PDA

Pogledaj Punu Verziju : Da li ravnopravnost polova podrazumeva ravnopravnost u svemu?



Sagacity
17-01-2012, 22:13
Da li ravnopravnost polova, podrazumeva ravnopravnost u svemu?
Donet je Zakon o ravnopravnosti polova, pri čemu prema tački 2. Zakona...''Ravnopravnost polova podrazumeva ravnopravno učešće žena i muškaracau svim oblastima javnog i privatnog sektora, u skladu sa opšteprihvaćenim pravilima međunarodnog prava, potvrđenim međunarodnim ugovorima, Ustavom RepublikeSrbije (u daljem tekstu: Ustav) i zakonima, i svi su dužni da je poštuju.''...

Da li to znači, da su žene u svemu sustigle muškarce, ili je to ipak samo na papiru?
Koliko je dobra donelo napredovanje žena u svim aspektima života..?
Da li je sada uloga žene u društvu veća nego što je to bilo nekada, i da li je uloga muškarca u društvu zbog toga sada manja..?
Da li su obaveze žena sada veće ili manje?
I da li su obaveze muškaraca manje, obzirom da su žene sada napredovale u svemu i time im na neki način olakšale?
Da li je ta ravnopravnost ipak samo produbila ''jaz'' između muškaraca i žena, gde se ipak vidi da tu nikada ne može biti ravnopravnost u potpunosti?

Šta mislite? :hm:

причалица
17-01-2012, 22:19
nije uloga žene veća, nego je promenjena. zakon je ok, što se mene tiče....
ali, obaveze žene jesu veće, jer uglavnom, na žalost, na ženi i dalje stoje poslovi u kući...iako niko taj kućni posao ne smatra za posao - to je stvarno posao...
ne mislim da je jaz produbljen, što bi bio? samo može u nekim slučajevima da bude veće nezadovoljstvo jednih ili drugih zbog obaveza koje imaju, ništa više.

kojica
17-01-2012, 22:20
Ravnopravnost je pogrešno shvačena kao jednakost, pa se ide na to da se
ne zna koje je bata a koje seka.. :sad:

причалица
17-01-2012, 22:22
ne zna koje je bata a koje seka.. :sad:
pa jeste...kad sam kupila 'batine' cipele, mane je rekao da sam kupila muške cipele :srbpla:

kojica
17-01-2012, 22:40
Kako je Buda, pre 2500 godina video harmoničan odnos između muža i žene.
Deo iz Sigalovada sutte:

"30. Na pet načina, domaćinski sine, muž treba da se stara o svojoj ženi kao o zapadu: tako što je poštuje, tako što je ne omalovažava, tako što joj je veran, tako što joj prepušta vođenje domaćinstva i tako što joj kupuje nakit. I pet je načina na koji će žena o kojoj se muž tako stara kao o zapadu, njemu to uzvratiti: dobro raspoređuje poslove u kući, blaga je prema posluzi, verna je, čuva ono što je stečeno i vešta je i marljiva u svemu što treba da obavi. Na ovaj je način zaštićen zapad, ovako se uspostavlja mir i razgoni strah."

Naravno da postoje izuzeci i da ima žena koje mogu da nadmaše muškarce u nekim oblastima,
koje su kao tipično muške, i obratno, ali ako već generalizujemo, moramo reći da razlika postoji
i tu razliku ne treba ignorisati, već prihvatiti.

Sagacity
17-01-2012, 22:57
Kako je Buda, pre 2500 godina video harmoničan odnos između muža i žene.
Deo iz Sigalovada sutte:

"30. Na pet načina, domaćinski sine, muž treba da se stara o svojoj ženi kao o zapadu: tako što je poštuje, tako što je ne omalovažava, tako što joj je veran, tako što joj prepušta vođenje domaćinstva i tako što joj kupuje nakit. I pet je načina na koji će žena o kojoj se muž tako stara kao o zapadu, njemu to uzvratiti: dobro raspoređuje poslove u kući, blaga je prema posluzi, verna je, čuva ono što je stečeno i vešta je i marljiva u svemu što treba da obavi. Na ovaj je način zaštićen zapad, ovako se uspostavlja mir i razgoni strah."
Lepo zamišljeno...:dada: ali teško dostižno...

Nekada je žena zaista bila samo domaćica u kući...Vodila kućne poslove, bila sa decom, dok je suprug radio i zarađivao za celu porodicu..Nije se ni tada bogzna nešto živelo, ali je bilo sasvim moguće....Onda se desila industrijalizacija, i umesto da nas rastereti posla, ona je ''naterala'' sve na još veći rad, a sama ''gramziva'' želja za što većim kapitalom i zaradom učinila je da dođe do čitavog preokreta u društvu...

Tu se žena totalno prilagodila uslovima života, i uz rame stala sa muškarcem i počela da radi i van kuće...Ona je samo dobila još jedan dodatni posao, ali ulogu majke i domaćice je i dalje zadržala..Problem je najveći u tome, što mnogi muškarci nisu išli u korak sa vremenom, već i dalje tradicionalno smatraju da je žena ta koja uvek mora sve da spremi, skuva, vodi računa o deci, ali i da ide na posao i da zarađuje...Najinteresantnije su gradske porodice, gde oba supružnika rade i dolaze u isto vreme sa posla...On uzima novine, informiše se čovek, dok ona mora da spremi nešto na brzinu da jedu...Banalan ali uobičajen primer..:aha:

S'druge strane, žena je ipak doživela veće poštovanje...Neke ''zatucanosti'' prošlog vremena, prilično su iskorenjene...Žena je postala mentalno jača, svoja...uvaženija...

