PDA

Pogledaj Punu Verziju : Gordost



Sagacity
06-12-2011, 08:48
Šta je gordost? Za koga kažemo da je gord?
Da li su to osobe koje sebe doživljavaju ''višom vrstom''? Da li gordost uglavnom povezujemo sa nadmenošću, hvalisavošću, gledanja sa ''visine''....?
Po čemu prepoznajemo takve osobe?
Da li se mi ponekad osećamo inferiorno u odnosu na osobu, koja nam ništa nije učinila, ali nam nije pristupačna, pa smatramo da je gorda, jer na neki način opravdavamo svoje komplekse niže vrednosti....
Šta mislite?:namcor:

kojica
06-12-2011, 08:53
Možda bi mi tema bila interesantnija na religiji.

Ovako samo mogu da kažem, da mi nije jasno što se ne zovem Gordana. :hm:

Sagacity
06-12-2011, 08:59
Možda bi mi tema bila interesantnija na religiji.

Ovako samo mogu da kažem, da mi nije jasno što se ne zovem Gordana. :hm:
Pa nisam htela da je vezujem za religiju, jer bi se odmah povezivalo isključivo sa grehom...Zato....
Više sam htela da gordost povežem sa nekim stanjem ponašanja i našeg doživljavanja istog...
Ali prebacite u religiju, ako je tako bolje...:dada:

kojica
06-12-2011, 09:05
Pa nisam htela da je vezujem za religiju, jer bi se odmah povezivalo isključivo sa grehom...Zato....
Više sam htela da gordost povežem sa nekim stanjem ponašanja i našeg doživljavanja istog...
Ali prebacite u religiju, ako je tako bolje...:dada:
Ma taman posla... Samo ti uživaj i piši gde hoćeš..

Ja to onako, sama za sebe. Tek da nešto kažem. :lol:

Zapravo, ne poznajem nikoga za koga bih mogla da kažem da je gord..
(sem sebe, naravno.. :lol: ) i to mi baš pravi problem...

Cruz
06-12-2011, 09:08
nekako sam uvek pojam gord povezivala sa ponosnim, mozda gresim, ali meni je to prva asocijacija

mica
06-12-2011, 09:12
Gordost...Ako zanemarimo religijski pojam, ja je vezujem za ponos. POnosan, gord. Ali ponosan u nekom pogrdnom smislu, neko ko suvise sebe smatra velikim da bi mogao da vidi dlaje od nosa. Recimo tako. Plasticno sam objasnila:)

Sagacity
06-12-2011, 09:13
Ma taman posla... Samo ti uživaj i piši gde hoćeš..

Ja to onako, sama za sebe. Tek da nešto kažem. :lol:

Zapravo, ne poznajem nikoga za koga bih mogla da kažem da je gord..
(sem sebe, naravno.. :lol: ) i to mi baš pravi problem...
Pa ne bih ja rekla da si ti gorda...Gorda osoba izaziva svojom nadmenošću,... ide na živce...Smeta okolini....Ti nisi ta...
Moglo bi se i za mene reći da sam gorda...Ali samo na prvi pogled...
Gorde osobe i nisu baš pričljive, njima je čak ispod časti da komuniciraju sa svima, već samo sa nekim koje su one odabrale za sebi ravnima...
Ne uklapaš se u taj profil....:nene:


nekako sam uvek pojam gord povezivala sa ponosnim, mozda gresim, ali meni je to prva asocijacija
Pa ne znam Cruz...:hm:
Možda ''ponosit'' ima veze...To je ono malo ''zaneseno'', a ponos je vrlina, ako je sa merom..Znači, ako se neko ponosi svojom decom, ako se ponosi sa onim što je uradio...ali da je to u onoj meri, koja se ne nameće, pa prelazi u aroganciju...

Cruz
06-12-2011, 09:15
da se razumemo, ponosan u smislu da je svestan svojih vrednosti, ne u negativnom kontekstu kao sto mica kaze

DaDole
06-12-2011, 09:15
Budući da je tema ovdje,ne bih ni ja ulazila u gordost kao prvi smrtni grijeh.
Zanimljivo je da je definišemo i pritom naravno odvojimo od sujete koja je samo službenik gordosti,nekakva vrsta njene pratilje.
Ponosan i gord opet nisu isto...jer ponos može da bude konstruktivan,a gordost nikad..ona je uvijek samodestruktivna i možemo joj prići i sa te strane.
Dobar izbor teme:)

Sagacity
06-12-2011, 09:19
Gordost...Ako zanemarimo religijski pojam, ja je vezujem za ponos. POnosan, gord. Ali ponosan u nekom pogrdnom smislu, neko ko suvise sebe smatra velikim da bi mogao da vidi dlaje od nosa. Recimo tako. Plasticno sam objasnila:)
Izvini mico, nisam videla tvoj post...
Slažem se sa tobom...:dada:
Ja poznajem jednu osobu..To je moj kolega...On je vrlo inteligentan, stručan, ali i veoma isključiv...Sve tuđe potcenjuje...Sebe posmatra kao neprikosnovenog..Niko nije kao on...Ne javlja se ljudima na ulici..To mu je ispod časti....itd...
Mislim, da je to gordost...recimo...:hm:




Hvala Dirka :)

DaDole
06-12-2011, 09:44
KAko opisati nekim jasnijim i određenijim riječima pojam gordosti..gord čovjek je ohol i obijestan,nadmen i uobražen,bahat i samoljubiv.
Ono što zaista plaši je što je ta ista gordost vrlo tijesno povezana sa zavišću..JA sam bolji,ja sam najpametniji,ja sam bolji od svih drugih i meni pripada uvijek sve najbolje ..a tu negdje počinje zlo..

