PDA

Pogledaj Punu Verziju : Psihološko delovanje boja



Ometač
13-12-2011, 09:42
Napisao Aleksandra Stepanović

Osnova psihološkog delovanja boja na čoveka leži u interakciji ili integraciji vizuelnih opažaja boja sa drugim specifično različitim opažajima. Svaka boja izaziva posebno raspoloženje. Svetlost je izvor života i zato svaka svetla boja podstiče živahnost i vitalnost i izaziva prijatno osećanje. Suprotno tome, tama guši život, i zato nas tamne boje pritiskaju i negativno utiču na naše raspoloženje.

Uporedo s tim postoji razlika između teških i lakih boja: svetle boje nam se čine lakim a tamne teškim, pa nas prve uzdižu a druge pritiskaju. Boju osećamo kao tešku ako u sebi ima nešto crnila ili crvenila. Opažanje težine se tako integriše sa opažanjem boja. U vezi s tim poznati su ekperimenti sa radnicima koji smatraju žute sanduke lakšim od sivih, tamnoplavih i crnih.

Opažanje boja snažno se integriše sa akustičnim opažajima. Dokazano je da se pod uticajem akustičnih draži menja prijemčivost za boju: za tihe boje, posebno za zelenu osetljivost se povećava, a za drečave boje, naročito za crvenu osetljivost se smanjuje. Stoga bi u prostorijama s mnogo buke trebalo davati prednost zelenoj i plavoj boji.

Opažanje boja integriše se i sa osećajima topline. Tako razlikujemo tople i hladne boje koje smo dobili asocijacijom iz prirode, gde je žuto vruće, plamen crven, dok hladna voda i led imaju plavozelenu boju. Tako je utvrđeno da ljudi u zelenoplavom prostoru osećaju temperature za 3 do 4 stepena nižom nego u narandžasto obojenom prostoru, iako je temperatura u oba slučaja objektivno ista.

Poznata je i integracija opažanja boja sa ukusom. Poznat je eksperiment koji je izveo Samuel G. Gibben: pozvao je goste na ručak. Kada su gosti seli uključio je veštačko osvetljenje koje je neobično izmenilo boje jela. Gosti su redom gubili apetit a neki koji su iz pristojnosti ipak jeli, počeli su da povraćaju (Trstenjak, 1987). Ovaj eksperiment pored toga što potvrđuje integraciju opažanja boja s hemijskim dražima, otkriva jednu zakonitost: pri opremanju prostorija, oruđa za rad ili jela treba da sačuvaju svoju prirodnu boju. Što više odstupamo od te prirodne boje, to lošije utiče na čovekovo raspoloženje.

DaDole
10-02-2012, 13:22
Šteta da se ovako dobra tema malo ne pokrene:)
Svako od nas ima neku svoju sklonost,zapažanje i osjećaj prema bojama..i ta različitost je baš vidljiva...koje boje više"osjećate"..ja recimo,intenzivno volim zeleno..
na mene zeleno zaista djeluje psihološki jere se dobro osjećam..čak sam primijetila da u nekim svojim "lošijim"raspoloženjima pribjegavam jačim bojama,da me malo"podignu"..
Ima li izbor boja veze sa karakterom?
Mišljenja sam da ima..

Sarmica
10-02-2012, 15:42
a otkad nisam cula to "jere":)
a ja npr intenzivno ne volim zelenu :lol:
isla neka sa mnom u osnovnu skolu, bila je opsednuta zelenom bojom i bukvalno svaki dan je bila obucena u toj boji, do te mere da je i kosu ofarbala u zeleno:huh:a ja nesto tu vojcicu nikako nisam volela, pa sam valjda zato i zeleno zanevolela :(..bas mi stvara neki osecaj nelagode
volim crnu i belu boju jer me nekako asociraju na cistocu:huh:

Steppenwolf
10-02-2012, 15:48
Ja intenzivno volim zelenu boju jer na mene deluje opustajuce a narandzastu volim da vidim u svom okruzenju jer me energizuje.

mrav
10-02-2012, 16:57
ma ja volim vesele boje crnu, sivu, plava moze da prodje, belu ne volim jerbo se vide fleke od ajvara, a one dugine ne preferiram.

Nežnicah
10-02-2012, 17:15
Ja volim sve boje, samo sto eto najvolem plavu nekako... u svim nijansama.

naki
10-02-2012, 17:26
izuzetno volim smaragdno zelenu boju... pobudjuje misterioznost...

Bandit
10-02-2012, 17:32
indigo..

Cruz
10-02-2012, 17:42
secam se da sam negde procitala, a cini mi se da je vezano za uredjenje enterijera, savete koju sobu kojom bojom kreciti, pa su rekli na pr. da dnevnu nikako ne kreciti u plavo, jer izaziva depresiju, ni u crveno, zato sto je agresivna, a preporucili su sve od boje meda do tamno braon, misleci na boju cokolade...

naki
10-02-2012, 17:43
bila sam u tamno braon dnevnoj sobi...iskreno, nije mi delovalo nimalo opustajuce :huh:
cak, naprotiv :sad:

Cruz
10-02-2012, 17:49
ja nisam, pa ne znam... meni prijaju topli tonovi

Bandit
10-02-2012, 17:57
najbitnije kod boja su nijanse i kontrasti..svaka boja može da bude lepa i odvratna samo je bitan kontekst..i dominantnost..
jel jasno..to sad..