Ali ja uvek kažem, ne bi se žene toliko izborile, da nije bilo ''mekih muškaraca'', koji su im popustili...:g:

Bandit
17-01-2012, 23:12
Ako neko ne vidi razliku između muškarca i žene..onda treba da promeni dioptriju....

kojica
17-01-2012, 23:25
videli je ili ne, sad je kasno.. :sad:
Četvoročlana porodica ne može da živi normalno ni od dve prosečne plate,
a o jednoj nema ni govora.

DaDole
18-01-2012, 08:52
tražile smo je l' jesmo..jesmo:dada: i dobile je l' jesmo..jesmo:dada: i jesmo li sad sretnije i kompletnije:nene:
ih,ta klara i njena borba:qq:

причалица
18-01-2012, 21:12
kod nas poslu se ''muški'' radi. nema razlike između žena i muških uopšte...jedino, kad hoću nešto šrafcigeom da radim, jedna pažljivi kolega kaže 'nemoj, nije to za nežne ženske ruke'' :)

Sagacity
18-01-2012, 21:32
Kod nas na poslu postoje radna mesta na kojima ne mogu raditi žene koje su u drugom stanju...Eto nekih stavki koje ukazuju na to, da ni na poslu ne može biti ravnopravnost, zbog prirode polova...:aha:
S'druge strane postoje radna mesta visokog rizika za žene...Tu se žene ne zapošljavaju iako u pravilnuku tako ne piše, ali se prećutno zna da to nisu radna mesta za žene....Eto..:aha:

Što se tiče kancelarijskih poslova...tu postoji ravnopravnost u poslu...Rade svi podjednako...

Moonster
18-01-2012, 21:39
tražile smo je l' jesmo..jesmo:dada: i dobile je l' jesmo..jesmo:dada: i jesmo li sad sretnije i kompletnije:nene:
ih,ta klara i njena borba:qq:

Tražile ste, dobile ste, kraj priče :dada:
Nazad više nema :nene:

причалица
18-01-2012, 21:41
Tražile ste, dobile ste, kraj priče :dada:
Nazad više nema :nene:

pa i neću nazad :drnd:

Vidana
31-03-2012, 06:00
Ravnopravnost je pogrešno shvačena kao jednakost, pa se ide na to da se
ne zna koje je bata a koje seka.. :sad:

e to
najžešće mi je ovo najnovije da se ide na ukidanje reči "majka" i "otac", nego da se koristi izraz "roditelj"
meni je to bzvz
ja bin volela das moje dete zna koji "roditelj" ga je rodila i dojila, a koji se brinuo za sve ostalo za to vreme

msm muškarci i žene trebada budu ravnopravni u poštovanju i ljubavi
postoje poslovi koje žena jednostavno ne mogu odn, ne moraju da rade (što da unosim ugalj ako ima neko jači pored mene) al to ne znači da žena treba manje da se poštuje jer je skuvala ručak dok je muž uneo 5 tona uglja:huh:

Vidana
31-03-2012, 06:02
e problem nastaje kad žena i kuva i unosi ugalj i ide na poso i u nabavku, sve
a muž ode na poso, (u boljem slučaju) vrati se i digne noge na sto uz flašu piva jer je "muško" i popodne provede uz tv

Sagacity
20-05-2012, 11:40
Meni je zanimljiva i činjenica, da sada otac može zameniti majku i umesto nje biti na bolovanju i čuvati malo dete, dok ona radi...E sada i to bi bila neka ravnopravnost, mada iskreno u mojoj nekoj viziji muško-ženskog odnosa to je pomalo iščašeno...Ali znam da ima muškaraca koji su se toga lako latili...

Da li je ta ravnopravnost polova na neki način dovela u situaciju žene da budu mentalno i fizički jače nego što jesu i muškarce da budu slabiji od onog što se od njih očekivalo i što je u skladu sa njihovom prirodom ? :hm:

kojica
20-06-2012, 06:56
Da bre.. to sa roditeljem 1 i 2 je blesavo skroz... :haha:

Sagacity
20-06-2012, 07:08
Mislim, da su novi uslovi života ojačali žene i oslabili muškarce...mentalno.Obzirom da žena sada ima više uloga, sama borba za život ju je i ojačala, jer od obične nežne žene i brižne majke, novi način života je od nje napravio ''muškaraču''...Glupo zvuči, ali je tako.
S'druge strane, žene sa dobijanjem nove uloge koja se zasniva na brizi i za materijalni porodični status i egzistenciju, oslabila je muški svet, koji se na neki način oslanja na takve žene...Ima i toga...

kojica
20-06-2012, 07:10
Ma da.. svi smo slilni.. al se zato proizvodnja ksanaksa u galenici povećava iz godine
u godinu...
Svi otkačili... :haha: dezorijentisani načisto...

Sagacity
20-06-2012, 07:15
Svi otkačili... :haha: dezorijentisani načisto...
Baš tako...:dada:
Kažu da su žene tražile ravnopravnost..Jesu..Ali ne verujem da su baš ovako razmišljale o ravnopravnosti...Ti zahtevi su se više odnosili na pravo glasa....koje ona nije imala u ijednoj oblasti života...A dobila je više posla i postala ''Baš Čelik''...:lol:

kojica
20-06-2012, 07:21
Pa dobro, nije samo pravo glasa to za šta su se borile.

