iskrenost je najbolja preventiva. Ne igrajte ulogu nekog drugog. Dobar seksualni zivot obicno znaci dugovecan brak. Mastovitost i planiranje strasnih situacija ce biti od pomoci.

"Brak je kao linija na monitoru koja pokazuje rad srca. Ako je srce zdravo, ono pravi cik-cak liniju. Tako je isto i u braku: covek dozivljava ponekad radost, ponekad razocarenje. Samo mrtvo srce, pokazuje ravnu liniju..." Dr Lee

kojica
27-11-2011, 15:12
Brak prolazi kroz fazno-Hall tipicne faze:

1. faza - Veliki san o zajednickoj sreci. Faza euforije, kada partnere ljubav "oslepi", pa se kao rezultat euforije partner idealizuje. Seksualno se jako privlace.
Traje najvise tri godine.

2. faza - Faza odrastanja u "sivoj stvarnosti", pa tako "naocari" kroz koje se partner gleda, ili su poput onih foto-grey ili su izgubljene, pa se gleda licno svojim ocima, realno. U ovom periodu obicno dolaze i deca, "ona" ih podize u njegovom odsustvu, jer je "on" posvecen svom poslu, drustvu� "Ona" je stalno umorna i nema vremena za njega - njega to nervira. Zato se najvise razvoda dogodi u tom periodu. Prevazici ovu fazu mogu samo zrele osobe, sigurne u sebe.
Ova faza obicno traje od druge do sedme godine braka i smatra se najtezom.

3. faza - Faza prihvatanja gresaka partnera. Traje od pete do desete godine braka. To je faza kada se definitivno shvata da onaj drugi nije savrsen, pa se kao takav prihvata i voli.

kojica
27-11-2011, 15:13
4. faza - Faza odluke. To je period izmedju desete i petnaeste godine. Presudna je za dalji zajednicki zivot. Ne zivite vise u iluzijama. Ponovo se osecate - kao da ste na raskrsnici. Jedno o drugom znate bas sve. Nema vise menjanja, kakvi smo - takvi smo.

5. faza - Unutrasnje udaljavanje partnera. Ukoliko ste posle cetvrte faze ostali zajedno, dolazi do udaljavanja. Odnosi se hlade. To se desava izmedju 13 - te i 17 - te godine. Ali to je sve neophodno kako bi sami sebe doziveli kao samostalne licnosti.

6. faza - Mir i nove slobode. U ovoj fazi koja pocinje izmedju 17 - te i 20 - te godine, opet se priblizavate jedno drugom. Otkrivate mnogo toga zajednickog (napokon) Ova faza obecava nove slobode, a daju je jedan drugome - sami partneri. U ovom periodu brak je potpuno sazreo.

kojica
27-11-2011, 15:13
Sto su razlozi za razvod veci to je i period posle razvoda "burniji", a najvece zrtve su deca. Dete je cesto poslednji vid manipulacije, kojim odrasli "naplacuju" svoj bes i gorcinu. Postoje neke tipicne situacije do kojih dolazi posle razvoda i na koje morate biti spremni.

To sto vas bivsi muz odbija da vidi dete, ne znaci odmah da je on los otac. Mozda vas jos uvek voli i tesko mu je da se sretne sa vama. Muskarac koji ocrnjuje svoju bivsu zenu, ocrnjuje istovremeno i sebe, jer ni jedna veza izmedju dvoje ljudi ne postoji bez obostranog ucesca.

Dete cija su oba roditelja "losa" zivi u totalnom haosu i samo se oseca bezvredno kao njihov proizvod. Osnovni preduslov za vas normalan zivot i bolje odnose sa bivsima jeste da imate i druga interesovanja u zivotu osim deteta i stalnog vracanja (bracnog) filma unazad. Nemojte ocekivati da "zrtvovanjem" zbog deteta zasluzujete Nobelovu nagradu. Nadjite vremena za sve, i organizujte se da zivite ispunjeno i kvalitetno!

Autor: Dejanka Stepanovic

kojica
28-11-2011, 09:56
Mi smo dakle u fazi odluke.. :hm: pa ćemo posle da se udaljavamo.. :sad:

DaDole
28-11-2011, 10:06
"Brak može biti sretan samo pod jednim uslovom: i jedan i drugi bračni drug moraju sebi kao prvu dužnost odrediti ovu neizmjenjivu odluku : Želim poštobvati i voljeti ono srce kome sam dopustio da bude gospodar moga" (S.Peliko)
i naravno,nikad ne zaboraviti da su u braku dva srca,a ne jedno:dada:

mrav
28-11-2011, 11:03
treća faza. Šta kad jedan od partnera pokušava na sve načine da promeni onog drugog pri tom tvrdeći da ona nema nameru da se menja jer se još nije rodio muškarac zbog kog bi ona menjala svoje ponašanje ili navike?