Cruz
11-02-2012, 13:26
evo jednog interesantnog teksta...


PSIHOLOSKE SUGESTIJE U VEZI SA UTICAJEM BOJA

Psiholozi tvrde da boje imaju veliki uticaj, ne samo na ponasanje odredjene osobe, vec i na reakciju okoline na nju, odnosno na boju koju ona nosi. Dakle, uticaj odredjenih boja mozemo da "upotrebimo" za ostvarenje svojih ciljeva. Dobro je poznavati potencijalne mogucnosti -- kako odredjenom bojom uticemo na okolinu.
Obratite paznju na boje koje birate u svojoj garederobi, jer svaka nijansa ima dejstvo i ukazuje na odredjeno emocionalno stanje ili na poruku. Vazne psiholoske sugestije i poruke:


Bela odeca odaje utisak neznosti, psiholoske i emocionalne zavisnosti ili mekoce.
Ne treba previse koristiti i cesto eksponirati zelenu boju pri izboru odece jer u duzem vremenskom periodu posmatranje figure u zelenom izaziva osecaj dosade kod okoline, cak deluje i monotono ili uspavljujuce.
Crvena boja, narocito purpurni tonovi, mogu da isprovociraju na seksualnu agresiju, zato ne treba izaivati i provocirati kolege ili neutralne osobe koje imaju sekundarnu ulogu, osim ako imate nameru da ih direktno zavedete.
Psiholozi posebno isticu da narandzasta boja jaca volju i izaziva euforicno raspolozenje; ako Vam nedostaje mastovitost ili inspiracija i kada ste lose raspolozeni, obavezno obucite nesto narandzasto i ne zaboravite da se sto cesce pogledate u ogledalu.
Hladne tonove obicno biraju povucene osobe. Oni ne pokazuju svoja osecanja i vrlo su zatvoreni, rezervisani i cutljivi.
Tople, jarke tonove, preferiraju ekstravertne osobe. Oni su vrlo druzeljubivi, emocionalno otvoreni, srdacni, temperamentni i zabavni.
Mediteranski narodi, koji zive u vrelim suncanim predelima, skloni su jarkim bojama, dok severnjaci, uzdrzani i smirenog ponasanja, preferiraju prigusene i mirnije tonove.
Simbolicno znacenje boje uvek treba traziti u korenu i tradiciji svake kulture i kod odredjenog naroda. Tako je u nekim kulturama i kod jednog naroda, bela boja olicenje radosti i cistote, a kod drugih simbol za zalost i tugu.

DaDole
13-02-2012, 08:44
Jednom prilikom sam pročitala(svašta analiziraju dokone i one manje dokone grupe,a statistički uzorci su obično pod upitom)kako je ljubičasta boja,ona najjača,boja ljubičice zapravo boja koju biraju suicidalne osobe..:eek:

Cruz
19-03-2012, 07:25
BOJE VAS OTKRIVAJU
(PSIHOANALIZA U SPAVACOJ SOBI)

Psihoanaliticari porucuju: udjite u spavacu sobu neke zene i saznacete sve o njoj. Rezultati istrazivanja su pokazali da postoji veza zenine licnosti i boje zidova, posteljine, kao i donjeg vesa koji najcesce koristi.

Boje zidova u spavacoj sobi mogu da deluju smirujuce, ali suvise hladne ili mrtve boje mogu da ugroze seksualni zivot i odnos sa partnerom.

Povucene osobe najcesce biraju nezne nijanse za spavacu sobu.

Ekstravagantnima vise odgovaraju ljubicaste boje i crvene nijanse.

Vrsta materijala koju koristite takodje govori o Vama. Senzualne, odvazne i pomalo buntovne zene gotovo redovno koriste saten ili neki drugi svilenkasti materijal. Cipkasto obrubljena posteljina znak je jake odanosti porodici.

Bela boja posteljine odaje prakticnu i urednu osobu koja ne voli promene.

Tamnije boje radije koriste ozbiljnije, konvencionalne ili osobe strogih kriterijuma.

Sarenu posteljinu nalazimo kod osetljivih, senzualnih i romanticnih zena.

Posteljina sa geometrijskim figurama otkriva da je rec o osobi sklonoj dominaciji.

Ruzicasto je najzenstvenija boja -- znaci da zena trazi ljubav, obozavanje i paznju.

Smedja boja posteljine otkriva osobu koja suvise ozbiljno shvata zivot, privrzena je porodici i ima potrebu za smirenim, uravnotezenim zivotom.

Bez boja odaje neodlucnost, nesredjen zivot; nju rado koriste usamljene zene.

Zelena boja odaje sramezljive zene koje zele da istaknu svoju licnost i da privuku nekog "posebnog" (zamisljeni lik) muskaraca.

Ljubicasta boja odaje jake strasti, a zene koje koriste ovu boju imaju buran ili kvalitetan seksualni zivot i sklone su mastanju.

Zuta boja je indikator potisnutih emocija, strahova, konflikata, odaje emocionalnu nesigurnost i ukazuje na neresene probleme.