Al kad smo već kod prava glasa. Državno uređenje je jedno, a porodično sasvim drugo.
Tako da ni jedan zakon na ovom svetu neće regulisati to, ko će koga nadglasati u okviru
porodice.

причалица
20-06-2012, 07:30
neće regulisati zakon, ali običaji hoće - običaji su u srbiji jači od svakog zakona.

Sagacity
20-06-2012, 07:32
Ovde se slažem sa Pričom..Utemeljeni tradicionalni stavovi se teško ruše..Ponekad su nepisana pravila jača...

причалица
20-06-2012, 07:41
ma šta ponekad...uvek su jača u uglavnom su na štetu žene.
missim, to je moje iskustvo.....sećam se kad sam bila mala, pa sam se igrala ISPRED dvorišta u selu kod babe i dede, jer je tamo bilo nekakvog peska i kako me je deda ljutito odvukao nazad u dvorište i rekao ''dok si ovde neću da te vidim van kapije'' :huh:
posle, kad sam vratila film, videla sam da baba bre skoro nikad ne izlazi iz dvorišta, osim kad je išla u baštu koja je 80 metara iza kuće...a deda se lanzao samo tako.
ma idi begaj.

Sagacity
20-06-2012, 08:29
Ima more tekstova o tome kako muškarci zarađuju više od žena, evo ja sam izabrala ovaj najtaziji i kraći tekst...a nastavlja se na ovu priču iznad...

Petrušić: Žene manje zarađuju od muškaraca i teže dolaze do posla



Žene su u Srbiji još uvek izložene nasilju, manje zarađuju od
muškaraca, više ih je među nezaposlenima, dvostruko su opterećene kućnim radom
koji se nedovoljno vrednuje, nema ih tamo gde su novac i moć, tamo gde se donose
odluke, još uvek su rasprostranjeni stereotipi i predrasude prema ženama,
patrijarhalni stavovi o ulozi žene u porodici i društvu - kaže za „Blic“ Nevena
Petrušić, poverenica za zaštitu ravnopravnosti.

Kome je period tranzicije naneo
više štete, ženama ili muškarcima?


- U Srbiji je tokom tranzicije došlo do povećanja nejednakosti žena i
muškaraca i žene su više nego muškarci pogođene negativnim efektima naglih
promena na tržištu rada. Povećao se broj nezaposlenih žena, kojih je mnogo više
među onima koji su proglašeni tehnološkim viškom, povećao se broj žena u sivoj
ekonomiji, žene su mnogo manje nego muškarci učestvovale u privatizaciji, manje
ih je među preduzetnicima, nema ih na visokim i dobro plaćenim pozicijama, manje
zarađuju od muškaraca... Kad je reč o zaradama, indikativni su podaci
Republičkog zavoda za statistiku, koji pokazuju da su 2010. godine
visokoobrazovane zaposlene žene primile za 16.368 dinara manje od
visokoobrazovanih muškaraca.

Ženama se kod zapošljavanja u privatnim firmama postavljaju pitanja o
planiranju porodice, što je u suprotnosti sa Zakonom o radu. Kako promeniti
sliku?

- Ove pojave su rasprostranjene. Već postupamo u jednom takvom predmetu i
došli smo do saznanja da jedna banka zaposlene žene posle povratka sa
porodiljskog odsustva skoro redovno raspoređuje na niža radna mesta. U toku je
sudski postupak koji smo pokrenuli protiv te banke. Česti su i slučajevi da
poslodavac ženama ne uplaćuje zdravstveno, penzijsko-invalidsko osiguranje.
Mnogi poslodavci ženama unapred otvoreno kažu da nemaju prava da koriste
bolovanje. Neki poslodavci prete otkazom ukoliko žena izostaje zbog bolesti, dok
oni tolerantniji dopuštaju kratko odsustvovanje zbog bolesti, ali te dane ne
plaćaju. Da bi se ove pojave iskorenile, potrebno je da nadležne institucije
efikasno rade, da svi zajedno utičemo na promenu svesti i prevazilaženje
stereotipa, ohrabriti žene da traže zaštitu.

Donet je Zakon o ravnopravnosti polova, ali žena još ima veoma malo
na visokim državnim funkcijama. Zbog čega?

- Žena je nedopustivo malo u organima vlasti na svim nivoima. To pokazuje
broj žena u Vladi, Skupštini, na čelu raznih agencija, među predsednicima
opština... Ovakvo stanje je odličan pokazatelj stepena emancipacije društva i
njegove demokratičnosti jer se on ceni upravo prema tome kakav je položaj žena u
društvu. Ako želimo da se kao društvo razvijamo i napredujemo, rodna
ravnopravnosti mora biti primarni princip delovanja svih progresivnih snaga u
zemlji.
Izvor: Blic

Man
20-06-2012, 08:32
yebala vas rodna ravnopravnost :pada:
ma sva prava ćemo dati ženama, pederima i ciganima :dada:
Treba biti na nivou amebe pa ne shvatiti da se ne traže ista prava nego veća...