DaDole
28-11-2011, 11:11
najveća zabluda je da smo mi ti zbog kojih će se partner promijeniti..gore od toga je jedino što povjerujemo da će on/a morati zbog nas da se promijene

mikili
28-11-2011, 11:16
i najveca glupost,ako se i promeni..dopadao mi se takav kakav je,bas zbog toga..ili ja njemu..ko voli da otvori paket a u njemu nesto sasvim drugo..ne malo puta sam cula taj komentar-promeni/la se,nije vise isti..a sve su cinili da bi ih uslovljavanjem,drzanjem pridika,gestovima oblikuju,po zahtevima porodice,prijatelja ,okoline..

mrav
28-11-2011, 11:16
najveća zabluda je da smo mi ti zbog kojih će se partner promijeniti..gore od toga je jedino što povjerujemo da će on/a morati zbog nas da se promijene

da se razumemo ja ne zahtevam niti očekujem da se ona promeni.

DaDole
28-11-2011, 11:18
da se razumemo ja ne zahtevam niti očekujem da se ona promeni.
mislila sam uopšte mravak..generalno mi je nepojmljivo da očekujemo da se formirana ličnost mijenja po nekoj našoj dirigentskoj palici..ok je da se koriguje i uklapa u nekim činjenjima,ali da se promijeni..to je apsurd.

kojica
28-11-2011, 11:24
treća faza. Šta kad jedan od partnera pokušava na sve načine da promeni onog drugog pri tom tvrdeći da ona nema nameru da se menja jer se još nije rodio muškarac zbog kog bi ona menjala svoje ponašanje ili navike?

Al se zato rodila da ona nekoga menja. :haha: Kakav egoista... :lol:

Ja mislim da su promene moguće, ali ne na takav način naravno. Kada te neko
uslovi, automatski se stvara otpor. A tu je naravno i pitanje ''ako me ti nećeš
takvog, možda će me druga voleti''.

mikili
28-11-2011, 11:36
ma promene su i mnogo suptilnije..kad ugadjas njemu menjajuci svoju licnost,kad izbegavas reakciju na neke stvari jer se to njemu nece dopasti,kad ne obuces nesto jer njegova mama misli da nije pristojno ili nije za tebe..koliko puta sam cula gluposti u stilu-moj muz ne voli da se sminkam,pa muz mi ne da da se farbam,ili odsecem kosu-..e to mi se smuci..

DaDole
28-11-2011, 11:44
ma promene su i mnogo suptilnije..kad ugadjas njemu menjajuci svoju licnost,kad izbegavas reakciju na neke stvari jer se to njemu nece dopasti,kad ne obuces nesto jer njegova mama misli da nije pristojno ili nije za tebe..koliko puta sam cula gluposti u stilu-moj muz ne voli da se sminkam,pa muz mi ne da da se farbam,ili odsecem kosu-..e to mi se smuci..

e takvi kompomisi su u najmanjuju ruku snisihodljivo gadljivi:qq:
radila sam sa jednom ženom(nećete vjerovati)..ali njenom mužu su se dopadale dlake na nogama i zabranio joj je da ih brije:pada:
ona je ko general nosila te duge crne dlake,jadniče glupavo..ajd zimi,al kad grane sunce:qq:

mikili
28-11-2011, 11:49
upravo tako..ja imam koleginicu s kojom radim godinama,godinama ta zena noci dugu kosu skupljenu u obicni rep,sad joj vec kosa ni na sta ne lici ..niko je ne zna drugacije,mis boja kose,slaba,poluseda..koliko god joj govorili,cak i njena cerka da nesto promeni,ona tvrdi da bi se njen muz razveo da je odsece ili promeni nesto :sojka::sojka:muka mi je od takvih..

причалица
11-12-2011, 11:41
mm-u nije padalo na pamet da obirje bradu, iako sam ga molila dosta puta....shodno tome, stvarno ne vodim računa mnogo o tome šta se njemu dopada - kratka ili duga kosa, našminkana ili nenašminkana...obrijana ili ne...
moj izgled je moja stvar, dakle...a ako mu se sviđa - super :) a ako mu se ne sviđa - :sizika:
šalim se :rumenko: za ovo poslednje.

p.s. mada relno nemam pojma zašto sam ovo napisala....ovo nema veze sa temom.