Cruz
06-12-2011, 09:46
to je uobrazenost

Sagacity
06-12-2011, 10:30
KAko opisati nekim jasnijim i određenijim riječima pojam gordosti..gord čovjek je ohol i obijestan,nadmen i uobražen,bahat i samoljubiv.
Ono što zaista plaši je što je ta ista gordost vrlo tijesno povezana sa zavišću..JA sam bolji,ja sam najpametniji,ja sam bolji od svih drugih i meni pripada uvijek sve najbolje ..a tu negdje počinje zlo..
Tako to i ja donekle doživljavam...:dada:


to je uobrazenost
Naravno da ima veze sa uobraženošću :dada:, samo štom je ovo još viši stupanj...Bar ga ja tako doživljavam...

Mene zanima, zašto nam to ponekad smeta..Mislim ta gordost?
Da li nam takve osobe mogu nauditi?
I da li se i mi ponekad osećamo inferiorno u odnosu na takve osobe, pa ih samo tako doživljavamo, jer su možda mentalno daleko od nas....:hm:
Da li se takvim osobama zavidi?

Cruz
06-12-2011, 10:39
malo sam sada guglala i doslo do onog o cemu sam pisala, evo prenecu vam deo teksta

Гордост може значити и надменост, охолост, осионост, поноситост, дрскост, па и достојанство, висост, узвишеност, величина.
Мислим да је најприкладнији синоним поноситост, јер се оваква употреба најчешће среће. Горд није поносан већ поносит и ту лежи разлика. Саможивост ми се никако не уклапа са гордошћу.

izvor:
http://www.vokabular.org (http://www.vokabular.org/)

Sagacity
06-12-2011, 10:45
malo sam sada guglala i doslo do onog o cemu sam pisala, evo prenecu vam deo teksta

Гордост може значити и надменост, охолост, осионост, поноситост, дрскост, па и достојанство, висост, узвишеност, величина.
Мислим да је најприкладнији синоним поноситост, јер се оваква употреба најчешће среће.Горд није поносан већ поносит и ту лежи разлика. Саможивост ми се никако не уклапа са гордошћу.

izvor:
http://www.vokabular.org (http://www.vokabular.org/)
Da i sad ovaj podvučeni deo je, kada ponos polako prelazi u aroganciju....Tako ja to doživljavam...Možda grešim..

Cruz
06-12-2011, 10:49
ponos i ponositost kako su naveli su dva razlicita pojma.

ponositost je vise pozitivna osobina, ne prelazi u aroganciju, dok ponos to dozvoljava. to je moje misljenje, a sada vidim i po definiciji da ispravno razmisljam, ali hajde, daj mi malo vremena, pa cu potraziti jos neka misljenja, da bismo konacno mogli pojam gordosti da definisemo.. i mene intrigira.

Sagacity
06-12-2011, 10:52
ponos i ponositost kako su naveli su dva razlicita pojma.

ponositost je vise pozitivna osobina, ne prelazi u aroganciju, dok ponos to dozvoljava. to je moje misljenje, a sada vidim i po definiciji da ispravno razmisljam, ali hajde, daj mi malo vremena, pa cu potraziti jos neka misljenja, da bismo konacno mogli pojam gordosti da definisemo.. i mene intrigira.
Ma nisam ti ni ja psiholog....:) Samo ''mudrujem i razmišljam''...
Ne, ponos je pozitivno, a ponosit je negativan ponos...Pogledaj..Mislim da nisi dobro razumela...
A možda i ja više brkam...:huh:

Cruz
06-12-2011, 10:53
hahaha konsultovacu se

причалица
06-12-2011, 17:48
nekako sam uvek pojam gord povezivala sa ponosnim, mozda gresim, ali meni je to prva asocijacija

ponos može da bude vrlina, a gordost je katastrofa :qq:

ljubičica
06-12-2011, 19:14
kompleksi su tek nedovoljna zrelost.
bilo da su vise, ili nize vrednosti.
covek potpuno siguran u sebe, i svoju vrednost kao ljudskog bica, nema potrebu da se stiti na taj nacin.
i kad tako proihvatis gordost, kao slabost, zapravo, onda mozes i da je oprostis, i da se potrudis da vidis sta je iza toga.
ako te bas zanima.

Sagacity
06-12-2011, 21:11
kompleksi su tek nedovoljna zrelost.
bilo da su vise, ili nize vrednosti.
covek potpuno siguran u sebe, i svoju vrednost kao ljudskog bica, nema potrebu da se stiti na taj nacin.
i kad tako proihvatis gordost, kao slabost, zapravo, onda mozes i da je oprostis, i da se potrudis da vidis sta je iza toga.
ako te bas zanima.
Potpuno se slažem sa tobom...:dada:
Ja sam gore i postavila pitanje, ako nam gordi ljudi nisu ništa nažao učinili, zašto oni mogu nekome smetati.....
Ako sam ja izgrađena osoba, sigurna u sebe, ne mogu me dotaći ni tuđi kompleksi više vrednosti, niti kompleksi niže vrednosti...
Ne može me niko potceniti, ako sam svesna svojih vrednosti...Čim se osećam potcenjeno, znači da sam nesigurna u sebe i mentalno nezrela osoba...