Nama treba samo jedno jedino, da nas pustite na miru:rile:

kojica
20-06-2012, 08:35
jao šta si nam kazooo.. :place:

Sagacity
20-06-2012, 08:36
ma sva prava ćemo dati ženama, pederima i ciganima :dada:
Baš super što si nas stavio u isti koš sa pederima....itd...:aha: Zbog takvih kao što si ti, ima da se borimo još više..pa da vidiš kako ''Musa dere jarca''...:lol: :lol: :lol:

Man
20-06-2012, 08:39
Zato ja i idem u planinu da čuvam ovce :dada: a vi se borite same :b:

Možda se jednom i setite šta vam nedostaje.

причалица
20-06-2012, 09:07
ma sva prava ćemo dati ženama, pederima i ciganima :dada:


aaahahahaha :) kaže moj drug iz odeljenje da će da se na sledećem popisu izjašanjava k'o ciganin, peder i samohrani otac :raz_114:

Sultanija Hurem
20-06-2012, 09:08
Negde sam procitala da ne postoji drzava u kojoj su zene i muskarci 100 posto ravnorpavni.
Nijedan zakon to nece moci da promeni.
Jednostavno,muskarci su takvci,misle da su jaci pol i da dominiraju.
Ali,znate onu poslovicu:
''Muz je glava a zena vrat''

Sagacity
20-06-2012, 09:13
''Muz je glava a zena vrat''
A iza svakog uspešnog muškarca, se krije uspešna žena...i to isto kažu.....:lol:

причалица
20-06-2012, 09:16
pa muškarci jesu jači pol, bar meni jesu...ali to ne moraju da iskazuju na nežnijem polu...mislim, neka budu jači, a onda žene neka budu zaštićenije.
na primer, žena koja ide na posao i gaji bar dvoje decce, treba da ima 10 godina kraći radni staž, pa posle lepo da prima punu penziju.
dakle, za odgajanje svakog deteta - 5 godina kraći odlazak na posao.
malo li je ako majka odgaji društvu 2 normalne osobe koje će da buddu korisne? nije malo.
a to je tako nekako ''posao koji se podrazumeva''.

kojica
20-06-2012, 09:18
neće regulisati zakon, ali običaji hoće - običaji su u srbiji jači od svakog zakona.

Pa jeste. Ta nepisana pravila su uvek jača.
Tako da je mene baš briga dal ću jednom u četiri godine imati pravo da biram
između manjeg il većeg lopova, ako me u kući niko ne šljivi. A za to moram da
se izborim sama.

причалица
20-06-2012, 09:29
to da, borba u kući je nešto što ti sleduje pa ti sleduje...verovatno i muškarci tako razmišljaju.

kojica
20-06-2012, 09:44
Mislim da smo svi obespravljeni. Muškima je oduzeto pravo da budu hranitelji porodice,
jer sa jednom platom mogu taman da nahrane ženu i dvoje dece i ništa više.
Od koje plate čovek može da kupi stan ili napravi kuću i ako može, hoće li uspeti to
u ovom životu ili u narednih deset treba da štedi?

Majka, ako hoće da se posveti deci i da ih vodi u muzčke škole, na treninge ili bilo kakve
dodatne aktivnosti, ne može istovremeno i da radi. Ako pak ne radi, nema se para za to.
I onda ću da sedim kući i da im se posvetim tako što ću da ih gledam.. :b: i da ih učim
ono što ja znam, a to je ili prevaziđeno ili nije dovoljno...

Sagacity
20-06-2012, 21:19
Mislim da smo svi obespravljeni. Muškima je oduzeto pravo da budu hranitelji porodice,
jer sa jednom platom mogu taman da nahrane ženu i dvoje dece i ništa više.

Sa jednom platom većina muškaraca ne može ni da prehrani porodicu....Ovde mnogi nadniče posle radnog vremena...Tuga jedna...


Žene i dalje više rade u kući

Iako je vreme ravnopravnosti polova, žene i dalje više rade u kući. Ovo
su neki statistički podaci.

Muškarci
* Ispred televizora, u kafani i s društvom provedu dnevno tri sata.
* Kućnim poslovima, u koje spada i popravka automobila, dnevno posvete sat vremena. Posao
muškarca u kući u našem društvu se izuzetno ceni, pa tatu svi hvale čim nešto uradi.
* Na obroke i higijenu dnevno potroše dva sata.


Žene
* Na rekreaciji, kod frizera, komšinice i ispred televizora žene dnevno provedu oko dva sata.
* Na peglanje, pranje, kuvanje i čišćenje kuće potroše dnevno četiri sata. Ovaj nevidljiv ženski posao koštao bi
porodicu najmanje 200 evra ako bi se angažovala žena koja bi to radila umesto
domaćice u kući.
* Na obroke i u kupatilu dnevno potroše dva sata.

Izvor.Zena.blic.rs

:kapa:

Moonster
21-06-2012, 10:53
A iza svakog uspešnog muškarca, se krije uspešna žena...i to isto kažu.....:lol:
A iza svake uspešne žene stoji niz muškaraca isto se i tako kaže :kapa:

Moonster
21-06-2012, 10:57
Sa jednom platom većina muškaraca ne može ni da prehrani porodicu....Ovde mnogi nadniče posle radnog vremena...Tuga jedna...


Žene i dalje više rade u kući

Iako je vreme ravnopravnosti polova, žene i dalje više rade u kući. Ovo
su neki statistički podaci.

Muškarci
* Ispred televizora, u kafani i s društvom provedu dnevno tri sata.
* Kućnim poslovima, u koje spada i popravka automobila, dnevno posvete sat vremena. Posao
muškarca u kući u našem društvu se izuzetno ceni, pa tatu svi hvale čim nešto uradi.
* Na obroke i higijenu dnevno potroše dva sata.


Žene
* Na rekreaciji, kod frizera, komšinice i ispred televizora žene dnevno provedu oko dva sata.
* Na peglanje, pranje, kuvanje i čišćenje kuće potroše dnevno četiri sata. Ovaj nevidljiv ženski posao koštao bi
porodicu najmanje 200 evra ako bi se angažovala žena koja bi to radila umesto
domaćice u kući.
* Na obroke i u kupatilu dnevno potroše dva sata.

Izvor.Zena.blic.rs

:kapa:
Tačno tako kako su i napisali.
Samo jedno logično pitanje je, ako će za sve navedeno muškarci plaćati neku vrstu posluge ili ispomoći u kući, koja je onda funkcija žene ?
Jer kada se plati kuvanje, peglanje, pranje, čišćenje, šta ostaje ? Osim sexa, a onda ako sve svodimo na čist posao, može i to da se plati, pa da bude "čist račun, duga ljubav" i da se ukine predstava sa brakovima i glupostima, jer to više onda nema nikakav smisao. Meni sve izgleda da stvari idu baš lepo u tom pravcu.
:kapa:

Picola
23-06-2012, 02:32
Naravno da je produbila jaz izmedju polova, ne treba insistirati na ravnopravnosti, ona se (valjda) podrazumeva.

Ako sam muz (momak) ne cuva zenu od teskih poslova i/ili diskriminacije, nikakva zakonska ravnopravsnost nece pomoci.

kojica
25-06-2012, 17:57
Sa jednom platom većina muškaraca ne može ni da prehrani porodicu....Ovde mnogi nadniče posle radnog vremena...Tuga jedna...

:kapa:

Pa dobro. Nažalost jeste tako, al nisam namerno pominjala tu grupu jer za njih
uvek neko može da kaže ''pa ko im kriv kad nisu hteli da uče škole''. Ali eto,
ni neko ko je izučio škole ne može da izdržava porodicu.

Zapravo, mislim da je borba za ravnopravnost među polovima prevaziđena. Kako
smo i jedni i drugi obespravljeni, vreme je da se udružimo i izborimo za svoja
ljucka prava, a posle ćemo lako da se delimo.

Lilu
18-07-2012, 12:48
Pa dobro. Nažalost jeste tako, al nisam namerno pominjala tu grupu jer za njih
uvek neko može da kaže ''pa ko im kriv kad nisu hteli da uče škole''. Ali eto,
ni neko ko je izučio škole ne može da izdržava porodicu.

Zapravo, mislim da je borba za ravnopravnost među polovima prevaziđena. Kako
smo i jedni i drugi obespravljeni, vreme je da se udružimo i izborimo za svoja
ljucka prava, a posle ćemo lako da se delimo.

kojice, svaka ti se pozlatila... ebo ravnopravnost medju polovima, kad nismo ravnopravni u drustvu, da ne kazem drustvancetu, jer ovo kod nas nije drustvo... vreme je da se izborimo za trunku covecnosti, jer smo i mi kao i oni ubogi homosapiensi...

i to "mi i oni" muka mi je vise od podele bilo kakve na mi i oni... svi smo mi MI stomugromova!

Sagacity
28-12-2012, 21:53
Prava žena u Srbiji u silaznoj putanji




Debata o poziciji žena u srpskom društvu, ženskoj moći, uspehu i mogućnosti napredovanja okupila je večeras veliki broj feministkinja, novinarki i profesorki u Centru za kulturnu dekontaminaciju. Veselin Simonović, urednik "Blica" bio je jedini muškarac pozvan da učestvuje u debati.
http://www.blic.rs/data/images/2012-12-26/299714_srbijanka-turajlic01rasfoto-dusan-milenkovic_f.jpg?ver=1356557179 Profesorka Srbijanka Turajlić

Simonović je istakao da potiče iz sredine gde se ljudi još dele na čoveka i ženu, ali da je srećan što živi u sredini gde ova podela ne preovlađuje.


- "Blicova" akcija Ženska vlada još traje i naš cilj je da se usprotivimo društvenoj strukturi u kojoj na ključnim pozicijama preovladavaju muškarci. U istom duhu pokrenuli smo i akciju Najmoćnijih žena u Srbiji, u okviru koje smo birali žene koje su uspešne po više kriterijuma, a ne samo novcu ili političkoj moći - rekao je Simonović.

Debata se, međutim, na kraju večeri pretvorila u oštru raspravu. Profesorka Srbijanka Turajlić istakla je da se i u Srbiji i u svetu ljudi mogu deliti samo po karakteru, a ne i polu, a u tome ju je podržala i novinarka Olja Bećković.



S druge strane, profesorka FPN-a Daša Duhaček odgovorila je da su ženska prava danas u regresiji i da se to između ostalog može videti i po centrima moći koji i dalje pripradaju muškarcima.

Izvor:blic.rs

причалица
29-12-2012, 12:32
pa ne znam....missim da srbijanka i nema baš kredita da se žali na ugroženost :lol:...
mislim da žena nije ugrožena u pravima ,ali po obavezama da jeste ugrožena.....jer, ako odlično radi svoj posao, sigurno će joj spočitavati da je bezvezna domaćica ili površna majka ili....naći će već nešto.
a ako je mušakarac odličan u svom poslu, onda će to biti to - sposoban čovek kome treba odati svaku počast.
dakle, prava su nam jednaka, ali obaveze - nisu. u tom smislu treba žene da se bore, svaka ponaosob, jer tražiti prizanje od muških za sve obaveze koje se izvršavaju je - potpuno besmisleno. njih to ne interesuje :lol:
njih ne zanima koliko žena radi, nego da li je sve završeno...pa makar s kozom na oranje...

Nežnicah
29-12-2012, 13:51
baš kao što pričalica kaže...sve se slažem :aha: ravnopravnost je tu, na papiru, niko je ne spori, ali u praksi je i dalje situacija prilično balkanska... i dalje se dešava da je isključivo žena ta koja po difoltu brine pored karijere i o odlasku u nabavku, i čistoj kući, čistom vešu, sitoj porodici, plaćenim računima... :m:

причалица
29-12-2012, 14:02
da to sa računima je smešno :lol:

- je l si mi platila račun za telefon?
- nisam.
- što?
- pa je l tvoj račun ili moj :blenta:
- pa moja al ti plaćaš...
- e pa nećemo tako...:lol:

missim, što bi žena morala da vodi evidenciju i o tome? a gde su spiskovi za kupovine, pa za servise, pa za opravke...i posle kažu da su žene uglavnom smaračice :dosada:
volela bih da me neko malo odmeni u smaranju....:kk:

Sagacity
05-02-2013, 21:44
Šokantno: Grupno silovanje na trgu u KairuEgipatski aktivisti objavili su šokantan video snimak, na kome se vidi kako jedna grupa muškaraca siluje ženu na trgu Tahrir u Kairu
http://www.pressonline.rs/sw4i/thumbnail/silovanje.jpg?thumbId=911495&fileSize=23999&lastModified=1359973232000&contentType=image/jpeg
Prošle sedmice bilo je više napada na žene demonstrante, od kojih su najmanje 20 bile žrtve seksualnog zlostavljanja.
Na snimku, snimljenom sa daljine, vidi se razularena masa kako se tuče oko žrtve, iako se ona ne vidi. Snimak prati komentar spikera koji u detalje opisuje šta se dešava.


Snimak je objavila grupa "Operacija borbe protiv seksualnog zlostavljanja", koja je formirana u novemberu 2012. godine s ciljem borbe protiv nasilja nad ženama.


Ova grupa smatra da se seksualno nasilje koristi da bi odvratilo žene da učestvuju u protestima. "Ovo je političko pitanje. Osnovni cilj je uklanjanje žena iz javnosti", rekao je Engi Gozlan iz te grupe.


Patrolirajući ulicama, noseći letke i pružajući fizičku i psihološku pomoć žrtvama, ova grupa jedna je od nekoliko koja pokušava da se izbori sa sve češćim seksualnim napadima na žene demonstrante u Egiptu.


Iako je dugo vremena seksualno nasilje bilo tabu tema u Egiptu, nakon porasta napada u javnosti tokom ustanka 2011. godine o ovome se govori više.Nasilje nad ženama zaokupilo je pažnju javnosti u decembru 2011. godine šokantnim snimkom devojke, pokrivene maramom i samo u brushalteru, koju brutalno prebija policija.


Zahvaljujući "devojci sa plavim brushalterom", kako je prozvana u medijima, tema nasilja nad ženama postala je nezaobilazna u svim političkim diskusijama u Egiptu.
Ali, kao što je brutalan napad prošle sedmice pokazao, debata o tome nije uspela da spreči nasilje.

Izvor:naslovi.net

Sagacity
05-02-2013, 21:46
O kakvoj ravnopravnosti pričamo, kada su žene još uvek objekti. :aha:
Priča je šokantna, vancivilizacijska. Inače, ovakve stvari nas razlikuju od muškaraca.

причалица
06-02-2013, 07:50
јуче на послу (иако је мој посао и радно место стварно па скоро савршено, бар мени) - јављам се да излазим на кратко, реда ради, мада стварно не морам никоме да се јавим...
одмах креће завитлавање ''па где ћеш? од кад се то зове кафа?'' и све тако... а кад колеге тако тркну негде све је ок, нема коментара.
јуче ми је било смешно што су тако реаговали, али, кад прочитам наслов ове теме - онда ми и није баш смешно.

Sagacity
10-02-2013, 11:27
Milion ustaje protiv nasilja nad ženama



Kampanju „Milijarda ustaje protiv nasilja“, koja je planrana za 14. februar u 14 časova, organizuje globalni pokret V-day, koji za cilj ima prekidanje nasilja nad ženama, a ovom masovnom akcijom biće obeleženo 15 godina od početka rada organizacije.


Prema podacima Ujedinjenih nacija jedna od tri žene za vreme svog života biva pretučena, silovana ili psihički zlostavljana. Ovaj podatak dovodi do poražavajućeg saznanja da je u ovom trenutku više milijardu žena na svetu izloženo psihičkom ili fizičkom nasilju. Do oktobra 2012. godine u Srbiji su 23 žene izgubile život u porodičnom nasilju.


„Milijarda ustaje protiv nasilja“ je projekat kreiran kako bi pokazao broj, snagu i solidarnost ljudi koji sе protive nasilju nad ženama. Na dan 14. februara 2013. godine V-Day aktivisti širom sveta će prekinuti svoje redovne dnevne aktivnosti kako bi izašli na ulice, plesali i na taj način se suprotstavili nasilju.

Ukoliko tada ne budete u prilici da izađete sa posla, iz škole ili fakulteta, pridružite se akciji na drugačiji način. Postavite logo akcije na svoj FB profil, snimite sebe kako igrate i pošaljite organizatorima snimak, razgovarajte sa ljudima iz svog okruženja o ovom problemu i doprinesite širenju svesti o potrebi da se žene zaštite od svake vrste nasilja.




Izvor: Cosmopolitan

I o kakvoj ravnopravnosti pričamo...:aha:kad se još uvek borimo protiv nasilja nad ženama....

Sagacity
24-02-2013, 13:39
Petrušić: Žena još nema dovoljno tamo gde su novac i moć





Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Nevena Petrušić smatra da, iako je dosta urađeno na postizanju ravnopravnosti polova u Srbiji, žene i dalje nisu na ravnomeran način zastupljene u institucijama sistema i nema ih u dovoljnoj meri tamo gde se donose odluke, gde su novac i moć.
http://www.pravaprica.rs/wp-content/uploads/2013/02/242233_poverenica-za-zastitu-ravnopravnosti-nevena-petrusic-beta_f.jpg (http://www.pravaprica.rs/wp-content/uploads/2013/02/242233_poverenica-za-zastitu-ravnopravnosti-nevena-petrusic-beta_f.jpg)


Petrušić je u izjavi Tanjugu navela da je poslednjih godina u Srbiji jako mnogo urađeno na zakonodavnom planu u oblasti ravnopravnosti polova i kao primere navela zakone o ravnopravnosti polova i o zabrani diskriminacije koji, između ostalog, zabranjuje diskriminaciju na osnovu pola, odnosno roda. Kako je dodala, naročito je bitan akcioni plan koji treba da doprinese smanjenju rodno zasnovanog nasilja nad ženama.

- Međutim, još ne možemo da budemo zadovoljni jer stanje ni iz daleka nije onakvo kakvo bi trebalo da bude, a žena još nema tamo gde se donose odluke, gde su novac i moć, a da ne govorimo o tome koliko su učestali slučajevi raznovrsnog nasilja nad ženama o kojima slušamo – naglasila je Petrušić.Prema njenim rečima, potrebno je još mnogo toga učiniti na ekonomskom osnaživanju žena, a pred Srbijom je period kada ono što je sadržano u zakonskim propisima treba da postane stvarnost.

Petrušić ističe značaj afirmativnih mera o značaju ravnopravnosti polova koje bi trebalo da doprinesu promenama u društvenim odnosima i u svesti kako, bi svi razumeli da je rodna ravnopravnost pitanje napretka društva, njegovog ekonomskog razvoja i da trenutno stanje ne omogućava da resursi žena budu iskorišćeni za razvoj društva.

- Kad kažem da menjamo svest, onda pre svega mislim na obrazovne institucije. Našu decu još od osnovne škole moramo da naučimo šta znači rodna ravnopravnost, da zapravo tu već od početka razumeju šta je stereotip, šta je predrasuda, kakve su rodne uloge – navela je Petrušić.Kako smatra poverenica, nastavni materijali i udžbenici iz kojih đaci uče „još su izvori predrasuda i stereotipa“ što se mora promeniti, a i dalje treba raditi na afirmativnim merama za povećanje učešća žena u organima javne vlasti.

Kao pozitivan primer, Petrušić je navela izmene Zakona o izboru narodnih poslanika prema kome svaki treći parlamentarac mora da bude iz manje zastupljenog pola, što, kako je navela, nije slučaj i sa lokalnim organima vlasti gde ima jako malo žena.

Iako postoje mehanizmi za uspostavljanje ravnopravnosti i smanjenje diskriminacije pripadnica lepšeg pola, oni se, kako smatra Petrušić, ne koriste dovoljno.- Možda je ovo prilika da pozovem sve koji trpe diskriminaciju na osnovu pola, odnosno roda, da koriste te mehanizme uključujući mogućnost da se obrate Povereniku za zaštitu ravnopravnosti koji je ovlašćen da postupa u slučajevima diskriminacije, pored ostalog i po ovom osnovu – podvukla je Petrušić.
Izvor: Tanjug

Nežnicah
24-02-2013, 15:13
iskrena da budem, meni je malo muka od te ženske borbe za ravnopravnost... ali stvarno. :namcor: šta više mi hoćemo? da budemo ravnopravne kad nam to odgovara... :palac: i mislim da nasilje nema veze sa ravnopravnošću već sa stanjem svesti i muškarca i žene.

Sagacity
24-02-2013, 21:06
Pa dobro, onda Fajf da se vratimo u ono vreme kada su snahe morale svekrima da peru noge. Da li možeš da zemisliš sebe u toj ulozi...:lol: Ja recimo ne bih mogla, ako ćemo iskreno...Ili kada se svekar naljuti ako mu nešto nije po volji, pa recimo ''izgazi'' pečene krompire koji su ostali za snahu, dok se ona ne vrati iz polja. Ovo su priče moje bake i njeni doživljaji...:aha:

Svakako se žena borila i prilično izborila za neki status. I slažem se, teško da ćemo ikad biti potpuno ravnopravne sa muškarcima, ali nasilje nad ženama, silovanja i maltretiranja , stvarno ne mogu da shvatim...A toga ima još puno.
Pa stanje svesti je upravo to što treba da se promeni...

Nežnicah
24-02-2013, 21:47
Nemoj bre Sago da me teraš da u nedelju uveče naprežem mozak :lol: kad kažem da je sve to stanje svesti baš to i mislim :dada:
najjednostavnije rečeno, zakon i kazne za nepoštovanje istog postoje, a istovremeno i dalje postoje prekršaji i prestupnici, kriminalci, lopovi, prevaranti, tako da smatram da žene neće zaštititi neko slovo na papiru nego stav u glavi - Ne dam na sebe, ne zato što društvo i zakon kažu, nego zato što tako osećam... a one koje su odrastale u nekim porodicama gde je prirodno da žena dobije batine kad nešto pogreši ili ako se mužu, ocu, svekru tako prohte, e njima nažalost ništa ne može pomoći jer nisu vaspitavane da se bore za sebe.
Neću ni da zamišljam sebe u ulozi da perem svekru ili svekrvi noge, jer nisam odrastala u takvom okruženju, a da jesam, verovatno bih smatrala to sasvim normalnim i na pamet mi ne bi palo da se nešto ja tu bunim i tražim svoja prava... Obično te žene koje su potlačene, ne žele da prihvate drugu mogućnost, čak i kada im neko prstom pokaže na to i kaže Hej, to ne mora da bude tako...i pokuša da im otvori oči.

posle ove kiše koja me je dobro okupala malopre u šetnji, pokušala sam da dam objašnjenje pa sad... odoh da vidim ko će da mi pere noge :palac:

Sagacity
24-02-2013, 22:03
Neću ni da zamišljam sebe u ulozi da perem svekru ili svekrvi noge, jer nisam odrastala u takvom okruženju, a da jesam, verovatno bih smatrala to sasvim normalnim i na pamet mi ne bi palo da se nešto ja tu bunim i tražim svoja prava... Obično te žene koje su potlačene, ne žele da prihvate drugu mogućnost, čak i kada im neko prstom pokaže na to i kaže Hej, to ne mora da bude tako...i pokuša da im otvori oči.

posle ove kiše koja me je dobro okupala malopre u šetnji, pokušala sam da dam objašnjenje pa sad... odoh da vidim ko će da mi pere noge :palac:
Neću ni ja da zamišljam to vreme kada je žena bila ''rob''...ali činjenica je da se neko ipak izborio da to više ne postoji.
Inače sam borac i verujem da bi se i tada izborila za svoje mesto...i ne bih morala da radim mnogo stvari koje su žene tad morale...:lol:

I ja smatram da neke žene ne umeju da zauzmu stav. Da su suviše neke stvari dozvolile. Ali život nije baš takav. Mnoge od tih žena nemaju kud. Nemaju posao, nemaju gde da se vrate itd. Neke su puko roblje i dan danas. Objektivna sam. Ne pričam samo iz svog ugla.

Recimo da sam ja neko sa stavom. Neke stvari ne bih dozvolila u životu, ali recimo da sam neko ko može biti nezavistan, imam neki status...pa i ne moram mnogo toga da trpim.

S'druge strane, u poslu, u okruženju i dalje ima omalovažavanja žene. Da nisu tako pametne kao muškarci. Da ne mogu ovo ili ono. Slažem se. Ne bih mogla biti rudar, drvoseča itd..odnosno neka zanimanja koja moja fiziologija ne može da isprati, ali mnogo toga i mogu. U muško-ženskom odnsu, za mene je muškarac taj koji treba da bude oslonac. A ne da ga ja ''vučem''...I balans snaga je sasvim OK.

Isto kao što i ženama čas odgovara ravnopravnost, a čas ne..I sa muškarcima je ista stvar. Oni bi da budu glavni u svemu. Ali kada treba biti muškarac baš tamo gde treba, e oni su tu malo posustali...isto kao što su se i žene u nekim situacijama malo pogubile..tako i oni...Većina i dalje smatra, da im je lakše da ih žena startuje itd....:lol:
Vremenom, se mnogo toga poremetilo...:aha:

DaDole
27-02-2013, 09:18
Uvijek će biti žena koje u dominantnom poslovnom svijetu muškaraca iskorištavaju svoje čari za dolazak do cilja.To ne opravdavam,ali mogu da razumijem.
Istina,bezobrazno je i ružno automatski etiketirati uspješnu ženu na takav način..a to naravno proizilazi iz pojmovne ravnopravnosti polova.
S kim je spavala neka žena,samo je njena stvar i kako je uspjela stati rame uz rame u svijetu posla sa muškarcem,opet je njena stvar.Živimo u svijetu punom predrasuda i klišeja.
Daleko smo od ravnopravnosti polova,a možda to i nije toliko loše:kapa:

причалица
27-02-2013, 13:50
пре свега, равноправност не постоји. мислим - равноправност полова. не могу полови да буду равноправни кад су - различити. проста математика каже да се бабе и жабе не сабирају.
третман жена и мушкараца на радном месту је једна ствар, а третман у приватном животу (код куће) је друга ствар.
на послу смо најчешће исто третиране као мушкарци и тако треба да буде - исто плаћене за исти посао...то је ок. а код куће - па ту је ситуација другачија и нема никакве везе са послом.
може бити да жена која је код куће газда, на послу може да буде у неком подређеном положају и - обратно....на послу да буде змајчек, а код куће да има трута који је држи у шаци...дакле, равноправност је измишљена категорија, јер није константа у доменима живота за које би требало да је најбитнија.
чим није константа, то значи да је променљива, а чим је променљива - иди бегај....:lol: